mattto
06.01.08,16:22
Dobrý deň,

jeden známy mi ponúkol možnosť založiť si s ním s.r.o., bol by som iba spoločník, nie konateľ, nijaké funkcie ani činnosti by som nevykonával. Bolo by to v rozpore so zákonom o štátnej službe? Dokonca mohlo by ísť aj o nedovolené podnikanie podľa trestného zákona? Neviem, či byť iba spoločníkom je to isté ako "podnikanie" podľa týchto zákonov...


ďakujem za odpovede
BeataC
22.07.08,20:16
Dobrý večer,
vie mi niekto poradiť či môže byť štátny zamestnanec spoločníkom v s.r.o. bez vykonávania akejkoľvek činnosti? Ďakujem
Celsus
26.07.08,16:29
Zákon o štátnej službe nezakazuje štátnemu zamestnancovi byť spoločníkom SRO. (Účasť na SRO ako jej spoločník nie je podnikaním.)

Štátny zamestanec však nesmie byť konateľom SRO ani členom dozornej rady SRO, musí dbať na to, aby sa nedostal do konfliktu záujmov (napr. aby nerozhodoval o niečom, čo sa týka SRO, ktorej je spoločníkom, a pod.)
Surehand
27.07.08,20:17
Zákon o štátnej službe síce nezakazuje byť spoločníkom SRO, ale záleží aj na tom, o akú štátnu službu sa jedná. Ozbrojené zložky majú napríklad v zákonoch uvedenú klauzulu o tom, že nesmú podnikať, ani "vykonávať inú zárobkovú činnosť", tu je otázne, či sa spoločníctvo v SRO dá za takú považovať... Povolené sú len príjmy z umeleckej, pedagogickej, vedeckej a neviem akej činnosti. Len mi nejde do hlavy, prečo by trebárs vojak nemohol vlastniť napríklad stánok PNS. Alebo obchod s detským oblečením. Myslím, že tu by sa ťažko hľadal nejaký konflikt záujmov.
slabikar
21.01.11,13:24
ako je to teraz? moze by statny zamestnaec spolocnikom v s.r.o.?
akina
21.01.11,13:57
ako je to teraz? moze by statny zamestnaec spolocnikom v s.r.o.?
Spoločníkom môže byť, konateľom nie.