EkoMax
09.01.08,07:50
Potrebovala by som poradiť. Nový podnikateľ mi doniesol spracovať účtovníctvo za rok 2007.
Podľa toho, čo som vyčítala z dokladov od predchádzajúcej "účtovníčky", som zistila, že dohody vykonaní práce boli urobené na 1000,- Sk, ale na výplatných páskach a listinách sú mzdy urobené vo výške 500,- Sk.
Po kontlole inšpektorátu práce, všetky dohody prerábali na 1.500,- Sk, aby boli v súlade so zákonníkom práce.

Ako mám postupovať ?
1. Oznámila som podnikateľovi, že dohody musia byť v súlade so mzdovými dokladmi, takže bude musieť výplaty prerobiť a rozdiel doplatiť zamestnancom aj poisťovni.
2. Upozornila som ho, že v prípade ak ide o pravidelne vykonávanú činnosť, nemal by uzatvárať dohodu o vykonaní práce, ale pracovnú zmluvu.

Postupujem správne ?
liba2
09.01.08,11:15
Potrebovala by som poradiť. Nový podnikateľ mi doniesol spracovať účtovníctvo za rok 2007.
Podľa toho, čo som vyčítala z dokladov od predchádzajúcej "účtovníčky", som zistila, že dohody vykonaní práce boli urobené na 1000,- Sk, ale na výplatných páskach a listinách sú mzdy urobené vo výške 500,- Sk.
Po kontlole inšpektorátu práce, všetky dohody prerábali na 1.500,- Sk, aby boli v súlade so zákonníkom práce.

Ako mám postupovať ?
1. Oznámila som podnikateľovi, že dohody musia byť v súlade so mzdovými dokladmi, takže bude musieť výplaty prerobiť a rozdiel doplatiť zamestnancom aj poisťovni.
2. Upozornila som ho, že v prípade ak ide o pravidelne vykonávanú činnosť, nemal by uzatvárať dohodu o vykonaní práce, ale pracovnú zmluvu.

Postupujem správne ?
Nevidím dôvod na prepracovanie dohôd alebo miezd. Dohodnutá odmena na dohodu nemusí byť vyplatená v plnej výške napr. v prípade nekvalitnej práce, alebo ak bola dohodnutá na určitý počet odpracovaných hodín a tento nebol dodržaný, teda odmena sa môže znížiť na základe rozhodnutia zodpovedného pracovníka, pritom dohoda sa nebude meniť.
Môžeš upresniť z akého dôvodu sa museli dohody prerábať aby boli v súlade so ZP ?
EkoMax
09.01.08,11:29
Oni menili dohody po kontrole s inšpektrátom práce. Takže teraz mi predložili dva druhy dohôd na 1000,- Sk, nové na 1500,- Sk a výplaty sú urobené na 500,- Sk. Mne sa to nevidí správne.
:confused:

Keď budú mať kontrolu zo soc. poisťovne, tak nebude sociálna poisťovňa vychádzať z údajov na pracovnej zmluve ?
liba2
09.01.08,11:31
... a ten dôvod ?
EkoMax
09.01.08,12:42
Takže to tak môže byť ? Prečo potom neurobili dohodu na 500 Sk a na príslušný počet hodín ? Po kontrole inšpektorátu im bolo dané do úloh prepracovať dohody vzhadom na odpracované hodiny a druh práce, takže ich prerobili na 1500,- Sk. Bojím sa, že to pri kontrole zo SP vytknú.
dalilada
09.01.08,12:59
Pokial v celej mzovej evidencii zostalo 500,- Sk, dal by sa pouzit § 226 ZP ods. 4 - znizenie odmeny. Je to jednoduchsie vo vztahu k SP a DU a k penazenke. Len ak opatovna kontrola zisti, ze neboli odstranene nedostatky....