Manual
09.01.08,07:29
Prosím, má niekto praktické poznatky, alebo zo svojho okolia ohľadom ischemickej kolitídy ? Jedná sa mi o denný režim, stravu, telesnú aktivitu, ako prebieha liečba. Na internete je toho samozrejme dosť - dosť som prečítal. Chcem ale vedieť aké sú praktické skúsenosti s týmto ochorením a hlavne praktické skúsenosti s liečením a vyliečením.
Ďakujem.
Manual
12.01.08,06:00
Nikto nevie, nemá poznatky ... ? posúvam
Ďakujem
Eulalia
12.01.08,09:15
Nikto nevie, nemá poznatky ... ? posúvam
Ďakujem

Janko, mätie ma to spojenie ischemická kolitída. Ešte som to nepočula. Väčšinou sa hovorí o ischemickej chorobe srdca, ale v spojení s kolitídou, neviem, čo to má byť.
BXLmiami
12.01.08,12:07
Nemyslel si ulceroznu kolitidu?
Manual
12.01.08,18:58
Nemyslel si ulceroznu kolitidu?
Nie nemyslel... Čo píšem je správne.
BXLmiami
12.01.08,20:11
Na Sme blog prispieva gastroenterolog,ktorý má internetovu ambulanciu,Dr.Klucho,asi sa spýtaj jeho.To bude najrozumnejšie.
ludmilla
12.01.08,21:34
Janko, mätie ma to spojenie ischemická kolitída. Ešte som to nepočula. Väčšinou sa hovorí o ischemickej chorobe srdca, ale v spojení s kolitídou, neviem, čo to má byť.

Evi je to spravne: ischemicka kolitida nieje nic ine ako ischemia sliznice creva, cize porucha prekrvenia.
Eulalia
13.01.08,04:41
Evi je to spravne: ischemicka kolitida nieje nic ine ako ischemia sliznice creva, cize porucha prekrvenia.
Už mi to Janko vysvetlil. Doteraz som o tom nevedela nič, preto som sa pýtala. Nechcem umrieť sprostá......:-)
Manual
13.01.08,09:43
Už mi to Janko vysvetlil. Doteraz som o tom nevedela nič, preto som sa pýtala. Nechcem umrieť sprostá......:-)
;):):D;):):D;):D;):):D
ecompka
29.07.09,13:15
Viete nieco nove o tomto ochoreni? Aj mojej mame to diagnostikovali a neviem nic blizsie.
ecompka
02.08.09,19:09
Viete nieco nove o tomto ochoreni? Aj mojej mame to diagnostikovali a neviem nic blizsie.
Posuvam a prosim o radu. Neviem ci moze pri tomto ochoreni krvacat z konecnika?
Xanti
03.08.09,06:03
Posuvam a prosim o radu. Neviem ci moze pri tomto ochoreni krvacat z konecnika?Mám pocit, že môže krvácať z konečníka. Kedže pri kolitíde ( je ich naozaj veľa druhov, teda skôr poddruhov ) je krvácanie z konečníka pomerne bežným javom. Aspoň ja čo poznám ľudí s týmto ochorením tak krvácajú, ak sú v relapse ochorenia. Sliznica čreva je poškodená, a stolica ked prechádza tak dráždi. Treba vylúčiť vlákninu zo stravy a skúsiť bezzvyškovú dietu. To by malo pomôcť. A samozrejme lekári zvyknú predpisovať lokálne kortikoidy ( čípky, klyzmy ) aby sa konečník skôr vyhojil.
ecompka
03.08.09,07:17
Má predpisane cipky aj nejake lieky /take male gulicky/ proti zapalu-
ale praveze ako ich uziva tak krvaca a potom je malatna. Neviem ci je to normalne,lekarovi povedala ze krvaca. Neviem ako s tou
vlakninou, lekar jej ju doporucil, kupila som Benefibru.
Xanti
03.08.09,07:49
Má predpisane cipky aj nejake lieky /take male gulicky/ proti zapalu-
ale praveze ako ich uziva tak krvaca a potom je malatna. Neviem ci je to normalne,lekarovi povedala ze krvaca. Neviem ako s tou
vlakninou, lekar jej ju doporucil, kupila som Benefibru. Tie malé guličky nemyslíš tým práškovú Pentasu ( v nej sú také malé guličky v sáčku ). No je možné, že ich netoleruje. Pentasa je aj v tabletkovej forme, a tiež aj iný podobný liek Salofalk. Ak má pocit, že krváca z tej práškovej pentasy, tak treba požiadať nech sa skúsi iná forma.
No ja si myslím ( na základe vlastných pozorovaní ), že vlákninu by nemala konzumovať. V čase krízy ( mám podobné ochorenie ) som nedokázala stráviť ani len zeleninu ( tiež obsahuje vlákninu )

http://www.gastroprincipal.sk/index.php?option=com_content&view=article&id=115:diety-a-ich-strucna-charakteristika&catid=45:priprava-pokrmov&Itemid=62
Diéta 5 – bielkovinová bezzvyšková
Táto diéta sa podáva predovšetkým pri hnačkových a po hnačkových stavoch. Pripravené pokrmy majú obsahovať vyšší obsah bielkovín. Veľký dôraz sa kladie na obmedzenie celulózy, preto sa pri tejto diéte podáva len minimálne alebo žiadne množstvo zeleniny. Z tohto dôvodu je vitamín C v niektorých prípadoch potrebné podávať medikamentózne.

Lebo vláknina dráždi sliznicu čreva takže v čase ked je ochorenie v relapse ( tj. u tvojej mamky teraz lebo má veľké problémy s chorobou ) tak sa neodporúča. Samozrejme ak sa črievko vyhojí tak v čase remisie, je vhodné požívať aj vlákninu.

Odporúčam Ti prečítať si stránku http://forum.crohnclub.sk/ a prispevky od podobne postihnutých ludí. Nájdeš tam veľa informácii, s ktorými pomôžeš mamke.
ecompka
26.08.09,09:47
Mama je anemicka , lekar jej predpisal tablety sorbifer a odporucil APC liecbu- nemate skusenosti?
Xanti
26.08.09,09:57
Mama je anemicka , lekar jej predpisal tablety sorbifer a odporucil APC liecbu- nemate skusenosti? To, že je anemická je bohužial z kolitídy. Do tela sa nestihnú vstrebať živiny a minerály, ale mne osobne tablety nepomohli, ešte mi po nich aj železo v krvi kleslo. A ako viem toho hodne o liečbách a ochorení ale o APC som nepočula :eek: .
Nech sa mamina drží.
ecompka
26.08.09,11:42
A co Ti potom pomohlo na anemiu? Vies moja mamina ma postradiacnu kolitidu-teda nasledok ozarovania-aspon tak to zhodnotili lekari. A tato liecba- nieco ako vypalovanie laserom alebo tak nejak by malo pomoct zastavit krvacanie. Ze su 2 metody, robi sa to ako kolonoskopia a popritom ten zakrok. Len neviem ci to pomoze a ake zase budu neziaduce ucinky.
Xanti
26.08.09,16:18
A co Ti potom pomohlo na anemiu? Vies moja mamina ma postradiacnu kolitidu-teda nasledok ozarovania-aspon tak to zhodnotili lekari. A tato liecba- nieco ako vypalovanie laserom alebo tak nejak by malo pomoct zastavit krvacanie. Ze su 2 metody, robi sa to ako kolonoskopia a popritom ten zakrok. Len neviem ci to pomoze a ake zase budu neziaduce ucinky.
Naozaj som o takej liečbe ešte nepočula, a to maminka stále krváca z konečníka? Neviem si to predstaviť tú liečbu.
A čo mne pomohlo na anemiu, ťažko povedať chvílku som jedávala aj jablko, v kt. som nechávala deň klince zhrdzavieť. Tablety som skúšala pár druhov, nejako no fakt som nepociťovala žeby pomohli. Ale každý reaguje ináč, takže hádam maminke pomôžu.