Nika
09.03.05,15:24
Tak už je to tu.
Naďa
15.03.05,14:20
Čítala som zákon o nelegálnej práci, a vychádza mi z toho, že sa týka len zamestnancov - §5, ods. 3. To znamená, že ak zamestnám niekoho na dohodu, nepotrebujem ho vopred nahlásiť. Má to logiku, za dohodára neodvádzam odvody. Rozumiete tomu aj Vy tak? Na sociálke nevedia ani toľko, čo ja, bola som tam.
bea
15.03.05,15:18
Nie je to tak. Aj dohodára treba hlásiť, pozri čl. VI ods.2. Za dohodára sa predsa odvádza 0,8% na úrazové poistenie.
Na sociálke mi na prepážke povedali, že im bolo povedané, že až v polovici apríla ich budú informovať. To si teda neviem predstaviť, keď od 1.4.2005 platí zákon.
M0NIKA
15.03.05,15:41
Čítala som zákon o nelegálnej práci, a vychádza mi z toho, že sa týka len zamestnancov - §5, ods. 3. To znamená, že ak zamestnám niekoho na dohodu, nepotrebujem ho vopred nahlásiť. Má to logiku, za dohodára neodvádzam odvody. Rozumiete tomu aj Vy tak? Na sociálke nevedia ani toľko, čo ja, bola som tam.Ak som správne pochopila o čom je reč, tu je moja info:
volala som do sociálky, či musím každého dohodára nahlasovať a vypisovať prihlášku (mám ich ročne asi 60 :rolleyes: ) a teta mi povedala, že vopred ich prihlasovať nemusím, že mojou povinnosťou je uviesť ich do výkazu. Aby vedeli za koho odvádzam 0,8%.
bea
16.03.05,06:15
Ak som správne pochopila o čom je reč, tu je moja info:
volala som do sociálky, či musím každého dohodára nahlasovať a vypisovať prihlášku (mám ich ročne asi 60 :rolleyes: ) a teta mi povedala, že vopred ich prihlasovať nemusím, že mojou povinnosťou je uviesť ich do výkazu. Aby vedeli za koho odvádzam 0,8%.
Nechcem byť najmúdrejšia, ale na sociálke určite nemajú pravdu. Do 1.4.2005 to stačilo, ale teraz bude treba s dohodármi narábať podľa zákona presne tak, ako s ostatnými zamestnancami - ak to nezmenia, lebo si s tým nebudú vedieť rady. Ja mám totiž mesačne cca 250 dohodárov, v databáze ich mám vyše 500. Tak si viete predstaviť, že ma to veľmi trápi!!
anka1
16.03.05,11:38
Nechcem byť najmúdrejšia, ale na sociálke určite nemajú pravdu. Do 1.4.2005 to stačilo, ale teraz bude treba s dohodármi narábať podľa zákona presne tak, ako s ostatnými zamestnancami - ak to nezmenia, lebo si s tým nebudú vedieť rady. Ja mám totiž mesačne cca 250 dohodárov, v databáze ich mám vyše 500. Tak si viete predstaviť, že ma to veľmi trápi!!
Prikláňam sa k tvojmu názoru. Preštudovala som si ten zákon a podľa tohto zákona sa mení aj zákon č. 461/2003 o sociálnom poistení § 226 ods. 1 písm. e) pripájajú sa slová "register poistencov a sporiteľov starobného dôchod. sporenia zahŕňa na účely § 231 ods. 1 písm. b) (t.j. prihlášky do poisťovne) aj zamestnancov podľa § 4 ods. 2 (t.j. zamestnanci na dohody o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru)
Ďalej sa mení aj § 231 ods. 1 písm. b)
- prihlášky do registra poistencov pred začatím výkonu činnosti zamestnanca
- odhlášky v deň nasledujúci po zániku týchto poistení (taktiež aj dohodárov)
- prihlášky sa dajú zasielať faxom, elektronickou poštou alebo sms. Ak je to SMS tak do 3 dní poslať na tlačive určenom Soc. poisťovnou.
- dohodári pred 1.4.05 - pokiaľ dohoda trvá - prihlásiť do Soc. poisťovne najneskôr do 31.5.2005.
Sany
16.03.05,11:51
Prikláňam sa k tvojmu názoru. Preštudovala som si ten zákon a podľa tohto zákona sa mení aj zákon č. 461/2003 o sociálnom poistení § 226 ods. 1 písm. e) pripájajú sa slová "register poistencov a sporiteľov starobného dôchod. sporenia zahŕňa na účely § 231 ods. 1 písm. b) (t.j. prihlášky do poisťovne) aj zamestnancov podľa § 4 ods. 2 (t.j. zamestnanci na dohody o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru)
Ďalej sa mení aj § 231 ods. 1 písm. b)
- prihlášky do registra poistencov pred začatím výkonu činnosti zamestnanca
- odhlášky v deň nasledujúci po zániku týchto poistení (taktiež aj dohodárov)
- prihlášky sa dajú zasielať faxom, elektronickou poštou alebo sms. Ak je to SMS tak do 3 dní poslať na tlačive určenom Soc. poisťovnou.
- dohodári pred 1.4.05 - pokiaľ dohoda trvá - prihlásiť do Soc. poisťovne najneskôr do 31.5.2005.Ja viem, že mi tu už raz niekto napísal, že u nás logika neplatí, ale toto fakt nechápem, načo mám nahlasovať niekoho, koho už neviem ako dlho uvádzam mesačne vo výkaze. No má to logiku?
bea
16.03.05,12:21
Lebo vo výkaze nie sú uvedené všetky údaje, ktoré majú byť na prihláške do registra. Sú uvedené v zákone. Ja predpokladám, že z toho bude ešte dobrý guláš!
Jana Motyčková
23.03.05,05:56
Podľa mňa je to asi takto - dohodára musíte nahlásiť pred začatím výkonu práce ( o 8,00 hod začína robiť, tak ho stačí nahlásiť 7,55 hod ale to len mimochodom) preto aby, keď príde inšpektorát práce na kontrolu, bolo jasné ktorí ľudia robia oficiálne a ktorí načierno. Je to len ako ochrana pred nelegálnou prácou. Dá sa prihlásiť aj SMS alebo faxom a do 3 dní doručit originál. Nech žije papier a naše lesy.
ankap
01.04.05,12:42
Potrebujem dohodára na 2-3 dni v mesiaci. To s ním musím absolvovať všetku tú procedúru okolo sociálky?
Je to šofér - ak urobí jazdy trebárs 4. 10. a 23. na každú musí mať DVP?
Evanka
01.04.05,13:16
Potrebujem dohodára na 2-3 dni v mesiaci. To s ním musím absolvovať všetku tú procedúru okolo sociálky?
Je to šofér - ak urobí jazdy trebárs 4. 10. a 23. na každú musí mať DVP?Zial, ano. Iba tajne dufam, ze ked sa im tam zacnu hromadit haldy pisomnosti, tak to zmenia.
pyton
01.04.05,13:33
Tiež si myslím. Tak ako zmenili podávania DP typu A. Na daň.úradoch boli zahádzaní DP
typu A t.j. zamestnancami. Asi protestovali, mali s tým veľa práce, tu to bude to isté, veľa práce a nič z toho. Naozaj škoda lesov v dnešnej dobe, ale asi takto sa znižuje byrokracia.
luba3
01.04.05,14:27
Dnes som si to vyskúšala-fax na prihlasovanie nefunguje-stále obsadene,sms mi prešla a ešte som pre istotu poslala e-mail a vytlačila som si ho.Včera som o 17.45. odniesla posledné DP.Ráno som zháňala zákon o neleg.práci a idem robiť novovzniknutú s.r.o,kde dvaja bratia-konatelia sa včera odhlásili zo zamestnania a dnes sa zamestnali vo svojej s.r.o.,nemajú ešte pečiatku,ani DIČ.Do toho mi volala kamarátka,že 31.3.2005 prepustila 4 zamestnancov -čiže dnes bol posledný deň,kedy ich bolo odhlásiť,lebo to sa musí najneskôr nasledujúci deň.

A dohodárov prihlasovať-to bude radosť.Stretla som známu,čo prijíma zdravotné sestričky aj upratovačky na DoVP v žilinskej poliklinike.Napríklad sestrička na DoVP od 1.4.2005 a nenastúpi Vám do práce,lebo si to rozmyslí.Musíte ju deň predtým prihlásiť/alebo najneskôr v deň nástupu / a ona Vám ráno,v deň nástupu zavolá,že si to rozmyslela a nepríde.Čiže zase odhlásiť .Alebo zoberie na DoVP sestričku na 1 deň na 4 hodiny.To viacej času strávi s prihlásením a odhlásením ako bude dotyčný zamestnanec pracovať .
ankap
01.04.05,16:21
A čo keď mi pomáha zadarmo? Iba tak z nudy a z kamarátstva?
evuša
01.04.05,16:28
Ja som tiež dnes skúšala prihlásiť zamestnancov do SP cez fax. Do 12.00 tam bolo sústavne obsadené číslo a o 12.01 už síce vyzváňalo, ale fax nebol zapnutý a telefón nikto nebral. Zdá sa mi, že Kaník síce zvládol zákon, ale sociálka nezvládla Kaníka. Na celé Slovensko jediné faxové číslo - no to je sila. Nakoniec som to poslala cez email. Nech žije byrokracia!!! Ozaj, už ste dávali výpisy z DP na zdravotnú poisťovňu? Ja som pri tých papieroch kolabovala. Ak ste to ešte nerobili, máte sa na čo tešiť. Lepšia zábava ako daňové priznanie.
atramka
01.04.05,21:09
Evuša prešli sme z nelegálnej práce na výpis z DP na ZP ale napíš svoje poznatky, poučíme sa. Dik
Mihalikova
19.05.05,11:14
Ahojte!
Čo sa tíka registrovanie dohodárov,mne pani v soc.post.povedala,že keď dohoda trvá iba mesiac na tlačivo napíšem aj začiatok aj koniec a hore do okienka vedľa ident.čislo napísať dohoda.


Blanka
Mihalikova
19.05.05,11:15
Ahojte!
Čo sa týka registrovanie dohodárov,mne pani v soc.post.povedala,že keď dohoda trvá iba mesiac na tlačivo napíšem aj začiatok aj koniec a hore do okienka vedľa ident.čislo napísať dohoda.


Blanka
Zita5
19.05.05,11:20
Naša externá mzdárka zisťovala v SP ohľadne prihlasovania dohodára . Zmluvu má od 19.4.2005 do 31.12.2005 . Prihlásený je , bude robiť len na zavolanie a odhlási sa na konci roka . Takto to schválila SP .
PatriciaS
20.05.05,14:54
Ahojte, som ešte nová, tak to nepoznám ako to presne tu na porade funguje, ale potrebujem radu ak mi ju niekto vie poskytnúť.Čítala som Vaše dotazy a otázky na tému nelegálnej práce, ale žiaľ som tento zákon aj pocítila. Otvorila som prevádzku 30.03.2005 a 6.4.2005 som ich mala "vietor" na predajni. Mala som smolu , pretože som musela odskočiť do banky a zastupoval ma manže lcca15 min. Zvalili to na nelegálnu prácu, kde mne odpustili pokutu, ale manžela idú vyradiť z evidencie spätne. Neviete náhodou či sa voči takémuto rozhodnutiu dá odvolať a ako postupovať?Chceli sme požiadať o dotáciu ale to už asi nebude možné! Ďakujem
ALDA
20.05.05,18:59
Odvolaj sa na UP, že si založila firmu a vytvorila prac. miesto pre seba a ešte
aby si mohla podnikať potrebuješ príspevok, ak by si hneď prihlásila manžela,
nemala by si ani na odvody!!!! Keď Ti manžel pomohol, kým si musela odísť,
nie si si vedomá porušenia zákona. A preto Ti odpustili aj pokutu. Tak nemôžu
potrestať ani manžela. /zisti si koľko by bola tá pokuta, čo je väčšie zlo/.



A prečo nejdú na stavby a pod. inštitúcie, ale chudáka /vieš ako to myslím/
hneď v zárodku znechucujú.

Na Slovensku je to tak:D:D

Držím Ti palce:)