VieraM
08.01.08,20:12
Prosím o radu.
Môj klient si založil novú s.r.o. a prišiel s tým, že ho upozornili na živnostenskom úrade a taktiež jeho právnička, že konateľ musí mať povinne
uzatvorený pracovný pomer v s.r.o.
Viete mi prosím poradiť ktorý § o tom hovorí? Ak bola nejaká novela, zrejme mi to ušlo a nikde nič som nenašla kde by sa o tom pojednávalo.
ďakujem veľmi.
JankaO
09.01.08,16:44
Posúvam, ak niekto vie odpovedať, budem tiež rada. Hľadala som v novele Obchodného zákona aj živnostenského a tiež som to nenašla.
(bola by to závažná informácia.)
Zoltán Kovács
09.01.08,17:05
AK dobre viem tak konateľa vymenúva vaľné zhromaždenie. Je to funkcia a nie zamestnanecký pomer.
JankaO
09.01.08,17:12
AK dobre viem tak konateľa vymenúva vaľné zhromaždenie. Je to funkcia a nie zamestnanecký pomer.

To je jasné, ale nevylučuje to, že by zákonodarca neustanovil povinnosť založenia PP po vymenovaní. Resp. neviem o zákone, ktorý by vylúčil, že výkon funkcie konateľa sa nesmie vykonávať v PP. ( potom je možné všetko...)
Zoltán Kovács
09.01.08,17:19
Zákonník práce

Pracovná zmluva
§ 42

(1) Pracovný pomer sa zakladá písomnou pracovnou zmluvou medzi zamestnávateľom a zamestnancom. Jedno písomné vyhotovenie pracovnej zmluvy je zamestnávateľ povinný vydať zamestnancovi.

(2) Ak osobitný predpis ustanovuje voľbu alebo vymenovanie ako predpoklad vykonávania funkcie štatutárneho orgánu alebo vnútorný predpis zamestnávateľa ustanovuje voľbu alebo vymenovanie ako požiadavku vykonávania funkcie vedúceho zamestnanca v priamej riadiacej pôsobnosti štatutárneho orgánu, pracovný pomer s týmto zamestnancom sa zakladá písomnou pracovnou zmluvou až po jeho zvolení alebo vymenovaní.

Nemali na mysli tento §?
JankaO
09.01.08,17:25
Zákonník práce

Pracovná zmluva
§ 42

(1) Pracovný pomer sa zakladá písomnou pracovnou zmluvou medzi zamestnávateľom a zamestnancom. Jedno písomné vyhotovenie pracovnej zmluvy je zamestnávateľ povinný vydať zamestnancovi.

(2) Ak osobitný predpis ustanovuje voľbu alebo vymenovanie ako predpoklad vykonávania funkcie štatutárneho orgánu alebo vnútorný predpis zamestnávateľa ustanovuje voľbu alebo vymenovanie ako požiadavku vykonávania funkcie vedúceho zamestnanca v priamej riadiacej pôsobnosti štatutárneho orgánu, pracovný pomer s týmto zamestnancom sa zakladá písomnou pracovnou zmluvou až po jeho zvolení alebo vymenovaní.

Nemali na mysli tento §?

Je to možné, k tomu by sa mala vyjadriť zakladateľka. Ak by mali na mysli toto, tak povinnosť PP konateľa tu nie je stanovená.:) (našťastie). Len ma trochu zneisťuje, že sa tak vyjadrila aj právnička, ( existuje aj nejaký iný predpis?).
m.hladka
09.01.08,17:53
Možno, že majú v ŽL činnosti, na ktoré je potrebný zákonný zástupca (pravdepodbne je to konateľ). A na základe živnostenského zákona musí byť zákonný zástupca zamestnancom. Momentálne neviem presne ktorý je to paragraf.
JankaO
09.01.08,17:56
Možno, že majú v ŽL činnosti, na ktoré je potrebný zákonný zástupca (pravdepodbne je to konateľ). A na základe živnostenského zákona musí byť zákonný zástupca zamestnancom. Momentálne neviem presne ktorý je to paragraf.
Zákonný zástupca a konateľ sú dve odlišné kategórie, ktoré si snáď právnička nepomýlila.
m.hladka
09.01.08,18:03
JankaO, ja mám firmu, v ktorej je manžel aj konateľ, aj spoločník a aj zákonný zástupca, pretože máme také činnosti v ŽL, ktoré to potrebujú zo zákona mať, a preto musí byť aj zamestnancom. A myslela som túto kombináciu aj v tejto firme. Možno som to napísala nezrozumiteľne, dúfam že teraz už zrozumiteľne.
JankaO
09.01.08,18:16
JankaO, ja mám firmu, v ktorej je manžel aj konateľ, aj spoločník a aj zákonný zástupca, pretože máme také činnosti v ŽL, ktoré to potrebujú zo zákona mať, a preto musí byť aj zamestnancom. A myslela som túto kombináciu aj v tejto firme. Možno som to napísala nezrozumiteľne, dúfam že teraz už zrozumiteľne.
Ja som plne rozumela. Už aj tomu predchádzajúcemu príspevku. Všetko sú to ale tri odlišné veci, ktoré upravujú predpisy. Tu ale ide vyložene o funkciu konateľa a jeho prípadný PP. Snáď právnička vidí rozdiel medzi konateľom a zákonným zástupcom( aj keď je to jedna a tá istá osoba.):)
Katija
09.01.08,19:23
To je jasné, ale nevylučuje to, že by zákonodarca neustanovil povinnosť založenia PP po vymenovaní. Resp. neviem o zákone, ktorý by vylúčil, že výkon funkcie konateľa sa nesmie vykonávať v PP. ( potom je možné všetko...) V žiadnom zákone to takto priamo definované nie je. Je však zrejmé, že sa jedná o obchodno právny vzťah, ktorý je upravený nie Zákonníkom práce, ale Obchodným zákonníkom. Od roku 1997 existuje o tomto aj rozsudok Najvyššieho súdu.Jeho výrokovú časť sem dávam.

"Č. 48/1999 Zošit č. 3, str. 14 5 Cdo 92/97
ROZHODNUTIE
Vykonávanie funkcie člena štatutárneho orgánu nie je výkonom práce v pracovnom pomere; tento vzťah nemožno skončiť niektorým zo spôsobov uvedených v ust. § 42 ods. 1 Zákonníka práce.

(Rozsudok Najvyššieho súdu Slovenskej republiky z 26.novembra 1997, sp. zn. 5 Cdo 92/97)"

Ja tomu rozumiem tak, že s konateľom sa nedá uzavrieť pracovný pomer na výkon funkcie konateľa. Na iné činnosti áno.
Lydka R
09.01.08,19:45
Zákonný zástupca a konateľ sú dve odlišné kategórie, ktoré si snáď právnička nepomýlila.

A zodpovedný zástupca tretia

Zákon o živnostenskom podnikaní



Prevádzkovanie živnosti prostredníctvom zodpovedného zástupcu





§ 11

(1) Zodpovedný zástupca je fyzická osoba ustanovená podnikateľom, ktorej prostredníctvom zabezpečuje odborné vykonávanie činnosti počas prevádzkovania živnosti. Zodpovedný zástupca musí byť pri prevádzkovaní živnosti v pracovnom pomere k podnikateľovi; to neplatí, ak je ním za podmienok upravených osobitným zákonom28aa) (http://www.porada.sk/#_ftn1) manžel (manželka) podnikateľa alebo podnikateľov príbuzný v priamom rade alebo súrodenec, alebo ak ide o právnickú osobu, jej spoločník alebo člen a ak ide o obec, jej starosta.

(2) Zodpovedný zástupca musí spĺňať všeobecné i osobitné podmienky prevádzkovania živnosti (§ 6 a 7).

(3) Zodpovedný zástupca musí mať bydlisko na území Slovenskej republiky alebo iné oprávnenie na pobyt podľa osobitného predpisu28ab) (http://www.porada.sk/#_ftn2).

(4) Zodpovedným zástupcom právnickej osoby nemôže byť člen dozornej rady, prípadne iného kontrolného orgánu tejto právnickej osoby. Zodpovedným zástupcom fyzickej osoby ani právnickej osoby nemôže byť osoba, ktorej bolo zrušené živnostenské oprávnenie podľa § 58 ods. 1 písm. d) alebo ods. 2 písm. a), a to počas troch rokov od právoplatnosti rozhodnutia o zrušení živnostenského oprávnenia.

...
JankaO
09.01.08,20:22
V žiadnom zákone to takto priamo definované nie je. Je však zrejmé, že sa jedná o obchodno právny vzťah, ktorý je upravený nie Zákonníkom práce, ale Obchodným zákonníkom. Od roku 1997 existuje o tomto aj rozsudok Najvyššieho súdu.Jeho výrokovú časť sem dávam.

"Č. 48/1999 Zošit č. 3, str. 14 5 Cdo 92/97
ROZHODNUTIE
Vykonávanie funkcie člena štatutárneho orgánu nie je výkonom práce v pracovnom pomere; tento vzťah nemožno skončiť niektorým zo spôsobov uvedených v ust. § 42 ods. 1 Zákonníka práce.

(Rozsudok Najvyššieho súdu Slovenskej republiky z 26.novembra 1997, sp. zn. 5 Cdo 92/97)"

Ja tomu rozumiem tak, že s konateľom sa nedá uzavrieť pracovný pomer na výkon funkcie konateľa. Na iné činnosti áno.

Súhlasím, otázka však bola, či teraz niekedy nebola novelizácia predpisu, ktorá by ukladala túto povinnosť, ktorá v nedávnej minulosti ešte nebola. Myslím, že sme sa zhodli, že nie a platí uvedené.
VieraM
10.01.08,12:38
Kolegovia, musím Vás ukludniť, že nám nič neuniklo. Bola som osobne na živnostenskom za tou pani čo údajne mala túto informáciu dať a potvrdila mi že žiadna novela ani zmena v tomto smere nebola. Ona len upozornila dotyčného pána na zodpovedného zástupcu versus pracovný pomer. Opemenula však že dotyčný je spoločník, čiže v zmysle § 11 Živnostenského zákona sa ho táto podmienka netýka a okrem toho má len volné živnosti, čiže
nemá povinnosť mať zodpovedného zástupcu. To sú úradníci, buď nevedia správne informovať alebo vypotia úplný nezmysel.
Takto zbytočne vznikajú dohady a mňa to len zneistí v práci.
Ďakujem všetkým za pomoc, veľmi mi to pomohlo. Človek sa musí uistiť že pracuje správne.