Leggy
08.01.08,20:46
Napisala som zaklady francuzstiny,ak niekto chce moze sa pridat,mozno sa nieco naucime a budeme sa vzajomne motivovat.:)
medvedik21
16.06.08,19:22
Bonjour (bonžur) - Dobrý deň
Orevoir (orevuar) - Dovidenia
Enchante (anšanté) - Teší ma
Rendez-vous (randevu) - stretnutie

Farby-coulour (kulor):

blanche (blanš) - biela
jeune (žón) - žltá
violette (violet) - fialová
verte (vert) - zelená
noir (nuar) - čierna
rouge (rúž) - červená
orange (oranž) - oranžová

Mon cheri, je t´aime. (mon šeri ž tém) Môj miláčik, milujem Ťa.



Ak bude záujem, tak napíšem aj viac. Maturovala som pred dvoma rokmi z Francúzštiny.;)
hanelie
17.06.08,07:52
napíš - super,
medvedik21
17.06.08,12:34
napíš - super,


"super" je medzinárodné slovíčko, vo francúzštine neznie inak ;)
tiny77
20.06.08,09:03
mimotemy Hanelie zrejme myslela, ze "napis" toho viac, je to "super" :) :D zaujem je ;)
medvedik21
29.06.08,12:02
Zopár základných slovies. :)
michelle84
17.08.08,10:17
Môžem Vás poprosiť o pár základných fráz? Idem na poznávací zájazd do Paríža. Tak nejaké základné vety by som chcela vedieť. Napríklad, koľko to stojí, kde je to a to, také základné vety v obchode, reštaurácii... Ďakujem
Rozalka
17.08.08,11:08
Tak ja si z mojej francúzštiny pamätám najmä: "vojé zagré mesjoe, no salutasion distengé" čo znamená: Ráčte prijať, páni, naše zdvorilé pozdravy.
Možno by som to vedela aj napísať, len by to dlhšie trvalo spomenúť si.

PS: mám radšej taliančinu, je ľahšia.
Kathryn
17.08.08,11:23
Touto témou ste mi pripomenuli obdobie, keď som skončila vysokú školu a dala som si predsavzatie, že sa zapíšem na jazykovku na francúzky jazyk. Chcela som sa učiť niečo len tak pre radosť, nie pre to ,že musím. No, akosi som to doteraz nezrealizovala. Od tohto septembra sa idem zdokonaľovať v angličtine - pretože sa mi zíde pri práci viac ;). Ale aj do francúzštiny sa pustím - ale keď budem mať viac času :D.
Aluš
17.08.08,12:32
Tiež som sa kedysi pre x-rokmi učila francúzštinu ale všetko mi vyletelo von z hlavy. Okrem nejakých základných fráz ktoré mi v praktickom živote budú nanič mi v "makovici" nič nezostalo. Ale je to výborná myšlienka spolu si zopakovat franinu.
Rozalka
17.08.08,16:02
Never tomu, určite oprášiš, len treba začať "kecať" s niekým, kto je na tom, ako ty. So skutočným Francúzom by si mal pocit, že Ti v "makovici" nič nezostalo.

PS: minulý rok na dovolenke v susednom apartmáne dovolenkoval Francúz so svojimi rodičmi, mala som čo robiť, aby tá prachovka povyzametala všetky kúty v mozgových závitoch, no dačo som zo seba vytlačila, kým som sa však do toho dostala, odcestovali.:mee:
michelle84
18.08.08,09:24
Môžem Vás poprosiť o pár základných fráz? Idem na poznávací zájazd do Paríža. Tak nejaké základné vety by som chcela vedieť. Napríklad, koľko to stojí, kde je to a to, také základné vety v obchode, reštaurácii... Ďakujem

Nepodelíte sa o znalosti francúzskeho jazyka? Po francúzsky neviem, ale aspoň základné frázy by mi stačili. Dohovorím sa anglicky, ale tak pre istotu :)
jani7458
28.08.08,15:25
Salut:o) Tiez som sa ucila francuzstinu a chcela by som v tom pokracovat. -

J´ai etudié aussi la langue francais and je voudrais (j´aimerais) y continuer.

Je to už dávno - Il y a longtemps

Viem jednoduchu basen od J.Preverta. - Ju sais le simple poem a la J.Prevert.

Le bon jeune temps - Zlate mlade casy

les riviéres étaient claires - rieky boli priezračné
la mer était propre - more bolo čisté
le pain était bon - chlieb bol dobrý
les saisons saisonniéres - sezózny sezónne
les guerres oublié - vojny zabudnuté
et l´amour aimé - a láska milovaná

volny preklad :o)
Stefan2005
28.08.08,15:58
...mala som čo robiť, aby tá prachovka povyzametala všetky kúty v mozgových závitoch, no dačo som zo seba vytlačila...

Poznám tieto pocity. Aj francúzštinu som mal, aj nemčinu, ... Len neviem prečo, keď som mal možnosť zakonverzovať si po francúzsky, tak sa mi vybavovali samé nemecké slovíčka, a keď bolo treba niečo po nemecky, tak zase sa vybavovali anglické... :rolleyes:
Aluš
29.08.08,11:00
Bolo by fajn, keby ste sem tí čo trošku viete francúzsky sem "šupli" nejakú tú vetičku, slovíčko z bežnej konverzácie. Študovanie tých kníh pre samoukov som vzdala hneď pri prvej kapitole. Nie je to ono...
jani7458
06.09.08,16:20
Salut - ahoj

j´ai etudie cette langue aussi - tiez som a ucila franinu
c est une langue diplomatique - je to diplomaticky jazyk

voici a court poem du Jacques Prevert:

le bon jeune temps - zlate stare casy ( nie je ot doslovny preklad)

les reiviers etaient claires - reiky boli prieracne
la mer etait propre - more bolo ciste
le pain etait bon - chlieb bol dobry
les saisons saisonnieres - sezony sezonne
les guerres oublies - vojny zabudnute
at l´amour aime - a laska milovana

js
Luky101
27.10.08,12:14
francuzstina je krasna. vsak?
jess
04.06.09,11:26
Ahojte, oprašujem túto tému a poprosím, ak by niekto mal link na výučbu francúzštiny pre začiatočníka (dcéru zo ZŠ) na internete. Ale s prekladom do slovenčiny alebo češtiny.....iba základy
mlisa
04.06.09,11:36
Ahojte, oprašujem túto tému a poprosím, ak by niekto mal link na výučbu francúzštiny pre začiatočníka (dcéru zo ZŠ) na internete. Ale s prekladom do slovenčiny alebo češtiny.....iba základy

www.livemocha.com

pokyny su sice v anglictine (da sa zvolit aj iny jazyk ale slovencina a cestina asi nie), ale inde si spominala ze dcera sa uci anglicky takze urcite pochopi co treba a doborovolnici tam pridavaju preklady jednotlivych slovicok do roznych jazykov vratane slovenciny.

PS: ja sa tam ucim spanielsky :-)
meggan
27.06.09,06:47
pokyny su sice v anglictine (da sa zvolit aj iny jazyk ale slovencina a cestina asi nie), ale inde si spominala ze dcera sa uci anglicky takze urcite pochopi co treba a doborovolnici tam pridavaju preklady jednotlivych slovicok do roznych jazykov vratane slovenciny.

PS: ja sa tam ucim spanielsky :-)[/QUOTE]


mlisa, super stranka :) ,uz dlhsie som hladala nejaku stranku, kde sa da ucit aj spanielcina cez internet. Z ucebnic som sa neucila uz roky a akosi mi to z knih nejde. Toto ma fakt zacalo bavit, tak sa snad aj nieco naucim. Anglinu viem iba velmi slabo, ale registraciu som zvladla. Zatial som sice neprisla na to, ako to tam vsetko funguje, ale dostanem sa do toho, dufam :D. Moc diky.
petovsan
18.07.09,07:01
Tak práve som sa registrovala na tejto stránke a čo sa výučby jazykov týka, je fakt dobrá ... dokonca pri registrácii je možné zvoliť slovenský alebo český jazyk, čo ma teda milo prekvapilo.
Ďakujem za super tip !!!!!!!!
mimic24
30.07.09,03:57
Tiež som zaregistrovaný na livemocha s cieľom učiť sa francúzsky (nájdete ma pod nickom Mankin). Pravda, livemochu vnímam skôr ako pomoc pri učení sa slovíčok, ich opakovanie a skúšanie. Skvelá vec sú flashcards, ktorú umožňujú otestovať si slovnú zásobu. škoda, že tých dobrých sád flashkariet v kombinácii FR/SK je tak málo, niektorí slovenskí užívatelia síce karty vytvoria, ale neprepíšu anglický ekvivalent slovíčok, či viet. Pre anglicky nehovoriaceho samouka je potom problém otestovať sa. Doporučujem flash karty od užívateľa menom vlado, Yan... a samozrejme svoje :)

Veľmi zaujímavý je rozcestník francouzstina-on-line.cz kde nájdete odkazy na rôzne stránky venujúce sa výučbe francúzštiny.
Excise Duty
25.11.09,15:42
Chcem poprosiť niektorého francuzštinára o preklad týchto pár viet:

Généralités


Lors de vos déplacements au sein des pays membres de l'Union européenne, si vous effectuez des achats réservés à un usage personnel, vous n'aurez pas à remplir de déclaration ni à payer de droits et taxes à votre départ ou retour en France.


Vous payez la taxe sur la valeur ajoutée (TVA) directement dans le pays où vous effectuez vos achats et au taux en vigueur dans celui-ci. Si vous achetez des boissons alcoolisées et des tabacs, la réglementation communautaire a prévu des seuils indicatifs concernant les achats par les particuliers.


Au-delà des seuils des tabacs et alcools, repris ci-après, et en fonction d'autres critères, votre achat peut être considéré comme commercial par les services des douanes françaises. Vous devrez, alors, payer les divers droits et taxes applicables en France, pour chacun de ces produits. Ces seuils s'appliquent également lors de votre départ de France, vers un autre Etat de l'Union européenne.


Tabacs



En application des articles 575 G et 575 H du code général des impôts, modifiés par la loi sur le financement de la sécurité sociale pour 2006, les dispositions suivantes s'appliquent à compter du 1er janvier 2006 pour les achats de tabacs, effectués par les particuliers, dans un autre Etat membre de l'Union européenne, excepté pour les dix nouveaux Etats membres :


- Vous pouvez ramener 5 cartouches de cigarettes (soit 1 kg de tabac) sans posséder de titre de mouvement.


Attention : Le seuil s'entend par moyen de transport individuel ou par personne âgée de plus de 17 ans en cas d'utilisation d'un transport collectif (au delà de 9 personnes transportés, chauffeurs compris).


- De 6 à 10 cartouches, vous devez produire un document simplifié d'accompagnement (DSA). En l’absence de DSA, le voyageur contrôlé encourt la saisie des tabacs, ainsi qu'une pénalité. Le particulier peut abandonner ces quantités. Dans ce cas, aucune pénalité ne lui est infligée.


Pour faire établir ce document, il suffit de se rendre dans le premier bureau de douane français, après la frontière.


- L’introduction de plus de 10 cartouches de cigarettes (ou 2 kg de tabac) est interdite dans tous les cas. La personne contrôlée encourt les sanctions (saisie de tabacs et pénalité) évoquées ci-dessus.


Pour les moyens de transport collectif (avion, bateau, car, train), elles s'appliquent par passager.



Merci:)
Neunerka
20.03.12,15:15
Len pre tvoju informáciu dovidenia sa píše aurevoir
jani7458
18.01.13,12:29
Dobry den
pripajam uzitocny link kde sa da precvicovat, pocuvat a naucit francuzstina:
http://www.wikilang.sk/html/fralink.html

au revoir
Zdenka101
26.02.13,17:52
Moja dcera ide tento rok na Gymnázium a bude mať asi franczúštinu aj ja som ju tam mala . Tak asi si ju budem musieť oprášiť, takže ďakujem za túto tému
livia-oliver
30.06.14,09:19
Dobry deň . Chcela by som sa naučiť Francuzsky jazyk , Vedel by mi niekto vtom pomôcť??
Slayer666
12.07.14,12:43
Dobry deň . Chcela by som sa naučiť Francuzsky jazyk , Vedel by mi niekto vtom pomôcť??

Aku pomoc hladas?
livia-oliver
15.07.14,12:10
" Slayer 666"

Naučiť sa Francuzsky jazyk, na začiatok tie zakladne veci,aby som sa vedela dorozumieť vo Francuzsku..