erzet
05.01.08,21:15
Som 2 a pol roka rozvedený. S ex bývame v spoločnej domácnosti. Majetkové vysporiadanie ešte nenastalo. Máme byt v osobnom vlastníctve.
Ak by som odišiel z bytu do podnájmu a prestal platiť nájomné a ostatné výdavky v starom byte aké by to malo pre mňa následky? Prišiel by som o nárok z polovice bytu? Stratil by som starý byt? Poradí mi niekto ako sa zachovať?
9.9. budú tri roky od rozvodu. Ale ani jeden nemáme peniaze na vyplatenie toho druhého. Neviem či ex bude súhlasiť s predajom bytu.
Ďakujem.
duves
08.01.08,14:25
Ak vlastniš byt s exmanzelkou stale v bsm, si vlastnikom aj keby si sa odstahoval na severny pol. Neplatenim platieb suviasiacich so službami si može spolocenstvo, resp. vlastnici ostatnych bytov uplatniť svoje prava formou zalozneho prava. Prostrednictvo exekutora a dražby by sa byt predal, z vynosu by sa uspokojila pohladavka spolocenstva, zaplatili by sa poplatky exekutorovi a zvysok by sa vam ako vlastnikom vyplatil.
mladymuz
08.01.08,14:46
to ako sa vyjadril duves by bol už extrem. Bud predajte ten byt a rozdelte fifty/fifty, alebo si to vysporiadajte, ze jeden vyplati druheho dohodou o vyrovnani BSM..alebo to zatial nechat tak, odstahovat sa, sice neplatit naklady na byt, ale priebezne by som sledoval na bytovom, ci je vsetko v poriadku aby nenastali komplikacie. situacia sa moze zmenit a aj druha strana po urcitom case moze pristupit na nejaku dohodu.
duves
08.01.08,16:15
to ako sa vyjadril duves by bol už extrem.
Tu neslo o radu. Erzet sa pytal co sa stane ak sa odstahuje a nebude platit sluzby za byt.
Chobot
09.01.08,08:24
Tu neslo o radu. Erzet sa pytal co sa stane ak sa odstahuje a nebude platit sluzby za byt.

TO, že on nebude platiť, neznamená, že prestane platiť aj jeho manželka.

Ak by tam manželka zostala bývať a platila by všetky poplatky sama, to by bolo len logické dočasné východisko. Tým by erzet nestratil vlastnícke práva na byt.

Malo by byť samozrejmé, že pokiaľ v byte zostane bývať manželka sama, mala by aj sama platiť poplatky za užívanie bytu. Prečo by mal on niečo platiť, ak tam nebýva? Keby ten byt nebol v BSM, mohol by dokonca požadovať aj platiť nájomné.

A sledovať u správcu platenie poplatkov by mal preto, aby sa nestalo, že manželka prestane platiť a potom by mohlo nastať to, čo si popisoval ty. A to by už bolo neskoro...:mee:
erzet
09.01.08,08:42
Myslel som ale, že nájom a ostatné výdavky na byt by platila ex
erzet
09.01.08,08:45
Ďakujem za reakcie - rady - odpovede.
Chobot
09.01.08,08:46
Myslel som ale, že nájom a ostatné výdavky na byt by platila ex

Však áno, byt užíva na 100% tak prečo by aj poplatky nemala platiť na 100%? Ty by si aj naďalej zostal ako spoluvlastník (či už ako BSM alebo ako 1/2 spoluvlastník po 9.9.)
duves
09.01.08,09:02
A sledovať u správcu platenie poplatkov by mal preto, aby sa nestalo, že manželka prestane platiť a potom by mohlo nastať to, čo si popisoval ty. A to by už bolo neskoro...:mee:
Ano, je to krajne riešenie. Lepsie je sa dohodnut.
Barbara
09.01.08,09:33
:rolleyes: len tak na okraj , nechápem a prečo chceš ísť do podnájmu, ked to možeš vyriešiť spravodlivo a lepšou cestou:rolleyes: daj si žiadosť o vyporiadanie BSM na súd:rolleyes: čím skôr, ked ten byt by nechcela predať, tak súd jej nariadí aby ťa vyplatila, ale ja si myslím, že rozumnejšie by bolo ten byt predať a rozdeliť sa fifty/fifty by to bolo spravodlivé, ale ked s tým nebude súhlasiť, tak daj to na súd.
tu je cuc zo stránky občan.sk, z obč. zákonníka
Ak sa vyporiadanie nevykoná dohodou, vykoná ho na návrh niektorého z manželov súd.
Ak do troch rokov od zániku bezpodielového spoluvlastníctva manželov nedošlo k jeho vyporiadaniu dohodou alebo ak bezpodielové spoluvlastníctvo manželov nebolo na návrh podaný do troch rokov od jeho zániku vyporiadané rozhodnutím súdu, platí,

pokiaľ ide o hnuteľné veci, že sa manželia vyporiadali podľa stavu, v akom každý z nich veci z bezpodielového spoluvlastníctva pre potrebu svoju, svojej rodiny a domácnosti výlučne ako vlastník užíva.
O ostatných hnuteľných veciach a o nehnuteľných veciach platí, že sú v podielovom spoluvlastníctve a že podiely oboch spoluvlastníkov sú rovnaké. To isté platí primerane o ostatných majetkových právach, ktoré sú pre manželov spoločné.
V konaní o vyporiadaní bezpodielového spoluvlastníctva manželov je základom poplatku cena všetkých vecí patriacich do bezpodielového spoluvlastníctva manželov a ostatných hodnôt, ktoré sa pritom vyporiadavajú.
V konaní o zrušení a o vyporiadaní podielového spoluvlastníctva je základom poplatku cena podielu žiadaného navrhovateľom.
Poplatky

z návrhu na vyporiadanie bsm - 2 000 Sk
z návrhu na zrušenie bsm - 5 000 Sk
za vyporiadanie bsm z predmetu konania - ak sa konanie skončilo rozsudkom 3 %, ak sa konanie skončilo súdnym zmierom 1 %, najmenej 2 000 Sk, najviac 500 000 Sk
Barbara
09.01.08,09:34
mimotemy jéj díky za bodíky až teraz som si všimla, že mám ich viac,:D
Chobot
09.01.08,09:38
mimotemy jéj díky za bodíky až teraz som si všimla, že mám viac,:D

mimotemy AK chceš zistiť, kto ti ich dal a v ktorej téme, klikni hore na Moje konto a potom na Nastavenia. Tam to uvidíš a môžeš sa poďakovať buď priamo tomu, kto ti ho dal, alebo v tej téme, kde ti ho dali....
erzet
11.01.08,07:50
Ide o to, že keď predáme trojizbák tak horko ťažko, z mojej polovice, kúpim garzónku, či jednoizbový byť. Kúpim, ale prázdny. Podnájmom by som si pomohol.
duves
11.01.08,09:37
Suhlasim.
Barbara
11.01.08,10:14
áno jasne, keď je to tu to v Blave tak aj ja súhlasím, ale ajtak by som to radši riešila tak, že ked je ten 3izbák tu v Blave, tak by som predala a kúpila byt inde, napr, smer DS, alebo kde sú ešte lacnejšie byty . vlastne ja som to tak riešila ked sme predali tu v BA byt, že z mojej polovice som kúpila 3izbák v DS. som tam veľmi spokojná. a aj nájomné sa tam platí menej než tu v BA.
vieš podnájom je len vždy podnájom, tam sa musíš prispôsobať niekomu, vlastne neviem či si to nemyslel tak , že akože byt by si vzal do prenájmu pre seba :rolleyes: ale moj byt je moj hrad sa hovorí , a ten byt nebude nikdy tvoj a budeš len nájom platiť za cudzie. ale ked kúpiš byt, tak ten byt bude tvoj.:)
erzet
11.01.08,21:10
Bývam pri Ilave, v 25000 meste, mám 56 rokov a neistú profesiu.