dalilada
06.01.08,05:01
Viem, že sa o tom už popísalo neúrekom, len nikde nemôžem nájsť odpoveď. Jediný spoločník s.r.o. chce rozdeliť svoj podiel na 3 - čo na to § 117, ods. 1 OBCH. Z. ? Zmení sa po prevode obchodných podielov Zakladateľská listina na Spoločenskú zmluvu? Ako? Dodatkom alebo nová SZ nahradí pôvodnú ZL? Zároveň dochádza k viacerým zmenám. Môže byť postup nasledovný?

1, Valné zhromaždenie jediného spoločníka, na ktoré prizve budúcich spoločníkov, na ktorom sa rozhodne o:

rozdelení o. podielu (30,30,40)
o prevode o. podielov na ďalších dvoch spoločníkov
o zmene sídla spoločnosti
o nových konateľoch spoločnosti.Môže to byť všetko v jednom?
Ďakujem za Váš čas.
bv_alexandra
06.01.08,06:01
ja si myslím že to môže byť prerokované na jednom valnom zhromaždení.:)
josh
06.01.08,06:26
ja si myslim, ze valne zhromazdenie nahradza rozhodnutie jedineho spolocnika
dalilada
06.01.08,08:35
Dakujem, jeden krok by sme mali. Ako s tou zakladateľskou listinou a zmenou na spoločenskú zmluvu?
dalilada
06.01.08,08:36
A ešte: rozdelenie obchodného podielu je o.k?
Anja111
06.01.08,08:40
A ešte: rozdelenie obchodného podielu je o.k?
Áno, môže to tak byť.
dalilada
06.01.08,08:52
Budem neodbytná, ale: zmením celé znenie Zakladateľskej listiny na Spoločenskú zmluvu na základe rozhodnutia na VZ, alebo vykonám dodatok k Zakladateľskej listene, ktorým sa mení ZL na SZ, alebo......?
Danila
06.01.08,09:27
Budem neodbytná, ale: zmením celé znenie Zakladateľskej listiny na Spoločenskú zmluvu na základe rozhodnutia na VZ, alebo vykonám dodatok k Zakladateľskej listene, ktorým sa mení ZL na SZ, alebo......?Urob, ako josh napísal. Rozhodnutím jediného konateľa.
Anja111
06.01.08,09:31
josh
06.01.08,09:41
s obsahom zakladatelskej listiny si mozes robit co len chces, len nazov "spolocenska zmluva" by som ponechal. takto mi to v NR prechadza a raz mi v PO vratili, lebo som zmenil na spolocensku zmluvu. aj ked si myslim, ze ich do toho nic... :)
dalilada
06.01.08,10:06
s obsahom zakladatelskej listiny si mozes robit co len chces, len nazov "spolocenska zmluva" by som ponechal. takto mi to v NR prechadza a raz mi v PO vratili, lebo som zmenil na spolocensku zmluvu. aj ked si myslim, ze ich do toho nic... :)

No práve, že to potrebujem urobiť v PO, tak ako Ti to nakoniec zobrali ?
dalilada
06.01.08,10:15
Možno Ti pomôže aj toto
http://www.porada.sk/t31947-zmena-zakladatela-v-s-r-o.html

Ďakujem, to už mám skopírované v PC - príspevok od Zuzanar. Takže potrebujem vypracovať okrem dodatku k SZ, kt. bude podpísaný ešte len jediným pôvodným spoločníkom aj rozhodnutie nových spoločníkov o schválení dodatku? Začínam sa už do toho riadne zamotávať.
riccado
06.01.08,10:41
Ďakujem, to už mám skopírované v PC - príspevok od Zuzanar. Takže potrebujem vypracovať okrem dodatku k SZ, kt. bude podpísaný ešte len jediným pôvodným spoločníkom aj rozhodnutie nových spoločníkov o schválení dodatku? Začínam sa už do toho riadne zamotávať.

"stary" spolocnik nech rozhodne o rozdeleni obchodneho podielu, udeli suhlas na prevod na tretie osoby, o zmene sidla a zmenach konateloch, novi spolocnici s tym nic nemaju...
Fany
07.02.08,10:45
Dvaja spoločníci prevádzajú svoje podieli v sro na iného - nového spoločníka. Ide defakto o predaj sro. Hodnota celej sro (hmotný majetok, zásoby...) je vyčíslená na cca 5 mil. Sk. Vklady oboch spoločníkov sú v celkovej výške 200 tis. Akú sumu a akou formou vlastne vyplatí nový spoločník odstupujúcim spoločníkom? Budú títo musieť potom túto vyplatenú sumu zdaniť? Ako je to vlastne? Poradí niekto? Vopred ďakujem.
vladenl
08.02.08,07:35
Dvaja spoločníci prevádzajú svoje podieli v sro na iného - nového spoločníka. Ide defakto o predaj sro. Hodnota celej sro (hmotný majetok, zásoby...) je vyčíslená na cca 5 mil. Sk. Vklady oboch spoločníkov sú v celkovej výške 200 tis. Akú sumu a akou formou vlastne vyplatí nový spoločník odstupujúcim spoločníkom? Budú títo musieť potom túto vyplatenú sumu zdaniť? Ako je to vlastne? Poradí niekto? Vopred ďakujem.
Dan platiť musia (§8 odsek 1f zákona 595/2003 o dani z príjmov). Môži si však odpočítať minimálne výšku vkladu, respektíve obstarávaciu cenu podielu.

Výška sumy (kúpnej ceny) záleží na dohode predávajúcich a kupujúceho. Tá by mala byť potom uvedená v zmluvách o prevode obchodných podielov a vyplatená predávajúcim. (osobne by som kúpnu cenu vložil do notárskej úschovy s tým, že predávajúcim bude vyplatená iba pri predložený výpisu z OR, kde bude jediný spoločník kupujúci)
- nezabudnite, že prevody musí schváliť VZ
-overené podpisy na zmluvách
Fany
08.02.08,11:01
Ďakujem. Znamená to, že keď spoločníci zvýšia svoj vklad z 200 tis. napr. na 1 mil., alebo eviduje sro ich pôžičku, potom tento zdaňovať nebudú? Ešte sa chcem spýtať, kto a kedy kontroluje zápisnice z valného zhromaždenia, myslím tie bežné v priebehu roka? Čo ak tieto niesú?
Johanka
08.02.08,14:48
Dan platiť musia (§8 odsek 1f zákona 595/2003 o dani z príjmov). Môži si však odpočítať minimálne výšku vkladu, respektíve obstarávaciu cenu podielu.




Ďakujem. Znamená to, že keď spoločníci zvýšia svoj vklad z 200 tis. napr. na 1 mil., alebo eviduje sro ich pôžičku, potom tento zdaňovať nebudú? Ešte sa chcem spýtať, kto a kedy kontroluje zápisnice z valného zhromaždenia, myslím tie bežné v priebehu roka? Čo ak tieto niesú?

Kedy nadobudli obchodné podiely ?

§52 Zákona o dani z príjmov
(21) Na zdanenie príjmu z prevodu členských práv družstva alebo z prevodu účasti na obchodných spoločnostiach, ak nejde o predaj cenných papierov, obstaraných pred účinnosťou tohto zákona, ak doba medzi nadobudnutím a prevodom presahuje päť rokov, sa použijú ustanovenia § 4 ods. 1 písm. h) zákona č. 366/1999 Z. z. o daniach z príjmov v znení neskorších predpisov aj po 31. decembri 2003.

tzn., že ak doba medzi prevodom obchodného podielu a jeho nadobudnutím presiahla 5 rokov, je príjem z prevodu obchodného podielu od dane oslobodený.
LUCIAPAC
08.02.08,19:35
Mam ten istý problém. čo sa týka účtovania, môže ma niekto odkontrolovať?
ZI 200 000,-Sk na 1/2
odpredaj po 100 000,-
252/365 vyrovnavaci podiel
365/211 vyplatenie
419/252 zmena ZI
411/419 oductovanie pov podielov
353/419 novy spolocnik 1/1
419/411 zapis od OR
211/353 vyplatenie ZI novym spoločníkom
ďakujem veľmi pekne ak niekto poradí
Smutná
03.10.08,07:34
No práve, že to potrebujem urobiť v PO, tak ako Ti to nakoniec zobrali ?
neviem či som dobre pochopila, že názov spoločenská zmluva by si ponechal.Ale ja mám iba zakladateľskú listinu a zaujíma ma či mám robiť iba dodatky k zakl.listine, alebo ju mám po návrhu zmeny na OR-zmena jednoosoboej sro na viacosobovú-nazvať Spoločenskou zmluvou/úplné znnie SZ/
Ď.
josh
03.10.08,12:13
osobne nepremenovavam nazov listiny, ktorou sa spolocnost zalozila. ani pri zmene poctu spolocnikov.