michaela liskova
07.01.08,12:51
Zdravím všetkých a prosím o radu. Chcem si kúpiť novú pokladňu. Konkrétne Euro1000 T. Ale dnes som sa v jednej predajni dozvedela, že mi nebude pol roka vyhovovať, lebo nezvláda dve meny naraz. To akože všetci tí ktorí ju už majú kúpenú si budú musieť kúpiť novú? Alebo ma chcel iba iba nachytať aby som si kúpila drahšiu EURO RP aj keď viem, ze ju by mi vyhovovala.
Jana Acsová
07.01.08,11:59
V legislatívnom procese národnej rady je návrh zákona o používaní elektronických registračných pokladní. Mal by vstúpiť do platnosti v polroku 2008. Kladie úplne iné požiadavky na ERP ako v súčasnosti platná vyhláška, ktorá sa zákonom ruší. Ak ste nepostrehli novú právnu úpravu pripájam NÁVRH zákona, ktorý som si uložila. Skonfrontujte si požiadavky zákona s možnosťami, ktoré by Vám dávala novoobstaraná pokladnica.
TinkiDinki
24.01.08,11:30
Z uvedeného mi nieje jasné

§8 pis. d)
§4 - čo je to "ochranný znak"


§5 - akú prac.dobu má "servisná organizácia" napr. dovolám sa 31.12 po 00:00 hod

§8 - čo to znamená "ihneď vydať doklad kupujúcemu"
Pri predaji nastávajú rozličné situácie popíšem tie zložitejšie.

- zákazník si kúpi 20,-korunový jogurt a platí 5000,-korunáčkou
- nablokuje sa 20
- stlačí medzisúčet
- skontroluje sa pravosť 5000 korunáčky
- nablokuje sa 5000
- vytlačí sa doklad
- pripraví sa 4980
- odtrhne sa doklad a spolu s 4980 sa mu to dá do rúk
Je to ihneď :confused:

- zákazník si kúpi 20 druhov rôzneho tovaru
- po nablokovaní mu predavačka oznámi sumu 980,-Sk
- doklad mu ešte nevidá lebo nevie akou formou bude platiť
- potom záhazník vytiahne kreditku a povie že chce platiť kreditkou
- vykoná sa "ceremónia" okolo platenia kreditkou
- až po potvrdení že platba prebehla (dostatok peňazí na účte)
- odtrhne sa doklad a spolu s dokladom od kreditky sa mu to dá do rúk
Je to ihneď :confused:

- zákazník si kúpi 20 druhov rôzneho tovaru
- po nablokovaní mu predavačka oznámi sumu 980,-Sk
- doklad mu ešte nevidá lebo nevie akou formou bude platiť
- potom záhazník vytiahne 5000 korunáčku
- skontroluje sa pravosť 5000 korunáčky
- nablokuje sa 5000
- vytlačí sa doklad
- 4020 sa mu dá do rúk
- odtrhne sa doklad a predvačka poprosí zákazníka o strpenie
že si to chce ešte raz skontrolovať
- potom ako je presvečená že mu naúčtovala správne ceny a množstvá
(v zmysle zákona na ochranu spotrebiteľa) odovzdá zákazníkovi doklad
Je to ihneď :confused:

§10 "ihneď nahlásiť poruchu" pôjde to aj na Silvestra o pól noci

§10 ods.4 a 5
- paragóny do dennej uzávierky
- do 10 dní od opravenia do pokladnice (čiže druhý krát)
to znamená že to bude 2x zdanené:confused:
dencika
24.01.08,12:09
EURO-1000 T.
Z užívateľskej príručky: Pokladnica Euro- 1000T je schopná pracovať s peňažnou menou Euro a podľa etapy Euro meny aj s národnou menou (1.a2. etapa) alebo akoukoľvek inou cudzou menou (3.etapa).
Účtovanie s Euro menou je rozdelené do štyroch etáp:
- 1.) Pokladnica pracuje bez peňažnej meny Euro
- 2.) V prvej etape je základnou menou mena národná a doplnkovou mena Euro. Platbu pri ukončení nákupu v tejto etape je možné uskutočniť národnou menou alebo menou Euro.
-3.) V druhej etape je základnou menou mena Euro a doplnkovou je mena národná. Platbu pri ukončení nákupu v tejto etape je možné uskutočniť menou Euro alebo národnou menou.
- 4.) V tretej etape je základnou menou mena Euro a doplnkovou menou ľubovolná cudzia mena. Platbu pri ukončení nákupu v tejto etape je možné uskutočniť menou Euro alebo doplnkovou menou.
TinkiDinki
25.01.08,10:39
Ešte jedna ošemetná situácia ma napadla,
ktorá by mohla nastať pri predaji a spôsobila by že
predávajúci "ihneď nevydá doklad kupujúcemu"
Ak sa schváli znenie tak ako je uvedené v §8
A pracovníci kontroly by moholi mať s toho príležitosť na udelenie pokuty:

- zákazník si kúpi tovar za 311,-korún
- predávajúci mu oznámi "platíte 311"
- vytlačí sa doklad
- zákazník sa začne prehrabávať v peňaženke čo trvá dosť dlho
- nakoniec "vyhrabe" s preňaženky iba 300 korún
- "ale mám iba 300 nedali by Ste mi zľavu" - nový druh zjednávania
- Nie nedali
- potom poprosí spolunakupujúcich (kolegov) či mu niekto má požičať 11 korún
- Nájde sa jeden, ktorý má ale iba najmenšiu 1000-ku
- Začnú sa dohadovať kto zostane komu koľko dlžný až sa dohodnú
- nakoniec dostanú doklad o kúpe s peniazmi vydať

Je to ihneď :confused:

Alebo kedy má predavačka odovzdať doklad o kúpe tovaru
- no keď ho dá kupujúcemu vtedy keď jej zostáva dlžný 11,-korún
tak jej zmizne aj s nákupom aj s dokladom
- bude tvrdiť že zaplatil veď má aj doklad
VladoaKatka
16.04.08,10:55
http://tvojepeniaze.pravda.sk/polovicu-pokladnic-bude-treba-vymenit-dxh-/sk-peuro.asp?c=A080416_051834_sk-peuro_p01

Čím viac sa blíži dátum, tým viac sa hovorí o výmene pokladní. Netreba sa
ponáhlať...ale zase na druhej strane:
Citát z článku:
"Firmy, ktoré vyrábajú pokladnice, pripúšťajú, že ich ceny ešte vzrastú. Dôvodom bude väčší záujem o ich kúpu, ale aj ďalšia novinka - povinná certifikácia.

Každá kasa, nová aj staršia, musí mať totiž "odobrenie", vydané tento rok Elektrotechnickým výskumným a projektovým ústavom v Novej Dubnici. Jedine takáto nálepka - certifikát - bude pre kontrolórov a inšpektorov dôkazom, že daný typ pokladnice vyhovuje zavedeniu eura a predpisom ministerstva financií. Všetko skontrolujú daňové úrady už v druhej polovici tohto roka. Ak teda bude obchodník účtovať ľuďom nákupy či jedlo na zariadení bez takejto známky, poruší zákon. A za to hrozia pokuty do milióna korún. "

Zase tie pokuty:D

Ale výhodu v zavedení Eura vidí len ...

http://tvojepeniaze.pravda.sk/vyhody-eura-vidi-len-patina-podnikatelov-fp5-/sk-peuro.asp?c=A080416_124535_sk-peuro_p32

A či vôbec to bude... ešte nevedia ani v EU....

http://tvojepeniaze.pravda.sk/ek-slovensko-este-boj-o-euro-nevyhralo-dh6-/sk-peuro.asp?c=A080416_091716_sk-peuro_p32
VladoaKatka
16.04.08,11:08
Informácia z denníka Sme:
Citát:
"Viac ako 16 percent podnikateľov bude musieť vymeniť svoje registračné pokladnice, keďže ich súčasné prístroje nedokážu zobrazovať údaje súčasne v korunách aj eurách.
Najneskôr mesiac od stanovenia konverzného kurzu budú musieť podnikatelia uvádzať na cenovkách údaje v oboch menách, táto povinnosť im zostane ešte rok po výmene korún za eurá. Obchodníci budú prijímať koruny ešte počas prvých 16 januárových dní, vydávať však od začiatku roka budú môcť len eurá."




Informácia z denníka Pravda:
Citát:
"Polovicu pokladníc bude treba vymeniť

16. apríla 2008 6:01
Polovicu z takmer 170-tisíc pokladníc v obchodoch, reštauráciách alebo trhoviskách na Slovensku budú musieť podnikatelia pre euro vymeniť za nové. Každá druhá pokladnica je už totiž zastaraná a nezvládne účtovanie v dvoch menách - v korunách aj eurách, ktoré bude povinné približne od augusta tohto roka. Potvrdil to rezort ministra financií Jána Počiatka. Obchodníci tak musia siahnuť hlbšie do vreciek, aby nanovo vybavili svoje predajne, krčmy či hotely."

Ktorý denník má pravdu????
Kuzelnicka
16.04.08,11:12
Ja by som sa spytala priamo vyrobcu (myslim ze to vyraba Elcom.sk), lebo pred par mesiacmi sa zacali predavat euro 2000 a tie uz nepodporuju euro, musia mat prilepenu taku lesklu nalepku ze podporuje euro.
VladoaKatka
16.04.08,11:20
Ja by som sa spytala priamo vyrobcu (myslim ze to vyraba Elcom.sk), lebo pred par mesiacmi sa zacali predavat euro 2000 a tie uz nepodporuju euro, musia mat prilepenu taku lesklu nalepku ze podporuje euro.

Neni to preklep?
Kuzelnicka
16.04.08,11:43
Neni to preklep?


Nie, nie je:). Myslim ze pred vianocmi zacali perdavat euro 100 a 200 ale tie este nepodporuju euro, ale len tie co sa teraz predavaju tiez pod nazvom euro 100,200. Je na nich taka nalepka.
MarcelkaT
16.04.08,12:24
Do úvahy treba zobrať viacero aspektov :
1. Pokladnice, ktoré budú podporovať duálne zobrazovanie a budú mať certifikát podľa vyhlášky 659/2007 Z.z.- dá sa zistiť podľa toho, že certifikát z Dubnickej skúšobne musí mať dátum po 1.1.2008 s holografickou nálepkou - tam už netreba nič, len po vyhlásení konverzného kurzu urobiť úkony podľa manuálu.
2.Pokladnice bez certifikátu sa budú musieť vyradiť.
3.Pokladnice z rodiny EURO okrem prvých 8 bitových pokladníc ( teda aj EURO 1000T) budú po výmene EPROM plnohodnotne použiteľné pri duálnom zobrazovaní v plnom rozsahu.
Mimochodom všetky pokladnice EURO boli pripravené na EURO, vyvážajú sa aj do krajín EURO zóny, vtip je akurát v tom, že naša legislatíva je vždy v niečom odlišná od toho čo je inde v "normálnom"svete.
Inštalácia nového SW aj s dodávkou EPROM stojí cca 2 000 SK bez DPH. Ak sa k tomu pripočíta ešte zálohovanie údajov a iné možné doplnkové služby tak cca 2 500 - 3 000 SK podľa toho čo sa bude robiť navyše.
Andea
16.04.08,16:55
Tiaž máme pokladnice EURO 1000T, tak som volala predajcovi RM TES, odkiaľ sme ich zakúpili. Veľmi radi mi predajú Euro balíček, ktorý si nainštalujem do pokladníc a na jednu pokladnicu stojí okolo 2500 Sk.
MarcelkaT
17.04.08,06:51
Opravnený inštalovať EURO baličky sú len autorizované servisné strediská, takže sám si inštalovať nemôžte.
VladoaKatka
17.04.08,08:22
Užitočné informácie :

http://euro-serial.elcom.eu:80/
Radolus
17.04.08,18:34
Ahojte.

Ja by som mal jednu prosbu.

Chcel by som začať podnikať a akú pokladňu by ste mi odporučili aby som si nemusel kupovať potom zase druhú?

Ďakujem
jozefIK
18.04.08,05:52
Záleži na tom, koľko položiek budete využívať pri predaji cez RP. Vhodné sú pokladne napr. od fy ELCOM.

Do 1500 položiek pokladňa EURO 100T bez možnosti ďalšieho rozšírenia.

Do 2400 sú vhodné EURO 200 T, 200 TX a 200 TE s možnosťou rozšírenia do 10 000 položiek.

EURO 500 T, EURO 500 TX - 2100 položiek s rozšírením do 10 000 položiek

EURO 500 TE - 2 400 položiek s rozšírením do 5 400

EURO 2100 - 8 000 položiek s rozšírením do 27 000

EURO 2100 TE - 18 000 položiek
Radolus
18.04.08,12:57
Ako vidím mám na výber,ale ja neviem koľko položiek budem využívať.

Vedel by mi niekto poradiť aký typ by pasoval pre moje účeli ? Ja budem masírovať.Budem vykonávať asi 5 druhov masáži,tak podla mňa budem tlačiť 5 typov blokov.

EURO 500 TE - 2 400 položiek s rozšírením do 5 400

Čo to znamená 2 400 položiek a s rozšírením do 5 400 ?

Ďakujem
jozefIK
18.04.08,15:02
Znamená to, že základná verzia je na 2400 položiek a prípadne ju neskôr možno rozšíriť na 5400 položiek v servisnej organizácii.
MarcelkaT
19.04.08,07:06
Ako vidím mám na výber,ale ja neviem koľko položiek budem využívať.

Vedel by mi niekto poradiť aký typ by pasoval pre moje účeli ? Ja budem masírovať.Budem vykonávať asi 5 druhov masáži,tak podla mňa budem tlačiť 5 typov blokov.

EURO 500 TE - 2 400 položiek s rozšírením do 5 400

Čo to znamená 2 400 položiek a s rozšírením do 5 400 ?

Ďakujem
Úplne Ti stačí EURO 1000T, alebo EURO 100T budeš tlačiť 5 druhov bločkov, mimochodom 1000T zvládne 1000 druhov a E100T až 1 500. Ak potrebuješ presnejšiu radu alebo konzultáciu pošli e_mail aby sme náhodou nerobili nikomu reklamu. Samozrejme táto ponuka platí pre všetkých.
VladoaKatka
06.05.08,08:19
Už zajtra by sme sa mali dozvedieť, či bude schválený návrh na prijatie Eura na Slovensku. Euro? Určite bude, tvrdia ekonómovia
http://www.euromena.sk/aktuality-euro--urcite-bude--tvrdia-ekonomovia-/1611s10062c?stxt=&sekcia=&oblast=&sfrom=&sto=&page=1

Každý je zodpovedný za svoje vlastné prípravy na euro, vrátane nákladov, ktoré mu pri prípravách na zavedenie eura vzniknú. Takže nezanedbateľná čiastka bude treba aj na registračné pokladne.

Zavedenie eura a registračné pokladnice

http://www.euromena.sk/zavedenie-eura-a-registracne-pokladnice/9598s

Zaokrúhľovanie - niečo, aby sme sa na to pripravili.

Pokiaľ ide o zaokrúhľovanie cien, ceny vyjadrené v slovenských korunách sa budú pre spotrebiteľa zaokrúhľovať tak ako doteraz, teda zaokrúhľovať sa bude celková suma platenej ceny nasledovne:
· smerom nadol sa zaokrúhli celkový zvyšok nezaokrúhlenej ceny, ktorý je nižší ako polovica nominálnej hodnoty najnižšej platnej mince,
· smerom nahor sa zaokrúhli celkový zvyšok platby, ktorý sa rovná polovici alebo je vyšší ako polovica nominálnej hodnoty najnižšej platnej mince
V prípade vyjadrenia celkovej ceny v eurách, tá sa po prepočte konverzným kurzom zaokrúhli na dve desatinné miesta na najbližší euro cent nasledovne:
· smerom nadol sa zaokrúhľuje celkový vypočítaný zvyšok konečnej ceny, ktorý je nižší ako polovica jedného euro centa,
· smerom nahor na najbližší euro cent sa zaokrúhľuje celkový vypočítaný zvyšok konečnej ceny, ktorý sa rovná polovici alebo je vyšší ako polovica jedného euro centa.
Rozdiel vyplývajúci zo zaokrúhlenia sa v pokladnici evidovať nebude, ak sa tak daňový subjekt rozhodne.
Denné a mesačné výkazy obratov sa z dôvodu prechodu na euro meniť nebudú. Do dňa zavedenia eura sa budú tieto výkazy viesť v slovenských korunách a odo dňa zavedenia eura vrátane dňa zavedenia eura sa budú výkazy viesť v eurách. Takýto postup bude platiť aj pre vyhotovenie pásky dennej a mesačnej uzávierky vytlačenej pokladnicou.
Pri náhradnej evidencii tržieb, keď daňový subjekt vystavuje paragón a pásku dennej uzávierky vyhotovuje ručne, uplatní rovnaký postup ako pri vyhotovení dokladu a pásky dennej uzávierky pokladnicou.
http://img.euromena.sk/obrazky/dualne_zobrazovanie.jpg
matulo
09.05.08,17:50
Ahojte,

ake su este ine moznosti ERP? Drviva vacsina dava moznosti roznych verzii EURO pokladni jedneho vyrobcu.
To na Slovensku je jedina firma, ktora vyraba pokladne???

mato
Rozalka
14.05.08,19:26
NR SR: Požiadavky na registračné pokladnice sa sprísnia
13. 5. 2008 18:56
BRATISLAVA 13. mája (SITA) - Sprísniť požiadavky na technický stav registračných pokladníc pre značné daňové úniky je cieľom návrhu zákona o používaní elektronickej registračnej pokladnice. Ide najmä o daňové úniky, ktoré sú spôsobené vydávaním duplicitných dokladov, simulovaním riadneho chodu pokladnice v tréningovom režime či nezahŕňaním celej evidovanej tržby alebo jej časti z pokladnice zapojenej do pokladničnej siete v prevádzkach s veľkým počtom pokladníc. Návrh rezortu financií prerokovali poslanci Národnej rady SR v prvom čítaní.
V súčasnosti používané pokladnice podľa ministerstva financií neobsahujú také technické prostriedky, ktoré by v dostatočnej miere zabránili svojvoľným zásahom podnikateľov do pokladnice a úpravám už evidovaných tržieb v pokladnici. Nový zákon by mal preto upraviť evidovanie tržieb na pokladnici na nových technických princípoch, čoho predpokladom by malo byť výrazné obmedzenie možnosti krátenia tržieb.