Zoltán Kovács
06.01.08,14:25
Ahojte poraďáci, prosím o pomoc!

Od 01.12. som začal účtovať živnostníka, ktorý na základe mandátnej zmluvy prevádzkuje stávkovú kanceláriu a podateľnu TIPOSU.
Ide o to, že stroj na podávanie Loto a podobných hier týždenne vyhotovuje "uzávierku" pokladne, na ktorej sú nasledovné údaje:
- objem stávok
- provízia z objemu stávok.
Sumu stávok zníženú o provízie živnostník vkladá týždenne na účet stávkovej spoločnosti.
Moje otázky: Objem stávok účtujem ako príjem neovplyvňujúci základ dane. Províziu ako zdaniteľný príjem. Objem znížený o províziu a vložený na účet stavkovej spoločnosti riešim cez priebežné položky. Pri sledovaní obratu na povinnosť registrácie za platiteľa DPH beriem do úvahy iba províziu?

Prosím potvrdiť, alebo vyvrátiť.

P.S. Viem, že samotné prevádzkovanie lotérii a stávok je oslobodené od DPH.
Ďakujem za vyjadrenie.
Anja111
06.01.08,13:31
Áno, do obratu zarátavaš iba províziu, ktorá je jeho zdaniteľným príjmom.
Johanka
06.01.08,13:37
sway
06.01.08,13:37
Nuž podľa mňa si to elegantne vyriešil spôsobom účtovania z ktorého ti vyplýva aj vo výkazoch, že objem pre registráciu je len z provízie.
Ak by si účtoval celý príjem zo stávok do príjmu OZD a odvod na stávkovú spoločnosť ako náklad, ZD by si mal rovnaký ale v obrate by si potom mal aj pre registráciu pre DPH celý prijatý objem peňazí - to je jasné.
Ja osobne súhlasím s Tvojím postupom, pričom pre obrat pre reg. DPH máš len objem vlastnej provízie.
jaja99
04.02.08,09:17
Prosím o info, aké povolenie na podnikanie má Tvoj klient? Ak je to ŽL - čo má v ňom za činnosť.
Ľuda
23.04.08,11:28
Prosím Vás o pomoc-radu ohľadom tejto témy-účtovanie TIPOSU. Som rovnaký prípad ako autor prvotnej otázky. Účtujem v JU a som platiteľom DPH. Všetko účtujem tak ako je v téme uvedené, ale nikde som nenašla jednoznačnú odpoveď či som povinná používať koeficient pri uplatnení DPH na výstupe z nelotériovej činnosti.
Prosím môže niekto poradiť, prípadne vysvetliť zákon o DPH, ten som si prešla už niekoľkokrát, ale nie som si jednoznačne istá. V tejto chvíli mám všetko zaúčtované bez koeficientu.
Zoltán Kovács
23.04.08,11:35
Prosím o info, aké povolenie na podnikanie má Tvoj klient? Ak je to ŽL - čo má v ňom za činnosť.

Sprostredkovanie v rozsahu voľnej živnosti.
Zoltán Kovács
23.04.08,11:36
Prosím Vás o pomoc-radu ohľadom tejto témy-účtovanie TIPOSU. Som rovnaký prípad ako autor prvotnej otázky. Účtujem v JU a som platiteľom DPH. Všetko účtujem tak ako je v téme uvedené, ale nikde som nenašla jednoznačnú odpoveď či som povinná používať koeficient pri uplatnení DPH na výstupe z nelotériovej činnosti.
Prosím môže niekto poradiť, prípadne vysvetliť zákon o DPH, ten som si prešla už niekoľkokrát, ale nie som si jednoznačne istá. V tejto chvíli mám všetko zaúčtované bez koeficientu.

Osobne si myslím, že DPH na vstupe by som nekoeficientoval (to je teda slovo), nakoľko tvojou činnosťou je sprostredkovanie tých stávok, a nie samotné prevádzkovanie stávok. Ani do obratu sa nezarátava objem prijatých stávok.
Ľuda
24.04.08,08:04
Ďakujem za odpoveď
jaja99
05.07.08,19:36
Prosím o radu: Účtujem platiteľa DPH "stávkovú kanceláriu - má zmluvu s TIPSPORTOM". Ak je to s DPH:
1/ provízia je oslobodená od DPH?
2/ počítať koeficient?

VĎaka
Zoltán Kovács
05.07.08,20:20
Prosím o radu: Účtujem platiteľa DPH "stávkovú kanceláriu - má zmluvu s TIPSPORTOM". Ak je to s DPH:
1/ provízia je oslobodená od DPH?
2/ počítať koeficient?

VĎaka

Podľa mňa provízia nie je oslobodená od DPH. Považujem to za "sprostredkovanie". Ale nech sa vyjadrí znalejší zákona o DPH.
jaja99
05.07.08,21:05
Neznamená to, že je odmena mandatára (2) oslobodená od DPH?:

§ 41:
Prevádzkovanie lotérií a iných podobných hier

(1) Oslobodené od dane je prevádzkovanie lotérií a iných podobných hier osobou, ktorá má povolenie na ich prevádzkovanie podľa osobitného predpisu.21)

(2) Od dane je oslobodená aj činnosť spočívajúca v zabezpečení prevádzkovania lotérií a iných podobných hier, ktorá je vykonávaná v mene a na účet osoby, ktorá má povolenie na prevádzkovanie podľa osobitného predpisu. Zabezpečením prevádzkovania lotérií a iných podobných hier sa rozumie príjem stávok, predaj žrebov, výplata výhier a ďalšie služby priamo s nimi spojené, poskytované mandatárom.
Jana Acsová
17.07.08,08:37
Dakedy dávno sme sa zaoberali obdobnou problematikou v iných súvislostiach. Skúste pozrieť:
http://www.porada.sk/t13855-dph-mandatna-zmluva.html
zuhl
14.08.08,11:15
Čítam vaše príspevky a nestačím sa čudovať. Začiatkom roka si môj klient okrem stavebnej činnosti otvoril aj videopočičovňu, kde má aj Tipos, vtedy som tu pýtala rady a bolo ich veľmi málo, tak som niečo poskladala a začala účtovať. Teraz sa tu s tým roztrhalo vrece a som tam kde som bola. Vtedy nebola ani zmienka o účtovaní koeficientom. Normálne účtujem odmenu Tiposu bez DPH do POZD a nerobím nič koeficientom. Takže má sa robiť koeficient alebo nie? Ak áno, tak ako to teraz napravím?
Rozalka
22.08.08,19:06
Ide o odmenu podľa § 41 ods. 2 Zákona o DPH?
Ak áno, potom odmena nepodlieha zdaneniu a zároveň tvoj klient (žiaľ) podlieha "koeficientovaniu".
Anna B
24.09.08,07:28
Podnikateľ a zároveň zamestnanec s TPP doteraz prevádzkoval stáv.kanceláriu TIPOS, na základe ŽL-sprostred.činnosť, a mandátnej zmluvy s fi.TIPOS.
Na základe kontroly zo živ.úradu musí živnosť zrušiť, lebo táto činnosť podľa
živ.zákona nie je živnosťou.
Vie mi prosím niekto poradiť paragraf a odst., na základe kt. je možné túto
činnosť prevádzkovať? Ako je to s odvodmi? ZP mi je jasná ale netuším čo s odvodmi do SP. Ďakujem všetkým za radu.
Anja111
24.09.08,07:51
Podnikateľ a zároveň zamestnanec s TPP doteraz prevádzkoval stáv.kanceláriu TIPOS, na základe ŽL-sprostred.činnosť, a mandátnej zmluvy s fi.TIPOS.
Na základe kontroly zo živ.úradu musí živnosť zrušiť, lebo táto činnosť podľa
živ.zákona nie je živnosťou.
Vie mi prosím niekto poradiť paragraf a odst., na základe kt. je možné túto
činnosť prevádzkovať? Ako je to s odvodmi? ZP mi je jasná ale netuším čo s odvodmi do SP. Ďakujem všetkým za radu.
Možno pomôže aj toto:
Modroocko
24.09.08,09:11
Trošku vám pomôžem, keďže v tejto oblasti pracujem už pár rôčkov. A niektorých asi nepoteším.
1. Prevádzkovateľom hazardnej hry (lotérie, kasína, stávkové hry, výherné prístroje, videohry či internetové hry, kde výhrou sú peniaze) môže prevádzkovať len a len právnická osoba, ktorej na to udelil súhlas príslušný orgán štátnej správy (obec alebo Ministerstvo financií). Na to musí splniť podmienky, o ktorých sa tu nebudem zbytočne rozpisovať. Z toho tak akosi logicky vyplýva, že túto činnosť nemožno vykonávať na základe ŽL.2. Prevádzku hazardnej hry môže prevádzkovateľ zabezpečiť aj za pomoci ďalšieho subjektu, ktorým môže byť aj fyzická osoba (na základe pracovnej zmluvy alebo iného zmluvného vzťahu - hoci aj spomínanej mandátnej zmluvy). Tento človek sa takto potom automaticky stáva dozorovaným subjektom a môže byť kontrolovaný v zmysle zákona o hazardných hrách zo strany orgánov štátneho dozoru príslušného Daňového úradu.
Každopádne, mandátna zmluva neurobí z tejto FO prevádzkovateľa hazardnej hry . To v žiadnom prípade, tento človek totiž nemá potrebnú licenciu. Možnosť mandátnej zmluvy pre takéto činnosti pripúšťa na jednej strane aj Zákon o hazardných hrách aj Zákon o DPH. Ale stretla som sa s názorom niektorých právnikov (a nebol to len jeden), že takáto mandátna zmluva by odporovala iným normám. Totiž - ako môžem delegovať na cudziu osobu činnosti, ktoré zo zákona jednoducho nesmie vykonávať??? A teraz babo raď. Myslím, že v tomto je doteraz právny chaos a neviem o tom, že by to bolo nejako doriešené.
Takže: Ak bude podnikateľa kontrolovať daňový úrad a všetko bude v poriadku (bude mať mandátnu zmluvu, žiadny "načierno" automat či terminál, žiadne nepriznané stávky a podobne), výsledok kontroly bude kladný. Ale ak toho istého podnikateľa bude kontrolovať živnostenský úrad, môže mať k jeho "podnikaniu" výhrady a tiež bude mať pravdu. Istejšie je zabezpečiť sa tak, aby si podnikateľ pre takýto prípad zriadil sro-čku. Ale ani tak nie je isté, či mu na príjem stávok a výplatu výhier bude stačiť položka živnostenského oprávnenia - Sprostredkovateľská činnosť. Aj na to sú rôzne názory. Ale nie som právnik, k tomu by sa mohli vyjadriť oni.

A pokiaľ ide o daňové záležitosti:

Vždy je podstatná zmluva, podľa ktorej podnikateľ prijíma stávky, vypláca vklady, zamieňa mince hráčom a podobne. Poväčšinou sú to dnes už len Mandátne zmluvy, ktoré majú tú výhodu, že obrat z činnosti podľa takejto mandátnej zmluvy v zmysle § 41 Zákona o DPH nepodlieha zdaneniu daňou z pridanej hodnoty, ale:
Odmena podľa mandátnej zmluvy je vlastne odmenou za službu. Takže podnikateľ bude mať na jednej strane činnosti, ktoré podliehajú DPH (predaj tovaru čí služieb), na druhej strane budú činnosti, ktoré nepodliehajú DPH (z mandátnej zmluvy). A to už je dôvod na to, aby v prípade, že je alebo sa stane platcom DPH - uplatňoval koeficient. Že to bude mať na jeho odpočet DPH veľmi nepriaznivý vplyv, snáď ani nemusím hovoriť.
veronikasad
24.09.08,09:34
Na jednom z bezplatných poradenských dní DU k vyplňaniu DP som sa stretla s výkladom, že príjem z mandátnej zmluvy, pokial sa nejedná o závislú činnosť podľa § 5, je príjmom podľa § 8 /nehovorilo sa konkrétne o provízii TIPOS-u/.

Bol tento názor správny a je ho možné uplatniť aj pri provízii z TIPOS-u? Prevádzkovateľ nie je platitelom DPH.
Anna B
24.09.08,09:40
Ahoj modroočko, veľmi Ti ďakujem za podnetné odpovede, ale stále neviem, na základe akého oprávnenia môžem prevádzkovať stáv.kanceláriu TIPOSU,
keď to nespadá pod živnosti. Živ.úrad mi nariadil zrušiť ŽL. Potrebujem nejaké povolenie od DÚ, alebo od koho?
Modroocko
25.09.08,09:06
Ahoj modroočko, veľmi Ti ďakujem za podnetné odpovede, ale stále neviem, na základe akého oprávnenia môžem prevádzkovať stáv.kanceláriu TIPOSU,
keď to nespadá pod živnosti. Živ.úrad mi nariadil zrušiť ŽL. Potrebujem nejaké povolenie od DÚ, alebo od koho?

Vzhľadom na to, čo som napísala už vyššie, je jasné, že ak Živnostenský úrad bude chcieť robiť problémy, tak ich robiť aj bude. A z praktického hľadiska je nemožné, ak nie vylúčené, aby sa vydávala licencia pre každého jedného zamestnanca, či inú FO alebo PO, ktorá pomáha zabezpečovať chod stávkovej kancelárie. Potom by aj Slovenská pošta musela mať vydanú licenciu na tento typ činnosti. A ver mi, že to nemá. V živnostenskom liste majú len akési sprostredkovanie obchodu, v obchodnom registri je navyše zapísaná aj obstarávateľská činnosť pre tretie subjekty, a táto činnosť, rovnako ako aj prevádzkovanie stávkových hier nie je činnosťou zapisovanou do živnostenského registra. Tento typ činností sa zapisuje len do obchodného registra. Jediné, čo ti viem poradiť, treba sa brániť, že samotný podnikateľ nie je a ani nikdy nebol prevádzkovateľom tejto činnosti. Robil ju v mene a pod hlavičkou Tiposu, na čo aj musí mať s nimi uzatvorenú zmluvu. Zodpovedný za výkon činnosti stávkovej kancelárie je teda samotný Tipos, ktorý na to potrebné povolenie má a ten tvoj podnikateľ bol len subjektom, ktorý sa v zmysle Zákona o hazardných hrách podieľal na zabezpečovaní obslužných činností pre Tipos na základe uzatvorenej mandátnej zmluvy. Jednoducho sa obhajujte, ako viete, citujte §§ 2 či 12 Zákona o hazardných hrách, kde je presne vymedzené, kto je prevádzkovateľom a čo je prevádzkovanie hazardnej hry, kto je dozorovaným subjektom a na základe akej činnosti sa ním stáva.
Do budúcna by snáď bolo lepšie, aby si podnikateľ uzatvoril sro-čku a vyhol sa prípadnej ďalšej buzerácii zo strany Živnostenského úradu. Ako právnická osoba si bude môcť do obchodného registra zapísať aj činnosti, ktoré teraz zapísať nemôže. A nebudú do neho zbytočne vŕtať. Vôbec nič sa nestane, ak si firmu uzatvorí len pre prípad, že bude obsluhovať terminál Tiposu. Máme kopec podnikateľov, ktorí si kvôli hazardným hrám uzatvárajú nové firmy. Hlavným dôvodom je síce ekonomický prínos - odpadá koeficientovanie na vstupe DPH, ale tento problém, čo teraz máte, je tiež dostatočný dôvod. Osobne si myslím, že zrušenie živnostenského listu je v tomto prípade určite silná káva, najlepšie bude najať si schopného právnika a brániť sa všetkými dostupnými prostriedkami. Na základe čoho vlastne Živnostenský úrad konštatoval, že podnikateľ prevádzkuje stávkové hry? Vari na tom doklade, čo ľuďom vydával, bolo uvedené jeho meno??? Asi by ste mali požiadať o pomoc aj samotný Tipos, možno už s tým majú skúsenosti a poradia.
Anna B
26.09.08,13:51
Modroočko, veľmi Ti ďakujem za nápady na riešenie mojej situácie. Veľmi si ich cením.
Predstav si, že po dlhých diskusiách sa nám podarilo presvedčiť živ.úrad, že môžeme naďalej prevádzkovať stávkovú kanceláriu na základe ŽL-sprostred.činnosť. Myslím že ustúpili preto, lebo takto to prevádzkuje väčšina
mandatárov. Len som zvedavá, či nám zrušia aj zápis, v ktorom sme mali
nariadené zrušiť prevádzku a ŽL. V pondelok sa to má doriešiť definitívne.Ďakujem Ti za pomoc.
zet07
04.12.08,23:09
Cafte , mozete mi povedat aka je vyska odmeny pre zmluvneho partnera Tiposu? Staci percento. Diky
zet07
08.12.08,23:24
Rozmyslam totiz , ze si otvorim zbernu. Priestory mam na frekventovanom mieste, len neviem ci sa to uzivy samostatne ako zberna, alebo bude nutne k tomu nieco napr. tabak. Pred tym ako ich oslovim, chcel by som aspon priblizne vediet ci sa to oplati. Prestudoval som si ich vyrocnu spravu z 2007 a premerne tyzdenne trzby sa pohybuju okolo 56000, neviem si predstavit kolko by mi z toho ostalo ako odmena. Ak je to prisne tajne a neda sa to prezradit, tak dajte vediet, nech za tym necakam. Vopred dakujem.
ErikaDP
11.09.09,07:49
Prosím o názor na to či účtovať alebo neúčtovať pohyby súvisiace so stávkovou kanceláriou v účtovníctve mandatara:


Myslím si že v účtovníctve treba zachytiť všetky finančné pohyby, t.j. nie len daňovo ovplyvňujucu odmenu.

T.j. treba zaúčtovať celý príjem tržieb od hráčov ( príjem neovplyvňujuci ZD ), výdaj výhier hráčom a výdaj peňazí pri odvode do banky na účet mandanta. A samozrejme aj v knihe zaväzkov a pohľadávok zachytiť vznik závazku voči mandantovi z titulu odvodu toho čo zostane po vyplatení výhier a tiež vznik pohľadávky mandatára voči mandantovi z titulu mandátnej odmeny.

Daňovo to síce nič neovplyvní ale účtovať myslím o tom treba.

Ale sú aj názory, že netreba ...

Moja neistota spočíva v tom, že mandant je povinný viesť nejakú evidenciu - tú som zatiaľ nevidela ale v mandatnej zmluve sa Nike odvolava na najaku Smernicu k mandatnej zmluve. A ja neviem, či táto "pomocna" evidencia by mohla byť splnením podmienky že vlastne sa účtuje o všetkých pohyboch. Ale ak ma byť učto kompletné, napr. aj inventarizácia hotovosti ktorá sa u mandatara v danom monte nachádza, tak predsa musím účtovať aj o tých cudzích peniazoch patriacich madatantovi, ktoré som zatial neodoslala na jeho účet.


ErikaDP