vilob
07.01.08,21:02
dvaja spoločníci založili sro. v spoločen. zmluve sa dali obaja zapísať aj ako konatelia spoločnosti. aj v takomto prípade si musia na výkon funkcie konateľa uzatvoriť napr. mandátnu zmluvu?
mysimis
08.01.08,06:36
A budú poberať aj odmenu konateľa?
vilob
10.01.08,19:59
prvý rok si nevyplácali žiadne odmeny ale tento už zrejme áno. čiže spraviť zmluvu o výkone funkcie? a stačí s tohtoročným dátumom, keďže až teraz si budú vyplácať odmeny?
liba2
10.01.08,22:00
stačí :)
ayya
10.01.08,22:45
prvý rok si nevyplácali žiadne odmeny ale tento už zrejme áno. čiže spraviť zmluvu o výkone funkcie? a stačí s tohtoročným dátumom, keďže až teraz si budú vyplácať odmeny?
ak si za minuly rok ani neuplatnovali rozne vydavky, napr. cestovne, diety, stravne listky ... a pod. tak ano.... samozrejme staci, ale ak tam nieco je, tak uz zmluva mala byt davno urobena ... imho... aj ked nepoberali odmenu
liba2
10.01.08,22:49
ak si za minuly rok ani neuplatnovali rozne vydavky, napr. cestovne, diety, stravne listky ... a pod. tak ano.... samozrejme staci, ale ak tam nieco je, tak uz zmluva mala byt davno urobena ... imho... aj ked nepoberali odmenu
na základe čoho... ? (okrem stravných lístkov).
------
dodatočne som to trochu upravila.
ayya
10.01.08,22:51
na základe čoho... ? (okrem stravných lístkov).

no ved prave! ... ale ja neviem vylucit, ze si tie vydavky neuplatnovali, hoci na zaklade toho, ze ako spolocnici maju pravo pre spolocnost vykonavat pracu ... kludne sa tak mohlo stat... preto som to doplnila... mozno je to "navyse" v tomto konkretnom pripade, ale mozno to niekomu inemu pomoze... imho...
liba2
10.01.08,23:03
no ved prave! ... ale ja neviem vylucit, ze si tie vydavky neuplatnovali, hoci na zaklade toho, ze ako spolocnici maju pravo pre spolocnost vykonavat pracu ... kludne sa tak mohlo stat... preto som to doplnila... mozno je to "navyse" v tomto konkretnom pripade, ale mozno to niekomu inemu pomoze... imho...
ešte raz doplním svoju otázku: na základe čoho uvažuješ, že "zmluva mala byť dávno urobená", o čo opieraš svoj názor....., konateľ si plnil povinnosti vyplývajúce mu z funkcie, a to bez nároku na odmenu (pracuje za podiel na zisku). Samozrejme s výkonom funkcie vznikali aj výdavky. Lenže zmluva o výkone funkcie konateľa nie je o výdavkoch ale o odmene.
ayya
10.01.08,23:06
...
dodatočne som to trochu upravila.
prepac, mozno je uz vela hodin, ale nejak mi nezapina a unika mi zmysel tej upravy... zadavatel pise, ze " prvý rok si nevyplácali žiadne odmeny ale tento už zrejme áno." z toho dedukujem, ze uz spolocnost funguje druhy rok, preto som napisala odpoved tak, ako som ju napisala ... ked mi to objasnis, budem ti vdacna, ale precitam si to uz az zajtra asi... diky moc a dobru noc (he! - aj sa mi to rymuje) :)
ayya
10.01.08,23:13
ešte raz doplním svoju otázku: na základe čoho uvažuješ, že "zmluva mala byť dávno urobená", o čo opieraš svoj názor....., konateľ si plnil povinnosti vyplývajúce mu z funkcie, a to bez nároku na odmenu (pracuje za podiel na zisku). Samozrejme s výkonom funkcie vznikali aj výdavky. Lenže zmluva o výkone funkcie konateľa nie je o výdavkoch ale o odmene.

aha... chapem, cize: vykon funkcie bez zmluvy a bez odmeny aj tak zaklada narok na vydavky spojene s konatelstvom ... tak ok, zostavaju uz len stravne listky, ale ja by som sa aj tak "poistila" a v zmuve by som zakotvila, ze konatel ma narok na tie vydavky ... podobne ako napr. v dohode o vykonani prace vznika narok aj na preplatenie cestovnych nahrad, ak je to v dohode zakotvene ...a mam to od nasej auditorky, ale mozno je prilis opatrna ...a mozno je to vec nazoru ... tak sorry ...
ayya
11.01.08,12:55
vilob tu dnes este nebol, co je dobre ... lebo asi sme fakt uz boli vcera unaveni/e ... az dnes som si spomenula, ze hadam by bolo sa treba aj pozriet do spolocenskej zmluvy, ...a viem si celkom dobre predstavit, ze povinnost uzavriet zmluvu s konatelmi moze byt uvedena aj priamo v spolocenskej zmluve s tym ze: zakladne prava a povinnosti konatelov vymenovane v spol. zmluve budu blizsie a podrobnejsie specifikovane v zmluve o vykone funkcie ... a mozno aj s nejakym terminom...
Denda
11.01.08,13:19
dvaja spoločníci založili sro. v spoločen. zmluve sa dali obaja zapísať aj ako konatelia spoločnosti. aj v takomto prípade si musia na výkon funkcie konateľa uzatvoriť napr. mandátnu zmluvu?
V prípade, že spoločníci sú v spoločnosti zároveň aj konateľmi považujem uzatvorenie mandátnej zmluvy o výkone funkcie za zbytočný úkon navyše. O odmene za výkon funkcie konateľa môžu spoločníci rozhodnúť na valnom zhromaždení.
vilob
11.01.08,20:16
ahojte.tak už som tu. áno konatelia sú zároveň spoločníci sro. a v spoločenskej zmluve nieje zakotvené nič ohľadom povinnosti spísať zmluvu o výkone funkcie. dnes to ale nejako nepáli mne, a naozaj som z toho stále "mimo"... treba tú zmluvu alebo nie? sro funguje už 2.rok a cesťáky si konatelia preplácali aj v 1.rok existencie sro.
KEJKA
11.01.08,20:50
ahojte.tak už som tu. áno konatelia sú zároveň spoločníci sro. a v spoločenskej zmluve nieje zakotvené nič ohľadom povinnosti spísať zmluvu o výkone funkcie. dnes to ale nejako nepáli mne, a naozaj som z toho stále "mimo"... treba tú zmluvu alebo nie? sro funguje už 2.rok a cesťáky si konatelia preplácali aj v 1.rok existencie sro.
netreba osobitnú zmluvu., konateľ je pre účely zákona o cestovných náhradách zamestnancom, detto spoločník.......
sú snahy momentálne platné znenie zmeniť, .......mimotemy
Evanka
11.01.08,20:56
ahojte.tak už som tu. áno konatelia sú zároveň spoločníci sro. a v spoločenskej zmluve nieje zakotvené nič ohľadom povinnosti spísať zmluvu o výkone funkcie. dnes to ale nejako nepáli mne, a naozaj som z toho stále "mimo"... treba tú zmluvu alebo nie? sro funguje už 2.rok a cesťáky si konatelia preplácali aj v 1.rok existencie sro.
Funkciu konateľa určuje priamo Spoločenská zmluva. Žiadnu ďalšiu zmluvu nie je potrebné uzatvárať. Ak by poberal pravidelnú odmenu, je dobré ju uzatvoriť, ale stačí aj keď to bude odsúhlasené Valným zhromaždením. Nárok na cestovné náhrady samozrejme konatelia pri pracovnej ceste súvisiacej s výkonom činnosti konateľa majú v každom prípade.
ayya
12.01.08,09:48
:)

"vzdavam" sa, kocenky ... ;) ak nemaju povinne uzatvorit zmluvu s konatelom aj podla spolocenskej (a to nemaju - ako napisal zadavatel) ... tak iba kvoli cestovnemu netrebaaaaa ... :)
accad
12.01.08,18:05
Prikladám smernicu, ktorá možno niekomu pomôže. Súčasne rada prijmem názory, či je možné na základe takejto smernice priznať cestovné náhrady spoločníkovi, trvale žijúcom v zahraničí, spojené s jeho účasťou na valnej hromade obchodnej spoločnosti a či je možné priznať konateľovi, trvale žijúcom v zahraničí, na základe takejto smernice stravné pri jeho ceste do sídla firmy z titulu výkonu funkcie konateľa.
Evanka
12.01.08,22:53
Spoločník, ktorý nie je zamestnancom, nemá v zmysle Zákona o cestovných náhradách nárok na CN. Ak však existuje takáto smernica, je možné CN vyplatiť, ale sú to fakultatívne CN a nebudú daňovo uznateľným výdavkom. Pre spoločníka by to mal byť zdaniteľný príjem.
V zmysle Zákona o cestovných náhradách konateľovi pri PC súvisiacej s činnossťou konateľa cestovné náhrady patria.
Prue
13.01.08,08:33
Obchodný zákonník rozlišuje dva druhy konateľov, tých ktorí boli do funkcie ustanovení na základe spoločenskej zmluvy pri založení spoločnosti, a jednak konateľov, ktorý boli do funkcie vymenovaní valným zhromaždením (§125 ods. 1 písm. f ObchZ), prípadne rozhodnutím spoločníkov (§130 ObchZ). Prví konatelia získajú funkciu po vzniku spoločnosti, pretože sú uvedení v spoločenskej zmluve, vymenovaníe konateľa valným zhromaždením má povahu jednostranného aktu, na základe ktorého vzniká medzi spoločnosťou a konateľom obchodný záväzkový vzťah so všetkými právnymi dôsledkami, ktoré z toho vyplývajú (§261 ods. 3 písm. a ObchZ) obdobný právnemu vzťahu z mandátnej zmluvy. Následné uzavretie zmluvy s konateľom, týkajúce sa výkonu funkcie nemá z tohto hľadiska právne účinky na vznik funkcie, pretože zmluva o výkone funkcie môže tento vzťah len doplniť o nové prvky, špecifické pre právne postavenie konateľa. V praxi sa dosť často stáva, že spoločnosť neuzavrie s konateľom zmluvu o výkone funkcie (konateľskú zmluvu). V tomto prípade sa ich vzťah riadi v súlade s §66 ObchZ primerane ustanoveniami o mandátnej zmluve.
Evanka
13.01.08,09:10
Iba poopravím, nejedná sa o dva druhy konateľov, ale o dva spôsoby zvolenia osoby do funkcie konateľa. Ale tak to bolo určite myslené :). Prvý je pri vzniku sro, kedy musí byť konateľ uvedený už v spoločenskej zmluve, druhý je pri každej zmene konateľa (odvolanie, zvolenie nového), ktorú je treba dať zapísať aj do OR.. S ostatným sa nedá nesúhlasiť. Teda pre zadávateľa otázky je odpoveď - nemusia.
Ak ju však majú, určite sa ľahšie predíde prípadným nedorozumeniam a sporom....