Kajkas
08.01.08,18:58
Ahojte som nový člen, ak niečo popletiem ospravedlňte ma.
Ako firma sme začali prenajímať nebytové priestory, potrebujem vystaviť fa, mám ju vystaviť ako klasickú vyšlú fa s rozdelením DPH? Ako ju mám naúčtovať?Odvádzam DPH? Ďakujem.
Zoltán Kovács
08.01.08,18:01
Ahojte som nový člen, ak niečo popletiem ospravedlňte ma.
Ako firma sme začali prenajímať nebytové priestory, potrebujem vystaviť fa, mám ju vystaviť ako klasickú vyšlú fa s rozdelením DPH? Ako ju mám naúčtovať?Odvádzam DPH? Ďakujem.

Nájomca je alebo nie je platiteľom DPH? Ak nie je potom nájomné je bez dph. Ak je plátcom, potom v nájomnej zmluve by malo byť uvedené ako ste sa dohodli, či nájom bez alebo s DPH.

P.S. Ste vôbec platiteľmi DPH?
ekopo
08.01.08,18:01
základná otázka: nájomcovia sú platcovia DPH?
sway
08.01.08,18:04
Ahojte som nový člen, ak niečo popletiem ospravedlňte ma.
Ako firma sme začali prenajímať nebytové priestory, potrebujem vystaviť fa, mám ju vystaviť ako klasickú vyšlú fa s rozdelením DPH? Ako ju mám naúčtovať?Odvádzam DPH? Ďakujem.
Ak fakturuješ platcovi DPH tak zaklad + 19 % DPH, klasická odoslaná faktúra MD 311 a Dal 602 naklepšie s analytikou 602/xy - prenájom.

Ak by si fakturoval bez DPH musíš koeficientovať všetky vstupy týkajúce sa prenájmu a o koeficientom prepočítať tieto vstupy , čím si ponížiš nárok na odpočet DPH.
Kajkas
08.01.08,18:07
Jeden nájomca nie je platca a druhý je platca. V zmluve je uvedená suma nájomného bez DPH.
ekopo
08.01.08,18:08
Jeden nájomca nie je platca a druhý je platca. V zmluve je uvedená suma nájomného bez DPH.
Tak počítaš koeficient. koeficient
sway
08.01.08,18:08
sway, neplatcovi nemôže fakturovať s DPH

Viem, takže sa musí rozhodnúť pri plátcovi či s DPH či bez a koeficienu sa nevyhne. ;)
Kajkas
08.01.08,18:09
Pre info my sme platci DPH.
Kajkas
08.01.08,18:15
Mohli by ste my napísať prosím teda ako to mám urobiť? Nájomcovi, ktorý je platca DPH, vystavím faktúru základ + DPH a účtujem MD:311.100 MD: 343.200 a D: 602/AÚ ?
A neplatcovi DPH vystavím teda faktúru ako? A ako ju účtujem?
Sme platci DPH. Díky.
Zoltán Kovács
08.01.08,18:17
Mohli by ste my napísať prosím teda ako to mám urobiť? Nájomcovi, ktorý je platca DPH, vystavím faktúru základ + DPH a účtujem MD:311.100 MD: 343.200 a D: 602/AÚ ?
A neplatcovi DPH vystavím teda faktúru ako? A ako ju účtujem?
Sme platci DPH. Díky.

Pre platiteľa
311/602 100,- základ
311/343 19,- DPH

Pre neplatiteľa
311/602 100,-
Kajkas
08.01.08,18:19
Ďakujem pekne, ale ešte sa len uisťujem teda, že vo vyšlej fa pre neplatcu nevyčíslim DPH?
Zoltán Kovács
08.01.08,18:20
Ďakujem pekne, ale ešte sa len uisťujem teda, že vo vyšlej fa pre neplatcu nevyčíslim DPH?

ÁNo tak.
sway
08.01.08,18:21
Pre platiteľa
311/602 100,- základ
311/343 19,- DPH

Pre neplatiteľa
311/602 100,-

ale predsa, ak sa s odberateľom-platcom dohodne že nájom bude mať bez DPH, tak by to mal jednoduchšie že všetok prenájom bude fakturovať bez DPH .... dobre myslím? :confused:.. a potom by mal všetok nájom
311/602.;)
Milan Benka
08.01.08,18:22
Mohli by ste my napísať prosím teda ako to mám urobiť? Nájomcovi, ktorý je platca DPH, vystavím faktúru základ + DPH a účtujem MD:311.100 MD: 343.200 a D: 602/AÚ ?
A neplatcovi DPH vystavím teda faktúru ako? A ako ju účtujem?
Sme platci DPH. Díky.

O tomto probléme sa píše v § 38 zák o DPH.

V skratke : ak je nájomca neplatiteľom DPH, faktúrujete mu nájom ako oslobodené plnenie s 0% DPH.

Ak je nájomca platiteľom, je na Vašom rozhodnutí, či oslobodenie uplatníte alebo nie. Toto Vaše rozhodnutie však bude mať vplyv na výšku koeficientu pri uplatňovaní pomerného odpočítania dane. Ale to je už na dlhšiu debatu.

Doporučujem Vám v každom prípade mrknúť na spomenutý §.
Kajkas
08.01.08,18:29
Takže sú 2 možnosti, ale Benka píše, že ak platiteľovi fakturujem bez DPH musím brať do úvahy koeficient. Čo Ty na to ? Je pre mňa jednoduchšie vyčísliť DPH a odviesť, aby som sa nemusela zaoberať koeficientom?
Zoltán Kovács
08.01.08,18:32
Takže sú 2 možnosti, ale Benka píše, že ak platiteľovi fakturujem bez DPH musím brať do úvahy koeficient. Čo Ty na to ? Je pre mňa jednoduchšie vyčísliť DPH a odviesť, aby som sa nemusela zaoberať koeficientom?

Koeficientovať budeš musieť tak či tak, lebo fakturuješ nájomné aj neplatiteľovi, a to bez dph.
sway
08.01.08,18:33
Takže sú 2 možnosti, ale Benka píše, že ak platiteľovi fakturujem bez DPH musím brať do úvahy koeficient. Čo Ty na to ? Je pre mňa jednoduchšie vyčísliť DPH a odviesť, aby som sa nemusela zaoberať koeficientom?

Kukaj dobre, koeficientu sa nijako nevyhneš, lebo neplatcovi fakturuješ bez DPH a teda koeficient použiť musíš.
Preto som písala, že aj pri platcovi by bolo jednoduchšie fakturovať bez DPH aby si mal jednotné že všetok prenájom fakturuješ bez DPH, ale to je na Tvojom rozhodnutí, resp. dohody s platcom DPH na fakturácii za prenájom.;)
Kajkas
08.01.08,18:39
Prepáč ak sa niečo hlúpe pýtam, ale som v tom nováčik. Ďakujem Ti veľmi pekne za pomoc.
sway
08.01.08,18:41
Prepáč ak sa niečo hlúpe pýtam, ale som v tom nováčik. Ďakujem Ti veľmi pekne za pomoc.

pohodička, len sa pýtaj ;):) pritom kukááááj :D:D:D:D:D:D:D - v dobrom :D
Kajkas
08.01.08,18:44
Tak díky. Zase niekedy sa určite ozvem. Dobrú noc.
sway
08.01.08,18:47
Tak díky. Zase niekedy sa určite ozvem. Dobrú noc.


mimotemy ok dobrú...;)
kvitko
08.01.10,10:00
Ahojte, ja by som sa chcela spýtať na prenájom nebytovýc priestorov. Máme zmluvu s jednou spoločnosťou čo je u nás v prenájme v ktorej stojí, že prenájom bude fakturovaný každý mesiac a to na začiatku mesiaca. Teraz však odo mňa faktúru neprevzali, nakoľko mi povedali, že sa zákon zmenil a že teraz im ho nemôžem fakturovať dopredu, ale vo februári za január alebo posledný deň v mesiaci a nie prvý. Vie mi niekto poradiť čo je na tom pravdy, akosi som nič k tomu nenašla. ďakujem
Johanka
08.01.10,10:04
Nemajú celkom pravdu. Pravda je, že sa "niečo" zmenilo. Pozri si § 19 ods. 2 a 3 Zákona o DPH platného od 1.1.2010.
kvitko
08.01.10,10:28
V § 19 ods. 2 a 3 je napísané, že ak sa dodanie služby uskutočňuje čiastkovo alebo opakovane, tak služba je dodaná posledným dňom obdobia, na ktoré sa služba vzťahuje. Takže preto oni tú faktúru nechcú prijať na začiatku mesiaca. Mám teda teraz prerobiť aj zmluvu o prenájme - dodatkom?
jacekova
12.06.10,06:30
ako účtujete faktúru za nájomné, keď tam figuruje záloha na vykurovanie, energiu, vodne?
dávate to celou sumou? alebo to treba rozpisovať položkovito?

energie na 502 alebo to mám brať cele ako nákup služby 518?
dakujem
jacekova
12.06.10,09:26
ako účtujete faktúru za nájomné, keď tam figuruje záloha na vykurovanie, energiu, vodne?
dávate to celou sumou? alebo to treba rozpisovať položkovito?

energie na 502 alebo to mám brať cele ako nákup služby 518?
dakujem


prikláňam sa k službám 518.

ale treba účtovať fa v celkovej sume na 518AE (nájom + prísl.)
alebo rozúčtovať zvlášť nájom 518AE a zvlášť príslušenstvo k nájmu 518AE??

díky moc
KEJKA
12.06.10,11:59
Nakoľko je to záloha, treba to evidovať ako zálohu, alebo aspoň pri priebežnom účtovaní evidovať zálohy na jednotlivé média - vyzerá to to isté, ale mám na mysli pri priebežnom účtovaní viesť operatívnu evidenciu záloh.
vyúčtovanie nie je vždy na všetko naraz a vo vyúčtovacej faktúre budú zálohy zohľadnené - aby si si to vedela skontrolovať a preukazne zaúčtovať.
jacekova
12.06.10,14:00
Nakoľko je to záloha, treba to evidovať ako zálohu, alebo aspoň pri priebežnom účtovaní evidovať zálohy na jednotlivé média - vyzerá to to isté, ale mám na mysli pri priebežnom účtovaní viesť operatívnu evidenciu záloh.
vyúčtovanie nie je vždy na všetko naraz a vo vyúčtovacej faktúre budú zálohy zohľadnené - aby si si to vedela skontrolovať a preukazne zaúčtovať.


ak to dobre chápem, mala by som napr. energiu (zalohy) účtovať priebežne na 502?

ale ešte upresním, že mám dva typy takýchto vedľajších nákladov spojených s nájmom:
1. zalohy na energiu (paušálna suma)
2. energia presne podľa spotrebovaného množstva

účtuje sa to rovnako?
akosi v tom nemám jasno....díky moc
jacekova
12.06.10,17:42
posúvam.....
snáď už všetci odvolili a niekto pomôže...
KEJKA
12.06.10,17:48
ak to dobre chápem, mala by som napr. energiu (zalohy) účtovať priebežne na 502?

ale ešte upresním, že mám dva typy takýchto vedľajších nákladov spojených s nájmom:
1. zalohy na energiu (paušálna suma)
2. energia presne podľa spotrebovaného množstva

účtuje sa to rovnako?
akosi v tom nemám jasno....díky moc
ak máš vlastný elektromer, tak 502, podľa konkrétnej faktúry.
ak máš aj ostatné energie presne podľa meračov, tak tiež 502 - volila by som analytiky /elektrina, plyn, vody, teplo...../
Viem, že niekto účtuje zálohy na 314, ale média priebežne spotrebúvaš a polroka alebo rok držať takéto výdavky mimo nákladov podľa mňa skresľuje HV. Ked to budeš mať na 502 pekne rozčlenené podľa AU, tak si aj vyúčtovacie faktúry vieš skontrolovať.
Energie na 518 ako súčasť nájmu preferujem v prípade, ak prenajímateľ takéto náklady fakturuje viacerým podľa nejakého kľúča, ked teda nájomca nemá vlastné merače.
jacekova
12.06.10,18:03
ak máš vlastný elektromer, tak 502, podľa konkrétnej faktúry.
ak máš aj ostatné energie presne podľa meračov, tak tiež 502 - volila by som analytiky /elektrina, plyn, vody, teplo...../
Viem, že niekto účtuje zálohy na 314, ale média priebežne spotrebúvaš a polroka alebo rok držať takéto výdavky mimo nákladov podľa mňa skresľuje HV. Ked to budeš mať na 502 pekne rozčlenené podľa AU, tak si aj vyúčtovacie faktúry vieš skontrolovať.
Energie na 518 ako súčasť nájmu preferujem v prípade, ak prenajímateľ takéto náklady fakturuje viacerým podľa nejakého kľúča, ked teda nájomca nemá vlastné merače.

Kejka ďakujeeeem....

na 502 mám vytvorenú AE (energia, vodne, plyn, kurenie) len sa mi akosi nepáčilo to podrobné rozúčtovanie každej fa, lebo na kažej mám zálohu na tieto štyri energie.
s.r.o. má 7 predajní a v každej je ten nájom s príslušenstvom fakturovaný inak
jacekova
13.06.10,12:56
takže to zhrniem...
ak mi príde fa za nájom + energie....treba položkovito rozúčtovať nájom 518 a energie 502?
KEJKA
13.06.10,15:51
Kejka ďakujeeeem....

na 502 mám vytvorenú AE (energia, vodne, plyn, kurenie) len sa mi akosi nepáčilo to podrobné rozúčtovanie každej fa, lebo na kažej mám zálohu na tieto štyri energie.
s.r.o. má 7 predajní a v každej je ten nájom s príslušenstvom fakturovaný inak


takže to zhrniem...
ak mi príde fa za nájom + energie....treba položkovito rozúčtovať nájom 518 a energie 502?
ak chceš mať preukazne náklady a možnosť prípadne nájsť chybu vo vyúčtovaní a možnosť reklamácie chybne vystavenej vyúčtovacej faktúry, tak je najlepšie to urobiť takto - na AU a prípadne na strediská /stredisko 1 = predajňa 1,....../
Sama uvádzaš, že všade je to inak - inak zálohy, inak vyúčtovanie, čo iné? Alebo si to riešiť niekde v exceli osobitne /operatívna evidencia/