p.sabol
05.01.08,22:47
dobry den chcel by som sa opytat ci existuju nejake odpocitatelne polozky ktore mozem vyuzit, ak moja mama je od 1.4 dochodkyna a od 22.9 vdova, a zivnost mala po cely rok? a tak isto sa chcem opytat kolko je minimalny prijem pre dochodcu aby nemusil platit dan a ziadne odvody, mama zamestnavala inu dochodkynu na upratovacie prace
dakujem za odpovede
Zoltán Kovács
05.01.08,21:49
dobry den chcel by som sa opytat ci existuju nejake odpocitatelne polozky ktore mozem vyuzit, ak moja mama je od 1.4 dochodkyna a od 22.9 vdova, a zivnost mala po cely rok? a tak isto sa chcem opytat kolko je minimalny prijem pre dochodcu aby nemusil platit dan a ziadne odvody, mama zamestnavala inu dochodkynu na upratovacie prace
dakujem za odpovede

Má nárok na celú nezdaniteľnú čiatku vo výške 95.616,- nakoľko k 1.1. ešte nebola dôchodkyňou.
p.sabol
05.01.08,21:55
smith neviem ci vas dobre rozumiem ale ta suma predstavuje zakladnu odpocitatelnu polozku?? na ktoru ma narok kazdy kto podava danove priznanie? a az o tohto roku bude mat narok na inu odpoc. polozku?
Lydka R
05.01.08,22:12
smith neviem ci vas dobre rozumiem ale ta suma predstavuje zakladnu odpocitatelnu polozku?? na ktoru ma narok kazdy kto podava danove priznanie? a az o tohto roku bude mat narok na inu odpoc. polozku?

Tu je výška odpočítateľnej čiatky za rok 2007
http://www.porada.sk/595557-post4.html

A podľa §11 zákona o dani z príjmu
...
(7) Základ dane daňovníka sa neznižuje o sumu vypočítanú podľa odseku 2, ak daňovník je na začiatku zdaňovacieho obdobia poberateľom starobného dôchodku alebo predčasného starobného dôchodku zo sociálneho poistenia, starobného dôchodkového sporenia alebo dôchodku zo zahraničného povinného poistenia rovnakého druhu, alebo výsluhového dôchodku22) (ďalej len „dôchodok“) alebo ak mu dôchodok bol priznaný spätne k začiatku zdaňovacieho obdobia alebo k začiatku predchádzajúcich zdaňovacích období a ak suma tohto dôchodku je v úhrne vyššia ako suma, o ktorú sa znižuje základ dane podľa odseku 2. Ak
suma dôchodku v úhrne nepresahuje sumu, o ktorú sa znižuje základ dane podľa odseku 2, zníži sa základ dane podľa odseku 2 len vo výške rozdielu medzi sumou, o ktorú sa znižuje základ dane podľa odseku 2 a vyplatenou sumou dôchodku.

Mama nebola k 1.1.2007 dôchodkyňa, teda má nárok na ročnú nezdaniteľnú čiastku. A jej výšku v závislosti od základu dane upravuje ods.2 toho istého §.

Tu je odkaz na celý § o nezdaniteľnej časti
http://www.porada.sk/t6023-zakon-o-dani-z-prijmov-od-1-1-2007-a.html#11
tinaM
05.01.08,22:14
smith neviem ci vas dobre rozumiem ale ta suma predstavuje zakladnu odpocitatelnu polozku?? na ktoru ma narok kazdy kto podava danove priznanie? a az o tohto roku bude mat narok na inu odpoc. polozku?
Nakoľko k 1.1.2007 ešte nebola dôchodkyňa, tak má nárok v r. 2007 na odpočitateľnú položku v plnej výške tak ako napísa smith.

Pri podávaní DP za r. 2008 sa táto odpoč. položka bude krátiť.
p.sabol
05.01.08,22:37
Lydka R najprv som mal z toho zakladu hokej -)no postupne som tomu prisiel na koren, a este ako dochodkyne sa upravy ta odpocitatelna polozka? pretoze momentalne ma zd na zivnosti podla bodu 2a ale nechapem ako to ovplivny na dalsi rok ze bude poberatcely rok dochodok, to akoze aj to co ona berie ako dochodok musi dat do zakladu dane? ci uz mam v tom poriadny hokejball -)
KvetkaK
05.01.08,22:40
Dôchodok sa nedáva do základu dane, ale odpočitateľná položka sa kráti o výšku dôchodku, teda ak je vyplatená suma dôchodkov za rok nižsia ako odpoč. položka.
Lydka R
05.01.08,22:42
Lydka R najprv som mal z toho zakladu hokej -)no postupne som tomu prisiel na koren, a este ako dochodkyne sa upravy ta odpocitatelna polozka? pretoze momentalne ma zd na zivnosti podla bodu 2a ale nechapem ako to ovplivny na dalsi rok ze bude poberatcely rok dochodok, to akoze aj to co ona berie ako dochodok musi dat do zakladu dane? ci uz mam v tom poriadny hokejball -)

Daňové priznanie za rok 2008:
Ak bude jej dôchodk za rok 2008 vyšší ako nezdaniteľná čiastka za rok 2008, nebude už mať na ňu nárok, ale ak bude nižšia, tak si ešte poníži základ dane o rozdiel medzi NČZD a dôchodkom za r.2008.

Dôchodok nezdaňuje.
p.sabol
05.01.08,22:50
Lydka R

dakujem vam velmi pekne a este kolko je max prijem aby sa nepodavalo danove priznanie? resp moze mama zamestnat dochodkynu a dat jej nejaky plat s moznostou znizenia ZD?
Lydka R
05.01.08,22:58
Lydka R

dakujem vam velmi pekne a este kolko je max prijem aby sa nepodavalo danove priznanie? resp moze mama zamestnat dochodkynu a dat jej nejaky plat s moznostou znizenia ZD?

http://www.porada.sk/t68355-suhrn-2007-a.html

Čo sa týka zamestnávania, samozrejme, že môže. Treba si ale potom naštudovať povinnosti zamestnávateľa, registráciu, odvody a pod.
Tu na Porade je takmer všetko popísané.
veronikasad
05.01.08,23:04
Doplním Lydku. :
starobný dôchodca, pokiaľ poberá SD od 1.1. kal. roka, si nemôže u zamestnávateľa uplatniť mesačnú odpočitateľnú položku. Ak však jeho ročný príjem nepresiahne 1/2 ročnej nezdaniteľnej časti dane, môže podať daňové priznanie a DU mu celú daň stiahnutú u zamestnávateľa vráti.

------
Veronika
p.sabol
05.01.08,23:48
no as som sazle vyjadril tam by skor islo o nejaku dohodu aby sa neplatli ziadne odvody a tak, resp nejaka brigada, ci aj tak s tomoze dat do nakladov