niky32123
08.01.08,13:23
Pekný deň prajem, chcem sa opýtať či musí každá SZČO viesť okrem peňažného denníka aj knihu záväzkov a knihu pohľadávok. ďakujem za každú radu :)
KvetkaK
08.01.08,12:27
Áno musí, ak jej pohľadávky a záväzky vznikli. Ale to asi každej SZČO. :)
Johanka
08.01.08,12:39
Pekný deň prajem, chcem sa opýtať či musí každá SZČO viesť okrem peňažného denníka aj knihu záväzkov a knihu pohľadávok. ďakujem za každú radu :)
niky32123, po večeroch študujeme ;):) to, čo nás v škole nenaučili :):
Zákon o účtovníctve :
§ 15
Účtovné knihy v sústave jednoduchého účtovníctva


(1) Účtovná jednotka účtujúca v sústave jednoduchého účtovníctva účtuje v týchto účtovných knihách:

a) v peňažnom denníku,
b) v knihe pohľadávok,
c) v knihe záväzkov,
d) v pomocných knihách, ak je ich vedenie potrebné na preukázanie a vykazovanie predmetu účtovníctva v účtovnej závierke, napríklad pomocná kniha o zložkách majetku, o záväzkoch z pracovnoprávnych vzťahov.

(2) Peňažný denník obsahuje najmä údaje o

a) stave peňažných prostriedkov účtovnej jednotky v hotovosti a na účtoch v bankách,
b) príjmoch v účtovnom období a v členení potrebnom na zistenie základu dane z príjmov,
c) výdavkoch v účtovnom období a v členení potrebnom na zistenie základu dane z príjmov,
d) priebežných položkách zachytávajúcich pohyby peňažných prostriedkov, ktoré nie sú ešte príjmom alebo výdavkom podľa písmen b) a c).

(3) Kniha pohľadávok obsahuje najmä údaje o

a) dlžníkoch,
b) pohľadávkach v peňažnom vyjadrení,
c) poskytnutých preddavkoch,
d) poskytnutých úveroch,
e) pohľadávkach dane z príjmov,
f) pohľadávkach nepriamych daní,
g) pohľadávkach voči Sociálnej poisťovni, 17) a príslušnej zdravotnej poisťovni. 19)

(4) Kniha záväzkov obsahuje najmä údaje o

a) veriteľoch,
b) výške záväzku v peňažnom vyjadrení,
c) prijatých preddavkoch,
d) prijatých úveroch,
e) záväzkoch dane z príjmov,
f) záväzkoch nepriamych daní,
g) záväzkoch voči Sociálnej poisťovni, 17) a príslušnej zdravotnej poisťovni. 19)

Postupy účtovania:
http://www.porada.sk/f128-postupy-uctovania-ju.html (http://www.porada.sk/f128-postupy-uctovania-ju.html)
suzi663
01.10.08,15:33
Chcela by som sa opýtať.. na základe čoho si zaúčtujem záväzok voči Sociálnej a Zdravotnej poisťovni? Ak som začínajúci živnostník? A mám zaplatiť odvod na Zdravotnú poisťovňu?

Poprípade ako to zapíšem do knihy

Ďakujem
dark32
02.10.08,04:54
Chcela by som sa opýtať.. na základe čoho si zaúčtujem záväzok voči Sociálnej a Zdravotnej poisťovni? Ak som začínajúci živnostník? A mám zaplatiť odvod na Zdravotnú poisťovňu?

Poprípade ako to zapíšem do knihy

Ďakujem

záväzok si zaúčtuj na základe Výkazu preddavkov, ktorý si obdržal od poisťovni
odvod do zdravotnej poisťovni musíš platiť
odvod do soc. poisťovni nemusíš platiť ak si začal podnikať len v tomto roku

myslíš zápis do knihy záväzkov ?
dark32
02.10.08,05:02
prikladám môj vzor knihy záväzkou - máš tam spôsob zaúčtovania pohľadávky voči zdr. poisťovni
suzi663
18.10.08,16:41
Ako si evidujete v knihe záväzkov.... ???

Podľa veriteľa? Alebo všetko postupne za sebou ako vznikajú záväzky??
A ešte jedna otázka.. ako si to potom zakladáte?

Ďakujem
Monika Kováčová
18.10.08,16:44
Ako si evidujete v knihe záväzkov.... ???

Podľa veriteľa? Alebo všetko postupne za sebou ako vznikajú záväzky??
A ešte jedna otázka.. ako si to potom zakladáte?

Ďakujem

podľa časovej postupnosti: t.j. podľa dátumu vzniku záväzku/pohľadávky
Monika Kováčová
18.10.08,16:47
a ešte sa doplním: 1.1.2008 mi vznikol záväzok voči ZP vo výške 1134x6 mesiacov = 6804,- Sk a voči SP 2686x12 mesiacov = 32232,- Sk. Tieto mesačne párujem.
1.7.2008 mi vznikne záväzok voči ZP vo výške podľa výsledku RZZP napr. 6x1200 = 7200 Sk + nedoplatok z RZZP napr. 500 Sk. atď...
ekopo
18.10.08,17:00
Je na diskusiu, či napr. záväzok do ZP za 3 mesiac vznikol 31.3. alebo 1.4. Jasné je, že je splatný do 8.4. Zásadne neevidujem záväzky do SP a ZP jednou sumou na začiatku roka, ale vždy k poslednému dnu daného mesiaca. Vyhnem sa tak rôznym úpravám predpisu napr. pri chorobe, prerušením živnosti....atd. Záväzok za marec nevznikne v januári.
suzi663
18.10.08,17:18
Ide mi o to, že keď si zaevidujem preddavok poistného do zdravotnej poisťovni v knihe záväzkov, tak to nemám podložené dokladom (ako je to napríklad pri faktúre)... Ako sa to potom eviduje.. aby som medzi dokladmi nepreskakovala ....
ekopo
18.10.08,17:26
Zaevidovanie záväzku vyplýva zo zákona o účtovníctve, zo zákona o zdravotnom/sociálnom poistení. Eviduje sa spravidla osobitne od evidencie DF / VF .
suzi663
18.10.08,17:34
To, že sa to eviduje som vedela..ale nevedela som, že akým spôsobom sa to zdokladuje.. Takže ak to zaevidujem inam, tak to nemusím dokladovať??? Iba ak prišiel list zo Zdravotnej poisťovni?

Som začiatočníčka... a asi mám podľa Vás hrozne blbé otrázky... ale čo už teraz.. Ďakujem veľmi pekne
Monika Kováčová
19.10.08,07:36
Je na diskusiu, či napr. záväzok do ZP za 3 mesiac vznikol 31.3. alebo 1.4. Jasné je, že je splatný do 8.4. Zásadne neevidujem záväzky do SP a ZP jednou sumou na začiatku roka, ale vždy k poslednému dnu daného mesiaca. Vyhnem sa tak rôznym úpravám predpisu napr. pri chorobe, prerušením živnosti....atd. Záväzok za marec nevznikne v januári.

Je to vec pohľadu: podľa mňa 1.1. vznikne záväzok za zdravotné poistenie na r. 2008 (minimálne do 30.6. viem presnú sumu). Podľa ekopo nie. Nemyslím, že evidencia podľa jedného alebo druhého spôsobu je preto nesprávna a v rozpore so zákonom :). ... Hlavne, že sme zdraví. ;)
arp69
07.12.08,21:17
Možno hlúpa otázka, ale: do knihy záväzkov zapisujem len faktúry alebo aj iné záväzky napr. rozhodnutie o pokute od DU, upomienka od ZP a pod. ?
Paula
07.12.08,21:27
Upomienky nie, tie len urgujú to, čo v záväzkoch už je.
Macka
15.01.09,08:04
Pekný deň,

aj ja mám malú otázočku .SZČO vedie JÚ . Vediem knihu záväzkov s DF a knihu ostatných záväzkov ,kde sú záväzky voči SP,ZP, zamestancom, DÚ. Jedná sa mi o záväzok dane z príjmu za SZČO za rok.2008 voči DÚ.Vlani sme prvýkrát začali platiť preddavky na túto daň .Nemám s tým zatiaľ skúsenosti, tak mi prsoím poradte.Čiže zaplatili sme 3 preddavky ,k 30.6. ,30.9. 31.12. Do knihy ostatných záväzkov nahodím len rozdiel medzi vypočítanou daňou z príjmu za r.2008 a týmito preddavkami ,alebo celú daň?Myslím si ,že len ten rozdiel ,pretože už len to je naša výška záväzku voči DÚ, ale chcem sa utvrdiť či uvažujem správne,aby som mala výšku záväzkov OK.
ďakujem
marta bodonova
19.01.09,09:24
Dobrý deň,
ja by som potrebovala poradiť, či aj ja SZCO mám evidovať záväzok voči poisťovňam ked neplatím preddavky ,
Dakujem
marta bodonova
19.01.09,09:40
Dobrý deň,
ja by som potrebovala poradiť, či aj ja SZCO mám evidovať záväzok voči poisťovňam ked neplatím preddavky ,
Dakujem
Tak túto otázku som už našla, ale potom na konci roka 2008 mám voči poisťovni záväzok ked vlastne viem koľko mám platiť preddavky do 06/2009, alebo sa mýlim, lebo už som popletená celkom.
Dakujem
lluckaa
06.07.09,12:54
dobry deň, som uplna začiatočnička a chcela by som poradiť,... ak budem zapisovaat do knih pohladavok a zaväzkou faktury...tak musim aj do knih došlych a odoslaných faktur ??? stači ked budu tie faktury zapisane len v tych knihach pohladavok a záväzkou ???
Lenka1979
06.07.09,13:06
dobry deň, som uplna začiatočnička a chcela by som poradiť,... ak budem zapisovaat do knih pohladavok a zaväzkou faktury...tak musim aj do knih došlych a odoslaných faktur ??? stači ked budu tie faktury zapisane len v tych knihach pohladavok a záväzkou ???

... a nie je to jedno a to isté? Kniha pohľadávok=Kniha odoslaných faktúr, Kniha záväzkov=Kniha došlých faktúr. :rolleyes::---
lluckaa
06.07.09,18:00
no aj som myslela :D len som si nebola ista lebo sa mi zdalo ze mi dakto tvrdil ze zapisat treba do knihy pohladavok/zaväzkov a este aj do knihy faktur... takze mozem to aj v tych knihach faktur zapisovat len ?:D dakujem
Lenka1979
06.07.09,18:04
no aj som myslela :D len som si nebola ista lebo sa mi zdalo ze mi dakto tvrdil ze zapisat treba do knihy pohladavok/zaväzkov a este aj do knihy faktur... takze mozem to aj v tych knihach faktur zapisovat len ?:D dakujem

.... áno, na čo by si robila jedno a to isté dvakrát? Je to predsa evidencia aká má v účtovníctve byť a aká sa vyžaduje aj pri kontrolách. Ja si myslím,že no problem...:D
lluckaa
06.07.09,19:38
tak ok .. :) dakujem moc :) :D este sa mozno ozvem :D
zuzulienkaxxx
01.10.09,11:56
ja si evidujem iba knihu došlých a odoslaných faktúr. Takže nemusím potom knihu záväzkov a pohľadávok. Je to to isté? lebo ked si to pozrem, tak tie stlpiky su tam trochu rozdielne.
A normálne možem zapisovať platby do SP a ZP do knihy došlých faktúr??? ved to nie je faktura...
Monika Kováčová
01.10.09,12:40
Pre upresnenie terminológie:
Kniha záväzkov (alebo Evidencia záväzkov) je pomocná evidencia v JÚ, ktorej konečný stav sa objaví vo Výkaze o majetku a záväzkoch.
Kniha/Evidencia záväzkov môže pozostávať z nasledovných "kníh"/"evidencií:
Kniha/Evidencia dodávateľských faktúr
Kniha/Evidencia ostatných záväzkov (napr. záväzky voči zamestnancom, voči poisťovniam, voči štátnym orgánom (DÚ, mesto...), záväzky zo sociálneho fondu, pričom sa nevylučuje viesť zvlášť knihu/evidenciu mzdových záväzkov a záväzkov voči inštitúciam sociálneho zabezpečenia, knihu/evidenciu záväzkov voči DÚ, knihu/evidenciu záväzkov voči poisťovniam a pod.
Základná evidencia záväzkov je teda Kniha/Evidencia dodávateľských faktúr a Kniha/Evidencia ostatných záväzkov.

Pri pohľadávkach je to presne to isté.