adasu
07.01.08,16:34
Vykonávam účtovníctvo pre internetovú firmu, ktorá v tomto roku vybudovala internetovú sieť,- vysielače, sú to doslova skladačky jednotlivých prvkov, ktoré boli kupované priebežne celý rok aj predchádzajúce roky. Akým spôsobom by som mala zaradiť do DHM a či vôbec to zaradiť do DHM , keďže jednotl. komponenty sú určite už v nákladoch v predch. rokoch? Neviem či by som postupovala správne , keby som celú sieť dala ohodnotiť a pod trhovou cenou by som to dala ako vklad majiteľa do fimy, ale odpisy by som určite nerobila. Neviem akým spôsobom by som sa dostala túto investíciu do firmy ako majetok, pretože ako celok to má hodnotu aj cirka 800 000,-.
adasu
08.01.08,08:37
Neporadí mi niekto?
Feel
09.01.08,06:26
Všetky komponenty, ktoré v konečnom výsledku tvoria internetovú sieť, sa podľa môjho názoru mali účtovať na účet 042 - nedokončené investície. Po dobudovaní celej siete alebo jej časti, ktorá je schopná prevádzky, ju zaradiť
do majetku MD 022 D 042 a odpisovať / 1. odpisová skupina/.
adasu
09.01.08,08:42
Ďakujem, problém je obšírnejší, pretože firmu odkupuje iný majiteľ a predchádzajúce roky už boli ukončené inou účtovníčkou s tým, že doklady ktoré mali ísť na nedokončenú investíciu boli zahrnuté do nákladou.Je to prechod firmy , ktorá viedla JÚ - živnostník na s.r.o. Dokonca neboli zaradené ani do DHM. Rozmýšľala som, že to dáme technicky zhodnotiť znalcovi, s tým že by som to zaradila na 413, odpisovala by som to ale odpisy by som nedala do daňových nákladou, pretože to v nákladoch už bolo zahrnuté.Figurovalo by mi to v majetku firmy, pretože doteraz firma nevykazovala žiadny majetok. Postupovala by som správne?
macte
09.01.08,11:10
Ako do zaradiť v takom prípade, keď jednotlivé časti tejto siete môžu fungovať aj bez iných častí? nemusí to byť bezpodmienečne jeden celok alebo áno? nemusia byť všetky časti siete závislé na iných častiach.
adasu
09.01.08,11:18
Nie nemusí to byť ako celok. Samozrejme, že ďalšie vybudované vysielače môžem a aj budem zaraďovať samostatne do DHM a vykonávať na ne odpisy- ako daňovo uznatelný náklad, ak hodnota bude vyššia ako 30 000,-. To je individuálny prípad, kde nezaradovali hneď do majetku a firma teda nevykazovala žiadny majetok, pričom ho mala.
Feel
09.01.08,11:36
Ohodnotiť by som to dala a zaradila do majetku spoločnost i/022/082 nadobúdacia hodnota/,pretože prepokladám náklady spojené s udržbou siete.Odpisovať by som neodpisovala,pretože náklady už sú premietnuté v účtovnom hospodárskom výsledku za minulé roky. Otázkou zostáva, čo povie daniar na daňový hosp.výsledok za minulé obdobia, pretože ten nie je správny.
adasu
09.01.08,11:45
Veď ale ja som to napísala, že by som to dala do majetku ako vklad majiteľa,ale odpisy by som robila ako daňovo neuznatelný náklad , pretože ako si už spomenula, že v nákladoch to už bolo zahrnuté v minulých obdobiach.
KEJKA
09.01.08,11:52
Ďakujem, problém je obšírnejší, pretože firmu odkupuje iný majiteľ a predchádzajúce roky už boli ukončené inou účtovníčkou s tým, že doklady ktoré mali ísť na nedokončenú investíciu boli zahrnuté do nákladou.Je to prechod firmy , ktorá viedla JÚ - živnostník na s.r.o. Dokonca neboli zaradené ani do DHM. Rozmýšľala som, že to dáme technicky zhodnotiť znalcovi, s tým že by som to zaradila na 413, odpisovala by som to ale odpisy by som nedala do daňových nákladou, pretože to v nákladoch už bolo zahrnuté.Figurovalo by mi to v majetku firmy, pretože doteraz firma nevykazovala žiadny majetok. Postupovala by som správne?
ak SZČO predva firmu, môže sa do K-P zmluvy uviesť tento majetok. Netreba dávať znalcovi, lepšie bude ohodnotiť podľa skutočných nákladov...teda SZČO by mal napočítať výdavky na vybudovanie podľa svojich dokladov.
A to by bola predajná cena. Nie ako vklad, ale riadny predaj, tým aj SZČO vysporiada svoj vzťah s DU.
A sro môže odpisovať DM.
adasu
09.01.08,11:59
lenže ja vidím ako problém hľadať v účtovných dokumentoch všetky jednotlivé položky. Majiteľ síce rozkreslil a spísal celú sieť a aj cirka, ku každému dal približne cenu ale neviem či je to aj skutočné.
adasu
09.01.08,12:05
A ak nastane prípad, že firma sa neodpredá ostane SZČO a budem viesť JÚ, ako zaradím tento majetok do firmy, keď jednotlivé komponenty sú už v skutočných nákladoch?
KEJKA
09.01.08,12:34
lenže ja vidím ako problém hľadať v účtovných dokumentoch všetky jednotlivé položky. Majiteľ síce rozkreslil a spísal celú sieť a aj cirka, ku každému dal približne cenu ale neviem či je to aj skutočné.
ved toto je výborné. Takže predajná cena existuje..... pre SZČO to bude príjem a pre sro to bude obst.cena DM. Načo to komplikovať?



A ak nastane prípad, že firma sa neodpredá ostane SZČO a budem viesť JÚ, ako zaradím tento majetok do firmy, keď jednotlivé komponenty sú už v skutočných nákladoch?
zrejme nijako a problém zostane nevyriešený, ledaže by podal dodatočné DPFO.
volila by som prvú možnosť..... je "bezpečnejšia"
adasu
09.01.08,12:54
Ďakujem, už som si myslela že to nijako nevyriešim. A ešte jedna otázka, keby som chcela predať tento majetok z SZČO na s.r.o. a majiteľ je ten istý ?
KEJKA
09.01.08,13:01
to nevadí..ved som napísala ....SZČO má zdaniteľný príjem.
sro bude mať náklad vo forme odpisov.
macte
09.01.08,13:16
Mám podobný problém, ale v tomto prípade si živnostník eviduje všetky zariadenia ako drobný majetok v hodnote 3000- 5000. má ich asi 50 kusov.
Ak ich odpredá ako jednotlivé kusy (podľa mňa to nie je jeden celok, pretože nie sú všetky na sebe závislé) môže ich s.r.o. zaradiť do priamej spotreby ako nálady (celková hodnota fa bude napr. 150 000,- Sk)