Ejuska2586
06.01.08,09:26
Ahojte, chcela by som sa opýtať - živnostník pracuje vo firme ako zamestnanec na živnosť. Denne cestuje (občas vlakom, občas osobným autom nezahrnutým do podnikania). Má nárok na cestovné náhrady a diety. Ak hej, koľko? Hladala som v temach, no našla som len pracovné cesty do zahraničia a toto sa asi ako pracovná cesta nešpecifikuje. A je to na území SR.
dalilada
06.01.08,09:04
Pokiaľ cestuje inam ako je jeho obvyklé miesto vykonávania činnosti má nárok na cestovné náhrady na základe cestovných príkazov. Napr. Ak býva v MT a každý deň cestuje do LM, lebo tam má firma, pre kt. pracuje sídlo, nemá nárok na preplatenie CP.
Danila
06.01.08,09:07
Pokiaľ cestuje inam ako je jeho obvyklé miesto vykonávania činnosti má nárok na cestovné náhrady na základe cestovných príkazov. Napr. Ak býva v MT a každý deň cestuje do LM, lebo tam má firma, pre kt. pracuje sídlo, nemá nárok na preplatenie CP.V prvom rade je dôležitá skutočnosť zadávateľky, že pracuje ako zamestnanec na živnosť.
Toto spojenie je nerealizovateľné. Môže pracovať ako zamestnanec, alebo poskytovať služby ako živnostník. A od toho sa odvíjajú aj nároky za vykonanú prácu.
Zoltán Kovács
06.01.08,09:18
Doplním, od 01.09.2007 novelou zákonníka práce sú sťažené, sprísnené podmienky "zamestnávania" živnostníkov.
Infarkt
06.01.08,09:23
Živnostník nie je zamestnanec... ;)
...pri splnení určitých podmienok má nárok na diéty...a podobne...ale nie v zmysle Zákonníka práce.


Pôsobnosť Zákonníka práce
§ 1

(1) Tento zákon upravuje individuálne pracovnoprávne vzťahy v súvislosti s výkonom závislej práce fyzických osôb pre právnické osoby alebo fyzické osoby a kolektívne pracovnoprávne vzťahy.

(2) Za závislú prácu, ktorá je vykonávaná vo vzťahu nadriadenosti zamestnávateľa a podriadenosti zamestnanca, sa považuje výlučne osobný výkon práce zamestnanca pre zamestnávateľa, podľa pokynov zamestnávateľa, v jeho mene, za mzdu alebo odmenu, v pracovnom čase, na náklady zamestnávateľa, jeho výrobnými prostriedkami a na zodpovednosť zamestnávateľa a ide o výkon práce, ktorá pozostáva prevažne z opakovania určených činností.

(3) Závislá práca môže byť vykonávaná výlučne v pracovnom pomere, v obdobnom pracovnom vzťahu alebo výnimočne za podmienok ustanovených v tomto zákone aj v inom pracovnoprávnom vzťahu. Závislou prácou nie je podnikanie alebo iná zárobková činnosť založená na zmluvnom občianskoprávnom alebo zmluvnom obchodnoprávnom vzťahu podľa osobitných predpisov.


(4) Ak tento zákon v prvej časti neustanovuje inak, vzťahuje sa na tieto právne vzťahy Občiansky zákonník.

(5) Pracovnoprávne vzťahy vznikajú najskôr od uzatvorenia pracovnej zmluvy alebo dohody o práci vykonávanej mimo pracovného pomeru, ak tento zákon alebo osobitný predpis neustanovuje inak.

(6) V pracovnoprávnych vzťahoch možno upraviť podmienky zamestnania a pracovné podmienky zamestnanca výhodnejšie ako to upravuje tento zákon alebo iný pracovnoprávny predpis, ak to tento zákon alebo iný pracovnoprávny predpis výslovne nezakazuje alebo ak z povahy ich ustanovení nevyplýva, že sa od nich nemožno odchýliť.

Takže čo je výdaj a príjem SZČO stanovuje Zákon o dani z príjmov :)
dalilada
06.01.08,09:23
Pokiaľ cestuje inam ako je jeho obvyklé miesto vykonávania činnosti má nárok na cestovné náhrady na základe cestovných príkazov. Napr. Ak býva v MT a každý deň cestuje do LM, lebo tam má firma, pre kt. pracuje sídlo, nemá nárok na preplatenie CP.

Ešte doplním: samozrejme nemá nárok na CP od svojho "zamestnávateľa". ALe len v rámci svojho účtovníctva a účtovania nákladov. Súhlasím s predchádzajúcimi príspevkami, len stále je to bežná prax. Zamestnanec - živnostník si nepomôže.
Danila
06.01.08,09:26
Ešte doplním: samozrejme nemá nárok na CP od svojho "zamestnávateľa". ALe len v rámci svojho účtovníctva a účtovania nákladov. Súhlasím s predchádzajúcimi príspevkami, len stále je to bežná prax. Zamestnanec - živnostník si nepomôže.Všetko záleží od toho, akú zmluvu medzi sebou uzatvoríte. Ak Ťa potrebuje, nedáš sa tlačiť do kúta.
Infarkt
06.01.08,09:32
Ahojte, chcela by som sa opýtať - živnostník pracuje vo firme ako zamestnanec na živnosť. Denne cestuje (občas vlakom, občas osobným autom nezahrnutým do podnikania). Má nárok na cestovné náhrady a diety. Ak hej, koľko? Hladala som v temach, no našla som len pracovné cesty do zahraničia a toto sa asi ako pracovná cesta nešpecifikuje. A je to na území SR.

Ešte definícia pojmov v zmysle ZP :

Zamestnávateľ
§ 7

(1) Zamestnávateľ je právnická osoba alebo fyzická osoba, ktorá zamestnáva aspoň jednu fyzickú osobu v pracovnoprávnom vzťahu, a ak to ustanovuje osobitný predpis, aj v obdobných pracovných vzťahoch.

(2) Zamestnávateľ vystupuje v pracovnoprávnych vzťahoch vo svojom mene a má zodpovednosť vyplývajúcu z týchto vzťahov. Zamestnávateľom je aj organizačná jednotka zamestnávateľa, ak to ustanovujú osobitné predpisy alebo stanovy podľa osobitného predpisu. Ak je účastníkom pracovnoprávneho vzťahu zamestnávateľ, nemôže ním byť súčasne jeho organizačná jednotka a naopak.

(3) So zamestnancom, ktorý je aj štatutárnym orgánom alebo členom štatutárneho orgánu, dohodne podmienky podľa § 43 ods. 1 v pracovnej zmluve orgán alebo právnická osoba, ktorá ho ako štatutárny orgán ustanovila.

Zamestnanec
§ 11

(1) Zamestnanec je fyzická osoba, ktorá v pracovnoprávnych vzťahoch, a ak to ustanovuje osobitný predpis, aj v obdobných pracovných vzťahoch vykonáva pre zamestnávateľa závislú prácu.

(2) Spôsobilosť fyzickej osoby mať v pracovnoprávnych vzťahoch práva a povinnosti ako zamestnanec a spôsobilosť vlastnými právnymi úkonmi nadobúdať tieto práva a brať na seba tieto povinnosti vzniká, ak ďalej nie je ustanovené inak, dňom, keď fyzická osoba dovŕši 15 rokov veku; zamestnávateľ však nesmie dohodnúť ako deň nástupu do práce deň, ktorý by predchádzal dňu, keď fyzická osoba skončí povinnú školskú dochádzku.

(3) Zamestnanec môže uzatvoriť dohodu o hmotnej zodpovednosti najskôr v deň, keď dovŕši 18 rokov veku.

(4) Práca fyzickej osoby vo veku do 15 rokov alebo práca fyzickej osoby staršej ako 15 rokov do skončenia povinnej školskej dochádzky je zakázaná. Tieto fyzické osoby môžu vykonávať ľahké práce, ktoré svojím charakterom a rozsahom neohrozujú ich zdravie, bezpečnosť, ich ďalší vývoj alebo školskú dochádzku len pri

a) účinkovaní alebo spoluúčinkovaní na kultúrnych predstaveniach a umeleckých predstaveniach,

b) športových podujatiach,

c) reklamných činnostiach.

(5) Výkon ľahkých prác uvedených v odseku 4 povoľuje na žiadosť zamestnávateľa príslušný inšpektorát práce po dohode s príslušným orgánom verejného zdravotníctva. V povolení sa určí počet hodín a podmienky, za ktorých sa ľahké práce môžu vykonávať. Príslušný inšpektorát práce odoberie povolenie, ak podmienky povolenia nie sú dodržiavané.
Ejuska2586
06.01.08,12:14
Asi som otazku zle formulovala. Ide o živnostníka, ktorý vykonáva službu. Na čo ma narok a na čo nie?
Johanka
06.01.08,12:15
Zákon o dani z príjmov
§19 ods.2
e) výdavky (náklady) daňovníka s príjmami podľa § 6 ods. 1 a2 vynaložené v súvislosti s činnosťou vykonávanou v inom mieste, ako je miesto, v ktorom činnosť pravidelne vykonáva, najviac vo výške, aká je ustanovená pre zamestnancov podľa osobitného predpisu, 87) a to na stravovanie, ubytovanie, cestovné dopravnými prostriedkami, nevyhnutné výdavky spojené s pobytom v tomto mieste a v súvislosti s činnosťou vykonávanou v zahraničí aj suma do výšky 40 % nároku na stravné podľa osobitného predpisu;87) ak daňovník na cestovanie využije vlastné osobné motorové vozidlo nezahrnuté do obchodného majetku, uplatní výdavky (náklady) do výšky náhrady za spotrebované pohonné látky a základnej náhrady za každý jeden km jazdy podľa osobitného predpisu, 87)
Johanka
06.01.08,12:16
Ak nie je na pracovnej ceste :
§19 ods.2


p) stravné vynaložené daňovníkom s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2 za každý odpracovaný deň v kalendárnom roku, najviac v rozsahu a vo výške ustanovených na kalendárny deň pre časové pásmo 5 až 12 hodín podľa osobitného predpisu,
87) ak daňovníkovi súčasne nevzniká nárok na príspevok na stravovanie podľa osobitného predpisu89) v súvislosti s výkonom závislej činnosti, alebo daňovník neuplatňuje výdavky (náklady) na stravovanie podľa písmena e).
Ejuska2586
06.01.08,12:27
Zákon o dani z príjmov
§19 ods.2
e) výdavky (náklady) daňovníka s príjmami podľa § 6 ods. 1 a2 vynaložené v súvislosti s činnosťou vykonávanou v inom mieste, ako je miesto, v ktorom činnosť pravidelne vykonáva, najviac vo výške, aká je ustanovená pre zamestnancov podľa osobitného predpisu, 87) a to na stravovanie, ubytovanie, cestovné dopravnými prostriedkami, nevyhnutné výdavky spojené s pobytom v tomto mieste a v súvislosti s činnosťou vykonávanou v zahraničí aj suma do výšky 40 % nároku na stravné podľa osobitného predpisu;87) ak daňovník na cestovanie využije vlastné osobné motorové vozidlo nezahrnuté do obchodného majetku, uplatní výdavky (náklady) do výšky náhrady za spotrebované pohonné látky a základnej náhrady za každý jeden km jazdy podľa osobitného predpisu, 87)


Takze si uplatnuje 40% zo sumy = naroku na stravne? Cize ak je stravne 100Sk/den, tak aj na ubytovanie, cestovanie dopravnymi prostriedkami.... si uplatnuje 40% z tej sumy, to jest 40 Sk osobitne na kazdu polozku. A ako je to potom v jeho uctovnictve? Aj tam je len 40% alebo cela suma?
Johanka
06.01.08,12:31
Takze si uplatnuje 40% zo sumy = naroku na stravne? Cize ak je stravne 100Sk/den, tak aj na ubytovanie, cestovanie dopravnymi prostriedkami.... si uplatnuje 40% z tej sumy, to jest 40 Sk osobitne na kazdu polozku. A ako je to potom v jeho uctovnictve? Aj tam je len 40% alebo cela suma?
Uff, to si riadne domotala ;).
Citované ustanovenie obsahuje odkaz na Zákon o cestovných náhradách.
40 % je tzv. vreckové pri zahraničnej pracovnej ceste.
Johanka
06.01.08,12:33
Johanka
06.01.08,12:35
Zákon o cestovných náhradách
§ 5
Stravné


(1) Zamestnancovi patrí stravné za každý kalendárny deň pracovnej cesty za podmienok ustanovených týmto zákonom. Suma stravného je ustanovená v závislosti od času trvania pracovnej cesty v kalendárnom dni, pričom čas trvania pracovnej cesty je rozdelený na časové pásma

a) 5 až 12 hodín,
b) nad 12 hodín až 18 hodín,
c) nad 18 hodín.

(2) Sumu stravného pre časové pásma podľa odseku 1 ustanoví opatrenie, ktoré vydá Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky (ďalej len "ministerstvo"); opatrenie sa vyhlási uverejnením jeho úplného znenia.6)
....
Ejuska2586
06.01.08,12:43
Takže má nárok len na 89Sk/deň? Túto sumu si ako nárokuje - u zamestnávateľa, resp. ako náklad vo vlastnom účtovníctve?
Zoltán Kovács
06.01.08,12:48
Takže má nárok len na 89Sk/deň? Túto sumu si ako nárokuje - u zamestnávateľa, resp. ako náklad vo vlastnom účtovníctve?

Tak teda má zamestnávateľa, a má TPP, alebo je živnostník a nemá zamestnávateľa?
Johanka
06.01.08,12:53
Takže má nárok len na 89Sk/deň? Túto sumu si ako nárokuje - u zamestnávateľa, resp. ako náklad vo vlastnom účtovníctve?

Ty si naozaj účtovník ? Ja som Ti odpovedala v tom duchu ...myslela som, že Ti nie je jasná táto časť zákona .... Ak nie, vyžaduje to iný typ odpovede alebo skôr odkaz na témy, kde je táto problematika tisíckrát rozobratá do najmenších detailov ...
Johanka
06.01.08,12:57
ego.mc
24.01.08,11:59
Mohol by som poprosiť o radu?
SZČO - dopravca má v prebehu dvoch dní tri pracovné cesty:
V prvý deň začína o 7,00 -13,00 (t.j. 6h), večer ide na druhú o 22,00, tá trvá do druhého dňa do 4,00 (t.j. 6h). Poobede druhý deň ide ešte na jednu 13,00 - 20,30 (t.j. 8,5h). Ako ich sčítam. A môžem ich vôbec sčítať, keď ani jedna nie je kratšia ako 5 hodín? Ako potom s diétami?
Vopred ďakujem.
ego.mc
28.01.08,11:28
Hm, nikto neporadí? :mee:
Chobot
28.01.08,12:18
Mohol by som poprosiť o radu?
SZČO - dopravca má v prebehu dvoch dní tri pracovné cesty:
V prvý deň začína o 7,00 -13,00 (t.j. 6h), večer ide na druhú o 22,00, tá trvá do druhého dňa do 4,00 (t.j. 6h). Poobede druhý deň ide ešte na jednu 13,00 - 20,30 (t.j. 8,5h). Ako ich sčítam. A môžem ich vôbec sčítať, keď ani jedna nie je kratšia ako 5 hodín? Ako potom s diétami?
Vopred ďakujem.

Ide síce o živnostníka, ale v tomto prípade si pomôžeme zákonom o cest. náhradách. Predpokladám, že ide o tuzemské cesty.

Vychádzame zo základného predpokladu, že v prípade viacerých ciest počas jedného dňa sa časy nespočítavajú. Teda každú jednu cestu riešiš samostatne a robíš pre ňu osobitné vyúčtovanie. Za každú jednu cestu budeš počítať náhrady osobitne.

Teda za prvú máš nárok na 89,- SKK, nakoľko trvala viac ako 5 hodín v kal dni.

Druhá trvala 2 kal. dni a to v prvom 2 hodiny a v druhom 4 hodiny. Podľa správnosti by si nemal nárok na stravné, lebo ani v jednom dni netrvala cesta viac ako 5 hodín. Ale podľa § 5 ods. 4 sa tieto časy môžu spočítať:

"(4) Ak zamestnanec, ktorému častá zmena pracoviska vyplýva z osobitnej povahy povolania, vykoná počas

a) ...
b) dvoch kalendárnych dní pracovnú cestu, ktorá trvá v každom kalendárnom dni menej ako 5 hodín a ktorá celkovo trvá najmenej 5 hodín, patrí zamestnancovi stravné v sume ustanovenej pre časové pásmo 5 až 12 hodín."

Bod a) som schválne vymazal, aby ťa to neplietlo, ale o tom neskôr.

Takže za druhú cestu si môžeš vyúčtovať náhradu 89,- SKK a tretia cesta je tiež jasná, zase 89,- SKK, lebo cesta trvala viac ako 5 hodín.

Na začiatku som písal, že cesty by sa nemali spočítavať. Spočítavajú sa len v tom prípade, ak každá z tých ciest je kratšia ako 5 hodín, čo tvoj prípad nie je. Práve o tom pojednáva ten ods. a):
"(4) Ak zamestnanec, ktorému častá zmena pracoviska vyplýva z osobitnej povahy povolania, vykoná počas

a) kalendárneho dňa viac pracovných ciest, z ktorých každá trvá menej ako 5 hodín, pričom celkový súčet trvania týchto pracovných ciest je 5 hodín a viac, patrí zamestnancovi stravné za celkový čas trvania týchto pracovných ciest,"
ego.mc
29.01.08,03:00
Ďakujem za odpoveď. Miatla ma tá nočná cesta. :-)
natkov
03.03.08,12:41
Klient živnostník z PO chodí na týždňovky po SR napr. BBystrica. Otázka: môže si uplatniť diéty v rámci SR (DP rok 2007).
larysa
03.03.08,16:58
čiže keď býva v dedine pri nitre a do práce chodí do nitry (myslím ako SZČO), tak si nemôže uplatniť diety???
KvetkaK
03.03.08,16:59
Klient živnostník z PO chodí na týždňovky po SR napr. BBystrica. Otázka: môže si uplatniť diéty v rámci SR (DP rok 2007).
Áno môže.
JankaO
03.03.08,17:00
čiže keď býva v dedine pri nitre a do práce chodí do nitry (myslím ako SZČO), tak si nemôže uplatniť diety???,

nie
larysa
03.03.08,17:04
a akými nákladmi mu ešte môžem znížiť základ dane, aby nemusel zaplatiť vysokú daň?
lubenaj
04.03.08,08:23
Dobrý deň
mam živnostníka, ktorý býva na záhorí tam má aj miesto podnikania na trvalom bydlisku - chodí do trnavy takmer každý deň kde vykonáva činnosť - montujem plastové okná má nárok na diéty - teda 89,- Sk na každý deň? a niektoré dni odchádza o 6.00 a prichádza aaž o19:00 - patrí mu vtedy 135 Sk diéta -
nemá ale stravné lístky kúpené. Ide ešte o to či sa do pracovnej cesty počíta aj cesta do Trnavy alebo len práca v Trnave ale asi hej.
larysa
04.03.08,09:28
Počíta sa aj cesta do Trnavy a cesta späť, ale musíš na to vystaviť cesťáky.
lenka 1
04.03.08,10:37
Ahoj. Chcela by som sa opýtať ako je to keď má živnostník na mesiac marec kúpené stravné lístky v max. hodnote. Ale v polovici mesiaca podpíše zmluvu, že bude pracovať 300 km od miesta bydliska. Bude tam dochádzať v pondelok a piatok bude chodiť domov. Na čo má nárok myslím ohľadne diét. Cestovné a ubytovanie si dá do nákladov podľa bločkov. Ale ohľadne stravného. Keď mu vypíšem cesťáky tak si tam môže odpočítať stravné čo už má? Alebo v tom mesiaci nemá nárok na cesťaky
Bartošová Milada
05.03.09,09:01
Zdravím, mám problém. Živnostník bez stravných lístkov vykonáva svoju činnosť na rôznych miestach (stavby) ma presviedča, že mu môžem dať do nákladov stravné príp. diéty na každý deň aj bez preukázateľných výdavkov na stravu (nemá žiaden bloček). Ak áno v akej výške. A moja druhá otázka je podobná: prepravca tovaru /zásobovanie/ tiež bez stravných lístkov, čo si môže dať do nákladov ohľadom stravného , príp. diét? Veľmi pekne vopred ďakujem za odpoveď.
Zita5
05.03.09,09:07
Zdravím, mám problém. Živnostník bez stravných lístkov vykonáva svoju činnosť na rôznych miestach (stavby) ma presviedča, že mu môžem dať do nákladov stravné príp. diéty na každý deň aj bez preukázateľných výdavkov na stravu (nemá žiaden bloček). Ak áno v akej výške. A moja druhá otázka je podobná: prepravca tovaru /zásobovanie/ tiež bez stravných lístkov, čo si môže dať do nákladov ohľadom stravného , príp. diét? Veľmi pekne vopred ďakujem za odpoveď.


http://www.porada.sk/t18030-zakon-o-cestovnych-nahradach-od-01-09-2007-a.html

Ak nemajú zakúpené stravné lístky nemôžu o nich účtovať . V prípade pracovnej cesty postupujete podľa vyššie priloženého zákona .

http://www.porada.sk/858723-post5.html
Bartošová Milada
05.03.09,09:37
ďakujem za odpoveď, takže z toho mi vychádza, že si podnikateľ musí robiť každý deň cesťáky a v prípade že pracuje 5-12 hod, tak si uplatní len 98,- stravne a cestovné tam a späť. Chápem to správne? Ale ako je to v prípade toho prepravcu, keď on má vlastné vozidlo na prepravu, s ktorým odchádza už z domu do určitej firmy naložiť tovar a dopraviť na určené miesta. Na čo má nárok on a ako to zdokladovať? Ešte raz vďaka
ego.mc
05.03.09,12:21
Pre prepravcu platí to isté, zdokladuje to knihou jázd.