Misicka21
07.01.08,12:54
Ahojte, akurát sa snažím vyriešiť môj problém. Zakúpili sme v Decembry nebytový priestor, na firmu, celkom 2 miestnosti v sumách 525 000,- sk a 750 000,sk, účtujem v MRP a ako to mám zaúčtovať. Poradte mi prosím.

Druhý problém je že v druhých priestoroch, ktoré sú napísané na mojho partnera, (nie na firmu) je najomník, ktorý si za vlastné peniaze prerobil kúrenie, je to ich výdavková položka ktorú si môžu aj zaúčtovať, je to za nejakých 80 000,-sk, a majú ju aj odpisovať?

Dakujem
Vladimír Ozimý
07.01.08,12:14
no výdavky na obstaranie Hm nie sú daňovými výdavkami to jest pri kúpe nebytových priestorov zaeviduje majetok do knihy DHM a do peňažného denníka pri úhrade ako výdavok neovplyvňujúci základ dane - obstaranie HM. do nákladov sa to dostane prostredníctvom odpisov v rámci uzávierkových operácii...

No ak prenajímateľ súhlasí aby si nájomca technické zhodnotenie odpisoval je to možné...zaradi ho do rovnakej skupiny ako hlavnú vec čiže budova 4 odpisová skupina...
KEJKA
07.01.08,12:17
ak ako prenajímatel neodsúhlasíte vyššie spomenutú radu, tak to urobiť nemôžu.
Vy však musíte mať na pamäti, že takéto financovanie zo strany nájomcu je nepeňažný príjem - viď ZDP.
Misicka21
07.01.08,13:00
Dobre,a odpisovať náš NP ako budem?? Koľko rokov??

A náš nájomca si vymenil prípojku s naším vedomím, ale nieje to náhodou ako základný prostriedok?? niečo také mi spomínali nájomcovia, len si to nevedia zaúčtovať
KEJKA
07.01.08,17:46
áno , ale musia mať na tú výmenu váš písomný súhlas. Vy si budete odpisovať pôvodnú cenu, oni si budu zasa tú prípojku.
Ak nájom skončí skôr ako o 20 rokov, prevezmete od nich aj tú prípojku. Bud im potom zaplatíte zostatkovú cenu, alebo si tú ZC dáte do svojich zdaniteľných príjmov.