barborka7
07.01.08,08:34
Mám zamestnankyňu, ktorá si chce od januára 2008 uplatňovať daňový bonus na dieťa.
Problém je v tom, že otec dieťaťa, ktorý poberá daňový bonus v súčasnosti trvá na tom, že daňový bonus bude poberať on, si nevypýta od svojho zamestnávateľa potvrdenie o tom, že si daňový bonus nebude uplatňovať.

Podľa zákona má na daňový bonus, ak sa nevedia dohodnúť, najprv matka, ale neviem, ako to mám dať papierovo dokopy, či si má ísť zamestnankyňa vybaviť k zamestnávateľovi manžela, že nakoľko ona je matka si chce ona uplatňovať daňový bonus a priniesla by mi potvrdenie.
Mali ste už niekto takýto prípad, keby ste mi ho mohli pomôcť vyriešiť.
Ďakujem
Johanka
07.01.08,07:49
Zákon o dani z príjmov:

§ 37
Spôsob preukazovania nároku na zníženie základu dane a na daňový bonus
(2) Nárok na priznanie daňového bonusu preukazuje zamestnanec zamestnávateľovi, ktorý je platiteľom dane, 122)a) predložením dokladu o oprávnenosti nároku na priznanie daňového bonusu na vyživované dieťa a potvrdením školy, že dieťa žijúce so zamestnancom v domácnosti57) sa sústavne pripravuje na povolanie štúdiom, 125) alebo potvrdením príslušného územného úradu o poberaní prídavku na vyživované dieťa, b) potvrdením príslušného územného úradu o tom, že dieťa žijúce so zamestnancom v domácnosti57) sa považuje za vyživované a nemôže sa sústavne pripravovať na povolanie štúdiom alebo vykonávať zárobkovú činnosť pre chorobu alebo úraz, alebo potvrdením príslušného územného úradu o poberaní prídavku na vyživované dieťa, c) predložením dokladu o tom, že mladistvý zamestnanec nadobudne plnoletosť131c) alebo sa považuje za invalidného rozhodnutím o priznaní invalidného dôchodku alebo o odňatí invalidného dôchodku.(3) Doklady uvedené v odseku 1 písm. a) a b) platia dovtedy, kým nedôjde k zmene údajov v nich uvedených. Potvrdenie školy o tom, že dieťa žijúce so zamestnancom v domácnosti57) sa sústavne pripravuje na povolanie štúdiom, platí vždy na školský rok, na ktorý bolo vydané. Platnosť dokladov uvedených v odseku 1 písm. b) je podmienená tým, že zamestnanec každoročne potvrdí podpisom vo vyhlásení (§ 36 ods. 6) platnosť rozhodnutia o priznaní dôchodku. Doklady platia za predpokladu, že u zamestnanca a ním vyživovaných osôb sa nezmenili skutočnosti rozhodujúce na priznanie nezdaniteľnej časti základu dane [§ 11 ods. 3] a daňového bonusu.

... v odseku 2 nevidím žiadne potvrdenie od manželovho zamestnávateľa .

Zamestnanec je daňovník ako každý iný, aj so zodpovednosťou za svoje konanie.
Podľa § 36 Zákona o dani z príjmov zamestnanec podpisuje vyhlásenie o tom, že (ods.6):
a) že uplatňuje daňový bonus a že spĺňa podmienky na jeho priznanie, prípadne kedy a ako sa zmenili, b) že súčasne za rovnaké zdaňovacie obdobie neuplatňujenárok na nezdaniteľnú časť základu dane na daňovníka [§ 11 ods. 2 písm. a)] a daňový bonus u iného zamestnávateľa a že právo na daňový bonus na tie isté osoby súčasne za rovnaké zdaňovacie obdobie neuplatňuje iný daňovník, c) či je poberateľom dôchodku uvedeného v § 11 ods. 7
abel
07.01.08,08:11
Mala som takýto prípad, keď boli manželia v rozvodovom konaní a daňový bonus si chcela uplatňovať manželka. Napísala len do mzdovej účtarne manželovho zamestnávateľa oznámenie: Oznamujem Vám, že počnúc mesiacom január 2008 žiadam podľa §33 ods. 4 Zákona o dani z príjmu o uplatnenie daňového bonusu na dieťa xxxxxxxxxxx nar. xxxxxxxx , u svojho zamestnávateľa.
barborka7
10.01.08,08:04
Abel, ďakujem za odpoveď, pomohlo mi to.