cervo23
07.01.08,19:24
Dobry večer, mám dilemu kam mam umiestnit kotol v novostavbe,zatial ho mám navrhnuty v prízemi pri kupelni,ale rozmyšlam o tom,že by som ho mohol dat aj do podkrovnej kupelne,poradte,dakujem
Braňo
07.01.08,18:30
Podstatné je, aký budeš mať projekt k plynoinštalácii. Nazdávam sa, že môže byť aj v kúpelni (ja mám tiež kotol immergas v kúpelni). Dôležitým argumentom skôr ostáva vývod - komín splodín. Čím máš kratšie rozvody, tým máš menšie tepelné straty na rozvodoch.
AndrejG
07.01.08,20:25
Pokial budes kurit plynom, snazil by som sa ho mat co najblizsie k plynovej pripojke. Dlhe plynove potrubie v dome by ma znervoznovalo, ale to je len moj pocit, riziko asi nehrozi.
endrju
07.01.08,20:38
Plynový kotol mám umiestnený tiež v podkrovnej kúpelni.
Jeho umiestnenie v tejto kúpeľni je naprojektované od novoty.
Nerozmýšľal som o dôvodoch takéhoto rozhodnutia projektanta - dôveroval som mu.
Jeden z dôvodov mi však vysvetlili chlapi, ktorí realizovali kúrenie.
Ak je kotol umiestnený na najvyššom bode vykurovacieho systému, k zavzdušneniu systému môže dôjsť iba výnimočne.
Plynové potrubie mám "ťahané" na dosť veľkej dĺžke od prípojky. Ale, myslím si, že kvalitne urobené dlhé potrubie je určite bezpečnejšie ako sfušované krátke potrubie.
No a ešte jedna skúsenosť - v tejto kúpeľni mám radiátor iba na "ozdobu". Teplo z kotla a z rozvodu dostatočne vykúri kúpeľňu aj pri silnom mraze.
Za vyhadzovanie peňazí by som považoval umiestnenie kotla niekde v pivnici, ktorú nie je nutné vykurovať. ;)
willma
08.01.08,06:10
a ja idem na to s profesionálneho hľadiska- čo to o umiestnení kotla hovorí vyhláška MV SR 401/2007
jojkoz
08.01.08,06:59
Zalezi na viacerych faktoroch.

Ak ide napr. o klasicky kotol s nasavanim vzduchu z miestnosti - tak tato musi mat dostatocne velky objem.
Takisto komin musi mat dostatocnu vysku kvoli tahu.


Pokial ide o TURBOKOTOL - nasavanie z vonku. Tak na rozmeroch miestnosti logicky nezalezi.
Ale zase komin nesmie byt moc dlhy - v resp. podla vypoctov k danemu kotlu a pouziteho potrubia.
AndrejG
08.01.08,07:30
Ale, myslím si, že kvalitne urobené dlhé potrubie je určite bezpečnejšie ako sfušované krátke potrubie.

Niekedy je lepsie nepouzit ziadny argument ako takyto. Ked chces porovnavat, tak rovnako kvalitne urobene veci. Takze, co je lepsie? Kvalitne urobene dlhe potrubie alebo kvalitne urobene kratke potrubie? Lebo to by si potom mohol rovno porovnavat sfusovane dlhe a kvalitne kratke.


p.s. Aj projektanti su iba ludia a vela z nich ma este predpotopne nazory. Tym nenarazam teraz na tvojho, iba hovorim, ze spoliehat sa na projektanta nieje nikdy dobre, vzdy je dobre sam si nastudovat nieco z problematiky a spoliehat sa na vlastny usudok a vedomosti.
dad111
08.01.08,12:01
Pre jeho umiestnenie zvazuj vsetky mozne alternativy. Pocitaj s tym, ze za kratky cas sa mozno budes rozhodovat pre zmenu typu paliva, druhu kotla. Ak das kotol napriklad do kuchynskej linky a za par rokov budes chciet prejst na tuhe palivo, nakladna rekonstrukcia Ta neminie. Ja by som uz dnes daval kotol do blizkosti komina, na miesto kde je dovedena voda a odpad, elektrika 3x400 V. Pocitaj s tym, ze aj kotol potrebuje opravy, udrzbu a cistenie. Spina s tym spojena je znacna. Ak niekto argumentuje, ze ma kotol uz vela rokov a nebol pokazeny a nic s nim nerobil, nepocuvaj jeho argumenty o usporach a zatepleni. Hovori o tom ale nic pre to nerobi. Zanedbany kotol su straty. Pri kotli musis mat vyvedene kable od ragulacie, radsej aj nejake rezervne, casom mozno budes potrebovat zdokonalit system. Ak sa rozhodnes pre turbokotol, pocitaj s hlucnym vyfukom a parou, ktora bude kondenzovat.