zuveska
05.01.08,20:21
Aké odvodové prípadne iné povinnosti má slovenský zamestnávateľ zamestnávajúci zamestnanca s trvalým pobytom v Taliansku, ktorý bude prácu vykonávať výhradne na území Talianska. Tento zamestnanec nemá iný pracovný pomer, ani nie je v Taliansku poistený zo žiadneho iného dôvodu. Ak som dobre prehľadala Poradu, riešenie takéhoto prípadu tu nebolo.
JankaO
05.01.08,19:31
Podľa môjho názoru možno zamestnanť cudzinca na PP v SR a to upravuje zákon 5/2004, na ktorý sa odvoláva Zákonník práce v paragrafe o zamestnávaní cudzincov. Tento sa ale vzťahuje len na pracovné pomery, kedy zamestnanec a zamestnávateľ musí spĺňať podmienky v z.č. 5/2004. Jefiným východiskom podľa mňa je takéhoto človeka zamestnať na dohodu. Vtedy nemusia byť splnené podminky dané v 5/2004. paaa
zuveska
05.01.08,19:36
Nuž toto viem, ale čo keď môj klient vymyšľa takéto pikošky. A babo rieš.
JankaO
05.01.08,19:39
Tak potom sa musí držať zákona 5/2004, mať povolenie na pobyt, povolenie na zamestnanie, každý rok obnovovať... a potom sa postupuje ako pri občanovi SR-zamestnancovi. (A dostane na starosť dôchodok zo SR:))))
Klienta treba presvedčiť.
Andyke
05.01.08,19:41
JankaO
05.01.08,19:43
Pozri:
http://www.eures.sk/det2.php?cms=94&lan=1

Ak som to dobre pozrela, toto všetko sa ale týka zamestnávania cudzincov na území SR. Zuveska má ale iný problém.
Andyke
05.01.08,19:59
Tak asi bude treba vytvoriť nejakú organizačnú zložku v Taliansku a bude ich zamestnancom. Skôr by bolo potrebné tam sa poinformovať - na ich úradoch soc.zabezpečenia.
Danila
05.01.08,20:44
Nevidím v tom až taký problém. Zamestnáš cudzinca a bude pracovať v Talianku. Prikladám Ti link, ktorý o tom pojednáva.
http://www.porada.sk/archive/index.php/t-1370.html
zuveska
05.01.08,21:18
Tak asi bude treba vytvoriť nejakú organizačnú zložku v Taliansku a bude ich zamestnancom. Skôr by bolo potrebné tam sa poinformovať - na ich úradoch soc.zabezpečenia.


Klient práve odtiaľ uteká vraj z dôvodu vyššieho daňového zaťaženia. Ruší svoju taliansku živnosť a chce robiť v Taliansku ako slovenská firma - zdaňovať v SR.
zuveska
05.01.08,21:19
Nevidím v tom až taký problém. Zamestnáš cudzinca a bude pracovať v Talianku. Prikladám Ti link, ktorý o tom pojednáva.
http://www.porada.sk/archive/index.php/t-1370.html
to som všetko prešla, riešenie nenachádzam
Zoltán Kovács
05.01.08,21:29
Klient práve odtiaľ uteká vraj z dôvodu vyššieho daňového zaťaženia. Ruší svoju taliansku živnosť a chce robiť v Taliansku ako slovenská firma - zdaňovať v SR.

A na Slovensku bude fungovať ako FO, alebo PO? Ak ako PO (s.r.o.), tak môže byť konateľom bez prac.zmluvy.
zuveska
05.01.08,21:31
A na Slovensku bude fungovať ako FO, alebo PO? Ak ako PO (s.r.o.), tak môže byť konateľom bez prac.zmluvy.
V SR bude fungovať ako PO, ale nejedná sa o majiteľa spoločnosti - spoločníka a konateľa v jednom, ale o ďalšieho zamestnanca.
zuveska
05.01.08,21:34
A na Slovensku bude fungovať ako FO, alebo PO? Ak ako PO (s.r.o.), tak môže byť konateľom bez prac.zmluvy.
Druhým zamestnancom by mala byť aj jeho manželka - trvalý pobyt má tiež v Taliansku, prechodný v SR.
Calinka
11.02.08,08:43
Podľa môjho názoru možno zamestnanť cudzinca na PP v SR a to upravuje zákon 5/2004, na ktorý sa odvoláva Zákonník práce v paragrafe o zamestnávaní cudzincov. Tento sa ale vzťahuje len na pracovné pomery, kedy zamestnanec a zamestnávateľ musí spĺňať podmienky v z.č. 5/2004. Jefiným východiskom podľa mňa je takéhoto človeka zamestnať na dohodu. Vtedy nemusia byť splnené podminky dané v 5/2004. paaa

ja by som potrebovala zamestnať občana ČR na Dohodu o vykonaní práce. Jedná sa o korektúry, ktoré majú robiť českí učitelia popri zamestnaní. Prácu by vykonávali doma. Čo všetko musím vybaviť? Kde sa im tieto peniaze budú zdaňovať? Mám ich vôbec nahlasovať u nás na Sociálnu poisťovňu, keď nebudú odvázdať žiadne odvody?
topper1
22.07.11,10:08
Ahojte,

prosím pomôžte najsť najvhodnejšiu formu spolupráce s človekom, ktorý žije v Turecku a tam by mal pracovať pre našu slovenskú firmu. V Turecku je nezamestnaný a nema tam ani živnosť.

Je možné s nim uzatvoriť pracovný pomer - pracovnú zmluvu ako s cudzincom ak ked na Slovensku väčšinou nebude? Na zamestnanie cudzinca potrebujeme potvrdenie o prechodnom pobyte, ale on tu byvať nebude... Ak by bol zamestnaný ako cuzdinec, potom ho vyslať na pracovnú cestu?

Je možné s nim uzatvoriť dohodu o vykonaní práce? aké sú tam potom podmienky čo sa týka prihlasovania do soc. poistovne a zdanenia? Ak je dohoda vobec možna...

Ďalšia, možnosť je že si otvorí živnosť v Turecku a bude prácu robiť dodávateľskym spôsobom, ale to je väčšia zaťaž na neho a tiež nevieme do kedy bude spolupráca trvať ak to nepôjde ako ma...

ďakujem za každy názor...
topper1
22.07.11,11:50
prosim, nevie niekto poradiť?
topper1
25.07.11,08:29
posúvam