joni102
07.01.08,13:43
Zaujimalo by ma pre a proti preco sa rozhodnut vstupit/vystupit z II. pilera. Ja konkretne rozmyslam ci mam vstupit fakt neviem...
Braňo
07.01.08,12:59
Nezadala si žiadne údaje ani o veku a ani o Tvojich príjmoch a životnej situácii.
Chobot
07.01.08,13:08
Zaujimalo by ma pre a proti preco sa rozhodnut vstupit/vystupit z II. pilera. Ja konkretne rozmyslam ci mam vstupit fakt neviem...

Ja ti poradím takto:

Zober si hraciu kocku a hoď číslo.

Ak máš menej ako 30 rokov, a padne ti jednotka, nevstupuj, ak iné číslo, vstúp.

Ak máš medzi 30 a 45, tak ak ti padne 1,2 či 3 tak nevstupuj, ak vyššie číslo, tak vstúp.

Ak máš medzi 45 a 50, tak vstúp len ak ti padne šestka.

Ak máš viac ako 50, tak ani nehádž.

Neexistujú zaručené informácie, na základe ktorých by sa dalo povedať, či sa oplatí vstúpiť alebo nie. Je to na zvážení každého, či systému dôveruje a vstúpi do neho.

Všeobecne sa len dá povedať, že vyššiu pravdepodobnosť zhodnotenia peňazí majú mladí ľudia (ktorí budú dlhodobo sporiť) a ľudia s vyšším príjmom.
Gabi03
07.01.08,13:14
Ja ti poradím takto:

Zober si hraciu kocku a hoď číslo.

Ak máš menej ako 30 rokov, a padne ti jednotka, nevstupuj, ak iné číslo, vstúp.

Ak máš medzi 30 a 45, tak ak ti padne 1,2 či 3 tak nevstupuj, ak vyššie číslo, tak vstúp.

Ak máš medzi 45 a 50, tak vstúp len ak ti padne šestka.

Ak máš viac ako 50, tak ani nehádž.


mimotemy
:D To nemá chybu. :D :D :D
:rolleyes: Ale tak rozmýšľam, čo vtedy, ak by hádzal s dvomi kockami?! :eek: :D
dad111
07.01.08,13:20
Ja ti poradím takto:

Zober si hraciu kocku a hoď číslo.
Fakt super. S tymto vysvetlenim uz ozaj nemozu mat problem ani menej chapavi.
MarcelkaT
07.01.08,13:25
mimotemy
:D To nemá chybu. :D :D :D
:rolleyes: Ale tak rozmýšľam, čo vtedy, ak by hádzal s dvomi kockami?! :eek: :DA keď mi padnú rovnaké čísla ? Ako sa rozhodnúť? Vstúpiť alebo vystúpiť?
joni102
07.01.08,13:33
Ja ti poradím takto:

Zober si hraciu kocku a hoď číslo.

Ak máš menej ako 30 rokov, a padne ti jednotka, nevstupuj, ak iné číslo, vstúp.

Ak máš medzi 30 a 45, tak ak ti padne 1,2 či 3 tak nevstupuj, ak vyššie číslo, tak vstúp.

Ak máš medzi 45 a 50, tak vstúp len ak ti padne šestka.

Ak máš viac ako 50, tak ani nehádž.

Neexistujú zaručené informácie, na základe ktorých by sa dalo povedať, či sa oplatí vstúpiť alebo nie. Je to na zvážení každého, či systému dôveruje a vstúpi do neho.

Všeobecne sa len dá povedať, že vyššiu pravdepodobnosť zhodnotenia peňazí majú mladí ľudia (ktorí budú dlhodobo sporiť) a ľudia s vyšším príjmom.


Teda, zaujimave:D

Ale vazne, patrim mezi mladym nemam ani 30 rokov, a zarobok no ako zivnostk sa snazim aby bol co najmensi...
Chobot
07.01.08,13:40
Teda, zaujimave:D

Ale vazne, patrim mezi mladym nemam ani 30 rokov, a zarobok no ako zivnostk sa snazim aby bol co najmensi...

Východiskové podmienky máš v poslednej vete môjho príspevku. Presnejšie ti nikto neporadí, nikto ti neurobí orientačný prepočet výhodnosti. Rozhodnúť sa musíš sama.

Keby som bol na tvojom mieste, tak by som sa asi neprihlásil, ale skôr by som si šetril na dôchodok v III. pilieri, prípadne v nejakých iných produktoch (napr. živ. poistenie). Lebo pri umelých nízkych príjmoch nebude tvoj dôchodok ani z I. ani z II. piliera žiadne terno. Radšej to sústreď do prvého piliera a šetri ešte inde.
joni102
07.01.08,13:42
Ved to, keby som bola zamestanec s akym takym prijmom tak pojdem do toho, ale ako zivnostnik s minimalnymi odvodmi...no neviem.

Viem ze sa musim rozhodnut sama, len som chcela pocut aj nazor inych.
Jozef Mihál
07.01.08,13:54
Pár úvodných mojich názorov je popísaných tu:

http://www.sme.sk/c/3664721/Rozhoduju-vek-aj-vyplata.html

Dve zásady:

I. Prvý pilier je o solidarite - preto ak máte a budete mať nízky základ, je pre Vás vhodnejší prvý pilier, ak naopak máte vysoký základ, tak druhý pilier.

II. Súčasný vzorec pre výpočet dôchodku z prvého piliera je omnoho výhodnejší, ako reálne zhodnotenie vkladov do druhého piliera. Preto sa občanovi, ktorý má do dôchodku relatívne málo rokov (15-20) oplatí zostať v prvom pilieri. Oplatí sa to tým ľuďom, ktorých ešte nezasiahne demografická kríza - a tá bude naplno zúriť cca v rokoch 2040 až 2050.
joni102
07.01.08,14:23
Clanok mi trochu pomohol...ale stale mam pochybnosti co sa tyka navrhov, ktore boli na pretrase pred par mesacmi (zmena z 9% na 6%, sporit 15 nie 10 rokov, atd) a tieto mozne zmeny vo mne vyvplavaju neistotu...teraz vstupim a hociktora vlada si bude len tak menit podmienky, tym padom mi nemusi vyjst vobec dochodok.
Chobot
07.01.08,14:38
Clanok mi trochu pomohol...ale stale mam pochybnosti co sa tyka navrhov, ktore boli na pretrase pred par mesacmi (zmena z 9% na 6%, sporit 15 nie 10 rokov, atd) a tieto mozne zmeny vo mne vyvplavaju neistotu...teraz vstupim a hociktora vlada si bude len tak menit podmienky, tym padom mi nemusi vyjst vobec dochodok.

Isté sú len dane a smrť...:cool:
Jozef Mihál
07.01.08,14:57
Pokiaľ ide o riziko zmien, riskantnejší je práve prvý pilier - kto si ešte spomenie, ako sa počítali dôchodky do roku 2003 vie o čom hovorím.
joni102
07.01.08,14:59
To je pravda...tak teraz som uz uplne popletena....
duves
07.01.08,15:03
Teda, zaujimave:D

Ale vazne, patrim mezi mladym nemam ani 30 rokov, a zarobok no ako zivnostk sa snazim aby bol co najmensi...
Joni, ved sama vies, ze odvody na starobne poistenie mas od urciteho vymeriavacieho zakladu, ktory je odvijany od minimalnej mzdy. A to nie je bohvie čo. Co myslis, kolko si našetriš, ak by si tam mesacne odvadzal co len päťstovku? Myslis, ze za nasporenu sumu ti nejaka poistovna bude vyplacat dozivotny dochodok, ktory musi byt minimalne 0,6 nasobok životneho minima?
Vstupuju tu minimalne 3 nezname:
1.Nevies kolko budes mas nasporene
2.Nevieme aka bude stanovena vyska životneho minima pri tvojom odchode na dochodok
3.Nie je znamy vypocet odkupnej hodnoty na vyplatu dozivotneho dochodku. Je to paleta poistnej matematiky a dochodkove poistovne mi na to pri spusteni II.piliera nevedeli odpovedat, citujem cast ich odpovede z 19.11.2004 (mail mam stale odlozeny, pre konfrontaciu):
Vase otazky o tom ci zivotne poistovne budu musiet garantovat vyplatenie dozivotneho dochodku z akejkolvek nasporenej sumy a dalsie Vase otazky by bolo vhodne adresovat na tvorcov starobneho dochodkoveho sporenia, konkretne na pani Kolesarovu a pana Nalevanka z Ministerstva prace socialnych veci a rodiny ( 02/5975 1908, 5975 1909 ).
Dakujeme, ze ste sa na nas obratili.


V pripade zaujmu mozete vyuzit aj sluzby informacnej linky pre dochodkovu reformu 0800 111 555 pocas pracovnych dni od 08:00 do 18: 00 hodiny.
S uctou,
Zofia Bacskadiova
Allianz - Slovenska poistovna, a.s.
Call centrum
duves
07.01.08,15:09
Pokiaľ ide o riziko zmien, riskantnejší je práve prvý pilier - kto si ešte spomenie, ako sa počítali dôchodky do roku 2003 vie o čom hovorím.
Ano, I.pilier je riskantny v tom, ze akonahle sa vycerpaju zdroje, uz nebudu ani smiesne 6 ci 7% valorizacie. Raz bude doba, ked nejaky mudrlant vyhlasi, "nie su peniaze, žite (si) z čoho chcete".
Jozef Mihál
07.01.08,18:58
Myslis, ze za nasporenu sumu ti nejaka poistovna bude vyplacat dozivotny dochodok, ktory musi byt minimalne 0,6 nasobok životneho minima?

To nie je pravda.

Doživotný dôchodok (z druhého piliera) musí byť minimálne 0,6-násobok životného minima len v prípade, ak sporiteľ žiada o programový výber s doživotným dôchodkom podľa § 32 zákona č.43/2004 Z.z. o starobnom dôchodkovom sporení. To je forma, kedy časť nasporených peňazí sa sporiteľovi pri požiadaní o dôchodok vyplatí "keš" buď jednou alebo niekoľkými splátkami, a druhá časť sa mu vypláca formou doživotného dôchodku - a vtedy "keš" vyplatená suma môže byť maximálne taká, aby zo zostávajúcich nasporených peňazí doživotný dôchodok vyšiel najmenej v sume 0,6-násobku životného minima.

Ak sporiteľ žiada o doživotný dôchodok podľa § 33 (čiže nebude mu vyplatená pri požiadaní o dôchodok žiadna "keš" suma), tak takýto dôchodok môže byť - obrazne povedané, aj 1 Sk.
Jozef Mihál
07.01.08,19:06
Rád by som zdôraznil ešte jedno. Politici neustále obmieľajú frázu "ak máš malý príjem, nechoď do druhého piliera, lebo si tam nasporíš málo".

Podstata je inde.

Ak má niekto malý základ a platí nízke odvody, tak si si samozrejme nasporí v druhom pilieri málo.

Pri malom základe bude mať ale aj v prvom pilieri nízke osobné mzdové body a aj dôchodok z prvého piliera bude nízky.

Teda či prvý alebo druhý pilier, by malo byť jedno - z oboch pilierov vyjde nízky dôchodok.

Vtip je však v tom, že pokiaľ v druhom plieri to, čo si človek nasporí, to aj bude mať - v prvom pilieri sú prvky solidarity - a tie osobe, ktorej by mal vychádzať na základe nízkych odvodov nízky dôchodok z prvého piliera, zaručujú jeho určité "solidárne" zvýšenie.

Preto ja osobne odporúčam štyridsiatnikovi - SZČO - ktorý si platí minimálne odvody - aby zostal len v prvom pilieri.

Pri tridsiatničke - ako je joni - sa seriózne radiť nedá - pretože má rádovo 35 rokov do dôchodku - v roku 2043 už bude demografická kríza a ťažko odhadovať, ako štedro budú môcť byť zvýhodňovaní dôchodcovia s predošlými nízkymi odvodmi. Mierne odporúčam zvoliť taktiku "lepší vrabec v hrsti" a zvoliť si (istejší) druhý pilier.
misomiso
07.01.08,19:15
Okrem toho 1. a 2. piliera si mnohi streia (teda vlastne setrime) aj v 3. pilieri, u komercnych poistovni. Asi bude dost zaujimave sledovat, ako sa budu s negativnym vyvojom demografickej krivky vediet vysporiatat ony. Dost mozne, ze podobne ako Horizont a BMG - ked ludia prestali hufne vkladat, zrazu nebolo na vyplaty.
duves
08.01.08,05:53
To nie je pravda.

Doživotný dôchodok (z druhého piliera) musí byť minimálne 0,6-násobok životného minima len v prípade, ak sporiteľ žiada o programový výber s doživotným dôchodkom podľa § 32 zákona č.43/2004 Z.z. o starobnom dôchodkovom sporení. To je forma, kedy časť nasporených peňazí sa sporiteľovi pri požiadaní o dôchodok vyplatí "keš" buď jednou alebo niekoľkými splátkami, a druhá časť sa mu vypláca formou doživotného dôchodku - a vtedy "keš" vyplatená suma môže byť maximálne taká, aby zo zostávajúcich nasporených peňazí doživotný dôchodok vyšiel najmenej v sume 0,6-násobku životného minima.

Ak sporiteľ žiada o doživotný dôchodok podľa § 33 (čiže nebude mu vyplatená pri požiadaní o dôchodok žiadna "keš" suma), tak takýto dôchodok môže byť - obrazne povedané, aj 1 Sk.

Co nie je pravda?

Programovy vyber s dozivotnym dochodkom je jedna varianta, zakon a konkretny paragraf 32 a bod3. hovori o tom, ze mozes poziadat o prevod disponibilneho zostatku nad hodnotu sumy na zakupenie doživotneho dochodku, kedy ti poistovna z nej bude vyplacat 0,6 nasobok zivotneho minima.
Nikto nevie kolko naspori, a nikto nevie, aka suma bude stanovena na zivotne minimum. Zakon zabudol doriesit, ze ak niekto naspori malo, tak si tam bude musiet doplatit, aby mu vyplacali 0,6 nasobok zivotneho minima.
Jozef Mihál
08.01.08,06:15
duves, pomaly a niekoľkokrát za sebou si prečítajte § 32 a 33.
duves
08.01.08,14:17
Jasne, ten §33 to rieši, ze moze byt dochodok nizsi ako 0,6 nasobok životneho minima.
Dik
skuba
18.01.08,06:06
ahojte, chcem Vás poprosiť o radu, v roku 2006 sme mali možnosť všetci stúpiť do II.piliera,manžel po ukončený VS tak aj urobil, hned ako nastupil do zamestnania, avšak až teraz po roku sme zistili ze SP to neakceptovala,že nebola dodržaná zákonna lehota. Chcem sa spýtať keby sa teraz znova dal do II.piliera tak čo s tým rokom, keď mal I.pilier v SP,ten rok sa mu bude rátať len ako odpracovaný rok, alebo zo SP bude tiež dostávať alikvotnú časť dôchodku? Dakujem
duves
18.01.08,06:15
ahojte, chcem Vás poprosiť o radu, v roku 2006 sme mali možnosť všetci stúpiť do II.piliera,manžel po ukončený VS tak aj urobil, hned ako nastupil do zamestnania, avšak až teraz po roku sme zistili ze SP to neakceptovala,že nebola dodržaná zákonna lehota. Chcem sa spýtať keby sa teraz znova dal do II.piliera tak čo s tým rokom, keď mal I.pilier v SP,ten rok sa mu bude rátať len ako odpracovaný rok, alebo zo SP bude tiež dostávať alikvotnú časť dôchodku? Dakujem
Ano aj zo SP bude dostavat dochodok. Aj kazdy z mladych, co nastupuju az teraz do zamestnania. Do II.piliera sa odvadza 50% prispevku z jeho odvodov na starobne dochodkove poistenie.
skuba
18.01.08,06:41
dakujem
symona
18.01.08,07:26
Dovolím si prezentovať svoj názor na riešenie Hamletovskej otázky v znení vstúpiť či nevstúpiť, resp. v mojom prípade vystúpiť či nevystúpiť. Patrím presne do tej kategórie, kde p. Mihál odporúča zostať v I. pilieri (to odporúčanie beriem len ako východisko k tomuto príspevku) - štyridsiatnička samostatne zárobkovo činná v súčasnosti s nízkym vymeriavacím základom. Do II. piliera som vstúpila hneď na začiatku a určite z neho vystupovať nebudem. A prečo som sa tak rozhodla? Má to niekoľko dôvodov. Poistné platiť musím. Kým nebola možnosť šetriť si v II. pilieri, peniaze sa strácali v jednom hlbokom čiernom vreci zvanom Sociálna poisťovňa. Je fakt, že z tých peňazí sa vypláca dôchodok súčasným dôchodcom. Druhý pilier beriem ako možnosť - a to slovíčko možnosť chcem zdôrazniť - mať aspoň nejaký dôchodok. Veď kto mi dnes zaručí, že v dobe cca o 20 rokov v štátnej inštitúcii budú peniaze na môj dôchodok? Nikto mi to nezaručí. Nie je totiž nič jednoduchšie, ako zmeniť zákon, hoci aj o sociálnom poistení tak, aby vyhovoval situácii. Je trošku náročnejšie aj v dnešnej situácii siahnuť na súkromný majetok (ktorým účet v II. pilieri je) bez toho, aby sa okolo toho narobilo kriku. Určite sa nebudem spoliehať na to, že sa o mňa štát na dôchodku (alebo v akejkoľvek inej situácii) postará. Ten to zaručene nebude. A v prípade, že by som peniaze neužila ja ako dôchodok, zdedí ich moja dcéra. To už stojí za úvahu, či nie? Možno sa vámto bude zdať ako sebecké voči dnešným dôchodcom, ale dovolím si zacitovať z jedného oznámenia zo stužkovej - že najistejšíe miestko, kde nájdete pomocnú ruku, sa nachádza na konci vášho ramena.
Adaka
19.01.08,14:55
a čo my: ja na MD do 6r. manzel živnostník , vek 31,32 r. ostať II. alebo vystúpiť?
Jozef Mihál
19.01.08,15:03
II .
Braňo
21.01.08,06:55
Dovolím si prezentovať svoj názor na riešenie Hamletovskej otázky v znení vstúpiť či nevstúpiť, resp. v mojom prípade vystúpiť či nevystúpiť. Patrím presne do tej kategórie, kde p. Mihál odporúča zostať v I. pilieri (to odporúčanie beriem len ako východisko k tomuto príspevku) - štyridsiatnička samostatne zárobkovo činná v súčasnosti s nízkym vymeriavacím základom. Do II. piliera som vstúpila hneď na začiatku a určite z neho vystupovať nebudem. A prečo som sa tak rozhodla? Má to niekoľko dôvodov. Poistné platiť musím. Kým nebola možnosť šetriť si v II. pilieri, peniaze sa strácali v jednom hlbokom čiernom vreci zvanom Sociálna poisťovňa. Je fakt, že z tých peňazí sa vypláca dôchodok súčasným dôchodcom. Druhý pilier beriem ako možnosť - a to slovíčko možnosť chcem zdôrazniť - mať aspoň nejaký dôchodok. Veď kto mi dnes zaručí, že v dobe cca o 20 rokov v štátnej inštitúcii budú peniaze na môj dôchodok? Nikto mi to nezaručí. Nie je totiž nič jednoduchšie, ako zmeniť zákon, hoci aj o sociálnom poistení tak, aby vyhovoval situácii. Je trošku náročnejšie aj v dnešnej situácii siahnuť na súkromný majetok (ktorým účet v II. pilieri je) bez toho, aby sa okolo toho narobilo kriku. Určite sa nebudem spoliehať na to, že sa o mňa štát na dôchodku (alebo v akejkoľvek inej situácii) postará. Ten to zaručene nebude. A v prípade, že by som peniaze neužila ja ako dôchodok, zdedí ich moja dcéra. To už stojí za úvahu, či nie? Možno sa vámto bude zdať ako sebecké voči dnešným dôchodcom, ale dovolím si zacitovať z jedného oznámenia zo stužkovej - že najistejšíe miestko, kde nájdete pomocnú ruku, sa nachádza na konci vášho ramena.

Simona, súhlasím s Tvojím názorom na Sociálnu poisťovňu, ale chcem upozorniť, že tak ako zákonom môže vláda upraviť výšku rastu a výpočtu dôchodkov, takisto môže upraviť zákon o sporení v DSS. Nechcel som zneisťovať, aj ja si šetrím cez druhý pilier. Ďalej si treba uvedomiť, že pri aktuálnej miere inflácie 3,4% zhodnotenie peňazí nastáva až nad túto hranicu. Momentálne sa pohybuje zhodnotenie na úrovni približne 3,85% p.a.
duves
21.01.08,10:00
Vsetci sice porovname zhodnotenie. Ale dost sa zabuda na skutocnost a dolezitu, ze bude podstatne, aby o 20 rokov (moj pripad) tam bolo skutocne daco nasporene. Vynos moze byt ako čerešnička na torte.:D
symona
22.01.08,08:26
Braňo, súhlasím s tým, čo si napísal. II. pilier určite neberiem ako niečo, čo sa nemôže zmeniť. Už v predchádzajúcom mojom príspevku som napísala, že sporenie v ňom beriem ako ďalšiu možnosť, nie ako istotu dôchodku. Mám za sebou prácu vo finančnom sektore, teraz sa zaoberám skôr ekonomicko-účtovníckou problematikou a zo znalostí a informácií, ktoré mám, bol by to z mojej strany obrovský hazard, aby som sa spoliehala na to, že v starobe alebo v inej situácii sa o mňa štát postará. Mám malé dieťa a mesačné prídavky na dieťa s daňovým bonusom nám momentálne nevykryjú ani mesačnú spotrebu plienok. Štát, resp. tí, ktorí ho reprezentujú, je ten posledný, na koho sa treba obrátiť.
Pre mňa platí jedna axioma, že nič nie je také neisté ako slovenské zákony. Je to ľudová umelecká tvorivosť.
oldo70
19.02.08,15:28
A nie je pri rozhodovaní či vstúpiť alebo vystúpiť rozhodujúci nielen vek ale aj výška príjmu?
kacenka4
28.02.08,05:44
Sestra je v 2. pilieri, platila odvody asi pol roka potom odisla pracovat do zahranicia (Esp.), teraz ma 29 rokov. Sama nevie ci este niekedy bude pracovat na Slovensku, alebo ci zostane v zahranici. Ma zostat alebo vystupit z 2. piliera?
VASABI
28.02.08,10:21
A čo si myslíte o vplyve výšky príjmu?
modely:
45 rokov /pri vstupe/
hrubý príjem -15 000 Sk mesačne
-20 000 Sk mesačne
-30 000 Sk mesačne

Ešte odpoveď pre chobota- som asi dosť nemotorná, lebo nech robím čo robím, neviem sa tu dobre orientovať. Túto tému som proste aj napriek snahe nenašla.

Zdraví Vasabi
dadasv
29.02.08,21:49
A nie je pri rozhodovaní či vstúpiť alebo vystúpiť rozhodujúci nielen vek ale aj výška príjmu?

A viete aký príjem budete mať o rok, dva alebo desať? :confused: Takže aký príjem rozhoduje? Jedno je isté, že keď nevstúpite alebo vystúpite ak sa nezmení zákon už sa to nebude dať zmeniť. Ani keď budete mať príjem kráľovský:)
A I. pilier pri starnutí obyvateľstva nemá asi ružovú budúcnosť. Ale asi by sme museli byť proroci ako ten náš naj... aby sme vedeli čo bude o 15 a viac rokov výhodné. Veľa záleží aj od našich zákonodarcov ako sa im "podarí" meniť zákony.:(
Jozef Mihál
01.03.08,08:19
Pri rozhodovaní vám možno poslúži táto pomôcka (kliknite na link):

http://mihal.blog.sme.sk/c/135632/Druhy-pilier-Ano-alebo-Nie-test.html
VladoaKatka
19.03.08,04:46
Alebo, že nám pomôže aj táto príručka?
http://ekonomika.sme.sk/c/3784986/Smer-ma-pre-druhy-pilier-prirucku.html

Taktiež si myslím, že aj tento článok má čo do seba. Ak to tak pôjde, Tí ktorí sú len v I. pilieri za 10-12 rokov pri nástupe na dôchodok budú brať jednotný štátom zaručený minimálny dôchodok a vôbec asi na tom nebude záležať aký majú osobný hodnotiací bod, teda vôbec sa nebude brať do úvahy či platíte z min. alebo max. vymeriacieho základu.

http://tvojepeniaze.pravda.sk/rusnok-zasluhovost-v-i-pilieri-neudrzatelna-fna-/sk_dochodky.asp?c=A080320_171029_sk_dochodky_p01
VladoaKatka
01.04.08,14:14
duves
02.04.08,09:56
lenocka92
22.04.08,09:42
Kedˇ som na materskej dovolenke od r. 2004 a do druhého piliera som vstúpila hneď ako to bolo možné (čiže za mňa odvádza štát) som povinná odovzdať Soc. poisťovni oznámenie, že chcem ostať v druhom pilieri? Alebo to platí, len pre mamičky, ktoré nastúpili na materskú tento rok? Díky
luckapastvova
22.04.08,10:25
Ahojte!

Chcem sa spýtať, čo by ste robili v tomto prípade.
Mám priateľa, ktorý pracuje ako hasič, čiže je štátnym zamestnancom. Neviem, či ste zachytili zmeny,ktoré sa ich dotkli od 1. januára 2008. Už môžu ísť do dôchodku tak ako policajti, čiže po odpracovaní 15. rokov.
Super,však. Paradoxom je ale to, že im ich zamestnávateľ, čiže Ministerstvo vnútra prestalo odvádzať 9% do II. piliera. Z tohto II. piliera ich ale nevyradili spôsobom, ktorý sa popisuje na stránke sociálnej poisťovne. Čiže stále sú sporiteľmi, ale na ich účty im nechodia žiadne prašulky. Zaujímavosťou je, že to naše úžasné ministerstvo im síce oznámilo, že im už nebudú odvádzať príspevky, ale neprišlo im žiadne vysvetlenie ani odporúčanie.
Keď som zisťovala, čo je pre neho najvýhodnejšie, tak som zistila toto. Keďže sa predpokladá, že zostane pracovať u hasičov tých 15 rokov, aby si mohol žiadať výsluhový dôchodok, nemá význam aby si ponechal II. pilier, pretože po novom tam musí sporiteľ sporiť minimálne 15 rokov a to on nestihne. Takže sa odtiaľ vyradí a bude čakať ešte ďalších 10 rokov na to, či sa nezmení zákon týkajúci sa výsluhové dôchodku a tiež som zvedavá, či tak ako jemu aj mne zostane nejaká tá malá sumička na dôchodok, keďže teraz zarábame na dôchodky naším dôchodcom. Smola je v tom, že nám všetkým budúcim staručkým babičkám a deduškom už asi nebude mať kto sporiť na dôchodok.
Ak máte aj vy chuť trošku sa porozčuľovať a vyrozprávať:), tak mi môžete napísať Váš názor.
Prajem sebe aj Vám krásnu budúcnosť. Veď peniaze nepotrebujeme. Dá sa žiť aj bez nich, však:rolleyes:(To tvrdí aspoň moja mama.)

Papapapa
trainee
22.04.08,12:00
Ak dobrovoľne vystúpim, zaplatímm DS nejake penále za vystúpenie?
japis
22.04.08,12:15
Nie, iadne penale. Moj syn vystúpil z II.piliera a akurát mu to sociálna poisťovňa písomne potvrdila.
olga88
22.04.08,17:19
Syn chce uzavriet zmluvu s DSS VUB GENERALI,neviete mi prosim Vas poradit, ktory produkt je najvyhodnejsi, ci KLASIK,STABIL alebo PROFIT. resp. aky je medzi nimi rozdiel?
Dakujem za kazdu odpoved.
Jozef Mihál
22.04.08,17:25
Ahojte!

Chcem sa spýtať, čo by ste robili v tomto prípade.

...pretože po novom tam musí sporiteľ sporiť minimálne 15 rokov...



O pár rokov si možno náhodou otvoríte ten Váš príspevok a budete sa strašne smiať... lebo v časoch "po Ficovi" bude zasa všetko inak...

priateľ nech nevystupuje, je ešte mladý, urobil by chybu.
Katy a R
22.04.08,17:50
Moja otázka je možno iná, ale zaujímalo by ma, či je možné vstúpiť do II. piliera aj napr. 4 roky pred dôchodkom? :confused:
misomiso
22.04.08,17:51
O pár rokov si možno náhodou otvoríte ten Váš príspevok a budete sa strašne smiať... lebo v časoch "po Ficovi" bude zasa všetko inak...

priateľ nech nevystupuje, je ešte mladý, urobil by chybu.

Pan Mihál, neviem, ci nie je priskoro tesit sa na prichod casov "po Ficovi". Z rozpravania pamatnikov viem, ze po znarodneni vo februari 1948 sa byvali podnikatelia a maitelia tovarni (ti, ktorych bud nezavreli alebo neemigrovali do zahranicia) zacali stretavat v kaviarnach, aby tam "vyckali tych par tyzdnov alebo mesiacov" kym padne system. Nechceli verit tomu, ze ak moc prebrali ludia, ktori s riadenim ekonomiky a priemyslu nemali ziadne skusenosti (ani vzdelanie) mohlo by to vydrzat dlhsie ako rok. Vsetci vieme, ze to vydrzalo presne 41,5 roka.
Jozef Mihál
22.04.08,17:57
Nesúhlas. Nemôžete porovnávať takto. Komunisti vydržali tak dlho len a len vďaka bratskej pomoci Sovietskeho zväzu a hrdińskej Červenej Armády (1968).
Jozef Mihál
22.04.08,17:58
Moja otázka je možno iná, ale zaujímalo by ma, či je možné vstúpiť do II. piliera aj napr. 4 roky pred dôchodkom? :confused:

Ehm, teoreticky - aj prakticky - odporúčam 70 ročnému dobre platenému zamestnancovi - je možné vstúpiť aj po dosiahnutí dôchodkového veku.
Katy a R
22.04.08,18:09
Ehm, teoreticky - aj prakticky - odporúčam 70 ročnému dobre platenému zamestnancovi - je možné vstúpiť aj po dosiahnutí dôchodkového veku.

mala som na mysli trošku mladšiu vekovú kategóriu (do 60 rokov), samozrejme s dobrým príjmom zo zamestnania,... ktorý uvažuje, že bude pracovať j po dosiahnutí dôchodkového veku.
Nie sú v zákone nejaké obmedzenia?
Jozef Mihál
22.04.08,18:15
V zákone nie je žiadne vekové obmedzenie pre vstup do 2P. Zmluvu možno podpísať aj súčasne s posledným pomazaním.
misomiso
22.04.08,18:19
Nesúhlas. Nemôžete porovnávať takto. Komunisti vydržali tak dlho len a len vďaka bratskej pomoci Sovietskeho zväzu a hrdińskej Červenej Armády (1968).

To je sice pravda, no pre Fica zasa hovri to, ze sa tvari proeuropsky, v podstate jeho politika je na 95% kompaktibilna s EU, najma ak si uvedomime, ze aj v niektorych inych europskych krajinach su pri vesle lavicove strany.

Navyse je to najschopnejsi politik, akeho poznam, predovsetkym z pohladu marketingovej strategie. Ak bude mat podporu vacsiny (co bude mat v podstate naveky) tak v demokracii nie je sanca na zmenu.
Jozef Mihál
22.04.08,18:24
Spomeňme si na zlaté časy istého V.M. pred púhymi 10 rokmi. Iste, nemal podporu krajín EÚ. Ale doma mal podporu ešte vyššiu, ako teraz Fico. Ficove %-tá sú dané najmä aktuálne vysokým počtom apatických nevoličov.
misomiso
22.04.08,18:28
Spomeňme si na zlaté časy istého V.M. pred púhymi 10 rokmi. Iste, nemal podporu krajín EÚ. Ale doma mal podporu ešte vyššiu, ako teraz Fico. Ficove %-tá sú dané najmä aktuálne vysokým počtom apatických nevoličov.

Prave v tom je pribeh tychto panov diametralne odlisny. Podpora EU. Ludia na Slovensku chceli do EU, to embargo im vadilo.

Ja osobne stavim basu sampanskeho na tri volebne obdobia pre Fica - mozno som sa sekol a bude ich viac.
trainee
22.04.08,18:41
len tak hypoteticky: ak si v 2. pilieri nasporim urcitu sumu a necham si ju vyplacat 10 rokov v dochodkovomm veku (od 62 roku), co potom v 72? Budem dostavat len polovicu (9 percent) od statu? Neoplati sa radsej ostat v 1. pileri a dostavat do konca zivota plny dochodok od statu?


amatersky predpoklad: ak si nasporim v 2 pilieri 2 miliony a necham si ich vyplacat kazdy mesiac po dobu 10 rokov, mesacne to bude okolo 16 700.

vdaka
Katy a R
22.04.08,18:54
l ........... Neoplati sa radsej ostat v 1. pileri a dostavat do konca zivota plny dochodok od statu?




Len či ešte bude nejaký 1. pilier ... sa mi vidí, že stojí na hlinených podperách :D
misomiso
22.04.08,19:16
Neoplati sa radsej ostat v 1. pileri a dostavat do konca zivota plny dochodok od statu?
vdaka

Oplati sa pracovat co najdlhsie a potom nahle umriet. Na nejaky dochodok od statu by som nespoliahal. Jestvuje aj treti, strvrty a piaty pilier, na to treba mysliet.
misomiso
22.04.08,19:34
1. pilier je pri dnesnej populacnej krivke pyramidova hra.

2. pilier - no ja si myslim, ze sa ho tyka to iste, tazko vobec zachovat nejaku povodnu hodnotu kapitalu, ak svetom budu otriasat ekonomicke krizy (a tie budu prave vyvolavane tou polulacnou nerovnovahou)

3. pilier - komercne ziv. poistenie - myslim, ze ich to zasiahne rovnako, ide o pyramidovu hru. Neviem si predstavit, ako budu o 40 rokov vyplacat dochodky. Sam platim 2 ziv. poistky, ale tie peniaze asi pojdu rovnakym kominom ako ked som investoval do Fruniho.

4. pilier - vlastny biznis. To uz moze byt lepsie, na tom teraz pracujem. Rozbehnuty biznis cloveka moze zivit aj v starobe. Ale podari sa to tak jednemu z 10 alebo ani to nie. Mam na mysli rozbehnut taky biznis, ktory by nepadl s ukoncenim kratkodobeho boomu, ale na ktory by sa dalo spolahnut aj v starobe. Jedine snad prichadza do uvahy nieco, po com bude dopyt aj v tazkych casoch, ktore pridu, napr. alternativne zdroje energie, lacne potraviny a pod.

5. pilier poskytuje uplne najvacsie garancie. Je to maly domcek pri lese s nejakou podou. (Staci dobre izolovana chata). Palivo musi byt blizko, treba mat vlastnu studnu, nejaky pozemok, aby sa dalo pestovat nieco pod zub, k tomu kozu, 10 sliepok a par zajacov. Jednoznacne najlepsie zabezpecenie na starobu.
bepo
22.04.08,20:05
Ja len takú malú pripomienku: Kto hovorí že o X rokov nebude mať SP peniaze na dôchodky a celé sa to zosype nech aj napíše svoju víziu fungovania celej spoločnosti, mne sa zdá že keď bude málo pracujúcich tak aj budú menšie dane a z toho sa platia dosť významné inštitúcie typu Polícia a súdy zabezpečujúce akú-takú stabilitu takže je otázne či dôchodca bude dosť silný na to aby si ochránil svojpomocne svoj majetok a hocijaký dôchodok bude ešte pomerne bezvýznamný problém.
Bastian
23.04.08,06:42
Pani Tomanová myslí iba na pokladňu, ktorú treba teraz naplniť... Nemyslí na to, že za pár rokov sa ten systém vyplácania zrúti. Keď bude prírastok obyvateľstva nízky, tak aj prispievateľov bude málo. Buď nevie rátať alebo vedome klame. Tak či tak - nemá tam čo hľadať.

Ale asi by bolo lepšie, keby vláda presadila čím skôr všetky hovadiny. AK sa to bude diať postupne, tak to ľudia skôr rozchodia a zmieria sa s tým.

Ten 4. a 5. je najistejší. Čo si zarobíš a sám ušetríš to máš (budeš mať).:)
Ingrid Ondruskova
23.04.08,06:47
Misomiso-bravó, maximálne súhlasím a oceňujem príspevok č.58!!!
dad111
23.04.08,07:52
3. pilier - komercne ziv. poistenie

Tak to je trocha ine. 3. pilier je DDP - doplnkove dochodkove poistenie.
Komercne zivotne poistenie nema nic spolocne s dochodkom.
Ani ti komunisti nevydrzali tak dlho vdaka pomoci ruskych vojsk, tie prisli az 20 rokov po februari 48. Boli sme to my, ktorym vyhovovalo to zriadenie.
Tu sa propaguje princip zasluhovosti. Kazdy by sme radi mali tu starobu najlepsie zabezpecenu. Pravda, len ak sa nam dari. Je to trocha aj o tej solidarite, aj ked sa to mnohym nepaci. Ked niekto kritizuje, nech napise kolko on do systemu prispieva. Totiz aj ti ktori to vymysleli sami nie su v 2. pilieri. Priznajte si to aj vy, ktori to tu propagujete. Mozno dostanem z toho systemu menej ako som tam dal. Nevadi. Zle je len to, ak sa tie peniaze zo sysytemu stracaju. A to sa straca a stracat bude aj z 2. aj z 3. piliera. Taka je moja osobna skusenost. Nevadi mi ak na stare kolena mozu zit s akym takym zabezpecenim aj moji byvali ucitelia, zdravotne sestry a podobni, ktori mi pomohli v mojej mladosti a vdaka ktorym som sa dostal tam, kde som. Nemalujte certa na stenu, verte, ze ten priebezny system bude fungovat, aj za cenu dalsich zmien, napriklad zvysovania dochodkoveho veku a podobne.
misomiso
23.04.08,07:56
Totiz aj ti ktori to vymysleli sami nie su v 2. pilieri. Priznajte si to aj vy, ktori to tu propagujete.

No ja sa netajim tym, ze nie som v 2. pilieri. Preco? Pretoze som mal "nos" na to, ze vyhra Fico a bude menit podmienky. Zatial si pripadam ako Nostradamus...
Jozef Mihál
23.04.08,08:22
Pôvodca textu príspevku: dad111
Totiz aj ti ktori to vymysleli sami nie su v 2. pilieri. Priznajte si to aj vy, ktori to tu propagujete.

Priznávam:

http://blogy.etrend.sk/132443/mihalblog/vstupil-som-do-druheho-piliera
Ingrid Ondruskova
23.04.08,08:23
Ani ja nie som v 2.pilieri a nemienim doň vstúpiť, a to z jednoduchého dôvodu-nepustí ma kalkulačka a hrabivosť ľudí, ktorá je žiaľ už v genetickej výbave. Jednoducho neverím, že sa "niečo" v budúcnosti s mojimi ťažko nasporenými peniazmi nestane ako v piramídke, a okrem toho, neviem prečo by sme tu nemali mať systém "troch grošov" z rozprávky, zdá sa mi to celkom normálne a logické. A k tomu Ficovi-tiež tomu verím, že tu zostane 2-3 volebné obdobia, jeho názor na 2.pilier je všeobecne známy a čas nám beží...ani sa nenazdáme a ubehne pod jeho vládou 10 rokov, čo sú už 2/3 minimálneho času na
sporenie /hovorím za dnešných 40-nikov a viacročných/ a v záverečnej fáze /aj keď bude ne-Ficova vláda/ sa už nič prevratné neudeje!!
misomiso
23.04.08,09:24
Pôvodca textu príspevku: dad111
Totiz aj ti ktori to vymysleli sami nie su v 2. pilieri. Priznajte si to aj vy, ktori to tu propagujete.

Priznávam:

http://blogy.etrend.sk/132443/mihalblog/vstupil-som-do-druheho-piliera

Ja tomu clanku celkom nerozumiem. Ste v 2. pilieri a nikam neplatite?

Este jedna otazka: Ked sucasna legislativa umoznuje neplatit odvody slobodnym povolaniam, dostanu potom tito ludia nejaky dochodok? (z 1. piliera?)
Katy a R
23.04.08,09:42
Ja tomu clanku celkom nerozumiem. Ste v 2. pilieri a nikam neplatite?



To je len kôli vstupu do II. piliera - Stačí zaplatiť dobrovoľne poistné na pár dní ... potom sa odhlásiť.
Katy a R
23.04.08,09:56
[I]

Priznávam:

http://blogy.etrend.sk/132443/mihalblog/vstupil-som-do-druheho-piliera

Uvažujem, či by sa to neoplatilo aj mne.... tiež momentálne neplatím ani do prvého piliera .. čo ak dostanem dobrú pracovnú ponuku a budem musieť:confused:

Aj keď ten II. pilier nie je nič moc, ale určite to nie je horšie ako SP.
ajobs
23.04.08,10:00
Uvažujem, či by sa to neoplatilo aj mne.... tiež momentálne neplatím ani do prvého piliera .. čo ak dostanem dobrú pracovnú ponuku a budem musieť:confused:

Aj keď ten II. pilier nie je nič moc, ale určite to nie je horšie ako SP.

Závisí od Tvojho veku, či vstúpiť alebo nevstúpiť do II. piliera
dad111
23.04.08,10:17
Ja tomu clanku celkom nerozumiem. Ste v 2. pilieri a nikam neplatite?

Este jedna otazka: Ked sucasna legislativa umoznuje neplatit odvody slobodnym povolaniam, dostanu potom tito ludia nejaky dochodok? (z 1. piliera?)
Je to presne o tom. Dufam, ze ked to bude tym ludom vyhovovat, zacnu sa domahat. Akosi zabudnu, ze ten system ma problemy aj vdaka nim. AK si to vsetko precitate, je tam aj otazka, ci im nevadi, ze neprispievaju svojim vlastnym robicom, ktori teraz poberaju dochodok zo SP. Aj preto ma ten system problemy. Len tak mimochodom. Argument o tom, ze system pred rokom 1989 nebol spravodlivy a neumoznoval alternativy. Ono je ale asi spravne, ak si podmienky netvori kazdy sam. A nakoniec vtedy robilo daleko menej ludi na dochodky omnoho vacsieho poctu ludi ako teraz. Zdaleko nie kazdy, kto vtedy bol a musel byt zamestnany aj produkoval, teda tych par ludi co skutocne robili a tvorili zarabalo nielen na dochodky ale aj platy obrovskeho mnozstva ludi, ktori pod kridlami stryckov a tatinov len prenasali aktovky z fabriky do fabriky. Spomente si len na to, kolko ludi vobec nerobilo. Pojem zena v domacnosti je dnes neznamy. Kolko bolo ludi, ktori museli byt zamestnani.ale nic nevyprodukovali.
Jozef Mihál
23.04.08,10:25
Ja tomu clanku celkom nerozumiem. Ste v 2. pilieri a nikam neplatite?

Este jedna otazka: Ked sucasna legislativa umoznuje neplatit odvody slobodnym povolaniam, dostanu potom tito ludia nejaky dochodok? (z 1. piliera?)
Podľa výpisu zo SP mi vychádza za roky, kedy som odvody do SP platil, dôchodok cca 1000 Sk. Samozrejme že si nenárokujem ani si nikdy v budúcnosti nebudem nárokovať vyšší dôchodok, ako uvedená suma. Peniaze "ušetrené" na odvodoch sú v mojom IV. pilieri.
Tweety
23.04.08,10:27
Podľa výpisu zo SP mi vychádza za roky, kedy som odvody do SP platil, dôchodok cca 1000 Sk. Samozrejme že si nenárokujem ani si nikdy v budúcnosti nebudem nárokovať vyšší dôchodok, ako uvedená suma. Peniaze "ušetrené" na odvodoch sú v mojom IV. pilieri.
Jozef a dobre si Ty počítal? 1000.-?:mee:
charonme
23.04.08,11:28
...neverím, že sa "niečo" v budúcnosti s mojimi ťažko nasporenými peniazmi nestane ako v piramídke, a okrem toho, neviem prečo by sme tu nemali mať systém "troch grošov"...

Jediny, kto ti moze siahnut na nasporene peniaze v II., je vlada a ta lahsie a castejsie siaha na I.
3 grose mozu byt dobre riesenie ak mame vyrovnany pomer "deti", "rodicov" a "prarodicov". v doterajsich prispevkoch sa poukazovalo na to, ze to tak nie je. system 3 grosov by sme nemali mat vtedy, ak by 10 ludi (30grosov) malo davat 5 grosov piatim detom a 20 grosov dvadsiatim starkym a im samym by ostalo len 5 grosov.
Ingrid Ondruskova
23.04.08,11:43
No neviem, kde máme istotu, že tie naše peniaze "netrafí šľak".
Viem, asi mi odpoviete, že je tam garancia štátu atď. Však práve.
Nestalo sa v minulosti, že vytunelovali nejakú banku a dlhy prešli pod správu štátu alebo inej banky, ale v konečnom dôsledku sme
sa na tú stratu poskladali my všetci cez dane, odvody, bolo to na úkor menšieho rozpočtu do soc.politiky, školstva a pod.
Čiže, ak sa niečo pritrafí o 20 rokov v II.pilieri, ak zbankrotuje /a
objektívne musím povedať, ak vláda nejakým spôsobom zabrzdí aj I.pilier-zdôvodní si to napr.malou pôrodnosťou/ doplatíme na to všetci, bude systém "solidárny" tak či tak. Ako?
Príklad: ak skrachuje ako systém II.pilier a je tam garancia štátu, že o peniaze sporitelia neprídu, tak čo sa stane? Bude to podbone ako s Frunim/našťastie sa tomu Fico bráni/-ľudia prišli o
peniaze, tak ich rýchlo odškodnime!! Takže, ja budem mať nárok napr. o 20 rokov na dôchodok 10.000,-Sk/som len I.pilieri/ a II.pilier sa položí, tak mi štát /on si to už zdôvodní/ siahne na tých 10.000,-Sk, aby časť mojich peňazí išla pre ľudí v II.pilieri.
Takže opäť sme "solidárni"...Preto je veľmi ťažké sa rozhodnúť, či zostať len v I. alebo ísť do II. Najlepšie je asi vsadiť sám na seba-
ak ma aj stretne niekedy dobré zamestnanie, treba si peniaze odkladať a myslieť na horšie časy, resp.investovať do firmy /no žiaľ nie každý sa rodí podnikateľom.../, investovať do nehnuteľností a pod., čo mi nikto nemôže ukradnúť ani znehodnotiť...a včase núdze /v starobe/ v najhoršom predať!!
misomiso
23.04.08,18:59
Je to presne o tom. Dufam, ze ked to bude tym ludom vyhovovat, zacnu sa domahat. Akosi zabudnu, ze ten system ma problemy aj vdaka nim. AK si to vsetko precitate, je tam aj otazka, ci im nevadi, ze neprispievaju svojim vlastnym robicom, ktori teraz poberaju dochodok zo SP. Aj preto ma ten system problemy.

Ja som sa len pytal. Apropos - ja sa ani tak necudujem, ze su ludia, ktori sa rozhodnu neplatit (ak je to legalne), ja sa trocha cudujem ze to dnes (v r. 2008) legislativa vobec umoznuje, nakolko uz musime platit uplne vsetci uplne vsetko, napr, STV, dialnice, a pod.
Jozef Mihál
23.04.08,19:10
Hm, aj ja sa čudujem, že to legislatíva dovoľuje a čudujem sa istej pani ministerke, že namiesto toho, aby upriamila svoju nesporne veľkú aktivitu týmto smerom, zbytočne irituje 1,6 milióna sporiteľov.

P.S. Neodpustím si poznámku: holt, sociálne orientovaná vláda. Viď "vyriešenie" invalidov od 1.1.2008.
VladoaKatka
25.04.08,04:11
Jozef a dobre si Ty počítal? 1000.-?:mee:

Verím tomu, že určite počítal dobre, zvýšok si zoberie zo IV.-ho piliera...na ktorý nemá dosah ani pani ministerka...
SAIVI
25.04.08,05:32
Lubica H
25.04.08,05:56
5. pilier poskytuje uplne najvacsie garancie. Je to maly domcek pri lese s nejakou podou. (Staci dobre izolovana chata). Palivo musi byt blizko, treba mat vlastnu studnu, nejaky pozemok, aby sa dalo pestovat nieco pod zub, k tomu kozu, 10 sliepok a par zajacov. Jednoznacne najlepsie zabezpecenie na starobu.

mimotemy tak toto som už videla. jedni tak bývajú - majú pôdu, chovajú kozy (aj capa majú) a na kúrenie používajú staré paletové dosky. a čo im chýba ku šťastiu?
Zoltán Kovács
25.04.08,08:07
duves
25.04.08,09:47
Okrem slobodnych povolani su rakvou socialneho systemu zamestnanci ozbrojenych zložiek, ktori maju dochodky nad 20 aj 30 tisic. A do dochodku odchadzaju uz ako 45 rocní.
misomiso
25.04.08,10:06
Okrem slobodnych povolani su rakvou socialneho systemu zamestnanci ozbrojenych zložiek, ktori maju dochodky nad 20 aj 30 tisic. A do dochodku odchadzaju uz ako 45 rocní.

Presne tak, osobne poznam jedneho. Keby aspon sluzil normalne u armady, tak by som to ciastocne chapal. Ale on cely zivot peciatkoval povolavacie rozkazy na Vojenskej Sprave. Teraz je uz v dochodku, a samozrejme normalne robi aj v civilnom sektore, pretoze ma nieco malo po 50, takze ma paradny dochodok od armady + normalny plat.
duves
25.04.08,15:58
Osobne si myslim, ze bude narastat tlak spolocnosti na riesenie tzv.vysluhovych dochodkov a dochodkov ludi so slobodnym povolanim. Ak niekto neprispieva (produktom ci prispevkami) nema narok si brat zo spolocneho kolaca, vyjedat. Zdroje budu čoraz tensie, ludi na planete pribudu, moznosti žiť slusne ubuda.
Postupne bude v pracovnom procese mlada generacia, ktora nebude spokojna s vysokym odvodovym zatazenim a skutocnostou, ze ich je coraz menej a dochodcov coraz viac.
Vojakom ci policajtom staci na slusny dochodok sluzobny pomer 15 rokov. Ved to je na hlavu postavene.
Katy a R
27.04.08,09:40
.....
Vojakom ci policajtom staci na slusny dochodok sluzobny pomer 15 rokov. Ved to je na hlavu postavene.

... a potom pôsobia vo vedúcich funkciách .. na SP, alebo UPSVaR a pod...;)
misomiso
27.04.08,09:54
Ale aj tak by ma zaujimalo, ako ro maju ludia, co su v slobodnych povolaniach s dochodkom. Dostanu, alebo nedostanu? Je vobec mozne, aby u nas niekto nedostal dochodok?
Jozef Mihál
27.04.08,10:02
Nárok na dôchodok má len ten, kto bol dôchodkovo poistený aspoň 15 rokov. Napríklad ja som bol doteraz poistený menej ako 15 rokov, nárok na dôchodok mať nebudem, ak nejaké roky nepridám alebo ak nevyhrá voľby Sulík a nebudem musieť platiť do Sociálky odvody aj z autorských honorárov a podielov na zisku.

Ako som už písal vyššie, nemienim nikoho obťažovať nárekmi a žiadosťami o priznanie nejakého dôchodku, o svojom osude som rozhodol sám. A keďže sa mi darí peniaze na ušetrených dôchodkových odvodoch neprepiť ale investovať, netreba sa báť - kontajnery po 70-ke vyberať nebudem.
holubička1
07.05.08,03:47
Potrebovala by som poradiť mám klientku, drobnú živnostníčku má 43 rokov je invalidka nad 70%, takže si privyrába trošku, odvody má najnižšie, nevie ako bude ďalej s dôchodkom ak ju zavolajú či jej ho nezoberú,. Pýtam sa za ňu oplatí sa jej zostať v druhom pilieri alebo má rýchlo vystúpiť?
holubička1
07.05.08,15:10
Potrebovala by som poradiť mám klientku, drobnú živnostníčku má 43 rokov je invalidka nad 70%, takže si privyrába trošku, odvody má najnižšie, nevie ako bude ďalej s dôchodkom ak ju zavolajú či jej ho nezoberú,. Pýtam sa za ňu oplatí sa jej zostať v druhom pilieri alebo má rýchlo vystúpiť?
Nikto neporadí? Posúvam...
zamestnanec
13.05.08,12:44
Ahojte, viete poradit akym sposobom su riesene prispevky do 2 piliera pocas materskej a rodicovskej dovolenky?
ide o to ci sa oplati vystupit z 2 piliera 30 rocnej zene ktora ma sucasny prijem cca 20-25 tis. mesacne, pracuje asi 4 roky a v 2 pilieri je od zaciatku a v sucasnosti sa uz pripravuje na materstvo, chce aspon 2 deti :) pri ktorych che byt co najdlhsie,
(a ako by ovpyvnilo rozhodovanie ak by v buducnosti MOZNO pracovala aj v zahranici). Dakujem za radu.
Modroocko
14.05.08,10:41
Ahojte, viete poradit akym sposobom su riesene prispevky do 2 piliera pocas materskej a rodicovskej dovolenky?
ide o to ci sa oplati vystupit z 2 piliera 30 rocnej zene ktora ma sucasny prijem cca 20-25 tis. mesacne, pracuje asi 4 roky a v 2 pilieri je od zaciatku a v sucasnosti sa uz pripravuje na materstvo, chce aspon 2 deti :) pri ktorych che byt co najdlhsie,
(a ako by ovpyvnilo rozhodovanie ak by v buducnosti MOZNO pracovala aj v zahranici). Dakujem za radu.

Na jej mieste by som neradila vystupovať, ale nesmie zabudnúť na pár vecí:
Do 15 dní po narodení dieťaťa sa prihlásiť na sociálnej poisťovni - podať prihlášku na dôchodkové poistenie prostredníctvom Registračného listu fyzickej osoby. Pridať čestné vyhlásenie, že sa riadne stará o dieťa, doložiť fotokópiu rodného listu dieťaťa a dôchodkové poistenie bude počas tohto obdobia za ňu platiť štát. Časť z neho pôjde aj do druhého piliera.
zuzik29
14.05.08,11:18
cit. Nárok na dôchodok má len ten, kto bol dôchodkovo poistený aspoň 15 rokov.

Znamena to ze dostane minimalny dochodok? Ja som zivostnicka v druhom pilieri, dochodkovo poistena asi 5-6 rokov. Odvody zo znamych dôvodov minimalne. Mam aj zivotne poistenie kde si sporim.
Stale sa mi oplati ostat v druhom pilieri? Ak predpokladam ze tie odvody budu minimalne.?????
Chobot
14.05.08,11:45
cit. Nárok na dôchodok má len ten, kto bol dôchodkovo poistený aspoň 15 rokov.

Znamena to ze dostane minimalny dochodok? Ja som zivostnicka v druhom pilieri, dochodkovo poistena asi 5-6 rokov. Odvody zo znamych dôvodov minimalne. Mam aj zivotne poistenie kde si sporim.
Stale sa mi oplati ostat v druhom pilieri? Ak predpokladam ze tie odvody budu minimalne.?????

Ak odvádzaš odvody z minimálnej mzdy (teda najnižšie odvody) tak nemôžeš čakať veľký dôchodok ani z I. ani z II. piliera.

To máš ako sýpku - pokiaľ do nej v lete skoro nič nedáš, v zime z nej nemôže veľa vybrať, lebo v nej nič nebude.

A či zostaneš v II. pilieri - to je na tebe. Teraz nemôžeš očakávať zaručenú radu - kým budeš mať nárok na dôchodok, tak sa podmienky dôchodkového systému môžu ešte 5 x zmeniť.
amakov
14.05.08,18:20
mám 49 rokov, príjem cca 25000, som tretí rok poistená v II. dôch. pilieri a zatiaľ som na 99 % rozhodnutá, že tam aj ostanem, stále je ešte priestor na vystúpenie odtiaľ ale zatiaľ odolávam, už len preto, že som zažila v minulosti také jasné stanoviská a nakoniec to vôbec neplatilo, podmienky hry boli menené priebežne, čo sme nepredpokladali ani vo sne že sa to zmení, a tak to nechávam tak, ako som sa rozhodla pôvodne.Ale keby som bola mladšia rozhodovanie by bolo jednoduchšie v tom smere, že odtiaľ nevystúpim. Myslím, že v súčasnostim je to lotéria.
endrju
14.05.08,18:34
...Znamena to ze dostane minimalny dochodok?...
V súčasnosti nie je stanovený minimálny starobný dôchodok.
Avšak, ak za minimum budeme považovať dôchodok v sume 0 korún alebo eur alebo "čohosi" mesačne, tak akýkoľvek dôchodok vyšší ako 0 "čohosi" mesačne je už je vyšší ako minimálny. ;)
Marecek88
14.05.08,20:52
ja som do druheho piliera vstupil:) snad za tu dobu co ja pojdem do dochodku tie vynosy budu nejake a nedudem si trieskat hlavu o stol ze preco som len nezostal v prvom tom.. pilieri :-)
duves
15.05.08,05:44
... snad za tu dobu co ja pojdem do dochodku tie vynosy budu nejake a ...
Dolezitejsie ako vynos je istota, ze tie pravidla by sa nemali menit.
A to, že istota vynosov nie je, resp. je blízka nule, len potvrdzuje, že navykonnejsie fondy - t.j. rastove a vyvažene padli tak hlboko, že kurz dochodkovej jednotky su prevažne pod urovnou konzervativneho, kde su vynosy ocakavane najnižšie.
http://financie.etrend.sk/56876/moj-dochodok/dochodkove-fondy-na-slovensku
ireseta
05.06.08,08:45
Mohli by ste mi poradit?
Mama je v II. pilieri od zaciatku, ma 52 rokov a ucitelsky plat cca 18 000 v hrubom.
Vystupit ci zostat?
Chobot
05.06.08,09:04
Mohli by ste mi poradit?
Mama je v II. pilieri od zaciatku, ma 52 rokov a ucitelsky plat cca 18 000 v hrubom.
Vystupit ci zostat?

U nej by som sa skôr priklonil k vystúpeniu, ale nie je to jednoznačná rada, len doporučenie.
Katy a R
10.06.08,11:31
Pri výpočte dôchodku ... ak je aj sporiteľ (II. Pilier) ... sa suma zníži o polovicu pomernej časti... (podľa ZoSP)
Ako by sa znížil dôchodok (zo SP), ak napr. 45 rokov odvádza iba do I. piliera a 2 roky aj do I. aj do II. Piliera.
Keď beriem POMB = 2
To zníženie by sa počítalo len za tie 2 roky ... zvlášť by sa počítal dôchodok za 45 rokov a zvlášť za tie dva?
Jana Motyčková
10.06.08,11:46
Pri výpočte dôchodku ... ak je aj sporiteľ (II. Pilier) ... sa suma zníži o polovicu pomernej časti... (podľa ZoSP)
Ako by sa znížil dôchodok (zo SP), ak napr. 45 rokov odvádza iba do I. piliera a 2 roky aj do I. aj do II. Piliera.
Keď beriem POMB = 2
To zníženie by sa počítalo len za tie 2 roky ... zvlášť by sa počítal dôchodok za 45 rokov a zvlášť za tie dva?
Len za 2 roky, ale v skutočnosti musi byť v II.pilieri aspoň 15 rokov poistený.
t.j. dôchodok z I.piliera by bol :1/2 D + 1/2 D x (obd.dôch.poistenia - doba v II.pilieri) / obd.dôch.poistenia (D je dôchodok, ktorý by dostal, keby bol iba v I.pilieri).
Uvedený (nezmyselný) prípad, POMB je cca 250 Sk :
ak by bol len v prvom pilieri : 250x2x47 = 23500
dôchodok z I.piliera (ak 2 roky bude v II.pilieri) : 23500/2 + 23500/2*45/47 = 23000.... + niečo z II.piliera
Jozef Mihál
10.06.08,11:47
Dôchodok = 47 (rokov poistenia celkovo) x 2 (POMB) x ADH (aktuálna dôchodková hodnota, dnes 249 Sk) - 1/2 z 2 (z celkových rokov poistenia roky v II. pilieri) x 2 (POMB) x ADH
Katy a R
10.06.08,20:59
Zatiaľ som sa podrobne výpočtom dôchodku netrápila ... podmienky sa menia, ... (a hlavne sa odďaľuje nástup naň)
Viem, že ten príklad je skôr teoretický .....
Ak by teda dôchodok z 1. piliera bol menší o 500 korún ....
Myslím, že ak v súčasnosti OMB vyjde 2 (stále sa ešte kráti ak je nad 1,25) ... tak odhadom je to z príjmu 42 – 43 tisíc.. Berme 42 tisíc.
Tak pri tomto príjme by odvod do 2. piliera (na „súkromný účet“ bol 3780.- mesačne (9%) .. za dva roky je to 90720.- (berme 90 tisíc)
Viem, že na dôchodok z 2. piliera 2 roky nestačia ... ale tie peniaze tam ostanú – pre prípadných pozostalých, alebo sa mýlim? :confused:
Zhodnotenie asi veľké nebude, skôr žiadne (poplatky).

Aby som na dôchodku (z 1. piliera – nekráteného, ktorý je o 500 korún vyšší) získala tých 90 tis, musím ho poberať 15 rokov .
klarissa
11.06.08,03:47
Som ČID, do dôchodku 22-25 rokov, oplatí sa mi zostať v druhom pilieri? Zárobok okolo 16.000,- Sk ???
oksi
11.06.08,04:20
mali ste zaujimavu diskusiu :)
zalezi komu doverujes viac, ci statu, ktory vsetko prenecha na spotrebitela alebo sustredit svoje financie samostatne v prospech svojho dochodku. I a II pilier o dochodku obcana.
Suhlasim so vsetkym co ste v predchadzajucich prispevkoch napisali.

Idealne je mat niekoho kto by ti s tym poradil. Fakt zalezi od tvojej financnej situacie teraz a ako to vidis do buducnosti, ak si zivnostnik treba nastartovat svoje financie v roznych sferach nie len v jednej. Samozrejme zalezi aky si investor.
dad111
11.06.08,05:44
Viem, že na dôchodok z 2. piliera 2 roky nestačia ... ale tie peniaze tam ostanú – pre prípadných pozostalých, alebo sa mýlim? :confused:
Zhodnotenie asi veľké nebude, skôr žiadne (poplatky).
Uspory su predmetom dedenia, ale len v case aktivneho sporenia. Prvy den dosiahnutia dochodkoveho veku zomriet znamena koniec pristupu k peniazom. Alebo sa mylim?
Ak teda niekto chce sporit pre dedicov tak pekne do puncochy. Aj tam budu tie peniaze viac zhodnotene ako u nejakych "spravcov".
Jana Motyčková
11.06.08,07:15
Uspory su predmetom dedenia, ale len v case aktivneho sporenia. Prvy den dosiahnutia dochodkoveho veku zomriet znamena koniec pristupu k peniazom. Alebo sa mylim?

Nie celkom. Ak zomrie počas sporenia, tak úspory sú predmetom dedenia. Iba ak zomrie, keď sa mu už dôchodok z II.piliera vypláca, vtedy dediči nededia (ale vypláca sa vdovský a sirotský dôchodok). Keďže bude sporiť iba 2 roky, stále je vo fáze sporenia, a zostatok na účte bude predmetom dedenia. Ak to teda nezmenia.
Poznám aj dôchodcu - zamestnanca, ktorý sa počas poberania dôchodku prihlásil do II.piliera - aby peniaze, ktoré aj tak platiť musí, mali nejaké využitie.
VladoaKatka
11.06.08,08:29
Každopádne je šanca, že niečo si z tých peňazí "povinne" ušetrených na II. pilieri užije sporiteľ ak pri nástupe do dôchodoku zoberie polovicu a zvýšok si nechá vyplácať k dôchodku alebo to zdedia resp. vo forme vdovského a sirotského dôchodku dostanú najbližší, je to zatiaľ väčšia istota /ak sa nezmení zákon/ ako z I.-ho piliera, ktorý je ako deravé vrece.

Bohužial kampaň na vystúpenie z II.piliera je tak silná, že ešte do konca mesiaca ten pomer - vystúpili:vstúpili - bude zaujímavý. Predsa našinec sa nezmení, rozhodovanie a konanie vždy nechá na poslednú chvíľu a nebude to inak ani v tomto prípade.
duves
11.06.08,16:42
Bohužial kampaň ....
Ludia neuvazuju, ale nechaju sa manipulovat cez kampane. Pametam, ete živo, prvu vlnu kuponky. Nikto do toho nechcel ist, az prisli harwardske fondy a slubili 10 nasobok.:D Ten naval!
maroskoq
11.06.08,17:09
ja mam len 20 rokov a uz vem ze prvy pilier o nicom...ked si zobereme napr. taku australiu tak tam si sporia a beru to za samozrejmost ved ked niekto pracuje pomaly cely zivot tak v dochodku by nemal vedet co s peniazmy, a ne ako to bolo ze ma klepne po tyzdni zitia v dochodku
medved
11.06.08,17:42
Mám 44 rokov. Hrubý príjem okolo 17.000,- Sk Som v II. pilieri asi 2 roky. Mám dilemu zostať v II. pilieri alebo odísť ? Poraďte, prosím. Ďakujem.
Tweety
11.06.08,17:53
Mám 44 rokov. Hrubý príjem okolo 17.000,- Sk Som v II. pilieri asi 2 roky. Mám dilemu zostať v II. pilieri alebo odísť ? Poraďte, prosím. Ďakujem.
Prvý spôsob je výhodnejší.
endrju
11.06.08,18:14
Mám 44 rokov. Hrubý príjem okolo 17.000,- Sk Som v II. pilieri asi 2 roky. Mám dilemu zostať v II. pilieri alebo odísť ? Poraďte, prosím. Ďakujem.
Už viackrát v diskusiách o rovnakej otázke (s mierne pozmenenými "koeficientami") zaznela jedna dobrá rada. Hoď si korunou a rozhodni sa podľa toho, čo padne. V súčasnosti nie je možné na takto formulovanú otázku kvalifikovane odpovedať. Teta Viera by Ti poradila, že máš vystúpiť, správcovské spoločnosti Ti budú radiť, že máš zostať. Nikto Ti však nedokáže povedať, aký reálny vývoj ekonomiky bude nasledovať v najbližších cca 20 rokoch (ktoré Ti zostávajú do dosiahnutia dôchodkového veku). Takže sa rozhodni podľa sedliackeho rozumu ...
oksi
11.06.08,19:23
Uvedomujete si, ze ste za urciteho predpokladu vstupovali do 2.piliera, prosim uvedomte si co to bolo!
Zaroven sa treba zamysliet kedy chcete odist do dochodku a aky je vas aktualny financny kapital do dochodku uz pripraveny. Ved vy si viete aj dobrovolne prispievat na svoj dochodok nemusite cakat ako s vami nalozi stat.
Jana Motyčková
11.06.08,20:06
Keď si odmyslím vplyv vývoja ekonomiky, štátu a demografického vývoja na výšku dôchodku z I. a II. piliera a osobné preferencie ohľadne dedenia a i., tak II.pilier je výhodný pre toho, ktorý pred vstupom do II.piliera mal v priemere nižšie príjmy ako po vstupe do II. piliera. Pritom treba brať do úvahy pomer príjmu voči v tom čase platnému priemernému zárobku, t.j. osobný mzdový bod do vstupu do II. piliera a po vstupe.
Jozef Mihál
11.06.08,20:07
Bohužial kampaň na vystúpenie z II.piliera je tak silná, že ešte do konca mesiaca ten pomer - vystúpili:vstúpili - bude zaujímavý. Predsa našinec sa nezmení, rozhodovanie a konanie vždy nechá na poslednú chvíľu a nebude to inak ani v tomto prípade.
Na toto musím reagovať. Aké bohužiaľ? Každý má svoj rozum a je jasné, že rádovo desaťtisíce, možno sto-dvestotisíc ľudí je v druhom pilieri pod vplyvom reklamy a starostlivých príbuzných, či kolegov, ktorí ich "prehovorili" (zhodou okolností v pozícií sprostredkovateľov SDS) na vstup do II. piliera. Ak má niekto 45 - 50 rokov a viac, zarába podpriemer a neuprednostňuje faktor dedenia, nemal by byť v II. pilieri.

Zdôrazňujem, každý má svoj rozum.
Jozef Mihál
11.06.08,20:10
V každom prípade nezávidím tým, čo sa chcú rozhodovať objektívne a na základe parametrov daných súčasnými zákonmi. Lebo tie parametre a súčasný stav zákonov neprežijú rok 2010.
Jozef Mihál
11.06.08,20:12
Uvedomujete si, ze ste za urciteho predpokladu vstupovali do 2.piliera, prosim uvedomte si co to bolo!
Zaroven sa treba zamysliet kedy chcete odist do dochodku a aky je vas aktualny financny kapital do dochodku uz pripraveny. Ved vy si viete aj dobrovolne prispievat na svoj dochodok nemusite cakat ako s vami nalozi stat.
oksi, SS-ky so žiadosťami o radu ako naložiť s aktuálnym kapitálom sa isto posypú. Len pozor, aby si niekto Váš príspevok nevyložil nesprávne - a neprihlásil sa v Sociálke ako dobrovoľne dôchodkovo poistená osoba. To je totiž ten najhorší spôsob ako si prispievať na dôchodok.
Jozef Mihál
11.06.08,20:16
Som ČID, do dôchodku 22-25 rokov, oplatí sa mi zostať v druhom pilieri? Zárobok okolo 16.000,- Sk ???
Ak vsadíte na to, že budúca vláda zruší nezmysly a reštrikcie ministerky Tomanovej, ktoré zaviedla voči invalidom, tak zostaňte v II. pilieri.
dad111
12.06.08,05:31
Nie celkom. Ak zomrie počas sporenia, tak úspory sú predmetom dedenia. Iba ak zomrie, keď sa mu už dôchodok z II.piliera vypláca, vtedy dediči nededia (ale vypláca sa vdovský a sirotský dôchodok). Keďže bude sporiť iba 2 roky, stále je vo fáze sporenia, a zostatok na účte bude predmetom dedenia. Ak to teda nezmenia.
Poznám aj dôchodcu - zamestnanca, ktorý sa počas poberania dôchodku prihlásil do II.piliera - aby peniaze, ktoré aj tak platiť musí, mali nejaké využitie.
Nie ze by sa ma to tykalo, ale len pre zaujimavost, mohli by ste mi upresnit. Do akej vysky sa vyplaca ten sirotsky a vdovsky dochodok. Je to len do vycerpania nasporenej sumy, alebo pocas celej doby naroku? Ak teda zomrie sporitel, zivitel deti vo veku jeden rok, po mesiaci sporenia, budu pozostali dostavat dochodok az dokial? V tom druhom pripade teda faza sporenia skonci o 13 rokov. Aku hodnotu a kolko dedici potom budu dedit. Co s tym urobi inflacia a kolko dedicov po dedicoch dovtedy zomrie a na kolkych sa to bude delit? Nebude potom drahsie dedicske konanie ako vynos?
inculik
12.06.08,06:00
A co taka situacia, ked zena ma 48 rokov, je zamestnana, prijem tak okolo cca 13 500 v hrubom?
Manual
12.06.08,06:04
A co taka situacia, ked zena ma 48 rokov, je zamestnana, prijem tak okolo cca 13 500 v hrubom?
Z uvedených príspevkov vyššie sa dá vyčítať že nevstupovať do II piliera.
VladoaKatka
12.06.08,06:08
Na toto musím reagovať. Aké bohužiaľ? Každý má svoj rozum a je jasné, že rádovo desaťtisíce, možno sto-dvestotisíc ľudí je v druhom pilieri pod vplyvom reklamy a starostlivých príbuzných, či kolegov, ktorí ich "prehovorili" (zhodou okolností v pozícií sprostredkovateľov SDS) na vstup do II. piliera. Ak má niekto 45 - 50 rokov a viac, zarába podpriemer a neuprednostňuje faktor dedenia, nemal by byť v II. pilieri.

Zdôrazňujem, každý má svoj rozum.

Jednoznačne súhlasím s tým, že každý má svôj rozum, len nie vždy ho použije. Možno som zvolila nevhodne to slovo bohužiaľ ale ani to neviem nahradiť iným výrazom, to bolo na popud toho,že práve včera som si vypočula názor jedného môjho zákazníka (má cca 40 rokov), ktorý asi patrí do tej skupiny 100-200 tisíc poistencov o ktorých píšete, môžno sám bol sprostredkovateľom nejakej DSS a teraz na popud iných starostlivých oponentov II. piliera ani sám nevie či robí dobre alebo zle, ale koná,lebo takto koná aj sused, aj druhý sused... povedal toto: "ale predsa nenechám aby sa priživovali nejakí chytráci z DSS na mojich peniazoch a preto vystúpim z II. piliera, páve to idem odovzdať".

Nech už je to rozhodovanie ľudí z akéhokoľvek podnetu, ale to je faktom,že na Slovensku sa všetko robí na poslednú chvíľu a nebude to inak ani v prípade : vstúpiť či vystúpiť z II. piliera.

P.S.:Ja z toho môjho piliera nevystúpim, ale nie je to II.pilier.
Katy a R
12.06.08,06:15
V každom prípade nezávidím tým, čo sa chcú rozhodovať objektívne a na základe parametrov daných súčasnými zákonmi. Lebo tie parametre a súčasný stav zákonov neprežijú rok 2010.

... a nájdeme niekde "pracovnú verziu" pripravovaných zmien zákona :confused:
Jozef Mihál
12.06.08,06:25
inculik: Tu nech rozhodnú osobné preferencie, 100%-ná rada nie je možná. Mierne sa prikláňam k - nebyť v II. pilieri.
VladoaKatka
12.06.08,06:26
V tomto rozhodovaní - či vstúpiť - zostať - vystúpiť z II. piliera by mal byť človek jasnovidec:
- zostane terajšia vláda?
- ak bude nová ako zmení zákony? a potom ďalšie vlády do 20 rokov čo vymyslia?
- aký budem mať zárobok o 5,10,15,20 rokov?
- budem vôbec pracovať? nebudem nezamestnaný? alebo ... ťažko chorý?

Väčšinu obyvateľstva zaujíma to, čo je teraz, teraz mám zárobok a užijem si to do posledného haliera, ak nebudem mať však som robil celý život, mám nárok a musia mi dať.
Jozef Mihál
12.06.08,06:27
... a nájdeme niekde "pracovnú verziu" pripravovaných zmien zákona :confused:
Jedna vec sú zmeny k 1.1.2009, druhá vec zmeny, ktoré urobí vláda po Ficovi. A "pracovnú verziu" týchto zmien "napíšu" voliči v roku 2010.
Tweety
12.06.08,06:29
Jedna vec sú zmeny k 1.1.2009, druhá vec zmeny, ktoré urobí vláda po Ficovi. A "pracovnú verziu" týchto zmien "napíšu" voliči v roku 2010.
no ak tí istí, čo rozhodli predtým, tak :mee:
Jozef Mihál
12.06.08,06:33
Ešte uvediem svoj osobný príklad. Odvody do SP neplatím už cca 10 rokov - legálne - príjmy z autorských práv odvodom do SP nepodliehajú, podiely spoločníka s.r.o. odvodom nepodliehajú vôbec.

Do II. piliera som preto v roku 2005 nevstúpil - nebol som poistený.

Pred mesiacom som však do II. piliera vstúpil, hoci stále SP odvody neplatím ani platiť nemienim - ak sa zákon nezmení.

Ale: Čo ak sa zákon zmení a odvody do SP budem musieť platiť z honorárov alebo z podielov na zisku?

Čo ak sa v budúcnosti zamestnám a ako zamestnanec budem musieť platiť odvody do SP?

Kvôli týmto otázkam som sa prihlásil na 2 týždne ako dobr. dôchodkovo poistená osoba do SP a v tom čase som podpísal zmluvu do II. piliera.

Moja filozofia totiž je: keď nemusím nechať čo len 1 Sk pre SP, tak nenechám. Nemusíte so mnou súhlasiť (veď ani ja nesúhlasím s Vami), každý nech sa rozhodne ako uzná za vhodné.
Modroocko
12.06.08,06:42
Moja filozofia totiž je: keď nemusím nechať čo len 1 Sk pre SP, tak nenechám. Nemusíte so mnou súhlasiť (veď ani ja nesúhlasím s Vami), každý nech sa rozhodne ako uzná za vhodné.

Pán Mihál, ja s Vami súhlasím. Každý je tak trochu strojcom svojho šťastia. A kto má rozum, bude sa spoliehať viac sám na seba ako na štát.
Manual
12.06.08,07:07
V tomto rozhodovaní - či vstúpiť - zostať - vystúpiť z II. piliera by mal byť človek jasnovidec:
- zostane terajšia vláda?
- ak bude nová ako zmení zákony? a potom ďalšie vlády do 20 rokov čo vymyslia?
- aký budem mať zárobok o 5,10,15,20 rokov?
- budem vôbec pracovať? nebudem nezamestnaný? alebo ... ťažko chorý?

Väčšinu obyvateľstva zaujíma to, čo je teraz, teraz mám zárobok a užijem si to do posledného haliera, ak nebudem mať však som robil celý život, mám nárok a musia mi dať.
Presne tak a treba byť radšej spokojný s vrabcom v hrsti ako chytať holuba po streche.
Jana Motyčková
12.06.08,07:27
Nie ze by sa ma to tykalo, ale len pre zaujimavost, mohli by ste mi upresnit. Do akej vysky sa vyplaca ten sirotsky a vdovsky dochodok. Je to len do vycerpania nasporenej sumy, alebo pocas celej doby naroku? Ak teda zomrie sporitel, zivitel deti vo veku jeden rok, po mesiaci sporenia, budu pozostali dostavat dochodok az dokial? V tom druhom pripade teda faza sporenia skonci o 13 rokov. Aku hodnotu a kolko dedici potom budu dedit. Co s tym urobi inflacia a kolko dedicov po dedicoch dovtedy zomrie a na kolkych sa to bude delit? Nebude potom drahsie dedicske konanie ako vynos?
Nemám to presne naštudované, ale v princípe, aj pri výplate týchto dôchodkov zo SDS platia obdobné podmienky (obdobie, nárok) ako pri týchto dôchodkoch zo SP. Nevypláca sa celá nasporená suma, lebo z jednej casti si už zakúpil doživotný dôchodok a ak mu niečo ostalo, mohol si to nechať vyplatiť, alebo si zakúpil doživotný dôchodok z disponibilného prebytku. Z oboch týchto dôchodkov sa vyplaca vdovký a sirotský dôchodok po dobu obdobne ako v SP. Presnejšie pozri §34-40 Zákona o starobnom dôchodkovom sporení 43/2004.

Ale v prvom rade, vdovský a sitostsky dôchodok sa nevypláca pozostalým toho, kto sporí ale toho, čo poberal nejaký dôchodok.
Ak zomrie sporiteľ, pozostalí dostanú jednorazovo nasporenú čiastku.
dad111
12.06.08,09:37
Ale v prvom rade, vdovský a sitostsky dôchodok sa nevypláca pozostalým toho, kto sporí ale toho, čo poberal nejaký dôchodok.
Ak zomrie sporiteľ, pozostalí dostanú jednorazovo nasporenú čiastku.
Mozno sa nechapeme. Stale tomu akosi nerozumiem. Vsetci zastanci 2. piliera tvrdia, ze nasporene peniaze su len ich, solidarny system ich nezaujima. Z coho potom budu vyplacat ten vdovsky a sirotsky dochodok ak sporitel zomrie (uz v case poberania dochodku), ucet sa uz vycerpa a narok na dochodok pre pozostalych stale trva? Kto to bude platit? SP? Do akej vysky? Ono vlastne nie je mi jasne ani to, ako dopadne sporitel, ktory si vycerpa svoj ucet podla svojho rozhodnutia cerpany na urcitu dobu, a on nie a nie zomriet. Okrem SP bude mu niekto platit este nieco ak jeho ucet uz bude vycerpany?
Ingrid Ondruskova
12.06.08,11:57
Plne súhlasím s dad111...kalkulačka nepustí. Môj dedko /nech mu je zem ľahká/ bol na dôchodku 25 rokov /t.j. 300 mesiacov/a poberal tuším cca 6.000,-Sk, takže si vybral od štátu 1,8 mil. korún,
Čisto teoreticky: ak budem mať na dôchodok nasporený 1 milión a po istej dobe sa to vyčerpá, čo potom-niekto má dá otráviť ?/trochu irónie nezaškodí.../ ako sa to bude riešiť, neverím, že DDS-ky budú chcieť byť na tom stratové. Okrem toho v inej téme padla aj otázka, čo keď zamestnávateľ jednoducho neodvádza cez sociálku peniaze do 2.piliera?????
Tiež to bude asi môj problém-verte, DDS-ky si nebudú lámať hlavu, čo s tým. Áno, dá sa argumentovať, že zamestnávateľ je povinný zo zákona...atď, ale koľkí to jednoduchio tak robia, potom skrachujú a peniaze nikto nikdy neuvidí...
Jozef Mihál
12.06.08,13:00
Nemám chuť a čas vysvetľovať tu, ako funguje vyplácanie dôchodkov z II. piliera- či už riadnych alebo sirotských. Skúsim jednou vetou.

Sporiteľ si nasporí sumu X. Životná poisťovňa, ktorá mu bude vyplácať doživotný dôchodok, podľa zložitého vzorca vypočíta, aká z toho vyjde suma mesačného dôchodku. Súčasťou parametrov tohto vzorca je aj to, či má nezaopatrené deti, manželku - teda či sa musí uvažovať aj s alternatívou prípadných sirotských a vdovského dôchodku. Inak: Z tej istej sumy bude bezdetný rozvedený mať vyšší dôchodok ako detný a nerozvedený.
Jana Motyčková
12.06.08,13:21
Doplním Jozefa - ak si niekto z nasporenej sumy kúpi doživotný dôchodok, znamená to to, źe mu bude nejaký dôchodok vyplácaný po celú dobu, kým bude žiť, t.j. ak bude ešte žiť 30 rokov, tak mu ten dôchodok bude vyplácaný 30 rokov (bez ohľadu na to, že nasporenú sumu si už dávno vyčerpal), ak 2 roky, tak 2 roky. V prvom prípade SDS prerába, dôchodca získava, v 2. prípade SDS získava, dôchodca prerába.
Jana Motyčková
12.06.08,13:28
Neverím, že DDS-ky budú chcieť byť na tom stratové. Z nasporených penazí je možné kúpiť iba doživotný dôchodok, čo to je, viď vyššie. Iný, teda taký, že by sa vyplácal len do minutia nasporených peňazí, sa nedá Je to relatívne bežná forma poistky (aj keď v SR je zatiaľ takých poistných produktov málo) a ešte som nepoćula, že by poisťovňa išla niekoho vraždiť.

Okrem toho v inej téme padla aj otázka, čo keď zamestnávateľ jednoducho neodvádza cez sociálku peniaze do 2.piliera?????
Tiež to bude asi môj problém-verte, DDS-ky si nebudú lámať hlavu, čo s tým. Áno, dá sa argumentovať, že zamestnávateľ je povinný zo zákona...atď, ale koľkí to jednoduchio tak robia, potom skrachujú a peniaze nikto nikdy neuvidí...
Ak aj zamestnávateľ si neplní povinnosť voči SP, SP je povinná odviesť odvod do SDS. SP má na to dosť veľký rezervný fond a dostatočné páky na to, aby tie sumy od zamestnávatela získala.
Jozef Mihál
12.06.08,15:29
...z niektorých príspevkov je jasne cítiť, že tzv. informačná kampaň súčasnej vlády veľa informácií o tom, ako II. pilier vlastne funguje, ľuďom nepodala...
endrju
12.06.08,15:58
...z niektorých príspevkov je jasne cítiť, že tzv. informačná kampaň súčasnej vlády veľa informácií o tom, ako II. pilier vlastne funguje, ľuďom nepodala...
Súhlasím a zároveň si kladiem rečnícku otázku: bolo informovanie o fungovaní II. piliera skutočným cieľom kampane?
Podľa vyjadrení, ktoré odzneli z úst politikov zastupujúcich záujmy najväčšej koaličnej strany najmä v čase pripomienkového konania k novele zákona a schvaľovania novely zákona v parlamente, sa domnievam, že cieľom bolo čo najväčšie zneistenie poistencov.
Súdiac podľa obsahu príspevkov v tejto téme usudzujem, že tento cieľ bol splnený na viac ako 100%.

P.S.
Vláda tvrdila, že informačný leták bude doručený do poštovej schránky každej domácnosti. Mne ten leták doručený nebol. Nie je to náhodou spôsobené tým, že sa vláda vopred dozvedela, aký mám názor na všetky tie piliere? :D
Ingrid Ondruskova
12.06.08,17:10
Jozef Mihál:
"Z tej istej sumy bude bezdetný rozvedený mať vyšší dôchodok ako detný a nerozvedený.[/quote]"

p.Mihál- tak toto ma fakt priklincovalo určite-tak vlastne ja ako osoba, ktorá má napr.5 detí /vlastne zabezpečím populáciu detí pre budúcnosť štátu-stále sa o tom hovorí/ a budem v šťastnom manželstve ako 65-ročná budem vlastne znevýhodnená skupina oproti bezdetnému starému mládencovi? No to je ale pekná kravina!! Alebo jednoducho tomu vôbec nerozumiem !!!!!!!!!!
Katy a R
12.06.08,17:32
Solidarita je v 1. pilieri... 2. pilier je viac o zásluhovosti (aspoň by mal byť):confused:
Jozef Mihál
12.06.08,17:55
p.Mihál- tak toto ma fakt priklincovalo určite-tak vlastne ja ako osoba, ktorá má napr.5 detí /vlastne zabezpečím populáciu detí pre budúcnosť štátu-stále sa o tom hovorí/ a budem v šťastnom manželstve ako 65-ročná budem vlastne znevýhodnená skupina oproti bezdetnému starému mládencovi? No to je ale pekná kravina!! Alebo jednoducho tomu vôbec nerozumiem !!!!!!!!!!
Však hovorím, nie ste sama, čo tomu vôbec nerozumie. Deti ste vychovali, sú zaopatrené, tak sa pri výpočte dôchodku z II. piliera nebude uvažovať o rezerve na sirotské dôchodky. Na podrobnejšie vysvetľovanie žiaľ nemám čas (je futbal a k tomu môj syn potrebuje vysvetliť matiku na zajtrajší test).
holubička1
13.06.08,04:47
Potrebovala by som poradiť mám klientku, drobnú živnostníčku má 43 rokov je invalidka nad 70%, takže si privyrába trošku, odvody má najnižšie, nevie ako bude ďalej s dôchodkom ak ju zavolajú či jej ho nezoberú,. Pýtam sa za ňu oplatí sa jej zostať v druhom pilieri alebo má rýchlo vystúpiť?Poradí mi niekto prosíím 30.6. sa blíži:confused:
klarissa
13.06.08,05:20
Túto dilemu mám aj ja. Som ČID ešte pred vstúpením do II.piliera, pán Mihál mi odpovedal, ak vsadím na to, že budúca vláda zruší nezmysly terajšej mám zostať v II. pilieri, ale vôbec tomu nechápem !!
klarissa
13.06.08,05:25
Ešte mám prosbu na p. Mihála, aby to s nami do 30.06. vydržal diskutovať.
Potom mu už dáme relatívne na chvíľu pokoj. Ďakujeme !!!!!!
Jana Motyčková
13.06.08,06:10
K tým invalidom - do 31.12.2007 štát za invalidov platil poistné do II.piliera - v podstate štát platil tak, aby neboli diskriminovaní voči tým, ktorí sú len v I.pilieri. Táto vláda však po 1.1.2008 prestala za invalidov do II.piliera platiť. T.j. ak invalid je zamestnaný, tak do 31.12.07 mu do II.piliera prispieval štát aj zamestnávateľ, obdobne to bolo s I.pilierom. Po 1.1.08 ak invalid pracuje, do II.piliera mu idú iba sumy od zamestnávateľa, t.j. o príspevok štátu menej. Ak nepracuje, nejde mu tam nič, ani nezíska obdobie poistenia (pre potrebných 15 rokov). Do I.piliera síce ide tiež iba suma od zamestnávateľa, ale pri starobnom dôchodku sa zohľadní vyššia zo súm "ako by štát platil" a "z čoho platí zamestnávateľ" - teda aj v I.pilieri sú ID oproti roku 2007 znevýhodnení, ale menej.

Takže pri momentálnom právnom stave ak ID zarába nížku sumu, nevyplatí sa mu ostať v II.pilieri. Ale čo bude platiť kým pôjdete do dôchodku, to Vám dnes nikto nezaručí.
Katy a R
17.06.08,09:42
K tým invalidom - do 31.12.2007 štát za invalidov platil poistné do II.piliera - v podstate štát platil tak, aby neboli diskriminovaní voči tým, ktorí sú len v I.pilieri. ...............

ešte doplním
štát platil do 2. piliera len tým invalidom, ktorí sa stali invalidnými po vstupe do 2. piliera ...... takým, ktorí už mali ID pred rokom 2006 (resp. pred prihlásením sa do 2. piliera), neprispieval .
Jozef Mihál
18.06.08,08:06
Túto dilemu mám aj ja. Som ČID ešte pred vstúpením do II.piliera, pán Mihál mi odpovedal, ak vsadím na to, že budúca vláda zruší nezmysly terajšej mám zostať v II. pilieri, ale vôbec tomu nechápem !!
Pozrite, podľa súčasného stavu zákona znie odpoveď: vystúpiť z II. piliera.

Lenže v súčasnom zákone o I. pilieri je množstvo kriváctiev, ktoré dúfam budú v budúcnosti napravené. Naviac reálne sa blíži demografický problém a súčasný relatívne štedrý systém výpočtu dôchodkov z I. piliera preto dlho nevydrží.

S takouto "víziou" odporúčam zostať v II. pilieri.
klarissa
18.06.08,09:29
Takže, ak by som dajme tomu o šesť rokov stratila zdravie, tak mám nárok na plný invalidný a moje úspory v II. pilieri sa zdedia. Toto mi nejde do hlavy.
Jozef Mihál
18.06.08,09:32
Nuž, chybička sa vlúdila (do zákona).
klarissa
18.06.08,09:49
No je to na zamyslenie, ale kto vie čo bude platiť o desať rokov. Mám nad čím rozmýšlať do 30.06.
duves
18.06.08,11:45
No je to na zamyslenie, ale kto vie čo bude platiť o desať rokov. Mám nad čím rozmýšlať do 30.06.
O 10 či 20 rokov pride nejaky ministersky pako vymlety, sto razy horší ako doteraz a vyhlasi rušenie socialnej poistovne, lebo nebudu peniaze na dochodky.
popeter
18.06.08,19:50
Pekný deň všetkým,

Chcela by som sa poradiť, či je pre mňa výhodnejšie opustiť 2. pilier a prejsť výlučne do 1. piliera alebo ostať v 2. pilieri. Moja situácia je asi trochu nestandardna.

Som žena a mám 35 rokov. Po skončení VŠ som bola zamestnaná (s výnimkou 1 roku keď som si ako SZČO platila odvody z minimálneho základu) až do mája 2005. Od júna 2005 pracujem v medzinárodnej organizácii, ktorá je súčasťou dôchodkového systému OSN. Keďže svoje aj zamestnávateľove odvody sú platené iba do tohto systému, rozhodla som sa od tohto dátumu zaregistrovať v SP ako dobrovoľne dôchodkovo poistená osoba a poistné odvádzam z minimálneho základu. Urobila som tak najmä z dôvodu, aby som mala dostatočný počet rokov platenia poistného na vznik nároku na dôchodok.

Do 2. piliera som vstúpila v decembri 2005. Moje rozhodovanie či vystúpiť z 2. piliera alebo ostať je o to ťažšie, že neviem ako dlho budem pracovať v medzinárodnej organizácii, kde som v súčasnosti zamestnaná. V prípade, že odtiaľ odídem a zamestnám sa u „normálneho“ zamestnávateľa, odvody do 1. aj 2. piliera budem platiť v závislosti od výšky mzdy. Pokiaľ ostanem zamestnaná v medzinárodnej organizácii, do 1. aj 2. piliera budem platiť len z minimálneho vymeriavacieho základu, pretože už prispievam do dôchodkového systému OSN.

Čo mi poradíte,
1) vystúpiť z 2. piliera alebo nie?
2) má zmysel platiť poistné ako dobrovoľne poistená osoba z minimálneho základu?

Vlasta
Jozef Mihál
18.06.08,20:14
2. Dobrovoľné dôchodkové poistenie vo Vašej situácií neodporúčam, vyhadzujete peniaze von oknom.

1. Nevystúpiť. Zrejme sa časom zamestnáte v SR (do dôchodku máte najmenej 30 rokov) a ako Vás vnímam, zrejme budete mať zaujímavý príjem. A ako je všeobecne známe, vystúpiť z II. piliera sa vyslovene neodporúča ľuďom, ktorí majú alebo budú mať vysoký príjem.

Môj príklad - pred mesiacom som do II. piliera vstúpil v podobnej situácií ako Vy - čiže neplatím si v SR sociálne poistenie. Ale ak niekedy v budúcnosti "sociálne odvody" platiť budem, nechcem ich platiť v plnej paľbe do SP...
VladoaKatka
20.06.08,03:59
Jedna vec sú zmeny k 1.1.2009, druhá vec zmeny, ktoré urobí vláda po Ficovi. A "pracovnú verziu" týchto zmien "napíšu" voliči v roku 2010.

Podľa tohoto vyjadrenia pani minsterky / v prílohe/, je viacmenej jasné kto bude autorom "pracovnej verzie" zmien v dôchodkovom zabezpečení.

http://tvojepeniaze.pravda.sk/tlac.asp?r=sk_dochodky&c=A080619_124612_sk_dochodky_P04
Ingrid Ondruskova
20.06.08,04:35
O 10 či 20 rokov pride nejaky ministersky pako vymlety, sto razy horší ako doteraz a vyhlasi rušenie socialnej poistovne, lebo nebudu peniaze na dochodky.

Už sa teším, ako sa pri kontajneroch budeme biť dáždnikmi o kúsok jedla...
duves
23.06.08,08:22
Po poslednom diani a zvlast po afere o prezradenom novom kurze 30,126 je vsetko realne. Tesme a hýčkajme tých pakov, možno si spomenu a sem-tam nam k tym kontajnerom prihodia aj dačo lepsie.:D
mivera
23.06.08,11:16
Prosím o radu. Ja ozaj neviem, či mám vystúpiť. Mám 35 rokov. Do II.pilera som vstúpila 2005. Teraz som na materskej a nastupujem do práce 9/2008. Všade sa píše, že II.pilier je výhodný pre lepšie zarábajúcich. Môj zárobok bol v čistom priemerne 15-17000. Takže mám vystúpiť??? Prosím poradte, mám ešte 4 dni na rozmyslenie. Ďakujem
ajobs
23.06.08,11:20
Prosím o radu. Ja ozaj neviem, či mám vystúpiť. Mám 35 rokov. Do II.pilera som vstúpila 2005. Teraz som na materskej a nastupujem do práce 9/2008. Všade sa píše, že II.pilier je výhodný pre lepšie zarábajúcich. Môj zárobok bol v čistom priemerne 15-17000. Takže mám vystúpiť??? Prosím poradte, mám ešte 4 dni na rozmyslenie. Ďakujem

Odporúčam zostať v II. pilieri - môj syn je v takom istom vekovom pásme a zostáva v II. pilieri. Po 30 rokoch bude I. pilier, myslím si, iba sociálne fungujúci, žiadny seriózny dôchodok sa odtiaľ nebude dať získať.
mivera
23.06.08,14:05
ďakujem Vám za radu.
belanka
23.06.08,17:11
Som učiteľka.Mám 30 rokov.Môj čistý mesačný príjem je okolo 12 000Sk.
Čo by ste mi prosím poradili.Ostať alebo vystúpiť?
Ďakujem.
Chobot
24.06.08,06:50
Som učiteľka.Mám 30 rokov.Môj čistý mesačný príjem je okolo 12 000Sk.
Čo by ste mi prosím poradili.Ostať alebo vystúpiť?
Ďakujem.

Koho si volila? Ak koaliíciu, vystúp. Ak opozíciu, zostaň.:D:D

Je to na tebe, ako veríš systému, nikto ti nezaručí správnu voľbu. Ak ti poradíme zostať a niečo sa v systéme po....., tak nás budeš preklínať.

Aj napriek tomu by som ja na tvojom mieste zostal. Ten plat 12.000 nebudeš mať hádam po celý život.
Tweety
24.06.08,06:54
Koho si volila? Ak koaliíciu, vystúp. Ak opozíciu, zostaň.:D:D


Toto sa Ti podarilo:)
Katy a R
25.06.08,07:35
Môže sporiteľ podľa osobitného predpisu požiadať o predčasný dôchodok, aj keď je v 2. pilieri len 2 roky?
Myslím si, že môže, len či som niečo neprehliadla?
... samozrejme za súčasných podmienok, s tým že peniažky nasporené v 2. pilieri tam zatiaľ zostanú (pre detičky).
ďakujem
emilka_za
25.06.08,15:38
Dobry den,

aj ja by som Vas "poradaci" chcela poziadat o radu.
Mam 38 rokov, zatial som bola vzdy zamestnana. V II. pilieri som od juna 2006. V sucasnosti som 1 rok na materskej dovolenke a predpokladam, ze na nej este zostanem minimalne 1 rok. Pri plnom uvazku bol moj hruby prijem cca 21 000-23 000 Sk s prepokladom jeho kadzorocnej valorizacie (zo zakona). Pracujem vo verejnej sluzbe.
Co by ste mi poradili ohladom mozneho vystupenie z II. piliera ak by nastali tieto 2 mozne scenare?

1. V septembri 2009 nastupim na plny uvazok do zamestnania.
2.Zdravotny stav nasho dietata je do buducnosti zatial nejasny a moze sa stat, ze nebudem moct nastupit v buducnosti do zamestania vobec alebo len na ciastocny uvazok a budem sa musiet o nadalej starat.

Mam na rozmyslenie malo casu a kedze musim brat do uvahy aj scenar c.2, je lepsie vystupit z II. piliera?

Dakujem za vase rady a nazory
ajobs
26.06.08,20:48
Dobry den,

aj ja by som Vas "poradaci" chcela poziadat o radu.
Mam 38 rokov, zatial som bola vzdy zamestnana. V II. pilieri som od juna 2006. V sucasnosti som 1 rok na materskej dovolenke a predpokladam, ze na nej este zostanem minimalne 1 rok. Pri plnom uvazku bol moj hruby prijem cca 21 000-23 000 Sk s prepokladom jeho kadzorocnej valorizacie (zo zakona). Pracujem vo verejnej sluzbe.
Co by ste mi poradili ohladom mozneho vystupenie z II. piliera ak by nastali tieto 2 mozne scenare?

1. V septembri 2009 nastupim na plny uvazok do zamestnania.
2.Zdravotny stav nasho dietata je do buducnosti zatial nejasny a moze sa stat, ze nebudem moct nastupit v buducnosti do zamestania vobec alebo len na ciastocny uvazok a budem sa musiet o nadalej starat.

Mam na rozmyslenie malo casu a kedze musim brat do uvahy aj scenar c.2, je lepsie vystupit z II. piliera?

Dakujem za vase rady a nazory


Nie, lepšie v oboch prípadoch je zostať v II. pilieri.
beruška2
27.06.08,17:37
Keď chcem vystúpiť z II. piliera, možem ešte podať vystúpenie zajtra na pošte? Rozhoduje pečiatka na obálke ?
ajobs
28.06.08,10:18
Keď chcem vystúpiť z II. piliera, možem ešte podať vystúpenie zajtra na pošte? Rozhoduje pečiatka na obálke ?

Môžeš aj v pondelok - stačí poštou, ale aj osobne v SP - majú predĺžené stránkové hodiny.
Viiila76
30.06.08,05:42
Pred 2-mi rokmi znama vstupila do II. piliera (tento rok ma 53 rokov, 3 deti, vdova, hruby prijem 14000,00 Sk) s tym zamerom, ze nasporene peniaze budu detit jej deti.
Ale teraz nevie, ci sa jej stale oplati zostavat v II. pilieri... Poradi niekto aj s argumentom, preco by mala vystupit a preco nie? :)
emilka_za
30.06.08,09:40
Neviem totiz ako to funguje so zdravotne postihnutym dietatom po stranke socialnych prispevkov zo strany statu. odvadzal by za mna niekto nieco do II. piliera? Bola by som poistenec statu? Tie pripevky asi nebudu velmi vysoke.
VladoaKatka
24.10.08,10:44
Druhý pilier sa opäť otvorí, na 7,5 mesiaca

Vládny návrh na otvorenie druhého dôchodkového piliera od polovice novembra do konca júna 2009 dnes v parlamente schválila koaličná väčšina. Materiál, ktorý poslanci prerokovali v skrátenom legislatívnom konaní, musí ešte podpísať prezident.

http://www.nrsr.sk/Dynamic/Download.aspx?DocID=276277

http://ekonomika.sme.sk/c/4141392/druhy-pilier-sa-opat-otvori-na-75-mesiaca.html

... v súvislosti s II. pilierom nedá mi, aby som sem nepriložila aj link na článok od p. Mihála


http://blogy.etrend.sk/mihalblog/sloboda-rozhodovania-a-druhy-pilier/147291.html
Gabi03
24.10.08,10:46
Druhý pilier sa opäť otvorí, na 7,5 mesiaca

Vládny návrh na otvorenie druhého dôchodkového piliera od polovice novembra do konca júna 2009 dnes v parlamente schválila koaličná väčšina. Materiál, ktorý poslanci prerokovali v skrátenom legislatívnom konaní, musí ešte podpísať prezident.

http://www.nrsr.sk/Dynamic/Download.aspx?DocID=276277

http://ekonomika.sme.sk/c/4141392/druhy-pilier-sa-opat-otvori-na-75-mesiaca.html

mimotemy Jáááá už neviem. Čo okrem nádejí na viac peňazí do SP týmto sledujú?! Budú otvárať a zatvárať druhý piliér, pokiaľ sa všetci neprehlásia? :mad:
Tweety
24.10.08,10:55
mimotemy Jáááá už neviem. Čo okrem nádejí na viac peňazí do SP týmto sledujú?! Budú otvárať a zatvárať druhý piliér, pokiaľ sa všetci neprehlásia? :mad:
Veď o to im ide, aby sa peniažky pekne nasypali späť do SP, lebo tam ich je mááálooo. Ale to už tým chudákom, ktorí vystúpia, nepovedia, že už nasporené v II. pilieri nikdy neuvidia.
jožko99
24.10.08,10:57
Možno mi dáte za pravdu, že si väčšina drobných živnostníkov si platí odvody do SP z minimálnej mzdy. A je prakticky isté že si aj nadalej budú platiť odvody z minimálnej mzdy. Ak je takýto živnostník v II pilieri, má význam v ňom zotrvať alebo je lepšie aby vystúpil ? Dotyčný podniká od 2001 a má 29 rokov.
Ďakujem
ekopo
24.10.08,10:59
Ludia, SP potebuje súrne peniaze, :eek: tak vystupujte z II. piliera aby sa tam peniažky preliali. Ja si dožijem dôchodok v II pilieri :mee:
ekopo
24.10.08,11:01
Možno mi dáte za pravdu, že si väčšina drobných živnostníkov si platí odvody do SP z minimálnej mzdy. A je prakticky isté že si aj nadalej budú platiť odvody z minimálnej mzdy. Ak je takýto živnostník v II pilieri, má význam v ňom zotrvať alebo je lepšie aby vystúpil ? Dotyčný podniká od 2001 a má 29 rokov.
Ďakujem
Aj za týchto podmienok by som sa osobne držal II piliera.
VladoaKatka
24.10.08,11:09
Možno mi dáte za pravdu, že si väčšina drobných živnostníkov si platí odvody do SP z minimálnej mzdy. A je prakticky isté že si aj nadalej budú platiť odvody z minimálnej mzdy. Ak je takýto živnostník v II pilieri, má význam v ňom zotrvať alebo je lepšie aby vystúpil ? Dotyčný podniká od 2001 a má 29 rokov.
Ďakujem
Je také porekadlo - Radšej vrabec v hrsti, ako holub na streche.
Altruistka11
24.10.08,11:12
Pytala som na to mojej financnej poradkyne. Mam do 30 rokov a odporucila mi zostat. Ale kto mi dnes da 100%-nu zaruku o comkolvek co sa udeje za 30-40 rokov?
Gabi03
24.10.08,11:28
Pytala som na to mojej financnej poradkyne. Mam do 30 rokov a odporucila mi zostat. Ale kto mi dnes da 100%-nu zaruku o comkolvek co sa udeje za 30-40 rokov?

Žeby štát, vláda v zastúpení SP?! :D
duves
24.10.08,11:50
Ako sa to bude vyvíjať, tak to nevieme nik. No je jasne, a aj pan Mihal na to upozorňuje, že SP nebude mať čoskoro zdroje na výplaty pre existujucich dochodcov.
Ciže bude treba zvysovat odvodove zaťaženie do SP. Tomu sa budu branit zamestnavatelia a zamestnanci ako aj SZČO. Resp. ono to bude možné, ale na úkor zníženia daní a bude treba na to reálne tlačiť. Z čoho mi vyplýva, že sa bude musiet uskromniť a štát a raz nadobro skončiť s tým bezrozmerným plytvaním (tunelovaním, nejasne vyberove konania...).
bepo
24.10.08,11:59
Pytala som na to mojej financnej poradkyne. Mam do 30 rokov a odporucila mi zostat. Ale kto mi dnes da 100%-nu zaruku o comkolvek co sa udeje za 30-40 rokov?
No DSS ti dá záruku, štáty sa tu menia každý týždeň ale DSS sú stabilné spoľahlivé inštitúcie s niekoľkostoročnou históriou. :rolleyes:
bu bo
24.10.08,13:39
rozhodne treba zostat / clovek si odklada na svoj ucet
Iši
24.10.08,14:01
Myslím, že by ste si mali overiť, či predseda vlády mal pravdu, že na Islande všetky správcovské spoločnosti teraz skrachovali. Až potom, ak to nie je pravda, dá sa obviňovať SP a vláda. Nie jedna súkromná spoločnosť už bola vytunelovaná.
pavol54
24.10.08,15:55
No DSS ti dá záruku, štáty sa tu menia každý týždeň ale DSS sú stabilné spoľahlivé inštitúcie s niekoľkostoročnou históriou. :rolleyes:
Aj spoľahlivé a stabilné americké banky tu boli 150 rokov a dnes sú v"..." pred desiatimi rokmi si u mňa podávali predajcovia klučky a chceli aby som investoval do nehnuteľností v usa, kde sú dnes? za druhé keby tých 550 mil niektorá dss radšej dala do mojej firmy ako do amerických derivátov. za tretie všetci budeme najmúdrejší až toto všetko skončí ale mám obavy že niektorí skončia ako v bmg
durisovad
24.10.08,16:13
Stat mi pravidelne valorizuje dochodok. Budu to robit aj DSS-ky?
duves
24.10.08,16:25
Stat mi pravidelne valorizuje dochodok. Budu to robit aj DSS-ky?
Z DSS-ky nebudes poberat dochodok. DSS-ky na to nemaju licenciu. Dochodok (doživotny) si budes kupovat od nejakej poistovne. No nemyslim si, že bude každorocne valorizovany.
Napokon, kde ale beries istotu, že štát bude valorizovaž dôchodky vyplacane zo SP aj o 10 či 20 rokov. Možno tak zapornou valorizaciou. Ciže bude uberať.
durisovad
24.10.08,16:31
Mna sa uz DSS-ky netykaju. A len na dochodok od statu sa tiez nespolieham. Myslim si vsak, ze su aj bezpecnejsie sposoby investovania ako su dochodkove fondy.
Zaporna valorizacia v tomto state este nebola a ak by sa nahodou vyskytla, myslim si, ze DSS-ky uz vtedy budu davno na nule.
durisovad
24.10.08,16:47
No DSS ti dá záruku, štáty sa tu menia každý týždeň ale DSS sú stabilné spoľahlivé inštitúcie s niekoľkostoročnou históriou. :rolleyes:
Moji rodicia si odkladali peniaze do dochodkovych fondov, ale nedostali ani halier, pretoze fondy boli znarodnene. Bolo to sice za minulych rezimov, ale kde je zaruka stability rezimu?
duves
24.10.08,17:04
Moji rodicia si odkladali peniaze do dochodkovych fondov, ale nedostali ani halier, pretoze fondy boli znarodnene. Bolo to sice za minulych rezimov, ale kde je zaruka stability rezimu?
Nikde.
Lenze.....nasi rodicia, ci stari rodicia zazivali generacny boom. Po vojne. Teraz žiadny boom nie je. O 10 a zarucene o 20 rokov bude neuveritelne kvantum ludi poberajucich dochodok. Predpokladam problemy vo fungovani socialnej poistovne.
durisovad
24.10.08,17:09
Nikde.
Lenze.....nasi rodicia, ci stari rodicia zazivali generacny boom. Po vojne. Teraz žiadny boom nie je. O 10 a zarucene o 20 rokov bude neuveritelne kvantum ludi poberajucich dochodok. Predpokladam problemy vo fungovani socialnej poistovne.
Prave z tohoto dovodu tvrdim, ze je treba zaistit sa aj inak, nielen cez dochodkove poistovne, bez ohladu na to, ci su statne alebo sukromne.
ekopo
24.10.08,17:46
Prave z tohoto dovodu tvrdim, ze je treba zaistit sa aj inak, nielen cez dochodkove poistovne, bez ohladu na to, ci su statne alebo sukromne.
Presne tak. Som ochotný prevziať na seba to bremeno a starať sa o vaše peniaze budúci dôchodcovia. Zanedlho zverejním číslo účtu na ktorom si môžete sporiť na dôchodok (musím zistiť, kde je ešte danový raj). Garantujem, že ked sa dožijete dôchodkového veku, čo bude asi vek 67 rokov, bude vám z tohoto fondu vyplácaný vysoký dôchodok. Ak sa náhodou nedožijete, bude vám zabezpečená bezplatná kremácia. ;)
ale to je mimotemy
duves
24.10.08,18:16
Suhlasim. Som jeho poradca.:D
pavol54
24.10.08,18:35
Presne tak. Som ochotný prevziať na seba to bremeno a starať sa o vaše peniaze budúci dôchodcovia. Zanedlho zverejním číslo účtu na ktorom si môžete sporiť na dôchodok (musím zistiť, kde je ešte danový raj). Garantujem, že ked sa dožijete dôchodkového veku, čo bude asi vek 67 rokov, bude vám z tohoto fondu vyplácaný vysoký dôchodok. Ak sa náhodou nedožijete, bude vám zabezpečená bezplatná kremácia. ;)
ale to je mimotemy
"kým som bol na večeri tak ma niekto zase predbehol" ten účet som uuuž chcel zverejniť tak mi neostáva zase len žiť z mojej práce nie z práce iných. a to tu bola pred mesiacom duchaplná jasnovidecká téma kedy kúpiť auto či teraz alebo až po prechode na EURO. Kam to už chcú tie DSSky investovať? Do ktorého krachujúceho odvetvia?
fabus
24.10.08,19:54
Skúste sa zamyslieť nad mojim príkladom z praxe v III.pilieri DDS. Vo februári 2006 sa pretransformovala Tatry - Sympatia na iný subjekt ING Tatry - Sympatia. Tento nový subjekt za 4 mesiace prešustroval na mojom účte vo výnosoch - 9 661,45 Sk. Napr. marec 2006. Príspevok poistenca 1000,- Sk. Príspevok zamestnávateľa 500,- Sk. Výnos z príspevku poistenca - hodnota mínusová -2589,64 Sk. Výnos z príspevku zamestnávateľa znovu hodnota mínusová -579,22 Sk. Rekapitulácia poistenec + zamestnávateľ dali 1500,- Sk. Výnosy boli mínusové - 3168,86 Sk. Poistencovi nepribudlo ani tých 1500 Sk, ktoré vložil spolu so zamestnávateľom, ale ubudlo ešte aj z predchádzajúcich vkladov. Teraz takto zhodnocujú vklady DSS-ky. Dúfam, že teraz ľudia pochopia, že pre predstavenstvo DSS-ky nie je dôležité ako zhodnotia vklady sporiteľov, ale ich zaujíma aký balík peňazí predstavujú 3% z vkladov na ich sladký život.
Iši
24.10.08,20:40
Keby tu boli vlády na "večné časy", tak by asi uberali, ale vždy po štyroch rokoch sú voľby, tak vždy budú musieť myslieť aj na dôchodky.
Jozef Mihál
24.10.08,22:07
...Dúfam, že teraz ľudia pochopia, že pre predstavenstvo DSS-ky nie je dôležité ako zhodnotia vklady sporiteľov, ale ich zaujíma aký balík peňazí predstavujú 3% z vkladov na ich sladký život.
Dovoľte poznámku, že DSS-ky si účtujú necelé 1% z hodnoty majetku za správu dôchodkového fondu - presne je to 0,78% - a k tomu 1% zo sumy pripísaného príspevku za vedenie účtu. Nájdete to v § 63 zákona 43/2004.

Určite by sa dalo diskutovať, či je to primerané alebo príliš veľa, tieto poplatky majú však ďaleko od nehoráznych 3%, ktoré si skutočne účtujú niektoré DDS-ky, čiže spoločnosti spravujúce tretí pilier.
Jozef Mihál
24.10.08,22:12
Myslím, že by ste si mali overiť, či predseda vlády mal pravdu, že na Islande všetky správcovské spoločnosti teraz skrachovali. Až potom, ak to nie je pravda, dá sa obviňovať SP a vláda. Nie jedna súkromná spoločnosť už bola vytunelovaná.
Prečítajte si, ako je to s dôchodkovými fondami na Islande.

http://blogy.etrend.sk/jan-zaborsky/o-islande-a-penzijnych-fondoch/146894.html
tetrisss
25.10.08,10:16
Je na kazdom cloveku, teraz, ked je schvalenie otvorenie II.piliera, co urobi. Ja, vzhladom na svoj vek, nemam o com premyslat, lebo sa mi za nijakych okolnosti do neho neoplatilo vstupit, ale v tomto case je na tychto fondoch urcite naramny prepad, usudzujem podla padu vsetkych podielovych fondov v bankovych instituciach, je to veru na 100000,- 4 az 5 tisic. Predpokladam, ze DDS-ky investovali tiez do podobnych investicii ako banky, mozno este rizikovejsie, takze je to jasne, len by ma v suvislosti s tym zaujimalo, ked teraz niekto vystupi z II.piliera a jeho peniaze tam boli znehodnotene ako sa to prejavi na jeho buducom dochodku?Ci teraz aj tak oslabeny I.pilier ho milostivo prijme a blahosklonne mavne rukou nad presustrovanymi peniazmi a bude mat normalny dochodok?
padro
25.10.08,10:46
som zivnostnik na ucet v 2.pilieri mi mesacne chodi 1000,- SK, aku hrubu mzdu ako zamestnanec by som mal mat aby tam odchadzalo tiez 1000,- SK?
ROBIN111
25.10.08,11:14
...ale v tomto case je na tychto fondoch urcite naramny prepad, usudzujem podla padu vsetkych podielovych fondov v bankovych instituciach...Prepad je, ale určite nie náramný.
K 17.10 sa percentuálne zhodnotenie pohhybuje cca od -7,5%p.a. v rastových, do +2,5%p.a. v konzervatívnych fondoch
BXLmiami
25.10.08,11:45
Je na kazdom cloveku, teraz, ked je schvalenie otvorenie II.piliera, co urobi. Ja, vzhladom na svoj vek, nemam o com premyslat, lebo sa mi za nijakych okolnosti do neho neoplatilo vstupit, ale v tomto case je na tychto fondoch urcite naramny prepad, usudzujem podla padu vsetkych podielovych fondov v bankovych instituciach, je to veru na 100000,- 4 az 5 tisic. Predpokladam, ze DDS-ky investovali tiez do podobnych investicii ako banky, mozno este rizikovejsie, takze je to jasne, len by ma v suvislosti s tym zaujimalo, ked teraz niekto vystupi z II.piliera a jeho peniaze tam boli znehodnotene ako sa to prejavi na jeho buducom dochodku?Ci teraz aj tak oslabeny I.pilier ho milostivo prijme a blahosklonne mavne rukou nad presustrovanymi peniazmi a bude mat normalny dochodok?
DSS su podstatne viac kontrolovane ako podielove fondy,takze jednoducho rizikovejsie nemohli investovat a prepadlo sa na tomto svete v posledne tyzdne vsetko.Aj statne kasy.A aj socialne poistovne.Ale to je kolobeh zivota.Ista je len smrt,vsetko ostatne je neiste.
tetrisss
25.10.08,11:53
Prepad je, ale určite nie náramný.
K 17.10 sa percentuálne zhodnotenie pohhybuje cca od -7,5%p.a. v rastových, do +2,5%p.a. v konzervatívnych fondoch
No neviem odkial su tieto cisla, lebo ja som mala na konzervativnom fonde v jednej nemenovanej banke a prepad tam je, nevraviac o tom, ze podielove fondy nie su nikym zarucene, no a ten 7,5% prepad nie je naramny, ked k nam kriza este len lezie? co bude, az dorazi? Ale na moju otazku to nie je odpoved, co bude s tym vypadkom, ak osoba vystupi z II. piliera a vrati sa do I.piliera?, ak viete, tak mi prosim odpovedzte.
slabikar
25.10.08,12:56
Myslím, že by ste si mali overiť, či predseda vlády mal pravdu, že na Islande všetky správcovské spoločnosti teraz skrachovali. Až potom, ak to nie je pravda, dá sa obviňovať SP a vláda. Nie jedna súkromná spoločnosť už bola vytunelovaná.

pozor, ale ak samotny stat Island spadol!
slabikar
25.10.08,12:59
Stat mi pravidelne valorizuje dochodok. Budu to robit aj DSS-ky?

stat ti teraz zhodnocuje peniaze?
durisovad
25.10.08,13:53
Stat mi nezhodnocuje peniaze ale valorizuje dochodok. A na ten som do statu odkladala 37 rokov. Peniaze, ktore som zarobila a neminula, si viem ulozit aj tak, ze za ich spravu nemusim prispievat na zivot spravcov ale vynasaju mi urok - nie sice bombasticky, ale taky, ze pokryje inflaciu. A istina mi stale zostava.
Nikoho neodradzam, aby prispieval do DSS-iek, mozno po par desiatkach rokov z toho bude slusny dochodok. Ale je mozne aj to, ze z toho nebude nic alebo skoro nic. Ja nerada riskujem, mam rada istotu, aj ked s malym vynosom.
jožko99
25.10.08,14:47
Pekná téma. Zaujímalo by ma, aké výnosy alebo zhodnotenie svojich prostriedkov vkladatelia od DSS očakávajú. Každý vieme, že je to ako na hojdačke, jeden rok je to napr. +8% druhý +2%, tretí rok -2% atď... Aké predpokladáte reálne priemerné ročné zhodnotenie vložených peňazí do DSS napríklad po dobu 20 rokov ? Samozrejme viem že je to lotéria alebo skôr veštenie. Ale aj tak. Určite každý má nejakú predstavu o reálnom percentuálnom zhodnotení svojich peňazí s čím kalkuluje tak sám pre seba. Otázka je, či tá predstava pri odchode do dôchodku bude naplnená kladne alebo záporne.
Podeľte sa o svoje predstavy a očakávania.
pavol54
25.10.08,14:51
stat ti teraz zhodnocuje peniaze?
No určite veď z čoho sa stavali aj za socializmu veľké investície snáď dala nejaká nadnárodná banka? Nie. z úspor a daní. Potom príde niekto k moci dostane príkaz z MMF všetko zprivatizovať do zahraničia a tam sú naše dôchodkové úspory. snáď mi tu niekto chce tvrdiť že DSS investuje do rozvoja podnikania na Slovensku? Podľa mňa jediný rozdiel medzi DSS a bankou je ten že úspory v banke neznižujú môj daňový základ
ROBIN111
26.10.08,11:03
No neviem odkial su tieto cisla, lebo ja som mala na konzervativnom fonde v jednej nemenovanej banke a prepad tam je, nevraviac o tom, ze podielove fondy nie su nikym zarucene, no a ten 7,5% prepad nie je naramny, ked k nam kriza este len lezie? co bude, az dorazi? Ale na moju otazku to nie je odpoved, co bude s tym vypadkom, ak osoba vystupi z II. piliera a vrati sa do I.piliera?, ak viete, tak mi prosim odpovedzte.Výnosy DSS sú každý týždeň zverejňované v médiách. Môžeš si ich pozrieť napríklad aj tu: http://www.etrend.sk/osobne-financie/moj-dochodok/dochodkove-fondy-na-slovensku/56876.html

Na ten 7,5% pokles nemá vplyv, v akom štádiu je kríza na Slovensku, pretože čo sa týka akciových trhoch, DDSky investovali hlavne v zahraničí.
tetrisss
26.10.08,11:31
/
Výnosy DSS sú každý týždeň zverejňované v médiách. Môžeš si ich pozrieť napríklad aj tu: http://www.etrend.sk/osobne-financie/moj-dochodok/dochodkove-fondy-na-slovensku/56876.html

Na ten 7,5% pokles nemá vplyv, v akom štádiu je kríza na Slovensku, pretože čo sa týka akciových trhoch, DDSky investovali hlavne v zahraničí.

Ved ale akcoive trhy su v krize, burzy niektore prestali dokonca obchodovat, tak neviem o com je rec. Dnes uz ani nikto nenamieta, ze je momentaly pokles je skutocny a teraz minister financii povedal zakladnu pravdu: jedine, kto na tom zarobil /zatial/ su DSS, pretoze oni si poplatky vybrali. Samozrejme dlhodobo je mozne, ze sa to zlepsi, ale tento prepad sa bude nahradzat kolko rokov? A este stale je tu ta moja otazka, ako to bude s clovekom, ktory vystupi z II. piliera, aky bude mat potom dochodok? Ak taky isty, ako ked nevstupil, tak ja som proti otvoreniu II. piliera /na mojom nazore ale nikomu relevantnemu nezalezi:(/
duves
26.10.08,14:41
/
...ale tento prepad sa bude nahradzat kolko rokov?
V kazdom pripade si treba ujasnit, co znamena rast alebo prepad v % pri rastovych fondoch. Je to predsa rast cien akcii, alebo ich prepad. Dividendy su iba čerešničkou. Samozrejme, čo nevie nikto z nas, je fakt, že kedy sa ceny akcii tych firiem, ktore maju v portfoliu rastove a vyvažene fondy jednotlivych DSS-iek dostanu na opätovnu uroven pred padom. Možno o rok, o dva. A dalsich 10 rokov budu rast?
Osobne som ako rocnik 63 vstupil do konzervativneho fondu. Nechcem riskovat. Som rad, že som sa tak rozhodol.


/
A este stale je tu ta moja otazka, ako to bude s clovekom, ktory vystupi z II. piliera, aky bude mat potom dochodok? Ak taky isty, ako ked nevstupil, tak ja som proti otvoreniu II. piliera /na mojom nazore ale nikomu relevantnemu nezalezi:(/
Zalezi ako je to učtovne doriešene. Osobne by ma to tiež zaujimalo. Napr. niekoho odvody na II.pilier boli za nejake obdobia dajme tomu 100 tisic Sk + 10 tisic Sk vynosy. Teraz, čo je pokles tak realna hodnota tych odvodov je 99,9 tisic (v aktulanom kurze dochodkovej jednotky). Bolo by chybou, ak niekto vystupi z II.piliera, aby mal započet 110 tisic. Nesuhlasim, aby rozdiel bol hradeny zo štatneho rozpočtu. Inak povedane, ak bude prepad na akciovych trhoch pokračovať, tak to bude ešte väčší rozdiel, dokonca taky, že to bude mene ako výška jeho odvodov do II.piliera.
Otvorenie II.piliera je sice jedna vec, ale kto pozna ako je to realizovane?
VladoaKatka
26.10.08,15:01
Moji rodicia si odkladali peniaze do dochodkovych fondov, ale nedostali ani halier, pretoze fondy boli znarodnene. Bolo to sice za minulych rezimov, ale kde je zaruka stability rezimu?

... to nie je isté, či sa nestane aj teraz ...

Fico pripustil znárodnenie dôchodkových úspor
http://noviny.joj.sk/z-domova/25-10-2008/clanok/fico-pripustil-znarodnenie-dochodkovych-uspor.html
pavol54
26.10.08,15:17
Tu mi niečo nepasuje Mikloš dnes tvrdil že DSS investovali prevažne do nákupu štátnych dlhopisov na Slovensku Tak tie peniaze sú podľa neho doma a vláda s nimi môže veselo narábať bez otvorenia II. piliera alebo sa mýlim?
Ak to nie je pravda,tak možno investovali tak ako ja do akcií v I.vlne privatizácie, kedy nás presviedčali politici aj Mikloš aby sme investovali do akciií podnikov podľa vydaných zoznamov že si budeme po čase vyberať výnosy. Investoval som do jednej prosperujúcej firmy z pôvodných asi tritisíc sa cena vyšvihla na tridsať tisc potom prudko klesla a nakoniec mi odkúpil nejaký fond akciu za sto korún a firmu zrušili. Tak kde sa dozviem kam investovali DSS? A či sa tie firmy po kríze ešte spamätajú?
Manual
26.10.08,15:25
pavol54, ťažko odpovedať na to čo sa pýtaš. Isté však je, že sa podniky v období I. vlny privatizácie vedome a plánovane tunelovali, pretože vtedajšia legislatíva na to akosi nemyslela, všetko sa doťahovalo po funuse. No šikovným šťastie praje.
Ja som mal trošku väčšie šťastie s I.vlnou ako ty.
duves
26.10.08,17:47
Tak kde sa dozviem kam investovali DSS?
Myslim, že ide o investicie jednotlivych fondov, nie DSS-iek. Okrem konzervativneho fondu isli investicie aj do akcii, konzervativny fond mohol investovat do tuzemskych dlhopisov. Predpokladam, že struktrura investicie fondu sa meni kazdy den, takze sprava z kazdeho dna bude pristupna iba NBS-ke, ktorej sa to musi nahlasovat tusim dennodenne. Fond ma povoleny urcity limit do investicii konkretneho cenneho papiera, t.j. nesmie napr. nakupit 60% akcii nejakej korporacie. Co tak vyrocna sprava toho konkretneho fondu? Tam by to malo byt uvedene k ultimu zaveru kalendarneho roka.
VladoaKatka
27.10.08,05:01
DSS-ky, … II. pilier, …vstúpiť či vystúpiť, … tieto záležitosti ma netrápia.

Aká bude výška dôchodku o 7 rokov, … ak zmenia zákonom vek odchodu do dôchodku (čo je isté) tak za 10 , 12 alebo 15 rokov … totiž neviem kedy pôjdem do dôchodku a či budem ešte schopná pracovať ??? alebo podľa vlastného uváženia sa rozhodnúť ísť do predčasného dôchodku ??? to asi nie .

Preto pokiaľ nie som zamestnaná, som živnostníkom a starám sa o seba už 19 rokov, som si vedomá toho, že aj v budúcnosti sa budem musieť postarať sama o seba … a preto môj dôchodkový pilier je number: IV. alebo V. ? … a hospodárenie s ním je len v mojich rukách.

Raz som počula, ešte na STV bola relácia niečo ako - Duchovné slovo. Jeden veľa vážený duchovný otec tam povedal niečo v tom zmysle, že …každý prosí boha o pomoc, ale … každý by sa mal v prvom rade spoliehať sám na seba, na svoje ruky a mal by sa snažiť pomôcť sám sebe, …
duves
27.10.08,06:13
Preto pokiaľ nie som zamestnaná, som živnostníkom a starám sa o seba už 19 rokov, som si vedomá toho, že aj v budúcnosti sa budem musieť postarať sama o seba … a preto môj dôchodkový pilier je number: IV. alebo V. ? … a hospodárenie s ním je len v mojich rukách.

Clovek, ktory sa nemusi spoliehat na stat v dochodkovom veku musi byt naozaj silna osobnost. Už z toho dovodu, že čo viem tak 95% SZČO optimalizuje danove priznania. Raz sa mi taky smial, že ake dane platim, lebo "on" plati asi 100 korun. No neva, vravim sam sebe. Uvidis na dochodku. V SP 100 korun budes mat. Palica má predsa 2 konce. Jedna čo hladi, druhá čo búcha.
Viem, že su aj takí, čo neoptimalizuju. Raz som sa takeho pytal, povedal mi, že to nepotrebuje (platil každorocne asi štvrť miliona). Dolu klobuk.
duves
27.10.08,10:42
Ma tak napadlo v suvislosti so skutočnosťou, že americka hypotekarna kriza začala pred rokom v lete. už vtedy boli signaly, že to nedopadne dobre. Minimálne pre americke trhy.
DSS-ky a ich jednotlive fondy maju na čele dobre platených manažérov (cca 150-200 tisic brutto mesačne) s množstvom analytikov s velmi slusnymi prijmamy. Treba sa ich pýtať, čo robili od septembra 2007! Prečo sa už vtedy nezbavovali nebezpečných akcií?

aktualne: http://tvojepeniaze.pravda.sk/akcie-padaju-na-historicke-minima-dqg-/sk_pakcie.asp?c=A081027_091638_sk_pakcie_p09
slabikar
27.10.08,12:33
Raz sa mi taky smial, že ake dane platim, lebo "on" plati asi 100 korun. No neva, vravim sam sebe. Uvidis na dochodku. V SP 100 korun budes mat. Palica má predsa 2 konce. Jedna čo hladi, druhá čo búcha.


vo svojom okoli poznam 10 ludi, ktori cely zivot po strednej skole dreli ako robotnici a ta "zlata" SP ich 2 roky tahal za nos, ze chybaju jej take a take doklady, tak preto ja osobne nikdy peniaze v SP nebudem nechavat a budem sa starat sam o seba a nie o zadky statnych patolizacov v SP
tetrisss
28.10.08,15:45
No tak a moje predpoklady sa potvrdili, teraz pred chvilou na TA3 som sa dozvedela, ze ak aj vystupi niekto z II.piliera a nebude tam mat tolko, kolko vlozil, tak sa mu zapocita cela vyska, no neviem, co uz na to povedat.
duves
28.10.08,17:15
No tak a moje predpoklady sa potvrdili, teraz pred chvilou na TA3 som sa dozvedela, ze ak aj vystupi niekto z II.piliera a nebude tam mat tolko, kolko vlozil, tak sa mu zapocita cela vyska, no neviem, co uz na to povedat.
Uz som to tiež počul. To znamena, že to zaplatia ostatní danoví poplatnici. No čo už. Zda sa, že pomaly, ale iste prichadza taky globalny socializmus. A obcan, ktorý je zodpovedný, nech to utiahne za tych ostatnych. Myslim, že je to zrele na peticiu.
tetrisss
28.10.08,17:30
No nema to logiku, ked chces podnikat a zarobit ty,ides s kožou na trh /musela som pouzit diakritiku, aby neboli pochybnosti:D /, ale DDSky podnikali
a prepodnikali a nikomu sa nic nestane, stat a to sme my, to zaplatime , potom sa cuduj svete ze budeme robit do 67 rokov, toto nema chybu. Ja som zvedava, ci pri predkladani navrhu na otvorenie II.piliera je spocitane, aky pri predpokladanom odchode poistencov to bude mat dopad na prevedene prostriedky. V suvislosti s tym, co povedal riaditel socialnej poistovne, ze vkladatelia prisli o svoje uspory,je to fakt zvlastne, on prvy by mal bojovat proti otvoreniu, ak chce mat na dochodky.
Misimiso, zacinam ti davat za polovicnu pravdu, ekonomia sice veda je, ale ekonomovia vedci asi nebudu.
ROBIN111
28.10.08,17:41
No tak a moje predpoklady sa potvrdili, teraz pred chvilou na TA3 som sa dozvedela, ze ak aj vystupi niekto z II.piliera a nebude tam mat tolko, kolko vlozil, tak sa mu zapocita cela vyska, no neviem, co uz na to povedat.
V zákone o starobnom dôchodkovom sporení v paragrafe 123f odsek 3 sa píše:
Ak suma zodpovedajúca aktuálnej hodnote osobného dôchodkového účtu je nižšia ako suma zodpovedajúca nominálnej hodnote zaplatených príspevkov na bežný účet dôchodkového fondu, DDS je povinná bez zbytočného odkladu odo dňa oznámenia Sociálnej poisťovne podľa prvej vety previesť z bežného účtu dôchodkového fondu na účet SP v štátnej pokladnici sumu zodpovedajúcu aktuálnej hodnote osobného dôchodkového účtu zo dňa, ktorý predchádza dňu prevodu.

Ja tomu chápem tak, pri prevode peňazí z DSS do SP sa prevedie aktuálny zostatok, bez ohľadu na to, či je menší, alebo väčší ako celková suma nasporených peňazí.
Ingrid Ondruskova
28.10.08,17:43
Neviem si pomôcť, ale na Slovensku je všetko čierno-biele: vyhlásenia politikov, zákony...Ja osobne síce II.pilieru veľmi nefandím /vzhľadom na môj vek a zárobkové možnosti/, ale fakt to riaditeľ sociálky tým vyhlásením prepískol ako aj vláda s tou hodnotou, že sa započíta celá hodnota /čo videla tetriss na TA3/, sú politici takto normálni?? To sa budeme do nekonečna skladať na prešlapy druhých? Dokedy?
tetrisss
28.10.08,17:44
Vsak jasne, ale teraz je pravdepodobne nizsi a ten rozdiel bude SP asi chybat pri velkom mnozstve vystupujucich.
Composite
28.10.08,19:05
podľa veku, ak si mladý/-á, tak určite áno (VSTÚPIŤ);)
1) hadam nebudem dávať štátu peniaze, aby ich rozbil
2) I. pilier má z roka na rok väčší a väčší deficit (pláta sa to ako dá, zo všetkého možného)
3) ficko teraz z I. ťahá peniaze
4) o 40 rokov nebude mať kto na teba robiť, lebo dôchodcov bude viac ako platiacich ľudí

Pozn: radšej nech mne dajú tých 18 % a ja sa o svoj dôchodok postarám lepšie
tetrisss
28.10.08,19:10
No, lenze tebe ich nedaju, bud ich das statu, alebo DSSkam.
misomiso
28.10.08,19:28
No DSS ti dá záruku, štáty sa tu menia každý týždeň ale DSS sú stabilné spoľahlivé inštitúcie s niekoľkostoročnou históriou. :rolleyes:

Staty sa de facto menia kazde 4 roky, obcas kazdych 8 rokov. Ved co ma (v oblasti socialej polititky, ekonomiky a.t.d.) dnesny nas stat ktory vedie Fico s Pociatkom spolocne so statom spred 3 rokov, ktory viedol Dzurinda s Miklosom?
Je teraz nediskutujem ktory je lepsi, len pripominam, ze spoliehat sa na to, ze stat aj po volbach bude garantovat nieco, co garantuje dnes by bolo asi naivne.
misomiso
28.10.08,19:32
ale fakt to riaditeľ sociálky tým vyhlásením prepískol

Mozno to vobec neprepiskol, predpokladam, ze vie nieco, co my zatial vediet nemozeme. Mozno disponuje informaciou, ze vlada naozaj vsetky uspory na uctoch DSS o dva tyzdne znarodni. A kedze tiez vie, ze v buducnosti nebude mat stat z coho dochodky vyplacat, tak potom naozaj plati, ze ludia o cele svoje uspory prisli...
Neobvinujme niekoho len tak z klamstva, pockajme si, mozno budeme prekvapeni, ako sa to naplni.
duves
28.10.08,19:55
Pozn: radšej nech mne dajú tých 18 % a ja sa o svoj dôchodok postarám lepšie
To som si nie isty. Zovseobecnujem. Ludia nastrkali aj posledne uspory do nebankoviek. Myslim si, že vec dochodku sa individualnym riešenim neporieši.
Jednoducho to nemozu byt prostriedky v 100% sprave občana. To by nedopadlo v 80% dobre, lebo pri odchode do dochodku by mali 0,-(nula).
evuša
28.10.08,20:10
Ficko to povedal veľmi pekne. DSS sú BMG invest s požehnaním štátu. Teraz sú DSS na koni, lebo ťahajú z ľudí peniaze a za nich si pekne užívajú. Ale čo sa stane, ak skrachujú? Štát si umyje ručičky a dôchodca ostane bez dôchodku. Stačí čítať ekonomické správy zo zahraničia, koľkí dôchodcovia spáchali samovraždy, lebo dôchodok bol jediný zdroj ich príjmu a dôchodková spoločnosť jedného krásneho dňa vyhlásila krach - toť v nedávnej minulosti aj v takej obrovskej krajine ako je USA. Trocha matematiky ak vezmete do úvahy veličiny povie viac:
- počet pracujúcich a teda platiacich obyvateľov Slovenska
- počet poistených v druhom pilieri
- počet DSS-iek
- suma, ktorú tam občania posielajú
- doba, po ktorú tam budú občania posielať peniaze
- výška dôchodku
- doba, po ktorú budú musieť DSS vyplácať dôchodok
- výška výnosov - je minimálna, nakoľko DSS nesmú ísť do rizikových a teda
výnosných investícií
- výška inflácie
- kríza
atď. Suma sumárum - istú chvíľu sa bude mať zopár ľudí zamestnaných a teda platených z príspevkov ľudí veľmi veľmi dobre, potom sa bude mať veľký počet ľudí platiacich príspevky do DSS veľmi veľmi zle. Dôchodok aj keď mizerný je garantovaný štátom, ale len pre tých, ktorí nie sú v druhom pilieri. Tí, ktorí sú v druhom pilieri majú z tej mizérie garantovanú len polovičku dôchodku. Zbytok prežerú zamestnanci DSS.
misomiso
28.10.08,20:31
No len este nikto nepovedal, odkilal stat zoberie za 30 rokov na dochodky.
tetrisss
28.10.08,20:44
Lenze, kto dnes vie, co bude o 30 rokov, vsak na vyriesenie problemov mame este celych 30 rokov.
duves
29.10.08,05:27
Lenze, kto dnes vie, co bude o 30 rokov, vsak na vyriesenie problemov mame este celych 30 rokov.
Preco 30 rokov? To netreba riešiť už dnes?:confused:
allienkaa
29.10.08,08:25
Ahojte! Kto mi vie poradit, ci ostat alebo vystupit z II.piliera. Mam 30r., do II.pil. som vstupila v aprili 2006 a v r.2009 pojdem na matersku dovolenku. Dik
slabikar
29.10.08,08:56
Jednoducho to nemozu byt prostriedky v 100% sprave občana. To by nedopadlo v 80% dobre, lebo pri odchode do dochodku by mali 0,-(nula).

to by uz bol len ich problem!
slabikar
29.10.08,09:00
Ahojte! Kto mi vie poradit, ci ostat alebo vystupit z II.piliera. Mam 30r., do II.pil. som vstupila v aprili 2006 a v r.2009 pojdem na matersku dovolenku. Dik

ostan v II. pilieri jednoznacne. nech mas rozdelne riziko - polka stat (nevies co bude o 30 rokov) a polka DSS (nevies ake vynosy budu mat)
slabikar
29.10.08,09:04
Ficko to povedal veľmi pekne. DSS sú BMG invest s požehnaním štátu. Teraz sú DSS na koni, lebo ťahajú z ľudí peniaze a za nich si pekne užívajú. Ale čo sa stane, ak skrachujú? Štát si umyje ručičky a dôchodca ostane bez dôchodku.

Ficko, tak ako od narodenia ma velkohube socialisticke vyhlasenia, ktore chcu ludia pocut, aj ked sam dobre vie, ze to nie je pravda, ale nas narod je uz raz taky, potrebuje vodcu, ktorym bol kedysi Mečiar a teraz je Ficko.
Co bude o 30 rokov? ved nebude mat kto robit na nase dochodky!
duves
29.10.08,11:32
Som počul...ale neviem co je na tom pravda. Vraj ešte šok pride. Vsetky rastove a vyvažene fondy, co investovali do tych akcii na americkom trhu budu precenovat ich aktualnu hodnotu.
Iši
29.10.08,12:34
Ficko, tak ako od narodenia ma velkohube socialisticke vyhlasenia, ktore chcu ludia pocut, aj ked sam dobre vie, ze to nie je pravda, ale nas narod je uz raz taky, potrebuje vodcu, ktorym bol kedysi Mečiar a teraz je Ficko.
Co bude o 30 rokov? ved nebude mat kto robit na nase dochodky!
Myslím si, že na Porade sa má každý vyjadrovať slušne a priamo k argumentom, nie systémom Dzurinda a Mikloš, ktorému jeden vysokoškolský profesor do očí povedal, že jemu by z ekonomie skúšku nedal, lebo má všetko pomýlené. Každá líška svoj chvost chváli, aj oni, veď to vymysleli. Teraz je jasné, že keby mali DSS-ky v súčasnej dobe vyplácať dôchodky, tak nemajú z čoho, lebo tiež zle investovali. Len dúfajme, že o 30 rokov sporitelia dostanú svoje peniažky naspäť, aj zhodnotené.
slabikar
29.10.08,12:38
Myslím si, že na Porade sa má každý vyjadrovať slušne a priamo k argumentom, nie systémom Dzurinda a Mikloš, ktorému jeden vysokoškolský profesor do očí povedal, že jemu by z ekonomie skúšku nedal, lebo má všetko pomýlené. Každá líška svoj chvost chváli, aj oni, veď to vymysleli. Teraz je jasné, že keby mali DSS-ky v súčasnej dobe vyplácať dôchodky, tak nemajú z čoho, lebo tiež zle investovali. Len dúfajme, že o 30 rokov sporitelia dostanú svoje peniažky naspäť, aj zhodnotené.

a ktoreze slovo je neslusne??
bepo
29.10.08,12:57
to by uz bol len ich problem!
Prečo by to mal byť ich problém keď to ani teraz nie je? Aj teraz sa štát postará o bezdomovca takisto ako sa o 30 rokov bude musieť postarať o neúspešného druhopilniernika.
slabikar
29.10.08,13:00
Prečo by to mal byť ich problém keď to ani teraz nie je? Aj teraz sa štát postará o bezdomovca takisto ako sa o 30 rokov bude musieť postarať o neúspešného druhopilniernika.

vezmi dokopy suvislosti, preco som to napisal:
"Jednoducho to nemozu byt prostriedky v 100% sprave občana. To by nedopadlo v 80% dobre, lebo pri odchode do dochodku by mali 0,-(nula)."

reagoval som preto tak, lebo AK by obcan mal v sprave svoje prostriedky a zle "gazdoval", tak by to bol uz jeho problem. to musim tak podrobne vysvetlovat??
misomiso
29.10.08,13:03
Myslím si, že na Porade sa má každý vyjadrovať slušne a priamo k argumentom, nie systémom Dzurinda a Mikloš, ktorému jeden vysokoškolský profesor do očí povedal, že jemu by z ekonomie skúšku nedal, lebo má všetko pomýlené. Každá líška svoj chvost chváli, aj oni, veď to vymysleli. Teraz je jasné, že keby mali DSS-ky v súčasnej dobe vyplácať dôchodky, tak nemajú z čoho, lebo tiež zle investovali. Len dúfajme, že o 30 rokov sporitelia dostanú svoje peniažky naspäť, aj zhodnotené.

Myslim, ze DSS-ky velmi dobre investovali. Prepad hodnoty ich fondov (v podstate zmena hodnoty dochodkov) je od plus 1 do cca minus 10%, zatial co prepad hodnoty mnohych spolocnosti na burzach je velmi casto viac ako 50%.
bepo
29.10.08,13:04
vezmi dokopy suvislosti, preco som to napisal:
"Jednoducho to nemozu byt prostriedky v 100% sprave občana. To by nedopadlo v 80% dobre, lebo pri odchode do dochodku by mali 0,-(nula)."

reagoval som preto tak, lebo AK by obcan mal v sprave svoje prostriedky a zle "gazdoval", tak by to bol uz jeho problem. to musim tak podrobne vysvetlovat??
Áno, musíš. Vysvetli ako by sa sám o seba staral ak by mal nulu keď sa teraz sám o seba nepostará ani bezdomovec? Je mu poskytované v zime za štátne teplé ubytovanie, za štátne strava, za štátne zdravotná starostlivosť. Lebo počítať s tým že štát skrachuje- a to bude iný krach ako si videl doteraz- a nejaká DSS bude normálne fungovať mi príde infantilné.
Iši
29.10.08,13:07
a ktoreze slovo je neslusne??
Zosmiešňovať priezvisko určite nie je slušné. Keď s niekym nesúhlasím, nemusím jeho, ani jeho meno zosmiešňovať
slabikar
29.10.08,13:07
akoze si robis srandu, ze nechapes suvislosti o com je rec? si precitaj od zaciatku diskusiu a pochopis a potom reaguj. diky
slabikar
29.10.08,13:08
Zosmiešňovať priezvisko určite nie je slušné. Keď s niekym nesúhlasím, nemusím jeho, ani jeho meno zosmiešňovať

ved predtym bolo tiez tak napisane, ze Ficko, toto si si uz nevsimla?
slabikar
29.10.08,13:10
Mikloš, ktorému jeden vysokoškolský profesor do očí povedal, že jemu by z ekonomie skúšku nedal, lebo má všetko pomýlené.

a kam to dotiahol ten pan? na vysokoskolskeho profesora s 15.000 Sk platom? ehm
Janka112
29.10.08,13:17
Myslim si, že je to strašenie sporiteľov, vláda potrebuje 60 mld. Sk do rozpočtu. Predsa sa jedná o dlhodobé sporenie, možno v tomto roku nebudeme v pluse, ale za niekoľko desiatok rokov sa to vykompenzuje. Aspoň v to dúfam.
misomiso
29.10.08,13:38
Mikloš, ktorému jeden vysokoškolský profesor do očí povedal, že jemu by z ekonomie skúšku nedal,

Dobre by bolo zistit, ktory vysokoskolsky profesor to povedal. Pretoze ak niekoho povazujem za uplne mimo reality, tak su to mnohi VS profesori u nas, ktori ucia stale veci, ktore (mozno) ciastocne platili pred 40 rokmi. Je to sice obrovska hanba, ale dovolim si napriklad pripomenit nedavne faux pas, ked pedagog bratislavskej VSE doslova opisal habilitacnu pracu kolegu z Prahy - za co bol potom aj vyhodeny, ked sa na to prislo. Je to sice smutne konstatovanie, ale mnohi podnikatelia s ucnovskym vzdelanim na Slovensku po revolucii v oblasti ekonomie strcili do vacku mnohych vysokoskolskych profesorov z VSE.
Iši
29.10.08,14:08
Dobre by bolo zistit, ktory vysokoskolsky profesor to povedal. Pretoze ak niekoho povazujem za uplne mimo reality, tak su to mnohi VS profesori u nas, ktori ucia stale veci, ktore (mozno) ciastocne platili pred 40 rokmi. Je to sice obrovska hanba, ale dovolim si napriklad pripomenit nedavne faux pas, ked pedagog bratislavskej VSE doslova opisal habilitacnu pracu kolegu z Prahy - za co bol potom aj vyhodeny, ked sa na to prislo. Je to sice smutne konstatovanie, ale mnohi podnikatelia s ucnovskym vzdelanim na Slovensku po revolucii v oblasti ekonomie strcili do vacku mnohych vysokoskolskych profesorov z VSE.
Výnimka sa vždz nájde, ale je rozdiel hlavne v tom, čo si z teorie preberú do praxe a na čom stavajú. Kto aspoň trochu pozná teoriu, tak nemôže so závermi tých dvoch sa stotožniť