daskan
08.01.08,13:41
Prosím o radu. Som externá účtovníčka maklérskej s.r.o., ktorá sprostredkuje poistenie.Firma sa rozhodla odmeniť najlepších maklérov tak, že im po dosiahnutí určitého množstva uzatvorených poistných zmlúv so stanovenou výškou poistnej sumy dá ako odmenu notebook v hodnote do 30 tis.Sk. Zároveň s odovzdaním notebookov im doručí list, v ktorom ich upozorní, že získali vecnú cenu a na základe zákona o dani z príjmov sú povinní túto si zdaniť v daňovom priznaní k dani z príjmov fyzických osôb.
Moja otázka znie:
1/ ako v s.r.o. zaúčtujem nákup takýchto notebookov
2/ ako v s.r.o. zaúčtujem odovzdanie vecnej ceny maklérom
3/ čo s DPH z notebookov na vstupe aj na výstupe-s.r.o. je plátca DPH, ale vykonáva len činnosti oslobodené od DPH=sprostredkovanie poistenia
Vďaka za odpovede.
Zoltán Kovács
08.01.08,12:55
Prosím o radu. Som externá účtovníčka maklérskej s.r.o., ktorá sprostredkuje poistenie.Firma sa rozhodla odmeniť najlepších maklérov tak, že im po dosiahnutí určitého množstva uzatvorených poistných zmlúv so stanovenou výškou poistnej sumy dá ako odmenu notebook v hodnote do 30 tis.Sk. Zároveň s odovzdaním notebookov im doručí list, v ktorom ich upozorní, že získali vecnú cenu a na základe zákona o dani z príjmov sú povinní túto si zdaniť v daňovom priznaní k dani z príjmov fyzických osôb.
Moja otázka znie:
1/ ako v s.r.o. zaúčtujem nákup takýchto notebookov 543/321 - nedaňový
2/ ako v s.r.o. zaúčtujem odovzdanie vecnej ceny maklérom
3/ čo s DPH z notebookov na vstupe aj na výstupe-s.r.o. je plátca DPH, ale vykonáva len činnosti oslobodené od DPH=sprostredkovanie poistenia ak vykonáva iba oslobodené činnosti, potom nevzniká ani nárok na uplatnenie dph.
Vďaka za odpovede.

..............................
daskan
08.01.08,17:37
Nemal by byť 543/321 daňovým výdavkom? V prípade, že príjemca túto vecnú cenu zdaní, prečo nemá s.r.o. nárok na daňový výdavok? Navyše u s.r.o. je to výdavok, ktorý slúži na dosiahnutie a udržanie príjmov tým, že motivuje makléra k vyšším výkonom a tak aj k vyšším ziskom s.r.o. ?!?