Miminabb
08.01.08,12:42
Milí poraďáci,

už dlhšie sem chodím čerpať rady a skúsenosti skúsenejších. A teraz by som potrebovala ja osobne poradiť.
Podnikateľka účtujúca v JÚ má vo svojom obch.maj. koníky a poníky, ktoré využíva v súvislosti so svojou podnik.činnosťou. Začiatkom roka sa jedna kobylka (zahrnutá v OM) ožrebila. To žriebätko sa podnikateľka rozhodla koncom roka predať a ja teraz neviem či tento príjem mám uviesť ako POZD alebo PNZD. Kto vie pomôže?
Vrelá vďaka za každú radu a skúsenosť.

Miriam
Vladimír Ozimý
08.01.08,12:21
no pri narodení žriebätka ste mali zaevidovať ho do knihy zásob a oceniť vlastnými nákladmi pri predaji žriebätka ide o prijem ovplyvňujúci základ dane pričom odpíšete toto žriebätko z knihy zásob
Miminabb
09.01.08,08:35
A ešte prosím Vás, keď sa narodilo, ja ho zaevidujem do DHM? s predpokladanými vlastnými nákladmi napr.15.000,-Ak ho predám, to viem je to POZD. Ale čo ak sa ho rozhodnem si ho nechať, vycvičím ho a bude mať väčšiu hodnotu. To potom zaevidujem ako "technické zhodnotenie majetku"? Môže to byť tak? Ďakujem za trpezlivosť.
Miminabb
10.01.08,10:20
A ešte prosím Vás, keď sa narodilo, ja ho zaevidujem do DHM? s predpokladanými vlastnými nákladmi napr.15.000,-Ak ho predám, to viem je to POZD. Ale čo ak sa ho rozhodnem si ho nechať, vycvičím ho a bude mať väčšiu hodnotu. To potom zaevidujem ako "technické zhodnotenie majetku"? Môže to byť tak? Ďakujem za trpezlivosť.


Prosím, posúvam otázku, kto by mohol vedieť...
Vladimír Ozimý
10.01.08,11:08
no ja by som to účtoval do zásob a do DHM by som to preúčtoval až v jeho dospelosti...hovorí o tom aj usmernenie MF pre JU k zásobám kde sa okrem iného píše že v knihe zásob evidujeme mladé zvieratá
Miminabb
10.01.08,11:22
A neviete náhodou číslo toho usmernenia, alebo kde by som si ho mohla pozrieť?

Ešte raz ďakujem
Vladimír Ozimý
10.01.08,14:25
no staré číslo je 23054/2002-92
nové platné je uverejnené v FS č 13/2007