macilaci
07.01.08,18:16
Dobrý, je to pravda, že študenti a důchodcovia nemusia podávat ročné zúčtovanie a tým pádom ani platit? Dakujem
katkaj
08.01.08,06:33
Dobrý, je to pravda, že študenti a důchodcovia nemusia podávat ročné zúčtovanie a tým pádom ani platit? Dakujem

Študenti a dôchodcovia nebudú musieť podávať RZZP a platiť poistné z príjmu na základe dohôd. Takže určite neplatí že vôbec nemusia podávať zúčtovanie a platiť zo žiadneho príjmu. ;)
Jozef Mihál
08.01.08,07:21
Doplnim Katku.

Ak má študent napríklad príjem z príkaznej zmluvy, zdanený podľa § 5 ZDP alebo príjem z honorárov a v súčte za rok 2007 je to viac ako 59232 Sk, musí podať za rok 2007 ročné zúčtovanie na zdravotné poistenie.

Nezohľadňujú sa príjmy na dohody - takýto príjem akokeby neexistoval.

Detto platí pre dôchodcov.
fipina
10.01.08,11:47
Dobre tomu rozumiem, že to platí to už aj za rok 2007 (zrušená povinnosť dohodárov podávať RZZP)?
vikinka
10.01.08,11:50
Platí to za rok 2007,t.z.k 30.6.2008 nebudú musieť podávať RZZP.
Ninina
13.01.08,19:22
Ahojte,
mozem to chapat tak ze ak som zamestnana a zaroven pracujem na DVP tak to nemusim pripocitavat do RZZP??
Jozef Mihál
13.01.08,22:26
To platí už dávno: Ak má zamestnanec popri zamestnaní aj DoVP, tak príjem na DoVP sa v ročnom zúčtovaní neuvádza.
harmonia
15.01.08,17:50
Ahoj,

poraďte mi prosím s týmto problémom:
terajší študent (od septembra študuje na VŠ) bol v roku 2007 do augusta nezamestnaný (registrovaný na ÚP) a v auguste samoplatiteľ ZP.

Celý rok nemal žiaden príjem, ale v decembri na dohodu zarobil 65 tisíc Sk.

Bude musieť urobiť ročné zúčtovanie ZP za rok 2007 ? (Ak by nebol mesiac samoplatiteľom asi nie ...)

Ak áno, ako si ho má vypočítať ?

Vopred ďakujem za rady.

iva
vilmuska
28.01.08,21:05
ahojte,
som studentkou VŠ, a za minuly rok 2007 som zarobila 49 740SK, nemusim podávat ročné zúčtovanie a tým pádom ani platit..?...dakujem za odpoved.
jery
31.01.08,16:07
AD harmonia-

predpokladam, ze jeho jediny prijem bol prijem z dohody o VP v decembri, kedy bol zaroven aj student VS.

Za obdobie do augusta, kedy bol na UP a samoplatitel, nemal ziadne prijmy, podliehajuce dani z prijmov.

Ak je to tak, rocne zuctovanie poistneho podavat nebude musiet.


AD Vilmuska

Ak si tie peniaze zarobila ako prijem z dohody o vykonani prace A ZAROVEN si bola v tom obdobi studentkou A ZAROVEN si nemala ziadne ine prijmy, podliehajuce dani z prijmov , rocne zuctovanie poistneho podavat nemusis.
Marti.ka
01.02.08,06:43
Je to pre mňa úplná novinka. Takže sa chcem len uistiť. Študenti aj dôchodcovia nemusia podávať ročné zúčtovanie poistného, ak majú príjmy len z dohôd? Akákoľvek výška? Môžem poprosiť par., kde sa o tomto píše? Ďakujem.
Ešte jedna vec. Čo napríklad nezamestnaní? Jedna naša zamestnankyňa pracovala u nás v roku 2007 na dohodu a zároveň bola evidovaná na úrade práce. Príjem "prešvihla" - mala na dohodu 55 tis. Čo s takýmto prípadom? Musí si urobiť ročné zúčtovanie ZP a teda zaplatiť nedoplatok poistného? Ďakujem.
vilmuska
01.02.08,18:36
dakujem:)
lucilinda
01.02.08,19:03
Zdravim Vas, chcela by som sa Vas tuna spytat, nie som v tom odbornik, cize sa pytam vas.
Je suvis medzi Hlasenim a Potvrdenim o zuctovani? to znamena, ze uhrn prijmov a zaklad dane r.4 a 6 v hlaseni je ta ista ciastka ako r.1 v potvrdeni? Prosim mozte mi to niekto vysvetlit? Ď.
Zoltán Kovács
01.02.08,19:09
Zdravim Vas, chcela by som sa Vas tuna spytat, nie som v tom odbornik, cize sa pytam vas.
Je suvis medzi Hlasenim a Potvrdenim o zuctovani? to znamena, ze uhrn prijmov a zaklad dane r.4 a 6 v hlaseni je ta ista ciastka ako r.1 v potvrdeni? Prosim mozte mi to niekto vysvetlit? Ď.

Si mimotemy. Zaraď svoju otázku do sekcie daň z príjmov.
lucilinda
01.02.08,19:11
a tato otazka sa netyka mzdovej sekcie?
Zoltán Kovács
01.02.08,19:12
a tato otazka sa netyka mzdovej sekcie?

Týka sa, ale ak som dobre pochopil, tak sa pítaš na daň z príjmov a nie zdravotného poistenia.
ZuzkaOE
02.02.08,21:29
Krásny večer prajem. Chcela by som sa opýtať na termín podania žiadosti o vykonanie RZZP, resp. o vystavenie dokladu o výške príjmu a o zaplatených preddavkoch va VZP za rok 2007.
Potrebujem doklad o výške príjmu..., no nikde som nenašla tlačivo žiadosti na rok 2007. Sú už niekde tieto tlačivá?

Do kedy je možné požiadať zamestnávateľa o vystavenie tohto dokladu? Do 15.2.2008?. alebo v tomto roku do 15.5?
Vopred ďakujem za odpovede...
Jozef Mihál
02.02.08,21:45
15.5.2008 - doklad o príjmoch
31.5.2008 - žiadosť o vykonanie RZZP

Tlačivá budú nové, kým nie sú, je možné použiť staré.
Marti.ka
04.02.08,06:35
Je to pre mňa úplná novinka. Takže sa chcem len uistiť. Študenti aj dôchodcovia nemusia podávať ročné zúčtovanie poistného, ak majú príjmy len z dohôd? Akákoľvek výška? Môžem poprosiť par., kde sa o tomto píše? Ďakujem.
Ešte jedna vec. Čo napríklad nezamestnaní? Jedna naša zamestnankyňa pracovala u nás v roku 2007 na dohodu a zároveň bola evidovaná na úrade práce. Príjem "prešvihla" - mala na dohodu 55 tis. Čo s takýmto prípadom? Musí si urobiť ročné zúčtovanie ZP a teda zaplatiť nedoplatok poistného? Ďakujem.
Môže mi v tomto niekto pomôcť?
azuz
05.02.08,08:21
Je to pre mňa úplná novinka. Takže sa chcem len uistiť. Študenti aj dôchodcovia nemusia podávať ročné zúčtovanie poistného, ak majú príjmy len z dohôd? Akákoľvek výška? Môžem poprosiť par., kde sa o tomto píše? Ďakujem.
Ešte jedna vec. Čo napríklad nezamestnaní? Jedna naša zamestnankyňa pracovala u nás v roku 2007 na dohodu a zároveň bola evidovaná na úrade práce. Príjem "prešvihla" - mala na dohodu 55 tis. Čo s takýmto prípadom? Musí si urobiť ročné zúčtovanie ZP a teda zaplatiť nedoplatok poistného? Ďakujem.
Keď mala dohodu na 55 tisíc, tento príjem mala hlásiť na Úrad práce a vyradili by ju z evidencie nezamestnaných - podmienkou, aby bola evidovaná na ÚP je, že prijem nesmie byť vyšší ako 3200 Sk mesačne. Takže treba aby príjem oznámila na ÚP, vyradia ju z evidencie a pre ZP sa stane samoplatiteľom - prihlási sa spätne ako samoplatiteľ, zaplatí predddavky. U samoplatiteľa sa do VZ započíitava aj príjem z dohôd, takže bude musieť robiť RZZP a z tej dohody doplatí zdravotné poistenie.
Jana Motyčková
05.02.08,08:39
Je to pre mňa úplná novinka. Takže sa chcem len uistiť. Študenti aj dôchodcovia nemusia podávať ročné zúčtovanie poistného, ak majú príjmy len z dohôd? Akákoľvek výška? Môžem poprosiť par., kde sa o tomto píše? Ďakujem.

Vyňaté príjmy - ZZP_§13_ods.20, v súvislosti s §11_ods.10
Povinosť podať RZZP ZZP_§19_ods.1.
Iveta Matlovičová
05.02.08,10:10
Zdravim, uvažujem správne v nižšie uvedenom príklade ?
ZC bude čerpať jeden celý mesiac v roku 2007 neplatené voľno. Za tento mesiac bude mať nulový príjem, ale odvedie poistné na ZP z min. VZ.
Ak bude robiť RZZP sa rok 2007, do úhrnu príjmov podľa § 13 ods. 1 -5 mu za tento mesiac pôjde 0, a keďže sa výška poistného počíta z úhrnu príjmov bude mu fakticky zaplatené poistné (počas čerpania neplateného voľna) vrátené ?
Ďakujem pekne.
Marti.ka
05.02.08,11:57
Keď mala dohodu na 55 tisíc, tento príjem mala hlásiť na Úrad práce a vyradili by ju z evidencie nezamestnaných - podmienkou, aby bola evidovaná na ÚP je, že prijem nesmie byť vyšší ako 3200 Sk mesačne. Takže treba aby príjem oznámila na ÚP, vyradia ju z evidencie a pre ZP sa stane samoplatiteľom - prihlási sa spätne ako samoplatiteľ, zaplatí predddavky. U samoplatiteľa sa do VZ započíitava aj príjem z dohôd, takže bude musieť robiť RZZP a z tej dohody doplatí zdravotné poistenie.
Ďakujem. Príjem z dohody pravdepodobne hlásila až po skončení dohody o vykonaní práce, t.j. k 31.12.2007. V podstate mesačný príjem 3200,-- presiahla od júna každý mesiac až do konca roka. Znamená to, že samoplatiteľom bude až od júna ? Od 02-05 mala príjem 11233 /každý mesiac menej ako 3200/. Tento príjem sa tiež berie do úvahy? Alebo ako samoplatiteľ doplatí od 06-12/2007 po 695 Sk mesačne a bude to v poriadku? Alebo to RZZP musí urobiť a môže jej výjsť nedoplatok vyšší aj ako 4865? Ďakujem.
vema
05.02.08,14:07
Ja sa chcem opýtať tak na rýchlo, že ak si zamestnanec podával za rok 2006 sám RZZP a mál preplatok, vrátili mu cca 500.- SK, musí si podať sám daňové priznanie, alebo mu má spraviť zamestnávateľ a čo má predložiť. Už sa asi niekde o tom písalo, ale nemôžem nájsť.Ďakujem
Jana Motyčková
05.02.08,14:59
Ďakujem. Príjem z dohody pravdepodobne hlásila až po skončení dohody o vykonaní práce, t.j. k 31.12.2007. V podstate mesačný príjem 3200,-- presiahla od júna každý mesiac až do konca roka. Znamená to, že samoplatiteľom bude až od júna ? Od 02-05 mala príjem 11233 /každý mesiac menej ako 3200/. Tento príjem sa tiež berie do úvahy? Alebo ako samoplatiteľ doplatí od 06-12/2007 po 695 Sk mesačne a bude to v poriadku? Alebo to RZZP musí urobiť a môže jej výjsť nedoplatok vyšší aj ako 4865? Ďakujem.
Samoplatiteľom bola od júna 2007. Príjem za 2-5/2007, kým bola legálne na ÚP nemá pre RZZP význam. Ako samoplatiteľ doplatí preddavky za 6-12/2007 á 695,- Sk - treba čo najskôr, aby jej nedali uhradiť aj zdravotnú starostlivosť. Ale musí aj urobiť RZZP, lebo ako samoplatiteľ presiahla hranicu 7 mesiacov x 4936. V RZZP doplatí poistné zo skutočného príjmu za 6-12/2007 (po odpočítaní zaplatených preddavkov).
Jana Motyčková
05.02.08,15:02
Zdravim, uvažujem správne v nižšie uvedenom príklade ?
ZC bude čerpať jeden celý mesiac v roku 2007 neplatené voľno. Za tento mesiac bude mať nulový príjem, ale odvedie poistné na ZP z min. VZ.
Ak bude robiť RZZP sa rok 2007, do úhrnu príjmov podľa § 13 ods. 1 -5 mu za tento mesiac pôjde 0, a keďže sa výška poistného počíta z úhrnu príjmov bude mu fakticky zaplatené poistné (počas čerpania neplateného voľna) vrátené ?
Ďakujem pekne.
Aj v RZZP sa počíta s minimálnym základom. Takže ak v ostatných mesiacoch mal VZ vyšší ako minimálna mzda, je možné, že zaplatené poistné mu vrátia. Napr. ak zarobil 11x10000 = 110000 Sk, minimálny VZ za 12 mesiacov je 12x7600 = 91200, preddavky zaplatil z 11x10000 a 1x7600, tak v RZZP sa mu za ten mesiac neplateného voľna preddavky vrátia.
Jana Motyčková
05.02.08,15:05
Ja sa chcem opýtať tak na rýchlo, že ak si zamestnanec podával za rok 2006 sám RZZP a mál preplatok, vrátili mu cca 500.- SK, musí si podať sám daňové priznanie, alebo mu má spraviť zamestnávateľ a čo má predložiť. Už sa asi niekde o tom písalo, ale nemôžem nájsť.Ďakujem
Ak to bol preplatok z RZZP z príjmu zo závislej činnosti (nebol SZČO), môže mu zamestnávateľ urobiť ročné zúčtovanie dane. ZP by zamestnancovi mala vystaviť potvrdenie o zdaniteľnom príjme, kde by to malo byť uvedené v príjmoch zdanených zrážkovou daňou. Takýto príjem ale zamestnávateľ neuvedie do ročného zúčtovania dane.
macilaci
05.02.08,18:41
Ahoj, mám otázočku, študent na vysokej - dialkovo, vedený na úrade práce, od októbra dostal aj nejaké dávky a mal aj príjem z dohody o vykonaní. Musí podávať zdravotné zúčtovanie? dakujem
Jozef Mihál
05.02.08,21:10
Nie .
Marti.ka
06.02.08,07:17
Samoplatiteľom bola od júna 2007. Príjem za 2-5/2007, kým bola legálne na ÚP nemá pre RZZP význam. Ako samoplatiteľ doplatí preddavky za 6-12/2007 á 695,- Sk - treba čo najskôr, aby jej nedali uhradiť aj zdravotnú starostlivosť. Ale musí aj urobiť RZZP, lebo ako samoplatiteľ presiahla hranicu 7 mesiacov x 4936. V RZZP doplatí poistné zo skutočného príjmu za 6-12/2007 (po odpočítaní zaplatených preddavkov).
Ďakujem pekne. Ešte by som poprosila o pomoc pri výpočte nedoplatku.
01-05/2007 príjem 11233,-- /menej ako 3200,-- mesačne/
06-12/2007 príjem 43622,-- /viac ako 3200,-- mesačne/
Ako samoplatiteľ zaplatí 7x692 t.j. 4844,--. Koľko jej ešte vyjde nedoplatok
pri ročnom zúčtovaní a akým spôsobom to mám počítať? Skúšala som sa informovať
na stránke www.rzzp.sk tak ako minulý rok, ale nefunguje. Neviem kde si môžem zohnať
najnovšie informácie, príp. rôzne prípady, tak ako to bolo na tejto stránke. Ani poisťovne ešte za rok 2007 nemajú k dispozícii aktuálne informácie. Ďakujem.
Olgica
06.02.08,13:57
Prečítala som si to tu ale opítam sa. Dôchodca pracoval celý rok 2007 na dohodu. Zrobil celkom 168000,-(14000 - mesačne). musí si podať RZZP? alebo na dohodu môže zarobiť aj milión a nedoplatí poistné? a v r.2006 zarobil tak isto ale neurobil si RZZP ani ho mzdárna neupozornila že ho treba podať. Aký je nedoplatok za r.2006 keď zarobil 168000? (môj laický výpočet 168000 mínus 91200 - súčet min.miezd za celý rok = 76800 z tejto sumy zaplatí poistné 4% 3072Sk a ZĽ 7680Sk?, a aké tlačivo mal použiť?)
Ďakujem za odpoveď.
jankasm
06.02.08,14:03
Prečítala som si to tu ale opítam sa. Dôchodca pracoval celý rok 2007 na dohodu. Zrobil celkom 168000,-(14000 - mesačne). musí si podať RZZP? alebo na dohodu môže zarobiť aj milión a nedoplatí poistné? a v r.2006 zarobil tak isto ale neurobil si RZZP ani ho mzdárna neupozornila že ho treba podať. Aký je nedoplatok za r.2006 keď zarobil 168000? (môj laický výpočet 168000 mínus 91200 - súčet min.miezd za celý rok = 76800 z tejto sumy zaplatí poistné 4% 3072Sk a ZĽ 7680Sk?, a aké tlačivo mal použiť?)
Ďakujem za odpoveď.

Za rok 2007 už dôchodca, ktorý pracoval na dohodu, nemá povinnosť podávať RZZP čiže ani platiť žiadne poistné do ZP. ;)
Ale čo sa týka roka 2006, tak to mu nezávidím. RZZP mal vykonať, takže už len za to bude mať pokutu. A prečo odpočítavaš 91200 - minimálnu mzdu?
Podľa môjho názoru, zarobil 168000, žiadne poistné do ZP počas roka neplatil, a preto bude doplácať 14% zo 168000,- = 23520,-.
Zamestnávateľ neplatí nič, s platením ZP dohodárov nemá on nič spoločné. Ani ho dokonca na to nemusel upozorňovať. Možno to dokonca ani netuší, že nejakí dohodári majú takúto povinnosť.
Nebol náhodou popri tej dohode ešte aj zamestnaný? Ak by mal aj klasický PP tak by nemusel doplácať nič. Ale mám tušenie, že asi nebol, však?
A týmto mojim výpočtom som Ťa určite nepotešila.
Ak som sa zmýlila, snáď ma niekto doplní alebo opraví. :)
Olgica
06.02.08,14:07
Ďakujem. r.2007 ma potešil ale r.2006 najprv som si myslela že sa odpočíta tých 91200 ale potom mi to došlo že nie. Ešte raz ďíky.
pazo
06.02.08,14:13
Je to pre mňa úplná novinka. Takže sa chcem len uistiť. Študenti aj dôchodcovia nemusia podávať ročné zúčtovanie poistného, ak majú príjmy len z dohôd? Akákoľvek výška? Môžem poprosiť par., kde sa o tomto píše? Ďakujem.
Ešte jedna vec. Čo napríklad nezamestnaní? Jedna naša zamestnankyňa pracovala u nás v roku 2007 na dohodu a zároveň bola evidovaná na úrade práce. Príjem "prešvihla" - mala na dohodu 55 tis. Čo s takýmto prípadom? Musí si urobiť ročné zúčtovanie ZP a teda zaplatiť nedoplatok poistného? Ďakujem.

Neviem, ako sa dá príjem prešvihnúť, keď je evidovaná na UP. Veď ak oznámi na UP, že brigáduje, musí nosiť výplatné pásky, kde sa sleduje príjem a odpracovaný čas. A keď to prešvihne, či už v sume alebo dlžke, tak ju jednoducho vyradia z evidencie. Idem sa prihlásiť na UP, keď sa dá zarobiť navyše 55tis a poberať dávky v nezamestnanosti.
Jana Motyčková
06.02.08,14:17
Prešvihnúť sa dá tak, že na ÚP neoznámi, že pracuje na dohodu (nesplnenie oznamovacej povinnosti).
Marti.ka
07.02.08,09:03
Ďakujem pekne. Ešte by som poprosila o pomoc pri výpočte nedoplatku.
01-05/2007 príjem 11233,-- /menej ako 3200,-- mesačne/
06-12/2007 príjem 43622,-- /viac ako 3200,-- mesačne/
Ako samoplatiteľ zaplatí 7x692 t.j. 4844,--. Koľko jej ešte vyjde nedoplatok
pri ročnom zúčtovaní a akým spôsobom to mám počítať? Skúšala som sa informovať
na stránke www.rzzp.sk (http://www.rzzp.sk) tak ako minulý rok, ale nefunguje. Neviem kde si môžem zohnať
najnovšie informácie, príp. rôzne prípady, tak ako to bolo na tejto stránke. Ani poisťovne ešte za rok 2007 nemajú k dispozícii aktuálne informácie. Ďakujem.
Takže ako samoplatiteľ zaplatí 4844 a potom v ročnom zúčtovaní sa jej bude počítať 14% zo 43622 alebo z celkového príjmu 54855? Ďakujem.
Jana Motyčková
07.02.08,13:28
zo 43622 .
Doboska
11.02.08,09:19
To platí už dávno: Ak má zamestnanec popri zamestnaní aj DoVP, tak príjem na DoVP sa v ročnom zúčtovaní neuvádza.

Nebude sa DoVP za rok 2007 uvádzať pri zamestnancoch ? V § 13, odst. 20-
Vyňaté príjmy ...
d) príjmy z dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru u osôb uvedených v § 11 ods. 8 písm. a)až m)o)až r).
Neviem, či to už nemám popletené, alebo je ešte nejaký § ktorý vylučuje dohody z ročného zúčtovanie ZP?
Jana Motyčková
11.02.08,11:44
Pri zamestnancoch sa DoVP neuvádza (a neuvádzal sa ani doteraz) preto, lebo u zamestnanca je vymeriavacím zákadom príjem zamestnanca - keďže na základe dohody nie je pre ZP zamestnancom, príjem z dohody nie je príjmom zamestnanca.
Doboska
11.02.08,17:43
Chcela by som sa ešte spýtať, keď DoVP nevstupuje do vymeriavacieho základu zamestnanca, tak potom by aj príjem z Príkaznej zmluvy nemal vstupovať do vymeriavacieho základu pre ZP. Keď sme robili zúčtovanie ročného ZP za rok 2006, pýtala som sa na túto skutočnosť v nemenovanom rozhlase a pracovníčkou zo zdravotnej poisťovne mi bolo potrvdené, že kto má uzatvorený pracovný pomer, je teda zamestnanec a má príjem ešte z príkaznej zmluvy nepodáva ročné zúčtovanie ZP.
Zaújmalo by ma to, či to platí aj pre rok 2007.
Jana Motyčková
12.02.08,07:56
Ak príkaznú zmluvu zdanil v §5 (alebo v §8), tak ak je súčasne zamestnanec, príjem z príkaznej zmluvy nevstupuje do ZP. Ak príkaznú zmluvu zdaňuje v §6, tak tento príjem vstupuje do VZ podľa §13 ods.5 (list SD, XD).
POiNTER
12.02.08,19:59
Precital som to tu cele, ale niektore veci su mi nie uplne jasne... pokial som bol v celom roku 2007 student (denne studium) a robil som viac brigad - a to niektore na dohodu o brigadnickej praci studenta a niektore na dohodu o vykonani prace a zarobil som cez 100 000sk nemusim podat zuctovanie a ani platit do zdravotnej poistovne (tych 14%)? Lebo ak som si dobre vsimol spominala sa tu len DVP... plati to iste aj pre dohodu o brigadnickej praci studenta?
Zoltán Kovács
12.02.08,20:01
Precital som to tu cele, ale niektore veci su mi nie uplne jasne... pokial som bol v celom roku 2007 student (denne studium) a robil som viac brigad - a to niektore na dohodu o brigadnickej praci studenta a niektore na dohodu o vykonani prace a zarobil som cez 100 000sk nemusim podat zuctovanie a ani platit do zdravotnej poistovne (tych 14%)? Lebo ak som si dobre vsimol spominala sa tu len DVP... plati to iste aj pre dohodu o brigadnickej praci studenta?

ÁNo platí. Študenti nemusia podávať RZ ZP a doplácať zdrav.poistenie.
Toto platí od 01.01.2008 po novele zákona o ZP. Dobrá správa pre študentov. :D
zienka
13.02.08,09:21
Pridam aj ja svoju otazku.
Zamestnanec mal v roku 2007 HPP a zaroven vedlajsi PP. Podava v tomto pripade rocne zuctovanie ZP? Ak ano, potom ktore tlacivo je pre tento pripad urcene a moze poziadavat zamestnavatela o rocne zuctovanie alebo si ho musi urobit sam?
Andyke
14.02.08,03:52
Pridam aj ja svoju otazku.
Zamestnanec mal v roku 2007 HPP a zaroven vedlajsi PP. Podava v tomto pripade rocne zuctovanie ZP? Ak ano, potom ktore tlacivo je pre tento pripad urcene a moze poziadavat zamestnavatela o rocne zuctovanie alebo si ho musi urobit sam?

Pokiaľ nemal kolísavý príjem ani v jednom zamestnaní , tak nie je povinný požiadať zamestnávateľa o RZZP. (= Ak nemal v jednotl.mesiacoch vyšší príjem ako 51822 z hociktorého prac.pomeru.) To druhé zamestnanie chápem ako prac. pomer na kratší prac.čas, lebo v jeho prípade príjmy na základe dohôd nevstupujú do RZZP.

Pokiaľ úhrnom neprekročí hrubý príjem v oboch zamestnaní 621.864 Sk tak netreba požiadať zamestnávateľa o vykonanie RZZP za rok 2007. Ak 621.864 prekročil tak treba požiadať zamestnávateľa o RZZP , lebo má nárok na vrátenie preplatku.
bui
14.02.08,14:01
Ja sa chcem len spytat..ak mam zamestnancov, ktori v minulom roku skoncili u nas prac. pomer tak tlacivo o vyske prijmu k rocnemu zuctovaniu zdrav. poistenia im poslem len ak o to poziadaju? Alebo ho do 15.5. musim poslat tak ci tak....

dakujem
Andyke
14.02.08,15:31
Aljok píše o povinnostiach z pohľadu dane z príjmov.

Otázka znela na RZZP. Ja potvrdenie o zaplat. preddavkoch na zdrav.poistenie vydávam len zamestnancom, ktorí o to požiadajú.
bui
15.02.08,13:17
presne tak, pytala som sa na potvrdenie o prijmoch pre rocne zuctovanie zdravotneho poistenia ..nie dane. A aj je to v teme tykajucej sa zdravotneho poistenia...
:)
aktaK
17.02.08,08:42
dobry den, vidim, ze sa uz "živo" debatuje o rz zp, dovolim si aj ja polozit otazocku:

predčasný dôchodca mal v roku 2007 tieto dva príjmy:

1) - predpokladam, ze DoVP, nakolko v potvrdeni ma udane len:

r. 01 úhrn príjmov 31 373,-
r. 02 za mesiace 1 - 4
r. 03 poistné a príspevky 0,-
r. 04 čiastk. z. dane 31 373,-
r. 05 úhrn preddavkov na dan 5 959,-

2) - skrateny pracovny pomer, mesiace 5 - 12, v potvrdeni udane toto:

r. 11 úhrn príjmov 30 154,-
r. 12 poistne a prispevky 2 414,-
z toho zdravotne 1 207,-
r. 13 suma dane zrážkou 5 268,-

moje otázky:
1) nevyplyva mu teda povinnost za DoVP doplatit zdravotne poistenie v RZZP za rok 2007?
2) ak zamestnavatel za mesiace 5 - 12 poda za neho RZZP, plati to ako v predchadzajucom roku, ze sa jednak zamestnavatelovi, jednak zamestnancovi vratia vsetky preddavky za zdravotne poistenie? sumu za DoVP tam nebude musiet zahrnut?

dakujem za Vase odpovede
Jozef Mihál
17.02.08,09:06
Na obe otázky ste si sama podali správne odpovede.
aktaK
17.02.08,09:37
dakujem pán Mihál!

este doplnujucu "technicku" otazocku, nechcela som sa o tom rozpisovat minuleho roku, teraz uz to bude aktualnejsie...

za dôchodcu som za podobnych podmienok (len príjem za mesiace 3-12 spolu cca 37 tis., t.j. za jeden mesiac do 3700,- sk - bol to taktiez skrateny PP - dan vyberana zražkou...) minuly rok podala rzzp typ A...pani pri okienku v poprade vo VsZP sa uz vtedy ošívala, ze za dôchodcu by bolo vhodnejsie podat typ X, no ja som si na svojom trvala, tak mi to nakoniec prebrala...chvilu sa nic nedialo, podala som aj "oznamenie zamestnavatela" a az cca okolo 25.10.2007 sa mi telefonicky ozvali z poistovne, ze preplatok nam len vtedy budu schopni poukazat, ak si to rzzp podame typom X, nakolko vraj ich system im to nevezme....nakolko ta pani bola ale velmi ochotna (aby som jej nekrivdila), mi povedala, ze uz to "X" ma pre mna aj vystavene, len tam prist a to podpisat..prosim stretli ste sa uz s tým??? kto mal vlastne pravdu???
a ako mám postupovat tento rok, mám sa zasa pokusat vyplnit len typ A (priznám, je daleko jednoduchsí), alebo ozaj mala pani pravdu a trebalo ten typ X, ale podla toho ako som tu surfovala po porade a drakovi, tak mi to vtedy vychadzalo takto...
Jozef Mihál
17.02.08,09:51
Netreba X, stačilo a stačí A.

VšZP si zle vysvetľuje § 2 ods. 8 vyhlášky 239/2006 Z.z. k RZZP.
aktaK
17.02.08,10:37
dakujem pán Mihál za "kompletku" :D:D (rozumejme kompletnu odpoved)...
putzig
18.02.08,19:48
Možno to tu už bolo riešené, ale mne sa to nepodarilo nájsť. Takže sa pýtam: V roku 2007 som bol do júna evidovaný na ÚPSVaR, ZP platil za mňa štát. Od júla som bol dobrovoľne nezamestnaný a platil som si ZP vo výške 692 Sk. Pracoval som pritom na Dohodu o vykonaní práce, pričom môj úhrnný príjem za celý rok 2007 tak dosiahol 80.000Sk. Som povinný podať RZZP? A budem niečo doplácať? Ďakujem.
Jozef Mihál
18.02.08,19:59
Pre podanie presnej odpovede je potrebné:
- presne uviesť, odkedy dokedy ste boli v evidencií na ÚP
- rozpísať príjmy na dohody podľa jednotlivých mesiacov.
putzig
19.02.08,19:18
Na ÚP som bol evidovaný od februára 2005 do 18. júna 2007 - bol som diaľkový študent a moje príjmy dovtedy nepresiahli nikdy hranicu 10000 Sk za rok. Až po tom 18. júne 2007 som mal mzdu v priemere 11000Sk/mesiac.
nicolet
20.02.08,06:55
Mali sme v r.2007 pracovníka na dohodu o vykonaní práce - dôchodcu.Neodvadzali sme za neho zdrav.poistenie nakoľko sme boli presvedčení že z dohôd sa neodvádza. Nakoľko tento zamestnanec je aj spoločníkom tejto spoločnosti, zistili sme, že odvadzať sme mali. Dá sa to vyriešiť pri RZZP?
jankasm
20.02.08,17:58
Mali sme v r.2007 pracovníka na dohodu o vykonaní práce - dôchodcu.Neodvadzali sme za neho zdrav.poistenie nakoľko sme boli presvedčení že z dohôd sa neodvádza. Nakoľko tento zamestnanec je aj spoločníkom tejto spoločnosti, zistili sme, že odvadzať sme mali. Dá sa to vyriešiť pri RZZP?

Z príjmu z dohody zamestnávateľ žiadne ZP neodvádza.
nicolet
21.02.08,05:35
Z príjmu z dohody zamestnávateľ žiadne ZP neodvádza.

Nakolko bol spolocnikom povazuje sa za zamestnanca a treba odvadzať. Aj ja som bola v tom, že nie. Ale aj v poisťovni mi povedali že sa malo odvadzať ako za zamestnanca.
Andyke
22.02.08,15:25
Citát:
Pôvodca textu príspevku: nicolet
Mali sme v r.2007 pracovníka na dohodu o vykonaní práce - dôchodcu.Neodvadzali sme za neho zdrav.poistenie nakoľko sme boli presvedčení že z dohôd sa neodvádza. Nakoľko tento zamestnanec je aj spoločníkom tejto spoločnosti, zistili sme, že odvadzať sme mali. Dá sa to vyriešiť pri RZZP?




Nakolko bol spolocnikom povazuje sa za zamestnanca a treba odvadzať. Aj ja som bola v tom, že nie. Ale aj v poisťovni mi povedali že sa malo odvadzať ako za zamestnanca.

Spoločník s.r.o. platí poistné na zdravotné poistenie v prípade, že poberá odmenu za konateľstvo. Je to Váš prípad? Ak nie tak nebolo treba platiť preddavky.
jankasm
24.02.08,08:26
Citát:
Pôvodca textu príspevku: nicolet
Mali sme v r.2007 pracovníka na dohodu o vykonaní práce - dôchodcu.Neodvadzali sme za neho zdrav.poistenie nakoľko sme boli presvedčení že z dohôd sa neodvádza. Nakoľko tento zamestnanec je aj spoločníkom tejto spoločnosti, zistili sme, že odvadzať sme mali. Dá sa to vyriešiť pri RZZP?





Spoločník s.r.o. platí poistné na zdravotné poistenie v prípade, že poberá odmenu za konateľstvo. Je to Váš prípad? Ak nie tak nebolo treba platiť preddavky.

Súhlasím, pokiaľ poberá odmenu za konateľstvo, tak z toho odvody do ZP odvádzať treba.
Ale na odmenu za konateľstvo predsa nepotrebuje dohodu o vykonaní práce, alebo áno? :rolleyes: Ona píše o odvodoch z dohody.
nicolet
25.02.08,07:24
Súhlasím, pokiaľ poberá odmenu za konateľstvo, tak z toho odvody do ZP odvádzať treba.
Ale na odmenu za konateľstvo predsa nepotrebuje dohodu o vykonaní práce, alebo áno? :rolleyes: Ona píše o odvodoch z dohody.


Odmena nebola za činnosť konateľa ani spoločníka. Aj tak mi bolo povedané v zdrav. poisťovni, že nakoľko je spoločníkom, považuje sa za zamestnanca aj keď má dohodu o vykonaní práce a treba odvádzať.
jankasm
25.02.08,10:37
Odmena nebola za činnosť konateľa ani spoločníka. Aj tak mi bolo povedané v zdrav. poisťovni, že nakoľko je spoločníkom, považuje sa za zamestnanca aj keď má dohodu o vykonaní práce a treba odvádzať.

No neviem, ako sa môže považovať za zamestnanca keď má len dohodu o vykonaní práce? Nemá predsa pracovnú zmluvu. :confused:
A pokiaľ viem, tak zamestnávateľ odvádza odvody do ZP za zamestnancov v riadnom pracovnom pomere. Pokiaľ by títo zamestnanci mali v jeho firme ešte popri pracovnom pomere uzatvorené DoVP, tak z týchto zamestnávateľ poistné do ZP neodvádza. Nahlasuje ich do SP a do SP aj odvedie nejaké poistné. Poistné do ZP si však musia dohodári vysporiadať sami cez RZZP. ;)
Bola by som rada keby sa k tvojmu problému vyjadril aj niekto skúsenejší. :o
jankasm
25.02.08,10:40
Spoločník s.r.o. platí poistné na zdravotné poistenie v prípade, že poberá odmenu za konateľstvo. Je to Váš prípad? Ak nie tak nebolo treba platiť preddavky.

A vlastne teraz pozerám, že aj tu bola odpoveď na tvoju otázku rovnaká, ako moja.
Ako píšeš, nebola to odmena za konateľstvo, ale klasická DoVP, takže súhlasím s Andyke, v tom prípade žiadne preddavky do ZP. :)
nicolet
25.02.08,11:31
A vlastne teraz pozerám, že aj tu bola odpoveď na tvoju otázku rovnaká, ako moja.
Ako píšeš, nebola to odmena za konateľstvo, ale klasická DoVP, takže súhlasím s Andyke, v tom prípade žiadne preddavky do ZP. :)

Tiež neviem ako ich o tom presvedčiť. Odvolávajú sa na §11 ods.3 pism. i zákona o zdrav. poistení
Jana Motyčková
25.02.08,13:41
Spoločník, konateľ sa považuje za zamestnanca, ak sú odmeňovaní formou, ktorá sa podľa daňového zákona povaźuje za príjem zo závislej činnosti. DVP, DPČ sú formy práce, odmeny z ktorých sa považujú za príjem zo závislej činnosti. Čiže aj spoločník,konateľ ak má dohodu je považovaný za zamestnanca pre ZP a zamestnávateľ z tejto dohody platí odvody (4+10,2+5%).
nicolet
26.02.08,08:53
Spoločník, konateľ sa považuje za zamestnanca, ak sú odmeňovaní formou, ktorá sa podľa daňového zákona povaźuje za príjem zo závislej činnosti. DVP, DPČ sú formy práce, odmeny z ktorých sa považujú za príjem zo závislej činnosti. Čiže aj spoločník,konateľ ak má dohodu je považovaný za zamestnanca pre ZP a zamestnávateľ z tejto dohody platí odvody (4+10,2+5%).


Ďakujem za odpoveď. Dúfam, že to pomôže vyviesť z omylu viacerých, ktorí si myslia, že z dohôd sa vo všetkých prípadoch nemusí odvádzať. Len neviem či to stačí vysporiadať pri RZZP.
Jana Motyčková
26.02.08,13:41
Pokiaľ ide o opravu, treba sa informovať v príslušnej ZP, či im to stačí vyrovnať v RZZP.
nicolet
27.02.08,05:35
Pokiaľ ide o opravu, treba sa informovať v príslušnej ZP, či im to stačí vyrovnať v RZZP.

Ďakujem.
dkleinova
27.02.08,07:23
môžem sa opýtať, nedávno som nastúpila na novú pozíciu a robím aj mzdovú účtovníčku..vlastne celé ekonomické oddelenie..prax z tohoto oboru nemám žiadnu a nikdy som o tomto zúčtovaní nepočula..:( takže sa pýtam, kto je povinný ho podávať, do ktorého termínu?? a ak to mám podávať povinne, tak ako zamestnávateľ, či ako zamestnanec sám? a kde nájdem tlačivá k tomu? Ďakujem
Aljok
27.02.08,07:48
môžem sa opýtať, nedávno som nastúpila na novú pozíciu a robím aj mzdovú účtovníčku..vlastne celé ekonomické oddelenie..prax z tohoto oboru nemám žiadnu a nikdy som o tomto zúčtovaní nepočula..:( takže sa pýtam, kto je povinný ho podávať, do ktorého termínu?? a ak to mám podávať povinne, tak ako zamestnávateľ, či ako zamestnanec sám? a kde nájdem tlačivá k tomu? Ďakujem
V prvom rade si naštuduj Zákon o zdravotnom poistení §19:

http://www.porada.sk/t16146-zakon-o-zdravotnom-poisteni-od-01-01-2008-a.html#hore
jankasm
27.02.08,13:12
môžem sa opýtať, nedávno som nastúpila na novú pozíciu a robím aj mzdovú účtovníčku..vlastne celé ekonomické oddelenie..prax z tohoto oboru nemám žiadnu a nikdy som o tomto zúčtovaní nepočula..:( takže sa pýtam, kto je povinný ho podávať, do ktorého termínu?? a ak to mám podávať povinne, tak ako zamestnávateľ, či ako zamestnanec sám? a kde nájdem tlačivá k tomu? Ďakujem

Naozaj je dôležité si preštudovať už vyššie spomínaný zákon a potom by možno nebolo na škodu prečítať aj témy na porade ohľadom RZZP. Aspoň by si mala aký taký prehľad aj vďaka príkladom tam uvedeným. ;)
Ale v skratke, čo sa týka teba, ako zamestnávateľa, tak RZZP robíš zamestnancom ty v prípadoch, kedy mali kolísavé príjmy, to znamená ak mali aspoň v jednom mesiaci príjem vyšší ako 51822,- a v ostatných nižší. Alebo ak mali vo všetkých mesiacoch príjem nad 51822,- len napr. v jednom mali nižší.
Pokiaľ mal zamestnanec príjem celý rok do 51822,- alebo celý rok nad 51822,-, tak RZZP robiť nemusí.
Pozor však, ak bol niektorý zamestnanec zároveň aj SZČO, tak mu RZZP vykonať nemôžeš. Vtedy mu vydáš potvrdenie a RZZP si on vykoná aj odovzdá sám.
Zamestnancovi ho vykonáš na základe žiadosti, podobne ako RZD. Vydáva sa aj potvrdenie o príjme a preddavkoch na ZP, avšak len tým zamestnancom, ktorí Ťa o to požiadajú. :)
JAJA11
27.02.08,14:10
Ja by som sa chcela spýtať na zamestnaca, ktorý v priebehu roka ukončil prac. pomer a potom nastúpil do nového zamestnania. Medzi týmito dvomi zamestnaniami je medzera asi 6 dní. Bol povinný sa na to obdobie prihlásiť do ZP ako dobrovoľný platiteľ, alebo sa to zrovná v RZZP? :o
Jana Motyčková
27.02.08,14:29
Bol povinný prihlásiť sa do ZP ako samoplatiteľ a zaplatiť preddavky. RZZP nerieši prihlášku.
janka.janka
27.02.08,20:32
Chcela by som sa spytat, ak som v minulom roku mala len prijmy z prenajmu vo vyske 15 000 mesacne a platila som si preddavky do ZP ako samoplatitel v minimalnej vyske, zrejme budem musiet doplacat.
Zda sa mi spravne, ze pri vypocte vysky poistneho sa odpocitava urcita suma (myslim okolo 40 tisic to bolo) a potom sa vyska poistneho vypocita 14 percentami zo zvysnej sumy? Dakujem ;)
Zoltán Kovács
27.02.08,20:40
Chcela by som sa spytat, ak som v minulom roku mala len prijmy z prenajmu vo vyske 15 000 mesacne a platila som si preddavky do ZP ako samoplatitel v minimalnej vyske, zrejme budem musiet doplacat.
Zda sa mi spravne, ze pri vypocte vysky poistneho sa odpocitava urcita suma (myslim okolo 40 tisic to bolo) a potom sa vyska poistneho vypocita 14 percentami zo zvysnej sumy? Dakujem ;)

Príjmy z prenájmu sa nezahrňujú do vymeriávacieho základu na určenie výšky odvodov.
sanca
28.02.08,09:16
Ahojte, chcela by som sa spýtať, manžel bol celý minulý rok zamestnaný u jedného zamestnávateľa. Od februára tohto roku je nezamestnaný. Príjmy za minulý rok mal od 10000 - 15000 mesačne, bude si musieť podávať RZZP alebo nie, ja sa v tom vôbec nevyznám. Ďakujem pekne
KvetkaK
28.02.08,09:34
Ahojte, chcela by som sa spýtať, manžel bol celý minulý rok zamestnaný u jedného zamestnávateľa. Od februára tohto roku je nezamestnaný. Príjmy za minulý rok mal od 10000 - 15000 mesačne, bude si musieť podávať RZZP alebo nie, ja sa v tom vôbec nevyznám. Ďakujem pekne
Nie nemusí podávať RZZP.
JAJA11
28.02.08,09:38
Ahojte, chcela by som sa spýtať, manžel bol celý minulý rok zamestnaný u jedného zamestnávateľa. Od februára tohto roku je nezamestnaný. Príjmy za minulý rok mal od 10000 - 15000 mesačne, bude si musieť podávať RZZP alebo nie, ja sa v tom vôbec nevyznám. Ďakujem pekne

Pokiaľ mal len ten jeden príjem, nemusel žiadať o RZZP. :)
sanca
28.02.08,09:38
Veľmi krásne ďakujem za odpovede.
Adriannna
28.02.08,11:27
Dobrý deň!Chcem sa spýtať za pracovníka, ktorý bol v roku 2007:
od 1.1. do 7.5. PN
od 4.5. má priznaný ID - nárok na zníženú sadzbu poistného na ZP , ktorú si správne uplatnil už v 5-tom mesiaci
Hr mzda=74.452.-
Je povinný podať RZZP??
Jana Motyčková
28.02.08,19:03
Nie, zmena sadzby poistného počas roka nie je dôvodom na podanie RZZP.
Adriannna
29.02.08,08:32
Ďakujem !!!!!
Zuzka2510
29.02.08,18:23
dobrý večer. chcem sa spýtať ak som ako zamestnávateľ nespravila žiadnemu zamestnancovi roč.zúčt.zdrav.poist. za rok 2006 z dôvodu že nemali kolísavé príjmy a neboli szčo tým pádom som neposielala ani do zdrav.poist.žiadne oznámenia môže mi prísť ako zamestnávateľovi pokuta že som nesplnila nejaké povinnosti alebo zamestnancom že nepodali oni roč.zúčt.?ďakujem
Olgica
29.02.08,18:27
Nie. Ak nebol dôvod vykonať RZZP tak je všetko OK.
Zuzka2510
29.02.08,18:31
ďakujem zľakla som sa lebo jednému nášmu zamestnancovi prišla domov výzva aby si podal roz.zúčt. za rok 2006 a to bol zamestnaný celý rok v našej firme a nemal kolísavé príjmy ale pokiaľ viem tak v roku 2005 bol szčo možno kôli tomu ho vyzvali dúfam.asi to tam majú nejaký chaos.
vszpolz
01.03.08,10:48
Podľa novely zákona o ZP § 19, ods. 11 Platiteľ poistného je povinný odviesť nedoplatok príslušnej zdravotnej poisťovni najneskôr do 30. júna kalendárneho roka, v ktorom sa ročné zúčtovanie poistného vykonalo; nedoplatok zamestnanca, za ktorého vykonal ročné zúčtovanie poistného zamestnávateľ, je povinný odviesť tento zamestnávateľ. Ustanovenie prvej vety neplatí, ak výška nedoplatku platiteľa poistného nedosiahne najmenej 100 Sk.
Je to myslené tak, že ak je nedoplatok poistného za zamestnanca a tiež nedoplatok poistného za tohoto zamestnanca za zamestnávateľa nižší jako 100 Sk tak sa neodvádza? Čiže ak je nedoplatok za zamestnanca 60 Sk a za zamestnávateľa za tohto zamestnanca 120,- Sk, tak za zamestnanca sa neodvádza a za zamestnávateľa sa odvádza?
jankasm
02.03.08,20:21
Podľa novely zákona o ZP § 19, ods. 11 Platiteľ poistného je povinný odviesť nedoplatok príslušnej zdravotnej poisťovni najneskôr do 30. júna kalendárneho roka, v ktorom sa ročné zúčtovanie poistného vykonalo; nedoplatok zamestnanca, za ktorého vykonal ročné zúčtovanie poistného zamestnávateľ, je povinný odviesť tento zamestnávateľ. Ustanovenie prvej vety neplatí, ak výška nedoplatku platiteľa poistného nedosiahne najmenej 100 Sk.
Je to myslené tak, že ak je nedoplatok poistného za zamestnanca a tiež nedoplatok poistného za tohoto zamestnanca za zamestnávateľa nižší jako 100 Sk tak sa neodvádza? Čiže ak je nedoplatok za zamestnanca 60 Sk a za zamestnávateľa za tohto zamestnanca 120,- Sk, tak za zamestnanca sa neodvádza a za zamestnávateľa sa odvádza?

Pokiaľ si dobre pamätám minuloročné RZZP /tento rok som na MD, takže RZZP nerobím, tak ak sa niečo zmenilo, snáď ma niekto opraví/ tak zamestnávateľ odvádza všetky nedoplatky za zamestnancov. Aj keď sú nižšie ako 100,-.
Myslím, že len v tom prípade, keby si RZZP robil sám zamestnanec a vyšiel by mu nedoplatok do 100,-Sk, tak nemusí platiť. :o
Jana Motyčková
03.03.08,08:47
Pokiaľ si dobre pamätám minuloročné RZZP /tento rok som na MD, takže RZZP nerobím, tak ak sa niečo zmenilo, snáď ma niekto opraví/ tak zamestnávateľ odvádza všetky nedoplatky za zamestnancov. Aj keď sú nižšie ako 100,-.
Myslím, že len v tom prípade, keby si RZZP robil sám zamestnanec a vyšiel by mu nedoplatok do 100,-Sk, tak nemusí platiť. :o
Po novele zákona aj zamestnávateľ za zamestnanca nevyrovnáva preplatky/nedopaltky menšie ako 100 Sk.
vszpolz
03.03.08,13:04
Ďakujem.
putzig
03.03.08,19:03
Možno to tu už bolo riešené, ale mne sa to nepodarilo nájsť. Takže sa pýtam: V roku 2007 som bol do júna evidovaný na ÚPSVaR, ZP platil za mňa štát. Od júla som bol dobrovoľne nezamestnaný a platil som si ZP vo výške 692 Sk. Pracoval som pritom na Dohodu o vykonaní práce, pričom môj úhrnný príjem za celý rok 2007 tak dosiahol 80.000Sk. Som povinný podať RZZP? A budem niečo doplácať? Ďakujem.


Na ÚP som bol evidovaný od februára 2005 do 18. júna 2007 - bol som diaľkový študent a moje príjmy dovtedy nepresiahli nikdy hranicu 10000 Sk za rok. Až po tom 18. júne 2007 som mal mzdu v priemere 11000Sk/mesiac.

Vie mi niekto prosím v tomto poradiť? Ďakujem
Dejw
03.03.08,23:41
Dobry den, chcem sa opytat len jednu otazku. Zahranicne prijmy sa zaratavaju do zakladu na vypocet poistneho? Dakujem.
Andyke
04.03.08,02:55
Vie mi niekto prosím v tomto poradiť? Ďakujem

Áno , treba urobiť RZZP za rok 2007. (Vym.základ samoplatiteľa za rok 2007 bol mesačne 4936 ) Takže bude treba doplatiť aj poistné.
Andyke
04.03.08,02:59
Dobry den, chcem sa opytat len jednu otazku. Zahranicne prijmy sa zaratavaju do zakladu na vypocet poistneho? Dakujem.

Pokiaľ príjmy boli zo zamestnania, tak nie, ale keď si SZČO tak áno.i
raja
04.03.08,10:30
Platí že dôchodca, ktorý mal v roku 2007 jediný príjem na základe príkaznej zmluvy vo výške celkom 40 000,- Sk tiež nemusí podávať ročné zúčtovanie poistného? ďakujem za odpoveď
Dejw
04.03.08,10:50
Pokiaľ príjmy boli zo zamestnania, tak nie, ale keď si SZČO tak áno.i

Dakujem za reakciu. No bol som v USA na Work and Travel, na J1 viza, takze asi ako zamestnanec, mozno sa to berie ako dohoda, to neviem, ale SZCO urcite nie.
Jana Motyčková
04.03.08,12:47
Platí že dôchodca, ktorý mal v roku 2007 jediný príjem na základe príkaznej zmluvy vo výške celkom 40 000,- Sk tiež nemusí podávať ročné zúčtovanie poistného? ďakujem za odpoveď
Nemusí .
Marti.ka
04.03.08,13:43
Ja by som sa chcela spýtať. Mení sa niečo v termíne podania RZZP, pretože v par. 19 to chápem, že sa má podať do konca marca. Ale keď som sledovala podobné témy stále sa hovorí do 30.06. Ako je to správne? Ďakujem.
katkaj
04.03.08,13:45
Ja by som sa chcela spýtať. Mení sa niečo v termíne podania RZZP, pretože v par. 19 to chápem, že sa má podať do konca marca. Ale keď som sledovala podobné témy stále sa hovorí do 30.06. Ako je to správne? Ďakujem.

aktuálny dátum je 30.6.2008
Dejw
05.03.08,00:35
Pokiaľ príjmy boli zo zamestnania, tak nie, ale keď si SZČO tak áno.i

Este by ma zaujima, kde v zakone sa o tom pise, lebo som sa to snazil vycitat zo zakona, kde sa pise o Rocnom zuctovani poistneho, ale nic som tam nenasiel ohladom zahranicnych prijmov. Dakujem
Miriam84
05.03.08,07:14
Mám povinnosť podať RZ poistného za rok 2007 v roku 2008, resp. závisí to od výšky príjmu /akej/?
Mám štatút poistenca štátu /som študentka, nezaopatrené dieťa/ a v roku 2007 som mala príjmy z dohody o brigádnickej práci študentov.
jankasm
05.03.08,09:37
ffice:office" />http://www.porada.sk/ />
Mám štatút poistenca štátu /som študentka, nezaopatrené dieťa/ a v roku 2007 som mala príjmy z dohody o brigádnickej práci študentov.

Pokiaľ si študentka a počas roka si mala príjem z dohody, tak RZZP robiť nemusíš, bez ohľadu na výšku príjmu. ;)
Andyke
05.03.08,19:03
Citát:
Pôvodca textu príspevku: Andyke http://www.porada.sk/images/buttons/viewpost.gif (http://www.porada.sk/t68747-p10-rocne-zuctovanie-preddavkov-poistneho-na-zp-za-rok-2007-a.html#post665619)
Pokiaľ príjmy boli zo zamestnania, tak nie, ale keď si SZČO tak áno.i







Este by ma zaujima, kde v zakone sa o tom pise, lebo som sa to snazil vycitat zo zakona, kde sa pise o Rocnom zuctovani poistneho, ale nic som tam nenasiel ohladom zahranicnych prijmov. Dakujem
Myslela som takto:
http://www.porada.sk/ />
(napr. robím 8 mesiacov v ČR na zákl. prac. zmluvy)

*
*
Príjem zo zahraničia nevstupuje do RZZP u nás v tom prípade, že tam je zamestnancom a odvádza zdrav. poistenie v príslušnej krajine. (napr. 8 mesiacov robí v ČR na základe prac. zmluvy.)

Ak má študent príjem za rok 2007viac ako 59232 Sk, musí podať ročné zúčtovanie na zdravotné poistenie.( okrem vyňatých príjmov)


Na základe § 13 ods.20 d za vyňaté príjmy podľa zák. o zdrav.poistení považujú príjmy z dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru u osôb uvedených v § 11 odsek 8 písm. a ( u nezaopatrených detí).



Neviem kde mám zaradiť Tvoj pobyt (brigádu) v USA. Za dohodu?

Takto narýchlo moje úvahy smerujú k tomu, že už štát nie je platiteľom za Teba
na zdrav. poistenie a treba podať RZZP.


Ale počkajme na názor aj ďalších Poraďákov.
janka.janka
10.03.08,10:26
Príjmy z prenájmu sa nezahrňujú do vymeriávacieho základu na určenie výšky odvodov.

teraz som si pozerala www.rzzp.sk a tam je taka pomocka - pre dobrovolne poistene osoby su do VZ zahrnute prijmy podla § 5 a 6 zakona o dani z prijmov... a to zahrna aj prenajom.
(http://www.rzzp.sk/poucenia/rychly%20vyber%20spravneho%20formulara.pdf)

prosim Vas citala som si uz vsetko mozne, ako je to s tym vymeriavacim zakladom, co tam patri a co nie? :confused:
dakujem
katkaj
10.03.08,10:37
teraz som si pozerala www.rzzp.sk (http://www.rzzp.sk) a tam je taka pomocka - pre dobrovolne poistene osoby su do VZ zahrnute prijmy podla § 5 a 6 zakona o dani z prijmov... a to zahrna aj prenajom.
(http://www.rzzp.sk/poucenia/rychly%20vyber%20spravneho%20formulara.pdf)

prosim Vas citala som si uz vsetko mozne, ako je to s tym vymeriavacim zakladom, co tam patri a co nie? :confused:
dakujem

Prečítaj si zákon o zdravotnom poistení, konkrétne § 13 ktorý pojednáva o vymeriavacom základe. V odstavci 20 tohto paragrafu máš aj vyňaté príjmy;)
janka.janka
10.03.08,11:45
dakujem :)
Ing. Pavol Zúber
13.03.08,10:04
V januári 2007 som ukončil živnosť. Celý rok som pracoval ako zamestnanec v Rakúsku. Musím si zarátať tieto príjmy.Aký typ RZ si mám urobiť.
Jana Motyčková
13.03.08,10:34
V čase keď si bol zamestnancom v Rakúsku, zrejme si tam bol zdravotne poistený. Tieto príjmy z Rakúska potom nejdú do RZZP. Ak sa zamestnanie v januári prekrývalo so SZČO, mal by si mať formulár E101, kde je určené, v ktorom štáte máš platiť poistenie. Ak v ňom bolo určené, že zo živnosti na Slovensku a zo zamestnania v Rakúsku, tak stačí tlačivo B. Ak bolo určené, že z oboch príjmov na Slovensku, tak tlačivo S alebo X, podľa výšky VZ.
Barbara
18.03.08,11:44
hádam nezaškodí ,keď si to zopakujeme: výcuc:

Dôležité termíny RZP za rok 2007:
15. máj 2008

Zamestnávateľ, ktorý je platiteľom poistného, je povinný najneskôr do 15. mája 2008 na požiadanie zamestnanca vystaviť a doručiť zamestnancovi doklad o výške príjmov za rok 2008.
Ak zamestnanec doručí žiadosť po 15. máji 2008, zamestnávateľ vystaví a doručí tento doklad najneskôr do 15 kalendárnych dní od doručenia žiadosti.
31.máj 2008

Poistenec, ktorý bol v roku 2007 len zamestnancom, môže požiadať o vykonanie RZP posledného zamestnávateľa najneskôr do 31.5.2008. Ak mal poistenec (zamestnanec) v roku 2007 súčasne viacerých zamestnávateľov, môže požiadať ktoréhokoľvek z nich o vykonanie RZP. Podmienkou je, že v čase požiadania o vykonanie RZP je stále jeho zamestnancom.
30. jún 2008

Poistenec (alebo jeho zamestnávateľ) je povinný vykonať RZP za rok 2007 a podať ho príslušnej zdravotnej poisťovni do 30. júna 2008.
31. august 2008

Poistenec, alebo zamestnávateľ, ktorý vykonáva RZP za zamestnanca, je povinný písomne oznámiť výšku nedoplatku alebo preplatku za poistenca ostatným platiteľom poistného do konca 31. augusta 2008. Toto neplatí, ak výška nedoplatku alebo preplatku z RZP je menej ako 100 Sk.
30.september 2008

Zamestnávateľ vypočíta svoj preplatok alebo nedoplatok a vyrovná s príslušnou zdravotnou poisťovňou. Súčasťou vyrovnania je oznámenie zamestnávateľa o preplatkoch a nedoplatkoch za jednotlivých zamestnancov, ktoré je zamestnávateľ povinný zaslať príslušnej zdravotnej poisťovni do 30 septembra 2008.
31. október 2008

Platiteľ poistného je povinný odviesť nedoplatok príslušnej zdravotnej poisťovni najneskôr do 31. októbra 2008. Nedoplatok zamestnanca, za ktorého vykonal ročné zúčtovanie zamestnávateľ, je povinný odviesť tento zamestnávateľ. Toto neplatí, ak výška nedoplatku platiteľa poistného nedosiahne najmenej 100 Sk.
Príslušná zdravotná poisťovňa je povinná po zúčtovaní vzájomných pohľadávok a záväzkov vrátiť preplatok platiteľovi, alebo jeho právnemu zástupcovi najneskôr do 31. októbra 2008. Preplatok za zamestnancov, za ktorých vykonal RZP zamestnávateľ vráti zdravotná poisťovňa tomuto zamestnávateľovi po vzájomnom zúčtovaní záväzkov a pohľadávok. Toto neplatí, ak výška preplatku z RZP nedosiahne najmenej 100 Sk.

Úhrada nedoplatkov z RZP za rok 2007 - termín do 31. októbra 2008
Nedoplatky z RZP je platiteľ poistného povinný zaplatiť na účet SZP, a. s. vedený v Štátnej pokladnici, č. účtu 7000170298/8180
Konštantný symbol: 3558
Špecifický symbol: 132007
Variabilný symbol: pridelený SZP, a. s. platiteľovi poistného pre platenie poistného.
Ak nepoznáte svoj variabilný symbol, môže pri úhrade nedoplatku z RZP použiť svoje rodné číslo.


mzdichav
18.03.08,13:30
Ahojte,
velmi pekne Vas prosim o radu. Mam taky oriesok ktory neviem sama rozlusknut.
Za rok 2006 som pracovala od januara do septembra na TP, ako brigadnicka v mesiaci 10,11,12 na DoVP stud. som zarobila spolu 60 000. Zdravotnej poistovni som vramci RZP vyplatila tu cast, ktoru mi vyratali. Minuly tyzden mi dosla od nich posta, ze mam v zmysle nespravneho vypoctu doplatit zvysok, co je okolo 6 500 Sk.
Docitala som sa tu, len neviem ci som to spravne pochopila, ze to plati uz davno, ze student pracujuci na DovP neodvadza z tohto prijmu do RZP.
Dakujem velmi pekne.
Andyke
18.03.08,20:39
Za rok 2006 platilo, že študent pokiaľ prekročil príjem 41.400 Sk tak musel podať RZZP.
Študenti z dohôd nemusia platiť poistné na zdrav.poistenie iba od r. 2007.
mzdichav
19.03.08,06:29
Vdaka za odpoved. Zaujimalo by ma vsak ci je to skutocne tak, ze ak tu sumu 41 400 prijmami student presiahol v r. 2006, ci sa mu z celeho uhrnu miezd vyratalo jednoducho 14% a hybaj platit.
Lebo mne to takto ocividne spravili a nechce sa mi velmi verit, ze by to bola pravda, ze student bude platit z HM okrem samozrejme dani aj take odvody do ZP ako trebars podnikatel. Alebo zeby uz skutocne v tejto republike bolo mozne nemozne :P.

Velmi pekne dakujem a prajem pekny dnik. :)
Jana Motyčková
19.03.08,08:13
Za rok 2006 som pracovala od januara do septembra na TP, ako brigadnicka v mesiaci 10,11,12 na DoVP stud. som zarobila spolu 60 000.
Nerozumiem - čo je TP, aký príjem pripadal na to TP a aký na dohody 10-12.
jankasm
19.03.08,10:03
Vdaka za odpoved. Zaujimalo by ma vsak ci je to skutocne tak, ze ak tu sumu 41 400 prijmami student presiahol v r. 2006, ci sa mu z celeho uhrnu miezd vyratalo jednoducho 14% a hybaj platit.
Lebo mne to takto ocividne spravili a nechce sa mi velmi verit, ze by to bola pravda, ze student bude platit z HM okrem samozrejme dani aj take odvody do ZP ako trebars podnikatel. Alebo zeby uz skutocne v tejto republike bolo mozne nemozne :P.

Velmi pekne dakujem a prajem pekny dnik. :)

Áno, je to proste tak, taký je zákon. Pokiaľ študent zarobil menej ako 41400,- nezaplatil na zdravotné poistenie ani korunu, ale pokiaľ študent zarobil viac, to znamená, že už nie je pokladaný za študenta ale za zárobkovo činnú osobu /ktorá má dosť vysoký príjem/ a preto potom zaplatí z celého príjmu 14% do ZP. :)
Aj keď je to nespravodlivé, ale tak to bolo. Potešiť by Ťa malo to, že už to neplatí. ;)
kornelia2
25.03.08,12:43
Chcela by som sa opytat:
Zena v domacnosti ktora dostava 8500,-SK/mesačne za vyzivne na seba,musi podat RZZP?
Jana Motyčková
25.03.08,13:32
Výživné je príjem oslobodený od dane a ako taký nevstupuje ani do VZ pre ZP. Ak iný príjem nemá, RZZP nepodáva. Ale pravdepodobne je samoplatiteľom a mala by platiť ako samoplatiteľ preddavky do ZP.
Dada
07.04.08,19:04
Takže teraz môže dôchodca a študent zarobiť na dohodu koľko chce, aby nemusel podávať RZZP?
megyzah
09.04.08,06:13
prosím Vás musí si urobiť RZZP zamestnanec, ktorý bol mi minulého roku 10 mesiacov zamestnaný na pracovnú zmluvu, pričom nemal kolísavý príjem, 2 mesiace bol v Rakúsku, kde ale odvádzal zdravotné poistenie a tri dni bol dobrovoľný platiteľ ZP?
Ďakujem.
megyzah
09.04.08,06:47
prosím Vás musí si urobiť RZZP zamestnanec, ktorý bol mi minulého roku 10 mesiacov zamestnaný na pracovnú zmluvu, pričom nemal kolísavý príjem, 2 mesiace bol v Rakúsku, kde ale odvádzal zdravotné poistenie a tri dni bol dobrovoľný platiteľ ZP?
Ďakujem.

Prosím poradíte mi? Ďakujem.
Jozef Mihál
09.04.08,07:35
Ak počas tých troch dní nemal príjem, nemusí podávať RZZP za rok 2007.
megyzah
09.04.08,13:08
Ďakujem.
qwerty
13.04.08,09:31
Prosim o pomoc : ma zamestnanec, ktory v priebehu minuleho roka ukoncil prve zamestnanie s odstupnym a vzapati sa zamestnal inde na kratsi pracovny uvazok poziadat o RZPPZ, ked ani v jednom nemal kolisave prijmy? Dakujem pekne za odpoved.
Jozef Mihál
13.04.08,09:41
Nemal kolísavé príjmy = nemusí podať RZZP.

Prosím odporúčajte vo Vašom okolí: http://www.porada.sk/calendar.php?do=getinfo&day=2008-5-2&e=871&c=4
qwerty
13.04.08,11:53
Dakujem pekne za odpoved pan Mihal
SAIVI
20.04.08,16:20
Kto musí podávať zdravotné zúčtovanie

* každý, kto bol samostatne zárobkovo činnou osobou (SZČO) čo len jeden deň v roku 2007
* dobrovoľne nezamestnaný, ak jeho zdaniteľný príjem presiahol 59 232 korún
* zamestnanec alebo jeho zamestnávateľ, ak mal kolísavé príjmy. To znamená, že napríklad 11 mesiacov mal mesačný príjem do 51 822 Sk a v jednom mesiaci mal príjem ešte vyšší (alebo naopak - 11 mesiacov mal príjem nad 51 822 Sk a v jednom mesiaci menej)
* zamestnanec alebo jeho zamestnávateľ, ak mal zamestnanec vo všetkých kalendárnych mesiacoch roka 2007, v ktorých bol zamestnancom, síce príjem nad 51 822 Sk, ale nebol zamestnancom počas všetkých 12 kalendárnych mesiacov
* zamestnanec sám, ak mal popri príjmoch zo zamestnania aj iné zdaniteľné príjmy, napríklad honoráre


Nové termíny pre ročné zúčtovanie poistného
do 15. mája
2008 zamestnávateľ musí vydať svojmu zamestnancovi doklady o príjmoch a zaplatených preddavkoch (ak je žiadosť zamestnanca doručená zamestnávateľovi po 15. máji, zamestnávateľ je povinný tento doklad vystaviť a doručiť zamestnancovi najneskôr do 15 dní)
do 31. mája
2008 zamestnanec môže požiadať o vykonanie ročného zúčtovania svojho zamestnávateľa (tento dátum pripadá na deň pracovného voľna, preto sa termín posúva na najbližší pracovný deň, teda na 2. júna 2008)
do 30. júna
2008 termín, dokedy sa musí vykonať a podať ročné zúčtovanie do zdravotnej poisťovne
do 31. augusta
2008 poistenec alebo zamestnávateľ, ktorý vykonal ročné zúčtovanie za zamestnanca, musí oznámiť preplatok alebo nedoplatok ostatným platiteľom (tento dátum pripadá na deň pracovného voľna, preto sa termín posúva na najbližší pracovný deň, teda na 2. septembra 2008)
do 30. septembra
2008 zamestnávateľ vypočíta a vyrovná príslušnej zdravotnej poisťovni svoje preplatky a nedoplatky, zároveň pošle oznámenie zamestnávateľa o preplatkoch a nedoplatkoch za jednotlivých zamestnancov
do 31. októbra
2008 treba do zdravotnej poisťovne odviesť nedoplatok a zdravotná poisťovňa vráti preplatok
do 30. novembra
2008 zdravotná poisťovňa je povinná vykonať ročné zúčtovanie poistného plateného štátom
Zdroj: MZ SR

Zmeny v zúčtovaní

* požiadať o vykonanie zúčtovania možno iba toho posledného zamestnávateľa (z predchádzajúceho roka), u ktorého je v čase podania žiadosti zamestnancom
* ak v čase podania žiadosti poistenec už nie je zamestnancom ani u jedného z posledných zamestnávateľov, zúčtovanie si musí urobiť sám
* ak poistenec požiada zamestnávateľa o doklad o výške príjmov a preddavkov neskoro (teda po 15. máji), zamestnávateľ je aj tak povinný vyhovieť mu, a to do 15 dní od doručenia žiadosti (doteraz povinný nebol)
* nedoplatok alebo preplatok od 1 Sk do 99 Sk sa nebude odvádzať, ani zdravotné poisťovne ho platiteľom poistného nevrátia
* preto ani zamestnávateľ, ktorý robí zúčtovanie za zamestnanca, nedoplatok alebo preplatok vo výške od 1 Sk do 99 Sk zamestnancovi neoznamuje
* dodatočné zúčtovanie sa podáva vtedy, ak v riadnom zúčtovaní bola chyba - nemôže ním byť nahradené riadne zúčtovanie
* spresňuje sa termín splatnosti nedoplatku alebo preplatku z dodatočného zúčtovania - do troch mesiacov od jeho podania

Študenti a dôchodcovia

* po novom už nie sú povinní podávať zúčtovanie, ak si privyrábali na dohodu o vykonaní práce
* a to bez ohľadu na výšku ich zárobku z tejto činnosti
JAJA11
21.04.08,05:42
Nevie niekto ako to vyzerá s formulármi za rok 2007? :o
Jozef Mihál
21.04.08,06:36
JAJA11
21.04.08,06:58
http://www.porada.sk/t79939-keby-sa-este-niekto-pytal-rzzp-za-rok-2007-a.html

A ešte jednu provokačnú otázku :o Výkazy by mali byť v 17. týždni. Podľa mňa som mohla vyplniť RZZP 2007 už 1.1.2008, štát mal zabezpečiť už k tomu dtumu tlačivá, t.j. mešká 17 týždňov. Ak my podáme RZZP len o jeden deň neskôr, môžu nás pokutovať. A voči štátu čo môžeme my spraviť? :rolleyes:
ola
21.04.08,07:13
A ešte jednu provokačnú otázku :o Výkazy by mali byť v 17. týždni. Podľa mňa som mohla vyplniť RZZP 2007 už 1.1.2008, štát mal zabezpečiť už k tomu dtumu tlačivá, t.j. mešká 17 týždňov. Ak my podáme RZZP len o jeden deň neskôr, môžu nás pokutovať. A voči štátu čo môžeme my spraviť? :rolleyes:

Mno...ak by si nutne potrebovala podať RZZP skôr, čiže niekedy v januári, môžeš ho vypísať na starom tlačive, akceptujú to. Inak vzory formulárov už vyšli. Ale komu sa nechce počítať, tak musí vydržať aby ich pretransformovali do svojich programčekov, tí ktorí sa tým zaoberajú...alebo dá sa ešte urobiť aj takéto: vypočítať RZZP v pôvodnom programčeku a prepísať do nového formulára... pozor na riadky a prípadne zmeny ;)

Ak máš záujem, pripnem sem vzory RZZP za r. 2007
JAJA11
21.04.08,07:31
Ak máš záujem, pripnem sem vzory RZZP za r. 2007[/quote]

Bola by som veľmi rada. :)
Barbara
21.04.08,07:34
toť tlačivá:---

tlačivá som vymazala, nakoľko to ešte nevyšlo v zbierke.;)
Jozef Mihál
21.04.08,09:10
Pozor, to sú návrhy tlačív dané do pripomienkového konania, nie výsledné schválené...
rodina1
22.04.08,13:07
Dobrý deň. Pán Mihál napísal v téme "Ak by chcel ešte niekto vedieť o RZZP za rok 2007":
15. Človek, ktorý mal celý rok 2007 pozastavenú živnosť, celý rok bol zamestnaný a jeho príjem v zamestnaní v žiadnom mesiaci neprekročil sumu 51822 Sk (nemal tzv.kolísavé príjmy) nemusí podať ročné zúčtovanie.
Ak som bola v roku 2007 zamestnaná postupne u dvoch zamestnávateľov a môj mesačný príjem neprekročil ani u jedného sumu 51 822 Sk tak potom nemusím podať ročné zúčtovanie? Ja som z toho akási zmätená:eek: Mzdy robím krátko, nejaké veci sú mi nie ešte úplne jasné. Ďakujem
katkaj
22.04.08,13:08
Dobrý deň. Pán Mihál napísal v téme "Ak by chcel ešte niekto vedieť o RZZP za rok 2007":
15. Človek, ktorý mal celý rok 2007 pozastavenú živnosť, celý rok bol zamestnaný a jeho príjem v zamestnaní v žiadnom mesiaci neprekročil sumu 51822 Sk (nemal tzv.kolísavé príjmy) nemusí podať ročné zúčtovanie.
Ak som bola v roku 2007 zamestnaná postupne u dvoch zamestnávateľov a môj mesačný príjem neprekročil ani u jedného sumu 51 822 Sk tak potom nemusím podať ročné zúčtovanie? Ja som z toho akási zmätená:eek: Mzdy robím krátko, nejaké veci sú mi nie ešte úplne jasné. Ďakujem


nemusíš robiť RZZP
rodina1
22.04.08,13:13
nemusíš robiť RZZP
katkaj, ani nevieš ako si ma potešila. Ďakujem
milagros208
23.04.08,11:58
Kto musí podávať zdravotné zúčtovanie

* každý, kto bol samostatne zárobkovo činnou osobou (SZČO) čo len jeden deň v roku 2007
* dobrovoľne nezamestnaný, ak jeho zdaniteľný príjem presiahol 59 232 korún
* zamestnanec alebo jeho zamestnávateľ, ak mal kolísavé príjmy. To znamená, že napríklad 11 mesiacov mal mesačný príjem do 51 822 Sk a v jednom mesiaci mal príjem ešte vyšší (alebo naopak - 11 mesiacov mal príjem nad 51 822 Sk a v jednom mesiaci menej)
* zamestnanec alebo jeho zamestnávateľ, ak mal zamestnanec vo všetkých kalendárnych mesiacoch roka 2007, v ktorých bol zamestnancom, síce príjem nad 51 822 Sk, ale nebol zamestnancom počas všetkých 12 kalendárnych mesiacov
* zamestnanec sám, ak mal popri príjmoch zo zamestnania aj iné zdaniteľné príjmy, napríklad honoráre

Študenti a dôchodcovia

* po novom už nie sú povinní podávať zúčtovanie, ak si privyrábali na dohodu o vykonaní práce
* a to bez ohľadu na výšku ich zárobku z tejto činnosti
Možno mi niečo ušlo, ale nikde nevidím ako to je s nezamestnanými evidovanými na úrade práce. Tiež pre nich platí, že ak pracovali na dohodu a nepresiahli príjem 59 232, tak ročné zúčtovanie ZP nepodávajú?
A ešte niečo. Z čoho táto suma "59 232" vychádza? Ďakujem.
Iveta Matlovičová
23.04.08,13:08
Možno mi niečo ušlo, ale nikde nevidím ako to je s nezamestnanými evidovanými na úrade práce. Tiež pre nich platí, že ak pracovali na dohodu a nepresiahli príjem 59 232, tak ročné zúčtovanie ZP nepodávajú?
A ešte niečo. Z čoho táto suma "59 232" vychádza? Ďakujem.

Ust. § 13 sa dopĺňa novým odsekom 20, ktorý znie, že sa „Za vyňaté príjmy sa na účely tohto zákona považujú
a)príjmy z výkonu činnosti osobného asistenta
b)príjmy z prenájmu,
c)príjmy, z ktorých sa vyberá daň zrážkou okrem príjmu zo závislej činnosti, pri ktorom sa neuplatňujú nezdaniteľné časti základu dane a daňový bonus podľa osobitného predpisu,
d)príjmy z dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru u osôb uvedených v § 11 odsek 8 písmenách a) až m), o) až r).“
Osobu, ktorú hľadáš je pod písmenkom p):

[I]fyzickú osobu, ktorá je zaradená v evidencii uchádzačov o zamestnanie
vrátane uchádzača o zamestnanie, ktorému Sociálna poisťovňa vystavila
formuláre podľa osobitného predpisu
splendida21
23.04.08,18:21
Dobrý večer,
Chcela by som sa poradiť či je povinnosť RZZP za zamestnanca, ktorý v roku 2007 pracoval 3 mesiace a od apríla bol na neplatenom voľne až do novembra? Počas neplateného voľno bolo hradených riadne 14%, 4%on a 10% zamestnávateľ z min.vymer.základu. Viete mi prosím poradiť?
Jozef Mihál
23.04.08,19:42
Položte si otázku, či mal v nejakom mesiaci započítateľný príjem zamestnanca nad 51822 Sk.
buba
24.04.08,05:09
Keď je konateľ aj spoločník a je aj v pracovnom pomere mal kažý mesiac príjmy nad 51822 a mal aj podiely zo zisku treba robiť RZZP?
Jozef Mihál
24.04.08,06:38
Ak mal v každom zamestnaní každý mesiac zap. príjem nad 51822 Sk a mal takýto vysoký príjem vo všetkých mesiacoch - jan. - dec. 2007, nemusí podávať RZZP. Druhá vec je, že možno sa mu oplatí podať RZZP dobrovoľne.
buba
24.04.08,06:56
A ak mal kolísavé príjmy tak si bude robiť RZZP, ale tie podiely na zisku sa tam neberú?
Jozef Mihál
24.04.08,07:00
Podiely na zisku vyplatené spolumajiteľovi alebo štatutárovi sa do úvahy neberú.
Tweety
24.04.08,07:00
A ak mal kolísavé príjmy tak si bude robiť RZZP, ale tie podiely na zisku sa tam neberú?
Podiely sa nezarátavajú do VZ na platenie ZP.
petacuckova
25.04.08,08:41
Dobrý deň. V roku 2007 som mala preplatok z RZZP za rok 2006 za seba okolo 11.000,- Sk, ten som si v marci zahrnula do príjmu pri RZ dane, zaplatila som z neho daň a neviem, vstupuje to aj do VZ ZP pri RZZP 2007 ? Zjednodušene, vstupuje preplatok a nedoplatok aj do RZ ZP ?
Ďakujem.
Jana Motyčková
25.04.08,10:38
Nie, nevstupuje, novelou zákona o ZP bol preplatok zahrnutý medzi vyňaté príjmy.
lilife
28.04.08,08:41
Ahojte, prosím Vás poraďte mi. Podáva ročné zúčtovanie preddavkov na zdr.poistenie aj človek, ktorý bol minulý rok zamestnaný a zároveň uzatváral pre nejakú poisťovňu poistky (má pridelené DIČ) ale na zdr. poisťovni sa nebol hlásiť. A ak áno, aký typ.ĎAKUJEM!
carolain
28.04.08,17:12
Ahojte, prosím Vás poraďte mi. Podáva ročné zúčtovanie preddavkov na zdr.poistenie aj človek, ktorý bol minulý rok zamestnaný a zároveň uzatváral pre nejakú poisťovňu poistky (má pridelené DIČ) ale na zdr. poisťovni sa nebol hlásiť. A ak áno, aký typ.ĎAKUJEM!

Do ZP sa musíte ísť prihlásiť, pokiaľ máte pridelené DIČ. Na tomto základe vás ZP posudzuje aj ako SZČO. RZZP musíte urobiť sama z oboch príjmov zo zamestnania aj zo zmluvy.
vszpolz
29.04.08,10:43
Nie, nevstupuje, novelou zákona o ZP bol preplatok zahrnutý medzi vyňaté príjmy.
Novelou zákona bol preplatok z RZZP daný do § 13 ods. 4 písm. j) - teda sa nezapočítava do VZ (nie je vyňatý podľa§ 13 ods. 20. Toto platí od 1.1.2008. Nemá sa preplatok z RZZP za rok 2006 vrátený v roku 2007 započítavať do VZ za rok 2007?
Jozef Mihál
29.04.08,11:06
Nemá, v RZZP za rok 2007 sa postupuje podľ novely.
vszpolz
29.04.08,11:30
Nemá, v RZZP za rok 2007 sa postupuje podľ novely.
O ktoré ustanovenie zákona sa dá oprieť?
Jozef Mihál
29.04.08,19:42
Oprieť sa dá o § 31d ods. 3 zákona.
Martina CF
30.04.08,07:58
Ahojte. Ak mal zamestnanec v minulom roku príjmy z predaja nehnuteľnosti, je povinný podať RZZP?
JAJA11
30.04.08,09:05
Ahojte. Ak mal zamestnanec v minulom roku príjmy z predaja nehnuteľnosti, je povinný podať RZZP?

Nie :)
Martina CF
30.04.08,09:07
Nie :)
Nikde sa tento príjem nespomína, tak som nevedela ako si s ním poradiť. Ďakujem za odpoveď :)
LenkaBr
30.04.08,09:57
Dobrý deň, čím viac čítam, tým viac som zmätená. Zákon o ZP predomnou, zákon o DzP predomnou, ale akosi mozgožrút papá rýchlejšie ako pracujú moje závity. Kontrolujem výšku príjmov za minulý rok u každého zamestnanca: vychádza mi, že nikto z nich v žiadnom mesiaci neprekročil hranicu 51822,- Sk.
Mám tu však Zca, ktorý u nás pracoval od polroka do konca roka a bol súčasne aj SZČO. Termín na podanie žiadosti a vystavenie dokladu sa blíži a on sa neozýva. Mám mu vystaviť a poslať poštou potvrdenie o výške príjmu a o preddavkoch, alebo čakať, kým sa ozve on sám? (Ako som čítala nielen vo vašich príspevkoch, Zľ vydáva potvrdenie na požiadanie - čo ak na to zamestnanec zabudne? Pripomínať mu to zaslaním, alebo nie?
To isté sa týka Zcov, ktorí od nás v priebehu roka odišli. Vystavovať a zaslať aj bez ich požiadania?
Ešte jeden prípad: Zc nastúpil 20.6.07. Dovtedy bol evidovaný na ÚP a nemal žiadny príjem (podľa potvrdenia pre RZD -ani dávku v nezamestn., ani iný príjem podľa čestného vyhlásenia). Čo s ním... vykoná RZ Zc, Zľ alebo nemusí robiť?

Na záver ospravedlnenie: čítala som príspevky v tejto aj podobných témach, tak prosím čitateľov o prepáčenie, ak som opäť zadala niečo, na čo sa už odpovedalo. Ale mám naozaj chaos v príspevkoch - otázkach aj odpovediach.

Dakujem a prajem pekný deň.
JAJA11
30.04.08,10:09
A čo študent, ktorý pracoval v lete na normálny pracovný pomer - 2 mesiace a zarobil cca 25.000 Skk. Iné príjmy nemal. Má nárok na vrátenie zaplatených odvodov do ZP?
buba
30.04.08,11:23
Keď mal pracovník u nás každý mesiac nad 51822 a u druhého zamestnávateľa 1 mesiac 6200,- treba mu urobiť ročné zúčtovanie ?
katkaj
30.04.08,11:24
Keď mal pracovník u nás každý mesiac nad 51822 a u druhého zamestnávateľa 1 mesiac 6200,- treba mu urobiť ročné zúčtovanie ?

ak mal 12 mesiacov nad 51 822 tak netreba robiť rzzp. Ak mal ale 11 mesiacov nad 51 822 a 1 mesiac 6200 tak treba robiť rzzp
buba
30.04.08,11:34
u nás mal 12 mesiacov nad 51822 ale u druheho mal 1 meisac 6200 takže asi netreba
VladoaKatka
30.04.08,11:38
V tomto roku : Vracať a doplácať preplatky zdravotného poistného do 100 korún už netreba.

...ešte by som dodala, že zamestnávateľ nedoplatok alebo preplatok vo výške od 1,– Sk do 99,– Sk zamestnancovi neoznamuje a ani nezúčtováva.
katkaj
30.04.08,11:39
u nás mal 12 mesiacov nad 51822 ale u druheho mal 1 meisac 6200 takže asi netreba


nemusí musí
VladoaKatka
30.04.08,12:10
Ďalšia zmena oproti minulému roku:
Tento rok môže pribudnúť počet zamestnancov, ktorí si budú musieť sami robiť zúčtovanie, hoci nemali iné príjmy ako len zo zamestnania. Minulý rok totiž mohli o zúčtovanie požiadať aj bývalého zamestnávateľa, po novele môžu požiadať len toho súčasného zamestnávateľa. Musia to stihnúť do konca mája.
Ak zamestnanec v čase podania žiadosti o vykonanie RZ nie je už zamestnancom ani u jedného z posledných zamestnávateľov, má povinnosť si vykonať a podať RZ sám vo svojej zdravotnej poisťovni.
RZZP urobí na základe dokladu o výške príjmov a preddavkov na zdravotné, o ktorý však musí zamestnávateľa požiadať do 15. mája. Ak na to zamestnanec pozabudol, zamestnávateľ mu podľa starého zákona doklad nemusel vystaviť. Takýto poistenec nemal možnosť urobiť ročné zúčtovanie, a to ani dodatočne. Novela to zmenila, žiadosť o vystavenie dokladu môže zamestnanec dať aj neskôr. Zamestnávateľ mu ho musí doručiť do 15 dní od podania žiadosti.
Jana Motyčková
30.04.08,12:22
Keď mal pracovník u nás každý mesiac nad 51822 a u druhého zamestnávateľa 1 mesiac 6200,- treba mu urobiť ročné zúčtovanie ?
Treba !
Jana Motyčková
30.04.08,12:23
A čo študent, ktorý pracoval v lete na normálny pracovný pomer - 2 mesiace a zarobil cca 25.000 Skk. Iné príjmy nemal. Má nárok na vrátenie zaplatených odvodov do ZP?
Má .
katkaj
30.04.08,12:25
Treba !

janka aj keď mal v každom mesiaci nad 51 822 ? Niečo som nepostrehla ?:confused:
Jana Motyčková
30.04.08,12:27
Mal v kaźdom mesiaci nad 51822 ale u iného zamestnávateľa mal pod 51822, takźe musí. Vyňatie z povinnosti je v §19 ods.1 pism.b) - nemusí robiť RZZP ... ak vo všetkých mesiacoch u všetkých zamestnávateľov jednotlivo presiahli trojnásobok priemernej mesačnej mzdy (51822) ...
katkaj
30.04.08,12:31
Mal v kaźdom mesiaci nad 51822 ale u iného zamestnávateľa mal pod 51822, takźe musí. Vyňatie z povinnosti je v §19 ods.1 pism.b) - nemusí robiť RZZP ... ak vo všetkých mesiacoch u všetkých zamestnávateľov jednotlivo presiahli trojnásobok priemernej mesačnej mzdy (51822) ...

Ďakujem Janka za vysvetlenie. Musím si to zase oprášiť :rolleyes:
ivka22
30.04.08,12:33
chcela by som sa opytat lebo mi to nie je uplne juasne...kto musi podavat rocne zuctovanie ZP ? dakujem
katkaj
30.04.08,12:34
chcela by som sa opytat lebo mi to nie je uplne juasne...kto musi podavat rocne zuctovanie ZP ? dakujem

http://www.porada.sk/t80618-rzzp-jednoducha-prirucka.html
VladoaKatka
30.04.08,12:40
chcela by som sa opytat lebo mi to nie je uplne juasne...kto musi podavat rocne zuctovanie ZP ? dakujem


http://www.porada.sk/t79939-keby-sa-este-niekto-pytal-rzzp-za-rok-2007-a.html
LenkaBr
30.04.08,13:02
Ak zamestnanec v čase podania žiadosti o vykonanie RZ nie je už zamestnancom ani u jedného z posledných zamestnávateľov, má povinnosť si vykonať a podať RZ sám vo svojej zdravotnej poisťovni.
RZZP urobí na základe dokladu o výške príjmov a preddavkov na zdravotné, o ktorý však musí zamestnávateľa požiadať do 15. mája. Ak na to zamestnanec pozabudol, zamestnávateľ mu podľa starého zákona doklad nemusel vystaviť. Takýto poistenec nemal možnosť urobiť ročné zúčtovanie, a to ani dodatočne. Novela to zmenila, žiadosť o vystavenie dokladu môže zamestnanec dať aj neskôr. Zamestnávateľ mu ho musí doručiť do 15 dní od podania žiadosti.

Ak vobec zamestnanec nema sajnu o tom, ze by si mal od zamestnavatela pytat nejaky doklad? Vystavujete a posielate aj tak?
VladoaKatka
30.04.08,13:56
Ak vobec zamestnanec nema sajnu o tom, ze by si mal od zamestnavatela pytat nejaky doklad? Vystavujete a posielate aj tak?

Čo všetko zamestnanci nevedia,:D ale verím tomu, že ak bude vyhláška zverejnená v zbierke.sk aj média budú o tom informovať, budú pripomínať, že treba spraviť RZZP. To je rovnako ako s DP alebo vykonaním RZ z daní.

Toto je zmena oproti minulému roku, myslím si, že aj zamestnávateľovi by malo záležať na tom, aby odvodové povinnosti za zamestnancov mal v poriadku, lebo odvody sú sumár za zamestnávateľa a zamestnanca, ak bude mať nedoplatok resp. preplatok zamestnanec, tak ho bude mať aj zamestnávateľ - mal by mať.
Modroocko
30.04.08,14:03
Je to neuveriteľné. Nemám žiadneho zamestnanca s príjmom v jednom mesiaci vyšším ako 51 822,- Sk. Ale u jedného to bolo na mále. Mal v jednom mesiaci základ ZP (aj hrubý príjem) vo výške presne ale presne na chlp: 51 822,- Sk. No len povedzte, nie je to štígro?
robin78
30.04.08,14:15
Ako je to vlastne s podavanim RZZP, ked sa jedna o konatela - samoplatitela, ktory vlastne cely rok nema prijmy a na konci roku ma len podiel na zisku spolocnosti? Dakujem.
Jana Motyčková
30.04.08,15:51
Keď źiadne iné príjmy nemá, RZZP podávať nemusí. Preddavky ako samoplatiteľ samozrejme platiť musí.
robin78
30.04.08,15:55
Keď źiadne iné príjmy nemá, RZZP podávať nemusí. Preddavky ako samoplatiteľ samozrejme platiť musí.

Dakujem. Ano preddavky samozrejme plati, no zaujimalo ma, ze ci ten zisk zo spolocnosti sa pocita do prijmov?
Jana Motyčková
30.04.08,15:56
Zisk zo spoločnosti nie je zdanitéľný príjem.
Silvia123
01.05.08,09:09
Môžem sa spýtať aké tlačivo má použiť na ročné zúčtovanie so zdravotnou poisťovňou čiastočný invalidný dôchodca, ktorý do augusta 2007 bol na úrade práce a po auguste bol SZČO.
Celý rok neplatil nič do zdravotnej poisťovne, povedali mu že pri ročnom zúčtovaní a to potom koľko zaplatí, nejakú polovičnú sumu, alebo ako? Príjem ako SZČO mal len vo výške poskytnutej a minutej dotácie 97000,-
VladoaKatka
01.05.08,09:49
ola
01.05.08,10:09
Môžem sa spýtať aké tlačivo má použiť na ročné zúčtovanie so zdravotnou poisťovňou čiastočný invalidný dôchodca, ktorý do augusta 2007 bol na úrade práce a po auguste bol SZČO.
Celý rok neplatil nič do zdravotnej poisťovne, povedali mu že pri ročnom zúčtovaní a to potom koľko zaplatí, nejakú polovičnú sumu, alebo ako? Príjem ako SZČO mal len vo výške poskytnutej a minutej dotácie 97000,-

použije tlačivko "B", na prednej strane nezabudnúť označiť v políčku, že bol osoba so zdravotným postihnutím. Zaplatí polovičnú sadzbu - 7%
Silvia123
01.05.08,10:33
ďakujem za radu
Jana Motyčková
01.05.08,13:44
použije tlačivko "B", na prednej strane nezabudnúť označiť v políčku, že bol osoba so zdravotným postihnutím. Zaplatí polovičnú sadzbu - 7%
Správne, len doplním -ako poberateľ invalidného dôchodku, ak mal dosť nízky základ dane, je možné, že nezaplatí nič. Na tlačive B nech vyplní IV.oddiel.
maša
03.05.08,07:52
Dobrý deň, viete mi niekto poradiť, či aj ja si musím podať RZZP ak som sa v roku 2007 stala živnostníčkou ale nič som vo svojej činnosti nevykonávala a po celý rok som bola závisle činnou osobou s príjmom pod 51.822,-- Sk? Ak áno, existuje nejaká oficiálna žiadosť ktorou si požiadam o vystavenie potvrdenia od zamestnávateľov k tomuto RZZP, alebo si to len napíšem ako list. Ďakujem.
Ester plus
03.05.08,07:57
Aký typ DP podáva SZČO ak sa k 1.2.08 stala poberateľom starobného dôchodku?

Aký typ DP podáva SZČO ktorá na začiatku roka bola evidovaná na ÚP a potom založila živnosť a začala podnikať?
Jozef Mihál
03.05.08,09:21
Ester plus
03.05.08,12:10
SZČO podnikala celý rok 2007 a zároveň sa stala poberateľom predčasného starobného dôchodku k 1.2.2007. Vyplňam talčivo B, týka sa tohto podnikateľa aj oddiel IV. Ale celkom dobre som nepochopila oddiel VI. Ja by som v tomto oddiely vyplnila len január 31 dní a ostatné mesiace by som dala 0. Minimálny základ dane dám len k januáru 7600 alebo aj za 2-12/07?
Ester plus
03.05.08,12:32
SZČO podnikala celý rok 2007 a zároveň sa stala poberateľom predčasného starobného dôchodku k 1.2.2007. Vyplňam talčivo B, týka sa tohto podnikateľa aj oddiel IV. Ale celkom dobre som nepochopila oddiel VI. Ja by som v tomto oddiely vyplnila len január 31 dní a ostatné mesiace by som dala 0. Minimálny základ dane dám len k januáru 7600 alebo aj za 2-12/07?

Takže ak mi nikto neodpovedá tak si odpoviem sama podľa toho čo som si preštudovala: Ak starobný dôchodca prekročí zákonom daný limit tých 59232 SK tak vlastne nie je poistencom štátu a vtedy sa vypĺňajú všetky dni v stĺpci 41 a v stĺpci 42 sa uvedú za každý mesiac miniálne základy. Môže to tak byť?
Rozalka
03.05.08,12:38
Ester plus, buď trochu trpezlivejšia, očakávaš odpoveď po 15 minútach v sobotu popoludní, keď mnohí oddychujú po dobrom obede alebo vyšli si na prechádzku. Osobne problematiku neovládam, inak by som ti rada pomohla.
Jozef Mihál
03.05.08,18:03
ester: Ak by vo IV. oddieli vyšlo "Áno", tak v VI. oddieli vyplní len riadok "Január", čo v konečnom dôsledku znamená, že ako SZČO platí poistné len za január z minimálneho základu (zo 7600 Sk).

Ak vo IV. oddieli vyšlo "Nie", v VI. oddieli sa vyplnia všetky riadky a poistné sa platí z minimálneho základu 12 x 7600 Sk - samozrejme minimálny základ môže byť aj nižší, ak počas roka poberal nejaké nem. dávky.

Ak VZ na riadku 29 je vyšší ako 91200 Sk, vyššie uvedené nemá zmysel riešiť - poistné sa platí zo sumy, ktorá je na riadku 29 a IV. ani VI. oddiel sa nevypĺňajú.
Ester plus
03.05.08,20:55
Super, ďakujem za odpoveď veľmi mi to pomohlo posunúť sa ďalej. Ja som si celý dnešný deň vyčlenila na samoštúdium RZZP. A tak som prišla na ďalšie pre mňa neriešiteľné problémy. Slobodný umelec si do 03/08 platil ZP vo výške v akej si platia odvody somoplatitelia. V tom období mal aj príjmy z tejto činnosti. Potom podnikal od 05.03.2008 ako SZČO, registroval sa na živnostenskom úrade a už si platil minimálne odvody ako podnikateľ. Aký typ tlačiva použiť? Ak úhrn jeho vymeriavacich základov neprevýši 91200 tak to môže byť XB a XD?
Jozef Mihál
03.05.08,21:23
Super, ďakujem za odpoveď veľmi mi to pomohlo posunúť sa ďalej. Ja som si celý dnešný deň vyčlenila na samoštúdium RZZP.
Lepší nápad by bol vyčleniť si poldňa na seminár k ročnému zúčtovaniu...
Jozef Mihál
03.05.08,21:25
Slobodný umelec si do 03/08 platil ZP vo výške v akej si platia odvody somoplatitelia. V tom období mal aj príjmy z tejto činnosti. Potom podnikal od 05.03.2008 ako SZČO, registroval sa na živnostenskom úrade a už si platil minimálne odvody ako podnikateľ. Aký typ tlačiva použiť? Ak úhrn jeho vymeriavacich základov neprevýši 91200 tak to môže byť XB a XD?
X, XB, XC.

Ak úhrn jeho vymeriavacich základov dosiahne 91200 Sk a viac, tak S, SB, SC.
VladoaKatka
04.05.08,05:42
Lepší nápad by bol vyčleniť si poldňa na seminár k ročnému zúčtovaniu...

Ešte stále je možnosť, minimálne celý máj ...
class=alt1 width="100%">05-05-08: Ročné zúčtovanie poistného * Trnava * lektor Jozef Mihál (http://www.porada.sk/calendar.php?do=getinfo&day=2008-5-5&e=872&c=4), RZZP-Nové Zámky, J.Motyčková (http://www.porada.sk/calendar.php?do=getinfo&day=2008-5-5&e=903&c=4)
06-05-08: Ročné zúčtovanie poistného * Považská Bystrica * lektor Jozef Mihál (http://www.porada.sk/calendar.php?do=getinfo&day=2008-5-6&e=886&c=4)
07-05-08: Ročné zúčtovanie poistného * Bratislava * lektor Jozef Mihál (http://www.porada.sk/calendar.php?do=getinfo&day=2008-5-7&e=887&c=4)
09-05-08: Ročné zúčtovanie poistného * Bratislava * lektor Jozef Mihál (http://www.porada.sk/calendar.php?do=getinfo&day=2008-5-9&e=873&c=4)
12-05-08: Ročné zúčtovanie poistného * Trenčín * lektor Jozef Mihál (http://www.porada.sk/calendar.php?do=getinfo&day=2008-5-12&e=889&c=4)
13-05-08: RZZP zamestnanci-Trenčín, J.Motyčková (http://www.porada.sk/calendar.php?do=getinfo&day=2008-5-13&e=863&c=4), Ročné zúčtovanie poistného * Ružomberok * lektor Jozef Mihál (http://www.porada.sk/calendar.php?do=getinfo&day=2008-5-13&e=874&c=4)
14-05-08: RZZP-Trenčín, J.Motyčková (http://www.porada.sk/calendar.php?do=getinfo&day=2008-5-14&e=864&c=4), Ročné zúčtovanie poistného * Prešov * lektor Jozef Mihál (http://www.porada.sk/calendar.php?do=getinfo&day=2008-5-14&e=890&c=4)
15-05-08: RZZP-Trenčín, J.Motyčková (http://www.porada.sk/calendar.php?do=getinfo&day=2008-5-15&e=865&c=4), Ročné zúčtovanie poistného * Poprad * lektor Jozef Mihál (http://www.porada.sk/calendar.php?do=getinfo&day=2008-5-15&e=891&c=4), J. Acsová v TO - Nové postupy účtovania v JÚ (http://www.porada.sk/calendar.php?do=getinfo&day=2008-5-15&e=896&c=4), Zákon č. 71/1967 Zb. o správnom konaní - správny poriadok (http://www.porada.sk/calendar.php?do=getinfo&day=2008-5-15&e=898&c=4)
19-05-08: Ročné zúčtovanie poistného * Piešťany * lektor Jozef Mihál (http://www.porada.sk/calendar.php?do=getinfo&day=2008-5-19&e=892&c=4)
20-05-08: RZZP-Trenčín,J.Motyčková (http://www.porada.sk/calendar.php?do=getinfo&day=2008-5-20&e=866&c=4), Ročné zúčtovanie poistného * Bratislava * lektor Jozef Mihál (http://www.porada.sk/calendar.php?do=getinfo&day=2008-5-20&e=893&c=4), Ročné zúčtovanie poistného na zdravotné poistenie za rok 2007 (http://www.porada.sk/calendar.php?do=getinfo&day=2008-5-20&e=899&c=4)
21-05-08: Ročné zúčtovanie poistného * Bratislava * lektor Jozef Mihál (http://www.porada.sk/calendar.php?do=getinfo&day=2008-5-21&e=888&c=4), Dopady zavedenie eura v SR na platenie a správu daní podnikateľskými subjektami (http://www.porada.sk/calendar.php?do=getinfo&day=2008-5-21&e=905&c=4)
22-05-08: Ročné zúčtovanie poistného * Bratislava * lektor Jozef Mihál (http://www.porada.sk/calendar.php?do=getinfo&day=2008-5-22&e=875&c=4), Odborná správa registratúrnych záznamov (http://www.porada.sk/calendar.php?do=getinfo&day=2008-5-22&e=901&c=4), FINANČNÁ KONTROLA – ZÁKON O FINANČNEJ KONTROLE (http://www.porada.sk/calendar.php?do=getinfo&day=2008-5-22&e=906&c=4)
23-05-08: Ročné zúčtovanie poistného * Košice * lektor Jozef Mihál (http://www.porada.sk/calendar.php?do=getinfo&day=2008-5-23&e=894&c=4)
27-05-08: Ročné zúčtovanie poistného * Bratislava * lektor Jozef Mihál (http://www.porada.sk/calendar.php?do=getinfo&day=2008-5-27&e=876&c=4), J. Acsová v ZV - Nové postupy účtovania v JÚ (http://www.porada.sk/calendar.php?do=getinfo&day=2008-5-27&e=895&c=4)
29-05-08: Ročné zúčtovanie poistného * Zvolen * lektor Jozef Mihál (http://www.porada.sk/calendar.php?do=getinfo&day=2008-5-29&e=907&c=4), Zavedenie eura v SR a dopady na účtovníctvo podnikateĺov (http://www.porada.sk/calendar.php?do=getinfo&day=2008-5-29&e=904&c=4)
05-06-08: Zákon č. 428/2002 Z.z. o ochrane osobných údajov (http://www.porada.sk/calendar.php?do=getinfo&day=2008-6-5&e=900&c=4)

http://www.porada.sk/images/buttons/collapse_thead.gif (http://www.porada.sk/#top) Školenia počas najbližších 45 dní
http://www.porada.sk/images/misc/calendar.gif (http://www.porada.sk/calendar.php)
Ester plus
04.05.08,06:34
Lepší nápad by bol vyčleniť si poldňa na seminár k ročnému zúčtovaniu...

Už sa stalo - v piatok som dostala pozvánku na Váš seminár, tak som sa hneď prihlásila.
Batovka
04.05.08,18:52
V tejto problematike som absolútny nevedko, ale zaujíma ma toto:
podľa poučenia poistenec je povinný vykonať RZ a podať ho v príslušnej ZP.
Ak som bola zamestnaná v r. 2007 zamestnaná u viacerých zamestnávateľov, veď tí moji zamestnávatelia si podávajú o tom informácie až v auguste, tak ako to má môj terajší zamestnávateľ podať do konca júna?

Nejako som z toho domotaná, ale vďaka za každú vysvetľujúcu odpoveď.
Jozef Mihál
04.05.08,20:19
Do 15.5. by Vám mali zamestnávatelia, ktorí Vám nebudú robiť RZZP ale zamestnávali Vás v roku 2007, na Vašu žiadosť vydať doklad o príjmoch.

Do 31.5. by ste mali požiadať zamestnávateľa, ktorý Vás zamestnával ako posledný v roku 2007, o vykonanie RZZP s tým, že mu odovzdáte doklady o príjmoch od ostatných zamestnávateľov.

Do 30.6. tento zamestnávateľ vykoná RZZP. V ňom vypočíta:
- nedoplatok/preplatok Váš,
- nedoplatok/preplatok svoj,
- nedoplatok/preplatok každého Vášho ďalšieho zamestnávateľa.

Do 2.9. zamestnávateľ, ktorý vykonal RZZP, oznamuje Vám a Vašim ostatným zamestnávateľom jednotlivo Vaše a ich nedoplatky/preplatky. Oznamujú sa len sumy 100 Sk a vyššie.
JAJA11
05.05.08,05:19
Dobrý deň, viete mi niekto poradiť, či aj ja si musím podať RZZP ak som sa v roku 2007 stala živnostníčkou ale nič som vo svojej činnosti nevykonávala a po celý rok som bola závisle činnou osobou s príjmom pod 51.822,-- Sk? Ak áno, existuje nejaká oficiálna žiadosť ktorou si požiadam o vystavenie potvrdenia od zamestnávateľov k tomuto RZZP, alebo si to len napíšem ako list. Ďakujem.

Ak ste boli živnostníčka, potom musíte robiť RZZP. Tlačivá a medzi nimi aj žiadosť nájdete na www.rzzp.sk (http://www.rzzp.sk). Sú to vyplniteľné tlačivá, je tam aj pri nich návod. :)
VladoaKatka
05.05.08,06:17
Katy a R
05.05.08,09:24
Pozerala som výklad - poučenie k rzzp - hneď na začiatku mám problém ... tl. XB - položka B07 .. má tam byť základ dane z DP z riadku 42? Alebo si to zle vysvetľujem?
V DP (paušálne výdavky) som do príjmov dala aj preplatok rzzp z roku 2006 ... ten sa ale nemá uvádzať v rzzp za rok 2007... tak neviem ako ďalej :mee:
poradí mi niekto? ďakujem
lulis
05.05.08,14:20
Zamestnanec v zavislej činnosti bol od 1.1.2007-15.7.2007 práceneschopný, poberal dávky z nemocenského poistenia. Nemal žiadny iný príjem. Od 16.7.2007 nastúpil do zamestnania a mesačný príjem v každom mesiaci až do konca roku 2007 presiahol vymeriavací základ 51.822.-a z tohto základu bol urobený aj odvod na zdravotne poistenie.
Musí vykonať ročné zúčtovanie zdravotného poistenia a vyrovnať prípadný nedoplatok za rok 2007, ked polrok bol bez príjmu a PN?????
Ďakujem
katkaj
05.05.08,14:21
Zamestnanec v zavislej činnosti bol od 1.1.2007-15.7.2007 práceneschopný, poberal dávky z nemocenského poistenia. Nemal žiadny iný príjem. Od 16.7.2007 nastúpil do zamestnania a mesačný príjem v každom mesiaci až do konca roku 2007 presiahol vymeriavací základ 51.822.-a z tohto základu bol urobený aj odvod na zdravotne poistenie.
Musí vykonať ročné zúčtovanie zdravotného poistenia a vyrovnať prípadný nedoplatok za rok 2007, ked polrok bol bez príjmu a PN?????
Ďakujem


Bohužial RZZP musí vykonať nakoľko mal v niektorých mesiacoch príjem nad 51 822
Jozef Mihál
05.05.08,14:38
Pozerala som výklad - poučenie k rzzp - hneď na začiatku mám problém ... tl. XB - položka B07 .. má tam byť základ dane z DP z riadku 42? Alebo si to zle vysvetľujem?
V DP (paušálne výdavky) som do príjmov dala aj preplatok rzzp z roku 2006 ... ten sa ale nemá uvádzať v rzzp za rok 2007... tak neviem ako ďalej :mee:
poradí mi niekto? ďakujem

V p.B07 má byť základ dane z DP 2007 - čiže suma z riadku 42 DP typ B za rok 2007.

Ak ste mali preplatok z RZZP za rok 2006, ten ste v súlade so zákonom o dani z príjmov započítali do vašich príjmov z podnikania. Nie je to (záporný) výdavok, je to príjem. Základ dane sa o túto sumu nemôže upraviť - čiže de facto - za rok 2007 zaplatíte poistné aj z vráteného preplatku z roka 2006.

Vrátený preplatok nie je zaradený medzi tzv. vyňaté príjmy. V prípade zamestnanca je vrátený preplatok uvedený v § 13 ods. 4 - ako zdaniteľný príjem, nezapočítavaný do VZ zamestnanca. Avšak v prípade preplatkov SZČO "sa zabudlo" zadefinovať to v zákone tak, aby SZČO neplatili poistné z preplatku...
solettka
05.05.08,16:38
Ahojte,
prosim poradte mi: mam kamaratku, ktora bola od februara do oktobra zamestnana. Ostatne tri mesiace bola evidovana na urade prace. Musi si sama podat rocne zuctovanie?
dakujem za odpoved!
Muška
05.05.08,17:54
Ahojte,
prosim poradte mi: mam kamaratku, ktora bola od februara do oktobra zamestnana. Ostatne tri mesiace bola evidovana na urade prace. Musi si sama podat rocne zuctovanie?
dakujem za odpoved!
A musí si vôbec podať RZZP?
Mala v niektorých mesiacoch príjem nad 51 822 ?
Ak áno, tak si musí podať RZZP sama.
chudaska
06.05.08,07:40
ahojte, ja mam pripad v roku 2007:
od 1.1.-28.10. na rodičovskom príspevku
od 29.10. -18.11. samoplatitel /neevidovana na UP/
od 19.11.-31.12.2007 SZČO
v roku 2007 nemala ziadny prijem,nakolko v decembri len rozbiehala zivnost, v DP strata -6800 Sk
v roku 2007 uhradila v decembri preddavok na zdr. poistne za november 1064 Sk a v januari za december tiez 1064 Sk, ako mam vypisat tlacivo, predpokladam ze to bude tlacivo X,len mi nie je celkom jasne ako to vsetko napasovat do toho tlaciva,kedze bola SZCO, poistenec statu a aj samoplatitel, bodol by mi nejaky priklad! Vopred vďaka!!
Macka
06.05.08,07:46
Ahojte,
Práve som sa dostala na stránku www.rzzp.sk ,kde sú tlačivá na vyplnenie pre rok 2007,akurát,že pri vyplňaní tlačiva "B" neponúka možnosť kódu pre VSZP ,neviem prečo. Ak je to u vás?Pozrela som aj na webovú stránku tejto poistovne.Tam síce tlačivá sú tiež ale v PDF, takže mi to neumožňuje elektronické vyplnenie.
No a mám malú otázočku na ktorú som narazila pri vyplňaní tohto tlačiva ,konkrétne oddiel III. riadok 28.Podľa poučenia sa do tohto riadku uvádza poistné zaplatené v roku 2007 , o ktoré bol znížený ZDv roku 2007. SZČO mala v roku 2006 nedoplatok na ZP ,ktorý uhradila v roku 2007 a ktorý bol zahrnutý do daňových výdavkov roku 2007. Moja otázočka znie, či aj tento nedoplatok za rok 2006 má byt v riadku 28 zahrnutý? Podľa mňa áno ,len nie som si istá, tak prosím o pomoc. Zatiaľ som nemala takýto problémik v minulých rokoch ,nakoľko SZČO mala vždy len minimálny príjem a tak nedoplatky príp. preplatky sa jej netýkali.
No a tento rok budeme mat určite preplatok, a tak sa chcem ,síce dopredu ,ale poradiť ,ako sa v JÚ účtovníctve zaúčtuje tento preplatok? Je mi jasné ,že to bude zdaniteľný príjem ,ale podľa par.6 ,alebo ako ostané príjmy v DP? Ďakujem za pomoc.
Macka
06.05.08,12:53
Ahojte,
Práve som sa dostala na stránku www.rzzp.sk (http://www.rzzp.sk) ,kde sú tlačivá na vyplnenie pre rok 2007,akurát,že pri vyplňaní tlačiva "B" neponúka možnosť kódu pre VSZP ,neviem prečo. Ak je to u vás?Pozrela som aj na webovú stránku tejto poistovne.Tam síce tlačivá sú tiež ale v PDF, takže mi to neumožňuje elektronické vyplnenie.
No a mám malú otázočku na ktorú som narazila pri vyplňaní tohto tlačiva ,konkrétne oddiel III. riadok 28.Podľa poučenia sa do tohto riadku uvádza poistné zaplatené v roku 2007 , o ktoré bol znížený ZDv roku 2007. SZČO mala v roku 2006 nedoplatok na ZP ,ktorý uhradila v roku 2007 a ktorý bol zahrnutý do daňových výdavkov roku 2007. Moja otázočka znie, či aj tento nedoplatok za rok 2006 má byt v riadku 28 zahrnutý? Podľa mňa áno ,len nie som si istá, tak prosím o pomoc. Zatiaľ som nemala takýto problémik v minulých rokoch ,nakoľko SZČO mala vždy len minimálny príjem a tak nedoplatky príp. preplatky sa jej netýkali.
No a tento rok budeme mat určite preplatok, a tak sa chcem ,síce dopredu ,ale poradiť ,ako sa v JÚ účtovníctve zaúčtuje tento preplatok? Je mi jasné ,že to bude zdaniteľný príjem ,ale podľa par.6 ,alebo ako ostané príjmy v DP? Ďakujem za pomoc.
Ešte raz Vás zdravím,

viem,že nemôžem očakávať odpoveď hneď ,a že moja otázka je možno pre niekoho úplne jednoduchá ,ale aj tak ešte raz prosím ako je to s tým riadkom 28 odd.III ,tlačivo B ,zahŕňa sa tam aj nedoplatok ZP za rok 2006 ,ktorý bol v daňových výdavkoch?

Moc ďakujem.
mazuma
06.05.08,12:57
odpoved ad 1 cast otazky:
na polozke poistovna je rozbalovaci zoznam s poistovnami
a je potrebne si vybrat spravnu poistovnu.
Muška
06.05.08,13:04
Ešte raz Vás zdravím,

viem,že nemôžem očakávať odpoveď hneď ,a že moja otázka je možno pre niekoho úplne jednoduchá ,ale aj tak ešte raz prosím ako je to s tým riadkom 28 odd.III ,tlačivo B ,zahŕňa sa tam aj nedoplatok ZP za rok 2006 ,ktorý bol v daňových výdavkoch?

Moc ďakujem.
áno
Muška
06.05.08,13:07
Ak si najskôr nainštaluješ z tej stránky:
program 602XML Filler, tak Ti to pôjde vyplniť aj na PC
Macka
06.05.08,13:16
odpoved ad 1 cast otazky:
na polozke poistovna je rozbalovaci zoznam s poistovnami
a je potrebne si vybrat spravnu poistovnu.
Ten rozbaľovací zoznam som tam samozrejme našla ale všeobecná zdravtoná poisťovňa tam nie je...,alebo som už slepá..
Macka
06.05.08,13:21
Ak si najskôr nainštaluješ z tej stránky:
program 602XML Filler, tak Ti to pôjde vyplniť aj na PC


Muška ďakujem za odsúhlasenie mojej predošlej otázky. No a práve pri vyplňaní tohto tlačiva /ten program 602XML Filler mám/ na PC som nevedela vyplniť kód ZP,pretože všeobecnú som tam nenašla,takže ju budem musieť po vyplnení a vytlačení ručne dopísať.
Ešte raz vďaka za pomoc s vyplnením riadku 28 .
Muška
06.05.08,13:25
Macka,
tento program som použila pre r. 2005.
Pre rok 2006 som použila soft od Janky Motyčkovej a tento rok si ho tiež zakúpim .......je super :)
Jana Motyčková
06.05.08,13:51
ahojte, ja mam pripad v roku 2007:
od 1.1.-28.10. na rodičovskom príspevku
od 29.10. -18.11. samoplatitel /neevidovana na UP/
od 19.11.-31.12.2007 SZČO
v roku 2007 nemala ziadny prijem,nakolko v decembri len rozbiehala zivnost, v DP strata -6800 Sk
v roku 2007 uhradila v decembri preddavok na zdr. poistne za november 1064 Sk a v januari za december tiez 1064 Sk, ako mam vypisat tlacivo, predpokladam ze to bude tlacivo X,len mi nie je celkom jasne ako to vsetko napasovat do toho tlaciva,kedze bola SZCO, poistenec statu a aj samoplatitel, bodol by mi nejaky priklad! Vopred vďaka!!
Príklad v prílohe :
Katija
06.05.08,15:59
Muška ďakujem za odsúhlasenie mojej predošlej otázky. No a práve pri vyplňaní tohto tlačiva /ten program 602XML Filler mám/ na PC som nevedela vyplniť kód ZP,pretože všeobecnú som tam nenašla,takže ju budem musieť po vyplnení a vytlačení ručne dopísať.
Ešte raz vďaka za pomoc s vyplnením riadku 28 .
Macka VšZP je tam. Buď sa na ňu v tom rozbaľovacom okne dostaneš pomocou šipky, alebo zmeníš zobrazenie dokumentu (na celú stranu ako v príloženom obrázku) a urobíš výber pomocou toho šúpatka, čo je na boku rozbaľovacieho okna.
tuta
06.05.08,16:10
Príklad v prílohe :

mimotemyJanka, výstižné pomenovanie :D:D:D
ada159
06.05.08,16:48
dobrý deň, chcem sa spýtať, je dôchodca zamestnaný na pracovný pomer s ročným príjmom do 59232,- povinný podávať RZZP ak za celý rok tento príjem nedosiahol ale v niektorých mesiacoch prevýšil sumu 4936,-?
Andyke
06.05.08,17:09
Nie je povinný podávať RZZP, lebo bol v pracovnom pomere a z jeho mzdy sa odvádzalo poistné na zdrav. poistenie v správnej výške (z jeho mesačného VZ na zdr.poistenie.)
ada159
06.05.08,17:40
dakujem za odpoved. Ale v prípade, že dôchodca na prac.pomer prekročil ročný limit 59 232,- má povinnosť podávať. Chápem správne?
Iwett
06.05.08,17:52
ahoj poraďáci, trochu som sa tu doplietla, prosím Vás, ked bol SZČo do septembra študent, potom mesiac na úrade práce, nemá žiadny príjem podáva tlačivo X, XB a XC? A keď nieje študent, ale len časť roka evidovaný na úrade práce a časť roka SZČO podáva len typ B? Ďakujem
Andyke
06.05.08,17:57
Pre Ada159 :

Dôchodca, ktorý bol poistencom štátu keď prekročí príjem 59232 Sk za rok 2007 - je povinný podať RZZP. (okrem vyňatých príjmov tých 59 232 Sk)

Tvoj prípad to ale nie je, pretože tento dôchodca nebol poistencom štátu, lebo bol v prac. pomere a z jeho mzdy sa zrážalo poistné na zdrav. poistenie. Rozumieme sa?
Napr . keby mal každý mesiac 25.000 Sk hrubého, tak stále nie je povinný podať RZZP . (lebo stále odvádzali na ZP)
Iwett
06.05.08,18:01
to asi nebola odpoved pre mna však:---a ja čítam 5x otázku,5x odpoved a súvis nevidím...:)
Andyke
06.05.08,18:13
ahoj poraďáci, trochu som sa tu doplietla, prosím Vás, ked bol SZČo do septembra študent, potom mesiac na úrade práce, nemá žiadny príjem podáva tlačivo X, XB a XC? A keď nieje študent, ale len časť roka evidovaný na úrade práce a časť roka SZČO podáva len typ B? Ďakujem

typ B podávaš, lebo si bol SZČO a poistencom štátu. (v oboch prípadoch - poistencom štátu je aj študent aj uchádzač o zamestnenie evidovaný na úrade práce)
Iwett
06.05.08,18:30
typ B podávaš, lebo si bol SZČO a poistencom štátu. (v oboch prípadoch - poistencom štátu je aj študent aj uchádzač o zamestnenie evidovaný na úrade práce)
takže len B? Nie X,XB,XC?
Andyke
06.05.08,18:41
B podávaš, tlačivo X podávajú tí, čo majú súbeh napr. zamestnanec + SZČO, SZČO + samoplatiteľ, zamestnanec + samoplatiteľ, alebo došlo k zmene sadzby poistného v priebehu roka atď... a majú nižší vym.základ ako 91.200 Sk
Andyke
06.05.08,18:43
Iwett
06.05.08,18:46
IWETT odporúčam :
http://www.porada.sk/t80618-rzzp-jednoducha-prirucka.html
ďakujem, aj ja som bola v tom že B, len ked som si do pomôcky dala szčo aj študent, vyhodilo mi to, že mám dávať X-ko, tak ma to poplietlo....:)
erika_H
06.05.08,19:43
Dobrý večer prajem,
boli by ste takí zlatí - môžete mi trošku pomôcť?ja som v RZZP ešte nováčik.. môj strýko bol v r.2007 čisto len zamestnanec,ale iba pol roka,od augusta bol na predčasnom starobnom dôchodku. (v niektorých mesiacoch mal príjem vyšší ako 52 tis sk)
Môže požiadať posledného zamestnávateľa o vykonanie RZZP?
Ďakujem Vám pekne za odpoveď.Príjemný večer prajem:)
Jozef Mihál
06.05.08,20:09
Môže požiadať o vykonanie RZZP posledného zamestnávateľa ale len vtedy, ak žiadosť adresoval poslednému zamestnávateľovi ešte pred účinnosťou ostatnej novely, teda pred 1.1.2008.

Po 1.1.2008 platí, že zamestnanec môže požiadať posledného zamestnávateľa o vykonanie RZZP len vtedy, ak spĺňa všetky podmienky dané v zákone a je stále zamestnancom u tohto zamestnávateľa.
Jozef Mihál
06.05.08,20:20
ďakujem, aj ja som bola v tom že B, len ked som si do pomôcky dala szčo aj študent, vyhodilo mi to, že mám dávať X-ko, tak ma to poplietlo....:)

Na "pomôcku" na webe rzzp.sk si treba dať pozor, k dokonalosti má ďaleko.

Najmä pokiaľ ide o vyhodnotenie pre poistencov štátu, je vyložene zavádzajúca.
Iwett
07.05.08,04:37
Ďakujem pekne, ja som najskôr naštudovala všetko okolo ročného a potom išla overiť na pomôcku a hneď prvá nezrovnalosť! Myslela som že som nič nepochopila. Krásny deň:)
erika_H
07.05.08,06:07
Môže požiadať o vykonanie RZZP posledného zamestnávateľa ale len vtedy, ak žiadosť adresoval poslednému zamestnávateľovi ešte pred účinnosťou ostatnej novely, teda pred 1.1.2008.

Po 1.1.2008 platí, že zamestnanec môže požiadať posledného zamestnávateľa o vykonanie RZZP len vtedy, ak spĺňa všetky podmienky dané v zákone a je stále zamestnancom u tohto zamestnávateľa.
Ďakujem Vám za odpoveď pán Mihál.
On ešte posledného zamestnávateľa o vypracovanie RZZP nepožiadal.
Takže mu asi neostáva nič iné,ako si urobiť RZZP sám alebo v Zdravotnej poisťovni...?
Jozef Mihál
07.05.08,06:45
Čítajte medzi riadkami...
Najka
07.05.08,07:24
Ahojte, SZČO bol v r. 2007 1 mesiac a potom pracoval v ČR na prac. zmluvu, no v SR si aj naďalej platí zdravotné ako samoplatiteľ. Použijem na RZ typ B?
Muška
07.05.08,07:33
Ahojte, SZČO bol v r. 2007 1 mesiac a potom pracoval v ČR na prac. zmluvu, no v SR si aj naďalej platí zdravotné ako samoplatiteľ. Použijem na RZ typ B?
Ak je v ČR riadne zamestnaný /čiže za neho zamestnávateľ odvádza aj ZP/, tak je podľa mňa povinný sa odhlásiť zo slovenskej ZP.
Zákon o ZP
§ 3
(2) Povinne verejne zdravotne poistená je fyzická osoba, ktorá má trvalý pobyt 3) na území Slovenskej republiky; to neplatí, ak
a) je zamestnaná
1. v cudzine a je zdravotne poistená na území štátu, v ktorom vykonáva činnosť zamestnanca,
Najka
07.05.08,07:36
Ja o tom viem, ale niekomu to nevysvetlis. Ide mi len o to RZ, ci mam pouzit typ B
Muška
07.05.08,07:42
...ak bol SZČO + dobrovoľný platiteľ /predpokladám, že má živnosť zrušenú, alebo pozastavenú/ a odhliadnúc od poistenia v zahraničí /čo teda nie je správne/ tak vyplní podľa príjmu:
X, XB, XC, alebo S, SB SC
Macka
07.05.08,08:12
Macka VšZP je tam. Buď sa na ňu v tom rozbaľovacom okne dostaneš pomocou šipky, alebo zmeníš zobrazenie dokumentu (na celú stranu ako v príloženom obrázku) a urobíš výber pomocou toho šúpatka, čo je na boku rozbaľovacieho okna.


ďakujem,

už som na to prišla.Musela som zmenšiť celý dokument ,aby mi bolo vidieť to "šúpatko" ,s ktorým sa da ďalej pohybovať medzi poisťovňami. Pri 100% viditeľnosti dokumentu to šúpatko vôbec nie je vidieť, a takže je viditeľných len nejakých 10 pobočiek poisťovní a Všeobecná tam nie je.Takže aj ostatní dajte pozor , šúpatko tam je.
ďakujem za pomoc ,jedno zúčtovanie mám už za sebou, ešte takých 6 ,samozrejme každý iný prípad, tak idem na to.
Veľa zdaru pri vypĺňaní, a ďakujem.
chudaska
07.05.08,08:42
Príklad v prílohe :

Vďaka p. Motyčková, velmi ste mi pomohli!!
Katy a R
07.05.08,13:13
Na "pomôcku" na webe rzzp.sk si treba dať pozor, k dokonalosti má ďaleko.

Najmä pokiaľ ide o vyhodnotenie pre poistencov štátu, je vyložene zavádzajúca.

.. tiež mám s tým problém :mee: S kamarátkou sa snažíme urobiť si pre seba rzzp a nedarí sa.
Skúsim tu.. ak dôchodkyňa (paušálne výdavky) - szčo má ZD 80 tis (r. 42 DP), vypĺňa tlačivo X ? Príjem bol samozrejme vyšší.
Jana Motyčková
07.05.08,13:35
.. tiež mám s tým problém :mee: S kamarátkou sa snažíme urobiť si pre seba rzzp a nedarí sa.
Skúsim tu.. ak dôchodkyňa (paušálne výdavky) - szčo má ZD 80 tis (r. 42 DP), vypĺňa tlačivo X ? Príjem bol samozrejme vyšší.
Ak bola len SZČO, tak B.
Katy a R
07.05.08,14:08
Ak bola len SZČO, tak B.

Ďakujem:)
Vyplnila som oddiel III. IV. a V. (nuly), VI. od. nie (celý rok dôchodkyňa a celý rok szčo. Vyšlo mi, že jej všetko vrátia ... je to správne?
preddavok vyšiel 485.- .. treba ho upraviť na 1134?
Katija
07.05.08,14:21
Ďakujem:)
Vyplnila som oddiel III. IV. a V. (nuly), VI. od. nie (celý rok dôchodkyňa a celý rok szčo. Vyšlo mi, že jej všetko vrátia ... je to správne?
preddavok vyšiel 485.- .. treba ho upraviť na 1134?
Je to správne, nič nedopláca a preddavok sa dôchodcovi SZČO neupravuje - neplatí pre neho minimum. (§ 16 ods. 8 písm. c )
Jozef Mihál
07.05.08,14:36
...nič nedopláca a preddavky, ktoré zaplatila za rok 2007, jej vrátia...
Katy a R
07.05.08,17:27
...nič nedopláca a preddavky, ktoré zaplatila za rok 2007, jej vrátia...

...potešujúca správa :) (keď už musela platiť daň)
Katy a R
07.05.08,17:44
Mám problém s tou hranicou príjmu 91,2 tis (zamestnanec, poistenec štátu, szčo - obdobia sa neprekrývajú)
Ak je príjem zo zamestnania 29 tis (už odpočítané výplaty po skončení PP) a príjem szčo 70 tis (ZD z r. 42 DP = 40 tis) ..použijem S tlačivo, alebo X?

Ešte by som upozornila administrátora ..... ak sa dá opraviť ...
v Zákone o zdravotnom poistení je v § 13 uvedené písmeno j) odstavca 4 až za odstavcom 5
Jozef Mihál
07.05.08,17:51
VZ zo zamestnania + VZ SZČO = 29000 + 40000 = 69000 ...X.

Zapamätajte si: Ak sa pustíte do vypĺňania tlačiva S a v riadku S21 budete mať po vyplnení listov sumu menšiu ako 91200 - treba to zahodiť a vypĺňať X.

P.S.: http://www.porada.sk/t79939-keby-sa-este-niekto-pytal-rzzp-za-rok-2007-a.html ...bod 7...
Katy a R
07.05.08,20:45
VZ zo zamestnania + VZ SZČO = 29000 + 40000 = 69000 ...X.

Zapamätajte si: Ak sa pustíte do vypĺňania tlačiva S a v riadku S21 budete mať po vyplnení listov sumu menšiu ako 91200 - treba to zahodiť a vypĺňať X.

P.S.: http://www.porada.sk/t79939-keby-sa-este-niekto-pytal-rzzp-za-rok-2007-a.html ...bod 7...

Aj som sa do toho X pustila, použila som formulár zo stránky rzzp, ale už to na dnes vzdám. :mee:
Napísalo mi, že aktulizuje údaje, ale sú určite neaktuálne (v nápovede MM = 6900, hranica 82800... a celá tá nápoveda..)

V VI. oddieli sa vypĺňa aj obdobie, za ktoré som poistencom štátu (p) ... alebo tam dám nuly? (v príklade vyššie to tak bolo)
heluška
07.05.08,21:04
Prosím Vás, dáva sa do RZZP - vratka zo zdravotnej poisťovne na r. 28, alebo tam dávam len výdavky, podľa účtovníctva, napr. aj zaplatené nedoplatky do zdravotnej poisťovne. Môjmu klientovi vrátili dosť značnú sumu, lebo mu ju vlani nechceli vykázyať v zučtovaní a vrátili mu to na osobitnú žiadosť, teraz neviem, či mám aj s týmto uvažovať v RZZP.