dogicka
07.01.08,08:53
Ahojte Poraďáci. Môj klient si zriadil taxislužbu a ja si nie som istá akým spôsobom má evidovať tržby. Vo vyhláške pre používanie registračnej pokladne nie je taxislužba uvedená medzi službami, pri ktorých sa musí používať registračná pokladňa. Musí mať taxameter, alebo stačí vystavovať príjmové pokladničné doklady? Ďakujem za odpoveď. Eva
Infarkt
07.01.08,08:10
Taxi nepotrebuje ERP a dokonca tlačiarne v SR tlačia špeciálne určené PPD pre taxi služby... ;)

...a samozrejme, taxameter musí mať !

Podmienky prevádzkovania taxislužieb zväčša upravujú VZN , toho-ktorého mesta...

Zagugli :)
dogicka
07.01.08,10:42
Taxi nepotrebuje ERP a dokonca tlačiarne v SR tlačia špeciálne určené PPD pre taxi služby... ;)

...a samozrejme, taxameter musí mať !

Podmienky prevádzkovania taxislužieb zväčša upravujú VZN , toho-ktorého mesta...

Zagugli :)

Ďakujem za opoveď. Chcem sa spýtať, či sa musí používať PPD pre taxislužby, alebo môže používať aj obyčajné PPD? A náhodou nevieš mi poradiť, ktorý zákon upravuje povinnosť mať taxameter? Môj klient má totiž odpoveď, že ani iný taxikári ho nemajú. Potrebujem preto oporu v zákone. Ešte raz ďakujem.
ekopo
07.01.08,12:05
Môže to byť Zákon NRSR o cestnej doprave č. 168/1996 v znení neskorších predpisov, k zákonu bola vydaná Vyhláška č. 311/1996 ktorou sa vykonáva zákon. O taxametroch, ako o meradle pojednáva Vyhláška č. 210/2000 o meradlách... a v neposlednom rade VZN miest.

Prikladám pomocnú tabulku vhodnú nielen pre taxikárov. Poskytuje rýchly prehľad o výdavkoch a príjmoch.
Infarkt
07.01.08,12:24
Pripájam aj zákon a vyhlášku... ;)

...a samo, že treba aj gugliť :)

...mal by používať PPD určené pre taxislužby, lebo klasický PPD neobsahuje náležitosti potrebné v zmysle zákona 168/1996...
sabi306
17.01.08,09:15
Každý taxikár musí mať zo zákona taxameter! A pre taxikárov sú potvrdenky, ktoré vypisuje, nie PPD. Robím tri roky taxikárom papierovačky, tak mi kľudne napíš hocikedy na mail.
dogicka
17.01.08,11:25
Každý taxikár musí mať zo zákona taxameter! A pre taxikárov sú potvrdenky, ktoré vypisuje, nie PPD. Robím tri roky taxikárom papierovačky, tak mi kľudne napíš hocikedy na mail.

Ďakujem za ochotu, veľmi si to cením. Nevedela by si sem prilepiť vzor tej potvrdenky? Alebo aký presný názov má? Ďakujem Eva
sabi306
08.02.08,12:31
Nemozem posielat spravy este, ale hadam si moju odpoved najdes. Neviem, ci mozem takto cez net interpretovat to ako to chodi s prijmami taxikarov. Keby som mala tvoj sukromny mail, tak by to slo
sabi306
08.02.08,12:33
ozaj a ten taxikar nech nehovori "ani iní nemaju taxameter". Ved nech mu pride kontrola a take cosi ze ani ini nemaju mu nepomoze.
gptaxi
09.08.08,12:48
taxikári síce nemajú registračnú pokladňu, ale majú predsa taxamer, ktorý denne zapisuje dennú aj celkovú tržbu, počét denných aj celkových km, rozdelených aj do príslušných sadzieb, to zn. že presne eviduje, koľko km v ktorej sadzbe prešiel, môj klient si to každý deň pekne odpisuje, a účtovníctvo sa potom robí lahko, ale podla mňa by mali mať k nemu pripojenú aj tlačiareň bolo by to jednoduchšie
gptaxi
09.08.08,12:52
a este jena pripomienka taxikar zo zákona nie je povinný dávať ani PPD ani potvrdenku, iba ak o to vyslovene zákazník požiada, tak totiž stanovuje zákon
dogicka
12.08.08,05:37
a este jena pripomienka taxikar zo zákona nie je povinný dávať ani PPD ani potvrdenku, iba ak o to vyslovene zákazník požiada, tak totiž stanovuje zákon

Môžeš mi prosím napísať paragraf, ktorý to stanovuje? Ďakujem
gptaxi
02.09.08,17:31
Môžeš mi prosím napísať paragraf, ktorý to stanovuje? Ďakujem
§ 18
Taxislužba
(1) Taxislužba sa vykonáva na uspokojenie prepravných potrieb osôb ako nepravidelná, pohotová individuálna preprava
cestujúcich do dohodnutej cieľovej (výstupnej) zastávky, ktorých dopravca prepravuje podľa zmluvy o preprave osôb
uzavretej priamo s vodičom bezprostredne pred začatím prepravy za dohodnuté cestovné.
(2) Dopravca môže ponúkať prepravu cestujúcich iba na určenom stanovišti alebo objednávkovou službou; zmluvu
o preprave osôb môže vodič uzavrieť s cestujúcim kdekoľvek. O vykonanej doprave je vodič povinný na požiadanie vydať
cestujúcemu potvrdenku, ktorá obsahuje najmä číslo dokladu, evidenčné číslo vozidla, dátum jazdy, štátnu poznávaciu
značku, východiskové a cieľové miesto prepravy, zaplatené cestovné a podpis vodiča.
(3) Dopravca má prepravnú a prevádzkovú povinnosť. Vodič môže odmietnuť vykonať prepravu, ak trasa dopravnej cesty,
čas alebo správanie cestujúceho vzbudzujú obavu o jeho bezpečnosť alebo o zdravie.
(4) Na taxislužbu možno použiť iba osobné auto, ktoré je označené popri obchodnom mene dopravcu nápisom TAXI na
streche a na oboch bokoch, má zabudovaný funkčný taxameter schváleného typu22) a viditeľne umiestnené základné
sadzby cestovného.
(5) Podrobnosti o výkone taxislužby a o vybavení a označení osobného auta taxislužby ustanoví všeobecne záväzný
právny predpis.
Nákladná cestná doprava
§ 19
(1) Nákladná cestná doprava je preprava vecí a zásielok, ktorú dopravca vykonáva na základe zmluvy o preprave vecí
(tovaru),8) prípadne inej zmluvy, podľa prepravného poriadku a tarify.
(2) Nákladnú cestnú dopravu možno vykonávať iba vozidlami, ktoré sú určené, vyrobené a schválené na prepravu vecí
podľa medzinárodnej zmluvy a osobitných predpisov.23) Prevádzka osobitných vozidiel nie je nákladnou cestnou
dopravou.
§ 20
(1) Živé zvieratá možno hromadne prepravovať iba vozidlom, ktorého konštrukcia a vybavenie sú na tento účel schválené.
Vozidlo musí chrániť zdravie a bezpečnosť osádky vozidla a účastníkov cestnej premávky, chrániť bezpečnosť a zdravie
prepravovaných zvierat, zabraňovať znečisteniu pozemnej komunikácie a znemožňovať obťažovanie verejnosti.
Dopravca je povinný zabezpečiť ochranu prepravovaných živých zvierat pred týraním.
(2) Nadmernú alebo nadrozmernú prepravu24) môže vykonávať iba dopravca, ktorý má potrebnú technickú základňu,
špeciálne vozidlá určené na takúto prepravu a vyškolené osádky vozidiel. Dopravca je povinný zabezpečiť, aby preprava
neohrozila život alebo zdravie účastníkov cestnej premávky, nespôsobila škodu na pozemnej komunikácii, na cestných
zariadeniach, na majetku iných osôb a znížila ohrozenie bezpečnosti a obmedzenie plynulosti cestnej premávky.
(3) Nebezpečné veci, ktoré pre svoju jedovatosť, horľavosť, výbušnosť, samozápalnosť, infekčnosť, rádioaktívnosť alebo
inú vlastnosť sú hrozbou pre zdravie a život osôb, zvierat alebo rastlinstva, alebo pre zložky životného prostredia, možno
prepravovať iba za mimoriadnych podmienok. Cestnou dopravou je dovolené prepravovať iba nebezpečné veci
vymedzené medzinárodnou dohodou a za podmienok určených touto dohodou.
(4) Nebezpečné veci môže prepravovať iba dopravca, ktorý má potrebnú technickú základňu, špeciálne vozidlá, ktoré
svojou konštrukciou, vybavením a prevádzkou sú určené, vyrobené a schválené na takúto prepravu, a vyškolené osádky
vozidiel a ďalšie osoby, ktoré sa zúčastňujú na nakládke a vykládke nebezpečných vecí alebo na inej manipulácii s nimi.
(5) Dopravca je povinný
a) zabezpečiť, aby preprava neohrozila život a zdravie osôb, zvierat, rastlinstva alebo zložky životného prostredia,
b) preveriť sprievodnú listinu, prípadne ďalšie doklady, ktoré poskytol odosielateľ, z hľadiska, či nebezpečné veci
možno v cestnej doprave prepravovať, a ak áno, akými vozidlami a za akých podmienok,
c) zabezpečiť, aby sa osádka vozidla, prípadne sprievodných vozidiel, ako aj ďalšie osoby, ktoré sa zúčastňujú na
nakládke a vykládke nebezpečných vecí alebo na inej manipulácii s nimi, oboznámili s písomnými pokynmi na
prepravu, ktoré poskytol odosielateľ, a podrobili sa školeniu a skúške, ak tak neurčuje medzinárodná zmluva,
d) zabezpečiť, aby vozidlo, ktoré prepravuje nebezpečné veci, sprevádzali popri osádke vozidla aj iné odborne
spôsobilé osoby, ak tak určuje medzinárodná zmluva,
e) zabezpečiť, aby vodič mal vo vozidle aj sprievodnú listinu a písomné pokyny odosielateľa na prepravu
nebezpečných vecí, osvedčenie o školení a skúške osádky vozidla, osvedčenie o schválení vzorky obalu na prepravu
nebezpečných vecí, ako aj potvrdenie o dopravno‑psychologickom vyšetrení.
(6) Odosielateľ je povinný oznámiť dopravcovi údaje o možných následkoch pôsobenia nebezpečných vecí, o mechanizme
ich pôsobenia, o úkonoch, ktoré treba nevyhnutne vykonať, aby sa ich preprava mohla vykonať bez nebezpečenstva, ako
aj o nevyhnutných opatreniach, ktoré treba vykonať v prípade havárie vozidla v záujme zníženia jej následkov. Odosielateľ
je povinný na každú prepravu vyhotoviť sprievodnú listinu a písomné pokyny.
ŠTVRTÁ HLAVA
MEDZINÁRODNÁ CESTNÁ DOPRAVA
Prvý oddiel
Medzinárodná cestná doprava vykonávaná vnútroštátnymi dopravcami
strana 6/
vaneta
16.09.08,13:18
SZČO - môj brat má 8-miestne vozidlo na prepravu osôb. Cez víkendy vozí do zamestnania zamestnancov jednej firmy z okolitých dedín, pretože počas víkendu nemajú autobusové spojenie. Je povinný tieto tržby evidovať na ERP? Je povinný tieto tržby uvádzať aj v SKK aj prepočet na EUR? Má problém, pretože firma, ktorá mu predala a certifikovala ERP práve skrachovala.... Ešte uvediem, že SZČO nemá žiadnych zamestnancov ani prevádzku.
nika.sum
27.01.09,19:14
Ahoj, mala by som robit ucto pre jedneho taxikara, neviem ako to funguje s taxametrom, jemu by mal sediet pocet prejazdenych km s prijmovy dokladmi vsak? a ak auto pouziva aj na sukromne ucely da sa taxameter vypnut. Mozno mam hlupe otazky, ale je to pre mna novinka, tak som zvedava co ma caka.

A este jedna otazocka. Ak ma len licenciu na taxi, nie ZL (tak to tusim je vsak) a chcel by jazdit ako vodič pre niekoho kto vykonava prepravne sluzby, ale nie sa zamestnat, chcel to mat ako podnikanie, asi to nemoze robit na tu licenciu ale mal by mat na to zivnostenske opravnenie ?
nika.sum
24.02.09,09:37
Prosim vie mi niekto poradit????
Dáša Tajnayová
29.03.09,19:23
ahojte poraďáci,

ako mám podla tej vašej tabulky prepočet spotreby vypočítať tržbu?
je tam daná sadzba 20 sk/km???
ja som si dosadila údaje do tabulky,ale tá sadzba na 1 km je daná zákonom,nie? za rok 2008/do mája 6,20 sk/km a od júna 5,50/
čiže aká suma bude namiesto tých 20? tržba=odj.km*náhrada podla zákona?
a ešte nerozumiem v tej tabulke: základná náhrada? ved to sa dáva taká istá ako sa to počíta pri tržbách tie sadzby???
prosím,poradte mi...dakujem.
kankai
29.03.09,21:03
Ahoj, mala by som robit ucto pre jedneho taxikara, neviem ako to funguje s taxametrom, jemu by mal sediet pocet prejazdenych km s prijmovy dokladmi vsak? a ak auto pouziva aj na sukromne ucely da sa taxameter vypnut. Mozno mam hlupe otazky, ale je to pre mna novinka, tak som zvedava co ma caka.

A este jedna otazocka. Ak ma len licenciu na taxi, nie ZL (tak to tusim je vsak) a chcel by jazdit ako vodič pre niekoho kto vykonava prepravne sluzby, ale nie sa zamestnat, chcel to mat ako podnikanie, asi to nemoze robit na tu licenciu ale mal by mat na to zivnostenske opravnenie ?

1.Neviem,uz je asi neskoro pre teba s odpovedou.Ale skusim.Taxikar nie je povinný vydávat PD ako bolo vyššie uz spomenuté,takže mu velmi nemôžu s ničím sedieť.A km si robi zrejme aj sukromné nielen služobné.Ja by som asi robila pekne celý rok vsetky km s rozlišenim sukromne a služobné,potom sa to da percentualne rozdelit a služobne dat do nakladov.Naraz robit to je pekna fuška,ale treba ho pekne zapojit do práce,je to predsa jeho učtovnictvo a ty si kilometre nemas odkial vymysliet.Takze nejake slusne podklady by ti mal dodat.
Taxameter sa da samozrejme vypnut hocikedy.

2.Myslim ze odpoved na druhu otazku je ,že nemôže.Musi mať živnosť tak ako si pisala.
sabi306
30.09.09,11:20
chcela by som vidiet taxikara, ktory ochotne spolupracuje s uctovnickou...vsetci taxikari donesu pekne uctovnicke doklady na spracovanie, potvrdenky, ak nejake vypisali a ty pracuj. myslite, ze niekomu sedi taxameter s knihou jazd????nikomu!!!
vajda65
01.10.09,16:58
ja sa tiež opýtam, o príjmoch účtujem denne na základe taxametra, alebo mesačne?
robím teda denne uzávierku ako keby defacto pokladnice (taxametra), kedže každý deň je vlastne hotovostný príjem... ak áno tuto dennu uzávierku robím na základe PPD?
vajda65
04.10.09,15:20
naozaj nikto nič?
tuta
04.10.09,17:20
ja sa tiež opýtam, o príjmoch účtujem denne na základe taxametra, alebo mesačne? robím teda denne uzávierku ako keby defacto pokladnice (taxametra), kedže každý deň je vlastne hotovostný príjem... ak áno tuto dennu uzávierku robím na základe PPD?


Ja som účtovala denne, ale neskôr vzhľadom k tomu, že sa jednalo o štyri autá som začala účtovať týždenný príjem na každé auto osobitne a prešlo mi to daňovu kontrolou v pohode.