MIŠO T
06.01.08,15:35
Poraďte-pomôžte, JU-Alfa-platcaDPH, po zaučtovaní BV a pokl. v PD mám zostatok, ktorý mi súhlasi na skutočný stav. Vo výkaze o Majetku a záv. stav Učty v bankách a Peniaze mi nesúhlasí - s PD., Kde robím chybu ? Kde ju hľadať ? Prehľadol som dačo ?
Zita5
06.01.08,15:08
- skontrolujte počiatočný stav
- skontrolujte či nemáte chybu napr. účtovanie vkladu výberu - priebežné položky

- môže to spôsobovať aj valutová pokladňa prepočet na SKK
MIŠO T
06.01.08,15:18
ked si vo výkaze nahodím stav, aký by mal byt- nezostane tam, ale sa to vráti nazad na programom vypočítaný
stav BU aj valutový mi sedí na skutočný podľa výpisu. mám oproti výkazu rozdiel 3.400 skk - to sa mi voľako nezdá. KZ z roku 2006 mi sedí aj na výpisy aj na účtovanie v PD
Zita5
06.01.08,15:22
ked si vo výkaze nahodím stav, aký by mal byt- nezostane tam, ale sa to vráti nazad na programom vypočítaný


Pokiaľ máte účtované správne , tak zostatok pokladne a zostatok na BU ťahá do výkazu z peňažného denníka automaticky .Ak by ste potrebovali dopísať stav k 31.12.2006 tak cez oprav a stlačiť potom OK .

To nechápem , prečo tam idete dopisovať stav pokladne a BU ručne k 31.12.2007 ....
MIŠO T
06.01.08,15:50
asi sme sa nerozumeli. vo výpise BU SK mam stav 3.114,36 a BU EUR 465,49x33,603-15641,86 čo je spolu 18.756. a men do výkazu dáva 22441
Johanka
06.01.08,16:00
Dal si si vypočítať ocenenie BÚ v EUR k 31/12/2007 ?
MIŠO T
06.01.08,16:12
však je to na výpise= zostatok CM - a hned prepočet na SKK
Zita5
06.01.08,16:15
V Alfe vľavo dolu "KURZOVÉ ROZDIELY" - postup ocenenia k 31.12.2007 je v tabuľke , podľa ktorej dodržiavajte postupnosť .
Johanka
06.01.08,16:19
Žiaľ, na Tvoj stôl nedovidím ;). Opýtam sa inak - použil si v PD pri b.účte voľbu "kurzové rozdiely " ?
Johanka
06.01.08,16:21
však je to na výpise= zostatok CM - a hned prepočet na SKK
Postupy účtovania JÚ
§15

(4) Ak v účtovníctve účtovnej jednotky je viac pokladní alebo viacej účtov v bankách, účtuje sa o každej pokladni a každom účte v banke v osobitnej pokladničnej knihe a v knihe účet v banke. Stavy a pohyby v pokladni a na účtoch v bankách sa účtujú v pokladničnej knihe a v knihe účet v banke a súčasne do príslušného súhrnného prehľadu o hotovosti a o účtoch v bankách v peňažnom denníku. Pre peňažné prostriedky v cudzej mene sa otvoria pokladničné knihy a knihy účet v banke pre každý druh meny. V pokladničnej knihe a v knihe účet v banke sa účtuje v cudzej mene a v slovenskej mene. V peňažnom denníku sa účtuje v slovenskej mene. Kurzom Národnej banky Slovenska sa peňažné prostriedky v cudzej mene prepočítajú na slovenskú menu ku dňu, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka a kurzové rozdiely sa zaúčtujú ako posledné položky pred vyčíslením súčtov príjmov a výdavkov v hotovosti a na účtoch v bankách.
MIŠO T
06.01.08,16:58
klauzulu kurz. rozsiely som ešte nepoužil - ale ja si myslím, že ked prepočítam stav BU EUR posledným kurzom + stav BU SKK tak by to malo sedieť na stav fin. prostriedkov na BU spolu, nie ?
Johanka
06.01.08,17:04
... potom sa ale nečuduj, že vo výkazoch máš "haluze" ;).
V niektorom z predchádzajúcich príspevkoch máš odcitovaný kus Postupov účtovania ....je to záväzný právny predpis ;).
MIŠO T
06.01.08,17:09
ok. už som urobil KR na učtoch a stav mi súhlasí. To znamená, že ked si v priebehu roku robím výkazy pre seba, nebudú aktuálne- pokym sa neurobí KZ s tým správnym dátumom ???



ĎAKUJEM VAM ZA POMOC . Už som sa s tym babral 5 hod. Aj všetky zostatky za bežné mesiace od zač.roka som prechádzal. VĎAČIM VAM - ZITA 5 a JOHANKA, za ušetrení čas.