phalmo
07.01.08,10:18
Poradte, firma nam poslala vo worde fakturu a tvrdi ze "Po vytlaceni
faktury mame k dispozicii plnohodnotny uctovny doklad, ktory splna vsetky
zakonne povinnosti dane obchodnymi a danovymi predpismi". je to pravda? Ved my musime uctovat s originalmi rovnako ich uchovavat podla zakona o DPH 10 rokov. Opravte ma ak sa mylim ze potrebujeme original faktury. Vdaka
Bastian
07.01.08,09:21
Podľa mňa tam musí byť min. podpis.
Zita5
07.01.08,09:32
http://www.porada.sk/153122-post25.html

http://www.porada.sk/t52981-fa-elektronickou-postou.html?highlight=Elektronick%FD+podpis

Zákon o dani z pridanej hodnoty
§ 75

(6) Faktúra môže byť vyhotovená písomne alebo so súhlasom zákazníka elektronicky.Vierohodnosť pôvodu a neporušenosť obsahu elektronicky vyhotovenej faktúry musí byť zaručená elektronickým podpisom podľa osobitného predpisu.29)
evina
07.01.08,09:47
evina
07.01.08,09:49
Ak si prečítaš pripojené linky- pojem "originál" faktúry nie je aktuálnym pojmom.
Účtovným dokladom je aj prijatá elektronická faktúra obsahujúca povinné náležitosti , medzi ktoré patrí aj elektronický podpis...
phalmo
07.01.08,10:55
Prave som telefonoval s MF SR (odbor DPH) a tam mi povedali ze pre nasu opatrnost by sme si mali vypytat original. Ani ta pani mi nevedela povedat na 100% ci staci naskenovany podpis. Mi to asi zaradime aj s neoriginalom nakolko ide o malu sumu ale ak by bola velka ciastka tak by sme to museli riesit papierovo.
evina
07.01.08,11:05
Prave som telefonoval s MF SR (odbor DPH) a tam mi povedali ze pre nasu opatrnost by sme si mali vypytat original. Ani ta pani mi nevedela povedat na 100% ci staci naskenovany podpis. Mi to asi zaradime aj s neoriginalom nakolko ide o malu sumu ale ak by bola velka ciastka tak by sme to museli riesit papierovo.

No to je stanovisko odborníkov, pri ktorom sa mi ježia vlasy.

Zákon 215/200 Z.z. v znení nesk. predpisov o elektronickom podpise o.i. hovorí

§ 3Elektronický podpis
1/ Elektronický podpis je informácia pripojená alebo inak logicky spojená s elektronickým dokumentom, ktorá musí spĺňať tieto požiadavky: a) nemožno ju efektívne vyhotoviť bez znalosti súkromného kľúča a elektronického dokumentu,
b) na základe znalosti tejto informácie a verejného kľúča patriaceho k súkromnému kľúču použitému pri jej vyhotovení možno overiť, že elektronický dokument, ku ktorému je pripojená alebo s ním inak logicky spojená, je zhodný s elektronickým dokumentom použitým na jej vyhotovenie.

2/ Podpisovateľ vyhotoví elektronický podpis elektronického dokumentu tak, že na základe svojho súkromného kľúča a elektronického dokumentu vyhotoví nový údaj, ktorý spĺňa podmienky podľa odseku 1.

na základe doporučenia pani z MF by sme mali z opatrnosti zrušiť internet ...:mad:
P.s. V pripojenom linku Mudroš to vie na rozdiel od nej presne ...
KEJKA
07.01.08,11:22
OriginÁL sa stane originálom aj pri elektronickej faktúre vtedy, ked podľa smernice o obehu dokladov poverený pracovník vo firme odberateľa potvrdí, že sa dodávka uskutočnila, že suma na faktúre je v súlade s dojednanými podmienkami a teda že sa môže uhradiť. Ak by na faktúre boli vecné nesprávnosti (napr. by nesúhlasílo č.účtu dodávateľa), tak je namieste faktúru reklamovať.
Samozrejme treba týmto faktúram venovať zvýšenú pozornosť, ale nie ich odmietať.
Napr. ORANGE už dnes bežne (so súhlasom zákazníka) posiela faktúry elektronicky.
phalmo
07.01.08,13:56
Nesuhlasim ze elektronicky podpis je to iste ako naskenovana faktura.
Elektronicky podpis je nejaky algoritmus ktorym otvorime zasifrovany dokument a nie naskenovany podpis. Takze podla mna naskenovana FA nesplna nalezistosi elektronicky vyhotovenej faktúry pomocou elektronickeho kluca ako je uvedene v zakone o DPH.
evina
07.01.08,14:24
Nesuhlasim ze elektronicky podpis je to iste ako naskenovana faktura.
Elektronicky podpis je nejaky algoritmus ktorym otvorime zasifrovany dokument a nie naskenovany podpis. Takze podla mna naskenovana FA nesplna nalezistosi elektronicky vyhotovenej faktúry pomocou elektronickeho kluca ako je uvedene v zakone o DPH.
No ani ja ani Mudroš nesúhlasíme s naskenovaným podpisom. Ja som citovala časť zo zákona, čo je elektronický podpis a on sa na neho odvolával. Takže ani podľa mňa taká faktúra nie je o.k. To však má vedieť pracovník na MF v sekcii DPH na 100% na to som mierila a ďalej som mierila na to, že internet je perfektná vec, máme ho využívať ale v súlade s príslušným zákonom a nie z opatrnosti pýtať "originál"...:)
phalmo
07.01.08,20:16
Evina teraz som pochopila tvoj dotaz, vdaka za vsetky nazory, pomohli ako vzdy
misomiso
07.01.08,20:32
No ani ja ani Mudroš nesúhlasíme s naskenovaným podpisom.

A kde ste vobec zobrali, ze faktura musi obsahovat podpis? (Teraz mam na mysli tlacenu verziu faktuar a "realny" podpis prislusnej osoby, nezalezi, ci originalny alebo skenovany.)

Ved my dostavame coraz viac faktur napr. zo zahranicia e-mailom, s tym, ze si ich mame vytlacit. Teda po vytlaceni vznikne original. Je predsa jedno, ci sa na vytlacenie originalu, ktory vystavila firma A pouzije tlaciaren firmy A alebo firmy B - odberatela.

Teda este raz - vie mi niekto povedat, na zaklade akeho zakona musi byt na fakture podpis? (myslim, realny podpis na tlacenej fakture)
misomiso
07.01.08,20:40
Dokonca som v zakone o DPH nasiel aj:


za fakturu sa povazuje aj: ... ) cestovný lístok vydaný prevádzkovateľom verejnej hromadnej dopravy osôb, ktorý je platiteľom, ak cestovný lístok obsahuje jeho obchodné meno, dátum vyhotovenia a cenu vrátane dane,

teda ten listok potom kdo bude podpisovat, ak je na fakture potrebny podpis?

A ak na fakture nemusi byt podpis, tak preco by niekomu mal vadit skenovany podpis?
evina
07.01.08,21:23
A kde ste vobec zobrali, ze faktura musi obsahovat podpis? (Teraz mam na mysli tlacenu verziu faktuar a "realny" podpis prislusnej osoby, nezalezi, ci originalny alebo skenovany.)

Ved my dostavame coraz viac faktur napr. zo zahranicia e-mailom, s tym, ze si ich mame vytlacit. Teda po vytlaceni vznikne original. Je predsa jedno, ci sa na vytlacenie originalu, ktory vystavila firma A pouzije tlaúžia
Teda este raz - vie mi niekto povedat, na zaklade akeho zakona musi byt na fakture podpis? (myslim, realny podpis na tlacenej fakture)

Misomiso nikde v tejto téme nie je zmienka o reálnom podpise príslušnej osoby na vytlačenej, resp. "originálnej " faktúre. To k Tvojej formulácii, aby sme sa správne pochopili.
Musíme tu opäť rozlišovať platiteľov a neplatiteľov DPH.
Pre faktúry , ktoré slúžia ako podklad pre uplatnenie nároku na odpočet DPH hovorí jasne už i vyššie citovaný paragraf 75 /v príspevku 3 citovaný/o tom, že faktúra zaslaná elektronickou formou musí obsahovať elektronický podpis- čo je elektronický podpis som citovala vyššie. /príspevok 7/

Náš ďalší predpis je zákon 431/2002 Z.z. o účtovníctve v znení neskorších predpisov a ten k účtovnému dokladu hovorí :

§ 10Účtovný doklad
1/ Účtovný doklad je preukázateľný účtovný záznam, ktorý musí obsahovať a) slovné a číselné označenie účtovného dokladu,
b) obsah účtovného prípadu a označenie jeho účastníkov,
c) peňažnú sumu alebo údaj o cene za mernú jednotku a vyjadrenie množstva,
d) dátum vyhotovenia účtovného dokladu,
e) dátum uskutočnenia účtovného prípadu, ak nie je zhodný s dátumom vyhotovenia,
f) podpisový záznam osoby (§ 32 ods. 3) zodpovednej za účtovný prípad v účtovnej jednotke a podpisový záznam osoby zodpovednej za jeho zaúčtovanie,
g) označenie účtov, na ktorých sa účtovný prípad zaúčtuje v účtovných jednotkách účtujúcich v sústave podvojného účtovníctva, ak to nevyplýva z programového vybavenia.

a paragraf 32 odst. 3 hovorí:

3/ Podpisovým záznamom sa rozumie účtovný záznam, ktorého obsahom je vlastnoručný podpis, alebo obdobný preukázateľný účtovný záznam nahrádzajúci vlastnoručný podpis v technickej forme. Na obidve formy podpisového záznamu sa pritom prihliada rovnako a obidve sa môžu použiť na mieste, kde sa vyžaduje vlastnoručný podpis.

Takže tu som to zobrala :rolleyes:, nehovorím o reálnom podpise ako si to nazval...

Takže ak napr. neplatiteľ nascanuje podpis, alebo iný spôsob o.k., ale platiteľ má povinnosť na takejto faktúre elektronický podpis v zmysle zákona o tomto podpise mať. Čo sa originálu týka - taký pojem už účtovníctvo nepoužíva, uviedla som v linku-pripnem ešte raz-takže ak má faktúra, resp. akýkoľvek doklad všetky náležitosti môžeš si ju kľudne vytlačiť.
http://www.porada.sk/281036-post11.html
evina
07.01.08,21:29
Dokonca som v zakone o DPH nasiel aj:


za fakturu sa povazuje aj: ... ) cestovný lístok vydaný prevádzkovateľom verejnej hromadnej dopravy osôb, ktorý je platiteľom, ak cestovný lístok obsahuje jeho obchodné meno, dátum vyhotovenia a cenu vrátane dane,

teda ten listok potom kdo bude podpisovat, ak je na fakture potrebny podpis?

A ak na fakture nemusi byt podpis, tak preco by niekomu mal vadit skenovany podpis?

Lístok nebude podpisovať nikto, lebo to nikto nikde nenariaďuje;)
TU sa zas bavíme o platiteľoch DPH:
§ 71 zákona o DPH predpisuje jednoznačne , čo má obsahovať faktúra /môže to byť aj zmluva, pokladničný doklad, Tebou spomínaný lístok, dohoda o platbách nájomného/, no a tento paragraf podpis na takomto daňovom doklade nepredpisuje.
Pre elektronicky vyhotovenú faktúru však jednoznačne zákon elektronický podpis predpisuje v § 75 zákona o DPH
6/ Faktúra môže byť vyhotovená písomne alebo so súhlasom zákazníka elektronicky. Vierohodnosť pôvodu a neporušenosť obsahu elektronicky vyhotovenej faktúry musí byť zaručená elektronickým podpisom podľa osobitného predpisu.

No a čo sa účtovnícva týka-ten lístok si pripnem k pokladničnému dokladu, ktorý bude obsahovať podpisový záznam v zmysle zákona o účtovníctve ...

Na záver- nie vždy čo platí pre DzP a účtovníctvo platí pre DPH a naopak. Takmer každý zákon si jednotlivé pojmy definuje priamo v zákone - a preto ich musíme toľko vedieť:rolleyes:


http://www.porada.sk/t39775-nalezitosti-faktury.html
Bastian
09.01.08,16:52
Bastian
09.01.08,17:00
Elektronický podpis a jeho uplatnenie v elektronickom obchode
http://www.bajk.sk/01/diplomovka/
Monika Durisova
22.01.08,13:13
Ahojte, precitala som si komunikaciu o "elektronickych" fakturach. Pracujem v certifikacnej autorite, ktora sa zaobera elektronickym podpisom, takze sa pokusim vysvetlit rozdiel medzi fakturami zasielanymi elektronicky a elektronickymi fakturami. Je v tom velky rozdiel. Faktura zasielana elektronicky znamena len tolko, ze faktura je dorucena adresatovi napr. formou e-mailu. Takuto fakturu musi aj odosielatel aj prijemca evidovat v tlacenej forme. Jedine, co sa usetri, je postovne. Samozrejme, ze obe strany sa musia dohodnut na tom, ze takto zasielane faktury budu akceptovat. Ine kafe je "elektronicka faktura". Znamena to, ze faktura je podpisana elektronickym podpisom. Elektronicky podpis je algoritmus, odbornejsie to tu nechcem rozoberat. Takto vystavena faktura sa adresatovi posle mailom v pdf, xml, resp. v inych formatoch, NA TOMTO SA VSAK MUSIA DOHODNUT OBE STRANY (teda aj odosielatel aj adresat). Zakon neprikazuje adresatovi takto dorucenu fakturu akceptovat. Ak sa vsak uz na tomto sposobe dohodnu obe strany, vystavovatel faktury MA POVINNOST ARCHIVOVAT FAKTURY V ELEKTRONICKEJ PODOBE. To ci si ju vytlaci, to uz je na jeho zvazeni. Dufam, ze zakladny rozdiel medzi elektronickou fakturou a fakturou zaslanou elektronicky je trosku jasnejsi. Trosku sa tu tie nazory plietli.
mudroš
22.01.08,16:22
Misomiso nikde v tejto téme nie je zmienka o reálnom podpise príslušnej osoby na vytlačenej, resp. "originálnej " faktúre. To k Tvojej formulácii, aby sme sa správne pochopili.
Musíme tu opäť rozlišovať platiteľov a neplatiteľov DPH.
Pre faktúry , ktoré slúžia ako podklad pre uplatnenie nároku na odpočet DPH hovorí jasne už i vyššie citovaný paragraf 75 /v príspevku 3 citovaný/o tom, že faktúra zaslaná elektronickou formou musí obsahovať elektronický podpis- čo je elektronický podpis som citovala vyššie. /príspevok 7/

Náš ďalší predpis je zákon 431/2002 Z.z. o účtovníctve v znení neskorších predpisov a ten k účtovnému dokladu hovorí :


§ 10Účtovný doklad

1/ Účtovný doklad je preukázateľný účtovný záznam, ktorý musí obsahovať a) slovné a číselné označenie účtovného dokladu,
b) obsah účtovného prípadu a označenie jeho účastníkov,
c) peňažnú sumu alebo údaj o cene za mernú jednotku a vyjadrenie množstva,
d) dátum vyhotovenia účtovného dokladu,
e) dátum uskutočnenia účtovného prípadu, ak nie je zhodný s dátumom vyhotovenia,
f) podpisový záznam osoby (§ 32 ods. 3) zodpovednej za účtovný prípad v účtovnej jednotke a podpisový záznam osoby zodpovednej za jeho zaúčtovanie,
g) označenie účtov, na ktorých sa účtovný prípad zaúčtuje v účtovných jednotkách účtujúcich v sústave podvojného účtovníctva, ak to nevyplýva z programového vybavenia.

a paragraf 32 odst. 3 hovorí:

3/ Podpisovým záznamom sa rozumie účtovný záznam, ktorého obsahom je vlastnoručný podpis, alebo obdobný preukázateľný účtovný záznam nahrádzajúci vlastnoručný podpis v technickej forme. Na obidve formy podpisového záznamu sa pritom prihliada rovnako a obidve sa môžu použiť na mieste, kde sa vyžaduje vlastnoručný podpis.

Takže tu som to zobrala :rolleyes:, nehovorím o reálnom podpise ako si to nazval...

Takže ak napr. neplatiteľ nascanuje podpis, alebo iný spôsob o.k., ale platiteľ má povinnosť na takejto faktúre elektronický podpis v zmysle zákona o tomto podpise mať. Čo sa originálu týka - taký pojem už účtovníctvo nepoužíva, uviedla som v linku-pripnem ešte raz-takže ak má faktúra, resp. akýkoľvek doklad všetky náležitosti môžeš si ju kľudne vytlačiť.
http://www.porada.sk/281036-post11.html
Plne súhlasím s týmto príspevkom a aj som ho ocenil.
Nedá mi ale ešte sa nezapojiť do debaty.

Čo je účtovný doklad ? Je to faktúra ?
Myslím si, že faktúra nie je účtovný doklad. Ak neberiem do úvahy zákon o DPH tak som v žiadnom inom zákone nenašiel pojem faktúra.
Faktúru považujem teda za obchodný list (ktorý sa zvykovo nazýva faktúra), ktorým jedna strana oznamuje druhej, že splnila to, čo sa dohodli a požaduje úhradu.
Stále to ale ešte nie je účtovný doklad.
Môžem z faktúry urobiť účtovný doklad, ak na ňu doplním všetky náležitosti podľa § 10 zákona o účtovníctve. (Už to vidím, ako budem na cestovný lístok doplňovať napríklad názov a číslo dokladu.)
Nič mi ale nebráni vytvoriť si vlastný účtovný doklad, ktorý má všetky náležitosti, a záúčtujem na základe neho. Preukaznosť tohto dokladu budem preukazovať nepriamo, prostredníctvom iných preukazných dokladov (napr. faktúra, zmluva a podobne).
Veď aj ten cestovný lístok obyčajne účtujem na základe pokladničného dokladu, t.j. účtujem výdavok a jeho opodstatnenie preukazujem lístkom.

Riešime ale vlastne veci, ktoré nie sú podstatné.
Za oveľa dôležitejšie považujem, aby na doklade bol poriadne uvedený popis účtovného prípadu, aby bolo jasné o čo vlastne ide a podpis osoby, ktorá vo firme za danú hospodársku operáciu zodpovedá.
Ešte nikdy ste nemuseli účtovať na základe faktúry, na ktorej bola uvedená Vám neznáma kombinácia čísel a niekto Vám povedal, že je to niečo ?
Iba povedal, ale neuviedol to na doklad a nepodpísal ! ! !
IVEB
18.02.08,09:07
Prečítala som si tu príspevky ohľadne zasielania faktúr elektronicky. Žiaľ ,ale som sa ešte viacej doplietla. Tiež som obdržala faktúru v PDF formáte z Čiech / žiaden podpis tam nie je / s tým , že mi uviedli , že táto faktúra je v súlade so zákonmi . Je takáto faktúra pre mňa dokladom na odpočítanie dane ?
A taktiež Slovak Telecom posielajú faktúry bez podpisu. Je to v poriadku?
designer_martin
21.02.08,09:17
Dovolim sa pripojit k tejto debate.

Tu je moj postreh.
Vzhladom na to, ze posielam faktury vyhradne e-mailom. A prevazne dostavam faktury tiez iba e-mailom, tak ma zaujalo, ako je to s ich pravoplatnostou. Moje zistenie je, ze faktura nemusi podla zakona obsahovat ani peciatku ani podpis. Avsak podnikatel musi vediet zarucit vierohodnost povodu faktury. Tym, ze existuje povinnost uschovavat faktury po dobu 10 rokov, tak to nie je take tazke. Ak by si urady chceli overit pravost faktury, staci im na to jednoducho poradove cislo faktury, ktore je na kazdej fakture jedinecne a nesmie sa opakovat a nesmie byt ani vynechane.

Pripajam nieco zo zakona o dph:

§ 71
Faktúra pri dodaní tovaru a služby v tuzemsku

(2) Faktúra musí obsahovať

a) meno a adresu sídla, miesta podnikania, prípadne prevádzkarne platiteľa, ktorý dodáva tovar alebo službu, a jeho identifikačné číslo pre daň,
b) meno a adresu sídla, miesta podnikania, prípadne prevádzkarne alebo bydliska príjemcu tovaru alebo služby a jeho identifikačné číslo pre daň, ak mu je pridelené,
c) poradové číslo faktúry,
d) dátum, keď bol tovar alebo služba dodaná, alebo dátum, keď bola platba podľa odseku 1 prijatá, ak tento dátum možno určiť a ak sa odlišuje od dátumu vyhotovenia faktúry,
e) dátum vyhotovenia faktúry,
f) množstvo a druh dodaného tovaru alebo rozsah a druh dodanej služby,
g) základ dane, jednotkovú cenu bez dane a zľavy a rabaty, ak nie sú obsiahnuté v jednotkovej cene,
h) sadzbu dane alebo údaj o oslobodení od dane,
i) výšku dane spolu v slovenských korunách.

Nikde v zakone nie je zmienka o podpise na fakturach. Avsak to pravdepodobne plati iba ak si ju odberatel vytlaci a zalozi do uctovnictva. Prva zmienka o podpise na fakture sa nachadza az pri elektronickom podpise. To sa pravdepodobne tyka len dokladov, ktore budu archivovane v elektronickej podobe- nie tlacene.
evina
21.02.08,09:41
Dovolim sa pripojit k tejto debate.

Tu je moj postreh.
Vzhladom na to, ze posielam faktury vyhradne e-mailom. A prevazne dostavam faktury tiez iba e-mailom, tak ma zaujalo, ako je to s ich pravoplatnostou. Moje zistenie je, ze faktura nemusi podla zakona obsahovat ani peciatku ani podpis. Avsak podnikatel musi vediet zarucit vierohodnost povodu faktury. Tym, ze existuje povinnost uschovavat faktury po dobu 10 rokov, tak to nie je take tazke. Ak by si urady chceli overit pravost faktury, staci im na to jednoducho poradove cislo faktury, ktore je na kazdej fakture jedinecne a nesmie sa opakovat a nesmie byt ani vynechane.

Pripajam nieco zo zakona o dph:

§ 71
Faktúra pri dodaní tovaru a služby v tuzemsku

(2) Faktúra musí obsahovať

a) meno a adresu sídla, miesta podnikania, prípadne prevádzkarne platiteľa, ktorý dodáva tovar alebo službu, a jeho identifikačné číslo pre daň,
b) meno a adresu sídla, miesta podnikania, prípadne prevádzkarne alebo bydliska príjemcu tovaru alebo služby a jeho identifikačné číslo pre daň, ak mu je pridelené,
c) poradové číslo faktúry,
d) dátum, keď bol tovar alebo služba dodaná, alebo dátum, keď bola platba podľa odseku 1 prijatá, ak tento dátum možno určiť a ak sa odlišuje od dátumu vyhotovenia faktúry,
e) dátum vyhotovenia faktúry,
f) množstvo a druh dodaného tovaru alebo rozsah a druh dodanej služby,
g) základ dane, jednotkovú cenu bez dane a zľavy a rabaty, ak nie sú obsiahnuté v jednotkovej cene,
h) sadzbu dane alebo údaj o oslobodení od dane,
i) výšku dane spolu v slovenských korunách.

Nikde v zakone nie je zmienka o podpise na fakturach. Avsak to pravdepodobne plati iba ak si ju odberatel vytlaci a zalozi do uctovnictva. Prva zmienka o podpise na fakture sa nachadza az pri elektronickom podpise. To sa pravdepodobne tyka len dokladov, ktore budu archivovane v elektronickej podobe- nie tlacene.

Pozrel si sa na problém iba z hľadiska zákona o DPH. V tom prípade máš pravdu, zákon nevyžaduje na faktúre ani podpis ani pečiatku.
Ak pozrieš môj príspevok 14 - zákon o účtovníctve podpis na faktúre v zmysle § 10 písmeno f požaduje.

Pre elektronicky vyhotovenú faktúru však jednoznačne zákon elektronický podpis predpisuje v § 75 zákona o DPH
6/ Faktúra môže byť vyhotovená písomne alebo so súhlasom zákazníka elektronicky. Vierohodnosť pôvodu a neporušenosť obsahu elektronicky vyhotovenej faktúry musí byť zaručená elektronickým podpisom podľa osobitného predpisu.

Ďalej § 31 zákona o účtovníctve:

2/ Na účely tohto zákona sa považuje za a) písomnú formu účtovný záznam vykonaný rukopisom, písacím strojom, tlačiarenskými alebo reprografickými technikami, alebo tlačiarenským výstupným zariadením výpočtovej techniky, ktorého obsah je pre fyzickú osobu čitateľný,
b) technickú formu účtovný záznam vykonaný elektronickým, optickým alebo iným spôsobom neuvedeným v písmene a), ktorý umožňuje jeho prevedenie do písomnej formy; prevedenie do písomnej formy sa nevyžaduje pri podpisovom zázname podľa § 32 ods. 3.

..ale len prevedenie to nevyžaduje


3/ Podpisovým záznamom sa rozumie účtovný záznam, ktorého obsahom je vlastnoručný podpis, alebo obdobný preukázateľný účtovný záznam nahrádzajúci vlastnoručný podpis v technickej forme. Na obidve formy podpisového záznamu sa pritom prihliada rovnako a obidve sa môžu použiť na mieste, kde sa vyžaduje vlastnoručný podpis.
Fany
12.05.08,06:51
Spolu so zásielkou mi prišla oskenovaná faktúra. Dolu, kde je vystavil, je pečiatka a podpis, v kolonke Odovzdal: je čiarový kód. Všetko je to skenované. Mám tento čiarový kód považovať za spomínaný elektornický podpis? (ako vlastne vyzerá elektornický podpis? Ešte som sa s tým nestretla) Je teda takáta fa ok, alebo mám žiadať zaslanie originálu?
emik
08.07.08,13:43
Ahojte,
možno priblblá otázka, ale kto je zodpovedná osoba za účtovný prípad v účtovnej jednotke + zodpovedná osoba za zaúčtovanie? Myslim teraz či je to strana odberateľa alebo dodávateľa alebo obidve strany?

ďakujem
emi


§ 10Účtovný doklad

f) podpisový záznam osoby (§ 32 ods. 3) zodpovednej za účtovný prípad v účtovnej jednotke a podpisový záznam osoby zodpovednej za jeho zaúčtovanie,