Felix159
06.01.08,18:27
Dobrý deň,

platí skúšobná doba v prípade, že zamestnanec podpísal pracovnú zmluvu na dobu neurčitú so skúšobnou dobou na 3 mesiace ak nastúpil do zamestnania dňa 1.10.2007, tento deň bol uvedený aj v pracovnej zmluve ako deň nástupu do zamestnania. Zamestnanec ale podpísal pracovnú zmluvu až dňa 2.10.2007. Tento dátum uviedol pri svojom podpise na pracovnej zmluve.

Ďakujem za odpoveď
Zoltán Kovács
06.01.08,17:29
Dobrý deň,

platí skúšobná doba v prípade, že zamestnanec podpísal pracovnú zmluvu na dobu neurčitú so skúšobnou dobou na 3 mesiace ak nastúpil do zamestnania dňa 1.10.2007, tento deň bol uvedený aj v pracovnej zmluve ako deň nástupu do zamestnania. Zamestnanec ale podpísal pracovnú zmluvu až dňa 2.10.2007. Tento dátum uviedol pri svojom podpise na pracovnej zmluve.

Ďakujem za odpoveď

Podľa mňa dátum podpisu neovplyvňuje lehotu skúšobnej doby.
Chobot
06.01.08,21:41
Dobrý deň,

platí skúšobná doba v prípade, že zamestnanec podpísal pracovnú zmluvu na dobu neurčitú so skúšobnou dobou na 3 mesiace ak nastúpil do zamestnania dňa 1.10.2007, tento deň bol uvedený aj v pracovnej zmluve ako deň nástupu do zamestnania. Zamestnanec ale podpísal pracovnú zmluvu až dňa 2.10.2007. Tento dátum uviedol pri svojom podpise na pracovnej zmluve.

Ďakujem za odpoveď

Pozri aj túto tému. Netvrdím, že ej to pravda, ale o tom prípade som už tu raz čítal. Bohužiaľ ho neviem nájsť.

http://www.porada.sk/t907-doba-urcita-a-vypoved.html

Našiel som dva pracovné poriadky, ktoré to priamo uvádzajú, že pokiaľ nebola SD dohodnutá pred nástupom do zamestnania, tak je neplatná. Zákonne to teraz neviem podložiť. Pozriem sa na to bližšie zajtra.

http://kpppbb.svsbb.sk/material/metmat/pdf/prpo2005.pdf

http://astu.fei.tuke.sk/archiv/Zapisnice%20zo%20zasadnuti%20AS%20TU/Rok%202003/Zapisnica%20dna%2024%2011%202003/Priloha%202%20-%20Novela%20pracovneho%20poriadku%20TU.doc
Lydka R
06.01.08,22:07
Dobrý deň,

platí skúšobná doba v prípade, že zamestnanec podpísal pracovnú zmluvu na dobu neurčitú so skúšobnou dobou na 3 mesiace ak nastúpil do zamestnania dňa 1.10.2007, tento deň bol uvedený aj v pracovnej zmluve ako deň nástupu do zamestnania. Zamestnanec ale podpísal pracovnú zmluvu až dňa 2.10.2007. Tento dátum uviedol pri svojom podpise na pracovnej zmluve.

Ďakujem za odpoveď

No ja som našla toto a myslím, že pokiaľ zamestnanec nastúpil do práce 1.10.2007 a nemal podpísanú pracovnú zmluvu, teda nemal ani dohodnutú skúšobnú dobu. A tá musí byť dohodnutá najneskôr v deň vzniku prac. pomeru.
Komentár k §42 ZP
Treba však upozorniť na to,že fakticky uzavretý pracovný pomer bez
písomnej pracovnej zmluvy zakladá vždy pracovný pomer na dobu neurčitú bez skúšobnej doby!

a ešte komentár k §45 ZP
Ak sa má skúšobná doba platne dohodnúť, musia si ju účastníci dohodnúť v písomnej pracovnej zmluve,a to najneskôr v deň vzniku pracovného pomeru.
Dodatočná dohoda o skúšobnej dobe, príp. antidatovanie pracovnej zmluvy neskôr po vzniku pracovného pomeru sú neplatné!

Doplním: komentár v PORADCA 13/2007 JUDr. Kováčiková
Felix159
07.01.08,07:54
Ďakujem všetkým za odpovede, mám ešte doplňujúce otázky. Nie je mi jasné kedy bola pracovná zmluva uzavretá, keď zamestnávateľ si dopísal po podpise pracovnej zmluvy dátum podpisu 28.9.2007 a zamestnanec má pri svojom podpise dátum 2.10.2007. To, že bol dátum pri podpisoch zamestnávateľa dodatočne dopísaný je zrejmé aj z toho, že na originály pracovnej zmluvy, ktorý má k dispozícii zamestnanec pri podpisoch zamestnávateľa nie je uvedený žiadny dátum. Je to dostatočný dôkaz, že skúšobná doba je neplatná? Ako by mal teraz zamestnanec postupovať?
Chobot
07.01.08,09:15
Ďakujem všetkým za odpovede, mám ešte doplňujúce otázky. Nie je mi jasné kedy bola pracovná zmluva uzavretá, keď zamestnávateľ si dopísal po podpise pracovnej zmluvy dátum podpisu 28.9.2007 a zamestnanec má pri svojom podpise dátum 2.10.2007. To, že bol dátum pri podpisoch zamestnávateľa dodatočne dopísaný je zrejmé aj z toho, že na originály pracovnej zmluvy, ktorý má k dispozícii zamestnanec pri podpisoch zamestnávateľa nie je uvedený žiadny dátum. Je to dostatočný dôkaz, že skúšobná doba je neplatná? Ako by mal teraz zamestnanec postupovať?

Pracovný pomer vznikol dňom nástupu do práce.

Zmluva sa považuje za uzatvorenú a platnú v deň podpísania všetkými zmluvnými stranami.

Zatiaľ je táto diskusia len v hypotetickej rovine. Mohol by si upresniť svoj problém, aby sme mohli poradiť konkrétnejšie? Máš teraz nejaké problémy so skúšobnou dobou?

Len samotný fakt, že zmluva bola podpísaná 2.10., hoci PP vznikol 1.10. ešte neznamená, že je skúšobná doba absolútne neplatná, pokiaľ ju akceptujú obe zmluvné strany. Neplatnou sa môže stať, ak tak rozhodne nejaký kompetentný orgán, v tomto prípade súd.

Ak sa zmluvné strany (ty a zamestnávateľ) neviete dohodnúť na tom, či je SD platná alebo nie a chceš, aby bola SD neplatná, musíš podať podnet na súd.


Je to dostatočný dôkaz, že skúšobná doba je neplatná?

To môže posúdiť jedine súd. Ten požaduje dôkazy.

Pokiaľ z-ľ skončil s tebou PP v skúš. dobe a ty s tým nesúhlasíš, lebo si myslíš, že SD nebola platná, tak budeš musieť podať žalobu o určenie neplatnosti rozviazania PP a svoje tvrdenie oprieš o tú zmluvu. Ťažké je posúdiť, aké máš šance na úspech, ale myslím, že určitá nádej existuje.
Felix159
07.01.08,14:25
Ide presne o to, že zamestnávateľ ukončil so zamestnancom pracovný pomer v skúšobnej dobe dňa 21.12.2007 bez udania dôvodu. Zamestnanec nesúhlasí s tým, že bol v skúšobnej dobe nakoľko nebola písomne dohodnutá pred začiatkom pracovného pomeru, keďže pracovnú zmluvu podpísal až 2.10.2007. Je možné, že na súde nebude stačiť pracovná zmluva, kde je pri podpise zamestnanca uvedený dátum 2.10.2007. Zamestnanec nemá iný dôkaz. Stačí dať podanie na súd ohľadne neplatnosti PZ do dvoch mesiacov od neoprávneného ukončenia pracovného pomeru?
Ďakujem
Chobot
07.01.08,14:35
Ide presne o to, že zamestnávateľ ukončil so zamestnancom pracovný pomer v skúšobnej dobe dňa 21.12.2007 bez udania dôvodu. Zamestnanec nesúhlasí s tým, že bol v skúšobnej dobe nakoľko nebola písomne dohodnutá pred začiatkom pracovného pomeru, keďže pracovnú zmluvu podpísal až 2.10.2007. Je možné, že na súde nebude stačiť pracovná zmluva, kde je pri podpise zamestnanca uvedený dátum 2.10.2007. Zamestnanec nemá iný dôkaz. Stačí dať podanie na súd ohľadne neplatnosti PZ do dvoch mesiacov od neoprávneného ukončenia pracovného pomeru?
Ďakujem

Áno, lehota na podanie návrhu na súd sú 2 mesiace od doby, kedy sa mal PP skončiť, v tomto prípade to bude do 21.2.2008.

To zvýraznené je otázka? Ak áno (chýba tam otáznik), tak to ti neviem povedať. Záleží na sudcovi, čo bude chcieť. Možno bude chcieť vypočuť nejakých svedkov, predložiť iné písomné dôkazy... Nedá sa dopredu povedať.

Ak sa rozhodneš pre súd, nezabudni na ostatné procesnoprávne náležitosti potrebné k začatiu procesu. Doporučujem kontaktovať nejakého advokáta, ktorý ti spíše žalobu. Nebude to ale lacná sranda....:rolleyes:
Felix159
07.01.08,15:19
Zatiaľ ešte raz ďakujem.

Majte sa
Laura1
29.01.08,08:07
Ahojte, chcem sa Vás opýtať na nasledovné:
Od 1.1.2007 k nám nastúpila pracovníčka do zamestnania, dostala pracovnú zmluvu na dobu neurčitú - /na 8 hodín denne/- skúšobnú dobu 2 mesiace.
Od 1. februára dostala novú pracovnú zmluvu - na 4 hodiny denne. - Skúšobná doba zase 2 mesiace. Podľa mňa nemôže mať zasa 2 mesiace skúšobnú dobu, keď už mesiac u nás odpracovala.
Od 1. februára by mala dostať iba zmenu pracovných podmienok, z 8 na 4 hodiny, alebo ak novú zmluvu, tak s 1 mesačnou sk. dobou.
Ďakujem za odpoveď.
KvetkaK
29.01.08,08:09
Áno mali by ste s ňou podpísať dodatok ku pracovnej zmluve o zmene pracovnej doby.