Soňula
07.01.08,11:16
Tento rok mám prvý krát učtovanie na účte vedenom v EUR. Všetky pohyby v priebehu roka som účtovala kurzom NBS platný v deň zaučtovania. Teraz pozerám na zostatok na učete k 31.12.2007. Aj ten si musím prepočitať kurzom NBS k 31.12.2007? Niak som zneistila, pretože mi vychádza dosť veľky kurzový zisk. Tento zisk budem účtovať do ostatných príjmov ovplyv.základ dane? Vediem JÚ.
Vopred ďakujem za odpoveď.
Johanka
07.01.08,10:20
Z postupov účtovania JÚ:



(4) Ak v účtovníctve účtovnej jednotky je viac pokladní alebo viacej účtov v bankách, účtuje sa o každej pokladni a každom účte v banke v osobitnej pokladničnej knihe a v knihe účet v banke. Stavy a pohyby v pokladni a na účtoch v bankách sa účtujú v pokladničnej knihe a v knihe účet v banke a súčasne do príslušného súhrnného prehľadu o hotovosti a o účtoch v bankách v peňažnom denníku. Pre peňažné prostriedky v cudzej mene sa otvoria pokladničné knihy a knihy účet v banke pre každý druh meny. V pokladničnej knihe a v knihe účet v banke sa účtuje v cudzej mene a v slovenskej mene. V peňažnom denníku sa účtuje v slovenskej mene. Kurzom Národnej banky Slovenska sa peňažné prostriedky v cudzej mene prepočítajú na slovenskú menu ku dňu, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka a kurzové rozdiely sa zaúčtujú ako posledné položky pred vyčíslením súčtov príjmov a výdavkov v hotovosti a na účtoch v bankách.
megyzah
21.01.08,11:31
Prosím Vás ja mám takú úplne laicku a smiesnu otázku, ale prvy krat potrebujem prepocitat fakturu z cudzej men, cize ak je ta faktura na 1425 zlotych a kurz v dany den bol 9,128, tak proste len prenasobim 1425 x 9,128? Strasne sa ospravedlnujem, lebo fakt je to asi trapna otazka ale ja mam strach aby som nevyrobila nejaky problem.
babenko1
21.01.08,11:34
presne tak, ak ste platitelia dph, treba urobiť samozdanenie
fabianko
23.01.08,21:01
ako sa robí samozdanenie čo treba urobiť kde co napisat/tlačivo dph/
Zoltán Kovács
23.01.08,21:05
ako sa robí samozdanenie čo treba urobiť kde co napisat/tlačivo dph/

Zahraničnú faktúru prepočítaš kurzom NBS zo dňa zaevidovania (prijatia). Z výslednej sumy si vypočítaš DPH aj na vstupe, aj na výstupe. Teda administratívne odvedieš a zároveň aj nárokuješ vypočítanú DPH. Konečný efekt je nula.
Lucka F.
30.01.08,15:50
Ako je to teraz s kurzovými rozdielmi? Na základe podania oznámenia na daňový úrad o vyňatí kurzových rozdielov z nákladov a výnosov sa tieto aj naďalej vynímajú a stávajú sa tak odpočítateľnými a pripočítateľnými položkami? Ktoré kurzové rozdiely sú daňové a ktoré nedaňové?

Ďakujem pekne za odpoveď
Lucka F.
31.01.08,14:00
nevie mi nikto poradiť prosím?