p.sabol
05.01.08,16:49
dobry den

chcel by som vas poprosit o radu pri kupe auta do podnikania, presnejsie znizenie zakladu dane

som zivnostnik platca dph a vediem jednoduche uctovnictvo, ktoru formu kupi auta by ste mi odporucali, na lizing alebo v hotovosti? a tak isto oplati sa vobec kupovat auto na znizenie danoveho zakladu? dakujem velmi pekne
tinaM
05.01.08,15:58
dobry den

chcel by som vas poprosit o radu pri kupe auta do podnikania, presnejsie znizenie zakladu dane

som zivnostnik platca dph a vediem jednoduche uctovnictvo, ktoru formu kupi auta by ste mi odporucali, na lizing alebo v hotovosti? a tak isto oplati sa vobec kupovat auto na znizenie danoveho zakladu? dakujem velmi pekne
Ak by si kupoval auto koncom roka a vložil ho do podnikania celé /znamená, že budeš ho používať len na podnikanie a nie na súkromné účely/ tak je lepšie kúpiť v hotovosti, pretože si môžeš odpísať 1/4 auta - odpis.

Pri lízingu preplatíš, no výsledok je ten, že za celý rok máš výdavky vyššie. To v tom prípade, ak zakúpíš auto už v mesiaci január, aby si mal 12 splátok.
Ak by si kupoval osobné auto, tak aj suma DPH z prvej zvýšenej splátky Ti znižuje základ dane.
durisovad
05.01.08,16:09
Ja by som ani tak nehladela na danove naklady ako skor na to, ze auto kupene na lizing nie je dlho tvoje a len platis a platis. Uz som pocula o pripadoch, kedy bolo auto ukradnute pred zaplatenim poslednej splatky. A nenaslo sa. Lizingova spolocnost si uplatnila poistku, ale najomnik co?
tinaM
05.01.08,16:26
Ja by som ani tak nehladela na danove naklady ako skor na to, ze auto kupene na lizing nie je dlho tvoje a len platis a platis. Uz som pocula o pripadoch, kedy bolo auto ukradnute pred zaplatenim poslednej splatky. A nenaslo sa. Lizingova spolocnost si uplatnila poistku, ale najomnik co?
mimotemyNo žiaľ stáva dnes kadečo. Takým spôsobom môže prísť aj o auto kúpené v hotovosti.
Ale daňový základ si znížil. Na to sa zadávateľ pýtal.:)
durisovad
05.01.08,18:14
Za auto v jeho majetku, ak je poistene, nahradu dostane. Za lizovane asi tazko. A danovy zaklad znizi aj odpisom auta kupeneho v hotovosti.
p.sabol
05.01.08,20:20
dakujem vam velmi pekne za odpovede, takze ak mam volne penazne prostriedky tak sa mi oplati kupit auto v hotovosti a 4 roky ho odpisovat a davat odpisy do nakladov takze dobre som pochopil hej? ak ano dakujem vam
Zoltán Kovács
05.01.08,20:23
dakujem vam velmi pekne za odpovede, takze ak mam volne penazne prostriedky tak sa mi oplati kupit auto v hotovosti a 4 roky ho odpisovat a davat odpisy do nakladov takze dobre som pochopil hej? ak ano dakujem vam

Správne. A do nákladov samozrejme si môžeš zúčtovať aj ostatné výdavky okolo auta (PHL, povinné poistenie, havarijné poistenie, opravy a udržbu)
p.sabol
05.01.08,20:42
tak dakujem este raz
Manual
05.01.08,21:05
dobry den

chcel by som vas poprosit o radu pri kupe auta do podnikania, presnejsie znizenie zakladu dane

som zivnostnik platca dph a vediem jednoduche uctovnictvo, ktoru formu kupi auta by ste mi odporucali, na lizing alebo v hotovosti? a tak isto oplati sa vobec kupovat auto na znizenie danoveho zakladu? dakujem velmi pekne
Pozrime sa na vec zníženia nákladov aj z druhej strany. Ak si SZČO ako píšeš a jazdíš "dosť", možno by stálo za úvahu kúpiť auto ako radový občan a využívať ho pre podnikania a uplatňovať si paušálne náhrady = "kilometrovné" to je 6,20 sk + náhrada za PHL zhruba je to cca okolo 9 Sk za kilometer.
Záleží aké drahé auto kúpiš. Ak kúpiš auto za 500.000 Sk, tak rovnomerný odpis za rok máš 125.000.
Ak by si najazdil mesačne 1700 km tak máš náhradu cca 15.300 Sk a za rok je to cca 183.600 Sk. Teba zvážiť čo je výhodnejšie na uplatnenie nákladov do účtovníctva.
p.sabol
05.01.08,21:13
manual, ale to musim tu cestu aj zdokladovat a pravdepodobne sa musia tie km tykat hlavne podnikatelske cinnosti nie to ze ja pojdem napr z presova do BA na vylet -)) alebo ako to je a dalsia vec, ze potom si nemozem davat havarijnu ani zakonnu a rozne upravy do nakladov
Manual
05.01.08,21:21
manual, ale to musim tu cestu aj zdokladovat a pravdepodobne sa musia tie km tykat hlavne podnikatelske cinnosti nie to ze ja pojdem napr z presova do BA na vylet -)) alebo ako to je a dalsia vec, ze potom si nemozem davat havarijnu ani zakonnu a rozne upravy do nakladov
Máš pravdu, ale ak by si jazdil s firemným autom aj súkromne / a tie jazdy by si nepremenil na služobné/, lebo v knihe jázd je treba uvádzať všetky jazdy, pretože skutočný stav tachometra v aute musí súhlasiť s počtom km v KJ. a potom vypočítať percento súkromných jázd a o to krátiť všetky výdavky, ktoré súvisia s prevádzkou auta. To je pokrátiť odpisy, pokrátiť výdavok za PHL, pokrátiť výdavky za bežný servis atď. A nakoniec zistíš že zakúpením auta do firmy si prakticky moc zisk neznížil. Ono to nie je tak jednoduché mať firemné auto a jazdiť súkromne....
PS: havarijná a zákonná poistka to to najmenej čo ti zníži zisk
Lydka R
05.01.08,21:24
manual, ale to musim tu cestu aj zdokladovat a pravdepodobne sa musia tie km tykat hlavne podnikatelske cinnosti nie to ze ja pojdem napr z presova do BA na vylet -)) alebo ako to je a dalsia vec, ze potom si nemozem davat havarijnu ani zakonnu a rozne upravy do nakladov

Výlučne podnikateľskej činnosti.
Ale aj pri aute v majetku firmy, teda aute, ktoré sa bude odpisovať musia byť cesty "zdokladované". V prípade, že sa bude autom jazdiť aj súkromne, je potrebné evidovať tieto súkromné jazdy a výdavky krátiť.
dadasv
05.01.08,21:40
súhlasím s MANUAL. Ja si myslím, že je možno výhodnejšie kúpiť auto ako súkromné a účtovať si za jazdy paušál + spotrebu. Ak totiž nemáš napríklad iné auto, nikto ti neuverí, že ho používaš len na "pracovné jazdy". Potom musíš súkromné jazdy samozrejme vykazovať a aj tak si znížiť odpis a všetky náklady okolo auta vrátane poistiek v rovnakom pomere vyňať z výdavkov ovplyvňujúcich zisk. A nakoniec zistíš, že si možno prerobil, ale nič nezískal. A ešte máš s tým viac práce v účtovníctve. Pri prípadnom predaji auta musíš dať celú predajnú cenu do zisku.
FAA
07.01.08,07:37
Ak nekupuješ auto za viac ako 600.-tis, nevrážaš doň rôzne drahé doplnky, tuning...., nemáš tri-štyri krát do roka haváriu z vlastnej viny a najazdíš 15-20tis.km/rok, tak sa viac vyplatí dávať auto do nákladov cez paušál, jednoducho odpisy, poistky, PHM, servis, atď. sa bohate vojdu do sumy 6,20 sk na 1km. A platí to aj v prípade možnosti odpočtu DPH.
vanea
11.07.08,11:12
A ako je to z náhradami, ked kupim auto ako občan, kupim ho na lízing ale kedze som SZČO ho použivam na ppodnikanie????
btt12
16.09.10,10:00
Chcela by som sa spytat, ci sa aj starsie auto odpisuje styri roky. nie je mozne v takomto pripade dat do nakladov daneho roka celu obstaravaciu cenu?
Tweety
16.09.10,10:02
Chcela by som sa spytat, ci sa aj starsie auto odpisuje styri roky. nie je mozne v takomto pripade dat do nakladov daneho roka celu obstaravaciu cenu?
Záleží na výške OC. Tú si neuviedla.
Zita5
16.09.10,10:02
Chcela by som sa spytat, ci sa aj starsie auto odpisuje styri roky. nie je mozne v takomto pripade dat do nakladov daneho roka celu obstaravaciu cenu?

Ako môže očakávať účtovník odpoveď na otázku , ak neuvedie dôležité informácie .:)
azla
16.09.10,10:27
Účtovné odpisy môžu byť aj kratšie. (podľa rozhodnutia účtovnej jednotky).

Daňové odpisy - ak je OC majetku vyššia ako 1 700 eur - odpisujete 4 roky.

§ 22
Odpisy hmotného majetku a nehmotného majetku

(2) Hmotným majetkom odpisovaným na účely tohto zákona sú

a) samostatné hnuteľné veci, prípadne súbory hnuteľných vecí, ktoré majú samostatné technicko-ekonomické určenie, ktorých vstupná cena je vyššia ako 1 700 eur a prevádzkovo-technické funkcie dlhšie ako jeden rok,
kornelia2
16.06.11,08:51
Ahojte,
kupujeme nove auto - firemne v hotovsti.
Moja otazka je
- ako odpisovat auto ked sa kupi v hotovsti????( na 4roky?)
- cena auta je cca27.000€, mozem DPH odpocitat v mesiaci ked dojde auto?
- Alebo rozratat na 48mesiacov DPH?