martin G
08.01.08,06:37
poprosim o radu,manželka dostala ornu pôdu 692 m2,darom od otca.pokial vien dan z daru sa neplati.a dan z nehnutelosti?(vlastnikom novembri)Dakujem
BOND
08.01.08,17:27
V roku 2007 som kúpil byt.Kde mám podať daňové priznanie,je na to nejaké tlačivo na internete?Včera vraj bolo v správach že sa dá podať aj cez internet.Dík za radu
ZuzanaP
09.01.08,06:22
Daňové priznanie na daň z nehnuteľnosti sa podáva na príslušný mestský úrad. Treba sa informovať tam, akým spôsobom možno podať DP.
vikinka
09.01.08,06:33
poprosim o radu,manželka dostala ornu pôdu 692 m2,darom od otca.pokial vien dan z daru sa neplati.a dan z nehnutelosti?(vlastnikom novembri)Dakujem
Do konca januára treba podať DP z nehnuteľnosti na mestskom úrade v mieste bydliska,v ktorom si vypočítate aj daň z nehnut.
Johanka
09.01.08,06:50
Do konca januára treba podať DP z nehnuteľnosti na mestskom úrade v mieste bydliska,v ktorom si vypočítate aj daň z nehnut.
Správcom dane z nehnuteľnosti je obecný/mestský úrad ,v katastri ktorého sa nehnuteľnosť nachádza ....čo nemusí byť vždy zhodné s trvalým pobytom daňovníka ;).
sway
09.01.08,06:55
Do konca januára treba podať DP z nehnuteľnosti na mestskom úrade v mieste bydliska,v ktorom si vypočítate aj daň z nehnut.

Včera mi volala mama, v správach vraj bolo niečo o daniach z bytov - ja som to prepásla a na portáli www.drsr.sk to nenachádzam...:

ak podala priznanie za byt v roku 2007 a zaplatila daň, tak vraj v roku 2008 má už len čakať na poukážku na zaplatenie na rok 2008 - a čo je moja otázka:

vraj jej príde niekedy v priebehu roka 2008, neplatí tu náhodou stále že do 31.1.2008 musí daň z bytu zaplatiť ale priznanie už nepodáva, nakoľko ho podala v 2007 a nič sa nemenilo.
:confused:

Ak viete PROSÍM dajte vedieť.
Johanka
09.01.08,07:01
V "starom" znení zákona bola v § 20 lehota na vyrubenie dane do 15.mája bežného zdaňovacieho obdobia, lehota na zaplatenie dane (§ 21 ) do 31.mája.
Novelou sa § 20 zmenil, a to tak, že lehota pre správcu dane už nie je. Nový §20 ods.1 znie :
Daň z nehnuteľnosti vyrubuje správca dane každoročne podľa stavu k 1.1. príslušného zdaňovacieho obdobia.
Johanka
09.01.08,07:05
Celú novelu nájdeš tu http://www.porada.sk/578455-post27.html.

Pre nie celkom zorientovaných v zákonoch dopĺňam, že daň z nehnuteľnosti a daň z MV- aby Vás nezmiatol názov témy v linku - (okrem iných) je súčasťou Zákona o miestnych daniach a miestnom poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné odpady , ktorého novela je v priloženom linku .
sway
09.01.08,07:17
Celú novelu nájdeš tu http://www.porada.sk/578455-post27.html.

Pre nie celkom zorientovaných v zákonoch dopĺňam, že daň z nehnuteľnosti a daň z MV- aby Vás nezmiatol názov témy v linku - (okrem iných) je súčasťou Zákona o miestnych daniach a miestnom poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné odpady , ktorého novela je v priloženom linku .

Moc vďaka, pozrela som to, tak bude čakať na vyrúbenie a termín ju nezaujíma nakoľko je to vecou správcu dane. Pochopila som to dobre, že?
Johanka
09.01.08,07:21
Dobre to majú vymyslené, nie ? Prečo by mali mať nejaké časové stresy? Keď však príde výmer, jeho spatnosť je 15 dní ....
sway
09.01.08,07:58
Dobre to majú vymyslené, nie ? Prečo by mali mať nejaké časové stresy? Keď však príde výmer, jeho spatnosť je 15 dní ....

To viem, moc dík ešte raz.
Aj nám by mohli dať takéto voľné pole.... to sa nedočkáme;)
nika.sum
11.01.08,08:50
Ahoj, vypisujem priznanie k dani z nehnutelnosti. Vymera bytu, nie je problem, ale je tam aj riadok na vymeru nebytovych priestorov v bytovom dome, to tam treba vypisat kazdu jednu polozku nebytoveho priestoru kt. je uvedena v liste vlastnictva?
2008ka
11.01.08,09:01
Ahoj, vypisujem priznanie k dani z nehnutelnosti. Vymera bytu, nie je problem, ale je tam aj riadok na vymeru nebytovych priestorov v bytovom dome, to tam treba vypisat kazdu jednu polozku nebytoveho priestoru kt. je uvedena v liste vlastnictva?

Stačí im len celková výmera podľa LV, potrebuju ti určit kolko budeš platit- sadzba x m2.
nika.sum
11.01.08,09:07
asi som to zle napisala, ale sme obytny dom zlozeny zo 4 vchodov a v liste vlastnictva mam vypisane nebytove priestory v kazdom jednom vchode: napr. vchod c. 1 zariadenia obchodu č. 902, podiel na spoločných častiach a spoločných zariadeniach domu a spoluvlastnícky podiel k pozemku: 43/404544 a takychto bodov je tam asi 5.
A menili sa sadzby na dan za byt?
NICOLETTA
16.01.08,13:49
Prosím o radu.
Tento rok sme skolaudovali novostavbu - rodinny dom. Sú novostavby oslobodené od dane 10 rokov? Ešte to platí?
renata77
16.01.08,13:59
Milá Nicoletta! Oslobodenie závisí od Všeobecného nariadenia konkrétneho mesta alebo obce v ktorom sa novostavba nachádza, mesto môže dať úľavu ale nemusí. Informuj sa na mestskom alebo obecnom úrade. V prípade, že novostavba bola skolaudovaná v roku 2008, v tomto roku ešte platíš podľa stavu k 01.01.2008, teda za stavebný pozemok.
sea
16.01.08,15:49
Asi som zaspala dobu - už neplatí že 5 rokov po odkúpení bytu do os. vlastníctva som oslobodená od tejto dane ... ?
Zuzka2510
16.01.08,19:25
Dobrý večer. možno som ďalšia čo zaspala dobu ale už sa nedáva daňové priznanie na daň z nehnuteľností na daň. úrad?Tiež som kúpila byt a som z toho tak trochu mimo. ďakujem a prepáčte za blbú otázku.;)
Johanka
16.01.08,19:27
Dobrý večer. možno som ďalšia čo zaspala dobu ale už sa nedáva daňové priznanie na daň z nehnuteľností na daň. úrad?Tiež som kúpila byt a som z toho tak trochu mimo. ďakujem a prepáčte za blbú otázku.;)
... ja si zase nepamätám, že by sa niekedy dávalo na DÚ :D.
Zuzka2510
16.01.08,19:35
Takže vlastne stačí len na mestský úrad.Super ďakujem pekne
Nati7
16.01.08,19:44
Ahojte poradaci, poprosim o radu- v minulom roku som kupila byt a ten som v tom istom roku predala, mam teraz podavat priznanie k dani z nehnutelnosti? Dan z prijmu mi je jasna, ale v dani z nehnutelnosti mam veru zmatok :(rozumiem tomu spravne, ze ak nie som k 1.1.2008 vlastnickou nehnutelnosti tak nemusim? za rok 2007 som neplatila, neurobila som chybu? Vopred dakujem
jamis
16.01.08,19:50
Kúpu i predaj bytu si mala nahlásiť správcovi dane z nehnuteľnosti / Obecnému, alebo Mestskému úradu /
Zuzka2510
25.01.08,07:27
Dobrý deň. Môžte mi niekto poradiť na tieto témy:
- invalidný dôchodca, ktorý nemá žiadne príjmy za rok 2007 okrem invalidného dôchodku a predá pozemok čiže má príjem len z predaja nehnuteľnosti nárok na nezdaniteľnú čiastku?
- v roku 2007 brat mi vyplatí z rodičovského domu 100 000,- Sk. Má sa to zahrnúť do príjmou za rok 2007 a odviesť daň? Čiže podať daň.priznanie dane z príjmou. Ďakujem