TipoXX
08.01.08,18:40
Chcel by som sa opýtať, po mojej babke ostala nehnuteľnosť, ktorú už 3 roky nikto nevyužíva. S jediným bratom mojej mamy som sa dohodol na tom že sa ten dom napíše na mňa. Ako docieliť aby moja mama a jej brat platili čo najmenšiu daň?
Zoltán Kovács
08.01.08,17:43
Chcel by som sa opýtať, po mojej babke ostala nehnuteľnosť, ktorú už 3 roky nikto nevyužíva. S jediným bratom mojej mamy som sa dohodol na tom že sa ten dom napíše na mňa. Ako docieliť aby moja mama a jej brat platili čo najmenšiu daň?

Akú daň?
TipoXX
08.01.08,17:47
daň z nehnutelnosti
Zoltán Kovács
08.01.08,17:49
daň z nehnutelnosti

Pri predaji, darovaní nehnuteľnosti sa neplatí daň z nehnuteľnosti. Pri darovaní sa neplatí žiadna daň, a pri predaji sa platí daň z príjmov. Výnimkou je ak predaj splňa podmienky oslobodenia od platenia dane z príjmov. Pozri si § 9 zákona o dani z príjmov.
TipoXX
08.01.08,18:15
Ale môže mi mamin brat darovať nehnutelnosť ? Nie sú tam nejaké pravidlá ?
Zoltán Kovács
08.01.08,18:15
Ale môže mi mamin brat darovať nehnutelnosť ? Nie sú tam nejaké pravidlá ?

Áno môže, na základe darovacej zmluvy.
TipoXX
08.01.08,18:44
Aké by som z toho mal ja nevýhody ? Napríklad nebol by problém s hypotékou na rekonštrukciu, alebo niečo podobné ?
Chobot
09.01.08,07:56
Aké by som z toho mal ja nevýhody ? Napríklad nebol by problém s hypotékou na rekonštrukciu, alebo niečo podobné ?

Z darovania nemáš žiadne nevýhody (jedine, že sa potom o tú nehnuteľnosť budeš musieť starať). Po darovaní si jednoducho vlastníkom nehnuteľnosti. Banke bude pri vybavovaní hypotéky jedno ako si ju nadobudol. Vlastníctvo preukážeš výpisom z katastra.
TipoXX
09.01.08,08:39
Čisto hypoteticky, mohol by mi nehnuteľnosť darovať aj cudzí človek ? Prečo to potom nerobia takto všetci a nemuseli by platiť daň ?
Chobot
09.01.08,08:52
Čisto hypoteticky, mohol by mi nehnuteľnosť darovať aj cudzí človek ?

Áno môže.


Prečo to potom nerobia takto všetci a nemuseli by platiť daň ?

Lebo ten byt v skutočnosti nedarujú, ale ho predávajú. A niekde musia byť podchytené platobné podmienky. Keby sa dohodli, že predávajúci byt daruje a kupujúci mu zaplatí na ruku, tak je to daňový podvod a ak sa na to príde, tak je to pokuta prípadne trestný čin.

Navyše je to riziko pre obe strany, veď keby predávajúci na poslednú chvíľu odstúpil od darovania (po prevode peňazí), ako by kupujúci dokázal, že zaplatil? A že to, čo zaplatil, bolo za nehnuteľnosť?

A načo robiť černoty, keď po 2 rokoch trvalého pobytu alebo po 5 rokoch vlastníctva je to oslobodené od dane? Jedine tí, čo by mali platiť dane, takto špekuľujú.
borob
09.01.08,10:15
Pozor lepšie je kupiť to za korunu -Dar sa dá za určitých podmienok žiadať speť !!!!
Možu nastať velké problemy.-
Už to tu bolo niekde písané.
Boro
TipoXX
09.01.08,10:26
A ako by sa to bralo, keď sa my dohodneme na určitej sume ale reálna cena je vyššia ?
Chobot
09.01.08,11:02
-Dar sa dá za určitých podmienok žiadať speť !!!!
Boro

To sú také teoretické úvahy. Nepočul som ešte v mojom okolí o prípade, kedy by darca dostal dar späť. Vrátiť darovanú nehnuteľnosť treba cez súd a nemylsím, že by niekto len tak išiel na súd žiadať vrátiť dar. Za prvé by asi neuspel a za druhé by ho to stále veľa peňazí a času, kým by to dosiahol.

SAmozrejme tá možnosť tu je, ale jej naplnenie je málo pravdepodobné, pretož vrátenie daru nie je samozrejmé, ale musí byť riadne preukázané naplnenie skutkového stavu. Pre úplnosť tu je ten paragraf, na základe ktorého je možné domáhať sa vrátenia daru (nie automaticky dostať dar späť):

§ 630


Darca sa môže domáhať vrátenia daru, ak sa obdarovaný správa k nemu alebo členom jeho rodiny tak, že tým hrubo porušuje dobré mravy.
Chobot
09.01.08,11:06
A ako by sa to bralo, keď sa my dohodneme na určitej sume ale reálna cena je vyššia ?

Predávajúci a kupujúci sa môžu dohodnúť na akejkoľvek kúpnej cene, aj nižšej, než je skutočná hodnota nehnuteľnosti. Pokiaľ tú cenu aj za nehnuteľnosť zaplatia, tak je to v poriadku.

Poznám však z praxe prípady, kedy v zmluve bola uvedená jedna cena, a zaplatená bola vyššia, práve z dôvodu, aby predávajúci platil nižšiu daň, alebo aby daň neplatil vôbec. Toto už v poriadku nie je a v prípade dokázania podvodu hrozí tiež pokuta alebo trestný postih (krátenia dane).
sonab
03.11.08,10:36
Prosim Vas, kto je v takomto pripade - ze v zmluve je uvedena nizsia suma, a v skutocnosti zaplatena vyssia zodpovedny, resp. komu hrozi pokuta alebo trestny postih? predavajucemu alebo aj kupujucemu?
metter
03.11.08,10:58
Neviem o akej dane je rec, pretoze pri nehnutelnostiach ktore niekto nadobudol dedenim a predchadzajuci vlastnik, zomrely, ich vlastnil urcite dlhsie ako 5 rokov, nie je potrebne platit dan z prijmu.
Zalezi na Vas aku kupnu cenu uvediete v zmluve. Ved moze byt naozaj aj darovacia zmluva. Platite potom len poplatok na katastri.
Chobot
03.11.08,11:03
Prosim Vas, kto je v takomto pripade - ze v zmluve je uvedena nizsia suma, a v skutocnosti zaplatena vyssia zodpovedny, resp. komu hrozi pokuta alebo trestny postih? predavajucemu alebo aj kupujucemu?

Zodpovední so obaja, obaja sa dopustili podvodu. Voči DÚ sa však trestnému činu krátenia daní dopustí predávajúci, pretože odvedie nižšiu daň, než má zo zákona. Preto on bude sankcionovaný zo strany DÚ.