prodigy_mt
08.01.08,13:40
Mozte mi poradit, ako sa to robi?

Doteraz som mal dojem, ze len odpocitam polozku prijmov od vydavkov, ktore maju vplyv na DZ.. ale asi som sa mylil..
KvetkaK
08.01.08,12:44
Skús sa opýtať presnejšie čo máš na mysli? Lebo áno odpočítaš od príjmov výdavky a výjde Ti základ dane a potom v daňovom priznaní uvádzaš ďalšie položky.
Johanka
08.01.08,12:46
Čo ako sa robí ?
Účtovná závierka v JÚ je Výkaz o príjmoch a výdavkoch a Výkaz o majetku a záväzkoch.

Po spracovaní účtovníctva sa musíme "prepracovať" k základu dane, pričom postupujeme podľa ustanovení § 17 Zákona o dani z príjmov:

§ 17
Všeobecné ustanovenia o zisťovaní základu dane

(1) Pri zisťovaní základu dane alebo daňovej straty sa vychádza


a) u daňovníka účtujúceho v sústave jednoduchého účtovníctva1) alebo u daňovníka, ktorý vedie evidenciu podľa § 6 ods. 10 alebo ods. 11, z rozdielu medzi príjmami a výdavkami,
....

(2) Výsledok hospodárenia alebo rozdiel medzi príjmami a výdavkami podľa odseku 1 pri zisťovaní základu dane sa
a) zvýši o sumy, ktoré nemožno podľa tohto zákona zahrnúť do daňových výdavkov alebo ktoré boli do daňových výdavkov zahrnuté v nesprávnej výške, b) zvýši o sumy, ktoré nie sú súčasťou výsledku hospodárenia, ale podľa tohto zákona sú zahrnované do základu dane, c) zníži o sumy, ktoré sú súčasťou výsledku hospodárenia, ale podľa tohto zákona sa nezahrnú do základu dane.
a nasl. (je to veeeeľmi dlhý § :)).
Zoltán Kovács
08.01.08,12:49
Mozte mi poradit, ako sa to robi?

Doteraz som mal dojem, ze len odpocitam polozku prijmov od vydavkov, ktore maju vplyv na DZ.. ale asi som sa mylil..

Veru to čo ti vyjde je iba čiastočný základ dane. Z tej sumy sa môže ešte odpočítavať dosť "veci".

Začni so študovaním tu:

http://www.porada.sk/t68355-suhrn-2007-a.html
prodigy_mt
08.01.08,12:52
Skús sa opýtať presnejšie čo máš na mysli? Lebo áno odpočítaš od príjmov výdavky a výjde Ti základ dane a potom v daňovom priznaní uvádzaš ďalšie položky.


Takze na teste sme mali priklad, kde sme mali do penazneho dennika zauctovat par operacii /s tym som asi problem nemal/.. Potom sme na zaklade toho penazneho dennika mali vycislit vysledok hospodarenia a zaklad dane.

S tymto som asi problem mal, kedze som na zaklad dane pouzil rozdiel stlpcov 13 a 17.. dalej som s tym nepohol..

+ by som sa chcel este spytat, ako sa v JU uctovnictve uctuju odpisy, vdaka.
Zoltán Kovács
08.01.08,12:59
Takze na teste sme mali priklad, kde sme mali do penazneho dennika zauctovat par operacii /s tym som asi problem nemal/.. Potom sme na zaklade toho penazneho dennika mali vycislit vysledok hospodarenia a zaklad dane.

S tymto som asi problem mal, kedze som na zaklad dane pouzil rozdiel stlpcov 13 a 17.. dalej som s tym nepohol..

+ by som sa chcel este spytat, ako sa v JU uctovnictve uctuju odpisy, vdaka.

K tým odpisom:

http://www.porada.sk/blog.php?b=48

a niečo o peňažnom denníku:

http://www.porada.sk/blog.php?b=53
ekopo
08.01.08,13:00
Ak mal byť vyčíslený "výsledok hospodárenia" len na základe PD, tak je to rozdiel medzi POZD a VOZD. Odpisy sa "účtujú" ako uzávierková operácia do PD.