doktor08
06.01.08,22:22
Prosím, vie mi niekto poradiť aký bude účtovný a aký daňový odpis os.auta kupeného na leasing 25.5.2007 ? Leasing je na dobu 36 mesiacov. Mozem ho odpisovať 3 roky? Obstaravacia cena auta je 850.000. Ďakujem
Paula
06.01.08,21:56
Prosím, vie mi niekto poradiť aký bude účtovný a aký daňový odpis os.auta kupeného na leasing 25.5.2007 ? Leasing je na dobu 36 mesiacov. Mozem ho odpisovať 3 roky? Obstaravacia cena auta je 850.000. Ďakujem


Za kal. rok 2007 zaúčtuješ v uzávierkovej operácii 31.12. interným dokladom do réžie odpis = OC : 36 x 8 mesiacov. V r. 2008 x 12 mes., v r. 2009 x 12 mes., v r. 2010 x 4 mes.
doktor08
07.01.08,18:54
Ďakujem za rady.
Slavena
10.01.08,19:28
Vedeli by ste mi niekto poradiť? SZČO má MV na leasing. So súhlasom leasingovej spoločnosti si dal namontovať na toto MV ťažné zariadenie. Môže si tak kúpu a montáž ťažného zariadenia dať do nákladov? Ak áno, tak do akých? Má sa to brať ako navýšenie hodnoty MV alebo to má ísť celé do prevádzkovej réžie s príslušným členením? Alebo...., poraďte prosíííím.
tinaM
10.01.08,20:00
Vedeli by ste mi niekto poradiť? SZČO má MV na leasing. So súhlasom leasingovej spoločnosti si dal namontovať na toto MV ťažné zariadenie. Môže si tak kúpu a montáž ťažného zariadenia dať do nákladov? Ak áno, tak do akých? Má sa to brať ako navýšenie hodnoty MV alebo to má ísť celé do prevádzkovej réžie s príslušným členením? Alebo...., poraďte prosíííím.
Kedy bolo namontované ? Pri prebratí, alebo keď už bolo auto v prevádzke.
Slavena
10.01.08,20:03
V prevádzke je MV už od r. 2006.
Leasing začal v roku 2006 a naďalej pokračuje. Všetko prebieha klasicky, SZČO si platí cestnú daň /daň z MV/.
tinaM
10.01.08,20:08
Ak by suma na kúpu ťažného zariadenia nepresiahla 30.000,-, tak to môže ísť do prev. réžie celé.
Ak bolo v roku robené aj iné techn.zhodnotenie na tomto majetku a dokopy za rok suma presiahla 30.000,-, tak sa bude odpisovať.
Slavena
10.01.08,20:18
Dokopy je to nejakých 5.200,- Sk, takže to len nejako v tej réžii rozčlením. Ďakujem.
zuhl
14.01.08,16:10
Ahojte, prosím povie mi niekto čo s DPH pri kúpe os. vozidla ale nie na leasing ale v hotovosti. Na kartu IM zaraďujem cenu s DPH alebo bez?
Johanka
14.01.08,16:13
Ahojte, prosím povie mi niekto čo s DPH pri kúpe os. vozidla ale nie na leasing ale v hotovosti. Na kartu IM zaraďujem cenu s DPH alebo bez?

§ 25 Zákona o dani z príjmov
(5) Súčasťou vstupnej ceny je aja) daň z pridanej hodnoty u daňovníka, ktorý nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty, b) daň z pridanej hodnoty u daňovníka, ktorý je platiteľom dane z pridanej hodnoty, a nemôže ju odpočítať
....
zuhl
14.01.08,16:15
Táto firma je platcom DPH a tuším tam nastala nejaká zmena, nie?
Johanka
14.01.08,16:19
V texte podčiarknuté sa týka daňovníka, ktorý je platiteľom DPH ...
Potom asi nerozumiem, čo sa pýtaš :confused:.
zuhl
14.01.08,16:25
OK rozumiem a ďakujem, ale predtým sa tu niekde písalo, že do vstupnej ceny sa pri platiteľovi dáva cena bez DPH a DPH sa dáva priamo do nákladov. Alebo to bolo pri leasingu a ja sa mýlim.
Johanka
14.01.08,16:30
OK rozumiem a ďakujem, ale predtým sa tu niekde písalo, že do vstupnej ceny sa pri platiteľovi dáva cena bez DPH a DPH sa dáva priamo do nákladov. Alebo to bolo pri leasingu a ja sa mýlim.
To platí pri obstaraní MV formou finančného prenájmu, nájdeš to v §25 ods.6 :).
zuhl
14.01.08,16:31
Ďakujem si veľmi zlatá, prajem pekný večer.
Heni
15.01.08,08:26
Za kal. rok 2007 zaúčtuješ v uzávierkovej operácii 31.12. interným dokladom do réžie odpis = OC : 36 x 8 mesiacov. V r. 2008 x 12 mes., v r. 2009 x 12 mes., v r. 2010 x 4 mes.
sú ešte nejaké uzávierkové oprácie v súvislosti s leasingom?
vďaka.
Johanka
15.01.08,08:27
zlezaradil
Heni
15.01.08,12:09
zlezaradil
mimotemy dovolila som si odcitovať prvý príspevok a nadviazať naň
Iwett
15.01.08,15:04
Dobrý večer, celé poobedie tu hľadám v príspevkoch, a nikde som sa nestretla s prípadom, ktorý potrebujem vyriešiť:
Kúpili sme osobný automobil. Faktúra je na sumu 768907,- sk+146092,- dph. Polovicu sme zaplatili v hotovosti, pri prevzatí automobilu, a na zvyšnú čiastku spolu s poistným mám úverovú zmluvu na 12 mesiacov. Platili sme rok len poistné na základe splatkového kalendára a na konci tohto roku sme doplatili jednorazovo zostatok úveru.
administratívny poplatok je 17800,-.
Je dph a administratívny poplatok súčasťou OC automobilu pre uplatnenie odpisov?
Ďakujem.:confused::confused:
Zoltán Kovács
15.01.08,15:43
Dobrý večer, celé poobedie tu hľadám v príspevkoch, a nikde som sa nestretla s prípadom, ktorý potrebujem vyriešiť:
Kúpili sme osobný automobil. Faktúra je na sumu 768907,- sk+146092,- dph. Polovicu sme zaplatili v hotovosti, pri prevzatí automobilu, a na zvyšnú čiastku spolu s poistným mám úverovú zmluvu na 12 mesiacov. Platili sme rok len poistné na základe splatkového kalendára a na konci tohto roku sme doplatili jednorazovo zostatok úveru.
administratívny poplatok je 17800,-.
Je dph a administratívny poplatok súčasťou OC automobilu pre uplatnenie odpisov?
Ďakujem.:confused::confused:

Podľa mňa admin.poplatok nie je súčasťou OC, lebo auto už máš zaradené.

Príbuzné témy:
http://www.porada.sk/t65716-p2-kupa-auta-na-autouver.html
http://www.porada.sk/t12438-autocredit.html
http://www.porada.sk/t12438-autocredit.html
Iwett
15.01.08,16:37
dakujem veľmi pekne :rolleyes:, tak som nehľadala dobre, hladala som leasingy,odpisy,autá....tak môžem čítať od začiatku....príjemný večer..:)
gabikaj
15.01.08,19:55
Prosím poradte, kúpili sme úž. auto na leasing 25.1.2005 platili a platili až leasing skončil 25.1.2008 /ešte nemáme kúpne zmluvy, techničák/ lenže sme ho ešte neodpisovali. Potrebujem vedieť či môžeme odpisovať akoby sme odpisy prerušili čiže OC:36x12 odpis za rok 2007? Ak nie tak ako?
Ďakujem:o
tinaM
15.01.08,20:42
Prosím poradte, kúpili sme úž. auto na leasing 25.1.2005 platili a platili až leasing skončil 25.1.2008 /ešte nemáme kúpne zmluvy, techničák/ lenže sme ho ešte neodpisovali. Potrebujem vedieť či môžeme odpisovať akoby sme odpisy prerušili čiže OC:36x12 odpis za rok 2007? Ak nie tak ako?
Ďakujem:o
Pri obstaraní majtku formou lízingu sa uplatňuje osobitný spôsob odpisovania.
Odporúčam preštudovať témy na tématiku lízingu.
Prerušenie odpisovania pri tejto forme nie je prípustné.

§26 ZDP

(8) Hmotný majetok prenajatý formou finančného prenájmu okrem pozemkov odpíše nájomca počas doby trvania prenájmu do výšky 100 % hodnoty istiny podľa osobitného predpisu 1). Pri určení spôsobu odpisovania sa nepoužijú ustanovenia § 27 a28, ale výška odpisu sa určí rovnomerne pomernou časťou pripadajúcou na každý kalendárny mesiac doby prenájmu zvýšenej o náklady súvisiace s obstaraním predmetu finančného prenájmu vynaložené nájomcom do doby zaradenia tohto majetku do užívania. Pri postúpení nájomnej zmluvy sa odstupné zaplatené nad rámec celkovejsumydohodnutých platieb odpisuje ako súčasť vstupnej ceny rovnomerne počas zostávajúcej doby trvania nájomnej zmluvy. V prípade predĺženia alebo skrátenia dohodnutej doby finančného prenájmu sa už uplatnené odpisy spätne neupravujú a zvyšná časť odpisovanej hodnoty sa rozpočítava rovnomerne až do novej dohodnutej doby ukončenia finančného prenájmu.
andrej_rv
15.01.08,21:15
Potrebujem vedieť či môžeme odpisovať akoby sme odpisy prerušili čiže OC:36x12 odpis za rok 2007? Ak nie tak ako?
Ďakujem:o
Momentálne nijako, pretože pri obstarávaní formou finančného prenájmu nie je prípustné prerušenie odpisov. Keďže ste však si odpisy neuplatnili, daňová zostatková cena je v podstate rovná obstarávacej cene. Pri vyradení auta predajom alebo likvidáciou si ju budete môcť v plnej výške uplatniť ako daňový výdavok (§ 19 ods. 3 písm. b) ZoDP). O "odpisy" teda celkom neprídete, len sa daňové použitie ich celkovej sumy posunie až do roku predaja.
gabikaj
16.01.08,08:09
Moc moc ďakujem.
Johanka
16.01.08,08:28
Momentálne nijako, pretože pri obstarávaní formou finančného prenájmu nie je prípustné prerušenie odpisov. Keďže ste však si odpisy neuplatnili, daňová zostatková cena je v podstate rovná obstarávacej cene. Pri vyradení auta predajom alebo likvidáciou si ju budete môcť v plnej výške uplatniť ako daňový výdavok (§ 19 ods. 3 písm. b) ZoDP). O "odpisy" teda celkom neprídete, len sa daňové použitie ich celkovej sumy posunie až do roku predaja.
S týmto nesúhlasím.

Daňovníkovi nie je umožnené prerušenie odpisovania, tzn.že majetok obstarávaný formou finančného leasingu musí daňovo odpisovať. Nevyužil svoj nárok na to, že tieto odpisy sú daňovým výdavkom a neznížil si o tieto odpisy základ dane . Neznamená to však , že daňová zostatková cena sa rovná obstarávacej cene ...
tinaM
16.01.08,08:44
S týmto nesúhlasím.

Daňovníkovi nie je umožnené prerušenie odpisovania, tzn.že majetok obstarávaný formou finančného leasingu musí daňovo odpisovať. Nevyužil svoj nárok na to, že tieto odpisy sú daňovým výdavkom a neznížil si o tieto odpisy základ dane . Neznamená to však , že daňová zostatková cena sa rovná obstarávacej cene ...
Pripadalo to aj mne logické, že keď si neuplatnil žiadne výdavky, tak sa to dá riešiť pri predaji auta.
Vieme však, že mnohé veci, ktoré sú logické, zákony nepovoľujú.

No ak to takto nejde, tak potom podať dodatočného DP za roky 2005 a 2006.
Iwett
16.01.08,09:00
Podľa mňa admin.poplatok nie je súčasťou OC, lebo auto už máš zaradené.

Príbuzné témy:
http://www.porada.sk/t65716-p2-kupa-auta-na-autouver.html
http://www.porada.sk/t12438-autocredit.html
http://www.porada.sk/t12438-autocredit.html
Pôvodca textu príspevku: Iwett
Dobrý večer, celé poobedie tu hľadám v príspevkoch, a nikde som sa nestretla s prípadom, ktorý potrebujem vyriešiť:
Kúpili sme osobný automobil. Faktúra je na sumu 768907,- sk+146092,- dph. Polovicu sme zaplatili v hotovosti, pri prevzatí automobilu, a na zvyšnú čiastku spolu s poistným mám úverovú zmluvu na 12 mesiacov. Platili sme rok len poistné na základe splatkového kalendára a na konci tohto roku sme doplatili jednorazovo zostatok úveru.
administratívny poplatok je 17800,-.
Je dph a administratívny poplatok súčasťou OC automobilu pre uplatnenie odpisov?
Ďakujem.

PROSIM VAS poradí mi niekto? v odporúčaných témach som odpoveď ohľadom dph a administrat.poplatku nenašla, jednalo sa bud o vozidlo s odpočtom dph alebo o neplatcoch. ĎAKUJEM
tinaM
16.01.08,09:15
Pôvodca textu príspevku: Iwett
Dobrý večer, celé poobedie tu hľadám v príspevkoch, a nikde som sa nestretla s prípadom, ktorý potrebujem vyriešiť:
Kúpili sme osobný automobil. Faktúra je na sumu 768907,- sk+146092,- dph. Polovicu sme zaplatili v hotovosti, pri prevzatí automobilu, a na zvyšnú čiastku spolu s poistným mám úverovú zmluvu na 12 mesiacov. Platili sme rok len poistné na základe splatkového kalendára a na konci tohto roku sme doplatili jednorazovo zostatok úveru.
administratívny poplatok je 17800,-.
Je dph a administratívny poplatok súčasťou OC automobilu pre uplatnenie odpisov?
Ďakujem.

PROSIM VAS poradí mi niekto? v odporúčaných témach som odpoveď ohľadom dph a administrat.poplatku nenašla, jednalo sa bud o vozidlo s odpočtom dph alebo o neplatcoch. ĎAKUJEM
Administratívny poplatok po zaradení DHM do používania nevstupuje do OC.
Ak by sa zaplatil pred zaradením, tak je súčasťou OC.
Iwett
16.01.08,09:30
:)
Administratívny poplatok po zaradení DHM do používania nevstupuje do OC.
Ak by sa zaplatil pred zaradením, tak je súčasťou OC.
ďakujem.....a tá dph? je súčasťou obstarávacej ceny???
Johanka
16.01.08,09:34
Áno, je súčasťou OC.
Iwett
16.01.08,09:39
:)Johanka, ďakujem veľmi pekne, niekedy sa mi vidí, že čím ďalej nad niečím rozmýšľam, tým sa viac zapletiem a neviem ani toľko ako na začiatku....
Iwett
16.01.08,09:56
:confused:
Administratívny poplatok po zaradení DHM do používania nevstupuje do OC.
Ak by sa zaplatil pred zaradením, tak je súčasťou OC.
Prosím Vás, ešte jedna otázočka k tomu administratívnemu poplatku:
ak sa zaplatí v deň uvedenia vozidla do prevádzky, ako v našom prípade vstupuje či nevstupuje do OC????
andrej_rv
16.01.08,11:31
S týmto nesúhlasím.
Daňovníkovi nie je umožnené prerušenie odpisovania, tzn.že majetok obstarávaný formou finančného leasingu musí daňovo odpisovať. Nevyužil svoj nárok na to, že tieto odpisy sú daňovým výdavkom a neznížil si o tieto odpisy základ dane . Neznamená to však , že daňová zostatková cena sa rovná obstarávacej cene ...
Netvrdím Johanka, že nemôžeš mať pravdu. Ja vychádzam z nasledovného:
1. Podľa § 25 ods. 3 ZoDP "Zostatkovu cenou na účely tohoto zákona je rozdiel medzi vstupnou cenou hmotného a nehmotného majetku a celkovou výškou odpisov z tohoto majetku zahrnutých do daňových výdavkov".
2. Źnenie § 22 ods. 9 ZoDP je "Daňovník môže uplatňovanie odpisov hmotného majetku prerušiť, a to len na jedno celé zdaňovacie obdobie alebo viac celých zdaňovacích období; v ďalšom zdaňovacom období daňovník pokračuje v odpisovaní tak, ako by nebolo prerušené, pričom celková doba odpisovania sa predlžuje o dobu prerušenia odpisovania. Prerušenie odpisovania nemôže uplatniť daňovník, ak uplatňuje výdavky podľa § 6 ods. 10; v takom prípade daňovník vedie odpisy len evidenčne a o túto dobu nemôže lehotu určenú na odpisovanie hmotného majetku predĺžiť."
Pri finančnom prenájme, keďže ide o časovú metódu odpisovania, nie je možné odpisovanie prerušiť a určitú dobu neodpisovať, s tým súhlasím. Ale podľa mňa v zákone nie je nikde definované, že pri finančnom prenájme musím vypočítané odpisy aj zahrnúť do daňových výdavkov (zahrnutie akýchkoľvek daňovo uznateľných výdavkov do základu je podľa mňa môj nárok, ale nie povinnosť). Jediný prípad, ktorý znižuje daňovú zostatkovú cenu aj o neuplatnené odpisy, je podľa môjho súčasného stavu poznania len obdobie, počas ktorého si daňovník uplatňuje paušálne výdavky, čo je v zákone aj výslovne uvedené. A pokiaľ som si teda príslušné odpisy aj u leasingu do daňových výdavkov v rámci uzávierkových operácií v niektorom roku nezahrnul, mne to v náväznosti na § 22 ods. 3 stále vychádza tak, že mimo prípadu odbobia uplatňovania paušálnych výdavkov sa mi daňová zostatková cena nezníži.
Johanka
16.01.08,11:47
Nemôže byť všetko napísané v zákone o dani z príjmov, preto je v ňom kopec odvolávok na iné zákony, postupy, ....

Čo sa týka povinnosti zahŕňať daňové výdavky .... súhlasím, je to nárok(aj keď by som nedoporučovala obchádzať Postupy účtovania).
Ale - v evidencii majetku odpisy vypočítané budú, pretože ich nemožno prerušiť. To je v zákone napísané zreteľne. Odkiaľ čerpáš informácie o daňovej zostatkovej cene? Z evidencie majetku ....
gabikaj
16.01.08,17:59
A ešte otázočku prosím, čiže som si neuplatnila odpisy za rok 2005 a 2006 počas ktorých sa leasing platil. V roku 2007 sa platil 12 mesiacov a ešte v januári 2008 posledná splátka. Môžem si aspoň za rok 2007 uplatniť odpisy za celých 12 mesiacov? A následne v roku 2008 za 1 mesiac?
Ďakujem
:o
tinaM
16.01.08,18:06
A ešte otázočku prosím, čiže som si neuplatnila odpisy za rok 2005 a 2006 počas ktorých sa leasing platil. V roku 2007 sa platil 12 mesiacov a ešte v januári 2008 posledná splátka. Môžem si aspoň za rok 2007 uplatniť odpisy za celých 12 mesiacov? A následne v roku 2008 za 1 mesiac?
Ďakujem
:o
Môžeš.
Za roky 2005 a 2006 môžeš podať dodatočné DP.
cloe
16.01.08,18:10
Môžeš.
Za roky 2005 a 2006 môžeš podať dodatočné DP.

Ja si tiež myslím, že za rok 2007 si môže uplatniť daňový odpis, avšak podľa príspevku č.24 od andreja rv to vyzerá tak, že nemôže. Trochu ma to zarazilo a preto budem rada, keď sa ešte niekto vyjadrí.
andrej_rv
16.01.08,18:11
Nemôže byť všetko napísané v zákone o dani z príjmov, preto je v ňom kopec odvolávok na iné zákony, postupy Johanka, citovaný § o daňovej zostatkovej cene sa neodvoláva na žiadny iný zákon alebo predpis. Je to rozdiel medzi vstupnou cenou a odpismi definovanými v § 19 ods. 3 písm. a). V texte sa neuvádza "vypočítanými", "zahrnuteľnými" a pod., ale zahrnutými do daňových výdavkov. Pokiaľ odpisy vypočítané za príslušný rok neboli vykázané v uzávierkových operáciách, základ dane neovplyvnili, tak do daňových výdavkov podľa mňa zahrnuté neboli (to ako v JÚ. Ale aj v DP PÚ časť III B sa uvádza "odpisy hmotného majetku zahrnuté do základu dane...")

Čo sa týka povinnosti zahŕňať daňové výdavky .... súhlasím, je to nárok(aj keď by som nedoporučovala obchádzať Postupy účtovania). Neviem, čo sa tu obchádza. Postupy účtovania podľa mňa so zahŕňaním daňových odpisov do základu dane alebo s problematikou daňovej zostatkovej ceny vôbec nesúvisia.


Ale - v evidencii majetku odpisy vypočítané budú, pretože ich nemožno prerušiť. To je v zákone napísané zreteľne. Odkiaľ čerpáš informácie o daňovej zostatkovej cene? Z evidencie majetku
Forma evidencie majetku nie je predpísaná. Ja mám vo svojom softe u evidencie dlhodobého majetku aj kolónku "odpisy zahrnuté do daňových výdavkov". A rovnako v príslušnej zostave pre potreby uzávierkových operácií resp. transformácie HV na základ dane aj rozdiely medzi účtovnými odpismi a odpismi zahrnutými do daňových výdavkov. Tá evidencia môže byť samozrejme aj klasickej karte, tabuľke v exceli alebo obyčajnom zošite. (Nakoniec, u PÚ výšku odpisov zahrnutých do základu dane uvádzam aj v Poznámkach).
Z hľadiska opatrnosti je asi najvhodnejšie v prípade nezahrnutých odpisov podať dodatočné DP alebo odpisy oželieť. Ale nemusí to byť vždy v záujme klienta. Uznám, že celé to stojí viac-menej na hre so slovíčkami. Je to teda skôr parketa pre právnikov alebo daňových poradcov, nie pre účtujúce osoby. Ja si zatiaľ myslím, že môj názor nie je v rozpore so zákonom. Ale ak budem mať možnosť prečítať si nejaké dobré zdôvodnenie, prečo sa vo svojom ponímaní znenia zákona mýlim, nebudem mať žiadny problém svoj názor zmeniť.
andrej_rv
16.01.08,18:15
Ja si tiež myslím, že za rok 2007 si môže uplatniť daňový odpis, avšak podľa príspevku č.24 od andreja rv to vyzerá tak, že nemôže. Trochu ma to zarazilo a preto budem rada, keď sa ešte niekto vyjadrí. To som sa asi zle vyjadril, ale za rok 2007 si odpis samozrejme môže uplatniť. Aj v roku 2008 za 1 mesiac, pokiaľ tento majetok bude mať v užívaní k 31.12.2008. Nemôže ale "posunúť" odpisovanie - namiesto rokov 2005,2006,2007 odpisovať 2007,2008,2009 a 1/2010
cloe
16.01.08,18:18
To som sa asi zle vyjadril, ale za rok 2007 si odpis samozrejme môže uplatniť. Aj v roku 2008 za 1 mesiac, pokiaľ tento majetok bude mať v užívaní k 31.12.2008.

Ďakujem, už som bola na rozpakoch:)
cloe
16.01.08,18:19
To som sa asi zle vyjadril, ale za rok 2007 si odpis samozrejme môže uplatniť. Aj v roku 2008 za 1 mesiac, pokiaľ tento majetok bude mať v užívaní k 31.12.2008.
Nemúže ale "posunúť" odpisovanie - namiesto rokov 2005,2006,2007 odpisovať 2007,2008,2009 a 1/2010

Áno, to mi je jasné.
Johanka
16.01.08,18:23
To som sa asi zle vyjadril, ale za rok 2007 si odpis samozrejme môže uplatniť. Aj v roku 2008 za 1 mesiac, pokiaľ tento majetok bude mať v užívaní k 31.12.2008.
Nemúže ale "posunúť" odpisovanie - namiesto rokov 2005,2006,2007 odpisovať 2007,2008,2009 a 1/2010
Odpis za 1/2008 si môže uplatniť aj v tom prípade, ak by tento majetok bol v priebehu zdaň.obdobia 2008 vyradený z evidencie.
§22 ZoDP
(12) Pri vyradení hmotného majetku a nehmotného majetku odpisovaného podľa § 26 ods. 6 až 9 uplatní daňovník odpis vo výške pripadajúcej na počet celých mesiacov, počas ktorých daňovník majetok účtoval1) alebo majetok evidoval podľa § 6 ods. 11.
gabikaj
16.01.08,18:24
Ďakujem za rýchlu odpoveď, všetkým.:)
tinaM
16.01.08,18:27
To som sa asi zle vyjadril, ale za rok 2007 si odpis samozrejme môže uplatniť. Aj v roku 2008 za 1 mesiac, pokiaľ tento majetok bude mať v užívaní k 31.12.2008.
Nemúže ale "posunúť" odpisovanie - namiesto rokov 2005,2006,2007 odpisovať 2007,2008,2009 a 1/2010
Andrej rv, to sme sa obidvaja zamerali na prerušenie odpisovania DHM obstaraného formou fin.prenájmu. Preto som tam dala aj súhlas.
No platí moja odpoveď, ktorú som uviedla v predchádzajúcom príspevku.
Johanka
16.01.08,18:34
Čo sa týka povinnosti zahŕňať daňové výdavky .... súhlasím, je to nárok(aj keď by som nedoporučovala obchádzať Postupy účtovania).



Neviem, čo sa tu obchádza. Postupy účtovania podľa mňa so zahŕňaním daňových odpisov do základu dane alebo s problematikou daňovej zostatkovej ceny vôbec nesúvisia.


Nepovažovala som za potrebné rozpisovať, že nejaké odpisy (či účtovné - ak ich účtovná jednotka v JÚ rozlišuje od daňových alebo daňové zaúčtovať treba ... preto je to len ako poznámka v zátvorke. Zo znenia otázky totiž nie je zrejmé či boli odpisy zaúčtované, osobne o tom úprimne pochybujem :).
andrej_rv
16.01.08,19:08
Zo znenia otázky totiž nie je zrejmé či boli odpisy zaúčtované, osobne o tom úprimne pochybujem :).Ja nepochybujem. Určite neboli :D. Ale do dňa kontroly na karte určite zaúčtované budú ;)
cloe
16.01.08,19:25
Ja nepochybujem. Určite neboli :D. Ale do dňa kontroly na karte určite zaúčtované budú ;)

Do dňa daňovej kontroly sa toho toľko postíha ako nikdy:D
Johanka
16.01.08,19:28
Do dňa daňovej kontroly sa toho toľko postíha ako nikdy:D
mimotemy aj klienti sú v inkriminovanej nejakí pružnejší :D.
Iwett
18.01.08,08:19
Pôvodca textu príspevku: tinaM
Administratívny poplatok po zaradení DHM do používania nevstupuje do OC.
Ak by sa zaplatil pred zaradením, tak je súčasťou OC.
Prosím Vás a čo s administratívnym poplatkom z úveru, ktorý sa zaplatí v deň uvedenia automobilu do prevádzky??:rolleyes: Vstúpi do OC automobilu, alebo sa dá priamo do nákladov? Ďakujem
Iwett
18.01.08,09:15
Prosím Vás nikto mi neporadí????:mee:
Bambit
21.01.08,19:13
Dobrý večer. Prosím Vás, chcela by som sa spýtať ako sa presne účtuje keď: živnostník v októbri 2007 kúpil pre firmu nové auto na leasing a to "staré" splatené predaj zamestnancovi v hodnote 200.000 Sk. Ako sa presne tých 200.000 zaúčtuje, keď mu ich zaplatil na firemný účet. Ďakujem veľmi pekne.
Zoltán Kovács
21.01.08,19:15
Dobrý večer. Prosím Vás, chcela by som sa spýtať ako sa presne účtuje keď: živnostník v októbri 2007 kúpil pre firmu nové auto na leasing a to "staré" splatené predaj zamestnancovi v hodnote 200.000 Sk. Ako sa presne tých 200.000 zaúčtuje, keď mu ich zaplatil na firemný účet. Ďakujem veľmi pekne.

K odpisom nového leasingového auta najdeš v nasledujúcom linku výbornú pomôcku (tabuľku):

http://www.porada.sk/t9121-leasing-tabulka-v-exceli.html

Predaj toho starého bude ostatný príjem zdaniteľný.
Eulaly
22.01.08,16:49
Prosím o radu... firma má niekoľko lízingov, ktorých odpisy v roku 2006 neboli uplatnené... v daňovom priznaní za rok 2007 uplatní odpisy z roku 2006 alebo za rok 2007? Čítala som, že keďže je odpisovanie predmetu lízingu možné realizovať iba rovnomerne pomernou časťou pripadajúcou na jednotlivé kalendárne mesiace počas doby trvania lízingu, nemôže sa tu využiť inštitút prerušenia daňového odpisovania - teda prerušiť odpisovanie a potom v ňom pokračovať ako keby nebolo prerušené, čím sa celková doba odpisovania predĺži o dobu prerušenia odpisovania. Vraj ide o interné rozhodnutie firmy neuplatňovať daňové výdavky a odpisy za rok 2006 sa môžu dodatočne uplatniť v daňových výdavkoch iba prostredníctvom dodatočného daňového priznania??? Ďakujem...
Iwett
22.01.08,16:53
Prosím o radu... firma má niekoľko lízingov, ktorých odpisy v roku 2006 neboli uplatnené... v daňovom priznaní za rok 2007 uplatní odpisy z roku 2006 alebo za rok 2007? Čítala som, že keďže je odpisovanie predmetu lízingu možné realizovať iba rovnomerne pomernou časťou pripadajúcou na jednotlivé kalendárne mesiace počas doby trvania lízingu, nemôže sa tu využiť inštitút prerušenia daňového odpisovania - teda prerušiť odpisovanie a potom v ňom pokračovať ako keby nebolo prerušené, čím sa celková doba odpisovania predĺži o dobu prerušenia odpisovania. Vraj ide o interné rozhodnutie firmy neuplatňovať daňové výdavky a odpisy za rok 2006 sa môžu dodatočne uplatniť v daňových výdavkoch iba prostredníctvom dodatočného daňového priznania??? Ďakujem...
odpisy sa nemôžu uplatniť,alebo sa môžu uplatniť iba prostredníctvom dodatočného DP, pretože ako píšeš pri uplatňovaní odpisov pri HIM obstaraných leasingom neplatí prerušenie odpisovania.
Eulaly
22.01.08,17:17
Veľmi pekne ďakujem :)
Zuna111
27.01.08,16:31
Ahoj,
dik, veľa ste mi pomohli, ale aj tak mi nie je jasné : v JU nie som celkom doma, danové odpisy sa musia rovnať účtovným ? Teda v prípade, že OA bol kúpeny v 05/2007 sa odpisuje do danových odpisov 8 mesiacov alebo ako v PU 12 mesiacov ? V denníku dám na konci roka 1/4 OC danové odpisy alebo priebežne iba výdavky na lízing + akontácia. Nie je mi to úplne jasné. Prosím o radu.
Dik za odpoved.
ludmilla
21.04.08,20:36
Dobrý večer, chcem poprosiť o radu ako najlepšie odpisovať daňove aj účtovne špeciálne úžitkové vozidlo v hodnote 6.000.000,- z toho 2 vlastné a 4 úver. Aká je minimálna doba odpisovania?
ludmilla
22.04.08,07:45
posúvam
pivko
26.04.08,15:40
Zdravím poradcov.
Auto N1 kúpené 10/2007 v hotovosti /577.000 bez DPH/, predané 03/2008
Za rok 2007 mi ekonómka uplatnila odpis 25% t.j 144.000,- Je to správne????
Iwett
27.04.08,06:55
Zdravím poradcov.
Auto N1 kúpené 10/2007 v hotovosti /577.000 bez DPH/, predané 03/2008
Za rok 2007 mi ekonómka uplatnila odpis 25% t.j 144.000,- Je to správne????
áno je to správne. Automobil bol k 31.12.2007 bol v stave majetku /ak bol zaradený do majetku firmy/, tak máš nárok na celoročný odpis, ak sa odpisuje rovnomerne, tak 1/4, t.j. 144250,- Sk.
azla
05.05.08,08:14
Dobrý večer, chcem poprosiť o radu ako najlepšie odpisovať daňove aj účtovne špeciálne úžitkové vozidlo v hodnote 6.000.000,- z toho 2 vlastné a 4 úver. Aká je minimálna doba odpisovania?

Ak by išlo o špeciálne vozidlo, ktoré spadá do kategórie
34.10.54 Motorové vozidlá na špeciálne účely inde neuvedené - ide o vozidlá zaradené do druhej odpisovej skupiny.

Ak to nie sú vozidlá na leasing, ale vlastné vozidlá (obstárané buď z vlastných zdrojov, alebo na úver), pri daňových odpisoch sa postupuje podľa § 26/1- odpisujete 6 rokov buď rovnomerne alebo zrýchlene. Počas odpisovania môžete daňové odpisovanie aj prerušiť.

Ak by išlo o vozidlá obstarané na leasing (čo asi nie sú)- daňové odpisy by sa určili podľa § 26/8 - odpis by sa určil rovnomerne- rozpočítaný na mesiace počas doby trvania nájmu. Daňové odpisovanie sa pri leasingu neprerušuje.

Účtovné odpisy, bez ohľadu na formu obstárania si určite nezávisle od daňových odpisov s ohľadom na spôsob využívania vozidiel a predpokladanej doby užívania. (rozhodnutie je na účtovnej jednotlke). Ak sa zmenia podmienky , doba odpisovania sa môže upraviť. (všetko podchytiť v karte, smernici)
Ociviste
13.02.09,07:24
Dobry den, chcela by som sa opytat, ci je mozne, aby zivnostnik mohol z osobneho vlastnictva predat do svojej firmy auto za nejaku cenu. Ak ano, robia sa aj nejake odpisy? Je to auto seat a rok vyroby 1996. Cize auto uz bolo predtym pouzivane , ale na sukromne ucely samotnym zivnostnikom a auto predtym bolo pisane na neho,ale ako FO.
Dakujem za odpoved.
Manual
13.02.09,07:46
Dobry den, chcela by som sa opytat, ci je mozne, aby zivnostnik mohol z osobneho vlastnictva predat do svojej firmy auto za nejaku cenu. Ak ano, robia sa aj nejake odpisy? Je to auto seat a rok vyroby 1996. Cize auto uz bolo predtym pouzivane , ale na sukromne ucely samotnym zivnostnikom a auto predtym bolo pisane na neho,ale ako FO.
Dakujem za odpoved.
SZČO sám sebe auto predať nemôže, ale môže ho vložiť do firmy. Ak ako súkr. osoba kúpil auto v r. 1996 = má o tom faktúru alebo iný doklad a takéto auto keď vloží do firmy už nemá nárok na odpisy, pretože doba odpisovania os. auta je 4 roky. Môže už len uplatňovať výdavky opravu, PHL, atď...
Ak by si ako súkromná osoba kúpil auto v r. 2007 a toto auto by vložil do firmy v r. 2008, tak má nárok na odpis ako v druhom roku odpisovania.
Pekný deň...:)
Ociviste
13.02.09,08:31
dakujem za odpoved. Chcela som sa len uistit.
katjab
10.03.09,18:47
Dobrý večer!
Použité auto kúpené na firmu za 30.000,- Sk môžem rovno dať do nákladov hneď v roku obstarania?
azla
10.03.09,18:53
Ak sa rozhodnete, že to bude krátkodobý majetok, tak áno.