Damián
06.01.08,12:38
Mám otázku, platia sa odvody z preplatenej dovolenky? Dakujem
KEJKA
06.01.08,11:42
áno - vzhľadom na novú úpravu preplatenia časti nevyčerpanej dovolenky.

upravila som, lebo moja odpoveď bola urýchlená a nesprávne jednoznačná.
Zoltán Kovács
06.01.08,11:44
V prípade, ak sa vypláca po ukončení prac.pomeru sa platí iba daň.
Zoltán Kovács
06.01.08,12:45
Ak sa pozrieme do aktuálneho znenia § 129 Zákonníka práce, § 13 zákona o zdravotnom poistení a § 138 zákona o sociálnom poistení, tak o citovanom tvrdení si dovolím pochybovať. ;)

Zákonník práce
§129
Splatnosť mzdy
(1) Mzda je splatná pozadu za mesačné obdobie, a to najneskôr do konca nasledujúceho kalendárneho mesiaca, ak sa v kolektívnej zmluve alebo v pracovnej zmluve nedohodlo inak.

(2) Na žiadosť zamestnanca musí mu byť mzda splatná počas dovolenky vyplatená pred nastúpením dovolenky. To platí i pri nástupe do služby v ozbrojených silách alebo do civilnej služby.

(3) Pri skončení zamestnania vyplatí zamestnávateľ zamestnancovi mzdu splatnú za mesačné obdobie v deň zamestnania pracovného pomeru, ak sa nedohodli inak ,najneskôr však v najbližšom výplatnom termíne nasledujúcom po dni skončenia pracovného pomeru.

Zákon o zdravotnom poistení
§ 13
Vymeriavací základ

(4) Do vymeriavacieho základu podľa odsekov 1 až 3 sa nezapočítava
a) odstupné a odchodné,44a)
b) náhrada za pracovnú pohotovosť, náhrada za služobnú pohotovosť, náhrada za pohotovosť, príplatok za pohotovosť,44b)
c) príspevok zo sociálneho fondu,44c)
d) príjem zamestnanca v súvislosti s používaním motorového vozidla na služobné účely a súkromné účely,44d)
e) odmena podľa osobitných predpisov v oblasti priemyselných práv,
f) odmena vyplácaná pri pracovnom výročí a životnom výročí,44e)
g) odmena vyplácaná pri prvom skončení pracovného pomeru pri odchode do starobného dôchodku, predčasného starobného dôchodku a invalidného dôchodku,39b)
h) plnenie poskytnuté zamestnávateľom po skončení pracovného pomeru, služobného pomeru alebo štátnozamestnaneckého pomeru,

Zákon o sociálnom poistení
§ 138

(2) Do vymeriavacieho základu zamestnanca sa nezahŕňa
odstupné, odchodné, cestovné náhrady, výnosy
z kapitálových podielov (akcií) alebo obligácií, náhrada
za pracovnú pohotovosť, náhrada za služobnú pohotovosť,
náhrada za pohotovosť, príplatok za pohotovosť,
príspevky zo sociálneho fondu, príspevky na doplnkové
dôchodkové sporenie, životné poistenie a účelové sporenie
zamestnanca, ktoré platí zamestnávateľ za zamestnanca,
príjem zamestnanca v súvislosti s používaním
motorového vozidla na služobné účely a súkromné
účely, odmeny podľa osobitných predpisov v oblasti

priemyselných práv, odmeny vyplácané pri pracovných
jubileách a životných jubileách, odmeny pri odchode do
starobného dôchodku a plnenia poskytované zamestnávateľom
zamestnancovi zo zisku po zdanení okrem
podielu na zisku vyplateného obchodnou spoločnosťou
alebo družstvom zamestnancovi bez účasti na základnom
imaní tejto spoločnosti alebo družstva, plnenia
poskytnuté zamestnávateľom po skončení pracovného
pomeru, služobného pomeru, štátnozamestnaneckého
pomeru a náhrada príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti
zamestnanca.51)

Adrej prosím ťa vysvetli prečo pochybuješ!
KEJKA
06.01.08,13:01
rada sa nechám poučiť......
ďakujem
Zoltán Kovács
06.01.08,13:07
Podľa aktuálneho znenia Zákonníka práce najneskôr v najbližšom výplatnom termíne po skončení pracovného pomeru je splatná posledná mzda. Rovnako sú splatné aj náhrady mzdy za dovolenku. Ani v zákone o zdravotnom poistení a ani v zákone o sociálnom poistení sa neuvádza, že náhrada mzdy za nevyčerpanú dovolenku sa nezahŕňa do vymeriavacieho základu pre výpočet preddavkov poistného na zdravotné poistenie a výpočet poistného na sociálne poistenie. Do 31.8.2007 existovala "diera" v Zákonníku práce, ktorá umožňovala obídenie odovodovej povinnosti tak, že sa zamestnanec so zamestnávateľom dohodli na inom termíne splatnosti náhrady za nevyčerpanú dovolenku v neskoršom výplatnom termíne (v takom prípade išlo o plnenie po skončení pracovného pomeru nepodliehajúce odvodovej povinnosti) ;).

P.S.
Práve túto situáciu riešim teraz v prípade môjho vlastného pracovného pomeru a preto som včera venoval štúdiu vyššie spomenutých 3 zákonov nejakú tú chvíľu z voľného času. ;)

JA som mal na myslí prípady, ak tieto náhrady za nevyčerpanú dovolenku zamestnanec napríklad dostane po pár rokoch ťahanicami na súde, ak zamestnávateľ porušil svoju povinnosť a nevyplatil to v zákone stanovenom termíne.
Denda
06.01.08,13:14
Trošku v tejto téme nerozumiem základnej veci a tou je, kedy sa nezahrňovala preplatená dovolenka do vymeriavacieho základu, okrem prípadu kedy zamestnávateľ túto povinnosť opomenul pri skončení pracovného pomeru a zamestnanec sa tohoto nároku dožadoval až po skončení pracovného pomeru?
Jediná zmena je len v tom, že sa doplnila možnosť preplatenia dovolenky počas pracovného pomeru.
Denda
06.01.08,14:02
Zo znenia Zákonníka práce účinného do 31.8.2007 vyplývalo, že zamestnanec a zamestnávateľ sa mohli bez obmedzenia "dohodnúť inak". Takže sa mohli právoplatne dohodnúť na splatnosti náhrady mzdy za nevyčerpanú dovolenku aj s odstupom niekoľkých rokov po skončení pracovného pomeru. Od 1.9.2007 sa môžu dohodnúť inak, ale to "inak" je obmedzené podmienkou "najneskôr v najbližšom výplatnom termíne po skončení pracovného pomeru". To je dosť podstatný rozdiel, ktorý rozhodujúcim spôsobom zúžil "manévrovací priestor" na obídenie odvodovej povinnosti. :cool:
Andrej máš pravdu. Mne sa nejedná o manévrovací priestor, ale ja chápem splatnosť mzdy podľa §129 ako dohodu medzi zamestnávateľom a zamestnancom o vyplatení čiastky v dohodnutom termíne v nadväznosti na §130. Predpis záväzku mi však vzniká hneď voči zamestnancovi a v tomto záväzku predsa mám zohľadnené všetky zložky mzdy a náhrad, alebo nie? :confused:
Ja plnenie poskytované zamestnávateľom po skončení pracovného pomeru chápem ako niečo na čo zamestnávateľ zabudol, nechcel alebo nevedel, že mi mal zaplatiť a ja sa toho dožadujem.
vema
05.09.08,06:14
Dôchodca končí pracovný pomer 9.9.2008.Od 1.8.2008 do 14.8.2008 bol PN. Od 15.8. do 9.9.2008 čerpá dovolenku. Nakoľko mu zostane ešte 1/2 deň dovolenky, tú mu chceme preplatiť. Platia sa odvody aj z toho 1/2 dňa dovolenky do soc.poisťovne? Ďakujem
katka50
05.09.08,06:28
Dôchodca končí pracovný pomer 9.9.2008.Od 1.8.2008 do 14.8.2008 bol PN. Od 15.8. do 9.9.2008 čerpá dovolenku. Nakoľko mu zostane ešte 1/2 deň dovolenky, tú mu chceme preplatiť. Platia sa odvody aj z toho 1/2 dňa dovolenky do soc.poisťovne? Ďakujem

Ak mu preplácaš nevyčerpanú dovolenku počas trvania PP-tak zrážaš poistné.
Chobot
05.09.08,07:08
Ak mu preplácaš nevyčerpanú dovolenku počas trvania PP-tak zrážaš poistné.

Čítal som si aj predchádzajúcu diskusiu, ktorá je síce staršieho dáta, ale v podstate majú pravdu obe strany.

Ja by som to povedal takto. Áno, pokiaľ sa prepláca dovolenka počas trvania PP, tak vstupuje do vymeriavacieho základu a platia sa odvody. Ak to je po skončení PP, tak sa odvody neplatia len daň.

A teraz k jadru veci. V zmysle ZP sa mzda pri skončení PP má vyplatiť nasledovne:
(3) Pri skončení pracovného pomeru vyplatí zamestnávateľ zamestnancovi mzdu splatnú za mesačné obdobie v deň skončenia pracovného pomeru, ak sa nedohodli inak, najneskôr však v najbližšom výplatnom termíne nasledujúcom po dni skončenia pracovného pomeru.

Podľa môjho názoru ak sa mzda aj vyplatí aj po dni skončenia PP ale za predchádzajú mesiac, tak sa to nepovažuje ako mdza vyplatená po skončení PP, pretože je to za zúčtovaní mesiac, počas ktorého trval pracovný pomer. Preto ak PP skončí napr. 31.8. a mzda za mesia august je vyplatená 4.9., tak sa z príjmov riadne odvádzajú odvody.

Jedine keby to bola nejaká náhrada, ktorá sa zúčtuje za výplatné obdobie september (vyplatené 4.10.), tak vtedy by som to považoval za výplatu po skončení PP.

Obdobne potom prípad, ak skončí PP 15.8. a výplata sa vyplatí 4.9. - stále je to výplata za obdobie, kedy PP trval, preto si myslím, že sa platia všetky odvody, hoci v skutočnosti 4.9. už PP bol ukončený.
jacekova
10.09.08,11:10
Čítal som si aj predchádzajúcu diskusiu, ktorá je síce staršieho dáta, ale v podstate majú pravdu obe strany.

Ja by som to povedal takto. Áno, pokiaľ sa prepláca dovolenka počas trvania PP, tak vstupuje do vymeriavacieho základu a platia sa odvody. Ak to je po skončení PP, tak sa odvody neplatia len daň.

A teraz k jadru veci. V zmysle ZP sa mzda pri skončení PP má vyplatiť nasledovne:
(3) Pri skončení pracovného pomeru vyplatí zamestnávateľ zamestnancovi mzdu splatnú za mesačné obdobie v deň skončenia pracovného pomeru, ak sa nedohodli inak, najneskôr však v najbližšom výplatnom termíne nasledujúcom po dni skončenia pracovného pomeru.

Podľa môjho názoru ak sa mzda aj vyplatí aj po dni skončenia PP ale za predchádzajú mesiac, tak sa to nepovažuje ako mdza vyplatená po skončení PP, pretože je to za zúčtovaní mesiac, počas ktorého trval pracovný pomer. Preto ak PP skončí napr. 31.8. a mzda za mesia august je vyplatená 4.9., tak sa z príjmov riadne odvádzajú odvody.

Jedine keby to bola nejaká náhrada, ktorá sa zúčtuje za výplatné obdobie september (vyplatené 4.10.), tak vtedy by som to považoval za výplatu po skončení PP.

Obdobne potom prípad, ak skončí PP 15.8. a výplata sa vyplatí 4.9. - stále je to výplata za obdobie, kedy PP trval, preto si myslím, že sa platia všetky odvody, hoci v skutočnosti 4.9. už PP bol ukončený.

ale čo potom s nevyčerpanou dovolenkou, ktorú zamestnávateľ zabudol preplatiť a zamestnanec sa jej teraz dožaduje??? daň mi je jasná. ale čo s odvodmi? strhnút alebo nestrhnút??
Tweety
10.09.08,11:11
ale čo potom s nevyčerpanou dovolenkou, ktorú zamestnávateľ zabudol preplatiť a zamestnanec sa jej teraz dožaduje??? daň mi je jasná. ale čo s odvodmi? strhnút alebo nestrhnút??
Ak je dovolenka preplatená po skončení PP, odvodom jej preplatenie nepodlieha.
jacekova
10.09.08,11:22
Ak je dovolenka preplatená po skončení PP, odvodom jej preplatenie nepodlieha.

ďakujem, potrebovala som to odobriť, pretože asi patrím k tým "šikovným", ktoré na preplatenie dovolenky zabudli, nakoľko som riešila kopeeec ďalších vecí...
samuelina
11.03.09,09:37
dobrý deň, chcela by som Vás požiadať o radu ako je to s odvodmi z preplatenej dovolenky ak zamestanec až do rozviazania PP bol PN -viac ako 2 mesiace?
Andyke
11.03.09,09:51
Ak bol celý mesiac PN (napr. 02/2009) a prac.pomer končí 28.2.209 , a v mzde za 2/2009 budete vyplácať nepreplatenú dovolenku, tak do zdrav. poisťovne idú odvody a do Soc. poisťovne iba úrazové poistenie za organizáciu.
samuelina
11.03.09,10:01
Ďakujem
margaretka71
06.04.09,05:41
Dobrý deň. Chcem sa opýtať na takýto prípad: zamestnanec ukončil prac. pomer dňa 5. 3. 2009. Za mesiac marec mal PN od 1. 3. 2009 do 4. 3. 2009. Ostala mu nevyčerpaná dovolenka 3 dni, ktorú mu idem preplatiť. Prečo mi program vyráta iný vymeriavací základ /nižný o viac ako polovicu/ pri výpočte NP a GP. Ostatné odvody sú vypočítané z rovnakého VZ. Nemá byť všade rovnaká výška vymeriavacieho základu? Prosím poraďte mi, potrebujem to súrne. Ďakujem
margaretka71
06.04.09,08:10
Prosím, neviem mi niekto poradiť? Neviem či môžem nechať vypočítanú mzdu takto. Pracujem v programe MK Soft SQL.
mzdarka renca
06.04.09,08:16
Dobrý deň. Chcem sa opýtať na takýto prípad: zamestnanec ukončil prac. pomer dňa 5. 3. 2009. Za mesiac marec mal PN od 1. 3. 2009 do 4. 3. 2009. Ostala mu nevyčerpaná dovolenka 3 dni, ktorú mu idem preplatiť. Prečo mi program vyráta iný vymeriavací základ /nižný o viac ako polovicu/ pri výpočte NP a GP. Ostatné odvody sú vypočítané z rovnakého VZ. Nemá byť všade rovnaká výška vymeriavacieho základu? Prosím poraďte mi, potrebujem to súrne. Ďakujem

Podľa mňa, by si mala mať všetky VZ rovnaké, veď aj pracoval jeden deň 5.3.09. Nechápem.
margaretka71
06.04.09,08:20
Ďakujem, že sa mi aspoň niekto ozval. Ja to tiež nechápem. Asi to na tvrdo opravím, to sa dá, čo povieš?
mzdarka renca
06.04.09,08:22
Ďakujem, že sa mi aspoň niekto ozval. Ja to tiež nechápem. Asi to na tvrdo opravím, to sa dá, čo povieš?

mne to dáva pri takýchto prípadoch VZ rovnaké. Iba ak by zamestnanec nepracoval, tak sa platí len na ZP a SP - úrazové.
kacena
27.04.09,09:15
Zamestnanec bol v našej firme zamestnaný od 19.10.2007 do 31.03.2009
Bol na PN od 02.06.2008 do 31.03.2009. Dňa 31.03.2009 bol s ním ukončený
pracovný pomer dohodou k 31.03.2009.
Pri výpočte mzdy za mesiac 3/2009 mal mzdu za odpracovné dni nulovú , pretože celý mesiac bol PN. Bola mu však preplatené nevyčerpaná dovolenka 18,5 dňa ešte z roku 2008.
Môj mzdový program mi na výplatnej páske z preplatenej dovolenky strhol len odvod do ZP. Je to tak správne ? Nejako sa mi to nezdá.
ďakujem za každú dobrú radu.
Katka
michelle84
27.04.09,12:07
Zamestnanec bol v našej firme zamestnaný od 19.10.2007 do 31.03.2009
Bol na PN od 02.06.2008 do 31.03.2009. Dňa 31.03.2009 bol s ním ukončený
pracovný pomer dohodou k 31.03.2009.
Pri výpočte mzdy za mesiac 3/2009 mal mzdu za odpracovné dni nulovú , pretože celý mesiac bol PN. Bola mu však preplatené nevyčerpaná dovolenka 18,5 dňa ešte z roku 2008.
Môj mzdový program mi na výplatnej páske z preplatenej dovolenky strhol len odvod do ZP. Je to tak správne ? Nejako sa mi to nezdá.
ďakujem za každú dobrú radu.
Katka

Dobre to vypočítalo. Z preplatenej dovolenky zamestnancovi, ktorý bol na PN, sa platí len ZP (aj zamestnanec aj zamestnávateľ) a úrazové poistenie (len zamestnávateľ).
Zuzy
20.05.09,16:53
Zamestnanec končí PP dohodou ku dňu 31.5.2009, lebo ide do dôchodku. Na celý rok mu prináleží 25 dní dovolenky. Ku dňu 31.5. mu patrí dovolenka 10 dní, a čo zvyšná dovolenka? Treba to preplatiť alebo môže preniesť k novému zamestnávateľovi? Za odpovede ďakujem
VERONIKA6
20.05.09,16:58
Zamestnanec končí PP dohodou ku dňu 31.5.2009, lebo ide do dôchodku. Na celý rok mu prináleží 25 dní dovolenky. Ku dňu 31.5. mu patrí dovolenka 10 dní, a čo zvyšná dovolenka? Treba to preplatiť alebo môže preniesť k novému zamestnávateľovi? Za odpovede ďakujem
Preplatíš mu 10 dní - čo je alikvitná časť dovolenky na ktorú má nárok. Zvyšná dovolenka nie je. Počítaš iba dovolenku za odpracované mesiace, čo je v Tvojom prípade tých 10 dní.
veronikasad
20.05.09,16:59
Zamestnanec končí PP dohodou ku dňu 31.5.2009, lebo ide do dôchodku. Na celý rok mu prináleží 25 dní dovolenky. Ku dňu 31.5. mu patrí dovolenka 10 dní, a čo zvyšná dovolenka? Treba to preplatiť alebo môže preniesť k novému zamestnávateľovi? Za odpovede ďakujem
Ak zamestnanec odpracoval v roku aspoň 60 dní, vznikol mu nárok na dovolenku za kal. rok. Za obdobie trvania prac. pomeru u vás mu patrí pomerná časť dovolenky = 5/12 ročného nároku. Ak si ju ku dňu ukončenia prac. pomeru nestihol vyčerpať, preplatíš mu ju v májovej výplate.

U nového zamestnávateľa sa nárok na dovolenku posudzuje samostatne, nič si od vás neprenáša.
brčko
23.10.09,08:38
Mám takýto prípad.
Pracovný pomer skončil počas rodičovskej dovolenky 30.9.09, t.j. aj posledný den PP je den čerpania RD. Mám nárok aj na odstupné a aj na preplatenie nevyčerpanej dovolenky. Mzda nebola vyplatená pri ukončení PP a nebude vyplatená ani v splatnosti (v PZ mám splatnosť do konca nasledujúceho mesiaca). Budem si uplatnovať nárok zo SP z garančného poistenia. Správca sa vyjadril, že možno časť zo zostatku bude vyplatená po skončení konkurzu a mám si písomne uplatniť nárok.

Počas čerpania RD je prerušené poistenie v SP (§ 26 zákon o sociálnom poistení), takže predpokladám, že odvody do SP sa ani z preplatenej dovolenky počas prerušenia poistenia v SP neplatia (z odstupného sa odvody do SP ani ZP neplatia, len preddavok dane). Ako však v zdrav.poistoni? Z odstupného sa ZP neplatí. Mám nárok na preplatenie dovolenky zo sumy cca 1210eur v hrubom. Ako uviesť odvody do ZP zo sumy nároku na dovolenku v žiadosti o dávku z GP??? (vyrátať aj odvody do ZP, či nie?) Ak by bolo niečo vyplatené neskôr od správcu, tak vzhladom na to, že to bude už po ukončení PP, tak suma odvodom do ZP predpokladám nepodlieha? Nebudem mať nejakú povinnosť voči ZP, ak som poistencom štátu?
ANNAP
04.01.10,11:33
Ak bol celý mesiac PN (napr. 02/2009) a prac.pomer končí 28.2.209 , a v mzde za 2/2009 budete vyplácať nepreplatenú dovolenku, tak do zdrav. poisťovne idú odvody a do Soc. poisťovne iba úrazové poistenie za organizáciu.


kde toto nájdem v zákone?
Andyke
04.01.10,12:24
§ 140 Zák. o soc.poistení :

(2) Zamestnanec nie je povinný platiť poistné na nemocenské poistenie, poistné na dôchodkové poistenie a poistné na poistenie v nezamestnanosti ani v období, počas ktorého je uznaný za dočasne práceneschopného, v období, počas ktorého sa vypláca rehabilitačné alebo rekvalifikačné, a v období, počas ktorého má ospravedlnenú neprítomnosť v práci z dôvodu jeho účasti na štrajku.

(6) Zamestnávateľ nie je povinný platiť poistné na nemocenské poistenie, poistné na dôchodkové poistenie, poistné na garančné poistenie, poistné na poistenie v nezamestnanosti a poistné do rezervného fondu solidarity v období, počas ktorého jeho zamestnanec nie je povinný platiť poistné na nemocenské poistenie, poistné na dôchodkové poistenie a poistné na poistenie v nezamestnanosti.
- - -
Takže za to idú odvody iba na úrazové poistenie do SP.
A ešte pôjdu odvody aj na zdravot.poistenie :
§ 13 Zák. o zdrav.poistení
Vymeriavací základ
(1) Vymeriavací základ zamestnanca je jeho príjem dosiahnutý v rozhodujúcom období, ktorým je, ak ďalej nie je ustanovené inak,
a) príjem zamestnanca, ktorý podlieha dani z príjmov fyzických osôb podľa osobitného predpisu, 40a)
karcoolka1
30.01.10,12:35
Pr.pomer sa skončil dohodou. Zamestnanec a zamestnávateľ sa dohodli, že preplatená dovolenka bude až v nasledujúcom výplatnom období po ukončení pp. Hlavný dôvod: žiadne odvody.
Je potrebné mať spísanú nejakú dohodu? Myslím tým, či zamestnávateľ z toho nemôže mať zle....
Vďaka!
karcoolka1
01.03.10,13:54
Pr.pomer sa skončil dohodou. Zamestnanec a zamestnávateľ sa dohodli, že preplatená dovolenka bude až v nasledujúcom výplatnom období po ukončení pp. Hlavný dôvod: žiadne odvody.
Je potrebné mať spísanú nejakú dohodu? Myslím tým, či zamestnávateľ z toho nemôže mať zle....
Vďaka!

posúvam...
bonita
10.03.10,23:01
Mam otazku, mozno niekde je aj odpoved, ale neviem kde ju hladat. kamarat ma minimalny plat, min. rok nevycerpanu dovolenku 20 dni. Najprv mu povedali ze mu prepadla, nakoniec mu ju preplacaju, ale vyslo mu to na paske len nejakych 270 eur + -.

Minuly rok mal plat vyssi, ca 400 eur. Viete mi poradit, ci mu vraveli pravdu, ze mu prepadla? Je na noze so zamestnavatelom, ten ho chce dostat prec, ale neda mu vypoved sam, aby nemusel platit odstupne. A ak teda neprepadla, zrejme, ked mu ju nakoniec vyplacaju, je ten vypocet za 20 dni spravny?

Dakujem.
ivka70
11.03.10,05:41
Mam otazku, mozno niekde je aj odpoved, ale neviem kde ju hladat. kamarat ma minimalny plat, min. rok nevycerpanu dovolenku 20 dni. Najprv mu povedali ze mu prepadla, nakoniec mu ju preplacaju, ale vyslo mu to na paske len nejakych 270 eur + -.

Minuly rok mal plat vyssi, ca 400 eur. Viete mi poradit, ci mu vraveli pravdu, ze mu prepadla? Je na noze so zamestnavatelom, ten ho chce dostat prec, ale neda mu vypoved sam, aby nemusel platit odstupne. A ak teda neprepadla, zrejme, ked mu ju nakoniec vyplacaju, je ten vypocet za 20 dni spravny?

Dakujem.

Dovolenku z roku 2009 mozno cerpat do konca roka 2010.
Preplatit mu ju nemozu, to sa da len pri ukonceni pracovneho pomeru.
takze zamestnavatel zrejme nepoznas zakonnik prace.
Potom sa dost tazko posudzuje, co a ako vyplatil.
Jajka77
16.03.10,19:56
dobry vecer, este mi nepreplatili dovolenku z r.2009, 12 dni.Skoncila mi dobra urcita pocas RD.
Som momentalne na RD, ovplyvni to dajako RP? nebude sa to brat ako prijem a neodoberu mi ho na urcity cas? dakujem.
Jajka77
18.03.10,20:20
skusam este raz ci nevie dakto poradit.
Chobot
18.03.10,23:24
dobry vecer, este mi nepreplatili dovolenku z r.2009, 12 dni.Skoncila mi dobra urcita pocas RD.
Som momentalne na RD, ovplyvni to dajako RP? nebude sa to brat ako prijem a neodoberu mi ho na urcity cas? dakujem.

Už boli riešené na porade prípady, kedy pre preplatenú dovolenku chcel ÚPSVaR odobrať rodičovský príspevok. Na konci je ale stanovisku ústredia ÚPSVaR podľa ktorého odstupné preplatenie dovolenky nemá vplyv na vyplácanie RP:

http://www.porada.sk/t119368-rd-vypoved-odstupne-a-narok-na-rp.html


Podľa mňa vyplatenie zostatku dovolenky nie je príjem zo zárobkovej činnosti a preto ÚPSVaR nemá dôvod kvôli tomu nevyplatiť RP.
Jajka77
19.03.10,09:34
len ja som uz poziadala od rodic.prisp. 1.1.2010. netusim co spravia. 3x som jej to vravela a stale zabudala.tak len dufam, ze to nebude mat vplyv ked mi ho vyplati tento rok. neda sa to vyplatit ako iny prijem nie zo zarobk.cinnosti aby som neprisla o rodic.prisp. pre istotu? dakujem
a_je_to
26.04.10,19:44
A sme o zlú skúsenosť bohatší. Kontrola zo sociálnej poisťovne u klienta za rok 2007 a 2008 dopočítala k nečerpaným preplateným dovolenkám bez odvodov v poslednom mesiaci :
- plné odvody u tých, čo mali výplatu, dokonca aj u zomrelej
- iba úrazové poistenie u tých, čo mali v poslednom mesiaci iba PN
Nedopočítala žiadne odvody u tých, čo im bola dovolenka preplatená až nasledujúci mesiac. Ešte že šlo o malé mzdy a malý počet dovoleniek. Chcem sa opýtať, kto z tých, čo publikovali v najčastejších otázkach pod linkami .....
http://www.porada.sk/t10406-preplatenie-dovolenky.html (http://www.porada.sk/t10406-preplatenie-dovolenky.html)
http://www.porada.sk/t9546-p2-preplatenie-nevycerpanej-dovolenky.html (http://www.porada.sk/t9546-p2-preplatenie-nevycerpanej-dovolenky.html)
..... je ešte stále presvedčený, že z preplatenej nečerpanej dovolenky odvody nejdú, ani keď sa preplatí s poslednou výplatou ? Poraďte, čo napísať do odvolania, aby si Sociálna poisťovňa osvojila váš aj bývalý môj názor a upustila od doplatkov. SP zdôvodnila iba celou citáciou § 138, ods. 1 a 2 ..... a tým, že keď bola náhrada zúčtovaná za posledný mesiac pracovného pomeru, tak je vymeriavacím základom pre platenie poistného. Mzdové účtovníctvo nie je ani moje hobby, ani moja parketa, aj keď ho sem tam musím robiť, ako nutnú súčasť malej účtovnej zákazky. Po kofrontácii názorov so zákonom tak, ako je napísaný, mi vtedy naozaj vychádzalo, že táto náhrada je plnením po skončení pracovného pomeru, lebo ju nemožno pripojiť k plne odpracovanému poslednému rozhodujúcemu obdobiu, ale k tomu, čo iba nasleduje za ním, teda „napravo od bodu skončenia na vodorovnej časovej osi“. Tiež som neveril, že špekulatívne odloženie preplatenia o mesiac bezchybne funguje, dnes by som nemal problém. Tak to dopadne, keď niekto očakáva od zákona príliš veľa logiky a hľadá odpoveď kdekoľvek, len nie na sociálnej poisťovni.
katka50
27.04.10,04:10
A sme o zlú skúsenosť bohatší. Kontrola zo sociálnej poisťovne u klienta za rok 2007 a 2008 dopočítala k nečerpaným preplateným dovolenkám bez odvodov v poslednom mesiaci :
- plné odvody u tých, čo mali výplatu, dokonca aj u zomrelej
- iba úrazové poistenie u tých, čo mali v poslednom mesiaci iba PN
Nedopočítala žiadne odvody u tých, čo im bola dovolenka preplatená až nasledujúci mesiac. Ešte že šlo o malé mzdy a malý počet dovoleniek. Chcem sa opýtať, kto z tých, čo publikovali v najčastejších otázkach pod linkami .....
http://www.porada.sk/t10406-preplatenie-dovolenky.html (http://www.porada.sk/t10406-preplatenie-dovolenky.html)
http://www.porada.sk/t9546-p2-preplatenie-nevycerpanej-dovolenky.html (http://www.porada.sk/t9546-p2-preplatenie-nevycerpanej-dovolenky.html)
..... je ešte stále presvedčený, že z preplatenej nečerpanej dovolenky odvody nejdú, ani keď sa preplatí s poslednou výplatou ? Poraďte, čo napísať do odvolania, aby si Sociálna poisťovňa osvojila váš aj bývalý môj názor a upustila od doplatkov. SP zdôvodnila iba celou citáciou § 138, ods. 1 a 2 ..... a tým, že keď bola náhrada zúčtovaná za posledný mesiac pracovného pomeru, tak je vymeriavacím základom pre platenie poistného. Mzdové účtovníctvo nie je ani moje hobby, ani moja parketa, aj keď ho sem tam musím robiť, ako nutnú súčasť malej účtovnej zákazky. Po kofrontácii názorov so zákonom tak, ako je napísaný, mi vtedy naozaj vychádzalo, že táto náhrada je plnením po skončení pracovného pomeru, lebo ju nemožno pripojiť k plne odpracovanému poslednému rozhodujúcemu obdobiu, ale k tomu, čo iba nasleduje za ním, teda „napravo od bodu skončenia na vodorovnej časovej osi“. Tiež som neveril, že špekulatívne odloženie preplatenia o mesiac bezchybne funguje, dnes by som nemal problém. Tak to dopadne, keď niekto očakáva od zákona príliš veľa logiky a hľadá odpoveď kdekoľvek, len nie na sociálnej poisťovni.

Zákon 461/2003 § 138 ods.2
(2) Do vymeriavacieho základu zamestnanca sa nezahŕňa odstupné, odchodné, cestovné náhrady, výnosy z kapitálových podielov (akcií) alebo obligácií, náhrada za pracovnú pohotovosť, náhrada za služobnú pohotovosť, náhrada za pohotovosť, príplatok za pohotovosť, príspevky zo sociálneho fondu, príspevky na doplnkové dôchodkové sporenie, životné poistenie a účelové sporenie zamestnanca, ktoré platí zamestnávateľ za zamestnanca, príjem zamestnanca v súvislosti s používaním motorového vozidla na služobné účely a súkromné účely, odmeny podľa osobitných predpisov v oblasti priemyselných práv, odmeny vyplácané pri pracovných jubileách a životných jubileách, a plnenia poskytované zamestnávateľom zamestnancovi zo zisku po zdanení okrem podielu na zisku vyplateného obchodnou spoločnosťou alebo družstvom zamestnancovi bez účasti na základnom imaní tejto spoločnosti alebo družstva, plnenia poskytnuté zamestnávateľom po skončení pracovného pomeru, služobného pomeru, štátnozamestnaneckého pomeru a náhrada príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca.51) (file:///C:/Program%20Files/E-Poradca%20FebruᲠ2010/Data/2010/zas2010/3/#n_105914#n_105914)

To znamená: Príklad: Zamestnanec končí PP 14.4.2010. Ak mu preplatíš dovolenku vo výplate za apríl 2010 – zrážaš poistné. Ak mu preplatíš dovolenku vo výplate za mesiac máj 2010 – nezrážaš poistné, lebo už v mesiaci máj nebol Vašim zamestnancom.
a_je_to
27.04.10,13:34
Zákon 461/2003 § 138 ods.2
(2) Do vymeriavacieho základu zamestnanca sa nezahŕňa odstupné, odchodné, cestovné náhrady, výnosy z kapitálových podielov (akcií) alebo obligácií, náhrada za pracovnú pohotovosť, náhrada za služobnú pohotovosť, náhrada za pohotovosť, príplatok za pohotovosť, príspevky zo sociálneho fondu, príspevky na doplnkové dôchodkové sporenie, životné poistenie a účelové sporenie zamestnanca, ktoré platí zamestnávateľ za zamestnanca, príjem zamestnanca v súvislosti s používaním motorového vozidla na služobné účely a súkromné účely, odmeny podľa osobitných predpisov v oblasti priemyselných práv, odmeny vyplácané pri pracovných jubileách a životných jubileách, a plnenia poskytované zamestnávateľom zamestnancovi zo zisku po zdanení okrem podielu na zisku vyplateného obchodnou spoločnosťou alebo družstvom zamestnancovi bez účasti na základnom imaní tejto spoločnosti alebo družstva, plnenia poskytnuté zamestnávateľom po skončení pracovného pomeru, služobného pomeru, štátnozamestnaneckého pomeru a náhrada príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca.51) (file:///C:/Program%20Files/E-Poradca%20FebruᲠ2010/Data/2010/zas2010/3/#n_105914#n_105914)

To znamená: Príklad: Zamestnanec končí PP 14.4.2010. Ak mu preplatíš dovolenku vo výplate za apríl 2010 – zrážaš poistné. Ak mu preplatíš dovolenku vo výplate za mesiac máj 2010 – nezrážaš poistné, lebo už v mesiaci máj nebol Vašim zamestnancom.

Ďakujem za odpoveď, je presne taká, akoby ju dala aj SP, rozumiem Ťa. Iba zo samotného čítania zákona to nijako nemožno vydedukovať, to musí dokonštruovať tendenčný výklad SP nad rámec textu zákona. A to už nie je vôľa zákonodarného orgánu, premietnutá do zákona, ale vôľa jedného subjektu zákona - výkonného oprávneného orgánu , ktorý navyše má právo vydávať rozhodnutia vo veci a zneužiť právnu aj situačnú prevahu v spore. A ani zákonnosť, aj keď povinnej strane ešte zostáva možnosť odvolania.
Skončenie pracovného pomeru som chápal ako časový moment podľa ZP, ktorý ukladá povinnosť preplatiť náležitosti, viažúce sa k skončeniu podľa ZP tak, ako napr. odstupné, bez ohľadu na obdobie zaúčtovania. Právo, aj povinnosť preplatiť nečerpanú dovolenku nastáva až po tomto momente, ako objektívna právna okolnosť. A stále nemám pocit, že by toto chápanie nemalo právnu logiku, aj väzbu na pojmy a znenie zákona a ZP.
Nečerpanú a preplatenú dovolenku nemožno považovať, že bola v poslednom rozhodujúcom období čerpaná - na zotavenie podľa ods. 1, ale že zostáva po tomto momente aj v podobe časového fondu, bez čerpania - na preplatenie, aj ihneď po skončení PP v zmysle ods. 2. a v zmysle termínu podľa § 132 ZP. Nečerpaná dovolenka má svoj časový fond aj po skončení PP - časový podklad pre výpočet peňažného nároku, nad rámec fondu pracovného aj celkového času rozhodujúceho obdobia. Nielen peňažný nárok samotný. Ak by mala časovo patriť do posledného odpracovaného obdobia, tak by sa potom mal aj počet dní posledného rozhodujúceho obdobia vykazovať nie 31, ale trebárs 35.
Nepochopiteľná je aj právna logika a aspekt spravodlivosti veci. Dodržíš § 132 ZP – platíš odvody. Právna pasca na poriadnych. Porušíš § 132 ZP – nič sa nedeje, iba za odmenu nemusíš platiť odvody. To sa vyplatí. Z tohto porušenia nevyplýva žiadny postih, ibaže by sa zamestnanec domáhal odškodnenia za mesačný úrok z omeškania. A najal si na to najdrahšieho advokáta sa plnou mocou na vymáhanie.
No čo už. Ako povinný subjekt zákona nemáme silu to zmeniť, iba ak vysúdením precedensu až niekde na najvyššom súde. To mal niekto spravodlivý dávno požadovať v parlamente pri schvaľovaní, alebo niektorej novelizácii zákona.
Cojenove
03.05.10,14:41
otazka: pri vypocte odstupného je stanovena oficialna priemerka ? mne vychadza za maj a jun 2010 161,25 hod.?? viete mi poradit?
vema
08.01.11,09:54
Od 14.12.2010 som na predčastnom starobnom dôchodku. Za december som neodpracovala ani jeden deň. Mala som 9 dní dovolenky a 4 dni preplatenej dovolenky. Náhrada za dovolenku je 245,46 a za preplatenú dovolenku 109,10, spolu HM 354,56 a DDS mám 4,9 euro. Do zdravotnej mi odvody ráta z vym základu 363,46 euro a do soc. pois. z 358,56. Prosím, ak má niekto čas, je to správne?
veronikasad
08.01.11,09:56
Od 14.12.2010 som na predčastnom starobnom dôchodku. Za december som neodpracovala ani jeden deň. Mala som 9 dní dovolenky a 4 dni preplatenej dovolenky. Náhrada za dovolenku je 245,46 a za preplatenú dovolenku 109,10, spolu HM 354,56 a DDS mám 4,9 euro. Do zdravotnej mi odvody ráta z vym základu 363,46 euro a do soc. pois. z 358,56. Prosím, ak má niekto čas, je to správne?
Ano, je to správne. Odvody do ZP sa platia aj z príspevku zamestnávatela na DDS
vema
08.01.11,11:19
Ano, je to správne. Odvody do ZP sa platia aj z príspevku zamestnávatela na DDS
Veronika ďakujem, dúfam, že aj do soc. je správne, lebo je tam rozdiel 4 €. To je asi prepočet na kalendárne dni, pravda?
anenka.s
10.03.11,05:46
Platí aj po 01.01. 2011 to, že z preplatenej dovolenky a odstupného sa neplatia žiadne odvody, keď je zamestnankyňa už dlhodobo PN? K 28.02.2011 ukončila PN z roku 2010 , ktorú začala počas výpovednej doby. Patrí jej odstupné a preplatenie nevyčerpanej dovolenky. Zaplatím len ZP a zam-ľ ÚP? Alebo treba aj ostatné odvody do SP?
anenka.s
10.03.11,09:55
posúvam
drobeceva
10.03.11,12:10
Platí aj po 01.01. 2011 to, že z preplatenej dovolenky a odstupného sa neplatia žiadne odvody, keď je zamestnankyňa už dlhodobo PN? K 28.02.2011 ukončila PN z roku 2010 , ktorú začala počas výpovednej doby. Patrí jej odstupné a preplatenie nevyčerpanej dovolenky. Zaplatím len ZP a zam-ľ ÚP? Alebo treba aj ostatné odvody do SP?
áno, odvody -na ZP, na SP iba úrazové poistenie.
AnnaČ
23.08.11,06:43
Zamestnankyňa bola PN od 24.6.2011 do 31.7.2011 a medzitým dala výpoveď dohodou k 31.7.2011. Zostalo jej 12,5 dňa dovolenky na preplatenie. Mám jej stiahnuť odvody do ZP aj SP, alebo sa to považuje
za následné vyplatenie a do SP neodvádzam všetky odovody?
katka50
23.08.11,06:54
Zamestnankyňa bola PN od 24.6.2011 do 31.7.2011 a medzitým dala výpoveď dohodou k 31.7.2011. Zostalo jej 12,5 dňa dovolenky na preplatenie. Mám jej stiahnuť odvody do ZP aj SP, alebo sa to považuje
za následné vyplatenie a do SP neodvádzam všetky odovody?

Ak jej preplatíš dovolenku v júlovej výplate, nakoľko bola PN - počas PN zamestnanec neplatí poistné do SP, zamestnávateľ platí iba úrazové poistenie. Do ZP zrazíš poistné.
latka
24.08.11,06:11
Dobrý deň... prosím o radu... ak zamestnankyňa bola na rodičovskej dovolenke od 3/2009 , nastupi do zamestnania 05.09.2011 a 6.9.2011 podpíše dohodu o rozviazení prac. pomeru. Preplácame jej nevyčerpanú dovolenku a odstupné.. platíme všetky odvody do SP aj ZP.. nie je tam žiadna výnimka..
Maxinka
27.09.11,13:36
Dobrý deň,
prosím o radu, zam-ec odchádza k 01.10. a má ešte 8 dní dovolenky. Samozrejme mu to preplácame, len nie som si istá, či z tej preplatenej dovolenky platím odvody do ZP,SP alebo len odvádzam daň.
Ďakujem za radu:)
Tweety
27.09.11,13:55
Dobrý deň,
prosím o radu, zam-ec odchádza k 01.10. a má ešte 8 dní dovolenky. Samozrejme mu to preplácame, len nie som si istá, či z tej preplatenej dovolenky platím odvody do ZP,SP alebo len odvádzam daň.
Ďakujem za radu:)
Treba odviesť aj odvody aj daň.
Maxinka
28.09.11,08:01
Treba odviesť aj odvody aj daň.
Ďakujem:)
Daň z príjmu ako preddavok, lebo zrážkovú daň už nemáme od 01.01.11?
Tweety
29.09.11,06:13
Áno, preddavky na daň.
Betina2
03.10.11,16:59
Zamestnankyňi skončila 30.9.2011 rodičovská dovolenka. Súčasne k 30.9.2011 sa skončil jej PP dohodou. Má jej byť preplatená nevyčerpaná dovolenka 10 dní. Ak jej bude vyplatená vrámci miezd za 9/2011, budú z nej všetky odovody, alebo nakolko ju bude mať preplatenú za obdobie počas čerpania rodičovskej dovolenky, tak sa jej strhne z náhrady len odvod na ZP a do SP len úrazové p. ? Bude to mať vplyv na jej vymeriavací základ pre podporu v nezamestnanosti, o ktorú sa bude uchádzať od 1.10.2011?
Adiks
04.10.11,07:27
Ak jej preplatíš dovolenku v júlovej výplate, nakoľko bola PN - počas PN zamestnanec neplatí poistné do SP, zamestnávateľ platí iba úrazové poistenie. Do ZP zrazíš poistné.
Prečo nie je náhrada za nevyčerpanú dovolenku vymeriavacím základom pre nemocenské, starobné, invalidné, garančné poistenie, poistenie v nezamestnanosti a rezervný fond solidarity? Z ktorého predpisu vychádzaš? Veď vymeriavacím základom je každý príjem zo závislej činnosti, s výnimkou príjmov, ktoré nie sú premetom dane a príjmov od dane oslobodených.
Adiks
04.10.11,07:35
áno, odvody -na ZP, na SP iba úrazové poistenie.
Nie je od 1.1.2011 príjem z odstupného a náhrady za nevyčerpanú dovolenku vymeriavacím základom pre všetky druhy sociálneho poistenia? Prečo tvrdíš, že iba pre úrazové poistenie? Preštudoval som zákon o ZP a SP a nie je mi jasné, prečo iba úrazové poistenie?
Betina2
04.10.11,07:37
Zamestnankyňi skončila 30.9.2011 rodičovská dovolenka. Súčasne k 30.9.2011 sa skončil jej PP dohodou. Má jej byť preplatená nevyčerpaná dovolenka 10 dní. Ak jej bude vyplatená vrámci miezd za 9/2011, budú z nej všetky odovody, alebo nakolko ju bude mať preplatenú za obdobie počas čerpania rodičovskej dovolenky, tak sa jej strhne z náhrady len odvod na ZP a do SP len úrazové p. ? Bude to mať vplyv na jej vymeriavací základ pre podporu v nezamestnanosti, o ktorú sa bude uchádzať od 1.10.2011?

Tak som si to vypočítala:
40 hodinový týždenný úväzok. PP ukonč. dohodou k 30.9.2011
RD končí taktiež 30.9.2011
Dohodnutá hrubá mzda 1005,78 Eur mesačne (tú mala aj pri nástupe na MD v 8/2008)
Vypočítaný priemerný zárobok 5,8026
Nevyčerpaná dovolenka v evidencii 13 dní (stará, na rok 2011 jej nárok nevzniká)
Potom

základná mzda bude 0,00
zdaniteľná náhrada za 13 D nevyčerpanej dovolenky 8 h*13d * 5,8026 = 603,4704, vpíšem 603,47.
hrubá mzda 603,47 (súčasne VZ na ZP a SP-UP)
ÚP za zamestnávateľa 4,82
ZP za zamestnanca 24,13
ZP za zamestnávateľa 60,34
Základ dane 579,34
Záloha na daň 110,07
Čistá mzda 469,27

Zadala som len výpočet odvodu na ZP za zamestnanca aj zamestnávateľa + výpočet úrazového poistenia za zamestnávateľa.
Vyhlásenie k zdan.mzde tento rok nepodpísala, takže zdaňovať sa bude celý príjem po odpočítaní odvodov. Na daň.bonus jej tiež nárok nevznikne.

Ona si ale môže podať DP k DP FO a potom zrazený preddavok na daň ako preplatok žiadať od DU v marci na základe podania DP k DP FO typ A a potvrdenia o zdan.príjme od nás, kedže tento rok okrem rodič, príspevku, prídavkov na deti a tejto náhrady nemala. Resp. druhá možnosť, jej manžel si uplatní odpočítateľnú položku na manželku z rozdielu medzi zákonnou sumou a jej vyplatenou zdan.mzdou a potom ona by si nemusela podívať DP a nič vyrovnávať s DU. Podla toho, čo by im lepšie vychádzalo. Na ZP bude, alebo aj nebude musieť podávať RZZP. A to by jej potom poisťovňa asi tú strhnutú sumu odvodu za zamestnanca vrátila, či? Prízvukujem, žiaden iný zdaniteľný príjem nemala.

Mám to prosím takto správne?
A ešte, zo ZP bola odhlásená od 1.1.2011 ako zamestnanec. Čo s tým teraz? Normálne ak by pokračovala, prihlásila by som ju od 1.10.2011 ako zamestnanca znovu. Ale kedže sa PP skončil, nič by som neprihlasovala dalej, lenže je tu preplatenie tej dovolenky počas čerpania RD s výplatami za 9/2011. Mám ju teda prihlásiť k 30.9.2011 a zároveň odhlásiť k 30.9.2011, tak aby aj do výkazu šla aj na hromadnom oznámení bola? Alebo ako?
A čo s tlačivami na SP? Tam mala len prerušenie poistenia, RL odhlášku podávame k 30.9.2011 zhodne s druhým RL zmena - ukončenie RD k 30.9.2011. A samozrejme pôjde ELDZ (do neho sa aké dátumy dajú a VZ za preplatenie dovolenky? Myslím, že tam to nevstupuje nijako, lebo dôchodkové poistenie sa neplatí z preplat. dov. Tam by sa len obdobie prerušenia z dôvodu RD a deň ekončenia PP mali uviesť však ?)A samozrejme zápočet rokov jej dať.
Robím toto prvýkrát, tak majte so mnou prosím strpenie. Ďakujem velmi pekne za rady.

PS: Pozrela som si výkazy do SP aj ZP, vyzrewá to byť OK, ak som postupovala správne, len ma desí, že soft mi do mzdového listu dala VZ pre všetky poistenia 603,47, aj ked odvod je 0,00, rep. ked mám rekapituláciu poistného za zamestnávateľa, tak na starobné mi vyhodilo VZ 603,47 a tiež poistné 31,00 a dole v poznámke Príspevok na starobné dôchodkové sporenie, ktorý SP odvedie do DSS -31,00 (mínusom) a čistá mzda k vyúčtovaniu 525,62 namiesto 469,27 vo formulári !!!!! A je to aj na výplatnej páske aj listine :mee::eek:
Neviem čo s tým....
katka50
04.10.11,07:43
Prečo nie je náhrada za nevyčerpanú dovolenku vymeriavacím základom pre nemocenské, starobné, invalidné, garančné poistenie, poistenie v nezamestnanosti a rezervný fond solidarity? Z ktorého predpisu vychádzaš? Veď vymeriavacím základom je každý príjem zo závislej činnosti, s výnimkou príjmov, ktoré nie sú premetom dane a príjmov od dane oslobodených.

Áno, ale pokiaľ ju bude mať preplatenú počas trvania PN tak platí § 140 ods.2

§ 140
Vylúčenie povinnosti platiť poistné poistencom
a zamestnávateľom
Na začiatok (http://www.porada.sk/t16136-zakon-o-socialnom-poisteni-od-01-01-2011-a.html#hore)

(2) Zamestnanec nie je povinný platiť poistné na nemocenské poistenie, poistné na dôchodkové poistenie a poistné na poistenie v nezamestnanosti ani v období, počas ktorého je uznaný za dočasne práceneschopného, v období, počas ktorého sa vypláca rehabilitačné alebo rekvalifikačné, a v období, počas ktorého má ospravedlnenú neprítomnosť v práci z dôvodu jeho účasti na štrajku.
Betina2
04.10.11,07:55
PS: Pozrela som si výkazy do SP aj ZP, vyzrewá to byť OK, ak som postupovala správne, len ma desí, že soft mi do mzdového listu dala VZ pre všetky poistenia 603,47, aj ked odvod je 0,00, rep. ked mám rekapituláciu poistného za zamestnávateľa, tak na starobné mi vyhodilo VZ 603,47 a tiež poistné 31,00 a dole v poznámke Príspevok na starobné dôchodkové sporenie, ktorý SP odvedie do DSS -31,00 (mínusom) a čistá mzda k vyúčtovaniu 525,62 namiesto 469,27 vo formulári !!!!! A je to aj na výplatnej páske aj listine :mee::eek:
Neviem čo s tým....

No zaškrtla som vo formulári "Vyplatiť mzdu po ukončení prac.pomeru" a už tam hádže 469,27 na čistú mzdu aj vyúčtovanie. Ale tých mínus 31,00 na DSS v poznámke tam furt hádže :(. Aspoňže vo výkaze je to OK. A toto som poriešila tak, že som zrušila zaškrtnutie v kolonke sporiteľ na SDS. Aj ked ona sporitel je, ale nech to nejde do septembrovej výplaty . Jedine takto mi to vypadlo. Nezávisle od vypočítanej mzdy. No je to teda des, ten program :(
Betina2
04.10.11,08:07
Prečo nie je náhrada za nevyčerpanú dovolenku vymeriavacím základom pre nemocenské, starobné, invalidné, garančné poistenie, poistenie v nezamestnanosti a rezervný fond solidarity? Z ktorého predpisu vychádzaš? Veď vymeriavacím základom je každý príjem zo závislej činnosti, s výnimkou príjmov, ktoré nie sú premetom dane a príjmov od dane oslobodených.

Adiks, ona ju bude mať preplatenú v období september 2011, teda počas trvania jej rodičovskej dovolenky (aj keby bola celý mesiac PN by to tak bolo). Ak by sme jej ju preplatili v mesiaci 10/2011, teda po skončení jej RD, prtakticky by sa jej poistenie obnovili nástupom do práce 1.10.2011 a pokračovaním v PP, ale napr. by sa dohodli na ukončení k 3.10., tak potom pri preplatení dovolenky by šli všetky odvody, lebo už by nešlo o prerušenie poistenia. Ale ak je to tak, že sa jej prepláca počas RD, tak v tomto období RD má ona prerušené poistenie SP okrem UP, lebo tam nie je stanovený min.ani max.VZ,
§ 140 zák. o soc.poistení


Na odstupnom sa nedohodli. Išlo o ukončenie dohodou.
Andyke
04.10.11,08:17
Zamestnankyňi skončila 30.9.2011 rodičovská dovolenka. Súčasne k 30.9.2011 sa skončil jej PP dohodou. Má jej byť preplatená nevyčerpaná dovolenka 10 dní. Ak jej bude vyplatená vrámci miezd za 9/2011, budú z nej všetky odovody, alebo nakolko ju bude mať preplatenú za obdobie počas čerpania rodičovskej dovolenky, tak sa jej strhne z náhrady len odvod na ZP a do SP len úrazové p. ? Bude to mať vplyv na jej vymeriavací základ pre podporu v nezamestnanosti, o ktorú sa bude uchádzať od 1.10.2011?

Do SP žiadne odvody , teda ani úrazové.
Ale iba v prípade, že nástup na RD bol pred rokom 2011 (čo je Tvoj prípad)
Betina2
04.10.11,08:24
Do SP žiadne odvody , teda ani úrazové.
Ale iba v prípade, že nástup na RD bol pred rokom 2011 (čo je Tvoj prípad)

Tak to som z toho paf !
Ano, nástup na RD bol 3.3.2009 bezprostredne po MD. A tá dovolenka je ešte za rok 2008.
Takže teda ani úrazové? Iba ZP? Aj tu na fóre som niekde čítala, že má byť úrazové + ZP....
Andyke
04.10.11,08:30
Áno iba do ZP, do SP žiadne odvody, už sme to riešili tu na Porade tento rok.
Andyke
04.10.11,08:37
Betina2
04.10.11,08:44
Tak ďakujem, začala v roku 2009, takže len odvody do ZP :)
Potešiteľné :)
SPECTRUM
04.10.11,08:49
Zamestnankyňa na rodičovskej dovolenke dáva sama výpoveď dohodou k 31.10.2011, ale bude stále poberateľom rodičovského príspevku, ktorý jej bude trvať ešte do júna 2012.
Ak jej chcem preplatiť dovolenku 13 dní, tak ju poodhlasujem zo soc. a zdravotnej ako zamestnanca na rodičovskej dovolenke k 30.10.2011 a bude figurovať ako zamestnanec, 31.10.2011 končí, vyčerpá si jeden deň dovolenky a ostatných 12 jej preplatím. Tak potom idú odvody riadne ?
SPECTRUM
04.10.11,08:55
Zamestnankyňa na rodičovskej dovolenke dáva sama výpoveď dohodou k 31.10.2011, ale bude stále poberateľom rodičovského príspevku, ktorý jej bude trvať ešte do júna 2012.
Ak jej chcem preplatiť dovolenku 13 dní, tak ju poodhlasujem zo soc. a zdravotnej ako zamestnanca na rodičovskej dovolenke k 30.10.2011 a bude figurovať ako zamestnanec, 31.10.2011 končí, vyčerpá si jeden deň dovolenky a ostatných 12 jej preplatím. Tak potom idú odvody riadne ?
Ide mi hlavne o to, aby mala zaplatené aj do fondu nezamestnanosti, a mala nárok na podporu. Bude mať v tomto prípade nárok v roku 2012 ?
Andyke
04.10.11,09:15
Odvody všetky do SP, len dávaj pozor na maximum (lebo tá čiastka bude vysoká,
či neprekročí denný strop )
Nedá mi to : je to blbosť, že sama končí PP počas čerpania rodič.dovolenky.
Nerozumiem tomuto kroku.
Betina2
04.10.11,09:50
Ja mám dojem, že ONA už teraz plánuje, že pôjde požiadať o podporu v nezmestnanosti v roku 2012, kedy jej skutočne skončí celé obdobie RD. Len aby aj ostatné podmienky splnila. A po novom si dokonca môže RD v rozsahu do 3 rokov veku dieťaťa rozdeliť až do 5 rokov veku dieťaťa a čerpať ju v blokoch postupne. Takže byť na jej mieste by som skôr takto uvažovala. Akože nastúpiť do práce teraz na počet dní rovný počtu dní dovolenky, vyčerpať si ju ako riadny zamestnanec, tak by mala aj všetky odvody vrátane poistenia v nezamestnanosti. A potom zase nastúpiť na RD. A dokonca ak jej ide len o prilepšenie finančného rozpočtu domácnosti, tak to skombinovať tak, aby v jednom mesiaci splnila podmienku nároku na rodičovský príspevok a súčasne by mohla v tom istom mesiaci mať aj preplatenú dovolenku. Ale tiež by som nekončila počas RD PP, ak by zamestnávateľ nezanikol (ale to by bol dôvod z jeho strany). Ak bude poistencom štátu, lebo bude nadalej čerpať RD, Vy jej dovolenku preplatíte počas tohto čerpania RD. Na SP ste už predsa prerušenie poistenia nahlásili na RL na začiatku čerpania RD, ale stále ju máte v stave. Na ZP ste ju odhlásili od 1.1.2011 na základe novely zákona o ZP, podla ktorého sa od 1.1.2011 nepovažuje za zamestnanca, aj ked ju máte v stave počas čerpania dovolenky. Ak si ona chce prilepšiť VZ, tak nestačí len jej dovolenku počas RD preplatiť, musela by ju bud skutočne čerpať počas prerušenia čerpania rodičovskej dovolenky, vetdy aj odvody by šli.
SPECTRUM
04.10.11,11:52
Odvody všetky do SP, len dávaj pozor na maximum (lebo tá čiastka bude vysoká,
či neprekročí denný strop )
Nedá mi to : je to blbosť, že sama končí PP počas čerpania rodič.dovolenky.
Nerozumiem tomuto kroku.
Končí z jedného dôvodu, že podnikateľ SZČO, ktorý ju mal zamestnanú takto, chce zrušiť živnosť, nakoľko sa sťahuje do zahraničia. Chce si tu všetko vysporiadať. Inak ako riešiť
mamičky, ktorým bolo poradené zamestnať sa na 1 deň s maximálnym platom, aby mali max.materskú ? Pomohol jej a teraz sa dohodli, že dohodou ukončia prac.pomer, nejde o žiadne prilepšenie, dohodli sa, že ona mu odvody preplatí atď. Vy ako riešite takého prípady ?
eva.toth
04.10.11,12:01
Áno, platia sa odvody do soc. a zdrav.poisťovne aj z nevyčerpanej dovolenky. Preplatíš mu ju v mzde za mesiac 09/2011
Betina2
04.10.11,12:18
Áno, platia sa odvody do soc. a zdrav.poisťovne aj z nevyčerpanej dovolenky. Preplatíš mu ju v mzde za mesiac 09/2011

Toto síce všeobecne platí, ale mamičky na RD a po skončení RD a po ukončení PP sú inak posudzované. Pozri vyššie príspevky.
Betina2
04.10.11,12:38
Končí z jedného dôvodu, že podnikateľ SZČO, ktorý ju mal zamestnanú takto, chce zrušiť živnosť, nakoľko sa sťahuje do zahraničia. Chce si tu všetko vysporiadať. Inak ako riešiť
mamičky, ktorým bolo poradené zamestnať sa na 1 deň s maximálnym platom, aby mali max.materskú ? Pomohol jej a teraz sa dohodli, že dohodou ukončia prac.pomer, nejde o žiadne prilepšenie, dohodli sa, že ona mu odvody preplatí atď. Vy ako riešite takého prípady ?

Hm...tak to už ona sama najlepšie vie, či sa mu chce takto zavďačiť za predošlú ochotu. Necháp to prosím zle, sama niečo podobné riešim. Tu je ozaj na mieste dohoda. Len ide o to, že ak si ju nechá preplatiť počas trvania RD, tak odvody okrem ZP nejdú. Vid príspevky od Adiks a následne pani Motyčkovej. Lebo jej RD začala pred 1.1.2011. Ak PP ukončí, a následne si nechá dovolenku preplatiť, tak odvody v jej prípade mi okrem ZP nevychádzajú. Ak preruší RD na dobu čerpania dovolenky, teda ju bude riadne čerpať, nebude sa preplácať, tak odovody pôjdu všetky, lebo sa bude považovať za zamestnanca. Dokonca, ak jej to bude vychádzať vrámci 1 mesiaca a splní aj podmienky nároku na RP, tak bude mať oboje.

PS: samozrejme že môže skončiť PP aj v ten istý deň, ako on vráti živnotenský list.
Ak jej ide len o to, aby sa tá dovolenka vysporiadala bez nejakej finančnej záťaže na toho podnikateľa, tak nech si ju nechá preplatiť počas trvania RD. Vtedy bude platiť len ZP za zamestnanca aj zamestnávateľa z daného VZ a daň. Daň si vysporiada ona v DP v marci a takisto ZP môžu v RZZP . Ak ju bude čerpať, nie preplácať počas RD, alebo sa jej preplatí po skončení RD, tak budú aj odvody, ale zas či ona splní podmienku 2 roky poistenia za posledné 3 roky pre prizanie nároku na dávku v nezamestnanosti....keby ste preplácali dovolenku počas RD a následne by ukončila PP, síce by ste teraz nemali žiaden VZ na PvN, ale súčasne za rozhodné obdobie by sa brali 2 roky spätne pred začiatkom prerušenia poistenia, t.j. pred nástupom na RD. (pozor, nie materskú). Trochu mám pochybnosti, či by jej totiž čerpanie dov. namiesto preplatenia počas RD skôr neuškodilo. Nech sa vyjadria odborníci. Velmi ma to zaujíma.
Andyke
04.10.11,16:15
Ide mi hlavne o to, aby mala zaplatené aj do fondu nezamestnanosti, a mala nárok na podporu. Bude mať v tomto prípade nárok v roku 2012 ?

Áno bude mať nárok.
Napr. uchádzačom bude od 1.7.2012.
Tak od 1.7.2009 do 30.6.2012 musí mať tých zákonom požadovaných 730 dní, čo ona bude spĺňať.
RO bude od 1.7.2010 do 30.6.2012 , takže DVZ budú počítať z toho jedného dňa.
Adiks
04.10.11,19:19
Áno, ale pokiaľ ju bude mať preplatenú počas trvania PN tak platí § 140 ods.2

§ 140
Vylúčenie povinnosti platiť poistné poistencom
a zamestnávateľom
Na začiatok (http://www.porada.sk/t16136-zakon-o-socialnom-poisteni-od-01-01-2011-a.html#hore)

(2) Zamestnanec nie je povinný platiť poistné na nemocenské poistenie, poistné na dôchodkové poistenie a poistné na poistenie v nezamestnanosti ani v období, počas ktorého je uznaný za dočasne práceneschopného, v období, počas ktorého sa vypláca rehabilitačné alebo rekvalifikačné, a v období, počas ktorého má ospravedlnenú neprítomnosť v práci z dôvodu jeho účasti na štrajku.
Ďakujem za vysvetlenie.
kacena
13.10.11,08:44
Prosím Vás o radu ... zamestnanec skončil pracovný pomer k 09.09.2011. Na výplatnej páske mu preplácam nevyčerpanú dovolenku 2,5 dňa v sume 44,29 EUR a 1 sviatok v sume 15,91 EUR , ostatných 6 pracovných dní bol PN ( 42,74 EUR ) . Jeho VZ , sviatok + dovolenka = 60,20 EUR , avšak program mi počíta na nemocenské a garančné VZ 37,22 EUR. Vie mi niekto poradiť ako sa dopracoval k tomuto výsledku ? Ďakujem. Kacena
Andyke
13.10.11,08:55
Je to OK. Program počíta správne, zobral maxim. VZ za 1 deň poistenia na nemoc. a garančné poistenie.
Aňuška
04.01.12,14:54
Zamestnankyniam na MD a RD sa dáva nepeňažný príjem zo SF (mikulášky balíček). Daň a ZP sú mi jasné.

Potrebujem si overiť odvody na SP:

MD - všetky poistné na SP
nástup na RD pred rokom 2011 - žiadne, ani úrazové
nástup na RD v roku 2011 - iba úrazové
Je to takto správne?

Vďaka za odpoveď.
Sorry, že je to asi zle zaradené, ale je to podobné s témou.
Mila123
04.01.12,14:58
tým, že ZC cez MD vyplatíte niečo cez SF môže za ten mesiac prísť o výplatu materskej dovolenky....(ak je to z toho istého poistenia)
vema
10.03.12,13:14
Zamestnanec odchádza do dôchodku 14.3.2012. Má ešte nárok na 13 dní dovolenky. 9 dní bude čerpať a 4 dni mu preplatím. Prosím Vás aké budú odvody do soc. a zdravotnej. Neodpracuje tento mesiav vlastne ani jeden deň. Neviem či z tých 9 dní treba odvádzať? a čo tie 4 dni?
Mila123
10.03.12,13:26
ak nedosahuje max. VZ pre SP či ZP z celej HM mu budeš odvádzať fondy.......iné by bolo ak by bol počas marca napr. na PN či OČR, popr. čerpal by neplatené voľno...
Iwett
12.03.12,09:14
Dobrý deň, prosím je pravda, čo som sa dočítala z príspevkoch v tejto téme, že ak zamestnanec
ukončí PP a v mesiaci, v ktorom sa mu prepláca nevyčerpaná dovolenka nemá odpracovaný ani jeden deň /je na PN/ tak sa odvody z nevyčerpanej dovolenky neplatia? Ďakujem
Mila123
12.03.12,09:28
Dobrý deň, prosím je pravda, čo som sa dočítala z príspevkoch v tejto téme, že ak zamestnanec
ukončí PP a v mesiaci, v ktorom sa mu prepláca nevyčerpaná dovolenka nemá odpracovaný ani jeden deň /je na PN/ tak sa odvody z nevyčerpanej dovolenky neplatia? Ďakujem
iba ZP .....a organizácia zaplatí tiež ZP a ÚP
Iwett
12.03.12,09:30
Ďakujem veľmi pekne
sybila3
17.04.12,15:33
do SP sa z preplatenej dovolenky neplatí nič?
Tweety
17.04.12,15:33
do SP sa z preplatenej dovolenky neplatí nič?
A prečo by sa nemalo?
sybila3
17.04.12,15:41
no pýtam sa lebo vyššie je písané, ak je celý mesiac na PN, vyplatila som mu ZP a preplatok dane, z toho odvody nerátam a potom som mu preplácala dovolenku pretože ukončil PP, tak preto sa pýtam aké odvody rátať, program mi do SP nezarátal nič a ZP mi vyrátalo z celej preplatenej dovolenky? tak potom ako je to?
yvica
13.06.12,12:45
zamestnanec končil PP, preplatila som mu D a program mi vyrátal odvody do ZP ale nevyrátal mi úrazové poistenie do Sp, mám to dopočítať a opraviť? ď
Jana Motyčková
14.06.12,06:57
ÚP do SP by malo byť .... ale aj výnimka môže byť - ak je pred skončením PP na rodičovskej dovolenke, ktorá začala pred 1.1.2011.
Ak bežný zamestnanec skončil PP (čiže nie počas PN, materskej) tak aj ostatné odvody do SP by mali byť.
yvica
14.06.12,09:25
nie od bol od decembra na PN, čiže som mu preplatila dovolenku z r. 2011 a z tej dovolenky odvody do ZP zamestnávateľ,zamestnanec a do SP mi program nevyrátal, takže dorátam z preplatenej dovolenky úrazové 0,8 % a opravím výkaz do SP? dakujem
Jana Motyčková
14.06.12,11:09
ÚP treba odviesť.
mariannak
13.09.12,18:17
chcem Vás požiadať o radu, čo s prečerpanou dovolenkou - zam-ecovi končil PP dohodnutý na dobu určitú 31.8., ale ostal mu 1 den prečerpanej dovolenky, ktorú by som mu mala zraziť. celý mesiac bol na PN, takže nemá žiadny VZ do SP a ZP, a zrazený deň dovolenky robí mínusový vymer.základ do poisťovní. čo s tým, ako to má byť správne?? ďakujem za rady.
ivka70
13.09.12,18:23
chcem Vás požiadať o radu, čo s prečerpanou dovolenkou - zam-ecovi končil PP dohodnutý na dobu určitú 31.8., ale ostal mu 1 den prečerpanej dovolenky, ktorú by som mu mala zraziť. celý mesiac bol na PN, takže nemá žiadny VZ do SP a ZP, a zrazený deň dovolenky robí mínusový vymer.základ do poisťovní. čo s tým, ako to má byť správne?? ďakujem za rady.

Precerpana dovolenka je iba medzi zamestnavatelom a zamestnancom, nesmie ovplyvnit VZ pre SP, zrazaz ju aj s odvodmi zamestnavatela z cistej mzdy, nie z hrubej.
Je tu o tom urcite tema na porade, pohladaj :)