Bubi200
06.01.08,10:36
Ahoj, mozete mi prosim vas poradit, od dna 1.1 2008 som zivnostnik s predmetom podnikania " administrativne prace ". Mal by som robit pre jednu a.s. bezne adm. prace, a neviem ci s nimi musim mat nejaku zmluvu, a ak ano tak aku. Plateny budem kazdy mesiac fixnou sumou. Diki za odpoved.
Zoltán Kovács
06.01.08,09:37
Ahoj, mozete mi prosim vas poradit, od dna 1.1 2008 som zivnostnik s predmetom podnikania " administrativne prace ". Mal by som robit pre jednu a.s. bezne adm. prace, a neviem ci s nimi musim mat nejaku zmluvu, a ak ano tak aku. Plateny budem kazdy mesiac fixnou sumou. Diki za odpoved.

A budeš to robíť v ich priestoroch, na ich pc, stole.... v pevne stanovenom pracovnom čase? Ak áno, tak to je závislá práca ako vyšitá.
ekopo
06.01.08,09:38
Bolo by vhodné spísať zmluvu, ale ani nemusí byť. Potom fakturovať " na základe dohody". Proetože dohoda môže byť aj ústna. Pozor na závislú činnosť.....
Bubi200
06.01.08,09:41
no pracovat budem v ich priestoroch, cas mam flexibilny., je to v podstate na mne. akosi to myslel s tou zavislou cinnostou?
Danila
06.01.08,09:45
no pracovat budem v ich priestoroch, cas mam flexibilny., je to v podstate na mne. akosi to myslel s tou zavislou cinnostou?Práve si sa tomu vyhol / tej závislej práci/, keď je to v podstate na tebe.
ekopo
06.01.08,09:45
Zákonník práce
§ 1

(1) Tento zákon upravuje individuálne pracovnoprávne vzťahy v súvislosti s výkonom závislej práce fyzických osôb pre právnické osoby alebo fyzické osoby a kolektívne pracovnoprávne vzťahy.

(2) Za závislú prácu, ktorá je vykonávaná vo vzťahu nadriadenosti zamestnávateľa a podriadenosti zamestnanca, sa považuje výlučne osobný výkon práce zamestnanca pre zamestnávateľa, podľa pokynov zamestnávateľa, v jeho mene, za mzdu alebo odmenu, v pracovnom čase, na náklady zamestnávateľa, jeho výrobnými prostriedkami a na zodpovednosť zamestnávateľa a ide o výkon práce, ktorá pozostáva prevažne z opakovania určených činností.

(3) Závislá práca môže byť vykonávaná výlučne v pracovnom pomere, v obdobnom pracovnom vzťahu alebo výnimočne za podmienok ustanovených v tomto zákone aj v inom pracovnoprávnom vzťahu. Závislou prácou nie je podnikanie alebo iná zárobková činnosť založená na zmluvnom občianskoprávnom alebo zmluvnom obchodnoprávnom vzťahu podľa osobitných predpisov.
Infarkt
06.01.08,09:47
no pracovat budem v ich priestoroch, cas mam flexibilny., je to v podstate na mne. akosi to myslel s tou zavislou cinnostou?

Tu máš definíciu závislej práce...

Pôsobnosť Zákonníka práce
§ 1

(1) Tento zákon upravuje individuálne pracovnoprávne vzťahy v súvislosti s výkonom závislej práce fyzických osôb pre právnické osoby alebo fyzické osoby a kolektívne pracovnoprávne vzťahy.

(2) Za závislú prácu, ktorá je vykonávaná vo vzťahu nadriadenosti zamestnávateľa a podriadenosti zamestnanca, sa považuje výlučne osobný výkon práce zamestnanca pre zamestnávateľa, podľa pokynov zamestnávateľa, v jeho mene, za mzdu alebo odmenu, v pracovnom čase, na náklady zamestnávateľa, jeho výrobnými prostriedkami a na zodpovednosť zamestnávateľa a ide o výkon práce, ktorá pozostáva prevažne z opakovania určených činností.

(3) Závislá práca môže byť vykonávaná výlučne v pracovnom pomere, v obdobnom pracovnom vzťahu alebo výnimočne za podmienok ustanovených v tomto zákone aj v inom pracovnoprávnom vzťahu. Závislou prácou nie je podnikanie alebo iná zárobková činnosť založená na zmluvnom občianskoprávnom alebo zmluvnom obchodnoprávnom vzťahu podľa osobitných predpisov.


(4) Ak tento zákon v prvej časti neustanovuje inak, vzťahuje sa na tieto právne vzťahy Občiansky zákonník.

(5) Pracovnoprávne vzťahy vznikajú najskôr od uzatvorenia pracovnej zmluvy alebo dohody o práci vykonávanej mimo pracovného pomeru, ak tento zákon alebo osobitný predpis neustanovuje inak.

(6) V pracovnoprávnych vzťahoch možno upraviť podmienky zamestnania a pracovné podmienky zamestnanca výhodnejšie ako to upravuje tento zákon alebo iný pracovnoprávny predpis, ak to tento zákon alebo iný pracovnoprávny predpis výslovne nezakazuje alebo ak z povahy ich ustanovení nevyplýva, že sa od nich nemožno odchýliť.
Zoltán Kovács
06.01.08,09:47
no pracovat budem v ich priestoroch, cas mam flexibilny., je to v podstate na mne. akosi to myslel s tou zavislou cinnostou?

To mám chápať tak, že máš stanovené, že napr. do práce sa musíš dostaviť od 7.30 do 9.00, a potom odsedieť si tých 8 hodín denne?
Infarkt
06.01.08,09:49
Ahoj, mozete mi prosim vas poradit, od dna 1.1 2008 som zivnostnik s predmetom podnikania " administrativne prace ". Mal by som robit pre jednu a.s. bezne adm. prace, a neviem ci s nimi musim mat nejaku zmluvu, a ak ano tak aku. Plateny budem kazdy mesiac fixnou sumou. Diki za odpoved.

Určite by som to riešil nejakou zmluvou v zmysle Obchodného zákonníka...ošetríš si tak aj platby, prípadné zodpovednosti, záruky, práva a samozrejme aj povinnosti oboch zmluvných strán...

mimotemy EKOPO...bol si rýchlejší :D
ekopo
06.01.08,09:50
:) :D :)
ekopo
06.01.08,09:55
Zhrnutie:
1., urob zmluvu
2., čas príchodu do práce si určuješ sám
3., nemáš určenú pracovnú dobu
4., nejedná sa o vzťah nadriadenosti zo strany objednávateľa
Bubi200
06.01.08,09:56
Takze ak tomu spravne rozumiem, nemusim mat zmluvu, kedze ja tam sedim kolko chcem, a plat mam urceny vzajomnou dohodou, a na zaklade vzajomnej dovery kedze sa jedna o mojho kamarata. A keby ze sa rozhodnem mat zmluvu, tak aku mi odporucate? Co sa tyka platu, ten mam kazdy mesiac fixny.
ekopo
06.01.08,10:14
Všeobecná zmluva spísaná v zmysle OZ. Nadpis môže byť napr. "Zmluva o výkone administratívnych prác". V zmluve môžu byť tieto práce a daľšie vzájomné vzťahy bližšie špecifikované.


p.s. idem obedovať :)
liba2
06.01.08,10:23
Takze ak tomu spravne rozumiem, nemusim mat zmluvu, kedze ja tam sedim kolko chcem, a plat mam urceny vzajomnou dohodou, a na zaklade vzajomnej dovery kedze sa jedna o mojho kamarata. A keby ze sa rozhodnem mat zmluvu, tak aku mi odporucate? Co sa tyka platu, ten mam kazdy mesiac fixny.Odporúčam nepoužívať slovo "plat" - nie si zamestnaný. Ide o cenu za poskytnutú službu.
Infarkt
06.01.08,10:25
Takze ak tomu spravne rozumiem, nemusim mat zmluvu, kedze ja tam sedim kolko chcem, a plat mam urceny vzajomnou dohodou, a na zaklade vzajomnej dovery kedze sa jedna o mojho kamarata. A keby ze sa rozhodnem mat zmluvu, tak aku mi odporucate? Co sa tyka platu, ten mam kazdy mesiac fixny.

Mno chlapče ;)

kamarát-nekamarát, zmluvu napríklad v zmysle §51 Obchodného zákonníka by som jednoznačne uzavrel...
ďalší dôvod môže byť aj ten, žeVás prepadne kontrola z IP, ktorá žiada od osoby prítomnej na pracovisku doklad osobnej totožnosti a PZ...
Keďže nemáš PZ, nastáva problém...v prípade "ústnej" zmluvy...:confused:

Ďalej je tam v prípade priestorov, v ktorých sa pohybujú zákazníci, odlíšiť menovkou, alebo oblečením personál firmy od spotrebiteľov...=ďalší problém pri kontrole, hm ? :confused:

Atď...atď...atď... je toho veľa a myslím, že si to predstavuješ strašne ľahko :)
Bubi200
06.01.08,10:44
OK, dakujem vam. Ja sa s nim teda poradim. Diky, velmi ste mi pomohli.