ks1katus
07.01.08,17:14
Caute všetci. Kto bude taký zlatý a poradí mi? Môj problém je trocha komplikovaný. Takže: Môj manžel je živnostník celý rok 2007. Ja som poberala rodičovský príspevok do 06.08.2007 s tým že hneď nasledujúci deň t.j. 07.08.2007 som bola živnostníčkou. Takže od augusta do decembra mám vlastne príjem zo živnosti (aj keď nie veľký - cca 24000,-Sk). No okrem toho som už aj počas materskej dovolenky - rodičovského príspevku dostávala asi 3 mesiace príjmy zo sprostredkovateľskej činnosti v poisťovníctve (tiež okolo 30000,- Sk). Tam som robila na zákade sprostredkovateľskej zmluvy. Čiže tieto peniaze nemám ešte zdanené. Prosím o radu či a aké daňové priznanie mám podať, či stačí len B a v tom zahrnúť aj ten príjem mimo živnosti, alebo ako . A ešte jedna otázka či môže tento rok manžel odčítať na mňa odpočítateľnú položku na manželku do toho 06.08.2007 ? Diky moc.
ekopo
07.01.08,16:25
odpovede nájdeš aj pomocou linku: http://www.porada.sk/t68355-suhrn-2007-a.html
Lydka R
07.01.08,16:39
A ešte jedna otázka či môže tento rok manžel odčítať na mňa odpočítateľnú položku na manželku do toho 06.08.2007 ? Diky moc.

to závisí od tvojho ročného príjmu

http://www.porada.sk/595557-post4.html
kukučka
07.01.08,16:51
Ak máš živnosť, podávaš predsa svoje daňové priznanie a uplatňuješ odpočítateľnú čiastku, nie manžel
ekopo
07.01.08,16:54
Ak máš živnosť, podávaš predsa svoje daňové priznanie a uplatňuješ odpočítateľnú čiastku, nie manžel
(3) Ak daňovník v príslušnom zdaňovacom období dosiahne základ dane

a) rovnajúci sa alebo nižší ako 176,8-násobok platného životného minima a jeho manželka (manžel) žijúca s daňovníkom v domácnosti

57) v tomto zdaňovacom období

1. nemá vlastný príjem, nezdaniteľná časť základu dane ročne na manželku (manžela) je suma zodpovedajúca 19,2-násobku platného životnéhominima,

2. má vlastný príjem nepresahujúci sumu zodpovedajúcu 19,2-násobku platného životného minima, nezdaniteľná časť základu dane ročne na manželku (manžela) je rozdiel medzi sumou zodpovedajúcou 19,2-násobku platného životného minima a vlastným príjmom manželky (manžela),
Anja111
07.01.08,16:56
Manžel si môže uplatniť z Tvojej nezdaniteľnej čiastky len rozdiel medzi Tvojimi príjmami za rok, (ak budú nižšie ako 95616 Sk), a NČ...
kukučka
07.01.08,17:15
Caute všetci. Kto bude taký zlatý a poradí mi? Môj problém je trocha komplikovaný. Takže: Môj manžel je živnostník celý rok 2007. Ja som poberala rodičovský príspevok do 06.08.2007 s tým že hneď nasledujúci deň t.j. 07.08.2007 som bola živnostníčkou. Takže od augusta do decembra mám vlastne príjem zo živnosti (aj keď nie veľký - cca 24000,-Sk). No okrem toho som už aj počas materskej dovolenky - rodičovského príspevku dostávala asi 3 mesiace príjmy zo sprostredkovateľskej činnosti v poisťovníctve (tiež okolo 30000,- Sk). Tam som robila na zákade sprostredkovateľskej zmluvy. Čiže tieto peniaze nemám ešte zdanené. Prosím o radu či a aké daňové priznanie mám podať, či stačí len B a v tom zahrnúť aj ten príjem mimo živnosti, alebo ako . A ešte jedna otázka či môže tento rok manžel odčítať na mňa odpočítateľnú položku na manželku do toho 06.08.2007 ? Diky moc.

Podávaš DP typ B, ak sa mýlim, opravte ma
ks1katus
08.01.08,09:07
Diky za rady, ste fakt zlatí. lenže ja nechápem, ked si manžel odpočíta NČ na seba, a rozdiel medzi mojim príjmom a NČ na mňa - ale to len za obdobie od 1,12007 do 6.8.2007 nie? A potom ja si podávam daň. priznanie B od 1.8.2007 do 31.12.2007 len podiel na tých 5 mesiacov???? Neviem, ja som to takto pochopila.
Johanka
08.01.08,09:19
Riešime dve DP:
1.
manžel má nárok na nezdaniteľnú časť ZD na seba (na daňovníka) a za určitých podmienok na manželku,
2.
ty, ako daňovník, máš nárok na nezdaniteľnú časť ZD na seba - na celú čiastku, bez ohľadu na to, počas akého obdobia si v zdaňovacom období dosahovala zdaniteľné príjmy.

Jednoduchšie to napísať neviem ...
Anja111
08.01.08,09:28
Diky za rady, ste fakt zlatí. lenže ja nechápem, ked si manžel odpočíta NČ na seba, a rozdiel medzi mojim príjmom a NČ na mňa - ale to len za obdobie od 1,12007 do 6.8.2007 nie? A potom ja si podávam daň. priznanie B od 1.8.2007 do 31.12.2007 len podiel na tých 5 mesiacov???? Neviem, ja som to takto pochopila.
DP sa podáva vždy zo všetkých zdaniteľných príjmov za celý rok... Aj uplatnenie NČ je za celý rok...
ks1katus
08.01.08,17:40
Diky Johanka, Anja. Takže to zhrniem či som to správne pochopila: Manžel si odpočíta celú NČ na seba a na mňa ako manželku nie. A ja samostatne si tiež odrátam celú časť - t.j. 95 616,-sk aj keď mám živnosť len od augusta. Hej???
No dobre. A čo stým príjmom ktorý som mala ešte pred živnosťou? Vlastne počas rodičovskej? Aj ten zahrnúť v daňovom priznaní B ? Do ktorej kolónky? Ste zlaté, díky.
balunka
10.01.08,12:03
Diky Johanka, Anja. Takže to zhrniem či som to správne pochopila: Manžel si odpočíta celú NČ na seba a na mňa ako manželku nie. A ja samostatne si tiež odrátam celú časť - t.j. 95 616,-sk aj keď mám živnosť len od augusta. Hej???
No dobre. A čo stým príjmom ktorý som mala ešte pred živnosťou? Vlastne počas rodičovskej? Aj ten zahrnúť v daňovom priznaní B ? Do ktorej kolónky? Ste zlaté, díky.
Manžel si robí svoje DP, v ktorom si uplatní celú NČ na seba,ty si robíš svoje DP,v ktorom si uplatníš celú NČ na seba bez ohľadu na to,odkedy máš živnosť.
Podáš DP typu B.oddiel VI.,riadok 2-príjmy zo živnosti,riadok 8-príjmy z činností sprostredkovateľov,ktoré nie sú živnosťou.
Ak sa mýlim, opravte ma niekto