AdrianaA
08.01.08,09:49
Spoločnosť kúpila nové motorové vozidlo Škoda octavia. Na faktúre je uvedené : fakturujeme Vám nové osobné motorové vozidlo a podtým je uvedená položka - predpríprava na N1. V technickom preukaze je uvedené, že sa jedná o úžitkové motorové vozidlo kategórie N1. Toto sa udialo v mesiaci december 2007 a teraz v januári 2008 mám faktúru na dokončenie prestavby na N1, lebo v decembri už nemali čas dokončiť prestavbu. Môžem si uplatniť odpočet DPH ?:confused:
Anja111
08.01.08,08:52
Spoločnosť kúpila nové motorové vozidlo Škoda octavia. Na faktúre je uvedené : fakturujeme Vám nové osobné motorové vozidlo a podtým je uvedená položka - predpríprava na N1. V technickom preukaze je uvedené, že sa jedná o úžitkové motorové vozidlo kategórie N1. Toto sa udialo v mesiaci december 2007 a teraz v januári 2008 mám faktúru na dokončenie prestavby na N1, lebo v decembri už nemali čas dokončiť prestavbu. Môžem si uplatniť odpočet DPH ?:confused:
Podľa môjho názoru áno, lebo v TP je uvedené, že sa jedná o motorové vozidlo N1...
janaGT
08.01.08,08:53
podľa mňa tiež áno, platia údaje uvedené v TP, a tam si to predsa mala uvedené už pri kúpe
AdrianaA
08.01.08,08:58
Nevadí, že mám uvedené na faktúre najprv nové osobné motorové vozidlo ?
Nechcem urobiť chybu, lebo nám predajca len tak pošuškal, že na konci roka dávali zoznam predaných prestavaných N1 na DU. A odpočítali by ste si DPH v decembri alebo posunuli do januára, keď bola prestavba dokončená ?
skaspa
08.01.08,09:08
Podľa môjho názoru áno, lebo v TP je uvedené, že sa jedná o motorové vozidlo N1...

podľa mňa tiež áno, platia údaje uvedené v TP, a tam si to predsa mala uvedené už pri kúpe
tuto je citácia z jedného rozsudku krajského súdu - bolo to ale ešte k zákonu 289/1995 o DPH: Súd považuje za správny názor správcu dane, že do pôsobnosti daňových orgánov patrí tiež posúdiť, či motorové vozidlo patrí do kategórie M1. Vec posudzuje v zmysle ust. § 2 ods. 6 zákona č. 511/1992 Zb. a podľa ust. § 2 ods. 5 písm. a) vyhlášky č. 116/1997 Z.z. Daňové orgány pri posudzovaní kategórie vozidla nie sú viazané údajmi, ktoré sú obsiahnuté v technickom preukaze, ani rozhodnutiami vydanými v prejednávanej veci Ministerstvom dopravy, pôšt a telekomunikácií Sr týkajúcich sa zaradenia predmetného vozidla.
Johanka
08.01.08,09:08
... bolo toto MV projektované a konštruované na prepravu cestujúcich, najviac s ôsmimi sedadlami okrem sedadla vodiča (kategória M1) alebo na prepravu tovaru (N) ?
Podľa mňa je textom pôvodnej faktúry jasne deklarované, že ide o osobné MV. Bude síce registrované ako N, ale na N prerobené, nie projektované a konštruované ...
Dúšava
08.01.08,09:24
Je to určite klasický prípad - osobné vozidlo a vzadu pridaná mreža akože na rozvoz tovaru.
Tam je to dosť problém, ja preto vždy trvám na faktúre za úžitkové vozidlo. Treba to konzultovať s DÚ.
Vladimír Ozimý
08.01.08,09:27
dôležité pre uplatnenie si nároku na DPH pri vozidle je podmienka aby nešlo o osobný automobil M1. Pozor pre určenie či vozidlo je M1 alebo N1 nie je dôležité prestavanie u predajcu...dôležité je ako bolo toto auto zaradené vo výrobnom procese...to jest ak od výrobcu toto auto odišlo ako M1 nevzniká nárok na uplatnenie si DPH. v § 49 ods 7 písm a) je odvolávka na vyhlášku MDPaT č. 116/1997
AdrianaA
08.01.08,09:29
áno je to z mriežkou. Ale irónia je, že spoločnosť ho potrebuje aj na prevoz tovaru a po namontovaní mriežky s tým má problém, lebo sa nedajú sklápať zadné sedadlá. Včera som osobne bola svedkom toho, keď sme zo skladu dávali do auta väčšié krabice tovaru. Boli sme ako v tej kreslenej rozprávke Pat a Mat. Ani cez kufor, ani cez zadné dvere. Stále sme to vkladali a vykladali až som nakoniec mala tú poslednú krabicu na kolenách :)) .
No ale podľa vašich príspevkov fakt neviem či si odpočítať tú DPH.
AdrianaA
08.01.08,09:41
dôležité pre uplatnenie si nároku na DPH pri vozidle je podmienka aby nešlo o osobný automobil M1. Pozor pre určenie či vozidlo je M1 alebo N1 nie je dôležité prestavanie u predajcu...dôležité je ako bolo toto auto zaradené vo výrobnom procese...to jest ak od výrobcu toto auto odišlo ako M1 nevzniká nárok na uplatnenie si DPH. v § 49 ods 7 písm a) je odvolávka na vyhlášku MDPaT č. 116/1997
V DÚPP 10/2007 je napísané nasledovné :
Od 01.07.2006 sa prestavba vozidiel riadi ustanoveniami zákona č. 725/2004 Z.Z. v znení neskorších predpisov. Z ustanovení §17 a §18 uvedeného zákona vyplýva, že prestavba vozidiel je možná až po vydaní osvedčenia o evidencii a riadnom prihlásení do evidencie motorových vozidiel.
Od 1.7.2006 sa teda prestavby z kategórie M1 na N1 môžu vykonávať len na základe nových schválení vydaných Min. dopr. pôšt a telek SR a len na automobiloch, ktoré majú vydané osvedčenie o evidencii a sú prihlásené do evidencie vozidiel.
Znamená to, že platiteľ, ktorý si kúpi vozidlo kategórie M1, prihlási ho do evidencie motorových vozidiel a až potom môže požiadať o jeho prestavbu na N1. Pri kúpe vozidla si nemohol odpočítať DPH. Následná prestavba vozidla do inej kategórie už nezakladá právo na odpočet DPH.
Johanka
08.01.08,10:28
... tak to máš vyriešené :). Nárok na odpočet DPH nie je .
AdrianaA
08.01.08,11:14
Takže teraz som sa vrátila od predajcu. Bola som tam osobne aj s faktúrou. Keď som mu ukázala, že tam mám uvedené osobné motorové vozidlo, tak krútil hlavou, že je to chyba a ukázal mi, že v systéme majú naše auto nahodené ako úžitkové vozidlo už od výrobcu, takže mi prerobil faktúru a uviedol tam správne, že je to úžitkové vozidlo.:)
Johanka
08.01.08,11:29
Tak to je ten lepší koniec príbehu ....:). Len potom nechápem , k čomu je dobrá tá druhá faktúra na prestavbu na N ....
Zoltán Kovács
08.01.08,11:33
Mal som konkrétny prípad. Renault Kangoo od výrobcu klasifikovaný ako N1 s pevne zabudovanou mriežkou za zadnými sedadlami. DPH uplatnené. Daňová kontrola neuznala oprávnenosť odpočtu dph, nakoľko úložný priestor netvoril 2/3 "kabíny".
cloe
08.01.08,11:38
Mal som konkrétny prípad. Renault Kangoo od výrobcu klasifikovaný ako N1 s pevne zabudovanou mriežkou za zadnými sedadlami. DPH uplatnené. Daňová kontrola neuznala oprávnenosť odpočtu dph, nakoľko úložný priestor netvoril 2/3 "kabíny".

No to je pekné. Aj tak je mi divné, ako teda výrobcovia zaraďujú autá do jednotlivých kategórií. Prečo to nie je zosúladené s tým, ako si to vykladá DÚ.
JAJA11
08.01.08,11:40
áno je to z mriežkou. Ale irónia je, že spoločnosť ho potrebuje aj na prevoz tovaru a po namontovaní mriežky s tým má problém, lebo sa nedajú sklápať zadné sedadlá. Včera som osobne bola svedkom toho, keď sme zo skladu dávali do auta väčšié krabice tovaru. Boli sme ako v tej kreslenej rozprávke Pat a Mat. Ani cez kufor, ani cez zadné dvere. Stále sme to vkladali a vykladali až som nakoniec mala tú poslednú krabicu na kolenách :)) .
No ale podľa vašich príspevkov fakt neviem či si odpočítať tú DPH.

Pokiaľ je v technickom preukaze od začiatku N1, tak DPH odpočítať. Daňový úrad nemôže rozhodnúť inak, za kategorizáciu zodpovedá vydavateľ technického preukazu a ak on označil , že je to N1, môže sa uplatniť DPH. :rolleyes:
AdrianaA
08.01.08,11:46
Tak to je ten lepší koniec príbehu ....:). Len potom nechápem , k čomu je dobrá tá druhá faktúra na prestavbu na N ....
Lebo vo výrobe robia iba predprípravu na N1 a ostatné dorobí predajca.
Johanka
08.01.08,12:26
Asi sa opakujem, ale treba sa pýtať stále dokola, pokiaľ sa nenájde odpoveď :
Ako bolo MV projektované a konštruované ?

Odkaz pri § 49 ods.7 písm.a/
25) Vyhláška Ministerstva dopravy, pôšt a telekomunikácií Slovenskej republiky č. 116/1997 Z. z. o podmienkach premávky vozidiel na pozemných komunikáciách v znení neskorších predpisov.


http://www.zbierka.sk/zz/predpisy/default.aspx?PredpisID=13974&FileName=97-z116&Rocnik=1997 (http://www.zbierka.sk/zz/predpisy/default.aspx?PredpisID=13974&FileName=97-z116&Rocnik=1997)
Vladimír Ozimý
08.01.08,12:29
Mal som konkrétny prípad. Renault Kangoo od výrobcu klasifikovaný ako N1 s pevne zabudovanou mriežkou za zadnými sedadlami. DPH uplatnené. Daňová kontrola neuznala oprávnenosť odpočtu dph, nakoľko úložný priestor netvoril 2/3 "kabíny".

no to mi príde uplne choré takýto postup od DÚ a podľa mňa nemôžu to napadnúť pretože ak raz mám auto konštruované ako N1 nemôžu sa oni rozhodnúť že to nie je N1 alebo že tam je malý úložný priestor...pretože to by z toho vychádzalo že pri odpočítaní DPH nemám právnu istotu v tom či som postupoval správne a zákon hovorí jasne nárok na odpočet nie je len pri M1
skaspa
08.01.08,12:36
no to mi príde uplne choré takýto postup od DÚ a podľa mňa nemôžu to napadnúť pretože ak raz mám auto konštruované ako N1 nemôžu sa oni rozhodnúť že to nie je N1 alebo že tam je malý úložný priestor...pretože to by z toho vychádzalo že pri odpočítaní DPH nemám právnu istotu v tom či som postupoval správne a zákon hovorí jasne nárok na odpočet nie je len pri M1
ale môžu, už v predchádzajúcom príspevku som o tom písal, mám u seba 4 rozsudky (3 krajské a k 1 krajskému potom aj 1 najvyšší súd), kedy daňový úrad neuznal kategóriu N1, lebo to auto skutočne nespĺňalo - ide v nich o Mercedes Benz ML, Porsche Cayenne a Peugeot 307 SW. Daňový úrad zistil, že napriek tomu, že má vozidlo v dokladoch uvedené N1 tieto podmienky nespĺňa. Všetky tri spory vyhral DÚ.

Len ešte pre úplnosť - všetky tie rozsudky sú ešte podľa starého zákona o DPH (k novým som sa zatiaľ nedostal - ak nejaké sú), každopádne nič to nemení na tom, že DÚ má právomoc kontrolovať aj zaradenie do príslušnej kategórie.
Zoltán Kovács
08.01.08,12:39
Pokiaľ je v technickom preukaze od začiatku N1, tak DPH odpočítať. Daňový úrad nemôže rozhodnúť inak, za kategorizáciu zodpovedá vydavateľ technického preukazu a ak on označil , že je to N1, môže sa uplatniť DPH. :rolleyes:

Mali sme aj doklad z Ministerstva pôst, telekomunikácii a dopravy o zaradení. Nepomohlo. Majú internú smernicu, pokiaľ auto má viac ako 2 miesta na sedenie a úložný - batožinový prietor nie je min. 2/3 kabíny tak neuznajú.
JAJA11
08.01.08,12:41
Mali sme aj doklad z Ministerstva pôst, telekomunikácii a dopravy o zaradení. Nepomohlo. Majú internú smernicu, pokiaľ auto má viac ako 2 miesta na sedenie a úložný - batožinový prietor nie je min. 2/3 kabíny tak neuznajú.

Ale kedysi bolo aj v zákone o DPH presne určené čo je nákladné auto, dnes to tam už nie je, takže už daňový úrad nemá s čím operovať.
KvetkaK
08.01.08,12:42
Mali sme aj doklad z Ministerstva pôst, telekomunikácii a dopravy o zaradení. Nepomohlo. Majú internú smernicu, pokiaľ auto má viac ako 2 miesta na sedenie a úložný - batožinový prietor nie je min. 2/3 kabíny tak neuznajú.

Z toho čo tu čítam som dosť zhrozená. Tiež sme v tomto roku kúpili také auto, ktoré podľa toho čo tu píšete nebude pravdepodobne daňovým úradom uznané na odpočet DPH :(. Teda buď to riskneme alebo dáme dodatočné priznanie a vrátime štátu korunky. :eek:
skaspa
08.01.08,12:46
Mal som konkrétny prípad. Renault Kangoo od výrobcu klasifikovaný ako N1 s pevne zabudovanou mriežkou za zadnými sedadlami. DPH uplatnené. Daňová kontrola neuznala oprávnenosť odpočtu dph, nakoľko úložný priestor netvoril 2/3 "kabíny".
a kontrolovali už podľa nového zákona 222/2004?
Zoltán Kovács
08.01.08,12:50
a kontrolovali už podľa nového zákona 222/2004?

Je pravda, že ak sa nemýlim to bolo ešte podľa starého zákona.
Vladimír Ozimý
08.01.08,12:57
ale môžu, už v predchádzajúcom príspevku som o tom písal, mám u seba 4 rozsudky (3 krajské a k 1 krajskému potom aj 1 najvyšší súd), kedy daňový úrad neuznal kategóriu N1, lebo to auto skutočne nespĺňalo - ide v nich o Mercedes Benz ML, Porsche Cayenne a Peugeot 307 SW. Daňový úrad zistil, že napriek tomu, že má vozidlo v dokladoch uvedené N1 tieto podmienky nespĺňa. Všetky tri spory vyhral DÚ.

Len ešte pre úplnosť - všetky tie rozsudky sú ešte podľa starého zákona o DPH (k novým som sa zatiaľ nedostal - ak nejaké sú), každopádne nič to nemení na tom, že DÚ má právomoc kontrolovať aj zaradenie do príslušnej kategórie.

plne súhlasím že môžu kontrolovať ale nemôžu meniť význam zákona predsa...ona sa nemôže rozhodnúť že nejde o kategóriu N1 na to sú iné orgány ktoré môžu preklasifikovať...
Vladimír Ozimý
08.01.08,12:58
Ale kedysi bolo aj v zákone o DPH presne určené čo je nákladné auto, dnes to tam už nie je, takže už daňový úrad nemá s čím operovať.

toto je vec ktorá podľa mňa ich na to oprávňovala...
AdrianaA
08.01.08,13:04
V DÚPP 10/2007 je napísané nasledovné :
Od 01.07.2006 sa prestavba vozidiel riadi ustanoveniami zákona č. 725/2004 Z.Z. v znení neskorších predpisov. Z ustanovení §17 a §18 uvedeného zákona vyplýva, že prestavba vozidiel je možná až po vydaní osvedčenia o evidencii a riadnom prihlásení do evidencie motorových vozidiel.
Od 1.7.2006 sa teda prestavby z kategórie M1 na N1 môžu vykonávať len na základe nových schválení vydaných Min. dopr. pôšt a telek SR a len na automobiloch, ktoré majú vydané osvedčenie o evidencii a sú prihlásené do evidencie vozidiel.
Znamená to, že platiteľ, ktorý si kúpi vozidlo kategórie M1, prihlási ho do evidencie motorových vozidiel a až potom môže požiadať o jeho prestavbu na N1. Pri kúpe vozidla si nemohol odpočítať DPH. Následná prestavba vozidla do inej kategórie už nezakladá právo na odpočet DPH.
Budem citovať samu seba, ale trochu som si niektoré veci preštudovala a vychádza mi z toho, že podľa nového zákona je možné v určitých prípadoch uplatniť odpočet DPH. Musia byť ale splnené podmienky, ktoré sú uvedené v citácii. Teda, že už výrobca označí auto za úžitkové .Spoločnosť, ktorá nám predala auto nás upozornila aj nato, že vozidlo v kategórii N1 má pod kapotou iný typ čisla ako je pri M1.
skaspa
08.01.08,13:18
plne súhlasím že môžu kontrolovať ale nemôžu meniť význam zákona predsa...ona sa nemôže rozhodnúť že nejde o kategóriu N1 na to sú iné orgány ktoré môžu preklasifikovať...
rozhodol o tom aj najvyšší súd, v dokladoch N1 v skutočnosti nie a vyhral DÚ. Nemenil význam zákona, oni zistili skutkový stav a ten nekorešpondoval s tým, čo bolo uvedené v dokladoch = nevznikol nárok na odpočet aj keď bolo v dokladoch N1


Ale kedysi bolo aj v zákone o DPH presne určené čo je nákladné auto, dnes to tam už nie je, takže už daňový úrad nemá s čím operovať.
ja som v starom zákone nič také nenašiel, uvedieš prosím ten §?
JAJA11
08.01.08,13:33
Mali sme aj doklad z Ministerstva pôst, telekomunikácii a dopravy o zaradení. Nepomohlo. Majú internú smernicu, pokiaľ auto má viac ako 2 miesta na sedenie a úložný - batožinový prietor nie je min. 2/3 kabíny tak neuznajú.

Ale v zákone o DPH sa teraz hovorí len o tom, že DPH sa nesmie odpočítať z motor. vozidla kategórie M1. V starom zákone o DPH bola definícia osobného motor. vozidla a aj možnosť, že ak predtým patrilo do M1, tak sa nemôže odpočítať. V súčasnosti už DÚ sa nemá o čo oprieť, zákon o DPH nedovlí dvojaké vysvetlovanie.
Johanka
08.01.08,13:34
Opierajú sa o zákon v odvolávke ...pozri pár príspevkov vyššie ...
JAJA11
08.01.08,13:57
Opierajú sa o zákon v odvolávke ...pozri pár príspevkov vyššie ...

Ale tecnický preukaz sa vydáva na základe tohto zákona a ak v ňom uvedú, že je to N1, tak DÚ musí napadnúť toho, kto vydal technický preukaz, ja ako daňovník som zákon o DPH dodržal. Zákon o DPH nehovorí, že ak vozidlo nespĺňa kategóriu N1, tak DPH nesmiem odpočítať.
Vladimír Ozimý
08.01.08,14:12
Ale tecnický preukaz sa vydáva na základe tohto zákona a ak v ňom uvedú, že je to N1, tak DÚ musí napadnúť toho, kto vydal technický preukaz, ja ako daňovník som zákon o DPH dodržal. Zákon o DPH nehovorí, že ak vozidlo nespĺňa kategóriu N1, tak DPH nesmiem odpočítať.

to mi príde logické čo píšeš rovnako aj ja uvažujem
skaspa
08.01.08,14:18
Ale tecnický preukaz sa vydáva na základe tohto zákona a ak v ňom uvedú, že je to N1, tak DÚ musí napadnúť toho, kto vydal technický preukaz, ja ako daňovník som zákon o DPH dodržal. Zákon o DPH nehovorí, že ak vozidlo nespĺňa kategóriu N1, tak DPH nesmiem odpočítať.
Tak ešte doplním z toho rozsudku: Na záver súd považuje za potrebné zdôrazniť, že žalobca pri uplatňovaní si nároku na odpočet dane nepochybne konal v dobrej viere, vychádzajúc z rohodnutia Ministerstva dopravy, pôšt a telekomunikácií SR, ktoré považoval v danej veci za smerodajné a právne záväzné. Žalobca nemohol vedieť, že svojím konaním porušil zákon tým, že si odpočítal daň z osobného automobilu, nakoľko vychádzal zo stavu motorového vozidla deklarovaného v techniskom preukaze a v predmentom rozhodnutí.

A ešte k tým zákonom: § 20 ods. 5 písm. a) 289/1995:
Platiteľ nemôže odpočítať daň pri kúpe alebo prenájme osobného automobilu s výnimkou prenájmu osobného automobilu na základe zmluvy o kúpe prenajatej veci, keď platiteľ môže odpočítať daň len z prirážky, ktorá je súčasťou dohodnutej splátky
a § 2 ods. 6 písm. k): osobným automobilom motorové vozidlo, ktoré podľa osobitného predpisu 5a) patrí do kategórie M1 alebo do tejto kategórie patrilo pred prestavbou vozidla povolenou podľa osobitného predpisu /5b/ a po prestavbe bude naďalej spĺňať kritériá na zaradenie do kategórie M1

nový zákon § 49 ods. 7 písm. a) 222/2004:
Platiteľ nemôže odpočítať daň pri kúpe a nájme osobného automobilu; osobným automobilom sa na účely tohto zákona rozumie motorové vozidlo registrované v kategórii M1,

Z uvedeného mi vyplýva, že v novom zákone to len zhrnuli do jedného paragrafu, odseku a písmena.

Ale pravdupovediac, ešte som nepočul a ani sa nestretol s tým, že by niečo takéto kontrolovali podľa nového zákona, už som sa tým kedysi dávnejšie aj zaoberal, ale dodnes som nepochopil resp. neprišiel na to, aké zmeny nastali, keď to už (zrejme) nekontrolujú.
heymaker555
11.01.08,13:01
Budem citovať samu seba, ale trochu som si niektoré veci preštudovala a vychádza mi z toho, že podľa nového zákona je možné v určitých prípadoch uplatniť odpočet DPH. Musia byť ale splnené podmienky, ktoré sú uvedené v citácii. Teda, že už výrobca označí auto za úžitkové .Spoločnosť, ktorá nám predala auto nás upozornila aj nato, že vozidlo v kategórii N1 má pod kapotou iný typ čisla ako je pri M1.

Strašne rád by som sa dozvede kde vy chodíte na tieto informácie ako to, že Už VýROBCA MUSí OZNAčIť AUTO ZA úžITKOVé INAK SA NEDá ODPOčíTAť DPH.... VIEš MI PROSíM ŤA POVEDAť KDE SI NA TúTO FORMULáCIU NARAZILA ? DAKUJEM :eek:
heymaker555
11.01.08,13:20
V DÚPP 10/2007 je napísané nasledovné :
Od 01.07.2006 sa prestavba vozidiel riadi ustanoveniami zákona č. 725/2004 Z.Z. v znení neskorších predpisov. Z ustanovení §17 a §18 uvedeného zákona vyplýva, že prestavba vozidiel je možná až po vydaní osvedčenia o evidencii a riadnom prihlásení do evidencie motorových vozidiel.
Od 1.7.2006 sa teda prestavby z kategórie M1 na N1 môžu vykonávať len na základe nových schválení vydaných Min. dopr. pôšt a telek SR a len na automobiloch, ktoré majú vydané osvedčenie o evidencii a sú prihlásené do evidencie vozidiel.
Znamená to, že platiteľ, ktorý si kúpi vozidlo kategórie M1, prihlási ho do evidencie motorových vozidiel a až potom môže požiadať o jeho prestavbu na N1. Pri kúpe vozidla si nemohol odpočítať DPH. Následná prestavba vozidla do inej kategórie už nezakladá právo na odpočet DPH.

Ešte sa Ťa spýtam na tvoj názor pri situáci keď predajca automobilov nakúpi vozidlo zo zahraničia bez DPH. Vozidlo podľa zákona 725/2004 prihlási na DI ako osobné teda M1. Následne vo svojej réžii prestaví vozidlo na N1 bez toho aby vznikol akýkoľvek kúpno-predajný akt. Následne po prestavení vozidla na N1 predá toto vozidlo zákazníkovi ako N1 čiže podľa môjho názoru bol splnená podmienka, že vozidlo musí byť predané resp. kúpené v kategóri N1 a tým pádom mu vzniká narok na odpočet DPH. Poprosím Vás o reakciu či sa s mojím názorom stotožňujete alebo máte na vec iný názor...
JAJA11
11.01.08,13:43
Ale pravdupovediac, ešte som nepočul a ani sa nestretol s tým, že by niečo takéto kontrolovali podľa nového zákona, už som sa tým kedysi dávnejšie aj zaoberal, ale dodnes som nepochopil resp. neprišiel na to, aké zmeny nastali, keď to už (zrejme) nekontrolujú.[/quote]

Práve zmena v zákone, predtým tam bolo to, že ak aj naďalej spĺňa kategóriu M1, nemôže sa uplatniť. Teraz to tam už nie je. Nemajú sa o čo oprieť, pokiaľ je v technickom preukaze N1, je odpočet DPH bez toho, aby na DÚ mohli špekulovať či na to je právo alebo nie. Ja viem, že aj pracovníci DÚ nekontrolovali všade rovnako, takže to bolo nespravodlivé voči tým, ktorým to vyhodili. :o
Vladimír Ozimý
11.01.08,13:58
Ešte sa Ťa spýtam na tvoj názor pri situáci keď predajca automobilov nakúpi vozidlo zo zahraničia bez DPH. Vozidlo podľa zákona 725/2004 prihlási na DI ako osobné teda M1. Následne vo svojej réžii prestaví vozidlo na N1 bez toho aby vznikol akýkoľvek kúpno-predajný akt. Následne po prestavení vozidla na N1 predá toto vozidlo zákazníkovi ako N1 čiže podľa môjho názoru bol splnená podmienka, že vozidlo musí byť predané resp. kúpené v kategóri N1 a tým pádom mu vzniká narok na odpočet DPH. Poprosím Vás o reakciu či sa s mojím názorom stotožňujete alebo máte na vec iný názor...

no celé je to o tom že pri osobnom automobilo uvedeného v § 49 ods 7 písm a) je uvedený odkaz na vyhlášku 116/1997 - o podmienkach premávky vozidiel na pozemných komunikáciách v znení neskorších predpisov. A tam hovorí o tom čo je M1 a hovorí sa vo výhlaške o výrobcovi alebo dovozcovi...no aj na školeniach bolo povedané že auto musí byť konštruované vo výrobe ako M1. Prerobenie predajcom nemá vplyv na uplatnenie si DPH...ale pochybujem že by vám uznali DPH ak by bolo konštruované ako N1 a predajca ho prerobí na M1 a vy si uplatníte daň s tým však bolo konštruované to jest je to absolutne nekontrolovateľné a preto sa riadime tým čo je uvedené v technickom preukaze...a potom príde DU a ten vás vyvedie z omylu hehe...
Johanka
11.01.08,14:56
Ešte sa Ťa spýtam na tvoj názor pri situáci keď predajca automobilov nakúpi vozidlo zo zahraničia bez DPH. Vozidlo podľa zákona 725/2004 prihlási na DI ako osobné teda M1. Následne vo svojej réžii prestaví vozidlo na N1 bez toho aby vznikol akýkoľvek kúpno-predajný akt. Následne po prestavení vozidla na N1 predá toto vozidlo zákazníkovi ako N1 čiže podľa môjho názoru bol splnená podmienka, že vozidlo musí byť predané resp. kúpené v kategóri N1 a tým pádom mu vzniká narok na odpočet DPH. Poprosím Vás o reakciu či sa s mojím názorom stotožňujete alebo máte na vec iný názor...
Podčiarknuté je z pohľadu Zákona o DPH úplne nepodstatné. V tejto téme je to viackrát napísané - projektované a konštruované ....
maturantka
12.01.08,16:27
V rámci tohto príspevku by som sa chcela spýtať, či sa nemýlim: 1)Pri osobnom aute DÚ DPH nevráti - možno si ju uplatniť v rámci odpisovania.
2) Pri nákladoch na opravy, náhradné diely a pohonné hmoty do osobných áut je nárok na odpočítanie DPH.
Ďakujem za odpoveď.
Anja111
12.01.08,16:44
V rámci tohto príspevku by som sa chcela spýtať, či sa nemýlim: 1)Pri osobnom aute DÚ DPH nevráti - možno si ju uplatniť v rámci odpisovania.
2) Pri nákladoch na opravy, náhradné diely a pohonné hmoty do osobných áut je nárok na odpočítanie DPH.
Ďakujem za odpoveď.
Áno. Nárok na odpočet DPH pri obstaraní osobného auta nie je. Odpisy uplatňuješ z celej OC, vrátane DPH. Na opravy, ND a PHL si uplatňuješ DPH...
pochemi
12.01.08,16:47
áno
pri kúpe bez možnosti odpočtu DPH
pri oprave, údržbe, PH -možnosť odpočtu DPH
maturantka
12.01.08,16:51
Ďakujem, dosť mi to súrilo, uspokojili ste ma. Pekný večer.
Johanka
12.01.08,16:54
Treba rozlišovať spôsob obstarania osobného MV. Pri obstarávaní formou finančného prenájmu je DPH, ktorú nie je možné uplatniť , daňovým výdavkom ;).
heymaker555
14.01.08,08:33
Treba rozlišovať spôsob obstarania osobného MV. Pri obstarávaní formou finančného prenájmu je DPH, ktorú nie je možné uplatniť , daňovým výdavkom ;).

Neviem čo si týmto príspevkom chcela povedať vedela by si to trošku rozobrať lebo ak som to správne pochopil tak pri finančnom prenájme resp leasingu (finančného) je DPH daňovým výdavkom čiže tým myslíš, že pri finančnom leasingu je DPH presne takým istým daňovým výdavkom ako pri kúpe v hotovosti čo nieje žiadna novinka a je to úplne normálne a logické. Ak to myslíš tak, že pri finančnom leasingu si môžem DPH odpočítať (bavíme sa o osobnom vozidle M1) tak si na omyle...
Johanka
14.01.08,08:40
Svojou odpoveďou som doplnila tento príspevok :

Áno. Nárok na odpočet DPH pri obstaraní osobného auta nie je. Odpisy uplatňuješ z celej OC, vrátane DPH. Na opravy, ND a PHL si uplatňuješ DPH...




Ak to myslíš tak, že pri finančnom leasingu si môžem DPH odpočítať (bavíme sa o osobnom vozidle M1) tak si na omyle...
Ak by si čítal túto tému od začiatku, zistil by si , že v žiadnom omyle nežijem :).
Johanka
14.01.08,08:48
Neviem čo si týmto príspevkom chcela povedať vedela by si to trošku rozobrať lebo ak som to správne pochopil tak pri finančnom prenájme resp leasingu (finančného) je DPH daňovým výdavkom čiže tým myslíš, že pri finančnom leasingu je DPH presne takým istým daňovým výdavkom ako pri kúpe v hotovosti čo nieje žiadna novinka a je to úplne normálne a logické. Ak to myslíš tak, že pri finančnom leasingu si môžem DPH odpočítať (bavíme sa o osobnom vozidle M1) tak si na omyle...
Tu si v omyle asi ty :).
§ 25 Zákona o dani z príjmov
(5) Súčasťou vstupnej ceny je aja) daň z pridanej hodnoty u daňovníka, ktorý nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty, b) daň z pridanej hodnoty u daňovníka, ktorý je platiteľom dane z pridanej hodnoty, a nemôže ju odpočítať alebo c) časť neodpočítanej dane z pridanej hodnoty u daňovníka, ktorý je platiteľom dane z pridanej hodnoty, ak uplatňuje nárok na jej odpočítanie koeficientom podľa osobitného predpisu,6) za podmienky, že neuplatňuje v zdaňovacom období postup podľa § 19 ods. 3 písm. k) druhého bodu.
(6) Pri obstaraní hmotného majetku formou finančného prenájmu súčasťou obstarávacej ceny u nájomcu nie je daň z pridanej hodnoty.
Johanka
14.01.08,08:51
...pokračovanie

§19 ods.3 Zákona o dani z príjmov
Daňovým výdavkom je aj:
k) daň z pridanej hodnoty1. ktorú je platiteľ dane z pridanej hodnoty povinný odviesť pri zrušení registrácie podľa osobitného predpisu6) s výnimkou uvedenou v § 17 ods. 3 písm. d) druhom bode, 2. ak na jej odpočítanie platiteľ dane z pridanej hodnoty nemá nárok, alebo pomerná časť dane z pridanej hodnoty, ak platiteľ dane uplatňuje nárok na odpočítanie dane koeficientom podľa osobitného predpisu, 6)
;).
Anja111
14.01.08,10:44
Súhlasím s Johanka...
Vo svojej odpovedi som uvažovala iba s kúpou osobného auta, nakoľko zadávateľ otázky, finančný lízing nespomínal...
heymaker555
17.01.08,11:19
Podčiarknuté je z pohľadu Zákona o DPH úplne nepodstatné. V tejto téme je to viackrát napísané - projektované a konštruované ....


Čo si týmto chcela povedať, že je podstatné či bolo auto vyrobené ako N1 a ak nebolo tak si nemôžem odpočítať DPH ? Na základe, ktorého paragrafu zákona o DPH toto vravíš ?
heymaker555
17.01.08,11:24
Podčiarknuté je z pohľadu Zákona o DPH úplne nepodstatné. V tejto téme je to viackrát napísané - projektované a konštruované ....

Čo hovoríš na tento príspevok ... www bodka j-b.sk/sk_odpocit.html

takto debilne som musel napísať túto www adresu lebo mi nepovoľuje písať linky do príspevkov
Johanka
17.01.08,15:16
Čo si týmto chcela povedať, že je podstatné či bolo auto vyrobené ako N1 a ak nebolo tak si nemôžem odpočítať DPH ? Na základe, ktorého paragrafu zákona o DPH toto vravíš ?
Prečítaj si , prosím, v tejto téme príspevky od č.18 :).
Johanka
17.01.08,15:27
Čo hovoríš na tento príspevok ... www bodka j-b.sk/sk_odpocit.html


V niektorom z predchádzajúcich príspevkov je časť odporúčaného materiálu citovaná.
Použiteľná forma linku :) http://www.j-b.sk/sk_odpocit.html ;).
V príspevku je v podstate to isté, čo nájdeš aj v tejto téme ...
heymaker555
17.01.08,18:00
Asi sa opakujem, ale treba sa pýtať stále dokola, pokiaľ sa nenájde odpoveď :
Ako bolo MV projektované a konštruované ?

Odkaz pri § 49 ods.7 písm.a/
25) Vyhláška Ministerstva dopravy, pôšt a telekomunikácií Slovenskej republiky č. 116/1997 Z. z. o podmienkach premávky vozidiel na pozemných komunikáciách v znení neskorších predpisov.




Nechápem kde ty na tvoje nezmyselné vysvetlenia chodíš. Pýtal som sa Ťa jednoznačne kde si v Zákone o DPH čitala, že nemám nárok na odpočet DPH keď vozidlo kupujem ako N1. Ty ma namiesto toho odkážeš na vyhlášku, ktorú si pravdepodobne podľa toho čo vidím nikdy v živote nemala otvorené lebo odkaz pri paragrafe 49 odsek 7 písmeno "A" neexistuje. V prípade, že narážaš na Zákon o DPH 222/2004 tak tam sa tento paragraf aj odsek nachádzajú a citujem:

§49
7) Platiteľ nemôže odpočítať daň pri

a) kúpe a nájme osobného automobilu; osobným automobilom sa na účely tohto zákona rozumie motorové vozidlo registrované v kategórii M1, 25)

kde vysvetlivka 25 znie nasledovne:

25) Vyhláška Ministerstva dopravy, pôšt a telekomunikácií Slovenskej republiky č. 116/1997 Z. z. o podmienkach premávky vozidiel na pozemných komunikáciách v znení neskorších predpisov.

V tejto istej vyhláške sa píše to, že vozidlo M1 je vozidlo osobné a to je určné na prepravu osôb a má min. 4 kolesá. Vozidlo N1 je vozidlo nákladné a je určené na prepravu nákladov a má min 4 kolesá. Nepíše sa tam nič otom očom ty hovoríš, že ako bolo vyrobnené a konšturované.

Mne sa inak ale aj tak vidí, že tebe tu unikla hlavná pointa a to, že tu sa bavíme o prestavbe vozidiel a nie otom ako boli konšturované.

Prestavby vozidiel rieši zákon 725/2004 kde sa okrem iného uvádza za akých podmienkok sa prestavba môže vykonať. Prestavba znamená zmenu kategórie vozidla z M1 na N1 a konkrétne ako o ňu žiadať zistíť v paragrafoch 17 a 19. Ak splníš tieto podmienky príslušný obvodný úrad pre cestnú dopravu a pozemné komunikácie ti vydá osvedčenie o evidencii, kde bude vozidlo zapísané v kategórii N1. A teraz mi povedz keď takéto vozidlo niekto odomňa kúpi však si môže DPH odpočítať
Zoltán Kovács
17.01.08,18:14
Na uvedenom portáli sa však píše aj nasledovné:

V praxi to znamená, že ak si podnikateľ, platiteľ DPH kúpi po 01.07.2006 osobný automobil (automobil registrovaný v kategórii M1),musí ho najskôr prihlásiť do evidencie motorových vozidiel a až potom môže požiadať o prestavbu napr. na úžitkové vozidlo , t.j. automobil v kategórii N1.


Ak teda po horeuvedenom termíne kúpi osobný automobil M1 a dá si ho prestavať na úžitkový automobil N1, nakúpil automobil registrovaný v kategórii M1 a až následne sa zmenila kategorizácia , t.j. nesplnil pri kúpe tovaru podmienky na odpočítanie dane.
heymaker555
17.01.08,18:22
Na uvedenom portáli sa však píše aj nasledovné:

V praxi to znamená, že ak si podnikateľ, platiteľ DPH kúpi po 01.07.2006 osobný automobil (automobil registrovaný v kategórii M1),musí ho najskôr prihlásiť do evidencie motorových vozidiel a až potom môže požiadať o prestavbu napr. na úžitkové vozidlo , t.j. automobil v kategórii N1.


Ak teda po horeuvedenom termíne kúpi osobný automobil M1 a dá si ho prestavať na úžitkový automobil N1, nakúpil automobil registrovaný v kategórii M1 a až následne sa zmenila kategorizácia , t.j. nesplnil pri kúpe tovaru podmienky na odpočítanie dane.

Smith Cau,

diky za reakciu, ale ja sa celý čas nato pozerám z inej stránky. Sme predajcovia automobilov a teda berieme vozidlo ako tovar, čiže žiadnu DPH pri dovoze neplatíme to len na okraj. Ide oto, že vozidlo nepredávame ale prestavíme ho z M1 na N1 vo vlastnej réžii a predávame ho až následne a už v kategórii N1.

Jediné v čo dúfame je to že nemôžem ja ako subjekt predať niečo sám sebe ... Aby sa nestalo to, že počas kúpy som auto od seba kúpil ako M1 a následne prestaval na N1.
Johanka
17.01.08,18:28
Nechápem kde ty na tvoje nezmyselné vysvetlenia chodíš. Pýtal som sa Ťa jednoznačne kde si v Zákone o DPH čitala, že nemám nárok na odpočet DPH keď vozidlo kupujem ako N1. Ty ma namiesto toho odkážeš na vyhlášku, ktorú si pravdepodobne podľa toho čo vidím nikdy v živote nemala otvorené lebo odkaz pri paragrafe 49 odsek 7 písmeno "A" neexistuje. V prípade, že narážaš na Zákon o DPH 222/2004 tak tam sa tento paragraf aj odsek nachádzajú a citujem:

§49
7) Platiteľ nemôže odpočítať daň pri

a) kúpe a nájme osobného automobilu; osobným automobilom sa na účely tohto zákona rozumie motorové vozidlo registrované v kategórii M1, 25)

kde vysvetlivka 25 znie nasledovne:

25) Vyhláška Ministerstva dopravy, pôšt a telekomunikácií Slovenskej republiky č. 116/1997 Z. z. o podmienkach premávky vozidiel na pozemných komunikáciách v znení neskorších predpisov.

V tejto istej vyhláške sa píše to, že vozidlo M1 je vozidlo osobné a to je určné na prepravu osôb a má min. 4 kolesá. Vozidlo N1 je vozidlo nákladné a je určené na prepravu nákladov a má min 4 kolesá. Nepíše sa tam nič otom očom ty hovoríš, že ako bolo vyrobnené a konšturované.

Mne sa inak ale aj tak vidí, že tebe tu unikla hlavná pointa a to, že tu sa bavíme o prestavbe vozidiel a nie otom ako boli konšturované.

Prestavby vozidiel rieši zákon 725/2004 kde sa okrem iného uvádza za akých podmienkok sa prestavba môže vykonať. Prestavba znamená zmenu kategórie vozidla z M1 na N1 a konkrétne ako o ňu žiadať zistíť v paragrafoch 17 a 19. Ak splníš tieto podmienky príslušný obvodný úrad pre cestnú dopravu a pozemné komunikácie ti vydá osvedčenie o evidencii, kde bude vozidlo zapísané v kategórii N1. A teraz mi povedz keď takéto vozidlo niekto odomňa kúpi však si môže DPH odpočítať
Nie som ochotná písať odznova to, čo je v predchádzajúcich príspevkoch. Keby si túto tému čítal ako celok, tak by Ti nadväznosť príspevkov dala zreteľne najavo, že som písala o § 49 ods.7 písm. a/ Zákona o DPH ;).
.
Zoltán Kovács
17.01.08,18:30
Smith Cau,

diky za reakciu, ale ja sa celý čas nato pozerám z inej stránky. Sme predajcovia automobilov a teda berieme vozidlo ako tovar, čiže žiadnu DPH pri dovoze neplatíme to len na okraj. Ide oto, že vozidlo nepredávame ale prestavíme ho z M1 na N1 vo vlastnej réžii a predávame ho až následne a už v kategórii N1.

Jediné v čo dúfame je to že nemôžem ja ako subjekt predať niečo sám sebe ... Aby sa nestalo to, že počas kúpy som auto od seba kúpil ako M1 a následne prestaval na N1.

Ale prestavba na N1 je možná až po prihlásení na DI, bez prihlásenia nie je možná prestavba. Alebo my uniká pointa.
Johanka
17.01.08,18:33
25) Vyhláška Ministerstva dopravy, pôšt a telekomunikácií Slovenskej republiky č. 116/1997 Z. z. o podmienkach premávky vozidiel na pozemných komunikáciách v znení neskorších predpisov.

V tejto istej vyhláške sa píše to, že vozidlo M1 je vozidlo osobné a to je určné na prepravu osôb a má min. 4 kolesá. Vozidlo N1 je vozidlo nákladné a je určené na prepravu nákladov a má min 4 kolesá. Nepíše sa tam nič otom očom ty hovoríš, že ako bolo vyrobnené a konšturované.

Mne sa inak ale aj tak vidí, že tebe tu unikla hlavná pointa a to, že tu sa bavíme o prestavbe vozidiel a nie otom ako boli konšturované.

Prestavby vozidiel rieši zákon 725/2004 kde sa okrem iného uvádza za akých podmienkok sa prestavba môže vykonať. Prestavba znamená zmenu kategórie vozidla z M1 na N1 a konkrétne ako o ňu žiadať zistíť v paragrafoch 17 a 19. Ak splníš tieto podmienky príslušný obvodný úrad pre cestnú dopravu a pozemné komunikácie ti vydá osvedčenie o evidencii, kde bude vozidlo zapísané v kategórii N1. A teraz mi povedz keď takéto vozidlo niekto odomňa kúpi však si môže DPH odpočítať
Čitaj
http://www.porada.sk/t16443-automobil-vo-vztahu-k-dph-teoreticke-vychodiska.html ;).
JankaO
17.01.08,18:34
Smith Cau,

diky za reakciu, ale ja sa celý čas nato pozerám z inej stránky. Sme predajcovia automobilov a teda berieme vozidlo ako tovar, čiže žiadnu DPH pri dovoze neplatíme to len na okraj. Ide oto, že vozidlo nepredávame ale prestavíme ho z M1 na N1 vo vlastnej réžii a predávame ho až následne a už v kategórii N1.

Jediné v čo dúfame je to že nemôžem ja ako subjekt predať niečo sám sebe ... Aby sa nestalo to, že počas kúpy som auto od seba kúpil ako M1 a následne prestaval na N1.


Snáď by k rozuzleniu prispelo, keby si špecifikoval otázku a uviedol viac skutočností. To že ste predajcovia áut, mi v predchádzajúcich príspevkoch uniklo. To je podstatná informácia, pretože pôvodne sa tu rozoberal iný prípad.
heymaker555
17.01.08,18:35
Nie som ochotná písať odznova to, čo je v predchádzajúcich príspevkoch. Keby si túto tému čítal ako celok, tak by Ti nadväznosť príspevkov dala zreteľne najavo, že som písala o § 49 ods.7 písm. a/ Zákona o DPH ;).
.

čital som ju úplne od začiatku a to čo je napísane v zákone o DPH by malo hovoriť za všekto, platiteľ si nemôže odpočítať dph z automobilu zaradeného do M čiže z N si môže,,,
Johanka
17.01.08,18:38
mimotemy... tak si veselo odpočítavaj :).
Zoltán Kovács
17.01.08,18:45
Prestavby vozidiel rieši zákon 725/2004 kde sa okrem iného uvádza za akých podmienkok sa prestavba môže vykonať. Prestavba znamená zmenu kategórie vozidla z M1 na N1 a konkrétne ako o ňu žiadať zistíť v paragrafoch 17 a 19. Ak splníš tieto podmienky príslušný obvodný úrad pre cestnú dopravu a pozemné komunikácie ti vydá osvedčenie o evidencii, kde bude vozidlo zapísané v kategórii N1. A teraz mi povedz keď takéto vozidlo niekto odomňa kúpi však si môže DPH odpočítať


Na uvedenom portáli sa však píše aj nasledovné:

V praxi to znamená, že ak si podnikateľ, platiteľ DPH kúpi po 01.07.2006 osobný automobil (automobil registrovaný v kategórii M1),musí ho najskôr prihlásiť do evidencie motorových vozidiel a až potom môže požiadať o prestavbu napr. na úžitkové vozidlo , t.j. automobil v kategórii N1.


Ak teda po horeuvedenom termíne kúpi osobný automobil M1 a dá si ho prestavať na úžitkový automobil N1, nakúpil automobil registrovaný v kategórii M1 a až následne sa zmenila kategorizácia , t.j. nesplnil pri kúpe tovaru podmienky na odpočítanie dane.

Nechápem. Ako predajca dovezieš auto kategórie M1. Rozhodneš ho prestavať na N1. Ale prestavba na N1 je možná jedine ak auto už bolo prihlásené na DI. Ak prihlásiš to auto, tak zaradia ti do M1, teda bude mať pridelenú aj EČ. Vykonáš prestavbu na N1. A následne predáš ako N1, s možnosťou odpočtu DPH. Takto to mám chápať?

Ak to takto funguje, ako potom vysvetlíš zákazníkovi, že predávaš nové auto, ktoré má už 1.majiteľa aj EČ?
heymaker555
17.01.08,18:50
Snáď by k rozuzleniu prispelo, keby si špecifikoval otázku a uviedol viac skutočností. To že ste predajcovia áut, mi v predchádzajúcich príspevkoch uniklo. To je podstatná informácia, pretože pôvodne sa tu rozoberal iný prípad.


Jednoducho chcel by som sa dopátrať k nejakému záväznému daňovo-dopravno-právneho vzťahu.

Jednoducho potrebujem vyriešiť dilemu. Potrebujem predávať vozidlá ako N1 (teda u ktorých je možné urobiť prestavbu na N1) pretože ako M1 sú o 19% drahšie a tým pádom prakticky nepredajné pri momentálnej konkurencii. Autá či už dovezené alebo od nášho importéra nám chodia len ako M1 a je na nás či vieme niečo stým spraviť. Ja potrebujem nejakým spôsobom zabezpečiť aby sa ku kupujúcemu dostalo vozidlo zapísané v Tech. preukaze ako N1 aby si mohol odpočítať DPH. Neviem čo iné okrem toho môže daňový úrad kontrolovať, ešte maximálne tak mrežu... Máte iný názor ???
heymaker555
17.01.08,18:55
Nechápem. Ako predajca dovezieš auto kategórie M1. Rozhodneš ho prestavať na N1. Ale prestavba na N1 je možná jedine ak auto už bolo prihlásené na DI. Ak prihlásiš to auto, tak zaradia ti do M1, teda bude mať pridelenú aj EČ. Vykonáš prestavbu na N1. A následne predáš ako N1, s možnosťou odpočtu DPH. Takto to mám chápať?

Ak to takto funguje, ako potom vysvetlíš zákazníkovi, že predávaš nové auto, ktoré má už 1.majiteľa aj EČ?

To sa dá vysvetliť z toho dôvodu, že takéto autá dovážam individuálne zalepšie ceny zo zahraničia a to zákazníkovi dopredu poviem, potom je logické že musím to auto schváliť pre SR prihlásiť, prestavať a registrovať. To či je 1. 2. alebo 3. majiteľ sa už dnes zistiť nedá z TP čiže jemu je prakticky jedno či je 1. alebo 2. lebo tu to bolo dôležité pri jeho daľšom predaji auta dajme tom po 4 rokoch kde môže stále vystupovať ako 1. majiteľ lebo TP sa už vždy po prehlasovní vymieňa, už to tak funguje vyše roka...
JankaO
17.01.08,18:59
Jednoducho chcel by som sa dopátrať k nejakému záväznému daňovo-dopravno-právneho vzťahu.

Jednoducho potrebujem vyriešiť dilemu. Potrebujem predávať vozidlá ako N1 (teda u ktorých je možné urobiť prestavbu na N1) pretože ako M1 sú o 19% drahšie a tým pádom prakticky nepredajné pri momentálnej konkurencii. Autá či už dovezené alebo od nášho importéra nám chodia len ako M1 a je na nás či vieme niečo stým spraviť. Ja potrebujem nejakým spôsobom zabezpečiť aby sa ku kupujúcemu dostalo vozidlo zapísané v Tech. preukaze ako N1 aby si mohol odpočítať DPH. Neviem čo iné okrem toho môže daňový úrad kontrolovať, ešte maximálne tak mrežu... Máte iný názor ???

Záväznú daňovú informáciu môže poskytnúť iba DR SR na základe dopytu.
Takže odporúčam sa na nich obrátiť.
a k otázke:
Pri kontrole DÚ bude určite zaujímať, či u daňovníka, ktorý si uplatní odpočet DPH pri N1, je v Osvedčení uvedené N1.
Inak myslím, že to smith vystihol v prísp. 63
JankaO
17.01.08,19:04
To sa dá vysvetliť z toho dôvodu, že takéto autá dovážam individuálne zalepšie ceny zo zahraničia a to zákazníkovi dopredu poviem, potom je logické že musím to auto schváliť pre SR prihlásiť, prestavať a registrovať. To či je 1. 2. alebo 3. majiteľ sa už dnes zistiť nedá z TP čiže jemu je prakticky jedno či je 1. alebo 2. lebo tu to bolo dôležité pri jeho daľšom predaji auta dajme tom po 4 rokoch kde môže stále vystupovať ako 1. majiteľ lebo TP sa už vždy po prehlasovní vymieňa, už to tak funguje vyše roka...

V predchádzajúcich príspevkoch ste ty a Johanka písali o odlišných prípadoch, preto ste sa nemohli zhodnúť. Stačí jasne formulovať požiadavku a môžme sa vyhnúť nedorozumeniam. Všetko je to o komunikácii.
heymaker555
17.01.08,19:07
Čitaj
;).

Tie teoretické východiska sú super ale mne nič neriešia.
heymaker555
17.01.08,19:10
Záväznú daňovú informáciu môže poskytnúť iba DR SR na základe dopytu.
Takže odporúčam sa na nich obrátiť.
a k otázke:
Pri kontrole DÚ bude určite zaujímať, či u daňovníka, ktorý si uplatní odpočet DPH pri N1, je v Osvedčení uvedené N1.
Inak myslím, že to smith vystihol v prísp. 63

Hrozne rád by som sa ich nato spýtal ale neviem kde ani ako, ak mi poraďíš veľmi pekne sa ti poďakujem :)
JankaO
17.01.08,19:12
Hrozne rád by som sa ich nato spýtal ale neviem kde ani ako, ak mi poraďíš veľmi pekne sa ti poďakujem :)

na stránke www.drsr.sk je sekcia podávanie dopytov.
http://www.drsr.sk/wps/portal/!ut/p/kcxml/04_Sj9SPykssy0xPLMnMz0vM0Y_QjzKLN4h3cQHJgFiO-pGoAi7OcBFfj_zcVH1v_QD9gtzQiHJHRUUAUodOuw!!/delta/base64xml/L3dJdyEvUUd3QndNQSEvNElVRS82XzBfT1NFSQ!!?nID=6_0_D D&cID=6_0_DD''
heymaker555
17.01.08,19:13
V predchádzajúcich príspevkoch ste ty a Johanka písali o odlišných prípadoch, preto ste sa nemohli zhodnúť. Stačí jasne formulovať požiadavku a môžme sa vyhnúť nedorozumeniam. Všetko je to o komunikácii.

Je to možné, že som to úplne nevysvetlil, ale aj tak som od johanky čakal niečo iné. Pôvodne som myslel že na poradu sa chodí radiť ako sa čo dá a ako človeku pomôcť a nie zo zásady mudrovať a hľadať dôvody prečo to nejde ...
JankaO
17.01.08,19:17
Je to možné, že som to úplne nevysvetlil, ale aj tak som od johanky čakal niečo iné. Pôvodne som myslel že na poradu sa chodí radiť ako sa čo dá a ako človeku pomôcť a nie zo zásady mudrovať a hľadať dôvody prečo to nejde ...

Nemôžem súhlasiť, Johanka sa držala otázky od pôvodnej zadávateľky a v tomto duchu si aj obhajovala svoje tvrdenie. ( mimochodom k danej otázke aj správne). Nemohla a to ani nikto z prispievateľov, vedieť, že ty máš vlastne iný problém, keďže si ho predtým nevysvetlil.
Johanka
17.01.08,19:29
Je to možné, že som to úplne nevysvetlil, ale aj tak som od johanky čakal niečo iné. Pôvodne som myslel že na poradu sa chodí radiť ako sa čo dá a ako človeku pomôcť a nie zo zásady mudrovať a hľadať dôvody prečo to nejde ...
mimotemy Akosi citím, že je to adresované mne, tak si dovolím malú poznámočku.

Moje mudrovanie v tejto téme nie je o nič väčšie ako v iných témach, kde mimochodom odpovedám dobrovoľne a najlepšie ako viem.
... prečítaj si po sebe ako si reagoval na moje príspevky. Tak sa veru nevyjadruje očakávanie, že Ti niekto pomôže :).
heymaker555
17.01.08,20:07
mimotemy Akosi citím, že je to adresované mne, tak si dovolím malú poznámočku.

Moje mudrovanie v tejto téme nie je o nič väčšie ako v iných témach, kde mimochodom odpovedám dobrovoľne a najlepšie ako viem.
... prečítaj si po sebe ako si reagoval na moje príspevky. Tak sa veru nevyjadruje očakávanie, že Ti niekto pomôže :).

Ok, ale predpokladám ako som už spomenul, že ľudia sem chodia hľadať riešenia, ktoré im pomôžu tak som čakal, že budeme spoločne riešiť a nie sucho konšatovať... za to, že to robíš dobrovoľne ti budú ľudia (samozrejme aj ja) vďačný keď sa bude hľadať to pozitívne riešenie, ak je to však reálne...
heymaker555
17.01.08,20:12
[quote=JankaO;615395]na stránke drsr.sk je sekcia podávanie dopytov.

Ďakujem veľmi pekne za radu:)
JAJA11
18.01.08,07:59
Tie teoretické východiska sú super ale mne nič neriešia.

V tomto prípade by naozaj bolo najlepšie sa obrátiť na DR (www.drsr.sk (http://www.drsr.sk)). Tam je totiž otázne to prihlásenie. Ak sa prestavba nedá spraviť bez prihlásenia, potom vzniká problém. Akonáhle prihlásite vozidlo na seba, nemôžete ho označiť za auto na ďalší predaj, tým pádom, nemáte právo na odpočítanie DPH už vy. Ak aj spravíte prestavbu na N1, auto už môžete predávať bez vyčíslenia DPH, ani vy ju neodvádzate.
heymaker555
21.01.08,07:41
na stránke www.drsr.sk (http://www.drsr.sk) je sekcia podávanie dopytov.
http://www.drsr.sk/wps/portal/!ut/p/kcxml/04_Sj9SPykssy0xPLMnMz0vM0Y_QjzKLN4h3cQHJgFiO-pGoAi7OcBFfj_zcVH1v_QD9gtzQiHJHRUUAUodOuw!!/delta/base64xml/L3dJdyEvUUd3QndNQSEvNElVRS82XzBfT1NFSQ!!?nID=6_0_D D&cID=6_0_DD''


Ešte sa chcem spýtať ako dlho sa čaká na odpoveď z DRSR lebo som tam 19. 1.2008 zadal tento dopyt a ešte mi ani neodpísali či túto správu vôbec dostali. Ako rýchlo reagujú, resp. dá sa tam u niekoho telefonicky preveriť či dostali môj e-mail.

Vďaka
garter
09.08.08,20:41
Celú tému som si prečítala, mňa by zaujímalo či pri klasickom prenajme (bez nároku na odkúpenie) je možno pri kategórii N1 odpočítať DPH. Ako si to poriešil prenajímateľ neriešim. On je platcom DPH, tak prenájom mi bude účtovať s DPH. Ďakujem za reakcie.
azla
10.08.08,13:48
Celú tému som si prečítala, mňa by zaujímalo či pri klasickom prenajme (bez nároku na odkúpenie) je možno pri kategórii N1 odpočítať DPH. Ako si to poriešil prenajímateľ neriešim. On je platcom DPH, tak prenájom mi bude účtovať s DPH. Ďakujem za reakcie.

Zákon o Dph v § 49, odt.7 píše....

Odpočítanie dane
§ 49
Odpočítanie dane platiteľom
(7) Platiteľ nemôže odpočítať daň pri
a) kúpe a nájme osobného automobilu; osobným automobilom sa na účely tohto zákona rozumie motorové vozidlo registrované v kategórii M1, 25)


... vylúčené je odpočítanie Dph pri vozidle registrovanom v kategórii M1. Pri nájme automobilu v kategórii N možnosť odpočtu je.
M3G
10.01.09,19:22
Neviete niekto povedať, či sa ešte daňový úrad riadi vyhláškou z roku 1997 a stále neuznávajú odpočty z kategórie N1 u väčšiny "malých úžitkových automobilov"

Ide mi napr. o Peugeot 307 SW a Peugeot 207 SW, či mám odpočítať z faktúry DPH a risknúť to, alebo ju radšej neodpočítať?
optimistka
10.01.09,19:52
ja sa riadim jedine tým, čo je v TP
M nie
N áno
myslím, že toto zaradenie platí aj pre DU
Rozalka
11.01.09,08:19
Máme vo firme P 207 SW a aj P 307 SW, odpočet uplatnený pri oboch, riadili sme sa týmto:

§ 49
(7) Platiteľ nemôže odpočítať daň pri

a) kúpe a nájme osobného automobilu; osobným automobilom sa na účely tohto zákona rozumie motorové vozidlo registrované v kategórii M1, 25)
b) kúpe príslušenstva osobného automobilu vrátane montáže; príslušenstvom osobného automobilu sa na účely tohto zákona rozumie elektrické ovládanie okien, centrálne uzamykanie dverí, klimatizačný systém, autorádio, autorádio s prehrávačom (MC/CD), prehrávač (MC/CD), reproduktory, anténa, poplašné a zabezpečovacie zariadenie, vzduchový vankúš (airbag), strešné okno, protiblokovacie zariadenie,