Karuša
07.01.08,21:59
Ahoj, chcela by som doma vyrábať desiatové balíčky a následne predávať trebárs na čerpačkách, v malých potravinách, bufetoch atď.
Mám nejaké nové nápady (inšpirácia prišla keď som tam videla sústavne tie isté blivajzy). Viete mi niekto poradiť, čo by to asi obnášalo? Vďaka všetkým!
ks1katus
08.01.08,18:13
Ahoj Karuša, ten nápad je super. Podľa mňa by si to mala skúsiť na školách. Kopa detí by to využila. Nie na každej škole majú bufet a v dnešných stresových podmienkach rodičia ráno nemajú na to čas. Stačí ísť s tým za riaditeľom školy a uvidíš. A moja rada. Nevzdávaj to hneď na začiatku.Neviem ako si s tým ďaleko. Máš na to živnosť? Alebo to chceš robiť len mimo hlavného zamestnania? V každom prípade ti držím palce. A rada by som s tebou zostala v kontakte, dúfam že zostaneš na porade a dáš vedieť o sebe ako pokračuješ. Maj sa.
Katka.
Zoltán Kovács
08.01.08,18:14
Ahoj Karuša, ten nápad je super. Podľa mňa by si to mala skúsiť na školách. Kopa detí by to využila. Nie na každej škole majú bufet a v dnešných stresových podmienkach rodičia ráno nemajú na to čas. Stačí ísť s tým za riaditeľom školy a uvidíš. A moja rada. Nevzdávaj to hneď na začiatku.Neviem ako si s tým ďaleko. Máš na to živnosť? Alebo to chceš robiť len mimo hlavného zamestnania? V každom prípade ti držím palce. A rada by som s tebou zostala v kontakte, dúfam že zostaneš na porade a dáš vedieť o sebe ako pokračuješ. Maj sa.
Katka.

V prvom rade si treba naštudovať HACCP. Sú to hygienické podmienky pri práci s potravinami. Ak nesplníš do bodky, tak povolenie - živnosť nedostaneš.
Tu je konkrétny link:
http://www.porada.sk/t7104-obchod-s-potravinami-a-haccp.html
misomiso
09.01.08,22:01
Okrem splnenia legislativnych pozadaviek by to obnasalo vediet to chutne (a esteticky) pripravit a tiez spropagovat.

Ja tiez nekupujem tie zvlhnute bagety v igelite na pumpach. Vzdy zavidim Japoncom. Oni predavaju nie bagety, ale take trojuholniky z varenej ryze. Je sa to na studeno, vo vnutri je obycajne kusok nejakej plnky (napr. tuniak,alebo nieco pikantne - podobne ako dzem v siske) a cele je to zabalene do takeho jedleho "papiera" z morskych rias a nasledne do igelitu. Ryza samozrejme musi byt lepkava. To caro je v tom, (okrem ineho) ze kvalita tej studenej ryze vobec neutrpi skladovanim v chladiacom boxe, pripadne ani skladovanim pri beznej teplote, co sa o bagete v igelite povedat neda.

Ja si to tam vzdy kupujem na cestu, do vlaku a pod, a potom doma je mi za tym luto. Ina vec je, ze u nas by to asi ako podnikatelsky napad nepreslo. Resp. mozno preslo, ale chcelo by to riadnu odvahu a kampan.

Druha vec, ktoru som tam obdivoval bolo "samoohrievacie" hotove jedlo. Kupis hotove jedlo z chladiaceho boxu v plastovej miske, potiahnes poistku (podobne ako na granate) a o 10 min mas jedlo horuce. Ziaden zazrak, funguje to na principe nehaseneho vapna a vody, ktore sa nachadza v dvojitom dne.

U nas je vo vseobecnosti miera "pritulnosti" potravinovych vyrobkov vzhladom k potrebam ludi, ktori su na cestach uboha. Napr. v spominanom Japonsku nekupite jogurt inak, ako s lyzickou. Ja viem, je to z ekologickeho hladiska plytvanie, ti, co si ho kupuju domov lyzicu vyhadzuju. Ale u nas druhy extrem. Lyzica v potravinach ziadna (pokial nie ste v supermarkete, a nechcete kupit 100 lyzic v sacku). Bol by problem, predavat v regali s jogurtmi individualne balenu plastovu lyzicu, napr. za 1 Sk?
Karuša
10.01.08,14:01
Ďakujem Vám všetkým!
Zatiaľ je to všetko len v štádiu príprav, písala som maily na hygienu, zatial sa neozvali, asi tam pôjdem osobne a pokiaľ nemám ich vyjadrenie či to vôbec osvedčia musím čakať. Výborný nápad so školami! Ďakujem! Pre tie decká by som si predstavovala nejakú domácu klasiku- poctivý domáci chlieb z našej dedinskej pekárne a do toho to, čo tam patrí. Pre dospelých mám vymyslené rafinovanejšie chute, ale ten chlieb je podmienka! Čo vy na to?
A áno, chcem to robiť ako hlavné zamestnanie. K tej propagácii: urobiť pár balíčkov, priniesť, nechať ochutnať a buď sa ozvú, alebo nie. Na začiatok by mi úplne stačilo predať 100ks denne. Len vôbec neviem, ako to funguje trebárs na pumpách, či by sa so mnou bavili...Či tam nie sú bagetové mafie. Napríklad.
Zatiaľ dík a ozvite sa. Budem čakať. Pekný deň.
Bastian
11.01.08,11:13
Okrem splnenia legislativnych pozadaviek by to obnasalo vediet to chutne (a esteticky) pripravit a tiez spropagovat.

Ja tiez nekupujem tie zvlhnute bagety v igelite na pumpach. Vzdy zavidim Japoncom. Oni predavaju nie bagety, ale take trojuholniky z varenej ryze. Je sa to na studeno, vo vnutri je obycajne kusok nejakej plnky (napr. tuniak,alebo nieco pikantne - podobne ako dzem v siske) a cele je to zabalene do takeho jedleho "papiera" z morskych rias a nasledne do igelitu. Ryza samozrejme musi byt lepkava. To caro je v tom, (okrem ineho) ze kvalita tej studenej ryze vobec neutrpi skladovanim v chladiacom boxe, pripadne ani skladovanim pri beznej teplote, co sa o bagete v igelite povedat neda.

Ja si to tam vzdy kupujem na cestu, do vlaku a pod, a potom doma je mi za tym luto. Ina vec je, ze u nas by to asi ako podnikatelsky napad nepreslo. Resp. mozno preslo, ale chcelo by to riadnu odvahu a kampan.

Druha vec, ktoru som tam obdivoval bolo "samoohrievacie" hotove jedlo. Kupis hotove jedlo z chladiaceho boxu v plastovej miske, potiahnes poistku (podobne ako na granate) a o 10 min mas jedlo horuce. Ziaden zazrak, funguje to na principe nehaseneho vapna a vody, ktore sa nachadza v dvojitom dne.

U nas je vo vseobecnosti miera "pritulnosti" potravinovych vyrobkov vzhladom k potrebam ludi, ktori su na cestach uboha. Napr. v spominanom Japonsku nekupite jogurt inak, ako s lyzickou. Ja viem, je to z ekologickeho hladiska plytvanie, ti, co si ho kupuju domov lyzicu vyhadzuju. Ale u nas druhy extrem. Lyzica v potravinach ziadna (pokial nie ste v supermarkete, a nechcete kupit 100 lyzic v sacku). Bol by problem, predavat v regali s jogurtmi individualne balenu plastovu lyzicu, napr. za 1 Sk?

Zato ich dostaneš v niektorých rýchlych stravovacích zariadeniach.
Už sa ani nepamätám či som si dal nejaký rezeň alebo syr a musel som to krájať plast. nožom... Asi ani nemusím opisovať ako sa to ohýbalo. Ale aspoň bola sranda. Neviem či to je kvôli zlodejom príborov, alebo kvôli tomu že by klasický príbor nemali ako umývať, ale podľa mňa je to trocha nekultúrne (aspoň by to mohli vyrobiť z nejakého kvalitnejšieho plastu).
Ďalší zážitok mám z jedného obchodného centra v BA, kde majú všetky príbory prevŕtané. Človek keď to uvidí, tak má pocit ako keby bol na obede v závodnej jedálni niekde v Rumunsku.

Tie plnené ryžové trojuholníčky by som rád ochutnal. Určite sú chutnejšie ako naše prepotené balené bagety – a hlavne zdravšie.
krupo
29.01.08,21:08
tie hotove jedla boli urcite v plastovych myskach? a nebolo to prilis horuce? mozno by som take nieco zacal vyrabat
misomiso
29.01.08,21:38
tie hotove jedla boli urcite v plastovych myskach? a nebolo to prilis horuce? mozno by som take nieco zacal vyrabat

Bolo to v plastovych miskach s dvojitym dnom. Su rozne plasty, mnohe znasaju aj teplotu varu v pohode.