vlastula1
08.01.08,09:16
Prosím Vás o radu, keď sa používa vlastné nákladné/úžitkové/auto na podnikanie môžem tam použiť dvojnásobok náhrady na km 6,2 Sk?:confused:
skaspa
08.01.08,08:38
Prosím Vás o radu, keď sa používa vlastné nákladné/úžitkové/auto na podnikanie môžem tam použiť dvojnásobok náhrady na km 6,2 Sk?:confused:
§ 7 ods. 3 zákona o cestovných náhradách: Sumu základnej náhrady pri nákladných automobiloch a autobusoch dohodne zamestnávateľ so zamestnancom.
Chobot
08.01.08,09:01
Prosím Vás o radu, keď sa používa vlastné nákladné/úžitkové/auto na podnikanie môžem tam použiť dvojnásobok náhrady na km 6,2 Sk?:confused:

čo považuješ za nákladné /úžitkové/ auto? Nejaký van alebo Pickup (napr. Renault Kangoo, VW Touran)? To je v kategórii osobných áut a pre tie platia sadzby 6,20.

Bolo o tom písané aj tu:

http://www.porada.sk/t66553-sadzba-zakladnejnahrady-a-nakl-auto.html

Autá kategórie N1 sú síce nákladné podľa z. 725/2004, ale pre účely náhrad za použitie vlastného MV je ich možné považovať za osobné, t.j. náhrada 6,20 SKK.
vlastula1
08.01.08,10:42
Ďakujem veľmi krásne za vysvetlenie, moc ste mi pomohli.:o:o:o
Johanka
08.01.08,11:43
čo považuješ za nákladné /úžitkové/ auto? Nejaký van alebo Pickup (napr. Renault Kangoo, VW Touran)? To je v kategórii osobných áut a pre tie platia sadzby 6,20.

Bolo o tom písané aj tu:

http://www.porada.sk/t66553-sadzba-zakladnejnahrady-a-nakl-auto.html

Autá kategórie N1 sú síce nákladné podľa z. 725/2004, ale pre účely náhrad za použitie vlastného MV je ich možné považovať za osobné, t.j. náhrada 6,20 SKK.
Hmmm, zaujímavé ako sa pretláčajú MV z kategórie osobných do kategórie nákladných pri DPH a naopak pri cestovných náhradách.

Zákon o dani z príjmov v §19 ods.2 písm.e/ jasne hovorí o nároku na základnú náhradu pri vlastnom OSOBNOM motorovom vozidle.

Akým §§ vieš podporiť podčiarknuté ?
Chobot
08.01.08,14:23
čo považuješ za nákladné /úžitkové/ auto? Nejaký van alebo Pickup (napr. Renault Kangoo, VW Touran)? To je v kategórii osobných áut a pre tie platia sadzby 6,20.

Bolo o tom písané aj tu:

http://www.porada.sk/t66553-sadzba-zakladnejnahrady-a-nakl-auto.html

Autá kategórie N1 sú síce nákladné podľa z. 725/2004, ale pre účely náhrad za použitie vlastného MV je ich možné považovať za osobné, t.j. náhrada 6,20 SKK.
Hmmm, zaujímavé ako sa pretláčajú MV z kategórie osobných do kategórie nákladných pri DPH a naopak pri cestovných náhradách.

Zákon o dani z príjmov v §19 ods.2 písm.e/ jasne hovorí o nároku na základnú náhradu pri vlastnom OSOBNOM motorovom vozidle.

Akým §§ vieš podporiť podčiarknuté ?

Bohužiaľ to neviem podložiť paragrafom, dokonca keby som to chcel zdôvodniť odvolávkami na zákon, tak by som musel tvrdiť, že ide o nákladné auto.

Ale keď to zoberieme z logického hľadiska - paušálna náhrada má predstavovať nejakú náhradu za opotrebenie auta. Ak má niekto osobné auto za 600.000 a dostane náhradu 6,20 / km, ako k tomu dôjde, keby jeho kolega, ktorý má to isté auto, len s namontovanou nejakou prepážkou za zadným sedadlom, dostane 2x toľko, lebo "papierovo" ide o nákladné vozidlo, t.j. kategória N1.

Teda za rovnaké vozidlo by som predpokladal, že bude rovnaká náhrada. Ťažko povedať, či na to mysleli zákonodarcovia, ak formulovali tento paragraf takto. Či naozaj mysleli, že za nákladné sa bude považovať akékoľvek auto v kategórii N1, N2 aj N3.

Ďalej je otázne, ako sa k tomu postaviť pri použití auta zamestnancom a ako u SZČO.

U zamestnanca môže teda zamestnávateľ v prípade pochýb dohodnúť sadzbu náhrady, aj keby išlo o vozidlo N1 a nespadalo by teda do kategórie osobné.

V prípade SZČO, ako si správne podotkla, zákon hovorí o OSOBNOM motorovom vozidle. Ak by sme sa držali striktne zákona, tak taký živnostník ,ktorý kúpil auto s tou prepážkou ako súkromná osoba, tak by si nemohol uplatniť náhradu, lebo ide o "nákladné" auto. Niekto môže povedať, že načo kupoval také auto do osobného vlastníctva a nie na firmu! No mohol ho kúpiť ojazdené ešte predtým, než začal podnikať.

Tvoja poznámka je správna, že v prípade DPH sa snažíme tváriť, že autá, ktoré kedysi boli vyslovene osobné, sú teraz nákladné - kategória N1. Podľa mňa je to umelo vytvorená kategória pre odpočet dane. Alebo mohla by byť aj táto kategória, ale potom by mali byť iné pravidlá, aby sa importéri nesnažili z osobných áut urobiť nákladné tým, že doňho primontujú nejakú prepážku. Do kategórie N1 by som v pohode zaradil napr. AVIU, alebo Ford Tranzit - valník. Ale nie nejakú Octaviu len preto, že má v TP N1 a bude si nárokovať na sadzbu pre nákladné autá.

Takže je to len moje tvrdenie a názor. Nedá sa to podložiť zákonom.
Johanka
08.01.08,15:02
Ďalej je otázne, ako sa k tomu postaviť pri použití auta zamestnancom a ako u SZČO.
Úplne jednoducho, Zákon o dani z príjmov sa na Zákon o cestovných náhradách odvoláva iba pri vlastnom osobnom MV, o nákladných nie je vôbec reč, takže sa ani nemôžeme stotožňovať s nejakou x-násobnou náhradou ;).



V prípade SZČO, ako si správne podotkla, zákon hovorí o OSOBNOM motorovom vozidle. Ak by sme sa držali striktne zákona, tak taký živnostník ,ktorý kúpil auto s tou prepážkou ako súkromná osoba, tak by si nemohol uplatniť náhradu, lebo ide o "nákladné" auto. Niekto môže povedať, že načo kupoval také auto do osobného vlastníctva a nie na firmu! No mohol ho kúpiť ojazdené ešte predtým, než začal podnikať.


Ak si kúpil nákladné alebo iné MV( nie osobné) prv ako začal podnikať, môže ho vložiť do obchodného majetku ... ;).

... v tomto ustanovení by som doporučovala (na základe skúseností z daňových kontrol) striktne sa držať zákona. Sumy za základnú náhradu zvyčajne nie sú malé a následná "bolesť" môže byť veľká :).
lubica.23.lv
08.01.08,16:09
noo ja sa napojím s otázkou, bo nejdem robiť novú tému ( vip - smith, povedal).
no..naša firma si teda prenajala auto od sukr.osoby. dá sa dat no nákladov všetko, ako keby sme ho mali v majetku? aj na DzMV sme ho uz nahlásili..dakujem za odpoved.
Zoltán Kovács
08.01.08,16:32
noo ja sa napojím s otázkou, bo nejdem robiť novú tému ( vip - smith, povedal).
no..naša firma si teda prenajala auto od sukr.osoby. dá sa dat no nákladov všetko, ako keby sme ho mali v majetku? aj na DzMV sme ho uz nahlásili..dakujem za odpoved.

Ak v nájomnej zmluve máte ošetrené, že bežné náklady, ktoré vzniknú pri prevádzkovaní auta hradíte vy ako nájomca, tak je to daňovo uznateľným nákladom. Bežnými nákladmi rozumiem: udržba, opravy, pravideľné kontroly STK a EK, náklady na PHL......

Čo sa týka dane z MV, citát z nového zákona o DzMV:



§ 85
Daňovník


(1) Daňovníkom je fyzická osoba alebo právnická osoba alebo ich organizačná zložka zapísaná do obchodného registra, ktorá
a) je ako držiteľ zapísaná v dokladoch vozidla42),
b) užíva vozidlo, v dokladoch ktorého je ako držiteľ zapísaná osoba, ktorá zomrela, bola zrušená alebo zanikla,
c) užíva vozidlo, v dokladoch ktorého je ako držiteľ zapísaná osoba, ktorá nepoužíva vozidlo na podnikanie.
lubica.23.lv
09.01.08,12:35
dakujem vip..smith..sa vzdy môžem spolahnut..:-)
marcik
19.04.08,07:54
Prosím o radu, teda skôr o odsúhlasenie, mam jedného podnikateľa. 1.1.08 kúpil tatru ako FO, v techn.preukaze je registrovaná na jeho r.č. používa ho vo svojej firme na zabezpečenie prijmu,a už aj robil na nej nejaké opravy.Lenže ja viem, že pokial nemá auto zaradené v majetku firmy nemá nárok na výdavky spojené s opravou.Musí auto zaradiť do majetku a podľa mna aj prepísať na dopr.inšpektoráte na jeho IČO?Potvrdí mi to niekto? cestnú daň už nahlásil hneď 1.1.08.
Zoltán Kovács
19.04.08,08:19
Prosím o radu, teda skôr o odsúhlasenie, mam jedného podnikateľa. 1.1.08 kúpil tatru ako FO, v techn.preukaze je registrovaná na jeho r.č. používa ho vo svojej firme na zabezpečenie prijmu,a už aj robil na nej nejaké opravy.Lenže ja viem, že pokial nemá auto zaradené v majetku firmy nemá nárok na výdavky spojené s opravou.Musí auto zaradiť do majetku a podľa mna aj prepísať na dopr.inšpektoráte na jeho IČO?Potvrdí mi to niekto? cestnú daň už nahlásil hneď 1.1.08.

Podľa nového zákona na daňový úrad sa oznamuje použivanie motorového vozidla na podnikateľské účely do 30 dni od prvého použitia.

Ak auto nebude zaradené do obchodného majetku, tak si nebude môcť uplatniť výdavky na opravu predmetného vozidla.

Prepis na DI podľa mňa nie je potrebný ak zaradí do OM, totiž stále ide o tú istú fyzickú osobu.
marcik
19.04.08,09:17
Ďakujem. Len som chcel si byť istá čo sa týka toho dopravného inšpektorátu, lebo aky mi to daňováci nevyhodili, keď tam nie je IČO lebo jedná sa o opravy vyššie simy cca30tis a viac.Takže prepis nie je nutný.
Zoltán Kovács
19.04.08,09:18
Prosím neskúsi niekto?

Veď si dostala odpoveď.
marcik
19.04.08,09:38
Ďakujem. Trošku mi ten net nejde.