heike
07.01.08,07:24
V prvom rade sa chcem opýtať, kto podáva Žiadosť o materské, keď som zamestnaná - tlačivo dám zamestnávateľovi na podpis a on to potom odošle na Sociálku, alebo si to mám odniesť ja osobne? A zamestnávateľ má povinnosť odoslať RLFO s prerušením? Podáva sa niečo také ako pri PN-ke - teraz neviem presne, ako sa to volá, píšu sa tam vymeriavacie základy?

Ďalej mám zopár otázok ohľadom dátumov na Žiadosti, čo sa týka Potvrdenia zamestnávateľa:

Moja terajšia situácia: od 2. januára do 4., teda 3 dni som čerpala riadnu dovolenku. Nástup na materskú je 6. januára, nedeľa, 5. januára bola sobota.

Materská dovolenka bola poskytnutá od 6. alebo 7. januára?

Naposledy pracovala dňa ....... 4. alebo 5. januára?

Vopred ďakujem za každú odpoveď.
Nagy Eva
11.01.08,12:18
Dobrý deň, ja by som tiež potrebovala vedieť, že čo mám robiť so žiadosťou o materské, keď som ja zamestnávateľ... Pošlem do SP aj s nejakým potvrdením ako pri PN?
Tweety
11.01.08,12:20
Dobrý deň, ja by som tiež potrebovala vedieť, že čo mám robiť so žiadosťou o materské, keď som ja zamestnávateľ... Pošlem do SP aj s nejakým potvrdením ako pri PN?
Áno, rovnako s potvrdením o VZ.
jankasm
11.01.08,12:42
V prvom rade sa chcem opýtať, kto podáva Žiadosť o materské, keď som zamestnaná - tlačivo dám zamestnávateľovi na podpis a on to potom odošle na Sociálku, alebo si to mám odniesť ja osobne? A zamestnávateľ má povinnosť odoslať RLFO s prerušením? Podáva sa niečo také ako pri PN-ke - teraz neviem presne, ako sa to volá, píšu sa tam vymeriavacie základy?

Ďalej mám zopár otázok ohľadom dátumov na Žiadosti, čo sa týka Potvrdenia zamestnávateľa:

Moja terajšia situácia: od 2. januára do 4., teda 3 dni som čerpala riadnu dovolenku. Nástup na materskú je 6. januára, nedeľa, 5. januára bola sobota.

Materská dovolenka bola poskytnutá od 6. alebo 7. januára?

Naposledy pracovala dňa ....... 4. alebo 5. januára?

Vopred ďakujem za každú odpoveď.

Potvrdenie o výške VZ je rovnaké ako pri PN. Zamestnávateľ ho doručí do SP spolu s tvojou potvrdenou žiadosťou o materské. Čo sa týka tých dátumov, tak ak tvoj pracovný čas je od pondelka do piatku tak by som dala: naposledy pracovala 4.1. a materská dovolenka poskytnutá od 7.1. ;)
Zamestnávateľ odošle na SP RLFO so zmenou, nástup na MD. Až po skončení MD, čiže keď začína RD, až vtedy je prerušené poistenie a zamestnávateľ pošle RLFO s prerušením. Rovnako treba nástup na MD oznámiť aj na ZP.
Nagy Eva
11.01.08,14:13
Ďakujem :)
Gong
28.04.08,17:01
Ahoj, prosím o radu, mám pred sebou žiadosť o materské, vyplním nasledovné:
1.časť A - poistný vzťah - 1zamestnanec
- MD nastúpim (som nastúpila) dňa - (uvedie dátum zamestnávateľ? zamestnankyňa má termín pôrodu 15.6.2008, čiže nástup na materskú vychádza 4.5.08 t.j. nedeľa, takže vyplním ja vyplním nástup na materskú od 5.5.2008)

2. časť B - vyplní lekár
3. časť C - nevypĺňam
4. časť D - vyplním číslo účtu, dátum a svoj podpis

Vyhlásenie taktiež vypíšem, a uvediem v ňom uplatňujem nárok na materské aj z iného poistenia. (pretože mám popri zamestnaní živnosť, som szčo a platila som nemocenské poistenie aj zo szčo.

Musím si aj ako szčo vypýtať od lekára ešte 1 žiadosť o materské a podať to ja osobne na SP podľa trvalého bydliska, však?

Prosím správne som vyplnila túto žiadosť? ďakujem.
jankasm
28.04.08,18:34
Ahoj, prosím o radu, mám pred sebou žiadosť o materské, vyplním nasledovné:
1.časť A - poistný vzťah - 1zamestnanec
- MD nastúpim (som nastúpila) dňa - (uvedie dátum zamestnávateľ? zamestnankyňa má termín pôrodu 15.6.2008, čiže nástup na materskú vychádza 4.5.08 t.j. nedeľa, takže vyplním ja vyplním nástup na materskú od 5.5.2008)

2. časť B - vyplní lekár
3. časť C - nevypĺňam
4. časť D - vyplním číslo účtu, dátum a svoj podpis

Vyhlásenie taktiež vypíšem, a uvediem v ňom uplatňujem nárok na materské aj z iného poistenia. (pretože mám popri zamestnaní živnosť, som szčo a platila som nemocenské poistenie aj zo szčo.

Musím si aj ako szčo vypýtať od lekára ešte 1 žiadosť o materské a podať to ja osobne na SP podľa trvalého bydliska, však?

Prosím správne som vyplnila túto žiadosť? ďakujem.

No nástup na materskú by tam mal podľa mňa napísať lekár. Neviem presne aké je to tlačivo, je to už dlhšie čo som ho vypisovala, ale dátum nástupu by mal určiť lekár, zamestnávateľ môže potom v tlačive potvrdiť, kedy skutočne zo zamestnania nastúpila na MD.
Zvyšok by mal byť myslím správny.
Plus treba do SP doručiť aj potvrdenie o príjme na účely výpočtu výšky materskej.
Ak si žiadaš o materské aj ako SZČO, tak samozrejme potrebuješ ešte jedno tlačivo, ktoré si sama odovzdáš podľa bydliska. ;)
Gong
28.04.08,18:52
No nástup na materskú by tam mal podľa mňa napísať lekár. Neviem presne aké je to tlačivo, je to už dlhšie čo som ho vypisovala, ale dátum nástupu by mal určiť lekár, zamestnávateľ môže potom v tlačive potvrdiť, kedy skutočne zo zamestnania nastúpila na MD.
Zvyšok by mal byť myslím správny.
Plus treba do SP doručiť aj potvrdenie o príjme na účely výpočtu výšky materskej.
Ak si žiadaš o materské aj ako SZČO, tak samozrejme potrebuješ ešte jedno tlačivo, ktoré si sama odovzdáš podľa bydliska. ;)
Ďakujem, to som si myslela i ja, ale na tom tlačive mám od lekára dátum a síce pôrod menovanej nastane dňa 15.6.08 a pečiatka lekára a dátum kedy to vystavil. Dátum nástupu na materskú je v časti A a to vyplňuje poistenkyňa. Neviem som z toho pomýlená.
Gong
29.04.08,06:10
Ďakujem, to som si myslela i ja, ale na tom tlačive mám od lekára dátum a síce pôrod menovanej nastane dňa 15.6.08 a pečiatka lekára a dátum kedy to vystavil. Dátum nástupu na materskú je v časti A a to vyplňuje poistenkyňa. Neviem som z toho pomýlená.
Je to takto dobré? Dátum odchodu na materskú vyplňuje poistenkyňa, však?
Chobot
29.04.08,07:03
Ďakujem, to som si myslela i ja, ale na tom tlačive mám od lekára dátum a síce pôrod menovanej nastane dňa 15.6.08 a pečiatka lekára a dátum kedy to vystavil. Dátum nástupu na materskú je v časti A a to vyplňuje poistenkyňa. Neviem som z toho pomýlená.

Dobré by bolo, keby si v prípade takejto konkrétnej otázky aj pripojila kópiu toho tlačiva, lebo mnohí si nevedia vybaviť, ako vyzerá. JA som ho videl pred 2 týždňami a teraz si nepamätám, v ktorej časti bol ten dátum nástupu. Ale môže byť, že to bolo v časti A.

Nie lekár nariaďuje dátum nástupu, on určuje len termín pôrodu. Nástup si určuje zamestnankyňa, a je to 6-8 týždňov pred pôrodom. 6 týždňov je najneskorší termín nástupu. Takže ona si kľudne môže povedať, že nastúpi 7 týždňov pred pôrodom.
brčko
29.04.08,07:26
Je to takto dobré? Dátum odchodu na materskú vyplňuje poistenkyňa, však?

Tiež mám skúsenosť, že termín nástupu na MD vypisuje lekár. Aj ked tu mamičky písali, že si ho dopisovali samé. Ale to boli myslím také baby, čo chceli zostať pracovať dlhšie. Predpokladám, aj ty si to lekárovi (sestričke) povedala, takže ti dátum nástupu na MD nenapísal.
Ak nastúpiš na MD neskôr (teda budeš poberať mateskú menej) ako 6týždnov pred predp.termínom pôrodu z iného dôvodu, ako pre to, že pôrod nastal skôr ako určil lekár, budeš mať nárok na poberanie materského do 22týždnov po pôrode... presné znenie pozri § 48 ods.6 zák.o sociálnom poistení.
brčko
29.04.08,07:45
Dobré by bolo, keby si v prípade takejto konkrétnej otázky aj pripojila kópiu toho tlačiva, lebo mnohí si nevedia vybaviť, ako vyzerá. JA som ho videl pred 2 týždňami a teraz si nepamätám, v ktorej časti bol ten dátum nástupu. Ale môže byť, že to bolo v časti A.

Nie lekár nariaďuje dátum nástupu, on určuje len termín pôrodu. Nástup si určuje zamestnankyňa, a je to 6-8 týždňov pred pôrodom. 6 týždňov je najneskorší termín nástupu. Takže ona si kľudne môže povedať, že nastúpi 7 týždňov pred pôrodom.

Vdaka chobot, za tento príspevok.
Vždy som si myslela, že rozhodnúť o tom, že žena nastúpi na MD 8týždnov pred pôrodom, musí lekár- a že to býva len zo zdravotných dôvodov. Aspon zo všetkých diskusií mi to tak pripadalo, lekára ani nikoho myslím som sa nepýtala. Jedine tu písali baby, že ak chceli pracovať dlhšie, tak si termín vypisovali samé. Ked som to však vtedy hladala v zákone, nič také o rozhodnutí lekára pri nástupe 8týž. pred PTP som nenašla. Takže už viem prečo! :rolleyes: :)

A ako píšeš, ten dátum nástupu na MD, teda presne je tam uvedené "Materskú dovolenku nastúpim (som nastúpila) dna ...." je v časti A) Poistenkyna. A v poučení na druhej strane žiadosti o materské v bode 3. sa píše "Poistenkyni vzniká nárok na materské od začiatku 6.týždna pred očakávaným dnom pôrodu určeným lekárom, najskôr od začiatku 8. týždna pred týmto dnom, a ak porodila skôr odo dna pôrodu." Takže tu má poučenie k tomu, odkedy má nárok.

V konečnom dôsledku, aj ked nastúpi žena na MD v 8.týžd.pred PTP vlastne aj tak poberá materské len 28týždnov. O tie dva týždne poberá vlastne dlhšie rod.príspevok.