BeckyB
08.01.08,20:56
Dobrý deň,
chcem sa spytať, či existujú dôvody pre ktoré môže byť zrušené doživotné právo uźivania bytu istej osobe.
Ide o prípad, že moji rodicia vlastnili byt (ako manželia-BSM), ale vzhľadom k otcovmu nemanželskému dieťatu, situáciu chcela mama riešiť tak, aby v prípadnom dedičskom konaní (po otcovi), nemusela vyplácať aj dieťa, ktoré v živote nevidela (ani otec). Peniaze na to nemá a predať byt po otcovej smrti, by tiež zvládala veľmi zle. Preto ako manželia darovali darovacou zmluvou byt mne, ako ich dcére, s tým že v katastri bola zapísané doživotné právo uživania bytu mojim otcom - nakoľko by inak na darovaciu zmluvu nepristúpil. Vydediť sa vraj deti nedajú, preto zvolili toto riešenie. Ja som potom darovala darovacou zmluvou predmetný byt matke, samozrejme aj s tým doživotným právom....
ALE otec celý život matku fyzicky napádal a psychicky tyranizoval. V poslednom čase sa to vyostrilo, často sa opíja a fyzické násilie neustalo, skôr sa stupňuje. Nedávno matka zistila, že otec má dalšie nemaželské dieťa. Robí jej zo života peklo. Matka sa chce rozviesť a navrhla predať predmetný byt, s tým, že si potom každý kúpi menší. Ale otec s tým nesúhlasí a spolieha sa na svoje doživotné právo uživania bytu a takto mu to vyhovuje. Čo s tým matka môže robiť ? Má zakaždým volať políciu a potom tie zápisy dať súdu, alebo ako sa takéto niečo rieši. Apropo vraj navrhol, že pôjde dočasne do podnájmu, ale riziko, že príde a ona sa nijako nebude môcť brániť tam je aj tak, nemôže vymeniť zámok ak tam má to právo. Zároveň sama ako dôchodkyňa nemá na platenie celého bytu ( teraz jej on 1/2 prispieva). Každopádne on sa nechce bytu vzdať a robí jej napriek. Poraďte, prosím.
Chobot
09.01.08,09:21
Dobrý deň,
chcem sa spytať, či existujú dôvody pre ktoré môže byť zrušené doživotné právo uźivania bytu istej osobe.
Ide o prípad, že moji rodicia vlastnili byt (ako manželia-BSM), ale vzhľadom k otcovmu nemanželskému dieťatu, situáciu chcela mama riešiť tak, aby v prípadnom dedičskom konaní (po otcovi), nemusela vyplácať aj dieťa, ktoré v živote nevidela (ani otec). Peniaze na to nemá a predať byt po otcovej smrti, by tiež zvládala veľmi zle. Preto ako manželia darovali darovacou zmluvou byt mne, ako ich dcére, s tým že v katastri bola zapísané doživotné právo uživania bytu mojim otcom - nakoľko by inak na darovaciu zmluvu nepristúpil. Vydediť sa vraj deti nedajú, preto zvolili toto riešenie. Ja som potom darovala darovacou zmluvou predmetný byt matke, samozrejme aj s tým doživotným právom....
ALE otec celý život matku fyzicky napádal a psychicky tyranizoval. V poslednom čase sa to vyostrilo, často sa opíja a fyzické násilie neustalo, skôr sa stupňuje. Nedávno matka zistila, že otec má dalšie nemaželské dieťa. Robí jej zo života peklo. Matka sa chce rozviesť a navrhla predať predmetný byt, s tým, že si potom každý kúpi menší. Ale otec s tým nesúhlasí a spolieha sa na svoje doživotné právo uživania bytu a takto mu to vyhovuje. Čo s tým matka môže robiť ? Má zakaždým volať políciu a potom tie zápisy dať súdu, alebo ako sa takéto niečo rieši. Apropo vraj navrhol, že pôjde dočasne do podnájmu, ale riziko, že príde a ona sa nijako nebude môcť brániť tam je aj tak, nemôže vymeniť zámok ak tam má to právo. Zároveň sama ako dôchodkyňa nemá na platenie celého bytu ( teraz jej on 1/2 prispieva). Každopádne on sa nechce bytu vzdať a robí jej napriek. Poraďte, prosím.

Pozriem sa na tento problém z oboch hľadísk, z právneho aj morálneho.

Z právneho hľadiska má otec doživotné právo užívania bytu zapísané v katastri. Takúto ťarchu môže zrušiť len ten, kto je ťarchou zvýhodnený, teda jedine otec by sa mohol dobrovoľne vzdať tohto práva. Myslím, že ani súd nemôže toto právo zrušiť, pokiaľ neexistuje nejaký vážny dôvod (napr. dohoda o doživotnom užívaní by bola sfalšovaná). Raz tam má to právo, tak ho logicky využíva.

Z morálneho hľadiska:

Treba najprv pochváliť otca, že dovolil, aby jeho ostatní potomkovia boli vylúčení z dedičského konania. Súhlasil s tým, že sa za života vzdá vlastníckeho práva polovice bytu, ktorý predpokladám, že nadobudli počas manželstva spolu s matkou. Teraz patrí celý byt len matke, on sa toho dobrovoľne vzdal.

Tak prečo chcete, aby sa vzdal aj poslednej istoty, čo mu zostala - doživotné právo užívania!!! Keby sa toho vzdal, tak sa môže oprávnene obávať, že by v prípade rozvodu skončil na ulici.

Nepoznám pomery vo vašej rodine, preto toto hľadisko nebudem ďalej rozvádzať. Ale skúste mu poskytnúť nejakú inú istotu za do doživotné právo užívania. Napr. kúpte nejaký menší byt s podmienkou, že mu ho dáte, pokiaľ bude súhlasiť so zrušením toho práva.

Ak s ničím nebude súhlasiť, ťaháte za kratší koniec. Po rozvode by možno mohla matka žiadať súdne nejaké riešenie, ale výsledok môže byť neistý. A myslím, že súd by tiež stanovil podmienku náhradného ubytovania.
Infarkt
09.01.08,09:30
Plne súhlasim s predchádzajúcim príspevkom a dodávam, že dedenie sa riadi v zmysle Občianskeho zákonníka od §460 a samozrejme jeho všetky deti budú dediť zo zákona :o rovným dielom...
Chobot
09.01.08,09:35
Plne súhlasim s predchádzajúcim príspevkom a dodávam, že dedenie sa riadi v zmysle Občianskeho zákonníka od §460 a samozrejme jeho všetky deti budú dediť zo zákona :o rovným dielom...

Ale keď už nevlastní nič, tak potom dediči nemajú čo dediť... nie?
Infarkt
09.01.08,09:57
Správne...ale jak zatiaľ čítam, tak najprv rodičia darovali byt dcére...čo sa v podstate dá napadnúť v dedičskom konaní...
...takže tento aspekt teraz neberiem do úvahy ;)

Reagoval som len na toto :
Ide o prípad, že moji rodicia vlastnili byt (ako manželia-BSM), ale vzhľadom k otcovmu nemanželskému dieťatu, situáciu chcela mama riešiť tak, aby v prípadnom dedičskom konaní (po otcovi), nemusela vyplácať aj dieťa, ktoré v živote nevidela (ani otec).
Infarkt
09.01.08,10:00
Vydediť sa vraj deti nedajú, preto zvolili toto riešenie.

A ešte mi nedá aj toto ;)

Vydedenie potomkov je riešené v §469a v Občianskom zákonníku...
BeckyB
10.01.08,10:43
Dakujem za prispevok k mojmu problemu. Este chcem zareagovat na to moralne hladisko. Moja mama mu ponuka riesenie, ze byt predaju a vyplatia sa rovnakym dielom, z coho (vzhladom k velkosti a lokalite bytu) si mozu potom kupit dva mensie napr. 1 izbove byty. Cize moj otec by nebol obrany o nejaku istotu. Ale on nechce, lebo mu vyhovuje tyraz svoju zenu a este si robit popri tom co chce.Ja pomery mojej rodiny poznam a myslim si, ze po tom vsetkom by si nezasluzil nic, ale mne neprislucha riesit ich vztah. No ked je moja matka na pokraji psychickeho zrutenia z tyrana, tak mi to neda nepomoct. Cize podla toho co citam, este mozu jeho nemanzelske deti (syn a vraj aj dcera) po jeho smrti, vyhodit moju matku z bytu, s tym, ze nebude mat na ich vyplatenie ? aj ked je byt uz napisany na nu? tie darovacie zmluvy sa daju takto anulovat? viete moj otec od svojho syna odisiel ked bol este v plienkach a nie v najlepsom, cize on ho uz potom nikdy nevidel. A ta dcera nie je vraj ista....
Zita5
10.01.08,10:56
Dakujem za prispevok k mojmu problemu. Este chcem zareagovat na to moralne hladisko. Moja mama mu ponuka riesenie, ze byt predaju a vyplatia sa rovnakym dielom, z coho (vzhladom k velkosti a lokalite bytu) si mozu potom kupit dva mensie napr. 1 izbove byty. Cize moj otec by nebol obrany o nejaku istotu. Ale on nechce, lebo mu vyhovuje tyraz svoju zenu a este si robit popri tom co chce.Ja pomery mojej rodiny poznam a myslim si, ze po tom vsetkom by si nezasluzil nic, ale mne neprislucha riesit ich vztah. No ked je moja matka na pokraji psychickeho zrutenia z tyrana, tak mi to neda nepomoct. Cize podla toho co citam, este mozu jeho nemanzelske deti (syn a vraj aj dcera) po jeho smrti, vyhodit moju matku z bytu, s tym, ze nebude mat na ich vyplatenie ? aj ked je byt uz napisany na nu? tie darovacie zmluvy sa daju takto anulovat? viete moj otec od svojho syna odisiel ked bol este v plienkach a nie v najlepsom, cize on ho uz potom nikdy nevidel. A ta dcera nie je vraj ista....

V tejto téme , každý má svoju pravdu , to uznávam .
Aj zadávateľku plne chápem , lebo ona najlepšie vie o čo sa jedná a aké peklo matka prežíva a aký je otec "beťár" .
Nebolo by však lepšie , v tak závažnej situáciií vyhľadať právnika a riešiť to s ním , myslím , že by Vám to veľmi pomohlo.
Ja nepodceňujem rady dané tu od kolegov poraďákov,sú dobré a viem ,že to myslia v dobrom , ale však si myslím , že toto skutočne potrebuje zodpovedné riešenie čo najkratšom čase , pokiaľ sa niečo nestane . Čiže nájsť právnika , s ktorým tieto veci úzko rozoberiete a nájdete spoločné riešenie a zároveň aj právne rady a prípadnú obhajobu .

Držím Vám palce .
Chobot
10.01.08,11:04
Dakujem za prispevok k mojmu problemu. Este chcem zareagovat na to moralne hladisko. Moja mama mu ponuka riesenie, ze byt predaju a vyplatia sa rovnakym dielom, z coho (vzhladom k velkosti a lokalite bytu) si mozu potom kupit dva mensie napr. 1 izbove byty. Cize moj otec by nebol obrany o nejaku istotu. Ale on nechce, lebo mu vyhovuje tyraz svoju zenu a este si robit popri tom co chce.Ja pomery mojej rodiny poznam a myslim si, ze po tom vsetkom by si nezasluzil nic, ale mne neprislucha riesit ich vztah. No ked je moja matka na pokraji psychickeho zrutenia z tyrana, tak mi to neda nepomoct. Cize podla toho co citam, este mozu jeho nemanzelske deti (syn a vraj aj dcera) po jeho smrti, vyhodit moju matku z bytu, s tym, ze nebude mat na ich vyplatenie ? aj ked je byt uz napisany na nu? tie darovacie zmluvy sa daju takto anulovat? viete moj otec od svojho syna odisiel ked bol este v plienkach a nie v najlepsom, cize on ho uz potom nikdy nevidel. A ta dcera nie je vraj ista....

Medziľudské vzťahy sú veľmi háklivá vec. Bohužiaľ, nech je otec akýkoľvek, nedá sa mu nariadiť, čo má urobiť. Je to jeho slobodná vôľa, na čo pristúpi. Ak nie je ochotný pristúpiť na dohodu, neexistujú páky na donútenie.

Dokonca ani keby sa rozviedli, tak sa nedá urobiť súdne delenie BSM, pretože žiadne BSM už nie je (teda vzhľadom k tomu bytu). Po rozvode by mu zostalo len doživotné právo užívania bytu a to ako som už napísal je ťažké zrušiť. Jedine keby jeho tyrania prekročila hranice trestného činu. Ste v nevýhodnej situácii.

K tomu príspevku, čo napísal Infarkt - vidím, že to trochu rozbúrilo hladinu.

Predpokladám, že mal na mysli tento paragraf Obč. zákonníka:
"§ 484

Súd potvrdí nadobudnutie dedičstva podľa dedičských podielov. Pri dedení zo zákona sa dedičovi do jeho podielu započíta to, čo za života poručiteľa od neho bezplatne dostal, pokiaľ nejde o obvyklé darovanie; ak ide o dediča uvedeného v ustanovení § 473 ods. 2, započíta sa okrem toho aj to, čo od poručiteľa bezplatne dostal dedičov predok. Pri dedení zo závetu treba toto započítanie urobiť, ak na to dal poručiteľ príkaz alebo ak by inak obdarovaný dedič bol oproti dedičovi uvedenému v ustanovení § 479 neodôvodnene zvýhodnený."

Neviem ako to je v praxi, ale myslím, že tým sa nedá zrušiť darovacia zmluva. V zmysle toho paragrafu je možné len pri rozdeľovaní dedičstva započítať hodnotu daru, ktorú poručiteľ daroval za života. Prakticky, ak by mal poručiteľ 4 byty a dvoch synov a jednému by za života jeden byt daroval, tak ten druhý by sa mohol domáhať, aby sa dedilo tak, že tie zvyšné 3 byty sa nerozdelia každému 1,5 a 1,5, ale že ten, čo už dostal dostane ešte jeden a ten druhý dostane dva.

Pokiaľ poručiteľ za života dá všetko jednému dedičovi (teda nie je žiadne ďaľšie dedičstvo), tak ostatní už nededia nič. Nie je možné žiadať zrušenie darovacej zmluvy. Pri dedičstve sa dá len zohľadniť už darovaný majetok, nemôže sa žiadať ani zrušenie ani že by ten obdarovaný vyplatil niečo ostatným dedičom. Aspoň som o takom niečom v praxi nikdy nepočul.

Takže si myslím, že sa nemusíte obávať tých ostatných otcových decičov, pokiaľ neexistuje žiadny iný majetok na dedenie. Vlastníctvo bytu sa nezruší.

Ale písala si, že teraz je mama jediným vlastníkom bytu. Riziko môže nastať, pokiaľ mama zomrie skôr ako otec, lebo v tom prípade polovicu bytu zdedí opäť otec polovicu potomkovia mamy. A zase budete tam, kde na začiatku, lebo tú otcovu polovicu zase môžu dediť jeho deti.
svojar
11.01.08,09:02
Ten posledný odsek predchádzajúceho príspevku naozaj pripúšťa riziko. Niekedy je treba veľmi dobre rozmyslieť veci a až potom konať.
BeckyB
30.01.08,20:35
Dakujem krasne za hodnotne rady a za Vas cas. No mama to bude musiet vytrpiet. A ak by sa nahodou pominula skor, pre mna by delenie sa s jeho inymi detmi nevadilo. Ja totiz mam dve ruky a hlavu, takze jeho dedicstvo ma netrapi. Otazku som polozila v zaujme pomoct mame, ale vidim, ze to treba nechat na pravnika a na osud. Este raz vdaka :o)
elli
06.02.08,20:38
Ten posledný odsek predchádzajúceho príspevku naozaj pripúšťa riziko. Niekedy je treba veľmi dobre rozmyslieť veci a až potom konať.

riziko sa zmensuje na prijatelnu mieru, ak sa pred smrtou stihne matka rozviest.

Sudom sa da domahat zrusenia vecneho bremena za nahradu alebo bez nahrady s odovodnenim, ze toto pravo zneuziva.
korela
13.03.08,13:09
Milá Becky B,
týranie sa kvalifikuje dnes už ako trestný čin. Prečítajte si z množstva materiálu na nete napr. http://www.zivotpo.sk/portal/?c=12&id=11038.
Navštívte aj http://www.alianciazien.sk/. Určite Vám poradia a hlavne pomôžu usmerniť kroky Vašej mamy aj s právnym servisom.
BeckyB
14.03.08,14:09
Mila Korela,
dakujem Vam krasne za pomoc a hodnotne linky. Vsetko prestudujeme a verim, ze to pomoze. Krasny den a vela stastia.