katka.hesskova
05.01.08,18:25
Ahoj,
chcela by som vas velmi pekne poprosit, ci by ste mi nenapisali ako mam prejst do noveho roku...
musim v novom roku zadat znova pociatocne stavy??? lebo neviem ich tam preniest.
ivako
06.01.08,07:44
Ja začínam v tomto programe prvýkrát v r. 2008. Konkrétne ti neporadím pri prechode do nového roku, ale skús si prečítať tento postup, ktorý som od nich dostala:

Systém evidencie jednotlivých účtovných rokov v Money S3 umožňuje duálnu prácu v minulom i bežnom účtovnom období. Bez toho, aby bola vykonaná kompletná účtovná uzávierka minulého obdobia, môžete vytvoriť nové účtovné obdobie a začať v ňom pracovať.



Pre korektné založenie nového účtovného roka odporúčame dodržať tieto pokyny:



I. Založenie nového účtovného roka

1. V menu Agenda zvolíte Výber agendy. Kliknutím na tlačidlo Pridať rok v karte zmeny agendy/účtovného roka spustíte sprievodcu pridaním nového účtovného roka.



2. Zvolíte účtovný rok



3. Vyberiete spôsob akým sa prenesú do nového účtovného roka zoznamy, ako napr. účtová osnova, predkontácie, číselné rady. Odporúčame prevziať tieto zoznamy z predchádzajúceho účtovného roka.



4. V ďalšej časti sprievodcu máte možnosť vybrať ostatné zoznamy pre skopírovanie do nového roka. Odporúčame prevziať konfiguráciu užívateľského nastavenia a typy dokladov a účtovných položiek. V prípade, ak budete v novom roku používať rovnaké strediská, zákazky, činnosť atď zaškrtnite políčko pre prevzatie uvedených zoznamov.



Dokončite nasledujúce dva kroky sprievodcu pridaním nového roka. Po kliknutí na dokončiť sa zobrazí nastavenie účtovných konštánt nového roka, potvrďte tlačidlo OK. Program automaticky dokončí pridanie nového roka a prevezme všetky zvolené zoznamy. V karte zmeny agendy/účtovného roka pribudne k Vašej agende nový účtovný rok.



II. Prednastavenie nového účtovného roka

1. Kontrola a nastavenie zoznamov

skontrolujte a prípadne upravte zoznamy účtová osnova a v závislosti na prípadných zmenách prispôsobiť zoznam predkontácií. (nájdete ich v menu účtovníctvo – účtová osnova, resp. účtovníctvo – zoznam predkontácií
skontrolujte a upravte zoznamy stredísk, zákaziek a činností, ktoré sú v menu Nástroje – zoznamy
upravte číselne rady pre všetky druhy dokladov v menu Nástroje – zoznamy – číselné rady
v prípade zmien vyššie uvedených zoznamov odporúčame aktualizovať nastavenia typov dokladov – priradiť nové číselné rady, predkontácie, či inak zmenené parametre. Typy účtovných dokladov nájdete v menu – účtovníctvo/typy účtovných dokladov, resp. typy účtovných položiek. Typy faktúr sú v menu fakturácia/typy vystavených, resp. prijatých faktúr, typy skladových dokladov sú v menu Sklady/typy skladových dokladov
2. Kontrola konfigurácie

uskutočnite kontrolu nastavenia účtovného roka. V menu nástroje – nastavenie – účtovný rok nájdete základné účtovné konštanty platné pre daný účtovný rok. Overte platné sadzby DPH, sadzby odpisov, zaktualizujte spôsoby zaokrúhľovania cien dokladov. V prípade, ak máte nainštalovanú aktuálnu verziu Money S3 všetky účtovné parametre by mali zodpovedať platnej legislatíve.


III. Začiatok práce v prvý pracovný deň nového roka



1. Prepnite sa do minulého účtovného roka

2. Ak používate cudzie meny, nastavte kurzy cudzích mien k dátumu 31.12, resp. 1.1., v prípade, že používate denný kurz – kurz zadáte v menu účtovníctvo – banka – kurzy devízového trhu



V prípade, ak používate pevný kurz – menu nástroje – zoznamy – cudzie meny



3. V prípade, ak vystavujete alebo prijímate faktúry v cudzích menách uskutočnite precenenie záväzkov a pohľadávok (platí len pre podvojné účtovníctvo). Funkciu precenenia nájdete v menu účtovníctvo – uzávierkové operácie – precenenie záväzkov a pohľadávok, resp. uzávierka roka - precenenie. Precenenie cudzomenných záväzkov a pohľadávok je potrebné spustiť až potom ako vykonáte všetky úhrady minulého účtovného roka a zároveň ešte predtým ako začnete vytvárať úhrady nového roka.



4. V menu účtovníctvo – uzávierkové operácie – uzávierka roka spustite funkciu Prevod.
Uvedená funkcia prevedie do nového účtovného roka počiatočné stavy salda, DPH, a zostatky bankových účtov a pokladníc. Ostatné operácie z menu uzávierky roka odporúčame vykonať až po úplnom dokončení závierkových prác v minulom roku.



Po vykonaní uvedených krokov sa môžete prepnúť do nového účtovného roka a začať pracovať.
liba2
06.01.08,08:00
katka.hesskova
06.01.08,08:29
mne skorej ide o to, ci mi to automaticky uzavrie ucty - vsetko prevedie na 702 alebo ci to musim urobit cez ID. a nasĺedne v novom roku ci mi automaticky spravi system prevod do 701 alebo nahodit cez pociatocne stavy.
lebo mala by som mat v uctovnom denniku prevod uctov na 702 a nasl. rok na zaciatku 701 a to tam nevidim.
katka.hesskova
06.01.08,09:39
no nejako som sa k tomu uz dopracovala... musim este skontrolovat, ci je to vsetko v poriadku... ale uz mi tie riadky nabehli do účt. denníka.
marians
10.01.08,18:28
Prevod počiatočných stavov do nového roku vykonáte v roku 2007 v menu účtovníctvo – uzávierkové operácie – uzávierka roka - spustite funkciu - Prevod (tým sa prenesú poč. stavy pokladne, bank. účtov. a ost...)
Ak do roku 2008 chcete dostať aj poč. stavy účtov (cez 701) musíte v tom istom menu vykonať - uskutočniť uzávierku.
Tým sa uzavrú účty v roku 2007 na 702 a vysvieti sa tlačidlo - "naviesť stavy" ktoré zmačknite.

Nadalej môžete účtovať aj v roku 2007 tak, že zmačknete tlačidlo - odvolať uzávierku.
Teraz môžete účtovať v oboch rokoch, keď si v roku 2007 dáte všetko "do poriadku" zaúčtujete rezervy ..... dane a iné, tento postup zopakujte a tým uzatvoríte rok 2007 a do roku 2008 si vložíte správne poč. stavy účtov cez 701.

Odporúčam nezabudnúť na správny postup pri preceňovaní účtov v cudzej mene. (hlavne pohl/záväzky)
Postup najdete na stránke money.sk
Maxinka
11.01.08,13:44
Prevod počiatočných stavov do nového roku vykonáte v roku 2007 v menu účtovníctvo – uzávierkové operácie – uzávierka roka - spustite funkciu - Prevod (tým sa prenesú poč. stavy pokladne, bank. účtov. a ost...)
Ak do roku 2008 chcete dostať aj poč. stavy účtov (cez 701) musíte v tom istom menu vykonať - uskutočniť uzávierku.
Tým sa uzavrú účty v roku 2007 na 702 a vysvieti sa tlačidlo - "naviesť stavy" ktoré zmačknite.

Nadalej môžete účtovať aj v roku 2007 tak, že zmačknete tlačidlo - odvolať uzávierku.
Teraz môžete účtovať v oboch rokoch, keď si v roku 2007 dáte všetko "do poriadku" zaúčtujete rezervy ..... dane a iné, tento postup zopakujte a tým uzatvoríte rok 2007 a do roku 2008 si vložíte správne poč. stavy účtov cez 701.

Odporúčam nezabudnúť na správny postup pri preceňovaní účtov v cudzej mene. (hlavne pohl/záväzky)
Postup najdete na stránke money.sk
Mne sa všetko prenieslo, len počiatočné stavy keď pozriem vo Výsledovke tak ich tam nemám a už skúšam všeličo, neviete mi poradiť PREČO?
Anja111
11.01.08,13:59
Mne sa všetko prenieslo, len počiatočné stavy keď pozriem vo Výsledovke tak ich tam nemám a už skúšam všeličo, neviete mi poradiť PREČO?
Predsa vo Výsledovke nemôžeš mať počiatočné stavy... O nákladoch a výnosoch budeš účtovať v priebehu roka...
Maxinka
11.01.08,14:03
Predsa vo Výsledovke nemôžeš mať počiatočné stavy... O nákladoch a výnosoch budeš účtovať v priebehu roka...
Ježiš,ozaj :eek: ja som bl......!Ďakujem za upozornenie. Už začína to stresovanie.
jana89
26.01.08,20:23
Ahoj ,
chcela by som Vás poprosiť o radu , otvorila som si nový rok v jednoduchom účtovníctve, ale teraz keď chcem nahrať ešte jeden doklad do pokladne r. 2007 tak ma to už nepustí,a upozorní ma to, že dátum musí byť väčší ako dátum uzávierky / neviem ako sa mi ju podarilo spustiť/ vie mi niekto poradiť ako vrátiť uzávierku?
Ľuba
30.01.08,20:19
Nástroje-nastavenie-agenda-vymaž dátum posl. uzávierky.