ivka22
08.01.08,12:40
v akom prípade mám nárok na stravné lístky?
vikinka
08.01.08,11:41
Pýtaš sa ako SZČO,alebo zamestnanec?
ivka22
08.01.08,11:44
zamestnanec
Tweety
08.01.08,11:45
zamestnanec
AK odpracuješ za zmenu viac ako 4 hodiny- § 152ZP odst.1.
Jano23
08.01.08,11:49
Možno mám zvláštnú otázku ale položím ju?Môžem ako živnostník dávať zamestnancovi stravné lístky zdarma? Ako potom so socialnym fondom...
palčo
08.01.08,11:55
A ako je to so stravnýmilístkami ako SZČO?
Stefan2005
08.01.08,14:48
Možno mám zvláštnú otázku ale položím ju?Môžem ako živnostník dávať zamestnancovi stravné lístky zdarma? Ako potom so socialnym fondom...

Môžeš. Ale Tvoj VOZD bude maximálne do výšky 48,95 Sk, zbytok (ponížený o príspevok zo SF) je VNZD.
MartinkoK
16.01.08,08:38
Dobrý deň,
chcem sa opýtať ako vyriešiť tento problém. Stravné lístky dávam zamestnancom na daný mesiac na začiatku mesiaca. V decembri mal zamestnanec 4 dni dovolenky, teda v januári som mu mala krátiť stravné lístky o 4 ks. Lenže on dal k 6.1.2008 výstup. Odpracoval len 3 pracovné dni. Neviem ako vyriešiť ten jeden stravný lístok, ktorý dostal navyše.
Tweety
16.01.08,08:39
Dobrý deň,
chcem sa opýtať ako vyriešiť tento problém. Stravné lístky dávam zamestnancom na daný mesiac na začiatku mesiaca. V decembri mal zamestnanec 4 dni dovolenky, teda v januári som mu mala krátiť stravné lístky o 4 ks. Lenže on dal k 6.1.2008 výstup. Odpracoval len 3 pracovné dni. Neviem ako vyriešiť ten jeden stravný lístok, ktorý dostal navyše.
Odrátať mu sumu stravenky z jeho mzdy.
MartinkoK
16.01.08,09:05
Odrátať mu sumu stravenky z jeho mzdy.
a ako to zaúčtujem?
Tweety
16.01.08,09:09
a ako to zaúčtujem?
Zrážku za stravenku klasicky: 331/335 v plnej výške
MartinkoK
16.01.08,09:13
Ďakujem veľmi pekne
Zuzka2510
27.02.08,07:01
Ahojte poraďáci. Ospravedlňujem sa že sa bude možno moja otázka opakovať ale chcem sa uistiť či myslím správne. Naša firma s.r.o. nakupovala stravné lístky pre zamestnancov po zadu čo je zlé to vieme. Teraz to chceme zmeniť a chceme kúpiť do predu čiže za mesiac Marec vo februári. Ako mám vypočítať tie lístky koľko máme kúpiť? V marci je 19 prac. dní x počet zamestnancov a toľko lístkov kúpime. Potom pri vyúčtovaní ak majú nejakí zamestnanci dovol. alebo pn tak za tie dni zrazím zamestnancom lístky v plnej výške?Som z toho paffff.
Tweety
27.02.08,07:20
Ahojte poraďáci. Ospravedlňujem sa že sa bude možno moja otázka opakovať ale chcem sa uistiť či myslím správne. Naša firma s.r.o. nakupovala stravné lístky pre zamestnancov po zadu čo je zlé to vieme. Teraz to chceme zmeniť a chceme kúpiť do predu čiže za mesiac Marec vo februári. Ako mám vypočítať tie lístky koľko máme kúpiť? V marci je 19 prac. dní x počet zamestnancov a toľko lístkov kúpime. Potom pri vyúčtovaní ak majú nejakí zamestnanci dovol. alebo pn tak za tie dni zrazím zamestnancom lístky v plnej výške?Som z toho paffff.
Rozdelíš každému po 19 ks, potom v marci pri rozdelení na apríl pozrieš koľko kto mal skutočný nárok( po odpočte PN,D...) a rozdelíš im nárok na apríl 22 (PD) mínus počet dni, na ktoré nevznikol nárok.
Zuzka2510
27.02.08,07:32
čiže ak tomu rozumiem na marec im dám taký počet ako prac.dni a v apríli im ponížim o tie lístky ktoré im nepatria v marci však?
Tweety
27.02.08,07:34
čiže ak tomu rozumiem na marec im dám taký počet ako prac.dni a v apríli im ponížim o tie lístky ktoré im nepatria v marci však?
Áno, tak, a tak to budeš opakovať každý mesiac- teda ponížiš za predch. mesiac.
Zuzka2510
27.02.08,07:55
ďakujem veľmi pekne a prajem príjemný deň
Mária.Hainová
07.03.08,05:22
Stravené lístku, ktoré kupujeme bez DPH, dáme zamstnancom za hodnotu 45% z ceny lístka je potrebné túto cenu navýšiť o DPH (19%) ak sme plátcovia DPH, alebo DPH sa týka u stravovaní vo vlastnom zariadení. Už mím zmetok. Ďík Mária
Anja111
07.03.08,05:45
Stravené lístku, ktoré kupujeme bez DPH, dáme zamstnancom za hodnotu 45% z ceny lístka je potrebné túto cenu navýšiť o DPH (19%) ak sme plátcovia DPH, alebo DPH sa týka u stravovaní vo vlastnom zariadení. Už mím zmetok. Ďík Mária
Stravné poukážky nenavyšuješ o DPH...
patricia21
07.03.08,12:30
Dobrý deň! Mám taký problém, pracujem 12 hodin a listky si hradim sama plnou sumou. Pokiaľ viem zo zákona mam narok na až 2 listky z čoho majitel hradi 55%. Môžete mi prosím poradiť, dakujem
Tweety
07.03.08,12:32
Dobrý deň! Mám taký problém, pracujem 12 hodin a listky si hradim sama plnou sumou. Pokiaľ viem zo zákona mam narok na až 2 listky z čoho majitel hradi 55%. Môžete mi prosím poradiť, dakujem
Pri odpracovaní viac ako 4 hod. za zmenu je podľa § 152 ZP nárok na lístok, alebo ináč zabezpeč. stravovanie, pri zmene dlhšej ako 11 hodín, už nárok nie je, ale je iba možnosť ho dostať. 55% z hodnoty( max. 48,95) je nákladom zamestnáv. a zvyšok je hradený zo SF a zamestnancom.
Natallka
08.03.08,14:13
Ahojte poradaci vie mi niekto poradit ako zauctujem stravne listky ked som platcom DPH a som SZCO a robim v JU?Este som stravne listky nekupovala tak ani neviem ci faktura bude s DPH alebo bez.Neviem ako to mam zauctovat najprv si to chcem zistit a potom tie listky kupim ked mam na ne narok.Dakujem vopred.
veronikasad
08.03.08,14:24
Ahojte poradaci vie mi niekto poradit ako zauctujem stravne listky ked som platcom DPH a som SZCO a robim v JU?Este som stravne listky nekupovala tak ani neviem ci faktura bude s DPH alebo bez.Neviem ako to mam zauctovat najprv si to chcem zistit a potom tie listky kupim ked mam na ne narok.Dakujem vopred.
- stravné lístky - nákup - výdavok neovplyvňujúci ZD.
- manipulačný poplatok + DPH = prevádzkový réžia /v zmysle pokynu UDR, živnostník nemá nárok na odpočet DPH z man.poplatku/.
- mesačne - cez interný doklad - zúčtuješ ako VOZD = prevádzková réžia, podľa počtu odpracov. dní - max. výška ktorú si môžeš dať do nákladov je 89,-sk/deň.

-------
Veronika
Natallka
08.03.08,19:21
Veronika dakujem velmi pekne uz mi je to jasnejsie.Ak som to spravne pochopila ak by som si kupila sttravne listky v hodnote napriklad 80 Sk tak by som si ich mohla dat vlastne cele do nakladov,nie?A ak by som si kupila v hodnote 100 Sk tak potom len tu sumu tych 89 Sk a ostatne by som zauctovala ako osobna spotreba?Dakujem este raz vopred.
Natallka
08.03.08,19:22
Ked to est elepsie citam co je to ten manipulacny poplatok?Nejako tomu nechapem.DAkujem.
Anja111
08.03.08,19:26
Ked to est elepsie citam co je to ten manipulacny poplatok?Nejako tomu nechapem.DAkujem.
Ten Ti vyúčtujú pri nákupe stravných poukážiek...
janess30
08.03.08,19:41
Ahojte, tiež by som mala jednu otázočku k stravným poukážkam. SZČO mal kontrolu vo februári 2008 kvoli stravenkám. Je SZČO od júna 2007 a zamestnancom nedával stravenky. Otázka znie, či je povinný dohradiť stravenky za minulý rok 2007, alebo sa povinnosť vzťahuje len na rok 2008?
ďakujem:o
Natallka
08.03.08,19:47
Dakujem no som v tom novacik este som si nikdy nekupovala stravne listky.
Stale to neviem nejako pochopit.
Nieje mi jasne ze ak si napriklad kupim listky stravne v hodnote 80 Sk mozem si ich cele dat do nakladov alebo len nejake percenta?Citam vsade o tej sume na den 89 Sk.Takze z toho mi vychadza ze ak by som si kupila listky z nizsou hodnotou tak by som si ich mohla dat cele do nakladov.Dobre to chapem?Dakujem este raz.
Anja111
08.03.08,19:51
Dakujem no som v tom novacik este som si nikdy nekupovala stravne listky.
Stale to neviem nejako pochopit.
Nieje mi jasne ze ak si napriklad kupim listky stravne v hodnote 80 Sk mozem si ich cele dat do nakladov alebo len nejake percenta?Citam vsade o tej sume na den 89 Sk.Takze z toho mi vychadza ze ak by som si kupila listky z nizsou hodnotou tak by som si ich mohla dat cele do nakladov.Dobre to chapem?Dakujem este raz.
SZČO má nárok na stravné 89 Sk na deň... Ak si kúpi stravné poukážky v hodnote 89 Sk alebo nižšej, tak mu pôjdu do VOZD celé...
Natallka
08.03.08,19:58
Stale hladam nieco o tych stravnych listkov snad mi niekto aj odpise lebo si idem prvy krat zakupit gastrolistky a neviem ani ako ich zauctujem ci si mozem uplatnit celu tu sumu ak mi nepresiahne tych 89 Sk alebo aj ked to bude menej tak do nakladov si mozem dat len 55 % z ceny listka?Prosim o odpoved.Vopred vrele dakujem.
Anja111
08.03.08,20:01
Stale hladam nieco o tych stravnych listkov snad mi niekto aj odpise lebo si idem prvy krat zakupit gastrolistky a neviem ani ako ich zauctujem ci si mozem uplatnit celu tu sumu ak mi nepresiahne tych 89 Sk alebo aj ked to bude menej tak do nakladov si mozem dat len 55 % z ceny listka?Prosim o odpoved.Vopred vrele dakujem.
Čítaš odpovede? V predchádzajúcom príspevku som Ti odpovedala...
Natallka
08.03.08,20:31
Čítaš odpovede? V predchádzajúcom príspevku som Ti odpovedala...

Anja dakujem velmi pekne odpovede citam len som pisala asi zarovno s tebou aj ked som to neskorsie poslala,takze velmi pekne dakujem.Krasny vecer.Konecne mam v tom uplne jasno.
Natallka
14.03.08,09:49
Ahojte mozte mi prosim este niekto poradit?
Dosli mi uz stravne listky platila som ich zalohovou fakturou dna
10.3. a stravne listky mi prisli aj z vyuctovacou fakturou kde je datum 12.3.
Chcem sa opytat od akeho datumu si mozem dat listky?Som SZCO a viem ze do zadu spatne si nemozem za dni zobrat stravne listky.
Dobre uvazujem tak ze ked bola vyuctovacia faktura vystavena toho 12.3. tak za ten den si uz mozem dat listky?Dakujem vopred.
liba2
14.03.08,11:19
Ahojte mozte mi prosim este niekto poradit?
Dosli mi uz stravne listky platila som ich zalohovou fakturou dna
10.3. a stravne listky mi prisli aj z vyuctovacou fakturou kde je datum 12.3.
Chcem sa opytat od akeho datumu si mozem dat listky?Som SZCO a viem ze do zadu spatne si nemozem za dni zobrat stravne listky.
Dobre uvazujem tak ze ked bola vyuctovacia faktura vystavena toho 12.3. tak za ten den si uz mozem dat listky?Dakujem vopred.Podľa mňa už od dňa zaplatenia = 10.3.
Natallka
14.03.08,11:28
Liba dakujem,za odpoved.
Este dalsie nazory ma potesia.
Pekny den.
Paula
14.03.08,11:30
Zopakujem svoju mienku: Za lístok, ktorý mám až dnes, sa včera nenajem.:)
Tweety
14.03.08,11:32
Liba dakujem,za odpoved.
Este dalsie nazory ma potesia.
Pekny den.
A neostali Ti nejaké stravenky v zásobe z februára na vykrytie prvých dní marca?
liba2
14.03.08,11:32
tak 2 dni bude držať diétu a na tretí si dá duplu za 2 lístky:Dmimotemy
Tweety
14.03.08,11:35
tak 2 dni bude držať diétu a na tretí si dá duplu za 2 lístky:Dmimotemymimotemy
Dupľu teraz v pôstnom období? to snaj nie:---Musí byť predsa nejaká očista organizmus. A DÚ nám ju umožňuje.
Natallka
14.03.08,12:12
Dakujem.Takze si ich dam dnom vystavenia faktury.
Listky nemam z februara lebo som si ich teraz len prvy krat objednavala a som v tom novacik tak som sa preto pytala.
Este raz dakujem.
Sisiak
28.03.08,08:45
Ahojte,
chcela by som sa opýtať, či má zamestnanec podľa zákona nárok na stravné lístky aj počas dovolenky.
Ďakujem
sameika
28.03.08,14:09
Ahojte. Poprosím Vás o radu. Môžem doúčtovať 55% nákladov z hodnoty stravných lístkov z roku 2006 do roku 2007? ak áno tak ako.. ďakujem
liba2
28.03.08,15:00
Ahojte. Poprosím Vás o radu. Môžem doúčtovať 55% nákladov z hodnoty stravných lístkov z roku 2006 do roku 2007? ak áno tak ako.. ďakujemAsi budeš musieť, lebo rok 2006 už nebudeš otvárať. Náklad r. 2006 zaúčtovaný v r. 2007 je pripočítateľnou položkou k základu dane, resp. VNZD.
sameika
28.03.08,17:57
Ďakujem pekne, takto som to aj nastavila v daňovom priznaní, len som si to chcela potvrdiť. pekný víkend prajem
veronikasad
28.03.08,18:27
Ahojte,
chcela by som sa opýtať, či má zamestnanec podľa zákona nárok na stravné lístky aj počas dovolenky.
Ďakujem

Ak máte vo firme kolektívnu zmluvu a v nej takúto výhodu u zamestnancov, ano. Zo Zákonníka práce zamestnávateľovi takáto povinnosť nevyplýva.

------
Veronika
Viera Klimentová
06.05.08,10:17
Mám otázku, súvisiacu s poskytovaním stravných lískov. Má na stravné lístky nárok zamestnanec - PZ doba určitá skrátený pracovný čas 5 hodín denne 25 hod týždenne. Odpracuje viac ako štyri hodiny. A čo v prípade, ak je v druhom pracovnom pomere.
Fidlo
06.05.08,10:34
Mám otázku, súvisiacu s poskytovaním stravných lískov. Má na stravné lístky nárok zamestnanec - PZ doba určitá skrátený pracovný čas 5 hodín denne 25 hod týždenne. Odpracuje viac ako štyri hodiny. A čo v prípade, ak je v druhom pracovnom pomere.
Ako bolo písané už vyššie, nárok na stravný lístok má už po odpracovaní 4 hod., bez ohľadu na dobu určitú alebo neurčitú v PZ. Ale ak má súbežne 2 prac. pomery, lístky má nárok podľa mňa len raz a to tam, kde pracuje viac ako 4 hod.
Viera Klimentová
06.05.08,10:49
Presne to si myslím aj ja. len neviem, či si to mám preverovať.
Tweety
06.05.08,10:51
Ako bolo písané už vyššie, nárok na stravný lístok má už po odpracovaní 4 hod., bez ohľadu na dobu určitú alebo neurčitú v PZ. Ale ak má súbežne 2 prac. pomery, lístky má nárok podľa mňa len raz a to tam, kde pracuje viac ako 4 hod.
Nesúhlasím, podľa § 152 ZP odst.2, nárok vzniká až pri odpracovaní viac ako 4 hodín. Raz sa v prísp. uvádzaš 4, a potom viac ako 4. skús to opraviť.
Viera Klimentová
06.05.08,10:56
Áno, to je jasné. Ak odpracuje 5 hodín má nárok. Teoreticky by teda u iného zamestnávateľa mal odpracovať len tri hodiny a v to prípade je jasné, že nárok na stravné nemá.
Jara
06.05.08,11:13
Ozaj len teoreticky. Môže odpracovať u jedného 5 hodín aj u druhého. Môže mať aj 2 stravné lístky. Prakticky.
Natallka
11.06.08,08:46
Ahojte poradaci poprosim Vas o radu co sa zmenil zakon ze tych 89 Sk na den sa zmenilo na 98 Sk na den tak to len pri pracovnych cestach alebo aj ked niekto je v praci?Som zivnostnicka a doteraz som si kupovala stravne listky v hodnote 89 Sk teraz ak to dobre chapem tak mozem v hodnote 98 Sk, nie?Alebo sa to tyka len tych co su na pracovnej ceste?Dakujem vopred za objasnenie nechcem urobit nejaku chybu.Krasny den.
KvetkaK
11.06.08,08:51
Ahojte poradaci poprosim Vas o radu co sa zmenil zakon ze tych 89 Sk na den sa zmenilo na 98 Sk na den tak to len pri pracovnych cestach alebo aj ked niekto je v praci?Som zivnostnicka a doteraz som si kupovala stravne listky v hodnote 89 Sk teraz ak to dobre chapem tak mozem v hodnote 98 Sk, nie?Alebo sa to tyka len tych co su na pracovnej ceste?Dakujem vopred za objasnenie nechcem urobit nejaku chybu.Krasny den.
Áno platí to aj pre SZČO, teraz si môžete dať do nákladov stravný lístok v hodnote 98SK. ;)
Tweety
11.06.08,08:51
Ahojte poradaci poprosim Vas o radu co sa zmenil zakon ze tych 89 Sk na den sa zmenilo na 98 Sk na den tak to len pri pracovnych cestach alebo aj ked niekto je v praci?Som zivnostnicka a doteraz som si kupovala stravne listky v hodnote 89 Sk teraz ak to dobre chapem tak mozem v hodnote 98 Sk, nie?Alebo sa to tyka len tych co su na pracovnej ceste?Dakujem vopred za objasnenie nechcem urobit nejaku chybu.Krasny den.
Bolo vydané opatrenie MPSVaR o výške CN... a to prakticky upravilo aj príspevok na stravovanie.
Natallka
11.06.08,11:43
Dakujem moc som sa chcela v tom uistit.
Monika V.
19.06.08,09:19
Poraďte mi prosím vás čo musí obsahovať interný doklad, je to tlačivo ktoré kúpim alebo si musím vytvoriť nejaký vlastný? Chcem na ňom účtovať stravenky do prev. réžie ako VOZP a ešte jedna otázka: koľko môžem dať príspevok na stravenky zo soc. fondu a ako to zaúčtovať?
Mariana42
19.06.08,09:38
Na základe zákona o účtovníctve č.431/2002 aj interný doklad musí obsahovat:

§ 10
Účtovný doklad
Na začiatok

(1) Účtovný doklad je preukázateľný účtovný záznam, ktorý musí obsahovať

a) slovné a číselné označenie účtovného dokladu,
b) obsah účtovného prípadu a označenie jeho účastníkov,
c) peňažnú sumu alebo údaj o cene za mernú jednotku a vyjadrenie množstva,
d) dátum vyhotovenia účtovného dokladu,
e) dátum uskutočnenia účtovného prípadu, ak nie je zhodný s dátumom vyhotovenia,
f) podpisový záznam osoby (§ 32 ods. 3) zodpovednej za účtovný prípad v účtovnej jednotke a podpisový záznam osoby zodpovednej za jeho zaúčtovanie,
g) označenie účtov, na ktorých sa účtovný prípad zaúčtuje v účtovných jednotkách účtujúcich v sústave podvojného účtovníctva, ak to nevyplýva z programového vybavenia.

(2) Účtovná jednotka je povinná vyhotoviť účtovný doklad bez zbytočného odkladu po zistení skutočnosti, ktorá sa ním preukazuje, a to tak, aby bolo možno určiť obsah každého jednotlivého účtovného prípadu spôsobom podľa § 8 ods. 5.