ivka22
08.01.08,09:39
ked si chcem uplatnit ulavu na dani je potrebne aby ten ista osoba poberala zaroven aj danovy bonus alebo moze osobitne si uplatnovat ulavu na dani aj ten ktory ho nepobera?
dakujem
lenchie
23.09.09,09:07
Presne tymto problemom sa teraz zaoberam aj ja.. a zatial som nenasla odpoved :confused: Vie prosim niekto blizsie objasnit tento problem?
veronikasad
23.09.09,09:12
Nezd.časť základu dane/NČZD/ na daňovníka nesúvisí s poberaním daňového bonusu /DB/.
Na NČZD má nárok každý daňovník, pri poberaní DB musia byť splnené viaceré podmienky /nezaopatrené dieťa, mesačný príjem vo výške 1/2 min.mzdy, spoločná domácnosť s dieťaťom .../
mzdarka renca
23.09.09,09:13
Presne tymto problemom sa teraz zaoberam aj ja.. a zatial som nenasla odpoved :confused: Vie prosim niekto blizsie objasnit tento problem?

nárok na DB a na NČZD spolu laicky povedané nesúvisí, je podstatné, čo zamestnanec - daňovník vypíše a podpíše vo Vyhlásení.

Príklad:
1.zamestnanec má 2 deti, ale DB si uplatňuje jeho manželka, ale keďže on spĺňa podmienky na uplatnenie NČZD, tak si ju aj uplatní

2. zamestnanec je poberateľom výsluhového dôchodku a má 2 maloleté deti. Z dôvodu, že je výsluhový dôchodca, tak nárok na NČZD nemá, ale na DB na deti áno po predložení rod. listov detí
lenchie
23.09.09,09:21
Mozno trosku hlupa otazka.. ale ulava na dani je vlastne NČZD?
Hepi
23.09.09,10:05
NČZD = nezdaniteľná časť základu dane
lenchie
23.09.09,10:23
V podstate riesim to, ze prisiel za mnou zamestnanec, ktory si uplatnuje na deti DB a jeho zena pobera rodinne pridavky. A niekto jej povedal, ze nech si uplatni ulavu na dani. - jeho zena. Tak sa ma prisiel spytat, ci to nie je protizakonne a tak.. ze aky je vlastne rozdiel medzi DB a ulavou na dani..
veronikasad
23.09.09,10:29
V podstate riesim to, ze prisiel za mnou zamestnanec, ktory si uplatnuje na deti DB a jeho zena pobera rodinne pridavky. A niekto jej povedal, ze nech si uplatni ulavu na dani. - jeho zena. Tak sa ma prisiel spytat, ci to nie je protizakonne a tak.. ze aky je vlastne rozdiel medzi DB a ulavou na dani..
úlavu na dani na deti Zákon o dani z príjmov už pár rokov nepozná. Nahradil ju daňový bonus. Ak zamestnanec splňa podmienky na priznanie daňového bonusu, môže si ho uplatniť. Nie je "protizákonné", ak prídavky na deti poberá jeho manželka. Predpokladám, že žijú v spoločnej domácnosti, a ide naozaj o manželov - nie druh a družka.
Eduscho78
10.04.11,20:23
A keď žijú ako druh a družka?
Keď ako otec mám jedno dieťa z 1. manželstva, žijem s ním v 1 domácnosti, a aj s družkou, s ktorou budeme mať čochvíľa ďalšie dieťa? Na prvé dieťa si uplatňujem DB aj NČZD. Mám si na toto ďalšie dieťa uplatniť DB aj úpravu NČZD ja (zamestnaný) alebo družka (t.č. na MD, inak zamestnaná - s mierne nižším príjmom ako ja)?
Záleží na tom, že na adrese, kde reálne bývame, nie je nikto z nás na trvalom pobyte, ale máme rôzne (všetci traja inú) adresy TP? Byt, kde bývame, patrí mne. Nové dieťa bude mať spočiatku zrejme TP na adrese TP matky.