evelien
07.01.08,10:32
Nie je mi celkom jasne, ci postupujem pri aktivacii spravne:

sklad B, vyroba vyrobkov

material: 621/501
sluzby od dodavatelov: ..../518

uz som pochopila, ze material, ktory som kupila a subdodavatelske sluzby neaktivujem. aktivujem iba pracu. ale co ak v novembri mi brigadnik spracuje grafiku na katalog, ktory sa bude tlacit az vo februari?

r. 2007
ID: mzda a odvody za brigadnika: 381/521 + 524

r. 2008
ID: 521+524/381
ID: 622/521+524 aktivacia

Takto je to spravne?
evelien
07.01.08,17:08
posuvam
KEJKA
07.01.08,17:38
Nie je mi celkom jasne, ci postupujem pri aktivacii spravne:

sklad B, vyroba vyrobkov

material: 621/501
sluzby od dodavatelov: ..../518

uz som pochopila, ze material, ktory som kupila a subdodavatelske sluzby neaktivujem. aktivujem iba pracu. ale co ak v novembri mi brigadnik spracuje grafiku na katalog, ktory sa bude tlacit az vo februari?

r. 2007
ID: mzda a odvody za brigadnika: 381/521 + 524

r. 2008
ID: 521+524/381
ID: 622/521+524 aktivacia

Takto je to spravne?
pôvodná otázka sa mi zdala nezmyselná vzhľadom na spôsob B.
K upravenej otázke uvediem nasledovné.
materiál aj subdodávky na konci roka samozrejme aktivovať musíš, ak súvisia s príjmami, ktoré si ešte nedosiahla. Aktivuješ bud ako nedokončenú výrobu, alebo výrobky. V ďalšom roku sa už tie náklady "nevrátia" na pôvodné nákladové druhy.
Tvoj príklad.....katalóg bude tvoj výrobok. Kedže ešte nie je vo výrobe, prijala si iba službu aktivuješ ako nedokončenú výrobu (NV)
31.12.2007 .................... 121/611 (mzda, odvody , prípadne iné vykalkulované náklady)

v r. 2008........................ ked katalóg vyrobíš a predáš, znížiš NV opačným zápisom ............. 611/121
cammino
10.03.13,10:39
Chcela by som poprosiť niekoho, kto by mal čas v tomto hektickom období mi vysvetliť účtovanie spôsobom B a aktiváciu. Mám pocit, že absolútne tomu nerozumiem. Vyrábame jeden druh výrobku. Nakupujeme materiál, ktorý ide na 501. Prepravu účtujeme na 518, ale zrejme sa to má preúčtovať na 501. Niekedy nakupujeme aj služby súvisiace s výrobou, tie by mali ísť tiež na 501? Sklad vedieme zodpovedne. Máme sklad materiálu a sklad hotových výrobkov. Pri výrobe ide výdajka zo skladu materiálu v cenu ako sme ten materiál obstarali ale príjemka na hotovú výrobu ide vo vyššej cene. Na konci roka sa urobí inventarizácia, kde zistíme koľko je zostatok materiálu a koľko je zostatok hotových výrobkov. To sa preúčtuje 112/501 a 613/123. A vlastne chcem vedieť kde a čo a v akej cene mám aktivovať. Či je to nutné keď vlastne na sklade hotových výrobkov je urobená kalkulácia, ktorá zahrňa náklady, ako mzdy, prepravu a pod. Ktomu sú aj kalkulačné listy. Možno sa pýtam hlúpo, ale nejako mi to nejde do hlavy a prečítala som toho naozaj veľa aj tu na porade. Potrebujem to jednoducho vysvetliť, že je to tak a tak. Prosím, nájdite si niekto chvíľu času....
cammino
10.03.13,12:30
posúvam
cammino
10.03.13,13:35
prosííím
cammino
11.03.13,13:20
Chtěla bych poprosit někoho, kdo by měl čas v tomto hektickém období mi vysvětlit účtování způsobem B a aktivaci. Mám pocit, že absolutně tomu nerozumím. Vyrábíme jeden druh výrobku. Nakupujeme materiál, který jde na 501. Přepravu účtujeme na 518, ale zřejmě se to má přeúčtovat na 501. Někdy nakupujeme i služby související s výrobou, ty by měly jít také na 501?Sklad vedeme zodpovědně. Máme sklad materiálu a sklad hotových výrobků. Při výrobě jde výdejka ze skladu materiálu v cenu než jsme ten materiál opatřily ale příjemka na hotovou výrobu jde ve vyšší ceně. Na konci roku se udělá inventarizace, kde zjistíme kolik je zůstatek materiálu a kolik je zůstatek hotových výrobků. To se přeúčtuje 112/501 a 613/123. A vlastně chci vědět kde a co av jaké ceně mám aktivovat. Ať je to nutné když vlastně na skladě hotových výrobků je udělaná kalkulace, které zahrnují náklady, jako mzdy, přepravu a pod. Ktomu jsou i kalkulační listy. Možná se ptám hloupě, ale nějak mi to nejde do hlavy a přečetla jsem toho opravdu hodně i zde na poradě. Potřebuji to jednoduše vysvětlit, že je to tak a tak. Prosím, najděte si někdo chvíli času ....
a_je_to
11.03.13,14:56
Chtěla bych poprosit někoho, kdo by měl čas v tomto hektickém období mi vysvětlit účtování způsobem B a aktivaci. Mám pocit, že absolutně tomu nerozumím. Vyrábíme jeden druh výrobku. Nakupujeme materiál, který jde na 501. ok ! Přepravu účtujeme na 518, ale zřejmě se to má přeúčtovat na 501. Ano, na 501, ne 518 ! Někdy nakupujeme i služby související s výrobou, ty by měly jít také na 501? Pokud je to uprostřed výrobního cyklu, nazývá se to kooperace. Tam se přijmě polotovar 122/612, vydá do kooperace 612/122 a z kooperace se přijmě jeden nový materiál v dvouzložové ceně - původního polotovaru 501/621 plus cena kooperace 501/321. Ten je u B způsobu považován za vydán do pokračující výroby. Účtování je nutné, protože výdejem do kooperačního zpracování ztrácíš jednu skladovou položku a získávaš kvalitativně jinou. Sklad vedeme zodpovědně. Máme sklad materiálu a sklad hotových výrobků. Při výrobě jde výdejka ze skladu materiálu v cenu než jsme ten materiál opatřily ok ! ale příjemka na hotovou výrobu jde ve vyšší ceně taky ok ! Na konci roku se udělá inventarizace, kde zjistíme kolik je zůstatek materiálu a kolik je zůstatek hotových výrobků celé ok . To se přeúčtuje 112/501 ok ! a 613/123 ... ne, ne, ne, přesně naopak ... 123/613 ! A vlastně chci vědět kde a co av jaké ceně mám aktivovat ... nic, už si aktivovala, jenom tu kooperaci. Aktivací se nazýva každý zápis který účtuje náklady a výnosy na aktivní účty 112, 122, 123. Materiál se aktivuje poslední obstarávací cenou, polotovary a výrobky v cenách přeukázaných fázovou kalkulací, kterou spomínáš v textu. Ať je to nutné když vlastně na skladě hotových výrobků je udělaná kalkulace, které zahrnují náklady, jako mzdy, přepravu a pod. K tomu jsou i kalkulační listy. Zůstává jěště vyčíslit nedokončenou výrobu 121/611 a už to nebude mít chybu. V množství a ceně spotřebovaného materiálu, který ještě není polotovarem, ani výrobkem, ale už byl výrobou pozměněn, že není už ani materiálem. Možná se ptám hloupě, .. ani ne ! ale nějak mi to nejde do hlavy a přečetla jsem toho opravdu hodně i zde na poradě. Potřebuji to jednoduše vysvětlit, že je to tak a tak. Prosím, najděte si někdo chvíli času ....
Co vlastně potřebuješ vysvětlit, když všechno víš ... jen děláš několik chyb. Ty napravíš podle modrýho textu ...a máš všechno ok !
cammino
11.03.13,16:56
ďakujem, ďakujem veľmi pekne