adinka55
09.03.05,16:03
Prosila by som niekoho o definiciu pojmu "Zriadovacie vydavky".

pretoze:
podnikatel si zalozil zivnost 1.3.2004. V mesiaci april nakupil rozny majetok - kazdy majetok bol do hodnoty 30000,- Sk. Spolu to cinilo cca 55000 Sk. Od statu po zdokladovani dostal na podnikanie prispevok v tejto hodnote t.j. 55000 Sk. Ako to zauctovat v JU? Povazovat tento majetok za zriadovacie vydavky alebo nie?
Na danovom mi povedali ze su to zriadovacie vydavky a tie mam potom odpisovat, co sa mne moc nezda.

Dakujem vsetkym za odpoved.
via
09.03.05,15:16
teraz som z toho aj ja trosku zmatena, ale uz ked ide o nakupy po zalozeni zivnosti o zriadovacich vydavkoch by som nerozmyslala. ale ci uvazujem spravne ...
Kristína
09.03.05,15:37
Zriaďovacie výdavky vznikajú pre začiatkom podnikania. Aj my sme dostali v r. 2002 príspevok od úradu práce na kúpu investičného majetku a na prevádzkové náklady. Dôležitý je obsah zmluvy, ktorá sa uzavrela s uvedeným úradom.
Treba si tiež pozrieť, aká je teraz výška zriaďovacích výdavkov, ktoré si môžete uplatniť tak, aby ste ich nemuseli odpisovať.
darinasv
09.03.05,23:33
tiež si myslím že v apríli už nemohlo ísť o zriaďovacie výdavky, tie sú len pred začiatkom podnikania
adinka55
10.03.05,09:21
Dobre, ja by som tiez povedala ze to nebudu zriadovacie vydavky. Tiez si myslim ze su to tie, ktore su pred zacatim zivnosti.
Ale teraz ako uctovat ten nakupeny drobny majetok a vlastne preplatenie tejto sumy od statu?

Ja osobne som rozmyslala:

1. zauctujem tento nakup drobneho majetku ako ostatne vydavky neovplyvnujuce zaklad dane a tu dotaciu od statu zauctujem ako nezdanitelny prijem

alebo

2. zauctujem tento drobny majetok do rezie a tu dotaciu zauctujem ako ostatny zdanitelny prijem.

V podstate si myslim, ze vysledok vyjde ten isty, avsak inak sa mi to bude zobrazovat vo vykaze prijmov a vydavkov.

Co si myslite, co je lepsie?
aladin
10.03.05,09:31
ANO nie su to zriadovacie výdaje,
inak majetok obstaranz dotaciou musí byť danový príjem...zauctujes ako ostatný príjem, tým padom nakup veci danový výdaj , ako kupis dlhodobý majetok (bude sa odpisovať) tak príjem uvediet iba v prislusnej výške odpisu, a o rok (2005) si zasa priznáš príjem vo výške odpisu (aj ked si ho v roku 2005 nedostal) , ale musiš tak postupovat aby si mal danový dopad 0 , Tuším tak by to malo byt
via
10.03.05,09:37
v jednej publikacii, teraz neviem, kto ju vydal, sa pisalo, ze oba sposoby uctovania su spravne, ale tiez zastavam nazor, ze uctovat zdanitelny prijem - dotacia, a vydavky podla toho, co obsahuju bud do rezie, majetku ....
aladin
10.03.05,12:43
V MINULOSTI JEDEN CI DVA ROKY bolo na výber či neuznaný príjem neuynaný výdaj... ale pokial ja viem teraz je to striktne udane že zdanitelný príjem.... dokonca tusim (neviem to iste) podla zákona o dph ak bz ti napr. presne s tou dotaciou ydanitelný príjem prekročil 1.5 miliona tak asi si povinna sa registrovať... (neviem to isto ale zda sa mi)