fifik
06.01.08,20:10
Dobrý večer. Viete mi niekto poradiť čo s tými, ktorí vstúpili do 2.pilieru s vekom 50 rokov? Teraz keď sú zmeny sporenia na 15 rokov? Ako im poradiť aby neboli škodní?
Ďakujem za radu.
ekopo
06.01.08,19:18
Pri súčasnej legislatíve je to nevýhoda. Ale ani jasnovidec nevie povedať, či nebude schválený vek odchodu do dôchodku v 65 ...
fifik
06.01.08,19:20
Veď práve to. Ako sa teda správne rozhodnúť.
ekopo
06.01.08,19:25
To, čo sa teraz bude javiť ako rozumné (vystúpiť) sa o 15 rokov tak javiť nemusí.
fifik
06.01.08,19:35
Ďakujem za radu
ekopo
06.01.08,19:47
Aha, to som si nevšimol....
Chobot
06.01.08,21:11
Dobrý večer. Viete mi niekto poradiť čo s tými, ktorí vstúpili do 2.pilieru s vekom 50 rokov? Teraz keď sú zmeny sporenia na 15 rokov? Ako im poradiť aby neboli škodní?
Ďakujem za radu.

Dobre chápem, že my ti máme poradiť, aby si potom ty mohla iným posúvať tieto rady za poplatok? :eek::eek:

Ďakujem pekne za takého "finančného poradcu".
evina
06.01.08,21:14
http://www.porada.sk/601029-post14.html
Prepáč, akosi nerozumiem Tvojim otázkam. Zaradila si otázku o druhom pilieri do sekcie DPH - Zákony, tlačivá, aktuality. Má niečo spoločné druhý pilier s DPH? :eek: A okrem toho som mal pocit, že radiť chceš najmä Ty nám.
mimotemy Možno, že Tí, ktorí nevystúpia budú musieť odvádzať do druhého piliera aj s DPH ..:D
liebling
09.01.08,10:45
Chcem vystúpiť z II.piliera. Ako musím postupovať?:o
Chobot
09.01.08,10:46
Chcem vystúpiť z II.piliera. Ako musím postupovať?:o

Musíš ísť do pobočky soc. pisťovne, kde vyplníš jedno tlačivko, overíš podpis a je to.

Podrobnosti sa dočítaš tu:

http://www.sme.sk/c/3664721/Rozhoduju-vek-aj-vyplata.html

A formulár vyhlásenia, že nechceš byť poistený je tu:

http://www.socpoist.sk/index/index.php?ids=1567&prm2=13167
fifik
10.01.08,21:12
nerozumiem prečo chcete vystúpiť s 2 pilieru?
ajobs
10.01.08,22:56
nerozumiem prečo chcete vystúpiť s 2 pilieru?

Pretože sporiteľom s vekom 50 rokov a viac sa za súčasného právneho stavu neoplatí v II. pilieri zostať.
Iwett
10.01.08,23:50
a prosím ešte o názor, sporiteľovi, s vekom 42 rokov?????? tiež sa neoplatí?
Jozef Mihál
11.01.08,01:02
Nesúhlasím s Tónom (ajobs) - nemožno to zovšeobecňovať.

Moje odporúčanie:

Dobre platený zamestnanec, s príjmom 50000 Sk a vyšším, ktorý nemieni žiadať o dôchodok v 62 rokoch, ale neskôr, nech zostane v druhom pilieri (resp. nech ide do druhého piliera), aj keď je päťdesiatnik.
dad111
11.01.08,07:03
[quote=Jozef Mihál;607962Moje odporúčanie:
Dobre platený zamestnanec, s príjmom 50000 Sk a vyšším, ktorý nemieni žiadať o dôchodok v 62 rokoch, ale neskôr, nech zostane v druhom pilieri (resp. nech ide do druhého piliera), aj keď je päťdesiatnik.[/quote]
Dobre toto je rada pre par jedincov, na ich spocitanie by zrejme nebolo treba ani vela ruk. Ak totiz zoberieme do uvahy, ze ten nadstardatny prijem je treba mat aspon 15 rokov, nie len dnes. Teraz prosim povedz otvorene a jasno co ti ostatni, co odporucas im.
A ked som sa uz obratil na Teba, myslim, ze sa v tom pohybujes. Zaujimalo by ma ake je asi zlozenie terajsich ucastnikov II. piliera podla vysky ich prispevkov. Kolko je tam teda tych s tym nadstadartnym prijmom, a kolki sa len tak vezu v priemernej kategorii.
Lion Topoľčany
11.01.08,07:27
Celé poistenie vrátane aj toho dôchodkového je vlastne hra vabank: vždy sa kalkuluje s číslami-koľko a ako dlho budem
relatívne dobre zarábať...Ono sa ľahko povie-budem robiť do 65-päťky, ale život je nevyspytateľný-1000 vážnych dôvodov, prečo nakoniec robiť nebudem!!! A ak niekto má to šťastie, že napr. 10 rokov má príjem 50.000,-Sk, nedala by som inému subjektu ani korunu,
treba šporiť do "pančuchy"!!!
Jana Motyčková
11.01.08,08:05
A ak niekto má to šťastie, že napr. 10 rokov má príjem 50.000,-Sk, nedala by som inému subjektu ani korunu,
treba šporiť do "pančuchy"!!!
Nerozhoduje sa o tom, či dať niekomu korunu, tú dať musí tak či tak, zvážiť treba iba, či do SP alebo SDS.
Lion Topoľčany
11.01.08,08:36
Trochu som celú vec nadsadila, žiaľ má J.Motyčková pravdu-treba sa rozhodnúť : "koho viac finančne podporím"
Chobot
11.01.08,08:53
a prosím ešte o názor, sporiteľovi, s vekom 42 rokov?????? tiež sa neoplatí?

Pozri sem, tu máš jednoduchý návod, podľa ktorého sa môžeš rozhodnúť:

http://www.porada.sk/t68625-vstupit-ci-vystupit-z-ii-piliera.html
Jozef Mihál
11.01.08,11:48
Teraz prosim povedz otvorene a jasno co ti ostatni, co odporucas im.
A ked som sa uz obratil na Teba, myslim, ze sa v tom pohybujes. Zaujimalo by ma ake je asi zlozenie terajsich ucastnikov II. piliera podla vysky ich prispevkov. Kolko je tam teda tych s tym nadstadartnym prijmom, a kolki sa len tak vezu v priemernej kategorii.
Ak myslíte tým "sa v tom pohybuješ" že som zaangažovaný či povedzme to otvorene, platený nejakou DDS-kou alebo naopak vládou, nie je tomu tak.

Preto ani neviem, aké je zloženie účastníkov II. piliera podľa veku, výšky nasporenej sumy, príspevkov atď. - nemám prístup k takýmto informáciám.

Osobne nie som ani v I. pilieri ani v II. pilieri - legálnym spôsobom odvody a príspevky neplatím - ako: podiely na zisku s.r.o. + autorské honoráre.

A to je moja základná rada pre všetkých - ak môžete zariaďte si svoje podnikanie tak isto. Ale samozrejme neinvestujte peniaze ktoré by inak šli na odvody do nového Porsche, ale rozumnejšie.
Jano23
11.01.08,12:20
Ešte je tu jeden problém s II. pilierom. Do konca roka 2007 pribúdalo
"nasilu" do II. piliera 19-25 ročných ľudí po skončení strednej prípadne vysokej školy , ak si našli prvé zamestnanie. V roku 2007 vraj takto pribudlo 33 000 nových poistencov II.piliera. Možno to nebolo správne takto povinne-nasilu vstupovať do II.piliera. ale teraz je tu druhý extrém pre mladých ľudí. Vstupovať dobrovoľne, ale treba sa rozhodnúť do pár mesiacov /tuším do pol roka, ak sa mýlim tak ma opravte/.
Podľa môjho názoru je to veľmi krátka doba na rozmyslenie vstupu
do II. piliera. Takýto mladý človek rieši iné problémy a má myšlienky na všetko možné adekvátne jeho veku, len v drvivej väčšine nebude vtedy rozmýšľať o svojom starobnom dôchodku...
Chobot
11.01.08,12:40
Ešte je tu jeden problém s II. pilierom. Do konca roka 2007 pribúdalo
"nasilu" do II. piliera 19-25 ročných ľudí po skončení strednej prípadne vysokej školy , ak si našli prvé zamestnanie. V roku 2007 vraj takto pribudlo 33 000 nových poistencov II.piliera. Možno to nebolo správne takto povinne-nasilu vstupovať do II.piliera. ale teraz je tu druhý extrém pre mladých ľudí. Vstupovať dobrovoľne, ale treba sa rozhodnúť do pár mesiacov /tuším do pol roka, ak sa mýlim tak ma opravte/.
Podľa môjho názoru je to veľmi krátka doba na rozmyslenie vstupu
do II. piliera. Takýto mladý človek rieši iné problémy a má myšlienky na všetko možné adekvátne jeho veku, len v drvivej väčšine nebude vtedy rozmýšľať o svojom starobnom dôchodku...

Z toho mi vyplýva, že by ich mali aj teraz povinne prihlasovať a odhlásiť by sa mohli len tí, ktorí by to tak vedome chceli. Lebo ak po júni bude zase II. pilier povinný, tak mladí budú zase povinne prihlasovaní. Vznikne len skupina mladých, ktorí nevedeli, že sa majú rozhodnúť v prvom polroku 2008. Pre tých potom bude II. pilier nedostupný (pokiaľ sa zase nezmenia podmienky :D).
Jano23
11.01.08,12:48
No podľa mňa zákon bol schváleny tak, že mladí ľudia už nebudú povinne vstupovať do II. piliera ani po júni 2008 ani na ďalší rok...
Čo je aj možno správne ,že nie je to povinnosť, len na rozhodovanie budú mať v budúcnosti /pri prvom vstupe do zamestnania krátky čas/.Ako som písal, v tom veku ich starobné poistenie trápi až na nejakom "dvadsiatom piatom " mieste...
dad111
11.01.08,12:54
.
Mna vobec nezaujima, kto je za co a od koho plateny. Vyuzil som moznost obratit sa s mojou otazkou na organizatora seminarov, ktorych sucastou je aj problematika II. piliera.
Moja otazka smerovala k tomu ci tu nakoniec nezostanu len prispievatelia priemerni (bez urazky kohokolvek). Ti o ktorych sa obcas hovori, ktori maju nadstadartne prijmy a teda aj odvody maju vela inych moznosti kde tie svoje peniaze zhodnotit. Nie som ekonom, matematiku trocha ovladam, ale z mnohych malych cisel a par vacsich je vo vysledku zase len nieco malo viac ako priemer. Ak teda bude dostatok inych moznosti, pre nikoho tu ruze kvitnut nebudu.
Chobot
11.01.08,13:23
No podľa mňa zákon bol schváleny tak, že mladí ľudia už nebudú povinne vstupovať do II. piliera ani po júni 2008 ani na ďalší rok...
Čo je aj možno správne ,že nie je to povinnosť, len na rozhodovanie budú mať v budúcnosti /pri prvom vstupe do zamestnania krátky čas/.Ako som písal, v tom veku ich starobné poistenie trápi až na nejakom "dvadsiatom piatom " mieste...

Ako to tak sledujem, tak nadobúdam dojem, že v roku 2020 sa dočkáme 5. novely zákona o starobnom dôchodkovom sporení, ak každá vláda si ju upraví podľa svojich predstáv.
Ofélia
11.01.08,13:54
Ešte je tu jeden problém s II. pilierom. Do konca roka 2007 pribúdalo
"nasilu" do II. piliera 19-25 ročných ľudí po skončení strednej prípadne vysokej školy , ak si našli prvé zamestnanie. V roku 2007 vraj takto pribudlo 33 000 nových poistencov II.piliera. Možno to nebolo správne takto povinne-nasilu vstupovať do II.piliera. ale teraz je tu druhý extrém pre mladých ľudí. Vstupovať dobrovoľne, ale treba sa rozhodnúť do pár mesiacov /tuším do pol roka, ak sa mýlim tak ma opravte/.
Podľa môjho názoru je to veľmi krátka doba na rozmyslenie vstupu
do II. piliera. Takýto mladý človek rieši iné problémy a má myšlienky na všetko možné adekvátne jeho veku, len v drvivej väčšine nebude vtedy rozmýšľať o svojom starobnom dôchodku...

A kedy by bol podľa Vás na to správny čas, "myslieť na dôchodok", keď zostane nešťastnou náhodou invalidný, alebo bude mať 55 - 60 rokov??
Jano23
11.01.08,14:16
Ak nebude myslieť prvých šesť mesiacov, a nastúpi do prvého zamestnania ,tak sa automaticky zaradí do I.piliera. Podľa dnešnej úpravy zákona na "celý život". Možno by bolo dobre ,aby mladý
človek sa mohol rozhodnúť do 5 rokov pracovného pomeru, prípadne maximálne do 30-35 roku života. Na to môžu byť rôzné názory.
Ja len píšem len o tom ,ako 19 ročný mládenec , ktorý skončil strednú školu a dostal prvý pracovný pomer na dobu určitú na 1 rok / so skúšobnou dobou 3 mesiace/ má tak akurát v "hlave"
problém či vstúpiť alebo nevstúpiť do II. piliera...
A pritom je to veľmi závažné rozhodnutie...
Beatris
18.01.08,08:58
Ahojte chcem vystúpiť z II piliera, ale nemôžem nájsť to tlačivo na internete. Neviete stránku kde ho nájdem? Alebo mi ho pošlite ďakujem
Chobot
18.01.08,09:20
Ahojte chcem vystúpiť z II piliera, ale nemôžem nájsť to tlačivo na internete. Neviete stránku kde ho nájdem? Alebo mi ho pošlite ďakujem

Keby si si dala tú námahu a kukla sa na 11. príspevok v tejto téme, tak by si to tam bola našla.;)
Beatris
18.01.08,11:15
Dakujem za radu Chobot, ale niesom v tom zbehla Keď som si dokonca všimla i netaktné poznámky.Idem to pozreť