Andrej_TT
08.01.08,00:28
Zdravím všetkých poraďákov, som živnostník, účtujem v JÚ v ALFE a potreboval by som poradiť so skladom. Predávam tovar, konkrétne sa jedná o PC, kancelársku techniku a príslušenstvo s tým spojené. Je mi jasné, že musím viesť sklad tovaru, aj ho vediem. Popri predaji však poskytujem aj služby ako renovácie spotrebného materiálu pre tlačiarne, tlač a potlač. Tiesto služby poskytujem v spojitosti s tovarom, ktorý predávam. Napríklad predávam papier a atrament ako tovar, čiže mám ho vedený na sklade tovaru. Zároveň však poskytujem aj tlač fotiek alebo potlač CD a DVD. Pri tlači fotiek alebo potlači DVD pochopiteľne spotrebujem fotopapier alebo DVD a atrament a nejaké drobnosti, ktoré dávam rovno do spotreby lebo vzhľadom na ich cenu a charakter je nemožné ich rozrátať na jednotlivé kusy. Otázka znie, je potrebné viesť zvlášť sklad materiálu, kde budem mať vlastne rovnaké skladové karty a budem z nich robiť výdajky pri spotrebe?

Alebo stačí viesť sklad tovaru a robiť rovnako výdajky - "spotreba" zo skladu tovaru? Totiž keď ten atrament alebo papier nakupujem, neviem, či ho spotrebujem na tlač alebo ho predám ako tovar.

No napr. potlačené a napálené DVD už zrejme nie je tovar, ale výrobok.

No ten proces sa mi zdá trošku "prepapierovaný": Vydám DVD a atrament zo skladu tovaru, príjmem na sklad materiálu, následne vydám zo skladu materiálu do spotreby (pri výrobe) a následne príjmem výrobok (potlačené DVD) v cene vlastných nákladov na sklad výrobkov, (aj keď v ALFE sklad výrobkov typovo akosi zadefinovať nejde, takže zrejme by to išlo na 3 sklad, "kvázi sklad výrobkov") a na záver konečne na základe odberateľskej FA výdajka konkrétnemu odberateľovi. Ešte som to len opísal a už je mi z toho trošku nevoľno. :--- Ďakujem za každý názor.