Lucy
09.03.05,18:50
Ahojte.
Študent u nás brigádoval na dohodu o brigádnickej práci študentov a za rok 2004 dosiahol príjem 5.000,-Sk. Uplatňoval si nezdaniteľnú položku. Chcem sa len spýtať, či mal povinnosť žiadať o ročné zúčtovanie? A či platí hranica 40 416,- Sk aj v tomto prípade. Ďakujeéééém.
Prosím nebite máááá, ja viem, že je marec. Ďakujem.http://www.porada.sk/images/icons/icon11.gifhttp://www.porada.sk/images/icons/icon11.gif
Lucy
10.03.05,07:13
KATKA H
10.03.05,07:25
Ty mu pošli Potvrdenie o zdanitelnej mzde a je na ňom či si podá daňové priznanie. Hranica 40 416,-Sk platí aj pre neho. Asi nebude musieť vôbec podať DP.
Lucy
10.03.05,07:43
Nemá vplyv na to, že si uplatňoval nezdaniteľňú časť na daňovníka? Ja by som to chcela vedieť presne.
Susan
10.03.05,08:05
Lucy, vobec sa tym netrap. Vystav mu potvrdenie o prijme a daj si podpisat prevzatie. Mozno, ze takychto potvrdeni bude mat viac, tak je na nom, ci si poda danove priznanie. Studentovi by podla mojho nazoru vysiel preplatok na dani, o ktory by si mohol poziadat DU, aby mu preplatok vratili.
Lucy
10.03.05,08:25
Ja mu chcem len poradiť, a aby som v tom mala aj ja jasno. Totiž niekto ma doplietol, že ten kto si uplatňoval nezdaniteľnú časť na daňovníka aj keď jeho príjem je do 40.416,- Sk si musí požiadať o RZD alebo podať DP aj keď má len príjmy zo závislej činnosti.Môj študent nemal žiadne iné príjmy, len tú dohodu za rok - hrubá mzda 6300 za celý rok, preddavky na daň neplatil, tak neviem či mal povinnosť požiadať o RZP alebo podať DP.
Lucy
10.03.05,08:54
Vladan sa už asi k takej téme nevyjadruje, však? Ale mohla by si mi poradiť. A aj ostatných by určite zaujímalo riešenie. Alebo kto má ešte k tomu nejaký názor? Ďakujem všetkým.
vladan
10.03.05,09:10
keďže sa mi nechce hľadať medzi tými X témami o ročnom zúčtovaní, tak v skratke napíšem (píšem všetkými desiatimi) :D
... Lucinka, príjem za rok 2004 vo výške 6300 čo je menej ako 40416, daňové priznanie podávať nemusí ... § 32 zákona o dani z príjmov, nehovorí nič o povinnosti podať daňové priznanie, ak si daňovník v priebehu roka uplatňoval nezdaniteľnú časť - tento paragraf hovorí iba o hranici príjmu pri ktorom treba, resp. netreba podať daňové priznanie
... ten niekto kto ťa doplietol, si to poplietol :D
Aňuška
10.03.05,09:16
Ja mu chcem len poradiť, a aby som v tom mala aj ja jasno. Totiž niekto ma doplietol, že ten kto si uplatňoval nezdaniteľnú časť na daňovníka aj keď jeho príjem je do 40.416,- Sk si musí požiadať o RZD alebo podať DP aj keď má len príjmy zo závislej činnosti.Môj študent nemal žiadne iné príjmy, len tú dohodu za rok - hrubá mzda 6300 za celý rok, preddavky na daň neplatil, tak neviem či mal povinnosť požiadať o RZP alebo podať DP.
Podľa môjho názoru: ak mal len príjmy zo závislej činnosti a nepožiadal o RZD
a jeho príjmy boli za rok menšie ako 40416,-, nie je povinný podať daňové priznanie.
Keďže si uplatňoval nezdaniteľnú časť a neplatil žiadnu daň, je v tomto prípade
zbytočné, aby podával daňové priznanie.
Lucy
10.03.05,09:18
No veď ani mne sa to nezdalo, preto sa pýtam skúsenejších... http://www.porada.sk/images/icons/icon10.gif

Vladinka, teda, ak nemá povinnosť podať DP, lebo jeho príjem je 6 300 čo je pod hranicou 40.413,- Sk aj keď si uplatňoval nezdaniteľnú časť na daňovníka a preddavky neplatil, tak nemusel požiadať ani o ročné zúčtovanie a je to v poriadku.

Ďakujem za odpoveď, máš u mňa jedno veľkonočné vajíčko http://www.porada.sk/images/icons/icon10.gif
vladan
10.03.05,09:20
Vladinka, teda, ak nemá povinnosť podať DP, lebo jeho príjem je 6 300 čo je pod hranicou 40.416,- Sk aj keď si uplatňoval nezdaniteľnú časť na daňovníka a preddavky neplatil, tak nemusel požiadať ani o ročné zúčtovanie a je to v poriadku.
presne tak! :D
Lucy
10.03.05,10:13
Petronela
10.03.05,15:32
Presne ako píše Aňuška. Požiadať o vykonanie ročného zúčtovania by sa mu oplatilo v prípade ak , by jeho mesačná mzda bola vyššia ako odpočitateľná položka dane, pretože v tomto prípade by mu vznikol preplatok dane, ktorý by mu zamestnavateľ vrátil.